Vakantietoeslag en prijscompensatie ook in 1982 aan banden Ook Lubbers verwacht rentedaling Caravan Zeevalking voorziet ernstige vertraging bij aanleg wegen :omiko: rnietiging nSS-20 ketten urgers ngen imineel President Viola door militairen afgezet Treinbotsing bij noodweer in Engeland Vijf beeldjes in 14 dagen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 12 december 1981,72e jaargang no. 22142 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. Hallewas, Chef-redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Frank Kramershow op Ned. I om 19.00 uur. Op Ned. II om 20.27 uur Ted-show. Morgen op Ned. I om 20.00 uur liedjes van Paul van Vliet en om 21.40 uur slot van Guyana- tragedie over massale zelf moord. Op Ned. II morgen om 21.30 uur theatervoorstelling „Wangedachte" van de Horde. Enkele sneeuwbuien en plaat selijk mist, maar ook opklarin gen. Middagtemperatuur om het vriespunt. Lichte tot mati ge vorst in de nacht en och tend. Meest matige wind, draaiende naar noordwest. Zon op 08.41 uur, zon onder 16.27 uur. Scheveningen hoog water 4.06 en 16.18 uur, laag- water 12.12 uur. ■en naar Poten Cuellar opvolger Waldheim jeen naai $HAAG - loef van ve Staatsecretaris Van verkeer en waterstaat morgen in Utrecht het startsein het vertrek van een enorm van 180.000 voedsel- Jtten, naar Polen. Het konvooi It uit 140 vrachtwagens en is ze- ilometer lang. [iens kan het weer in Polen nog jfdige problemen opleveren. Er I zware sneeuwval verwacht, die jdschema van de vrachtwagens [war kunnen brengen. Volgens JlWB was de organisatie van het ort een enorme klus, maar de en Oostduitse autoriteiten heb ei medewerking verleend bij lenen van de nodige papieren. NEW YORK De Peru aan Javier Perez de Cuel lar is gisteravond gekozen tot nieuwe secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties. De 61 jarige Cuel lar, die hoofd van de Pe ruaanse delegatie bij de VN was, werd unaniem bij geheime stemming door de Veiligheidsraad gekozen. Hij zal op 1 ja nuari de Oostenrijker Kurt Waldheim opvolgen. De verkiezing van Cuel lar maakte een eind aan de impasse, die was ont staan nadat China de her verkiezing van Waldheim met een veto torpedeerde en de Verenigde Staten de verkiezing van de kandi daat van de Oragnisatie van Af rikaanse Eenheid voorkwamen. Het is voor het eerst dat een Latijns- Amerikaan wordt be noemd tot secretaris-gene raal van de VN. Cuellar geldt als een goede ken ner van het bestuursappa raat van de VN. Hij was de speciale afgezant van Waldheim in de kwestie Afghanistan. Cuellar was ambassadeur van Peru in Moskou van 1969 tot 1971. Van 1964 tot 1966 bekleed- De nieuwe secretaris-gene raal van de VN, Javier de Cuellar. Voormalige vriend steekt vrouw dood APELDOORN Onder de ogen van haar 9-jarig dochter tje is gisteren in Apeldoorn een 27-jarige vrouw doodge stoken door een vriend waar mee zij enige tijd had samen gewoond. De man heeft daar na de hand aan zichzelf gesla gen. Hij is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De dader kon het niet ver kroppen dat de vrouw hun verloving had verbroken. Toen zij een vriendin ging be zoeken, kwam zij haar voor malige huisgenoot tegen, die haar de dodelijke steken toe bracht. Ze overleed ter plaat- Ramp in Limburgs vogelreservaat BRUSSEL Zware stook olie uit een Belgisch schip 'dat op de Maas bij Luik is lek gestoten, heeft een gro te ravage aangericht in een vogelreservaat aan de Belgisch-Nederlandse grens. Er zijn al honder den met olie besmeurde vogels aangetroffen en honderden vogels drijven stroomafwaarts naar Ne derland. In het vogelreser vaat, rondom een aantal dode rivierarmen van de Maas, huizen in deze tijd van het jaar futen, meer koeten, reigers, meeuwen en wilde eenden. jer van de Nederlandse parle- Jre delegatie die Moskou be Jan Nico Scholten, wordt be ft door de Russische minister van Inlandse zaken, Gromiko. TO Éeen ►KOU De Russische mi- r van buitenlandse zaken, niko, heeft gisteren de toe ing van de Pravda-hoofdre- »ur, die donderdag tegen de erlandse delegatie heeft ge- dat de Sovjet-Unie enige erden SS-20 raketten zou D vernietigen, afgezwakt, niko zei tegen de Ne- ndse delegatie dat de ït-Unie bereid is het l SS-4 en SS-5 raket- net enkele honderden irerminderen als de jnigde Staten bereid de plaatsing van mid- mge afstandswapens Juropa uit te stellen, achtte het niet uitge- >n, dat de Sovjet-Unie id is tot vermindering SS-20 raketten, maar zou pas kunnen ge in als de Ameri- i-Russische onder- lelingen in Genève spoedig verlopen. Nederlandse parlementa- buitenlandspecialisten en ictievoorzitters van CDA, A en D'66 hebben gister- ag ruim twee uur met ïiko gesproken. Voor het rhoud was eigenlijk maar lalf uur uitgetrokken. In matieke kringen in Mos- werd het als een groot s voor de delegatie be- iwd, dat Gromiko zo lang le Nederlandse parlemen- ■s heeft gesproken. 'atieleider Scholten sprak in dit verband :en unieke ontvangst, niet n vanwege het lange on- oud met Gromiko maar ranwege het niveau waar- et gesprek werd gevoerd, gesprek vond volgens lten in een zeer vriende sfeer plaats. Wel had hij idruk dat het beeld dat in de Sovjet-Unie van irland heeft enigszins is steld. De Russen is duide- (emaakt dat in Nederland grote bezorgdheid heerst de bewapening aan Sov- jde, aldus Scholten. ENTER De Deventer- G.I. (25), die begin dit een roofmoord heeft ge ld in Deventer, en die vijf -n geleden ontsnapte uit luis van bewaring te Arn- I, is gisteren na een over- op een juwelier in Deven- pangehouden. Samen met compagnon kwam I. de kei binnen, toen er geen lten waren. Terwijl zij de paar onder schot hielden fen de mannen hun tas vol i gouden en zilveren siera- waarna zij op de vlucht en. Winkelende burgers !n de achtervolging in en cn de mannen te over- steren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG CNV-voorzit- ter Harm van der Meulen gaat de verbondsraad van het CNV op 21 december voor stellen de regering voor de rechter te dagen in verband met de gisteren afgekondigde beperkte loonmaatregel. Van der Meulen vraagt zich af of de maatregel niet in strijd is met het Europees sociaal handvest, waarin staat dat de regering het vrije onderhan delen tussen werkgevers en werknemers moet bevorde ren. Hij noemde de loonmaat regel „een zeer betreurens waardige ontwikkeling", die het akkoord tussen werkne mers en werkgevers in de Stichting van de Arbeid over ondermeer arbeidstijdverkor ting van de tafel veegt. De FNV-loondeskundige Frans Drabbe reageerde gematig der: hij is niet ongelukkig met het feit dat de loonmaat regel de verschillen in inko mens verkleint Vice-premier Den Uyl maakte gis teren na afloop van de minister raad de beperkte loonmaatregel voor volgend jaar bekend, die er toe moet leiden dat de loonkosten volgend jaar met niet meer dan zes procent stijgen. Mocht dit percen tage worden overschreden, dan zal de regering zich bezinnen op nade re maatregelen, waarbij een alge hele looningreep of een ingreep per cao niet uitgesloten zijn, aldus Den Uyl. De koopkracht van de mensen zal er door het nu geno men besluit en door het stijgen van een aantal sociale premies op achteruit gaan: van 1 voor de minima tot 4 voor de hoogste inkomens. De inhoud van de beperkte loon maatregel is: vakantietoeslag gaat evenals dit jaar terug van 8 naar 7,5 procent; deze toeslag mag bovendien niet hoger zijn dan 5200 gulden bruto; prijscompensatie wordt afgetopt op het niveau van anderhalf keer modaal (gevolg: verhoging van maximaal 530 gulden per jaar per procent prijsstijging); De minister wees erop dat zonder maatregel de loonkosten direct met driekwart procent zouden stij gen, doordat de vakantietoeslag weer volledig in ere zou zijn her steld. Pagina Stok achter dé deur DEN HAAG Volgens CDA-fractieleider Ruud Lub bers mag er worden gerekend op een flinke daling van de rente. In een gisteren door een woordvoerder van de Rabobank verspreid bericht is eveneens gesproken over een mogelijke rentedaling tot onder tien procent. Dit berust echter op een misverstand, zo heeft de bank laten weten. Wel wordt in het kwartaalbericht van de bank gesproken over mogelijke daling van de rente op de geldmarkt. Een rentedaling is naar de mening van Lubbers (in het blad CDAktueel) één van de twee winstpunten van de ejq>ortgroei van de Nederlandse economie. Als tweede winstpunt ziet hij dat de hoeveelheid werk van de bedrijven weer kan toenemen. Dat zal zich weliswaar niet onmiddellijk vertalen in werkgelegen heid en meer investeringen. Voorlopig ziet hij nog een „lange weg met jaren van hoge werkloosheid". Lubbers verklaart zich akkoord met het plan van minister Van der Louw (CRM) een zekere mate van dwang (dreigen met stop zetten uitkering) toe te passen wat betreft het aan het werk hel pen van jongeren. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE Geopend van 10-17 en 19-22 uur Mterdag en zondag 10-17 uur loegang 17.50. kinderen tot 14 jaar 14.- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations BUENOS AIRES President Viola van Argentinië is giste ren door de militaire junta van zijn ontheven. In Buenos Aires werd gisteravond officieel meegedeeld, dat generaal Leo- poldo Fortunato Galtieri tot president van Argentinië is benoemd. De aan een hartkwaal lijdende generaal Viola weigerde tot dusver wegens zijn gezondheid af te treden. Hij wilde zich al leen terug trekken als hij hier voor een politieke motivering mocht geven, maar deze eis was voor de militaire junta on aanvaardbaar. Viola werd door de junta in maart voor een periode van drie jaar als opvolger aangewezen voor president Videla. De economi sche toestand van Argentinië, die na maart enorm achteruit ging, vormde voor de junta gisteren de aanleiding Viola te vervangen voor Galtieri. Engeland wordt op het ogenblik geplaagd door de zwaarste sneeuwstormen sinds 1963. Onder Noordpool-achtige omstandigheden reed gisteren in de buurt van Bea- consfield in het zuiden van Engeland een personentrein op een goederentrein. Vijf mensen kwamen hierbij om. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Strenge nacht vorst en zware sneeuwval heb ben gisteren chaotische toe standen veroorzaakt in Enge land, Wales en het grootste deel van Schotland. Een trein botsing in het Engelse graaf schap Buckinghamshire kostte het leven aan vijf personen. Een reizigerstrein uit Londen botste op de achterste wagon van een noodtrein, die stil stond omdat de inzittenden, arbeiders van de Britse spoor wegen, net een omgevallen boom van de rails haalden. Hulpploegen van de spoorwe gen hadden meer dan een uur nodig om in een ware sneeuw storm ter plaatse te kunnen komen en de reizigers, van wie velen gewond waren, te helpen. Aanstaande woensdag zal voor de eerste keer in de ge schiedenis door mr. Geertsema, commissaris van de konin gin in Gelderland, in het Amsterdamse Carré-theater de Oscar-Carré-Trofee worden uitgereikt aan een artiest of groep, die in 1981 de beste circusprestatie heeft geleverd. Maakster van deze trofee is de beeldhouwster Bep van den Bergh, die haar hand niet omdraait voor een produktie van vijf beeldjes In veertien dagen. Leo Thurlng, een van onze verslaggevers, toog naar haar boven modaal ogend kabou terhuis in de Bentveldse duinen en verhaalt hierover op de voorpagina van onze bijlage Finale. Hij ontmoette er diver se kopstukken uit de politieke en artistieke wereld, die klaar stonden om de reis naar het bronzen tijdperk te ma ken. Bep van den Bergh zelf maakte voorbereidingen om af te reizen naar Monaco, waar zij uit hoofde van haar beroep voor de zevende maal eregast zal zijn van prins Rainier en prinses Gracia op het internationaal circusfestival, waar een van haar scheppingen als prijs zal worden uitgereikt. Verder in Finale Simon is dood, leve Albert. Voor de ge handicapte zijn de watten soms te zacht Tienduizenden maken van hun leunstoel een leerstoel. Bollenhuis: speels element in nieuwbouwwijk. Ouders van gestorven Katinka vinden baat bij rouwgroep. Ita liaanse monarchisten: „Alleen een koning kan Italië red den". Migraine is meer dan een gewoon hoofdpijntje. DEN HAAG Minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat voorziet ernstige vertraging bij de aanleg van nieuwe wegen of verbetering van bestaande weg verbindingen. Hij geeft voorrang aan de aanleg van bijvoorbeeld het hoefijzer rond Den Haag en de rond weg rond Amsterdam. Maar ondermeer de verlengde Landscheidingsweg (naar de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam), de verbreding van rijksweg 12 tussen Voorburg en Zoetermeer en het werk aan het ver keersplein Leidschendam kunnen worden vertraagd. Andere geplande verbindingen, zoals die ten zuiden van Leiden tussen de A4 en de A44 (Den HaagAm sterdam), en de verbreding van de weg LeidenAl phen komen zelfs op de tocht te staan. Om deze vertragingen te voorkomen ziet de minister maar één uitweg: de opheffing van het Rijkswegenfonds per 1 januari 1983. De inkomsten van het Rijkswegenfonds, de opcenten op de motorrijtuigenbelasting, houden de kostenstijgingen van wege naanleg en onderhoud niet bij. Dit proces is versneld door het teruglopen van de groei van het aantal autojs. Zeevalking kiest daarom voor financiering van de wegenbouw uit de eigen begroting. Dit heeft het voordeel dat een afweging gemaakt kan worden tegenover andere uitgaven. Bovendien heeft de voeding van het fonds met de opcenten het bezwaar dat alle automobilisten betalen, ongeacht hun gebruik van de we gen, en dat zij betalen voor het algemeen belang van alle Neder landers. Bezwaren uit de Kamer dat het opheffen van het fonds zal leiden tot het ineenstorten van de zekerheid voor de wegen bouwers, wijst de minister af. Prijzen 0,3 gestegen DEN HAAG De prijzen voor levensonderhoud zijn van half oktober tot half november met 0,3 procent gestegen. Duurder werden vers fruit, brood, varkensvlees, vleeswa ren, elektriciteit, dameswin- terkleding en ziekenhuiskos ten. Goedkoper werd benzine. Tot november zijn de prijzen dit jaar met 6,6 procent geste gen; voor het hele jaar was 6,5 tot 7 pet geraamd. De Consu mentenbond vindt de stijging aan de zeer hoge kant en ver ontrustend gezien de vele prijsstijgingen die nog te wachten staan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1