Paus moet naarMoskou een leerstoel Tienduizenden maken van hun leunstoel Voor het cursusseizoen voorjaar 1982 heeft TELEAC de volgende tien cursussen op het programma staan: „Vaarbewijs". Hierin wordt onder meer de hele examenstof voor het Klein Vaarbewijs I behandeld. Ge slaagde kandidaten ontvangen een certificaat dat te zijner tijd kan wor den ingewisseld voor een erkend vaarbewijs. De serie bestaat uit twaalf tv- en radiolessen. De tv-uit- zendingen beginnen op 4 januari, de radio-uitzendingen een dag later. „In het ziekenhuis". Van alles over de organisatie en gang van za ken in een ziekenhuis. De cursus be staat uit acht tv- en radiolessen. De uitzendingen beginnen op 10 januari, de radiolessen op 12 januari. „Frans voor gevorderden". Vijf tien tv- en zestien radiolessen. De tv- cursus start op 6 februari en de ra diocursus op 8 februari. „Peuters en kleuters". Ouder voorlichting over de opvoeding van kinderen. De cursus begint 21 febru ari op televisie en 20 februari op de radio. In totaal twaalf lessen. „Sportvisséri". Speciaal voor de beginnende sportvisser. TV-uitzen- dingen beginnen op 24 februari, ra dio-uitzendingen op 25 februari. In totaal twaalf lessen. „Diabetesvoorlichting". Onder deel van de serie „Gezondheids voorlichting". De tv-lessen beginnen op 7 maart en de radiolessen op 9 maart. In totaal vier lessen. „Gemeente-wijzer". Acht lessen vanaf 29 maart op televisie en vanaf 22 maart op de radio. De serie loopt door tot de gemeenteraadsverkiezin gen op 2 Juni. „Uit de geschiedenis van de foto grafie". Acht tv-uitzendingen vanaf 27 april. De radio-uitzendingen be ginnen op 13 april. „Leven in het heelal". TV-pro gramma van een half uur dat in het voorjaar twee maal wordt uitgezon den: 14 en 26 mei. Cursus mede be doeld om ervaring op te doen met videobanden en video- of beeldpla ten. „Moderne geschiedenis". N delige cursus op het nivea/ post-academisch onderwijs. 1 zendingen beginnen op 4 ap eerste radioles op 6 april. Mq kiezen uit twee pakketten. Voor inlichtingen en gratis magazine: Stichting TELEACj beursplein 15, Postbus 2414," GK Utrecht, tel. 030-94.02.41 U1E ROME— Brezjnev en paus Johannes Pau- lus II zijn zelf waarschijnlijk nooit om hun mening gevraagd, maar de Italiaanse pers is tot de conclusie gekomen dat de paus naar Brezjnev moet. De paus moet naar het hol van de leeuw, of hij wil of niet. De afgelopen week geeft een aardig voor beeld hoe het nu werkt tussen de schrijf- grage Italiaanse pers en het uiterst zwijg zame Vaticaan, hoe ze elkaar aanvullen. De een zou een gebroken ruit van de Sint Pieter het liefst beschrijven als een moordaanslag op de paus, en de ander vond dat de paus het goed maakte, ook toen hij in de afgelopen maand mei nog urenlang in levensgevaar zou verkeren. Het begon allemaal in Amsterdam vorige week, op de internationale ontwapenings conferentie. De speciale verslaggever van een Romeinse krant vroeg een lid van de Russische delegatie, ene Arbatov (van wie Brezjnev zelf nog niet gehoord kon heb ben) of hij, Arbatov, er bezwaar tegen had als de paus naar Moskou kwam. Dat zou dan volgend jaar ter gelegenheid van de oecumenische conferentie uitstekend kun nen. „Waarom niet", zei de Rus, „van mij mag hij". De Romeinse krant meldt de vol gende dag: „Gaat de paus naar Moskou? Van de Russen mag hij". Een Milanese krant haalt de schade de daaropvolgende dag in, stelt dezelfde vraag, en geeft als antwoord: „Dat zou heel natuurlijk zijn". De Vaticaanse pers dienst, spreekbuis van de paus als hij er een nodig heeft, wordt door alle Italiaanse media bestookt, maar zwijgt zoals gebrui kelijk in vele talen. Een andere krant brengt het „nieuws" nog groter en een van zijn medewerkers herin nert er zelfs aan dat de paus vorig jaar in het vliegtuig tussen Rome en Manilla des gevraagd heeft gezegd dat hij overal wel naar toe wil, mits aan zijn voorwaarden wordt voldaan. De paus gaat dus naar Moskou, zo simpel is dat. Arbatov wil het en de paus ontkent het niet. De Italiaanse media wijden nu al diepgaande bespiegelingen aan de histori sche ontmoeting tussen Woytila, paus uit Polen, en Brezjnev, president van de Sov- jet-Unie in Moskou, hoofdstad van het atheïsme. Moskou voelt zich nu kennelijk aangespro ken, en een telefoontje gaat uit een Mos kous overheidsbureau naar Amsterdam, naar de Russische delegatie. Een onopval lende ontkenning van de geruchten volgt, en de Russische delegatieleider wijst er op dat Arbatov slechts wetenschapsman is, geen diplomaat, en dat hij alleen namens zichzelf sprak. De volgende dag zijn de Italiaanse media duidelijk in mineurstemming. Journalistiek Nieuw is de cursus VAARbeWIJS, onder meer de hele examenstof \i Klein Vaarbewijs I wordt behande? is het met het Vaticaan kwaad eten. Een van de kranten tracht rè verwantschap aan te brengen fust veelbesproken Arbatov en zijn nti noot, een hoveling van Brezjnev, rit fut is er uit. fe Alleen een bevrijdende bevestiging\\ paus zelf kan hier nog uitkomst l Maar het Vaticaan blijft zwijgen. Gaat de paus nu naar Moskou? Hei niet ontkend. De Vaticaanse per wilde niet bevestigen of de paus t' liaanse kranten doorneemt, maari dat doet, kan hij nog heel wat I ideetjes opdoen voor het bestuur» wereldkerk. Zoals een reisje naar Ar CEES MA UTRECHT TELEAC op een gevoelige manier in discussie. Dat was deze onom streden „mini-omroep" nog nooit ge beurd. De man die tegen de schenen tikte was de bioloog Midas Dekkers, die van Sonja Barend mocht uithalen naar de cur sus „Sportvissen" die TELEAC op zijn programma heeft staan. „Wat we hier in Nederland met vissen doen is precies het zelfde als wat ze in Italië met de zangvo gels uithalen". Dat was kort gezegd de aanklacht van Dekkers, die TELEAC in één adem door het verwijt maakte zich schul dig te maken aan medeplichtigheid aan deze massale moordpartij. En dat, terwijl TELEAC het altijd zo goed met iedereen meent. Sietze Zuiderbaan, hoofd van de afdeling in- en externe betrekkingen van TELEAC en al tien jaar verantwoordelijk voor de voorlichting, kan zich niet herinne ren dat TELEAC ooit eerder op zo'n ge voeligheid stuitte. Zelfs niet toen er een cursus werd uitgezonden over de bijbel, normaal gesproken toch een onderwerp dat bij menig Nederlander een tere snaar kan raken. „Alle cursussen worden bij ons vooraf goed overwogen", zegt Zuiderbaan. „Ge voeligheden proberen we altijd te vermij den. Je neemt als TELEAC dan ook geen standpunt in, noch op politiek, noch op re ligieus gebied. En dat er nu wat deining is ontstaan over de cursus sportvissen, ligt aan Midas Dekkers, die er wat dat betreft een wat extreem standpunt op na houdt. Hij doet net alsof TELEAC er op uit is die renmishandeling te propageren". „Maar het tegendeel is waar. We houden in die cursus pleidooien voor een humane re behandeling van de vissen. Er wordt al gevist zolang er mensen zijn. Het lijkt me moeilijk om dat in één keer terug te draaien. En als er dus toch wordt gevist, dan het liefst zo goed mogelijk. Vandaar dat we in die cursus allerlei tips geven, die een betere behandeling beogen. En ook proberen we meer begrip te kweken voor zaken op het gebied van het milieu die met vissen verband houden". De cursus „Sportvissen" (goed voor 12.000 cursisten) bleek een succes en zal dan ook het komende voorjaar worden herhaald. De cursus werd gemaakt in sa menwerking met de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfederaties en is in het bijzonder bedoeld voor de beginnende visser. VAARbeWIJS Behalve „Sportvissen" staan er voor het nieuwe cursusseizoen voorjaar 1982 nog negen cursussen op het omvangrijke pro gramma. Nieuw zijn de cursussen „VAAR beWIJS", „Frans voor gevorderden", „Gemeente-wijzer" en „Moderne geschie denis". Herhaald worden „In het zieken huis", „Peuters en kleuters" (wel voor het eerst op de radio), „Diabetesvoorlichting", „Uit de geschiedenis van de fotografie" en „Leven in het heelal". Wat die herhalingen betreft moet er bij verteld worden dat in veel gevallen allerlei aanpassingen en vernieuwingen hebben plaatsgevonden. Zo worden met name de beroeps- en taalcursussen geregeld her haald, maar dan wel in een sterk gewijzig de vorm. Op talengebied heeft TELEAC zijn sporen overigens al ruim verdiend: Spaans, Engels, Duits, Frans. Italiaans, Russisch en Nederlands voor buitenlandse werknemers kwamen via het scherm al vloeiend tot ons en binnen afzienbare tijd mogen we ons ook Latijn, Chinees en Ara bisch eigen maken. Latijn staat al voor het volgend najaar op het programma. Voor Chinees en Arabisch zullen we iets langer geduld moeten hebben. Van de nieuwe cursussen verwacht Zuider baan vooral veel heil van „Gemeente-wij zer", een cursus waarin allerlei, vooral praktische informatie wordt gegeven over het wel en wee van de gemeente. De cur sus begint op 29 maart en loopt door tot de gemeenteraadsverkiezingen op 2 juni volgend jaar. Zuiderbaan gokt op een aantal cursisten van ongeveer 40.000 voor „Gemeente-wij zer" en baseert zich dan op de ervaring dat de meer praktijkgerichte cursussen vaak een succes worden. In deze cursus komen zaken aan de orde als trouwen, werkloos zijn, huis huren of kopen, enzo- voört. Andere prognoses: „VAARbeWIJS" zo'n 10.000 cursisten, „Frans voor gevor derden" eveneens 10.000 en „Moderne geschiedenis" ongeveer 3.000 voor het zo Een „klapper" was de cursus „Filmen en fotograferen", die het afgelopen voorjaar goed was voor maar liefst 67.000 cu gelijke cursus vinden we zo belangjL. in zo'n geval niet de hai.d wordt gel?. als er toch wordt gevist, dan het liefst zo goed mogelijk geheten kieine pakket en 800 tot 1.000 voor het uitgebreidere cursuspakket. Kijkdichtheid „Maar", zegt Zuiderbaan er nadrukkelijk bij, „het zou me niet verbazen als de kijk dichtheid misschien wel twintig keer zo groot wordt". Volgens hem is „Moderne geschiedenis" typisch een cursus waarvan de kijkdichtheid veel groter is dan het aan tal cursisten. Hij verwijst naar gelijksoorti ge cursussen als „Bedreigde landschap pen", „Graven naar het verleden" en „Ge ologie". Anderzijds zien we bij typische beroepscursussen als „Microprocessors" slechts een kijkdichtheid die hooguit twee keer zo groot is als het aantal cursisten. En wat die prognoses betreft: in het verle den was dat voornamelijk natte vinger werk, maar de laatste jaren wordt er veel meer gedaan aan onderzoek en bovendien beschikt men op het ogenblik over meer ervaring dan in de beginjaren van TE LEAC. Sinds de start van TELEAC in 1963 (onder het motto: maak van uw leunstoel een leerstoel) is de zendtijd uitgebreid van 99 tot 232 uur per jaar en steeg het aantal cursisten van ongeveer 5.000 in het eerste cursusjaar 1965 tot aantallen van 120.000 tot 130.000 de laatste vijf jaar. Steeds meer cursisten Onderzoek onder de cursisten wees uit dat de meesten ouder zijn dan dertig jaar, een meer dan gemiddelde opleiding heb ben en tot het mannelijk geslacht behoren. En van cursisten „inleveren" hebben ze bij TELEAC nog nooit gehoord. „Integen deel", zegt Zuiderbaan, „steeds meer mensen gaan onze cursussen volgen. Waarschijnlijk als gevolg van de toegeno men vrije tijd door werkloosheid of andere oorzaken. Ook merken we dat veel men sen hun kennis willen vergroten om aan de bak te blijven in hun beroep. Het succes van de cursussen „Microprocessors" en „Management" bijvoorbeeld is hierdoor te verklaren. Op die manier merken we dus wel iets van de economische malaise, maar niet wat betreft het aantal cursis ten". Tot nu toe wordt de kroon gespannen door de cursus „Filmen, en fotograferen", die het afgelopen voorjaar goed was voor maar liefst 67.000 cursisten. Andere „klappers" waren „Sociale verzekering" met 50.000, „Vrouwen-wijzer" met 45.000 en „Koken" met bijna 24.000 cursisten. Minder succesvol waren „De bijbel" met 3.000, „Futurologie" met 1.800 en een bij scholingscursus voor ouders, die hun kin deren wilden helpen bij het huiswerk in wiskunde met ongeveer 1.600. Het absolu te dieptepunt was echter de „Europese eenwording" met slechts 1.200 enthou siastelingen. „Maar zo'n laag aantal cursisten komt zel den voor", vertelt Zuiderbaan. „Normaal gesproken gaan we bij de planning uit van een minimum-oplaag van 2.000. Alleen wordt er soms met het oog op het alge meen belang niet gekeken naar de oplage cijfers. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met de cursus „Nederlands voor buitenlandse werknemers". Daar hebben zo'n 1.500 cursisten aan meegedaan, maar een der- geval r aan de minimum-oplaag". Cursusgelden e' Diezelfde instelling komt volgens f._ baan tot uiting in de hoogte (of laag^v de cursusgelden. Die lopen van tif1 den tot 275,-. Het tientje moet wV€ betaald voor de cursus „Sociale Vrei ring". „Die cursus", zegt Zuiderbajor bedoeld voor de grote meute van rjuj, met lage inkomens. Toen hebben w een gezegd: die cursus moeten goedkoop mogelijk houden. Geluk?3' dat ook doordat we subsidie kregkai het Voorlichtingscentrum Sociale V| ring". De topper van de cursusgq^ de cursus „Micro-elektronika". Ike moet een bedrag worden neergeti 275,-, maar dan zit er ook een aer gebreid cursuspakket bij. Bovendiqn prijs inclusief de huiswerkcorrectie' 4J Met de groei van het aantal cursin het aantal beschikbare uren op U (en sinds 1 oktober ook definitief oiep dio; daarvoor werd alleen een jaeroi gedraaid) nam ook het cursusrrisc een grote vlucht. Behalve cursusiet zijn er nu ook grammofoonplaten?!, luidscassettes, tests en huiswerkdc ties, groepsbijeenkomsten en zoren sussen, dia's en doe-het-zelf-pakk\u Zo heeft TELEAC zelfs al een sópfi doos gehad bij een toneelcursus, eej t< computer bij de cursus „Micro t sors", een windstation bij een weeft t en een doos met exotische zaden n cursus over ontwikkelingsproblema vi dan wordt er bovendien de laatst r volop geëxperimenteerd met nieuw i dia als de beeldplaat (een beeldten i programma op een „grammofoon^™ Teletekst, Viditel en de huiscompli dan niet in combinatie met beeldppe Viditel. pe Geen wonder dat de slogan van dege jaren, „Televisie-academie met hetljf bord en het krijtje", plaats heeft In' maken voor het imposante „TELEAfm timediaal instituut voor onderwijs lei ming'o GERRIT WO '„Peuters en kleuters" komt in het nieuwe seizoen voor het eerst ook op de radio. De cursus „In het ziekenhuis" bleek voOr herhaling vatbaar.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18