Kees Verkerk voor het eerst in carriere uitgeschakeld Hinault alleen geestelijk anders dan Eddy Merckx SPORT LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 12 DECEMBER 1981 PAGINA 1 In deze aflevering van de serie artikelen over Ber nard Hinault komt zijn ploegleider Cyrille Gui- rrtard aan het woord. Er lopen veel paralellen tus sen Hinault en Guimard. Eenvoudige afkomst, op leiding tot bankwerker, in de fabriek gewerkt, pro fessional geworden, maar voor alles: Breton. Ooit plaatsten ze demonstratief de typische Bretonse ba ret, een groot uitgevallen alpinomuts, op hun hoofd. Om de wereld maar voor al te tonen wie ze zijn. Onverzettelijke stijfkop pen als het erop aankomt. Cyrille Guimard is een slim man. Hij droeg, nota bene in de topdagen van de schier onklopbare Eddy Merckx, de gele trui in de Tour de France en hij versloeg de grote Merckx op de top van een col voor een etappezege. In 1976, nog pas 29 jaar, koos hij voor het ploeglei derschap, omdat zijn kniëen telkens blokkeer den. TEMPLE - Het is die ochtend een beetje mistig in Bretagne. De provinciewegen zijn verla ten, een enkele fietser worstelt tegen de stormwind. Geen spitsuur 's ochtends, zoals in Nederland, want hier zijn geen grote fabrieken. Dus kunnen er ook geen grote aantallen mensen ontslagen worden als de economie verder inzakt. Het werkeloosheidspercentage ligt in Bretagne op slechts drie procent. Maar ook hier gaat de recessie niet zo maar voorbij. In 1981 zakte de opbrengst van de landbouw met 11 procent. Toch levert Bretagne jaarlijks nog 253.000 ton rundervlees, 665.000 ton varkensvlees, 285.000 ton kippen en 4,2 mil joen eieren, om een indruk te geven. Cyrille Guimard woont in een mooi, wit landhuis. Zo maar neergezet temidden van de uitgestrekte landerijen met een summum aan privacy. Be neden in het souterrain is zijn domein. Achter een grote ga rage ligt zijn kantoor. Planbor den aan de muur met daarop de namen van zijn renners, de Renault-ploeg. En kasten met zijn dossiers. Hij heeft dossiers over vele renners, hij houdt alles bij. Een denker, deze Guimard. De planborden aan de muur geven precies aan hoeveel dagen zijn renners in 1981 actief zijn geweest, waar de rustpauzes lagen en naar welke pieken in het seizoen zij streefden. Guimard kijkt mee. „Bestaat er succes zonder een goede organisatie en plan ning", vraagt hij. En geeft zelf het antwoord: „Onmogelijk". KOPPEL Een slimme man. Hoe goed voelde hij in 1975 aan wie Ber nard Hinault eigenlijk was. Hinault had op dat moment een enkel succesje geboekt, maar voor de meeste geïnte resseerden wees niets erop dat ■pi1 - r Cyrille Guimard heeft zich niet alleen In zijn fraaie huis afgezonderd op het platteland, maar houdt er tevens twee grote honden op na voor de bewaking. PLOEGLEIDER CYRILLE GUIMARD: 99 99 hij nog ooit zou uitgroeien tot een wereldster. Maar Guimard had het gezien. Hij maakte handig gebruik van de ruzie tussen Hinault en ploegleider Jean Stablinksy, een oud-we reldkampioen, de eerste win naar van de Amstel Gold Race. Stablinsky was al enkele weken met de jonge Hinault op pad. maar deze wilde naar huis, hij was nog niet zo lang getrouwd en in die zomer van '75 wilde Hinault persé naar huis, want eega Martine was in verwachting en kon elke dag bevallen. Toen maakte Stablinsky de fout van zijn le ven. Hij verbood Hinault om naar Yffiniac terug te keren en verplichtte hem te starten in de Tour de l'Aude. Zonder nog veel woorden vuil te ma ken pakte Hinault zijn koffers en verliet het hotel van de Gi- tane-ploeg. Wie hem kende wist dat hij nooit meer bij Sta blinsky zou terugkeren. Cyril le Guimard rook zijn kans, Stablinsky werd buitengezet. Guimard haalde Hinault over bij Gitane weg te blijven en het succesvolle koppel werd geboren, vrijwel in dezelfde week dat Martine hun eerste kind, Michael, ter wereld bracht. DE ECHTE Cyrille Guimard heeft pontifi caal achter zijn grote bureau plaatsgenomen, leunt lui ach terover, strijkt door zijn krul haar. Het is de avond ervoor laat geworden. Hij was bij vrienden, een fles wijn op ta fel. En ja, dan tikken de uren snel weg. Kwaadsprekers dat hij Hinault heeft aangezet tot diens oorlog tegen de mana gers, die hun tien procent kwijt raakten toen Hinault zelf zijn koersen ging regelen en een eigen manager aanstelde. De storingen tussen Hinault en het Franse sportpubliek, die eind 1980 zijn opgetreden, vooral na het teleurstellende optreden in de Grand Prix des Nations, wordt ook op reke ning van Guimard geschreven. Dpnieuw blijkt dat Guimard geen hoge hoed op heeft van lournalisten. „De meesten be grijpen er geen barst van", segt hij. „Als Hinault in het voorjaar rustig op gang komt ?n wedstrijden rijdt waarin zij helemaal niet geënteresseerd zijn, schrijven ze elk jaar: wat zou er toch met Hinault aan de hand zijn? Het is de oude Hi nault niet meer". Guimard schud., meewarig het hoofd en herhaalt: „Ze begrijpen er geen barst van." Dan loopt hij in vlotte pas naar het planbord en timmert met de vuist tegen het hardboard. „Zie je die pie ken hier, kijk eens naar Pa- rijs-Roubaix. de Dauphiné en de Tour de France. Dat waren onze doelen in 1981 en daar was Hinault. En de rest? Och, laat ze toch schrijven. Hinault is geen Merckx. Als Merckx een criterium verloor was hij chagrijnig. Maar Hinault? Die interesseert zich niet voor cri teria. Jammer voor de organi satoren en het publiek, maar zo is het. Hinault komt en rijdt mee en de mensen kunnen hem zien. Maar de echte Hi nault zien ze alleen in een ech te klassieker en de Tour de France". Hij gaat zitten. De deur gaat open en een kalende grote man komt binnen. René Hi nault, een neef van Bernard, tegenwoordig zijn manager. Hij handelt zijn zaken in het kantoor van Guimard af. Hi nault heeft van de wielerploeg een aparte stichting gemaakt. Want op een gegeven moment verdiende Bernard Hinault zo veel dat het salaris van de pre sident van Renault erbij ver bleekte. Samen op een betaal- lijst, dat kon natuurlijk niet. En dus werd er een stichting gemaakt, waarbij Hinault en Guimard in dienst zijn. René Hinault blijft niet lang, wil het gesprek niet storen en schuifelt liever buiten in de tuin rond. René betaalde voor Bernard's eerste fiets en Ber nard is dat nooit vergeten, vandaar dat hij zijn neef tot manager heeft benoemd. Maar Guimard is duidelijk de baas. Eind oktober werd onder de Franse wielrenners een en- quete gehouden. Wie was vol gens hen de beste ploegleider van Frankrijk? Guimard won op bijna alle fronten. In zijn organisatie, recrutering van nieuw talent, in zijn stages en medische begeleiding oordeel den de renners hem als de beste. Op een onderdeel ein digde hij slechts als vijfde: pu blic relations. Zijn psychologi sche kwaliteiten werden door de renners niet hoog aangesla gen. FYSIEK Hij haalt zijn schouders op. „Ik lig daar niet wakker van. Ze begrijpen mij kennelijk niet. Dat vind ik ook niet zo inter essant. Belangrijker is dat Ber nard Hinault onder mijn lei ding zijn grote doelen kan ver wezenlijken. Lichamelijk zou Hinault Merckx kunnen zijn. Hij kan fysiek winnen van fe bruari tot november, zoals Merckx deed. Want Hinault heeft geen fysieke inzinkin gen, hij is conditioneel het hele jaar door bijna dezelfde". „Geestelijk zit hij echter heel anders in elkaar dan Merckx. Hij heeft een heel ander ka rakter, hij is niet met de rest te vergelijken. Hij is een jongen die motivatie nodig heeft en hij kan maar zo veel keer per seizoen echt gemotiveerd wor den. Daar zit zijn geheim, als u het een geheim wilt noemen. Er is per generatie maar één superkampioen en toevallig is dat nu Hinault. De mensen moeten hem maar nemen zoals hij is. Wie komt kijken om Hi nault rond een kerktoren te zien racen, die heeft pech. Hij doet zijn best wel, maar op die dagen is hij slechts een schim van de grote Hinault, want hij is niet gemotiveerd voor dat werk". SOCIAAL De telefoon rinkelt, een ant woordapparaat neemt op wie tot Cyrille Guimard of René Hinault, zeg maar de stichting, wenst te spreken. Guimard luistert er met een half oor naar. „Sinds zijn opkomst heb ik met Hinault volgens een strikte planning gewerkt en doelen gesteld. Hij moet lang In het gemeentehuis van Ytfiniac staat deze buste van Gemard Hinault, dank zij wiens prestaties jaarlijks veel toeristen het kleine Bretonse plaatsje bezoeken. tevoren weten welk doel hij heeft. Daarna gebeurt er iets in zijn binnenste, gaat zich zijn enorme macht samenballen, voor een explosie op een door ons vastgestelde dag of week of maand. Bernard wil name lijk zo veel mogelijk een nor maal leven leiden. Als hij be zig is zich voor te bereiden op één der doelen, is hij veel thuis. Want vergeet niet, het leven gaat verder. De kinde ren groeien op, Martine zit dikwijls alleen, hij ziet zijn vrienden maar zelden. Ber nard wil dat niet. Hij wil zo veel mogelijk sociaal verkeer met mensen die hij mag. En me dunkt, hij heeft dit jaar toch weer genoeg gewonnen. Hij is toch als eerste geëindigd in de Super Prestige, het wereldkampioenschap op pun ten. Na de zomer stond al vast dat hij als eerste zou eindigen, zo veel voorsprong had hij. Wat moest Hinault dan nog gaan doen in de Ronde van Lombardije?". „Karakter? Relatief is Bernard gemakkelijk om mee te wer ken, maar ik wil niet ontken nen dat wij wel eens woorden hebben gehad. Waar komt een meningsverschil niet voor? Het is echter een delicate vraag. Zijn karakter? Laat ik je een enorm pluspunt noe men. In de ploeg is Bernard niet de koning Hinault, hij ge draagt zich nooit als een idool. Hij doet heel gewoon, wenst ook geen voorkeursbehande ling. Ik heb in mijn leven vele zogenaamde kampioenen ge zien, die zich als vorsten ge droegen, die enorme pretenties hadden. Hinault wil één zijn in de eenheid van de ploeg. In dat opzicht is er goed me: hem te werken". Waarom treden er zulk? sto ringen naar buiten toe op in zijn relaties tot journalisten en het publiek? Guimard ij niet gelukkig met deze vraag, René Hinault, de zwijgzame, buigt zich wat dieper over zijn pa pieren. „Waarom? Waanm?", Guimard tracht tijd te winnen voor zijn antwoord: „Je moet je een leven durven permitte ren waarvan je denkt dat dit het beste is. Je moet in de po sitie waarin hij verkeert, li mieten durven stellen, De druk waaraan hij wordt bloot gesteld is enorm groot Hij wordt door honderd journalis ten benaderd die allemaal een exclusief interview villen hebben. Dat kan toch niet. Dan zou zijn hele rustperiode uit praten bestaan. Hij vordt honderden keren gevraagd voor goede doelen. Ouder van dagen, gehandicapte kincferen, het Rode Kruis, de boerer van de streek, hij moet op tien plaatsen nog gewonnen prijzen in ontvangst gaan nemen. Daarnaast heeft hij zijn com merciële verplichtingen. Als hij daaraan zou toegeven zou hij geen leven meer hebben en sterker nog: zou hij Benard Hinault niet meer kunnen zijn. Want dan ontbrak hem demo gelijkheid om zijn tijdkloc in te stellen, die in alle rust noet tikken naar zijn grote dagen toe. Bernard wil geen geTan- gene van zijn beroep zijn". JEAN NELISSEN Volgende week: Bernard Hi nault houdt van de geur van de velden. SUCCESVOLLE DRAVER MORGEN NOG EENMAAL AAN DE START Verdiensten: 3e jaar: 11.950,—; 4e jaar: 20.600,—; 5e jaar: 32.150.—; 6e jaar: 78.600,—; 7e jaar: 129.100,--; 8e jaar: 148.000,- B.frcs. 50.000,- 9e jaar: 128.750,— B.frcs 12.500,— 10e jaar: 144.700,—; 11e jaar: 71.250,-; 12e jaar: 18.500,—. Zegelijst: WATERINGEN - Met het afscheid van Kees Ver kerk sluit de Nederlandse drafsport weer een perio de af. „Keessie" komt in het rijtje te staan van de grote draf sterren van wel eer zoals Quicksilver S, Hairos II, Speedy Volita, Henri Buitenzorg en An ton om er slechts enkele te noemen. Maar van alle dravers is Kees Verkerk het paard dat waarschijn lijk het meest aansprak en op de vaderlandse banen het meest verdiende. Op een paar honderd gulden na kwam Kees Verkerk tot een winsom van bijna achthonderdduizend gul den. Wellicht kan de twaalfjarige Kees Verkerk morgenmiddag, tijdens Hilversums Winterkam pioenschap, dit bedrag nog wat hoger stellen. Daarna is het niet meer mogelijk. Komende dins dagavond is een grote hul diging in Hilversum en daarna verdwijnt Kees Verkerk in de historie van de Nederlandse draf- sport. Dertienjarige ruins mogen volgens dé regle menten van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport namelijk niet meer aan de start verschij nen. Volgens zijn trainer/pikeur Gerard van Eykelenborg komt het afscheid van „Keessie" net op tijd. De benen van het paard laten het langzamer hand afweten en door de goe de zorg van arts Hans van Schie kon hij in het laatste jaar van zijn loopbaan nog dra ven. Ondanks het feit dat Kees Verkerk dit jaar maar één keer wist te winnen kwam hij toch nog dikwijls in de prij zen en verdiende nog een be drag van ruim twintigduizend gulden. Gerard van Eykelen borg: „Wij hadden dit jaar nog heel wat verwacht van Kees. Maar plotseling kreeg hij last van zijn benen. Met bestralin gen hebben wij ons best ge daan om hem in training te houden. Als je een oud paard' enkele maanden op rust moet zetten dan kun je het wel ver geten. Nee, Kees Verkerk, stopt op tijd. Hij gaat nu rustig van zijn oude dag genieten. Op Stal Westland krijgt hij een goede verzorging, met mooi weer gaat hij naar buiten en misschien kan hij zijn kwali teiten dan overbrengen op de jonge paarden. Je weet immers nooit". In zijn loopbaan, die op drieja rige leeftijd begon, is Kees Verkerk nog nooit uitgescha keld door een onregelmatiog- heid in een koers. Van de 233 starts viel hij slechts 34 keren niet in de prijzen en maar liefst 92 draverijen wist hij te winnen. Hij werd 52 keer tweede en 31 keer derde. Hij debuteerde als driejarige in handen van wijlen Edwin Schwarz op Wolvega. Toen al toonde Kees Verkerk zijn po tentiële klasse. Hij startte in dat jaar zeventien keer, won daarvan zesmaal en verdiende het voor die tijd knappe be drag van bijna twaalf mille. In 1976 passeerde hij met zijn winsom de honderdduizend gulden. Op achtjarige leeftijd verdiende hij in één seizoen bijna 150 duizend gulden. Op zijn erelijst staan vele over winningen. waarvan die in de Grote Prijs der Stayers (6x), het Gouden Paard (4x). All round Stayers (4x). Stayers kampioenschap van Nederland (3x) het meest aansprekend waren. Kees Verkerk werd bovendien in 1976 kampioen van Nederland en in 1977 kampioen van de hier in trai ning zijnde Nederlandse paar den. In 1975 verwierf hij op grond van zijn uitzonderlijk goede prestaties de titel „Dra ver van het jaar". Nooit moeilijk Gerard van Eykelenborg: „Als trainer had je het nooit moei lijk met een paard als Kees Verkerk. Hij had geen zware training nodig. Vroeger kon je in een koers tot drie keer 'speed' aan hem vragen. Dat was de laatste twee jaar niet meer het geval. Ik durf gerust te zeggen dat Kees Verkerk beter weet wat koersen is dan ik. Hij wist precies wanneer het genoeg was. Bijna op alle Nederlandse banen is hij aan de start geweest. Op Duindigt wilde hij met plezier lopen. Dat was echter niet het geval op Alkmaar. Maar omdat daar voor hem aardig was te ver dienen zijn we er wel enkele keren geweest. Op Alkmaar was Kees echter altijd rustig, maar hij was altijd weer blij als hij naar huis kon. Vraag niet waarom. Hij was een pur sang stayer. Toen hij voor het eerst bij mij in traing kwam, zo'n negen jaar geleden, zag ik het helemaal niet aan hem af. Maar al snel kwam ik achter de grote klasse van Kees. Er zijn jaren geweest dat hij de haver op stal voor de overige paarden moest verdienen. Ge lukkig is dat op het ogenblik niet meer het geval, anders zou zij stoppen bij ons op stal veel problemen heben gege ven". Is er op de stal van trainer/pi- Kees Verkerk werd in zijn lange carriere winnaar van: Gouden Paard 1975-1976-1978-1981; Grote Prijs der Stayers 1975, 1976, 1977, 1978. 1979, 1980; Gen. Baron van Heemstra-beker 1975, 1976, 1977; All Round Stayers-prijs 1975, 1976, 1977. 1978; Stayerskampioenschap v. Ned. 1976, 1977, 1979; Kampioenschap v. Nederland 1976; Kampioenschap Ned. Paarden 1977; Dravers Gold Cup 1976; Revanche der Grote Prijzen 1975, 1977; Grote Fokkersprijs 1975; Hilversums Winterkampioenschap 1975, 1976, 1977; Grote Prijs van Hilversum 1975; Grote Prijs der Winterfavorieten 1976, 1977, 1978, 1980; Grote Winterfinale 1976, 1977, 1979, 1980; Wolvega's Grote Kerstprijs 1976; Grote Boll en Scharpprijs 1977, 1979; Grote Kerstprijs Hilversum 1977; Midwinter-criterium 1978; 4 1/2 km. v. Alkmaar 1978; Grote Prijs van Friesland 1978-1979; Winter Stayersprijs Westland 1979; Grote Prijs Gewest 's-Gravenh. 1979-1980; Grote Kermis Prijs Alkmaar 1979; De Gouden Hoef 1979; Zuidhollandse Stayersprijs 1980; Alkmaar's Grote Pinksterprijs 1980; Grote Prijs van Drachten 1980. Paard van het jaar 1975. 3i> Als het mirakel zich voltrekken en de Olymp, Spelen in Los Angeles in gaan niet ten onder in eei kof on ie van international litieke verwikkelingen, nog zal de politiek er eei langrijke rol spelen. De S; zullen plaatsvinden vlak de Amerikaanse presid verkiezingen en talloze ai verkiezingen voor Con gouverneurschappen en li overheidsorganen. In een politiek en televisie verbrekelijk met elkaar bonden zijn geraakt, is eei dium als de Olympische len een niet te versmaden ten kansje. Politieke stral ,tl« zijn er hier en daar al mee bezig, niet in het min^ di lange termijn-planners in Witte Huis. De Spelen in Los Angeles len Ronald Reagan op hei ai geschreven zijn: een styjdi gedurfd en vernuftig parp 1 lier initiatief, geen ei nj overheidsbemoeienis en n gens de organisatoren een denkbeeldige mogelijk CO: dat er nog een financieel vf tje aan blijft hangen ook. 1 Dj om, een gebeurtenis, waa (a communisten, Derde We o( landen, bureaucraten, profchi sieven, werklozen en bijsnn -,W Kees Verkerk beloofde als jong paard niet veel, maar later werd hij een hele grote. keur Gerard van Eykelenborg een opvolger te vinden voor Kees Verkerk? „Een moeilijke zaak, maar je weet het natuur lijk nooit. Als jong paard had den wij ook nooit gedacht dat Kees Verkerk zo'n grote zou worden. Misschien hebben wij wel een opvolger. De nu vier jarige Trust Skoatter kwam dit jaar twintig keer aan de start en won daarvan vijftien keer, waaronder een supertrio en de Prijs der 4-jarige stayers. Hij won in totaal bijna zestigdui zend gulden, waarvan alleen dit jaar al ruim 45 mille. Kees Verkerk had op die leeftijd maar de helft verdiend. Maar het prijzengeld is natuurlijk hoger geworden. Toch hebben Trust Skoatter en Kees Ver kerk wel enkele dingen ge meen. Beide zijn stayers en zijn direct na de start niet snel. Maar Trust Skoatter is net zo eerlijk als Kees Verkerk". Trust Skoatter en Kees Ver kerk zijn overigens niet van dezelfde eigenaar. Trust Skoatter is van de heer Van der Zijden en Kees Verkerk is van de Westlandse groenten- en fruitexporteur Cor Dissel koen. Wijlen diens vader was fokker van Kees Verkerk. Hij is achteraf blij dat Kees Ver kerk als jaarling niet is ver kocht. Cor Disselkoen sr. had Kees Verkerk niet hoog zitten en bood hem tijdens een paar- denveiling in Wassenaar te koop aan. Hoewel de heer Dis selkoen geen vermogen voor Kees Verkerk wilde hebben deed men de jonge ruin van vader Star Performer en moe der Bonteur Perdu niet voor het bedrag van 2500 gulden van de hand. Men besloot Kees Verkerk zelf te houden en daar heeft men begrijpelijk geen spijt van gehad. Kees Verkerk is goed geweest voor de familie Disselkoen uit 's-Gravenzande en dairom krijgt het paradepaardje van de stal een goede oude dag. Trainer Gerard van Eykelen borg: „Voor Kees Verkert kan de eigenaar nog veertigdui zend gulden krijgen. Ik denk dot iedereen hem voor dit be drag wel van de hand zou doen. Cor Disselkoen echter niet. Kees Verkerk zou dan op de „wilde b&nen" moeten gaan lopen. Daar mag hij tot de dood aan de start verschijnen en kan daar winnen wat er te winnen is. Nu gaat Kees Ver kerk door zijn verzorging al leen maar geld kosten. Maar dat heeft Stal Westland er best voor over. Het paard heeft zo veel vreugde gebracht in de paardesport voor eigenaar en pikeur en de rust komt hem meer dan een ander toe'. ARTHUR VAN RIJSWIJK Zomerspelen Los Angeles 'adembenemetfu r Ze :rd itn strek kers een lichtend beeld kunnen nemen. Alsji" allemaal goed gaat tenmi ar. want voorlopig ligt Amtr-t aardig overhoop met de van dé wereld. De intern 1 nale ontwikkelingen van moment bekijkend lijkt alsnog slechts de deelnacl verzekerd van landen al. raël, Egypte, Zuid-Afrika, gentinië. Chili, de Philipp\ en Zuid-Korea. De organi ren zeggen van mogelijke cotten vooralsnog niet wa te kunnen liggen. Ook y ABC, de televisie-maatsch, 3 die de uitzendrechten vooi recordbedrag van ruim half miljard gulden heeft kocht, is men optimistisch vaal NBC verwierf de reehj! op Moskou nog voor 'sle 150 miljoen gulden en vanwege de Amerikaanse 5 cof geweldig het schip in. j te Sinds de Spelen van 1932 in Los Angeles) heeft er flink geld bij gemoeten Spelen in Los Angeles, zofe gen de organisatoren fa overtuiging, zullen de tingbetaler geen cent kq,r( De oplossing: de Spelen r worden de Olymfe le 'big business'. Man ment en financiën oullerj handen zijn van grote Am kaanse bedrijven als C Cola, MacDonalds, l -Strauss, United Airlines, h heuser-Busch en A mei Express. Geestelijk vader deze opzet is Peter Uebemb (43), een energieke onde mer, die multimiljonair isj^ worden in de toerismeI»;; ness. Hij is president vanty, organisatie-comité in Los e geles. Ondanks de be moe r van grote ondernemingen^ het commerciële 'earn p volgens Ueberroth veel der zijn dan bij andere Sp In Los Angeles zal het a^n sponsors beperkt blijven S| hooguit 50, elk echter voor ten minste 10 tot 25 joen gulden. n accommodaties, l j klaar, zullen van eerste e kwaliteit zijn. MacDoi bouwt een nieuw zwem sta en de supermarkt-keten zorgt voor een nieuw wi stadion. Het Atlantic 1 field-concern bouwt een we atletiekbaan in het gig sche Colliseum (ruim 9 j zitplaatsen). Voetbal word j speeld in het reusachtige f Bowl-stadion (105.000 zitp i sen) in Pasadena. Er u geen nieuw Olympisch gebouwd. De atleten zi worden ondergebracht oj(, terreinen van de Univei van Calif ornië in Los An a (UCLA) en de Univei i; van South-California (US 'I Behalve mogelijke poli'm verwikkelingen zijn de gk ste problemen, waarmee f in Los Angeles te ka re krijgt, het verkeer, de waf en de smog. Hemelsbreed ken de afstanden niet zo\ schrikkelijk groot, maar dk commodaties zijn toch f spreid over Los An gel es V< en twaalf satelliet-stedenl stad telt aanzienlijk auto's dan inwoners en zet gen aan hun auto's aid dronkaard aan zijn glasb wordt eerder gesproken f spitsdagen (maandag tof met vrijdag) dan van ren. De organisatoren het Olympisch vervoer in I den geven van particti busondernemingen. Los Angeles kent verm lijk de zwaarste luchtvel ling in de wereld, met i| zomer meer dagen mét f g-alarm dan zonder. Som' gen achtereen worden 1 kinderen, ouden van dagi mensen met ademhaling! blemen aangeraden b/nfl huis te blijven. Hoe dan j zeggen sommige meer cyt ingestelde inwoners, het 4 elk geval een adem benei spektakel worden. DICK 1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10