9e leraar wist het allang VONDER DIPLOMA VAN SCHOOL AF? „Justitie lokte misdadig politie-optreden uit bij blokkade Dodewaard I „KLEINTJES" 071-122244 Caravanbouw Maarssen b.v. WIE MOOI WIL GAAN. KANHEf INDE KRANT ZIEN STAAN. AUTORADOa SfNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 PAGINA 9 2 ;CHT „Meneer, ik dat u er niks van zeggen en u hoeft k niets te zeggen, moeten we ons maken over het tjaan van Babs"? Dik- ;estelde vraag, waar- nog veelzeggender ird mogelijk is dan '4der verwacht. De le- -jkan desgewenst ook bellen en met een ■sj mate van betrouw- jieid of Babs al dan haar einddiploma zhl i worden geconcludeerd [en onderzoek waarop de Utrechtse peda- t.J.Hermans is gepromo- J'tot doctor in de sociale schappen. Hermans in 1973 aan meer dan feraren in verschillende fen van het land hoe het fcr stond met de kansen pun 495 leerlingen, die m de tweede tot en met (klas zaten van MAVO, of VWO. ze aan het eind van de (jn diploma hebben be- w i. of de school via de cfeur verlaten hebben? jjng „makkelijker school", Itje" of „jeugdwerkloos- J In 1979, toen alle jon- flen meisjes hun school- ïan beëindigd hadden, maar liefst 79 pet. van >or de docenten gedane jellingen inderdaad te jiïtgekomen. Ook de leer- i zelf hadden hun falen :ces allang zien aanko- In interviews, die hen jaren voor hun vertrek li afgenomen, hadden de Éjdige schoolverlaters al 'en duidelijk negatiever van hun eigen be- nheid" blijk gegeven, |iun collega's, die uitein- wel over de eindstreep gekomen. Destijds al jen ze geringere verwaeh- i van hun eigen school succes. Ook door een geringere mate van betrokkenheid bij al les wat met de school samen hangt, onderscheidden ze zich van hun succesvolle collega's. Littekens Is voortijdig van school afgaan per definitie rampzalig? „Niet per definitie", meent de 50-ja- rige Hermans, die zelf in de vierde klas van het gymnasi um af moest en vervolgens on derwijzer werd. „Maar het laat bij meer mensen dan we den ken grotere littekens na dan we vermoeden". Bij het onderzoek van Her mans, die docent is aan de Le rarenopleiding van de Utrechtse Universiteit, waren alleen MAVO-, HAVO- en VWO-scholen betrokken. De kans, dat een leerling die dit soort onderwijs volgt, zijn di ploma niet haalt, is ongeveer 1 3. Zo'n 28 pet. van de jongens en meisjes - en er zijn signalen dat dit percentage toeneemt - valt jaarlijks uit de boot. Van degenen, die het niet meer kunnen bolwerken, belandt bijna 20 pet. in een gemakke lijker schoolvorm binnen het algemeen voortgezet onderwijs en verdwijnt ruim 77 pet. he lemaal uit het a.v.o. Een kleine 3 pet. leent zich voor het etiket „succesvolle verhuizers". Die gaan juist naar een moeilijker onderwijs- type, dus bijvoorbeeld van MAVO naar HAVO. De meeste voortijdige school verlaters blijken afkomstig uit Gevangenis het HAVO. De vierde klas van dit schooltype levert zowel de meeste zittenblijvers als de meeste voortijdige schoolverla ters op. In het VWO ligt een piek in het derde leeijaar. Bij. het MAVO in het tweede. Ogenschijnlijk doen meisjes het in het algemeen voortgezet onderwijs beter dan jongens. Achtergrond hiervan is vol gens dr.Hermans echter, dat meisjes eerder wordt aangera den naar een lager schooltype te gaan. Dat de bedoeling van de Mam moetwet van 1968 om het per centage voortijdige schoolver laters te drukken niet tot haar recht is gekomen, kan je vol gens de Utrechtse pedagoog met een gerust hart staande houden. „Statistisch is een ver gelijking met de periode vóór de Mammoetwet heel moeilijk, maar mijn taxatie is dat wat dit betreft, alles bij het oude is gebleven"-. In zijn analyse, van de oorza ken van het probleem onder scheidt hij factoren die te ma ken hebben met de leerling, met zijn of haar omgeving, met de leraar en met de schoolsituatie. Een paar type rende reacties van leerlingen nadat ze de school verlaten hadden: „Het gevangenisachtige van de school vloog me naar de keel. Alsof je in de gevangenis zat, moest je precies bij het eerste fluitje in de rij gaan staan en bij het tweede fluitje moest je doodstil staan". „Wiskunde vond ik het ondui delijkste vak, en als je dan vroeg waarvoor het diende, kreeg je als antwoord: dat zul je later wel merken, doe het nuvmaar. Als je het een tweede keèr waagde, zei de leraar: kop dicht en werken". „Begreep ik het niet, stak ik mijn vinger op, zei die leraar: je mag het wel zeggen, Anita, als het maar weer geen vrou wenlogica is". Val ik me in de gymzaal te pletter tegen die korfbalpaal, zegt die vent: Is die paal niet beschadigd?" Hermans is het met de critici van het huidige onderwijsbe stel eens, dat dit verbeterd kan en moet worden. „Verlenging van de brugklas met twee jaar, zodat een driejarige brugperio- de ontstaat, kan veel gevallen van sehool-verlaten voorko men. Een langere brugperiode, waarin de leerlingen dus niet geselecteerd worden naar MAVO, HAVO en VWO, heeft tot gevolg dat de verantwoor delijkheid voor het welslagen van een schoolcarrière meer dan nu bij de school komt te liggen. Die kant moeten we op. De vraag moet niet zozeer luiden: Kan de leerling de school wel aan? Maar meer: Kan de school de leerling wel aan?" De noodzaak tot een beter schoolsysteem te komen, neemt volgens hem niet weg dat ook het vakmanschap van de leraar moet worden opge voerd. Zijn opvoedkundige kwaliteiten en zijn vermogen om met groepen om te gaan moeten naar een hoger niveau worden getild. Zodat „het ne gatieve beeld van de eigen be kwaamheid" van een leerling in een vroegtijdig stadium kan worden bijgesteld. WILLEM SCHEER ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gister ochtend tijdens de eerste zitting van het proces te gen de meerderjarige Do- dewaard-arrestanten haar oordeel over een mogelij ke niet-ontvankelijk-ver- klaring van het Openbaar Ministerie (OM) uitge steld, tot na afloop van haar eigen onderzoek. Na mens alle negen verdedi gers ontzegde de Amster damse advocaat mr. C. Korvinus, de officier van justitie het vervolgings- recht, omdat het OM vol gens hem tijdens de blok kade strafbare feiten heeft uitgelokt. „Het OM was mede-verantwoorde lijk voor het misdadige- politieoptreden", aldus Korvinus. Van de in totaal dertien ver dachten waren er gisteren twaalf in de rechtszaal ver schenen. De zaken tegen de twee afwezige actievoerders worden bij verstek behandeld. De verdachten stonden giste ren voor de Arnhemse recht bank op beschuldiging van een aantal misdrijven, zoals open lijke geweldpleging, vernieling en poging tot zware mishande ling tijdens de laatste blokkade van de kerncentrale dode waard in september. Bijna de hele morgen was gewijd aan procedurekwestie. Nadat op last van de rechtbank-presi dent, jhr. mr. P. Feith, alle in derhaast in de rechtzaal opge hangen pamfletten waren ver wijderd deed mr. Korvinus zijn verzoek aan de rechtbank om het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren in zijn vervolging. „Het overheidsoptreden was in september in Dodewaard door Nederlandse begrippen ge welddadig. De akties van poli tie, ME en stillen waren tevo ren gepland en het openbaar ministerie heeft daardoor het recht op vervolging ver speeld", zo lichtte Korvinus zijn verzoek toe. Hij veroor deelde verder het naar zijn mening overdadige gebruik van CS-gas en traangas. „Ge- wondencijfers leren verder dat de ME ongemeen hard is opge treden tegen de demonstran ten. Hun akties dienden geen enkel doel en waren daarom onrechtvaardig. Door het poli tie-optreden in Dodewaard zijn de fundamentele beginse len van de rechtsorde met voeten getreden en werd be wust door de overheid op een confrontatie aangestuurd". Mr. Korvinus maakte bekend dat de ME op zaterdag 19 sep tember, de eerste dag van de blokkade-week, in zeven uur tijd duizend traangasgranaten heeft afgeschoten. De daarop volgende zondagavond waren er nog drieduizend in voor raad. Hij concludeerde op grond van deze gegevens dat er in september in Dodewaard tenminste vierduizend traan gasgranaten zijn afgeschoten en dat daarnaast overvloedig traangas is verspreid middels de zogeheten verstuivers. Vol gens de advocaat zijn deze ver boden omdat verstuivers in geen enkele ambtelijke in structie voorkomen. De officier van justitie, mr. G. Corstens, wees erop dat een strafproces geen plaats is om het overheidsoptreden in het algemeen te beoordelen. Een discussie over het gebruik van traangas door de politie wees hij van de hand: „Zo'n discus sie hoort thuis in het parle ment". De rechtbank wees het ver zoek inzake de ontvankelijk heid van het OM van de hand, maar honoreerde daarna wel het verzoek om Dodewaards burgemeester en de hoogste politiebaas in het district als getuigen te laten oproepen. Dat zou naar alle waarschijn lijkheid vandaag gebeuren, maar gisteren kondigde de rechtbank al aan dat de verde diging niet alle vragen' aan de twee verdachten zou mogen stellen. Tijdens het verdere verloop van het Strafproces beklaagden alle verdachten zich er zonder uitzondering over, naar wat zij zeiden, de bestiale behandeling die zij van de kant van de ME had den ondergaan. Ook het optre den van de politie, en dan met name het feit dat veel ver dachten voor hun in verzeke ring stelling gedwongen waren geweest zich te laten fotogra feren, werd gelaakt. „De be schermers van de nucleaire el lende zouden hier voor de rechtbank moeten staan en niet wij", aldus een van de verdachten, de 31-jarige J. uit Druten. Alle verdachten be kenden in hun persoonlijk verweer op de bewuste data in Dodewaard te zijn geweest. „We waren daar omdat we moesten. Wij zijn er trots op dat we daar waren". Ongeveer vijftienhonderd de monstranten hebben gistera vond meegelopen in een de monstratieve fakkeltocht door de binnenstad van Arnhem ter ondersteuning van de ver dachten. De tocht eindigde in de Stokvishal waar ongeveer vierhonderd leden van - de anti-kernenergiebeweging de hele dag een schaduwproces hadden gehouden om de auto riteiten aan te klagen. CDA-RAPPORT: Handhaaf kroonberoep voor burgers DEN HAAG Burgers die bezwaren hebben tegen be stemmingsplannen van ge meentebesturen moeten de mogelijkheid behouden tot desnoods aan de Kroon in be roep te gaan. Dit staat in het gisteren verschenen rapport over ruimtelijke ordening van het wetenschappelijk instituut van het CDA. Het instituut vindt dat de Kroon een beroep binnen een half jaar moet behandelen. Doet de Kroon er langer over ingediend, in aanmerking moeten komen voor een scha devergoeding van de overheid. LEIDSE COURANT lijk 11, Maarssen, tel. 030-610594. Het vertrouwde adres onovertroffen houten Riant bungalowcaravans. Bij ons uw caravan zien bouwen, elke gewenste indeling en uitvoe- elijk, schitterende jaarplaatsen beschikbaar. Let u wel op i adres, alleen verkoop vanaf de fabriek. Vraag eens een bezoekt u eens de fabriek. De fabriek Is ook zaterdags van 9.00 tot 15.00 uur. VERLOVEN? A Uw Juwelier-Adviseur is k VERHEUL m HAARLEMMERSTRAAT 86 27 LEIDEN Kaal worden is een slecht teken!. als één van uw banden sneller glad wordt en onregelmatig slijt, kan er een afwijking in sporing, spanning, balans of wielstand bij uw wagen zijn. üiit hebben wil verstand van banden Is ons vak plus alle onderdelen tussen wagen en wegl Goede raad is bij ons niet duur. 't is zelfs service van de zaak. Korting tot 2000,- op alle 1981 Burstner en Deth- leffs caravans. Inruil caravans tegen spotprijzen v.a. 750,-. Westlandse caravan centr. B.V. Middelbroekweg 15, Honselers- dljk. Tel. 01740-24733 (donder dag koopavond). Direct ingaande 1-en 2-persoonsruimte te huur. 01711-10412/.10491. Alphen a.d. Rijn, prachtig halfvrijst. hoekhuis garage, tuin op het zuiden, c.v., open haard, etc., 5 kmrs., voll. gestoft, en/of gemeub. Huurpr, 985,- p.mnd. Int. Interhome Herengracht 562, A'dam. Tel. 020-252908. Herenhuis te Benoordenhout Den Haag, 7 kmrs., 2 toiletten, 2 keukens, 2 badkamers, grote tuin op zuiden schuur. Hr. 1400 p.mnd. excl. Vaste over nameprijs 40.000. Onderverhuur toegestaan Jong werkend stel zoekt z.s.m. zelfst. woonruimte I WONINGRUIL Te huur aangeboden 4-kamemoning Antillenstraat, lage huur. We gens gezinsuitbreiding grotere woning gevraagd, hogere huur geen bezwaar. Inl.: tel. 071- 140555. 2e etage, 3-kamer TOPFLAT, groot balkon, centr. verw., cen trum 291 p.mnd. Gevraagd: etage of woning, 3 kamers of grotere tot 300 p.mnd. Om geving Den Haag. Tel. 070- Baar om nu een speciale actie Koop nu een occasion bij Liam's Autorado en u krijgt een onverwacht hoge prijs voor uw auto terug. Financieel voordeel in contanten. Kom bij ons langs en hoor wat we bieden voor uw auto.... Maar wacht niet te lang. Deze actie is geldig t/m 31 december Off. Mercedes Benz Alfa Romeo dealer 10 de °ccasion-afdel,n9 AutOradO: mercedes benz M.B. 280 CE au,. 20 000 km M M.B. 230 C -auTréS' WLpoh"ifdaltKM 1979 M B, 280 S - au,. „T*8 "9 1978 "Mil- 1978 MB.' 230 Lï9.'lx"", JI77 M.B. 300 D - -ouL'^Va^ofc1979/1981 M R U/V, r> «Mn M.B. 300 D - 2x - ook-aut versn1979 M.B. 240 D - 2x - div. ace 40-'979/1980 8. 200 O 8x v.a. 25.000 km. 1977/1980 alfa romeo SM ÜSS I 3 T10 KJ*.juni 1980 Alfetta2.0 G.TV. 2? va jfo "'VERSE MERKEN Toyota Crown Super Saloon -au,, vervn Peugeot 504 G L mot"1 COn(* *',ver grijs.t979 Opel Commodo,e 2.5 Ber'n^A o^'"8'' 8"' ,97S Mitsubishi Sapporo 2.0 g"l S aur 26 000 km. f°'d Canada 2.3 L34 000 km. "J ook L.P.G rïïllS-5da8~:r;::z B M.v/. 3" eTooSt:/ 34 000 km-s Bok - 1979/1980 1980 1970/1980 nov. 1979 1981 1981 1981 ...mei 1978 donderdag koopavond tot 21,0° uur A.N.W.B. gekeurd Bovag garantie Keuze uit circa 75 auto's. Hoofdstraat 81Sasaenheim Tel.: 02522-19124 fe J

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9