Eis 4 jaar tegen overvallers Noordwijks postagentschap reen ontheffing oor blauwe zone Ie Kempenaerstraat Warmondse raadsfracties willen meer bezuinigen no BELGEN feRUSTEN IN LOT Overeenstemming over verkoop grond „De Dillenburg" Carnevalesk huwelijk Gemeentegrens Noordwijk één kilometer uit de kust Boeren en tuinders moeten bijscholen LODSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 PAGINA 7 3 HAAG/NOORD- i Vier jaar gevan- heeft de officier eiistitie geëist tegen de j eigen, die begin ok- een gewapende al hebben gepleegd >n postagentschap te cdwijk. De vijf hadden n hun slag in Ne- d te slaan, omdat Jhier gemakkelijker Jijn dan in België, ele minuten na de nral werd die illusie 4oor de politie ontno- oktober drongen vier n het postkantoor aan orstraat binnen. Bivak- i maakten hen onher- ir. Onder bedreiging uurwapens werden de klanten gedwongen te gaan zitten. Een van de overvallers hield het personeel onder schot, terwijl de overige twee op de balie sprongen. Een em ployé werd gedwongen de kluis open te maken. Deze bleek leeg. Vervolgens werd de kassa van het loket leegge maakt. De buit bedroeg meer dan 40 mille. Daarna ver dween het viertal in een ge reedstaande vluchtauto. De politie was op dat moment reeds gealarmeerd. De over vallers waren namelijk gezien door voorbijgangers, toen zij het postkantoor binnendron gen. De politie zette ijlings de achtervolging in. Op de Schie- weg stapten de rovers over in een gereedstaande auto, die e- venals het eerste voertuig bij de zuiderburen gestolen was. Ook het overstappen ging niet onopgemerkt voorbij. Een oud-politieagent noteerde het kenteken en gaf het nummer door aan de achtervolgende politieauto's. Het nummer werd per mobilifoon ver spreid. Op dat moment zagen twee surveillerende agenten van de Leidse politie de ge zochte auto voorbij flitsen. De overvallers probeerden de achtervolgers af te schudden door een bouwterrein aan de Plesmanlaan in Leiden op te rijden. Het automobiel vloog daar echter uit de bocht en kwam vast te zitten in de modder. De drie overvallers op de achterbank van de twee- deurs-auto zaten als ratten in de val. Een van de mannen op de voorbank sloeg op de vlucht. Een van de twee in middels gearriveerde politie mensen haalde de vluchtende terug. De anderen lieten zich gewillig inrekenen en maak ten ondanks de overmacht geen gebruik van hun wapens. Voor de Haagse rechtbank bleek gisteren, dat de verdach ten allen in België een straf blad hebben. In het verleden zijn zij tot gevangenisstraffen van drie jaar veroordeeld. Een van hen was tot die straf ver oordeeld wegens het gebruik van heroïne. Dat feit wekte nogal bevreemding tijdens de zitting. Deze verdachte moet nog veertien maanden van zijn straf uitzitten. In het reclasse- ringsrapport werd de man overigens omschreven als „een goedaardig en sympathiek mens". De officier merkte op, dat het vijftal in België beschuldigd wordt van ongeveer hetzelfde, als in Noordwijk is voorgeval len. De vijf ontkennen dat echter. Maar gisteren werd dat alles niet in de beschouwingen meegenomen, omdat immers niets daarvan bewezen is. „Over de tenlastelegging zul len geen problemen bestaan. De opzet van de overval is professioneel geweest. Ik wil niet zeggen, dat we hier met top-criminelen te doen heb ben, maar het zijn beslist geen lieverdjes. Ik vind, dat niet af geweken moet worden van de strafmaten zoals die in België gelden, omdat Nederland dan een lustoord wordt voor over vallers van over de grens," al dus de officier, die zodoende tot een eis van vier jaar kwam. Berusting De vijf Belgen (een hunner is in Marokko geboren) leken te berusten in hun lot. Onver stoorbaar en beseffend, dat zij op de blaren moeten zitten, hoorden de verdachten de eis aan. In het laatste woord stond een van hen zelfs op en bood zijn excuses aan jegens dege nen, die destijds in het posta gentschap aanwezig waren. Een ander zei blij te zijn, dat er door de actie niets onher stelbaars is geschied. De verdachten verklaarden ook, dat het niet in hun bedoe ling lag iets onherstelbaars aan te richten. Dat het vuurwapen geladen was, had voornamelijk een psychologische reden. „Het versterkte ons zelfver trouwen, dat we wisten, dat de wapens geladen waren. Als we er werkelijk gebruik van had den willen maken, had dat ge kund. We stonden op een ge geven moment met vier man tegen een agent," aldus een verdachte, wiens woorden door een vertaalster voor een ieder begrijpelijk werden ge maakt. De respectievelijke advocaten vonden de geëiste vier jaar te hoog. In het bijzonder, omdat het voor een buitenlander, die de Nederlandse taal niet .machtig is, extra hard aan komt hier gevangen gezet te worden. Voorts waren de raadsheren het niet eens met de voorspellling dat Nederland een crimineel luitsoord zou worden: „We moeten ons niet laten leiden door de Belgische normen. Juist in het buiten land staan wij zeer goed te boek. Ons systeem is een voor beeld. Tijdens congressen wor den Nederlandse deskundigen bekeken, alsof zo uit een ande re wereld komen. En die ja- louzie is terecht. Laten we het zo houden." Mr. Reisig, de president van de rechtbank, doet 24 decem ber om half tien uitspraak. ITGEEST Een aantal jempenaer- en Spaarga- iaatbewoners heeft zich lieden tot B en W ge- Imet het verzoek om ont- |g van de parkeerbepa- |i de blauwe zóne die zich IDe Kempenaerstraat en ledeelte van de Spaarga- laat bevindt. Genoemde [bestaat al zo'n vijftien Rfooral de laatste tijd be- I de politie wat meer aan- 1 aan parkeerovertreders. er kwam het verzoek ter [e in de verkeerscommis- naar deze verwees het [de middenstandscommis- k het gisteravond behan- Daar bleek men overi- «iets te voelen voor het Ren van ontheffingen. Tlempenaerstraat is een winkelstraat en men moet de consument ter wille blijven. De heer O. C. van Belle: „Ik vind het niet nodig om maar een millimeter toe te geven, de straat is in de eerste instantie voor winkelend publiek. Als men privé wil parkeren moet men zich eigen grond daar voor zien te verwerven". Ook het commissielid, de heer Paddenburg (winkeliersvere niging „Oegstgeest Actief") zag niets in de ontheffing maar stelde wel dat het een beetje vreemd aandoet als de politie een kwartier voor sluitingstijd van zaken nog optreedt tegen iemand die op dat moment de parkeertijd heeft overschre den. De Oegstgeestse weekmarkt heeft een grote aantrekkings kracht. Er blijken zelfs wacht lijsten te bestaan voor gegadig den die er graag een stand plaats willen hebben. Uitbrei ding van de markt zit er op het ogenblik echter niet in, zo bleek gisteravond toen men uitvoerig inging op het con cept marktverordening dat binnen niet al te lange tijd ter goedkeuring aan de raad zal worden aangeboden. Met name het punt dat men bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd nog twee jaar het recht op zijn standplaats blijft behou den ontmoette tegenstand. Dit zal dan ook nog nader worden bezien. De heer Van Belle verklaarde dat het plein voor de flat aan de Lijtweg best wat aange kleed zou kunnen worden met bijvoorbeeld kiosken zoals men die aan de 5-Meilaan te Leiden kent. „Het is er nu een steensahara", aldus Van Belle. Mevrouw Münninghoff (Stich ting Winkelcentrum Lange Voort) wilde hierover voor zichtig meedenken. Enige commissieleden pleitten voor een standplaats voor een zoge naamde patates-frites kraam. Er schijnt nogal behoefte aan te bestaan, bijvoorbeeld op de vrijdag en zaterdag. Proble men met rondzwervende win kelwagentjes vindt men overal in den lande. Nabij een super markt aan de Irislaan komt binnenkort een speciale „win kelwagen-parkeerhaven" en men hoopt nu maar dat de au tomobilist eindelijk zoveel zelfdiscipline kan opbrengen daar zijn lege wagentje, na het overladen van de boodschap pen in de auto, neer te zetten. Verder werd er aandacht ge vraagd voor herbestrating van de De Kempenaerstraat en de bijzondér slechte situatie waar in het trottoir verkeert tussen de parkeerplaats Terweeweg en De Kempenaerstraat. Tenslotte deed wethouder me vrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen een beroep op de aanwezigen zich te willen buigen over het probleem van jeugdwerkloosheid en te trach ten initiatieven te ontwikke len. LEIDERDORP De verkoop van de bouwgrond in Buitenhof aan het protestants-christelijke bejaardencentrum „De Dillen burg" is praktisch rond. Dit deelde wethouder A. H. Meerburg (CDA) van ruimtelijke ordening mee. Over de prijs van de grond is met het bestuur van het bejaardencentrum volledige overeenstemming bereikt De feitelijke handtekening onder het voorlopige koopcontract moet echter nog worden geplaatst, omdat het bestuur nog verder wil praten over een van de voorwaarden die de gemeente bij de grondaanbieding heeft gedaan. Wethouder Meerburg heeft er echter alle vertrouwen in dat deze hobbel ook genomen zal wor den. De gemeente heeft zich er veel gelegen aan laten liggen het bejaardencentrum aan een betere en modernere behuizing te helpèn. Na langdurige onderhandelingen, waarbij in de eerste instantie het ministerie van CRM over de te hoge beddenprijs viel, heeft de gemeente een flink bedrag op de grondprijs laten vallen om de bouw mogelijk te maken. Hoe groot het bedrag is dat de gemeente heeft laten vallen, is niet precies bekend. Volgens burgemeester Van der Have is „de laatste cent" van de gemeente erin gegaan waardoor er geen geld overblijft om onder meer RCL aan een uitbreiding van de kleedaccommodatie te helpen. Volgens wethouder Meerburg valt in ieder geval goedkeuring te verwachten van de provinciale directie voor de volkshuisves ting. Zoals bekend zal het nieuwe bejaardencomplex pal naast het gemeentelijke sociaal-culturele centrum „De Muzenhof" worden gebouwd. Met de bouw van Muzenhof is hier reeds re kening mee gehouden. Voor Hans de Frankrij ker en Ria Rijsdijk was het gisteren teest. De Hazerswoudenaar en de Zoeterwoudse tra den in het huwelijk. Na officiële bezoeken aan het Zoeterwouds ge meentehuis en de Meerburgkerk hield het nieuwbakken echtpaar een receptie in het Zoeterwoudse Don Bosco. Daar werden Hans en Ria nog eens met hun respectievelijj- ke neuzen op de feiten gedrukt. Hans heet dit jaar in carnavalskrin gen immers prins Flöris I, terwijl Ria als prinses de scepter zwaait over het zottenrijk van de Blauwkousen uit Ha- zerswoude. Het gevolg was dat hun huwelijks feest door de aanwe zigheid van de raad van elf, dansmariekes en bestuurleden van de Blauwkousen en het huisorkest De Leutneu- zen veel van een car navalsavond weg had. el angstelling )r premie- ningen in itenhof-oost ERDORP Een loting noeten uitmaken wie de Buitenhof-Oost te en premie-A-woningen anmerking zullen ko- Dat bleek gisteravond s de eerste informatie- in het gemeentehuis .eiderdorp die een groot bezoekers trok. deze in de goedkope sec- bouwen premiewonin- lijkt een grote belangstel- bestaan. Met de presen- van de woningplannen iindelijk de verkoop van ïgen van start. De prijzen en van 144.500.- tot >00.-. De eersten zullen chijnlijk in april 1982 in uw genomen worden. De chtingscampagne (vana- is er opnieuw een infor- van gemeente en ^ers (AWL, Meerburg, [aal, Noorlander, Pana- De Water) duurt nog weken, januari is er de gelegen- zich in te schrijven. In- rs van Leiderdorp en imische gebondenen heb- le voorrang. Voor geïnte- irden in de vrije sector jrondkavels beschikbaar, tichting Zonnewoningen rdorp is van plan negen moderne woningen met nale energiebesparing en IGbruik van zonne-energie armtebron te bouwen. De n van deze woningen ko- de prijsklasse van ca. constructie mondeweg STGEEST Een vrij be- ijke verbindingsweg van geest met Rijnsburg gaat f 15 december geruime icht. ijnsburg wordt de Oegst- erweg onder handen ge- •n zodat doorgaand ver- onmogelijk wordt. Het tent dat men van Oegst- voorlopig via de Leidse t naar Rijnsburg moet en niet de weg via het Dorp zal kunnen nemen, lang de situatie zal duren g niet bekend. Nieüw autobedrijf aan Touwbaan geopend Een, zoals hij zelf zei, „trotse" burgemeester M. A. van der Have opende gistermid dag onder grote belangstelling het spiksplinternieuwe pand van het automobielbedrijf van de gebroeders Oudshoorn aan de Leiderdorpse Touwbaan. Daarmee werd de derde vestiging van een automobielfirma in het Industriegebied De Baanderij een feit. Burgemeester Van der Have, die in zijn toespraak het ondernemerschap van de fami lie Oudshoorn prees, gaf het startsein voor de feitelijke openingshandeling die werd verricht door de kinderen Oudshoorn die met een antieke sportwagen door een pa pieren deur reden. Directeur Ad Oudshoorn bood de heer Van der Have een cheque aan bestemd voor het thans in aanbouw zijnde tehuis voor dubbel-gehandicapten „Buitenzorg". Op de foto: De gebroeders Ad en Bart Oudshoorn in de sportwagen. NOORDWIJK Noordwijk heeft geen bezwaar tegen het standpunt van de minister van binnenlandse zaken om de ge meentegrens vast te stellen op circa één kilometer uit de kust. Over het grensbeloop van gemeenten en provincies langs de Noordzee bestaat al sinds jaar en dag grote ondui delijkheid. In het algemeen werden de grenzen geacht te lopen langs de zee en het strand, maar dat stuit in de praktijk op problemen. Zo is het bijvoorbeeld wel eens no dig zaken te regelen, die in de aangrenzende zeestrook ge beuren. Op het gebied van de recreatie valt hierbij te denken aan de watersporten als zeezeilen, surfen, pleziertochten en der gelijke. De besturen van de kustprovincies hebben zich, daarin gesteund door een aan tal kustgemeenten, altijd op het standpunt gesteld, dat de grenzen drie mijl (plm. 5.5 ki lometer) uit de kust dienen te liggen, dus samenvallend met de rijksgrens. Zij voeren daar toe een reeks argumenten aan. De rijksoverheid heeft daarte gen bezwaar Zo zal, als de grens van de Nederlandse ter ritoriale wateren ooit van drie naar twaalf zeemijlen uit de kust zou worden'verlegd, het meteen de vraag zijn of de ge meenten op zo'n uitgestrekt zeegebied wel toezicht kunnen uitoefenen. Vandaar de beper king van de minister tot één kilometer. De grensvaststel- ling heeft voor de gemeente geen financiële consequenties. Op een hogere uitkering uit het gemeentefonds behoeft men in ieder geval niet te re kenen, omdat in de oppervlak te-uitkering reeds rekening is gehouden met een zee-opper vlakte van 13.5 kilometer maal 300 meter. Evenmin leidt het tot een taakverzwaring voor de ge meente. Het gemeentelijk standpunt zal ter kennis, wor den gebracht van Gedeputeer de Staten (dagelijks bestuur van de provincie). WARMOND Alle frac ties spraken gisteravond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting van 1982 hun bezorgdheid uit over de slechte finan ciële situatie en het woord bezuinigen werd dan ook herhaaldelijk gebezigd. De bezuiniging bij ge meentewerken zoals die worden voorgesteld door het college, slechts één nieuwe medewerker in plaats van vier, gaan vol gens de fracties nog niet ver genoeg. De raadsleden vragen zich af of er door mechanisering, aanplant van onderhoudsarm groen, meer gebruik ma ken van WSW-werkers en dergelijke zelfs die ene ambtenaar achterwege kan blijven. Burgemeester Hendrickx achtte in ver band met de uitbreiding van de groenvoorzienin gen met name in plan Zuid, Lommerlust en rond de spoorlijn, het aantrek ken van een nieuwe kracht echt wel noodzake lijk. Eveneens een belangrijke be zuinigingspost op de begroting vormt het onderwijs. Het col lege stelde aanvankelijk voor ruim /17.000.- op deze post te bezuinigen. De raadsleden vrezen dat daardoor de kwali teit van het onderwijs gevaar loopt. De fracties stellen voor het feitelijke bedrag per leer ling vast te stellen na overleg met de schoolbesturen over de verschillende bezuinigingsmo gelijkheden en voorlopig in de begroting voor onderwijs het zelfde bedrag op te nemen als voor 1981. Wethouder Van Schagen wees er in zijn antwoord op dat de uitgaven voor onderwijs in Warmond relatief hoog zijn, veel hoger dan in veel andere gemeenten. Het overleg zal met de schoolbesturen dus ze ker wat financiële ruimte moeten opleveren zodat ook Warmond een beetje in de buurt van de normbedragen voor onderwijs komt te zitten. Op de post voorlichting dient ook bezuinigd te worden maar over de manier waarop zijn de partijen het niet eens. De VVD vindt dat er voorafgaand aan de raadsvergadering een uitge breide agenda met toelichting gepubliceerd moet worden en zowel de fractie van Progres sief Warmond als het CDA vinden dat de aankondiging beperkt dient te blijven, maar dat het verslag daarentegen breeduit in de voorlichtingsru briek dient te verschijnen. De openstelling van het ge meentehuis op woensdagmid dag tussen vijf en zes uur die dit jaar als proef werd inge voerd is geen succes gebleken. Slechts enkele burgers betra den op dat uur het gemeente huis en dus is besloten de proef per 1 januari te stoppen. Politie De onderbezetting van het po litiekorps en vooral van de po litie te water, baart de raadsle den zorgen. Vooral het pre ventieve optreden van de poli tie komt daardoor in het ge drang. De raadsleden vroegen het college er bij het ministe rie op aan te dringen binnen korte tijd een oplossing te be werkstelligen. De noodzaak van drie stembureaus in plaats van twee wordt door de raad nog niet ingezien. De voorzit ter rekenede echter voor dat er bij een aantal stemgerech tigden van 3600 drie stembu- reau's nodig zijn omdat als norm geldt 1200 stemgerech tigden per bureau. Alle raadsleden zijn het erover eens dat verenigingen met ex tra inkomsten zoals bijv. een bar, een extra financiële bij drage moeten leveren aan de exploitatie van de gemeentelij ke accommodaties. De VVD is echter van mening dat zo'n bijdrage met betrekking tot Kommunikatie Warmond, be zien moet worden tegelijk met de subsidieverordening en dat die bijdrage nu niet als vast staand voor meerdere jaren gezien moet worden. De plannen van de gemeente om nuttige bezigheden te vin den voor werklozen worden door de raadsleden toegejuicht. Men denkt dan aan werk wat nu blijft liggen, bijoorbeeld in het gemeentehuis, plantsoe nen, instellingen en dergelijke. De komst van een zogenaamde „Grootgrutter" in een pand aan de Dorpsstraat wordt door de VVD en PW gezien als de nekslag voor de plaatselijke middenstand. Het CDA zet daar echter vraagtekens bij. De heer Bonnet is van mening dat ook de belangen van de consument zwaar moeten we gen en gezien het feit dat veel Warmongers hun inkopen bui ten de gemeente doen, vindt hij dat een belangrijk gegeven. Bovendien wees hij er op dat in de nabije toekomst wellicht minder mensen de beschik king over een auto zullen heb ben en het belang van zo'n „Grootgrutter" in de gemeente steeds groter wordt. Progressief Warmond pleitte nog eens voor snelle uitvoe ring van een aantal werken zoals: het woonwagenkampje, de geluidschermen langs het hoger liggende dèel van de spoorlijn, uitwerking van het huisvuilplan, voorlopige voor zieningen betreffende het par keren nabij het sportpark Overbos en dergelijke. De VVD adviseert het genees kundige onderzoek van het gemeentepersoneel ergens an ders dan bij de KLM te laten verrichten. Het zal waarschijn lijk voordeliger en beter kun nen bij de GGD te Leiden. De VVD vraagt zich ook af of vervanging van de brand weerauto technisch wel nood zakelijk is. Misschien kan wor den volstaan met de aanschaf van bijvoorbeeld een motor- spuit die door een vrachtwa gen getrokken kan worden. Bij grote branden krijgt War mond toch steeds reginale as sistentie met de modernste materialen. De VVD wees ten slotte nog op de onveilige situ atie waarin fietsers zich op verschillende plaatsen in War mond bevinden. Knelpunten bevinden zich met name bij het gedenkteken aan de He renweg, nabij de spoorwegtun nel, langs de Oranje Nassau- laan en de verlichting langs het fietspad in het Oosteinde laat te wensen over. De behandeling van de ge meentebegroting 1982 wordt voortgezet op woensdag 16 de cember vanaf zeven uur. NOORDWIJK De boeren en tuinders moet door het volgen van vakcursussen methoden leren om de steeds stijgende kosten te drukken. Dat is de mening van Martien Zandwijk, voorzitter van de Noordwijkse LTB. Volgens Zandwijk moeten de steeds stijgende energie kosten worden gecompenseerd door het kweken van energie-arme gewassen en andere teeltmethoden. De voorzitter deed deze uitspraken op de onlangs gehou den vergadering van de LTB. De tuinders zullen de subsidie-mogelijkheden goed in de gaten moeten blijven houden, aldus blijkt uit de beleidsnota van de vakbond tuinders. De bloembollenkwekers maken zich zorgen over de slechte tulpenprijzen. Mogelijk zal de interventierege ling tulpenplantgoed weer van stal moeten worden gehaald. De LTB zal zich straks bij de overheid sterk gaan maken voor on der meer belastingfaciliteiten voor jonge agrariërs, bevordering van de export en het handhaven van het niveau van voorlich ting.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7