Kardinaal „heel blij" met vastenactie Kardinaal Hume reageert op beschuldigingen tegen ,Opus Dei' Bisschop vraagt hulp voor bootvluchtelingen Korte metten TR0UWRIJDEN Wanneer we met z'n allen weer bezig zijn op het sportveld of in de sporthal, snuffelen anderen in onze kleedkamers. Terwijl wij sportief op jacht zijn naar de overwinning, wordt een ander soort winst zorgvuldig door onsportievelingen opgestreken. Dure kledingstukken en be langrijke papieren. Geld, cheques, sieraden en horloges. Zo wordt voor velen de sportdag een stropdag. Laat daarom geen waardevolle spullen onbeheerd in de kleedkamer achter. Laat horloges en sieraden liever thui^ Neem niet te veel geld mee en géén |J papieren die u bij 't sporten toch nil nodig hebt. Voorkoming van misdrijven. Zo noemen wij dat. En is dat nou zo moeilijk...? VOORKOMING MISDRIJVEN BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 P, Kardinaal Willebrands, voorzitter van de Neder landse bisschoppenconfe rentie, heeft zijn dank uitgesproken voor het werk, dat de Bisschoppe lijke Vastenactie (BVA) „met christelijke inspira tie" verricht. „Ik ben heel blij, dat wij deze vas tenactie hebben", aldus de kardinaal tijdens een beraad tussen de bis schoppenconferentie en de vastenactie. Mgr. Gij- sen was niet aanwezig, evenmin als mgr. Simo- nis, die werd vertegen woordigd door vicaris Bar. Zoals bekend zitten de pogin gen om de samenwerking tus sen de BVA en de eigen vas tenactie van het bisdom Roer- lingsprojecten kregen, volgens de BVA, ten onrechte nogal eens het etiket „eenzijdig links" of „marxistisch" opge plakt. Volgens haar statuten spant de BVA zich in voor een waarachtig menselijke ontwikkeling, getoetst aan het evangelie en de persoon van Jezus Christus. mond te herstellen, in het slop. De bisschoppenconferen tie heeft besloten deze affaire voor te leggen aan de raad voor de bijzondere synode, die zich hiermee waarschijnlijk in maart zal bezig houden. Als zich nieuwe ontwikkelingen voordoen dan zal de BVA overleg plegen met (de voor- De BVA stelde in het gesprek, dat zij in de derde wereld nauwe betrekkingen onder houdt met de lokale kerken, zowel met de hiërarchie als met andere geledingen. Haar maatstaven voor ontwikke- Beleidsnota over roepingenvraagstuk In de periode 1970-1980 heb ben 383 personen zich aange meld om lid te worden van een orde of congregatie van religieuzen in Nederland. Daarvan hebben in totaal 144 personen zich inmiddels weer teruggetrokken als kan didaat. De slotzusters trok ken gedurende die tien jaar de meeste (116) en de broe ders- en fratercongregaties de minste aandacht (40). Een en ander blijkt uit een nota over het roepingen- vraagstuk, die in opdracht van de Konferentie Neder landse Religieuzen werd sa mengesteld door een project groep van de Werkgroep Re ligieuze Vraagstukken. De nota is getiteld „Roepen tot religieus leven" en is bedoeld als beleidsnota voor besturen van religieuze gemeenschap pen. Hij zal onder meer ook dienen als achtergrondinfor matie bij het gesprek over roepingenpastoraal dat op 23 december zal worden gehou den tussen de bisschoppen conferentie en de vertegen woordigers van de vier stich tingen van religieuzen. Hij is verkrijgbaar bij het Secreta riaat SBCN, Zwanenveld 25- 40, 6538 NK Nijmegen. De aartsbisschop van West- minster, kardinaal Basil Hume, heeft enige aanbeve lingen gepubliceerd voor de werkzaamheid in zijn bisdom van de internationale katho lieke lekenorganisatie „Opus Dei". Daarbij wordt vooral onderstreept, dat geen jonge ren beneden achttien jaar tot de organisatie mogen toetre den en dat een lidmaatschap van jongeren eerst met ou ders, andere opvoeders of ook met de plaatselijke bisschop moet worden besproken. Tegelijkertijd moet de vrij heid van ieder afzonderlijk lid om toe of uit te treden worden gegarandeerd. Boven dien vraagt de kardinaal, dat „Opus Dei" duidelijke gege- Kardinaal: Herindeling bisdommen onverstandig Herindeling van de bisdommen lijkt in de huidige situatie van de Nederlandse kerkprovincie „zacht gezegd niet prudent". Er zijn meer argumenten tegen dan ervoor aan te voeren. Kardinaal Willebrands schrijft dit in de analecta van het aarts bisdom Utrecht. Een opsplitsing van het aartsbisdom kan we gens de vele problemen en werkzaamheden die de bischop wachten gerechtvaardigd lijken, maar er staan „ernstige argu menten van pastorale en financieel-organisatorische aard te genover", aldus de kardinaal. Hij pleit opnieuw voor het aan stellen van hulpbisschoppen, die hem zouden kunnen bijstaan in het bestuur van het aartsbisdom. Zij zouden een beperkte regionale taak moeten krijgen. vens verschaft over zijn be gunstigers en zijn bedrijfsvoe ring. Achtergrond van de aanbeve lingen van kardinaal Hume is een controverse in Groot- Brittannië over het doen en laten van „Opus Dei", ont staan, nadat het dagblad „The Times" op 12 januari een hele pagina had gepubliceerd. Het vroegere lid van „Opus Dei", dr. John Roche van Linacre College in Oxford beschuldig de de lekenorganisatie ervan een kerk in de kerk te willen opbouwen en de persoonlijk heidsstructuur van de leden schade toe te brengen. Dr. Ro che heeft sindsdien teruggave van het geld geëist, dat hij de organisatie tijdens zijn lid maatschap ter beschikking had gesteld of had geleend. De .'kardinaal zegt in zijn ver klaring, dat zijn aanbevelin gen niet mogen worden aan gemerkt als kritiek op de in tegriteit van de leden van „Opus Dei". De bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. Simonis, heeft alle pastores en de parochie- en kerkbesturen in zijn bisdom gevraagd attent te zijn en waar nodig daadwerkelijk bijstand te verlenen aan de Vietname- zen in ons land. Deze „bootvluchtelingen" worden ondergebracht in opvang centra. Naast de officiële hulp is de inzet van vele vrijwilligers nodig, aldus de bisschop, die hoopt, dat in de plaatsen waar Vietnamezen worden ondergebracht en gehuisvest, vooral „gastgezinnen" of contactpersonen kunnen worden gevonden, die gestalte kunnen geven aan de christelijke dienstverlening. De Vietnamezen blijken over het algemeen zeer grote persoon lijke moeilijkheden te hebben bij het integreren in de samenle ving, de directe omgeving van wijk, buurt of parochie. De moeilijkheden betreffen de taal, het vinden en behouden van werk, ons andere bestedingspatroon en vooral de geestelijke gezondheid: veel Vietnamezen zitten met schuldgevoelens, om dat vrouw of kinderen in Vietnam zijn achtergebleven, omdat men nog geen werk heeft of cmdat zij hun behoeftige ouders te weinig kunnen helpen. „Attente kennissen of vrienden" kun nen de vluchtelingen helpen over hun teleurstellingen heen te komen en de Nederlandse werkelijkheid te aanvaarden, aldus mgr. Simonis. De Raad van Kerken zal een bezinningsproces op gang brengen over de nadere uit werking van hetgeen de Ker- kenconferentie aan besluiten heeft opgeleverd. Gedacht wordt aan een werkgroep en aan consultaties op het grondvlak. Ook besloot de raad met een vertegenwoor diging van de Evangelische Kirche in West-Duitsland een bijeenkomst te beleggen in Bonn over de vredespro- blematiek. In het kader van de uitwisselingsbezoeken met de Bond van Evangelische Kerken in de DDR werd be sloten een delegatie uit de DDR uit te nodigen voor een bezoek volgend jaar aan ons land, dit mede gezien de zich sterk uitbreidende relaties tussen gemeenten in de beide landen. De Raad van Kerken heeft prof. dr. H. Berkhof uit Lei den met algemene stemmen als voorzitter herkozen. Prof. Berkhof deelde mee, dat dit zijn laatste termijn zal zijn. Over twee jaar zal hij defini tief terugtreden. De kerken in de DDR hechten veel waarde aan duurzame contacten met West-Duitsland. Zij zijn voor al van belang voor de jonge ren, die geen mogelijkheid hebben naar het buitenland te gaan. De voorzitter van de synode van de evangelisch- lutherse kerk Saksen (DDR) zei dit bij een bezoek aan West-Duitsland. Hij zei, dat de situatie van de kerken in de DDR in de afgelopen twee jaar is verbeterd. „In dé wordt het tegenwoordig meer als onnozel beself om christen te zijn. dat wij bespot werdj voorbij." Zuster Joanna Enge| claris in Nijmegen, is zen als lid van het dag bestuur van de stichtin menwerking Monialen langen (SMB), de overly lende organisatie van slgtr» ters (monialen) in NedeUt: Zij volgt zuster Marie JLn Vrensen, claris in Eindf De uit Oostenrijk afkdw ge katholieke wetensciter dr. Ivan Illich (55) is eeLj de achttien „fellows" vj, onlangs gestichte V..' schapscollege Berlijn. Dp'J1 oloog en filosoof Illich, (le genlijk werkt in Guerrijal (Mexico), heeft daardoj0c gelegenheid ook in fl werkzaam te zijn aan hj lege, dat overeenkom! 0 het Amerikaanse „Inr* of Advanced Studies", r werd in 1951 priester gr werkte in Manhattan efr' to Rico, maar deed in 19Ul stand van de uitoefeniir"" zijn priesterlijke functi een conflict met het i caan. In -de laatste r| houdt hij zich vooral! met problemen rond on kelingswerk, milieu a jïedagogiel^^^^l^ tf?; vS' cS? AUTO HEEMSKERK Alkemadelaan 1 2371 EX Roelofarendsveen Rijksweg Amsterdam Rotterdam Tel. 01713-2866-2073. Na 18.00 uur tel. 071-410202 OCCASION SPECIALIST Bovag-garantiebewiji Verkoop-Inkoop Alle Datsun modellen nieuw en gebruikt altijd in voorraad en vele andere OCCASIONS, DIVERSE MERKEN I Alfasud Super '78 Austin Allegro 78 BMW 302 78 Piet Ritmo 75 CL Ford Escort '79 Ford Taunus 1600 Combi 76 Ford Taunus 1.6 L '77 Honda Accord 3-drs. 2x '79 Mitsubishi Celeste 2000 GLX'76 Opel Kadett'77 Opel Rekord 20 N*79, Peugeot 504 GL'79 Renault 20 TL met gas'78, Simca 1308 GT'78 Toyota Starlet 2x. P/m. 10 auto's onder de f 5000.- Een groot gedeelte van onze occasions is dag en nacht te bezichtigen op onze buiten terreinen. iDATSUNl en jubileumritten in Leiden en omstreken heeft ons bedrijf de grootste collectie bruids-coupé's o.a. moderne witte en zwarte Chryslers of vcadillac Smet opéh kap «diverse roll ■bentley ■jaguar (wit) ^citroen deladerra Vonden cab-coupe'S met originele Londen-taxi-cabs of moderne Chryslers als volgauto's. Kom eerst kijken, bepaal dan uw keuze in onze showroom. Wij hebben geen filialenl Inlichtingen uit sluitend: De Jong Lammenschansweg 49 recht to. Petruskerk Leiden, tel. 071-123055-131288 kant. Lammenschanswag dag.: 9.00-22.00 u. DE SHOWROOM IS GEOPEND dond. (koopavond) 19.00-21.00 zat. 11.00-16.00. Boommarkt 2-3 naast Ital. restaurant Da Nino Tevens London Dubbeldekker verhuur voor publikatie of reklame. fr ededelingen ^an artsen A. BOER, huisarts GEEN PRAKTIJK van vrijdag 18 december tot woensdag 6 januari. Alle aanwezige Leidse huisartsen zijn bereid waar te nemen, behalve dr. Reinders, dr. v. Tol. dr. Zwijnenburg en de Merenwijkartsen. Een zaak van de politie èn u.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6