ottenbakkende Benedictijnen tonen oortreffelijk monnikenwerk in gres Provincie tegen dubbele heffing voor Merenwijk jvregiq meente wil atregelen om ade aan panden voorkomen Winkelcentrum Winkelhof iharuQe... ovinciale Vrouwenraad krijgt meer geld Moties over kernwapens weggestemd in provincie LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 PAGINA 5 (POSITIE IN LEIDEN TOT 2 JANUARI moesten er met de bijgesleept worden, twee kleiende en lekende paters van St. ul. Straks staat u •llicht hun glanzende jdukten onder het i^idelijke priëeltje met °t strooien dak in de ïgename atmosfeer van Holiday Inn-se lidome, even buiten iden te bewonderen, lar het schijnt daarbij moeten blijven. De nedictijnen van de Sint ulus Abdij in sterhout is het alleen ar te doen om een mere bekendheid aan n kunstzinnige tidenarbeid te geven; vertrouwen meer op H. Geest dan op de rkoop. ïdaar dat u tevergeefs zoeken naar prijzen; er it, tot 2 januari van het gend jaar, ook geen pater ist de waren die aanprijst, chtingen verschaft of Iers aanneemt. Geenszins, in zal de schoonheid der ren, schalen, potten en jeers in zich op kunnen nemen en daarna weer vertrekken. Alleen een uiterst vasthoudende aspirant-koper mag op een vervolg rekenen; zoals deze week een Amerikaanse dame die verontwaardigd met haar traveler cheques liep te zwaaien en per se wat van die „eenlingen" wilde kopen: „I don't take no for an answer", nee was er voor haar niet bij. Ze kreeg van de Inn-directie het telefoonnummer van de paters in Oosterhout. Het gaat om de expositie „Gres" uit de pottenbakkerij van de Sint Paulus-abdij, een uitstalling van handgedraaide unica, of eenlingen, vervaardigd door een paar eerwaarde pottenbakkers die hun draaiwerk verrichten aan de Oosterhoutse Hoogstraat. Tot even na Nieuwjaar te zien in een hoekje van de overdekte subtropische tuin van H. I. Leiden. Fijn monnikenwerk van biddende Benedictijnse handen die ook artistiek met klei om kunnen gaan en in een erg mooi ambacht zijn thuisgeraakt. Schalen, vazen, groot en klein, verstilde gevormde en gebakken schoonheid, gewrocht tussen de priem en de andere kleine uren door, tot aan de completen. waarna Klaas Vaak ook de abdijen komt aandoen. Want pottenbakken is mooi, ook voor de volgelingen van Benedictus, maar onder het koorgebed komen ook die geprofeste handwerkers niet uit. De potterie van de Oosterhoutse abdij is ontstaan in 1970. Pater Radher osb weet er alles van en hij vertelt erover in anonimiteit. „In 1965 was namelijk een der paters van onze abdij naar een Benedictijner klooster in midden-Frankrijk vertrokken. In dat klooster was een pottenbakkers- atelier gevestigd. Die pater leerde er het vak in al zijn onderdelen kennen door vijf jaar lang mee te werken. In '70 keerde hij in Oosterhout terug en daar richtte hij, samen met een medebroeder, een atelier op". Pater Radher had zijn stiel gevonden, timmerde er niet mee aan de weg geen patertje langs de kant dus maar zijn vader abt en overige overheden hadden er niets op tegen als de uitkomsten van deze Benedictijnse bedrijvigheid wat meer bekendheid zouden krijgen. Zo kwam een reizende expositie tot stand, bevorderd door de Bredase VVV. Pater Radher: „Omdat in Frankrijk hoofdzakelijk kennis was gemaakt met de zogeheten gres-klei, werd ook in Oosterhout het atelier feheel afgestemd op deze leisoort. Gres heet in 't Frans grès cerame, in 't Duits Steinzeug, steentuig zeg maar, in het Engels stoneware. Het is een meestal gekleurd ijzeraarden deeg, dat door sintering van zijn „biscuit" op hoge temperatuur een half-glazige breuk krijgt, en al of niet kan worden bekleed (ondoorzichtig). Welnu, omdat deze klei een brand- temperatuur vraagt van 1250 tot 1300 graden Celcius, houdt zij het midden tussen aardewerk dat tussen 900 tot 1100 gr. C. gebrand wordt en het porcelein, dat op ca. 1400 gr. tot stand komt". Het produkt van gres-klei wordt in ons land ook gres of steengoed genoemd. Als gres op haar sinter- temperatuur (ca. 1250 gr.) gebakken wordt, heeft zij de eigenschap niet poreus, maar waterdicht te zijn, in tegenstelling tot aardewerk dat poreus blijft na het branden, welk euvel men dan opheft door het glazuur. Gres wordt, vakkundig, geglazuurd door de twee monniken, maar niet om het object waterdicht te maken, slechts omwille van de verfraaiing of de hygiëne. Dit glazuur kan bij gres al op de gedroogde klei worden aangebracht, terwijl aardewerk eerst gebrand, dan weer geglazuurd en dan weer gebrand moet worden. Dit soort monnikenwerk zou teveel van het goede en trouwens overbodig zijn, bij gres. Het moge vanzelfsprekend zijn, dat, vanwege de hogere temperatuur, ook niet gewerkt kan worden met de in de handel zijnde glazuren voor aardewerk. Gres-klei komt slechts spaarzaam voor, het is zeldzaam als truffels, maar was niettemin ook al bekend bij de zeer oude Chinezen, en zelfs nog vóór hun beroemde porcelein. Pater Radher: „De oudste Chinese celadon-vazen, die uit graf- opgravingen bekend zijn geworden, zijn vazen van gres, en worden „la préporcelaine" genoemd. Vooral in China heeft men in de loop der eeuwen in gres de allerschoonste vormen ontwikkeld, met de meest gevarieerde kleuren. In Europa heeft de gres-klei vooral zijn waarde gehad voor de vervaardiging van Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. erg veel middeleeuwse gebruiksvoorwerpen. Speciaal het Rijngebied bij Siegburg en Rriren heeft veel aan ons werelddeel geleverd. Men denke slechts aan de zg. Jacoba-kannetjes en de „baardman"-kruiken". In Frankrijk, moeder van vele schone kunsten, was het vooral de streek rond Bourges, de „Berry", waar het pottenbakken met gres tot op heden in gebruik is gebleven. De pater vertelt verder: „Op de daar gebruikelijke stijl en vormen hebben wij ons in Oosterhout 't eerst geïnspireerd, maar al zijn benedictijnen geen Chinezen, toch blijven ook de edele vormen en kleuren van het Chinese werk ons steeds boeien. Hierdoor vallen onze produkten meestal wel onder het klassieke of rustieke, het landelijke genre". Benedictijnen zingen Gods lof, ook in Oosterhout, en daarbij bakken ze potten. Daarvoor mogen wij nu. op onze beurt, hun lof zingen, want de scheppingen van deze monniken zijn niet alleen voorbeeldig en tot in onderdelen „uniek" (men vindt geen tweede exemplaar van het tentoongestelde), men kan ook, na lang aandringen lijkt het wel, bijdragen in het onderhoud van de overwegend biddende, menselijke en «derhalve materiële vestiging, die uiteindelijk ook niet louter van de bezielend blazende wind kan leven. Buiten de expositietijd om, kan men ook ter plaatse de eigen Oosterhoutse benedictijnse potterie-toonzaal bezoeken; behalve 's zondags elke dag van kwart over twee tot kwart voor vijf, tot tegen de vespers aan. U is daar van harte welkom. Even het kanaal passeren, bij een boerderijhek inrijden, langs boerderij en boomgaard tuffen, en dan sta je algauw voor de gres van St> Paulus. IN De gemeente is van plan verdergaande maatregelen en om te voorkomen.dat door de uitvoering van werken ontstaat aan particuliere panden. B en W hebben dit oord op vragen van de vier grote raadsfracties. Het colle- jg rit dat vooral de methode van werken meer op de omge- fji oet worden afgestemd. Verder zou de voorlichting aan de lenden moeten worden verbeterd.Bij de uitvoering van lamheden in opdracht van de gemeente is de aannemer ht op naam van de gemeente een verzekering af te slui- anneer er als gevolg van de werkzaamheden schade ont- an dit via deze verzekering worden vergoed. Hierbij is lang dat, voordat de werkzaamheden aanvangen, van de on d van de panden rapport is opgemaakt. Het eventuele ri van schade wordt echter door de gemeente zoveel mo- /asvoorkomen door tevoren verschillende adviesbureaus te tgen. rkzaamheden aan het Rapenburg en de Doelengracht ont- e gemeente schadeclaims van zeventien bewoners. Tot op ,jit is één claim afgehandeld, de andere zullen spoedig vol- at dit nogal lang heeft geduurd, komt volgens de gemeen- at er enige onduidelijkheid was over de vraag in hoever- schade voorkomen had kunnen worden. De afhandeling voorkomen van schade wordt in het algemeen echter be diend geacht. Sinds kort wordt bij de uitvoering van ingrij- werken vooraf rapport opgemaakt over de toestand van nentale panden in de omgeving. met altijd goed winkelweer bijvoorbeeld. Inkopen doen in winkelcentrum Winkelhoi is overdekt winkelen met airconditioning geregeld klimaat, '9 zomers lekker koel en 's winters behaaglijk, dus altijd goed winkelw« Maak van winkelen een 'middagje uit' in hét winkelcentrum bij u in de buurt ruim 50 zaken binnen handbereik, waar u al uw nkopen kunt doen in een gezellige iedere dinsdag e ijsbewust winkelen met tal v iedkope aanbredingen. 09 00 lot 21 00 uui WINKELCENTRUM WINKELHOF T.FTrranQRP' 'OI iAIHAAG De provinciale vrouwenraad krijgt meer geld. het gevolg van een gisteren door provinciale staten van illand aangenomen motie. is ondertekend door CDA en VVD. Zij betoogden, dat iwenraad jarenlang financieel achtergesteld is" en een ie achterstand" moet inhalen. Officieel zegt de motie dat iwenraad het geld moet krijgen dat men nodig heeft om te maken". (Dat zou veel meer zijn dan men nu krijgt. PvdA, D'66 en de PPR vonden de motie voorbarig. Zij loopt volgens woordvoerders van deze partijen vooruit op een discussie over de verdeling van het geld voor de vrouwenraad. De PPR beklemtoonde nog, dat het geven van geld aan de vrou wenraad nu niet juist is, omdat nog moet worden bekeken, of de staten de vrouwenraad in de totale prioriteitstelling een bepaal de voorrang geven. ONTPOLDERING OMSTREDEN GEBIED NABIJ LEIDEN/DEN HAAG 415 Huiseigenaren in de Leidse Merenwijk zijn binnenkort waarschijnlijk van de dubbele heffing van onroerendgoedbelas- ting én polderlasten ver lost. Dat is een gevolg van het aan nemen van de motie-Wessel (D'66) door provinciale staten van Zuid-Holland. Mogelijkhe- .den van ontpoldering van de Merenwijk worden, aldus de motie, in overleg met Leiden en het waterschap De Oude Veenen „ernstig onderzocht". De motie is een gevolg van een conflict tussen de gemeen te Leiden en het waterschap de Oude Veenen over de Me renwijk. Een partje van de Merenwijk maakt officieel deel uit van het waterschap De Oude Veenen (de voorma lige Broek- en Simontjespol- der). De gemeente Leiden heeft een deel van de taken van het polderbestuur overge nomen, toen met de bouw van de wijk werd begonnen. Met het bestuur van de toen nog Broek- en Simontjespolder werd afgesproken, dat het ge bied ontpolderd zou worden. De ontpoldering is echter niet doorgegaan. De polder kwam later onder bestuur van het waterschap te staan. Dit be stuur achtte zich niet gebon den aan afspraken, die voor zijn tijd door het bestuur van de Broek- en Simontjespolder zijn gemaakt. Zodoende beta len de bewoners van de Me renwijk zowel polderlasten van bijna honderd gulden per jaar (aan het waterschap) als onroerendgoedbelasting (aan de gemeente). Een dubbele heffing dus. Volgens de motie-Wessel staan tegenover de heffing van het waterschap geen adequate prestaties. In de motie wordt de huidige situatie „onaan vaardbaar" genoemd. Andere argumenten voor ontpoldering zijn, aldus de motie, dat de Me renwijk zijn oorspronkelijk agrarisch karakter verloren heeft. „Door bebouwing heeft de waterstaatkundige situatie in de Merenwijk „drastisch ge wijzigd". En: „Tussen het voormalige polderbestuur en B en W van Leiden bestond in beginsel al overeenstemming over de ontpoldering". Leids transport naar Polen LEIDEN Zes volbeladen voertuigen zullen morgen ochtend om acht uur vanaf de Leidse Vondellaan ver trekken voor een tweede transport naar het Poolse To- run. De vrachtwagen en vijf bestel busjes transporteren medicij nen, babyvoeding, kleding, zeep, voedselpaketten, ver bandmiddelen en watten. Dit keer zal ook een apotheker de reis meemaken om in Polen tekst en uitleg te geven bij de meegestuurde medicijnen. Het gezelschap bestaat behalve uit leden van het dagelijks be stuur van de Stichting Regio Leiden Helpt Polen, ook uit het Leiderdorpse raadslid A. Tieken. DEN HAAG Provinciale staten van Zuid-Holland heb ben gisteren twee moties over kernwapens weggestemd. Een CDA-motie waarin ge steld werd „dat er nu geen nieuwe kernwapens in Neder land mogen worden opgesteld!' werd door alle andere partijen afgestemd. Uitslag: 22 voor, 54 tegen. VVD, SGP en drie D'66-ers stemden tegen omdat de beslissing over het al of niet plaatsen van kernwapens geen provinciale aangelegenheid is. De PvdA, de twee andere D'66-ers en de PPR omdat in de motie staat „nu" en „nieu we". Men wil nooit kernwa pens in Nederland plaatsen en ook de al aanwezige atoomwa pens weg hebben. Een PPR- motie aanzienlijk verstrek kender dan die van het CDA waarin wordt verwoord, „dat de opslag van nucleaire wapens in de provincie Zuid- Holland ongewenst is" kreeg de PvdA, de PPR en de twee D'66-leden mee. Uitslag: 36 voor, 41 tegen. De VVD, drie democraten en de SGP stem den tegen omdat het geen pro vinciale zaak is. Het CDA om dat het karakter van de motie volgens de partij „eenzijdig" is en ook omdat men de motie strijdig vindt met het landelijk beleid. Gedeputeerde Staten (4 PvdA-ers. 2 CDA en 2 VVD) waren 'optimaal' verdeeld over de atoomwapens en brachten geen advies uit aan de statenleden. Dat werd door de VVD-woordvoerder „te genvallend" genoemd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5