Rijnsaterwoude heeft sluitende begroting Loods mag toch aan Floraweg F ractievoorzitter CDA Alkemade stapt op I REGI0M0UR1NAAL REGIO „Stel maximum snelheid voor Steekterweg in" 'Soja Sonee'in Alkeburcht Startsubsidie voor nieuwe jeugdclub LE1DSE COURANT COLLEGE: KOMENDE JAREN TOCH OP „DE KLEINTJES LETTEN" Stijlvol concert „Looft den Heer" DE KAAG Voor het jubi leumconcert gisteravond van het gouden gemengd koor „Looft den Heer", was er on danks het winterweer een goed bezette Joh. de Evange list-kerk, en het was weer een stijlvolle uitvoering onder de bezielende leiding van Louis van Wijngaarden, met knappe pianobegeleiding van Leo van Doeselaar die voor het eerst als zodanig in De Kaag optrad, na de pauze samen met z'n eega Wyneke Jordans. Als solisten verleenden heel goede medewerking Anke Reinders, sopraan; Marja Pool, alt; Piet Maas, tenor en Hans van Winsen, bariton. Geopend werd met „Te Deum" van Jo seph Haydn, toepasselijk bij het gouden feest, dat heel mooi en homogeen gezongen werd en een pracht opening betekende. Hierna volgde een fraaie en suggestieve vertol king van de „Krönungsmesse" van Mozart, waarbij van de so listen als kwartet wel uit sprong het „Benedictus" en bij het „Angus Dei" de sopraan, en in mindere mate ook het kwartet. Na de pauze werden er door de sopraan Anke Reinders een vijftal liederen van Brahms welluidend ten gehore ge bracht, met vlotte pianobege leiding van Leo Doeselaar. Hierna zong het koor verdien stelijk „Liebeslieder" van Jo hannes Brahms, met vlot en sprankelend spel op de piano van Leo Doeselaar en Wyneke Jordans. RIJNSATERWOUDE Ondanks de landelijk ge zien zorgelijke economi sche vooruitzichten kan Rijnsaterwoude 1982 met een redelijk gerust hart tegemoet zien. De ge meentelijke begroting is niet alleen sluitend, maar vermeld bovendien een bedrag van bijna 39.000 gulden voor onvoorziene uitgaven. Het college liet er gisteravond echter geen twijfel over bestaan, dat het zaak is komend jaar te bezuinigen. Men ver wacht, dat de financiële ruimte de komende jaren nog kleiner zal worden. In het kader dat sparen en besparen wilde het colle ge het geld voor onvoor ziene uitgaven geheel aan wenden voor de recon structie van de Herenweg. De heer Van Rijn (CDA) gaf echter tegengas. Hij vond dat niet voor één project gekozen moest worden en bleek daarin niet alleen te staan. De financiële situatie van de gemeente Rijnsaterwoude is gezond te noemen. Het college merkt daarbij echter op, dat er komend jaar wel degelijk „op de kleintjes gelet" zal moeten worden. Dat is volgens B en W noodzakelijk omdat men aan neemt, dat de uitkering uit het gemeentefonds de belang rijkste inkomenspost van de gemeente nog verder zal te ruglopen. „Door een ruime be zuinigingsmarge te nemen, is men beter in staat steeds weer optredende tegenslagen op te vangen", zo schrijven B en W in hun beleidsplan. In dat plan konden de raadsleden lezen, dat het college wil besparen door onder meer te bezuinigen op personeelskosten (5000 gul den), het laten vervallen van de post spraakonderwijs en een extra verhoging van het huurtarief van sporthal de Meerkant. Prioriteiten Als gevolg van de beperkte fi nanciële ruimte en de aange kondigde bezuinigingen zijn de mogelijkheden voor de uit voering van nieuwe projecten komend jaar gering. B en W stelden dan ook prioriteiten en zij kwamen tot de slotsom dat de reconstructie van de He renweg de meeste aandacht verdiende. De kosten van dit herstel bedragen globaal een half miljoen gulden. Over dat bedrag beschikt men echter niet. B en W stelden de raad voor een fonds te creëren, waaruit men de reconstructie zou moeten gaan financieren. Andere projecten zouden daar door pas in 1983 of daarna kunnen worden gerealiseerd. De heer Van Rijn bleek daar geen voorstander van. Hij stel de dat tnen projecten als het inrichten van een middenter rein bij het Woudse Hout en het verlengen van het trottoir langs de Herenweg niet uit het oog mocht verliezen. Boven dien liet hij weten tegen de door B en W voorgestelde ver hoging van de onroerendgoed- belasting met 6% met ingang van 1 januari '82 én '83 te zijn. Het college wilde met de daar uit vrijkomende gelden de pot voor de reconstructie spekken. „Als we de reconstructie snel ter hand willen nemen, moe ten we de OGB verhogen", stelde Van der Kroft. Van Rijn liet weten pas te zullen in stemmen met een verhoging van de belasting als er overtui gend cijfermateriaal op tafel lag. Ook de fractie Gemeente belangen wilde niet aan de verhoging van de OGB. De fractie stelde bij monde van de heer Bruins voor, de belasting per 1 januari '82 met slechts 4% te verhogen. Dat voorstel haalde het echter niet. Maar ook het college voorstel de to tale post onvoorzien in het fonds voor de reconstructie van de Herenweg te stoppen, kwam er niet door. Men be sloot 18.000 gulden voor de re constructie te reserveren en 10.000 gulden aan te wenden voor de inrichting van de Woudse Hout. Fietspad Het fietspad van de Woudse- dijk naar Langeraar is volledig van de baan. Ter Aar had al laten weten nigt in de kosten van de aanleg te zullen bijdra gen. De lasten voor Rijnsater woude zouden daardoor te Sroot worden. Voorts zullen omend jaar verkeersmaatre gelen getroffen worden in de Zonnedauwlaan. Ook zal in de directe nabijheid van deze straat meer groen komen. Voor beide werken heeft men een totaal bedrag van 10.000 gulden gereserveerd. B EN W ALPHEN AAN MINISTER: ALPHEN AAN DEN RIJN - BenW hebben in een brief aan de minister van verkeer en waterstaat aange drongen op verbetering van de verkeerssituatie op het kruispunt Steekterweg-Spoorlaan. De gemeente wil daar een snelheidsbeperking van 50 kilometer per uur. Sinds zes jaar dringt het college al aan op snelheidsbe- perkende maatregelen en nog onlangs werd daarover een brief gestuurd. De maatregelen blijven achterwege, ondanks het overzicht van verkeersongevallen op het betreffende kruispunt. Dat overzicht is in september ingestuurd en in november in handen van de directie Verkeersveiligheid gesteld. Volgens de gemeente gebeu ren op het weggedeelte Gouwesluis-Spoorlaan steeds meer onge lukken, waaronder enkele met dodelijke afloop. Het aantal on gevallen is twee keer zo groot als het gemiddelde op dit soort wegen. De aanleg van de rijksweg 11 (Bodegraven-Leiden) wordt door de verkeersonveiligheid op de Steekterweg steeds urgenter vol gens B en W. Nu alle partijen over deze weg tot overeenstem ming zijn gekomen, moet de weg zo spoedig mogelijk worden aangelegd. ALKEMADE Een gloedvol betoog van de heer B. Vol wa ter ten overstaan van de com missie Bezwaar- en Beroep schriften om alsnog vergun ning te krijgen voor de bouw van een loods aan de Floraweg heeft erin geresulteerd dat de oorspronkelijke weigering van B W omgezet zal worden in toestemming. Hij sprak er zijn verbazing over uit dat zijrr bouwaanvraag zo'n lange pro- ceduretijd in beslag genomen heeft. „Het gaat slecht met de economie en de werkgelegen heid; als je daar als onderne mer iets aan wilt doen, kom je terecht in een onoverzichtelij ke jungle van coördinatie structuren", aldus Volwater. Hij was het roerend eens met een uitspraak van Vonhoff: „Als de overheid een bedrijf was, was ze allang failliet ge weest". Zijn bouwaanvraag had hij in februari ingediend en in augustus had hij bericht van B W gekregen dat de bouw niet door mocht gaan vanwege het industriële ka rakter van de te stichten on derneming. Volwater trachtte aan te tonen dat de te bouwen loods aan de Floraweg bestemd is voor een sorteer- en schoonmaakbedrijf van paprika's, een verlengstuk van zijn inmakerij van augur ken en zuurkool aan de Lan- geweg. De onderhavige onder neming zou vallen onder „agrarische hulp- of nevenbe- drijven" waarvoor B W in bepaalde gevallen de vrijheid heeft ontheffing te verlenen op agrarisch bestemde grond. Hij legde uit dat het sorteren en schoonmaken van paprika's volledig handwerk is en totaal geen industrieel karakter heeft. De paprika's mogen niet met water in aanraking komen, dus spoelwater komt niet voor; alle afval gaat naar een vee houder. Omdat de verkoop van paprika's enorm toeneemt, denken de heer en mevrouw Volwater-Heemskerk in hun nieuwe bedrijf een flink aantal mensen in dienst te nemen. Uitbreiding aan de Langeweg bleek niet mogelijk en het i dustrieterrein is vol. Bleef dus over het bedrijf te vestigen op agrarisch bestemde grond op de plaats van een oude kas, naast hun woonhuis aan de Floraweg. De leden van de Commissie Bezwaar- en Beroepschriften werden geheel en al overtuigd van het feit dat de onderhavi ge te bouwen loods bestemd is om er een renderend agrarisch hulp- of nevenbedrijf te vesti gen dat niet industrieel van aard is. Nieuw onderkomen woningbouw vereniging ALKEMADE De wo- ningbouwvereniging wordt definitief gevestigd in het pand Westland 12 in Roelofarendsveen. Er is. overeenstemming bereikt over de aankoop van dit woonhuis en de over dracht vindt aanstaande maandag plaats. De week erop verwacht de woning bouwvereniging te ver huizen, zodat men vóór Kerstmis geïnstalleerd is. De administratie wordt bene den gehuisvest, terwijl de ad ministrateur en de opzichter boven ieder een kamer betrek ken. De zolder zal worden in gericht als spreekkamer te vens zullen de controleurs van 'het accountantsbureau daar kunnen werken. Voor het huidige onderkomen van de woningbouwvereniging in „De Gogherweide" heeft de S.J.A. belangstelling getoond, om er haar stencilapparatuur te plaatsen en er een spreek kamer in te richten. Echter ook de beheerder van de Gog herweide heeft extra ruimte nodig als pedicurekamer en voor de opslag van tafels en stoelen. ALKEMADE Onder het motto 'Soja Sonee' wordt maandag een infor matie-avond gehouden over het toenemend ge bruik van soja. Dat ge beurt vanaf acht uur in De Alkeburcht in Roelo farendsveen. De organisa tie van de avond berust bij de kerngroep Alkema de van de Vereniging Mi lieudefensie (in samen werking met de overkoe pelende kerkelijke orga nisatie Solidaridad). Tijdens de bijeenkomst zal er gesproken worden over de ge volgen, die het toenemend ge bruik van soia voor de consu ment en de bevolking van de Derde wereld heeft. Voorts wordt er een diaserie vertoond met de titel „En de boer hij ploegde voort". Die plaatjes la ten zien hoe kleine boeren in Brazilië sterk bedreigd worden door de oprukkende moderni sering van de landbouw. Steeds vaker moeten zij vruchtbare grond afstaan ten behoeve van exportproducten, waaronder soja. Dat gaat dan weer ten koste van de eigen voedselvoorziening. Tijdens de informatieavond wordt tevens gelegenheid gegeven mee te doen aan de schrijfactie „Laat eens wat van je horen" ALKEMADE De frac tievoorzitter van het CDA in Alkemade Paul van der Meer, stelt zich bij de raadsverkiezingen ko mend voorjaar niet her kiesbaar. Ditzelfde voor nemen heeft het raadslid Jan van der Hulst ken baar gemaakt. Paul van der Meer (49 jaar) uit Roelofarendsveen heeft zich 16 jaar lang aktief ingezet als CDA-raadslid, waarvan de laatste 8 jaar tevens als fractie voorzitter. In 1966 kwam hij in de raad als tuinbouwspecialist voor de LTB; in de loop der tijd is hij zich steeds meer gaan beschouwen als vertegenwoor diger van de hele Alkemadese gemeenschap. Door zijn grote betrokkenheid heeft hij een duidelijk stempel op het func tioneren van zijn partij gezet. Zijn wens is dat het CDA Al kemade kans ziet zijn kiezers duidelijk te maken dat ieder CDA-raadslid, ieder met zijn eigen specialisme de hele Al kemadese gemeenschap verte genwoordigt. Met andere woorden; een raadslid hoeft niet persé uit een bepaalde woonkern te komen om de be langen van die kern het beste te kunnen behartigen. Paul van der Meer stopt met het raadswerk, wegens drukke werkzaamheden op zijn tuin- J. van de Hulst bouwbedrijf. Uiteraard blijft hij bij het Alkemadese CDA betrokken. Jan van der Hulst (67 jaar) uit Oude Ade (Zevenhuizen) is 12 jaar lang raadslid geweest, oor spronkelijk voor de KVP, maar in het huidige CDA kan hij zich ook uitstekend vinden. Reden van het afscheid is het al overschreden hebben van de pensioengerechtigde leef tijd. Mede door zijn beroep van veehouder/campinghouder is hij gespecialiseerd in de agra rische en recreatieve belangen. Hij vindt dat beide sectoren in P. van der Meer Alkemade sterk de aandacht verdienen. Wetend dat het CDA voldoende bekwame mensen heeft om deze belan gen ook in de toekomst goed te behartigen, gaat hij het wat rustiger aan doen. Thans is het CDA-bestuur druk doende een groslijst voor de komende verkiezingen op te stellen. Met behulp van deze groslijst zal te zijner tijd een advieskandidatenlijst opgesteld worden. In de loop van febru ari/maart zullen de leden de volgorde van de kandidaten bepalen. WOUBRUGGE De welzijnscommissie hield zich gisteravond ondermeer bezig met drie subsidie-aanvragen. Driemaal kwam er iets anders uit de bus dan de aanvrager zich had voorgesteld. De bescheiden subsidie van ongeveer een tientje aan het Muzie- kensemble Hazerswoude zag men evenals de commissie finan ciën vorige week niet zitten. Men was van mening, dat amateurs - op welk gebied dan ook - zich in de toekomst meer en meer zelf moeten bedruipen. Dit ook gezien in het licht van de Wou- brugse Rijksbijdrage voor sociaal- en cultureel werk, die vol gend jaar vijf tien procent minder zal bedragen. De nieuwe door twee politie-agenten opgerichte jeugdvereniging meldde zich ook aan het subsidiefront. De contributie voor de vereniging is zo gering, dat de huurkosten voor het verenigings gebouw De Wiik niet Kunnen worden opgebracht. Over de aan schaf van attributen kan dus helemaal niet worden gedacht. De nieuwe vereniging verzocht nu de zaalhuur bij wijze van subsi die te schenken. De commissie voelde daar om verschillende re denen niet zo voor. Men heeft toch veel waardering voor het initiatief. Het resulteerde in een advies aan B. en W. om een startsubsidie van duizend gulden te verlenen. Ook de Jeugdschaatscommissie.van Woubrugge had om subsidie aangeklopt. Men komt dertienhonderdvijftig gulden te kort, om dat de sponsor de vereniging onverwacht in de steek heeft gela ten. Er ontstond een flinke spraakverwarring. Volgens de Wou- brugse subsidieverordening kan een ijsclub niet in aanmerking komen voor subsidie. De aanvrager was echter de overkoepelen de commissie voor het jeugdschaatsen in Woubrugge en Hoog- made. De status van de aanvrager riep dus vragen op. Na een vurig betoog van ijsclubvoorzitter Henk de Jeu besloot men B. en W. voor te stellen een eenmalige evenementensubsidie te ge ven van duizend gulden Taurus". Groene Kerkconcert Het William Byrd Vocaal Ensemble geeft zondag om uur een concert in de Groene Kerk in Oegstgeest. mentale medewerking wordt daarbij verleend door Goedhart, de vaste organist van deze kerk. Er worden der meer (kerst)werken gebracht van William Byrd, Ht Badings, Francis Poulenc. Down Town Jazzband De Down Town Jazzband verzorgt optreden In het jachthavenrestaurant De dixieland-band is daar op uitnodiging van de selijke JazzsociëteiL De Down Town Jazzband besU reeds in 1951. Aanvankelijk als gelegenheidsork maar in de loop der jaren uitgroeiend tot een jazzba met faam. Dat zal zondag vanaf half drie weer bewezen worden. Eddy Sanchez De vermaarde vibrafonist Eddy Sanchez treedt zon dagmiddag op als gastso- list bij de Jazz Club Llsse. Dat gebeurt bij het optre den van het kwartet Hans Keune. Eddy Sanchez, on der musici genaamd 'De Graaf, is regelmatig te ho ren bij „De Millers" en be speelt de vibrafoon bij „De Swing Specials" van Frans Poptie. Het optreden begint om drie uur in De Beurs aan de Haven in Lisse. De toegangsprijs is acht gul- den vijftig. Eddy Sanchez. Kerstconcert In de gereformeerde Mauritskerk aan de Julianalaan Oegstgeest wordt zondagmiddag een kerstconcert gegevt Daaraan werken het jeugdkoor De Mascotte, het gerefo meerd kerkkoor en leden van Collegium Musicum me Solisten zijn Ineke Palm boek, sopraan, Auri Bodar, mez2 sopraan. Jan Bodar, tenor, Ton van der Made, bas, Thi Tobé, orgel en de jeugdkoorleden Ria en Helma van d Steen. Verder vindt er samenzang met de gemeente plaa De entree tot dit door de SJJO georganiseerde concert gratis. Aanvang drie uur. Praetorius Het Praetorius-ensemble geeft op zondagmiddag et koffie-concert in cultureel centrum De Muzen hof Leiderdorp. Het ensemble staat onder leiding van Pi Kunst Op het programma staan werken van Holbo ne, Vaughan Williams, Sweelinck, Badings en Zehi Het concert begint om half een. De entree bedraagt J Oranjevereniging De Oranjevereniging Leiderdorp houdt maandag haar i gemene ledenvergadering in het Dorpshuis aan de Hoofi straat in Leiderdorp. Op de agenda staan onder meer t bestuursverkiezing, de behandeling van de begroting en c contributie en het werkprogramma 1982 voor Koninginnt dag, Dodenherdenking en Bevrijdingsdag. WA O-bijeenkomst In het Alphense buurtcentrum Westerhaven wort maandagmiddag een bijeenkomst voor WAO-crs i houden. De heer R. Bestman van de Algemene Nea landse Invaliden Bond zal het een en ander vertelle over voorzieningen voor arbeidsongeschikten. De bi eenkomst begint om half twee. Het buurtcentrum is i vinden aan de Emmalaan 45. De leden van de IJsclub Rijpwetering kunnen vanavon terecht in de Vergulde Vos in Rijpwetering. Daar wort weer een kaartavond gehouden, het zogenaamde prijsja. sen. De bijeenkomst begint om acht uur. Toneel in Oud Ade De Oud Adese toneelgroep VIOS heeft weer een bli spel ingestudeerd. Het stuk heet: 'Hartjes aan het spii Dit weekeinde voert men het stuk tweemaal (morge en zondagop in het dorpshuis. De uitvoering begin beide avonden om acht uur en de toegangsprijs b draagt vijf gulden. Mensen die geen kans zien dl weekeinde de verrichtingen van VIOS gade te slaat krijgen 19 december een laatste kans. Muziekuitvoering Muziekvereniging Noméro geeft morgen een uitvoering i het Dorpshuis van Rijpwetering. Na afloop kan er worde gedanst. In de pauze draait het rad van avontuur en wol den de prijswinnaars van de grote loterij bekend gemaak VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 PAGI Solidaridad De parochie van de Menswording in steedt komend en volgend weekeinde acties van Solidaridad. In het het Heelblaadjespad zullen de de hand van Zuid-Amerika-kenner zien zijn. De begeleidende tekst is van Ook tijdens de kerkdienst is er onder land is voor wie het bewerkt" aandacht voor dad. Het volgend weekeinde is het thema voor Voedsel". Taurusin Our House De viermans formatie „Taurus" treedt morgen op in rencentrum Our House aan de Stationsweg in rendsveen. De groep speelt eigen swingende werkjes, optreden begint om negen uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4