Ididóc 0omatit Sovjet-Unie bereid tot vernietiging SS-20-raketten" jsyiw Caravan a en Uyl zwicht: >onmaatregel ok mogelijk er bedrijf I CL I Twijfel in CDA aan oprechtheid van Van Dijk ma Russische topfunctionaris tot kamerleden: [ER EN FRIS 3CH FLINK DUURDER Geen voetbal Camping Gewond bij aanrijding Dieren dood in hok Libië wil bewijs voor Amerikaanse beschuldiging F Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholl Pers. Apothekersdiik 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas. Chef redacteur. Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53.45. jaar 202,30. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0.70. Vrijdag 11 december 1981,72e jaargang no. 22141 Verslag van Japanse reis van The Dolly Dots op Ned. II om 18.59 uur. De massale zelf moord van Jim Jones-gelovi- gen om 21.35 uur in „Guyana- tragedy". Op Ned. I om 19.00 uur Wil lem Ruis-show en om 21.55 uur kernbommenprobleem in „Wie niét bang is, is blind". Half tot zwaar bewolkt win terweer, met enkele sneeuw buien. In de nacht en ochtend lichte vorst. Middagempera- tuur om het vriespunt. Matige noordwestenwind. Zon op 08.40 uur, zon onder 16.27 uur. Scheveningen hoogwater 3.18 en 15.32 uur, laagwater 11.23 en 32.41 uur. uffeurs ;htwagens ingelukt I1CKENDAM In J-Holland. tussen „in Waterland en Mon- idam, zijn gistermid- Je bestuurder van een [wagen en een meik agen verongelukt. De zijn de 25-jarige Vlilatz uit Den Haag en [-jarige W. J. Roozen- tyit Opmeer. Het onge- jebeurde doordat de met de wielen in jrm terecht kwam. De ji schaarde en de trek- beg om. Twee andere reden daarna t obstakel in. Rente in 1982 wellicht onder tien procent TILBURG De rente in Nederland zou volgend jaar wel eens tot onder de tien procent kunnen zakken. Dit zei ir. P. Lardinois, topman bij de Rabobank, gisteren in Tilburg op een bijeenkomst van de Brabantse Christelij ke Boerenbond. Volgens Lardinois kan ook op de geldmarkt (beurshandel) het renteniveau binnenkort in lichte mate dalen. Met betrekking tot de landbouw zei hij dat de Nederlandse produktie twee maal zo hoog is als in andere EG- landen. Aan enig goede oog gewond door vuurwerk GRONINGEN Het vuur- werk heeft zijn eerste gewon de geëist. Een 43-jarige Gro ningse werd gisteren ernstig gewond aan haar rechteroog door een naar haar gegooid stuk vuurwerk, toen zij uit een bus stapte. De vrouw was al blind aan haar linkeroog. Twee jongens van dertien en tien jaar, die met het vuurwerk hadden ge gooid, zijn aangehouden. Per jaar gebeuren in ons land bijna 3000 ongelukken met vuur werk, waarvan de helft ooglet sel oplevert. Irritante poppen DEN BOSCH Hou de poppen van Spaans fabrikaat met de namen Mi- Bebe en Berjusa uit de buurt van kin deren want ze kunnen huidallergie ver oorzaken. Deze waarschuwing kwam gisteren van de inspecteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant, bij wie enkele meldingen van huidallergie zijn binnengekomen. De irritatie bij de kinderen die met deze poppen hebben gespeeld is niet ernstig, wel vervelend. De Keuringsdienst van Waren stelt een onderzoek in en zolang de resul taten niet bekend zijn, is het beter de poppen uit de buurt van de kinderen te houden. De waarschuwing, die gis teren via de regionale omroep in Bra bant uitging, heeft nogal wat onrust veroorzaakt. Veel mensen gingen met het speelgoed naar de winkel en wil den hun geld terug. rvj [Van onze speciale verslaggever Mare de Koninck) MOSKÓU De Sovjet-Unie is bereid tot niet alleen terugtrekking van SS-20 atoomraketten tot in Azië (ach ter de Oeral), maar ook tot daadwer kelijke vernietiging van deze wapens. Voor de onderhandelingen met de Amerikanen in Genève heeft Moskou ©vendien twee nul-opties. Behalve iet beoogde „wegpraten" van Euro- •raketten op het vaste land, streeft Rusland ook naar wederzijdse volledi ge afschaffing van middenlange af- stands-kernwapens in vliegtuigen en onderzeeërs. Deze mededelingen zijn gisteren ge daan aan de delegatie van Nederland se fractie-voorzitters en defensie-spe cialisten in de Tweede Kamer, die een werkbezoek brengt aan Moskou. Zegs man was Viktor Afanasjev, hoofdre dacteur van de Russische partijkrant Pravda, tevens lid van het Centraal Comité van de communistische partij. Onduidelijk is nog of met name de dubbele nul-optie van Moskou het ontwapeningsgesprek in Genève kan vereenvoudigen dan wel bemoeilij ken. De Nederlandse parlementariërs noemden gisteren de verklaringen van Afanasjev „belangwekkend". Tij dens nadere gesprekken vandaag met leden van de opperste Sovjet en van de legerleiding en mogelijk met mi nister van Buitenlandse Zaken Gro- miko, willen de kamerleden de draag wijdte ervan nader vaststellen. Tot nog toe hadden de Sovjet-autori- teiten altijd in het midden gelaten of O het „verwijderen" van SS-20 raketten terugtrekken dan wel vernietigen kan betekenen. „Zo duidelijk als vandaag heb ik het nog nooit horen zeggen", aldus reageerde PvdA-defensiespecia list Relus ter Beek. Pagina 13: vervolg Nobelprijs voor Bloembergen In Stockholm kreeg de in Dordrecht geboren, maar tot Ameri kaan genaturaliseerde professor Nicolaas Bloembergen uit han den van koning Gustaaf van Zweden de Nobelprijs voor de na tuurkunde. Bloembergen is momenteel hoogleraar is aan de vooraanstaande Harvard-universiteit in Boston. EUROPEES CENTRUM VOORSPELT: Economische groei 2,5 pet per jaar BAZEL De Nederlandse economie kan de komende tien jaar jaarlijks met 2,5 procent groeien. Dit voorspelt het Europees Centrum voor Toegepast Economisch Onderzoek in Genéve over de economische ontwikkelingen van de achttien belang rijkste industrielanden in de jaren tachtig. Nederland komt met 2,5 procent groei blijkens het rapport een fractie uit boven het j gemiddeld groeipercentage in de EG-landen. (Zie verder pag.13 economie i onze parlementaire redactie) HAAG Naast een nene loonmaatregel, •bij waarschijnlijk de compensatie en va- ietoeslag zullen wor- beperkt, zullen vol- jaar ook afzonderlij- loonmaatregelen per ijf(stak) mogelijk len. Na langdurig be- zijn de PvdA en mi- ir Den Uyl vannacht lacht voor de harde piling van de beide advertentie 5. zaterdag om 19.00 uur in de Zijl de ITERPOLOWEDSTRIJD Zijl/LGB- ZC/de Robben Aangeboden door MERCASOL andere regeringsfracties, CDA en D'66, op dit punt. Den Uyl en de PvdA enerzijds en CDA en D'66 anderzijds verschilden zeer fundamenteel met elkaar van mening over de vraag of volgend jaar alleen een algemene loonmaatregel mogelijk zou moeten zijn. CDA-woordvoerder Weijers verwoordde het conflict als een keuze tussen de „botte bijl van Den Uyl en de floret van Albeda", Den Uyls voorgan ger, die zeer veel waarde had gehecht aan de mogelijkheid om in afzonderlijke cao's corri gerend op te treden. Op die manier zou ruimte gelaten worden voor een loonontwik keling die per bedrijf verschilt en rekening houdt met speci fieke omstandigheden. ïyioge- lijke achterstanden zouden daarmee kunnen worden weg gewerkt en er zou ruimte blij ven voor zaken als arbeidstijd verkorting en deeltijdwerk. De stelling van Den Uyl dat het toch mogelijk zou zijn ont heffingen te verlenen en uit zonderingen te maken mocht beide coalitiegenoten niet ver murwen. Pagina 11: Crisisdreiging af gewend HAAG De Kamer is er uiteindelijk maar zeer ten dele islaagd de per 1 januari ingaande accijnsverhogingen op ^ken te beperken. Fris en vruchtensappen zullen een dub- 5b in prijs omhoog gaan, bier wordt zeven cent per pijpje Elder. ie zestig miljoen gulden die door deze beperking van de ac- verhoging wegvalt, te compenseren worden dwangbevelen inmaningen van de belastingdienst drie maal zo duur. Ver wordt de brandstof toeslag voor LPG gemiddeld 230 in plaats 170 gulden. Ook de bijzondere verbruiksbelasting op auto's t verhoogd en ook motorfietsen gaan hier onder vallen. Foto: MILAN KONVALINKA Rijswijker heelhuids terug van kapingsavontuur De 35-jarige Rijswijkse inge nieur Frits Beck is gisteren heelhuids teruggekeerd van een ruim twee dagen durende vliegtuigkaping in het Midden- Oosten. Zijn jarige vrouw Antje en zijn twee zoons Boudewijn en Olivier begroetten hem uit bundig in de ontvangsthal van Schiphol. „Ongeveer een half uur na ver trek uit Zürich merkte ik dat er iets niet klopte. Er' was een man naar voren gelopen waar na het cabinepersoneel plotse ling druk heen en weer ging lo pen. Er ontstond een voelbare spanning. Kort daarna bleken er drie kapers aan boord te zijn. Zij zeiden gewapend te zijn met bommen die in grote camera's verborgen waren", aldus de heer Beek. Maandagmorgen was hij ver trokken naar Tripoli voor een korte zakenreis in opdracht van zijn werkgever Interbeton. In Zürich was hij overgestapt op het vliegtuig van Libean Air lines dat even later werd ge kaapt. DEN HAAG In verband met de slechte gesteldheid van de terreinen heeft de KNVB alle wedstrijden voor de ama teurcompetitie op zowel zater dag als zondag afgelast. Ook de wedstrijden van tweede elf tallen van het betaalde voetbal en alle afdelingen van de KNVB gaan niet door. ROTTERDAM „Gij zult spaarzaam zijn met woorden en royaal in het ter beschik king stellen van middelen aan diegenen die de zegeningen van het welzijnswerk behoe ven". Dit is het eerste gebod in een rijtje van tien, waaraan alle Rotterdamse welzijnswer kers zich moeten houden. De „tien geboden" werden giste ren in de vorm van een VVD- motie door de Rotterdamse ge meenteraad aangenomen. LEIDEN Een 40-jarige automobiliste uit Den Haag is gisteren met een hoofdwond en nekletsel in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. De vrouw reed omstreeks half vier over de Plesmanlaan. De au tomobiliste stopte voor het oranje verkeerslicht. Een achter haar rijdende vrachtwagen, bestuurd door een 25-jarige man uit De nekamp, kon niet meer stoppen. De auto van de Haagse werd totaal vernield. Te hard rijden en een nat wegdek zijn de ver moedelijke oorzaken van het ongeval. LEIDEN Een geit en een varken werden gisteravond door de politie dood in een te klein hok, dat geheel was afgesloten, aan getroffen. Daarnaast heeft de politie enkele onverzorgde dieren van het ondergelopen weiland aan de Storm Buysingstraat ge haald. De politie kwam in actie na klachten van omwonenden. Op het doorweekte weiland stonden een pony, twee konijnen en een kip. De dieren zijn overgebracht naar de kinderboerderij in de Merenwijk. De eigenaar van het weiland heeft zich inmiddels bij de politie gemeld. OOK VAN LEIJENHORST IN OPSPRAAK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het CDA bestaat er twijfel aan de oprecht heid van minister Van Dijk (ontwikkelingssamenwerking) en staatssecretaris Van Leijenhorst (minderhedenbeleid) op het punt van Zuid-Afrika. Enige leden van de CDA-fractie wezen er gisteren op dat Van Dijk die gisteren op een persconferen tie verklaarde te zullen aanblijven ondanks nieuwe perspublica ties over door hem schreven artikelen en Van Leijenhorst zich nog in april intern fel verzetten tegen de opzegging van het Cultureel Verdrag met Zuid-Afrika. Dit zou ook blijken uit de notulen van de betreffende fractievergadering. Nauwelijks vijf maanden later onderschreven Van Dijk en Van Leijenhorst echter, toen zij werden aangezocht voor de functie van bewindsman, het regeerakkoord tussen CDA, PvdA en D'66. Daarin wordt onder meer gesteld dat Nederland besluiten van de Verenigde Naties honoreert onder meer door „het tegen gaan van contacten met de Zuidafrikaanse overheid op het ge bied van cultuur, wetenschap en sport". Geen van beide CDA'ers maakte bezwaar tegen dit punt in het akkoord. Minister Van Dijk zei gisteren op een persconferentie (naar aan leiding van een nieuwe onthulling), dat hij zich niet kon herin neren hoe hij zich in de kwestie van het Cultureel Verdrag had opgesteld. „Ik weet het echt niet meer". Binnen het CDA wekte dat antwoord grote verbazing, omdat de zaak nog kort geleden speelde en het ging om een „echt principiële kwestie". Ook vindt men het vreemd dat Van Dijk „ook in de fractie nooit ge zegd heeft dat hij vier jaar in Zuid-Afrika heeft gewoond". Pagina ll:Van Leijenhorst wilde dialoog niet verbreken; Van Dijk blijft aan TRIPOLI Het Libische persbureau JANA heeft de Amerikaanse regering uitge daagd een bewijs te leveren voor haar bewering, dat Ame rikanen die in Libië werken in gevaar verkeren. President Reagan had gisteravond alle 1500 Amerikaanse burgers op- geroep Libië „zo snel moge lijk" te verlaten. Tevens zijn Amerikaanse paspoorten niet meer geldig voor reizen naar Libië. JANA noemde de Amerikaan se stap „onaanvaardbare non sens" en zei dat de in Libië werkende Amerikanen in vre de leven. Volgens het Libische persbureau bereiden de VS een agressie tegen Libië voor. De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken, Clark, zei gisteravond dat pre sident Reagan heeft gehandeld „vanwege het gevaar dat' Amerikaanse staatsburgers lo pen onder het libische regi me". De anti-Libische maatre gelen volgden op eerdere be richten deze week als zouden Libische commando's onder weg zijn naar de VS om daar president Reagan en andere vooraanstaande Amerikanen te vermoorden. Hoewel enkele Congresleden de vermeende plannen van kolonel Khadaffy serieus namen, werd in de VS met enige scepsis over de juist heid van deze berichten gerea geerd. Ondertussen heeft de olie maatschappij Marathon Oil vanochtend al laten weten, dat zij haar Amerikaanse perso neel uit Libië zal terugtrek ken. Twee andere oliemaat schappijen, Exxon en Occiden tal Petroleum, hebben ver klaard te zullen zorgen voor het vervoer voor de Amerika nen die Libië willen verlaten. Bij deze drie oliemaatschap pijen zijn in totaal ongeveer 150 Amerikaanse burgers werkzaam. De Amerikaanse minister van buitenlandse, zaken, Haig, heeft gisteravond in Brussel gezegd dat de nieuwe Ameri kaanse maatregelen „een ant woord zijn op de Libische wet teloosheid". Haig, die voor NAVO-besprekingen in Brus sel is, voegde er overigens toe geen ingrijpende verandering te verwachten in de Europees- Libische verhouding. De Fran se minister van buitenlandse zaken, Cheysson, had eerder al laten weten dat het verkeerd zou zijn om Libië van de wereldgemeenschap te isole ren.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1