TASS: Solidariteit bedreigt van Sovjet-Unie Kamerleden op bres voor joden in SU Spanje uitgenodigd tot NAV O-lidmaatschap Nieuwe scheuring dreigt in Britse Labourpartij Amnesty protesteert tegen verdwijningen ussisch voorstellen mogelijk proefballon' PAPANDREOU ALS HELD ONTHAALD fITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1981 PAGINA 13 VERMAAKT ZIJN ID AAN CHRISTUS )EN De Engelsman Ernest Dig- die in het gebied van Portsmouth in ff euze afzondering leefde en vier jaar 'en overleed, heeft volgens het dag- The Guardian", al zijn geld (1,25 .n gulden) vermaakt aan Jezus ;tus, opdat het hem bij een eventuele keer aan niets zou ontbreken. De be- tigde moet volgens een bij een verze ndmaatschappij opgesteld contract ;n tachtig jaar op aarde terugkeren i innen bewijzen, dat hij inderdaad Je- s. Als de terugkeer in de komende tig jaar zou zijn, moet het bedrag met j worden verhoogd. Twee personen en inmiddels al het geld opgeëist, te- *efs. Getracht wordt om de familie {en verzekering te laten profiteren 'de nalatenschap. OPEC nog niet eens over olieprijs ABOE DHABI De vertegenwoordi gers van de landen van de OPEC (Oganisatie van Olie Exporterende Landen) konden het gisteravond nog niet eens worden over de prijzen van lichte ruwe olie. De OPEC-ministers bespreken een voorstel van de minis terraad van de OPEC om de olieprijs tot eind 1982 vast te stellen op 34 dol lar per vat van 159 liter. Vooral Algerije, Libië en Nigeria wa ren het nog niet eens met de voorstel len, die andere OPEC-landen hadden gedaan om het kwaliteitsverschil van olie uit Afrika en olie uit de landen rond de Perzische Golf in de prijzen tot uiting te laten komen. Vandaag zetten de OPEC-ministers hun be sprekingen in Aboe Dhabi voort. Medewerker Reagan verdacht van contact met onderwereld WASHINGTON Het Ameri- kaanse ministerie van justitie is een onderzoek begonnen naar de minister van arbeid, Ray mond Donovan. Het is het tweede onderzoek naar een naaste medewerker van presi dent Reagan. Over het onder zoek naar Donovan werden gis teren nog geen bijzonderheden bekend gemaakt. Bij de benoeming van Donovan kwamen tijdens de hoorzitting in het Congres reeds geruchten naar voren, dat zijn firma-een aannemersbedrijf in de staat New Yersey-betrekkingen heeft onderhouden met de maffia. Kans voor een Kind: nieuwe actie Unicef DEN HAAG Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, is vanmorgen onder het mot to „Kans voor een Kind" een actie begonnen voor de kinderen in de armste gebieden. Doel is door middel van jaarlijkse giften de levensom standigheden van kinderen in de derde wereld te verbeteren. Volgens Unicef neemt de kin dersterfte in de armste gebieden weer toe. De actie wordt gevoerd naar aanleiding van de op richting van Unicef, 35 jaar geleden. Tegen betaling van 13,50 per maand kan ie dereen symbolisch een kind helpen aan de voedsel, onderwijs en medische zorg. Met het geld worden in eerste instantie Unicef-pro- jecten (medische diensten, gezondheidscentra) betaald voor kinderen in Zuid-Soedan. Voor la ter staan ook andere projecten op stapel. Spaanse leger ontslaat vijf ondertekenaars van rechts manifest MADRID De generale staf van het Spaanse leger heeft gisteren vijf kapiteins ontslagen omdat ze het afgelopen weekein de een tegen de regering gericht manifest hadden ondertekend. Het manifest, dat ge steund werd door 100 officieren, zegde steun toe aan de militairen die negen maanden geleden een staatsgreep op touw hadden ge zet. Alle ondertekenaars van het manifest hebben huisarrest gekregen. Onder de uit hun functie ontheven kapiteins bevindt zich Bias Pinar Gutierrez, de zoon van de enige man uit het ultra-rechtse kamp die in het parlement is vertegenwoordigd. Schoondochter Sacharov mag naar VS MOSKOU Russische emigratiefunctiona rissen hebben vanmorgen Liza Aleksejewa, de schoondochter van de Russische dissident Andrei Sacharov, formeel toestemming ge geven om naar de Verenigde Staten te ver trekken. Zij krijgt maandag haar uitreisvi sum. Ook mag zij naar Gorki waar Sacharov in ballingschap leeft. Liza zou vanmiddag naar Gorki gaan. De autoriteiten zeggen dat Sacharov, nu hij twee dagen geleden zijn hongerstaking heeft opgegeven, voldoende is hersteld om bezoek te ontvangen. Sacharov ging op 22 november in honger staking om te bereiken dat Liza Aleksejewa naar haar man in de VS mocht vertrekken. De autoriteiten erkenden echter het huwe lijk niet dat bij afwezigheid van de zoon van het echtpaar Sacharov in de zomer werd ge sloten. 5KOU Het Russi- persbureau TASS 1 t gisteren in haar ste aanval op Solida- sinds afgelopen zo de onafhankelijke [jond ervan beschul- te streven naar de erwerping van rege- en parlement in Po- De contrarevolutio- e krachten in Polen >reden het front van openlijke strijd tegen de communistische partij, zo schreef TASS, die de si tuatie in Polen kritiek noemde. TASS beschuldigde Solidari teit ervan afgezanten naar het zuiden van Polen te sturen om tegen de regering en tegen de Sovjet-Unie gerichte docu menten te verspreiden. „Te zelfdertijd worden de aanval len op de bondgenootschappen van Polen opgevoerd en wor den eisen gesteld tot terug trekking van Polen" uit het Warschau-Pact en de Come con. Volgens TASS wordt hiermee de veiligheid van de Sovjet-Unie bedreigd. In veel streken in Polen is een sta kingsbereidheid afgekondigd. Daartoe organiseren plaatselij ke afdelingen van Solidariteit commando-eenheden van 250 a 300 man in de bedrijven. Volgens TASS is er ook sprake van diefstal van wapens en explosieven uit opslagplaatsen van de staat. TASS maakte voorts melding van pamflet ten, waarin 20 december wordt aangekondigd als de „zondag om de communisti sche partij te verpletteren". De leider van de afdeling Mazow- se van Solidariteit zou volgens TASS hebben gezegd dat er plannen zijn om 17 december de gebouwen van de Poolse radio en televisie over te ne men. De leider van Solidariteit, Lech walesa, heeft gisteren in Gdansk verklaard,dat de vak bond de confrontatie met de Poolse autoriteiten wil vermij den, maar dat Solidariteit „geen stap meer terug kan doen". Walesa is in Gdansk met het dagelijkse bestuur van Solidariteit bijeen om zich te beraden over mogelijke stap pen tegen het dreigende sta kingsverbod van de regering en tegen de toegenomen kri tiek in de media op de onaf hankelijke vakbond. Vandaag vergadert de nationale com missie van Solidariteit over deze zaken. Solidariteit streeft niet naar een „gewapende" confrontatie, aldus Walesa, omdat stakingen het enige wa pen zijn. t kamerlid Harry van den Bergh (PvdA) belt aan bij de Argentijnse ambassade aan de agse Javatraat. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Meer dan tweeduizend mensen trot seerden gistermiddag in Den Haag sneeuw en koude om tijdens een demonstratieve tocht langs de ambassa des van Marokko, Brazilië, Uruguay, Argentinië, Indo nesië, Chili, de Filippijnen, Mexico en Zaïre te protes teren tegen de schending van de mensenrechten. De demonstratie, georganiseerd door Amnesty Internatio nal ter gelegenheid van de gisteren gehouden interna tionale Dag van de Mensenrechten, stond dit jaar bij zonder in het teken van de vele verdwijningen van mensen in een groot aantal landen. Zes ambassadeurs waren bereid een kleine Amnesty- delegatie te ontvangen, alleen die van Argentinië, In donesië en Uruguay hielden hun deuren gesloten. De Chileense ambassadeur beloofde Amnesty over twee weken antwoord te geven op de vraag waar twee in zijn land verdwenen personen zijn gebleven. Op de stoep van alle negen ambassades werd door een groep betogers gedurende bijna twee uur een stille demon stratie gehouden. Aan de optocht langs de ambassades ging een korte bijeenkomst in de Haagse Kloosterkerk vooraf. Het kamerlid Harry van den Bergh ging in een toespraak in op het begrip verdwijning het plots klaps spoorloos verdwijnen van tegenstanders van een bepaald regime waartegen Amnesty verleden maand een wereldwijde campagne begon. Verder con stateerde Van den Bergh, tot zijn ongenoegen, een ver slapping van de aandacht voor de mensenrechten. „Als wij niet spreken, zal het grote stilzwijgen over de men senrechten niet lang op zich laten wachten", aldus Van den Bergh. RINKHORST: ervolg van de voorpagina) r Beek was ook verrast or de opvatting van Af- asjev dat alle midden- ïge-afstands-wapens in »nève op de onderhan- lingstafel moeten ko- n, dus ook de Russische ckfire-bommenwer- rs. Ter Beek zag in een ander een verdere „op- ïuiving" van het Sovjet- andpunt. Aanvankelijk lden de Russen immers lemaal niet over de Domwapens in Europa iderhandelen, zolang de WO zijn plaatsingsbe- lit aangaande kruis- en irshing-raketten niet d ingetrokken. Intussen „Genève" begonnen, ift Sowjet-president tezjnjev in Bonn aange- jden om op voorhand n aantal en bij een ak- ord enkele honderden issische kernraketten te rwijderen en thans aat men in Moskou over ernietigen" van SS-20 ietten en over een 'eede nul-optie. uitspraken van de Pravda- öofdredacteur, die giste- n in Moskou door D'66 frac- ileider Brinkhorst als een „mogelijke proefballon" wer den gekenschetst verster ken ook de indruk dat Moskou in Genève bereid is tot traps gewijze onderhandelingen. Af- anasjev deelde de Nederlandse gasten mee dat de dubbele Russische nul-optie vier on derdelen bevat: een „bevrie zing" van het aantal land-ra ketten; een maximale vermin dering daarvan; alle overige kernwapens die Europa kun nen treffen bespreken; ook daar de volledige afschaffing bereiken. Hoe deze „volgorde" zich laat verenigen met de Russische opvatting dat de SS-20 vooral noodzakelijk is als tegenwicht tegen de in Europese wateren gestationeerde Amerikaanse atoomonderzeeëers, is een van de vragen waarop de Neder landse parlementaire delegatie vandaag een antwoord zal zoe ken. „Landraketten weg, ter wijl zeeraketten blijven, is voor de Russen geheel onaan vaardbaar", zo zei CDA-frac- tie-voorzitter Lubbers gistera vond. Hij vroeg zich daarom af of deelakkoorden in Genève mogelijk zijn. Zo niet, dan kan de tweede nul-optie van Mos kou eerder een complicatie be tekenen in de onderhandelin gen. De leider van de parlementai re delegatie, het kamerlid mr. J. Schol ten, had de indruk dat de Sovjets oprecht op vermin dering van de bewapening uit zijn. (Van onze speciale verslagge ver Mare de Koninck) MOSKOU In alle con tacten met hun Russische, gesprekspartners stelt de groep Nederlandse Ka merleden die tot zondaga vond in Moskou is, de kwestie van de mensen rechten in de Sovjet-unie aan de orde. „Wij benadrukken hier tel kens hoezeer wij hechten aan gewaarborgde vrijheden van meningsuiting, van godsdienst en van het vrije verkeer van personen", aldus delegatie voorzitter mr. J. Scholten (CDA). „We pleiten voor een royaal uitreisbeleid voor de jo den in de Sovjet-unie en voor mogelijkheden om hun cultuur te beleven. Alles wat rabbijn Soetendorp ons had gevraagd voor ons vertrek hierheen hebben we zeer duidelijk aan de orde gesteld"," aldus mr. Scholten. De reacties van de Kremli- n-autoriteiten leden van het centraal comité van de Com munistische Partij en van de Opperste Sowjet bleven echter formeel en ontwijkend. Mr. Scholten zal namens de gehele Nederlandse commissie (onder wie de fractieleiders Lubbers (CDA), Meijer (PvdA) en Brinkhorst (D'66) ook het lot van een aantal indivi duele Russische joden en dissi denten ter sprake brengen in de hoop dat een dergelijke aanpak meer concreet succes kan hebben. Tot zover onze correspondent. In de Sovjet-Unie werd giste ren de door de VN uitgeroe pen dag van de mensenrech ten gevierd. In de pers werden de prestaties van de socialisti sche staat breed uitgemeten. Niettemin werden op het Rode Plein in Moskou 30 mensden opgepakt die demonstreerden tegen de schending van men senrechten. Canetti en Hartling bekroond STOCKHOLM, OSLO In Stockholm werd gisteren de Nobelprijs voor de letterkunde uitgereikt. De 76-jarige kosmo politische in het Duits schrij vende auteur Elias Canetti, (zie bijgaande foto) kreeg de Nobelprijs voor de letterkun de. De Zweedse prinses Christina leidde Canetti naar het banket dat aan de eigenlij ke uitreiking vooraf ging. In zijn dankwoord bedankte Ca netti in de eerste plaats een aantal andere schrijvers, waar onder Kafka en Musil, die gro te invloed op hem hebben ge had. Naast vervreemding speelt in het werk van Canetti de strijd tegen het fascisme een prominente rol. In Oslo nam de Hoge VN- Commissaris voor de Vluchte lingen, de Deen Poul Hartling, de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst. Hartling zei het geld van de prijs dat voor alle winnaars een miljoen Zweedse kronen bedraagt (on geveer 450.000 gulden) te bestemmen voor de gehandi capte vluchtelingen. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken (PvdA) ondertekent op de vergadering van NAVO- ministers in Brussel het protocol voor de toetreding van Spanje tot de NAVO. BRUSSEL De Spaanse regering heeft gisteren van de vijftien NAVO- 'landen een officiële uitno diging gekregen, toe te treden tot het bondge nootschap. De ministers van Buitenlandse Zaken uit de NAVO onderteken den gisteren in een cere moniële sfeer een „proto col van toetreding", waar in genoemde uitnodiging is vervat. Spanje zal echter pas daadwerkelijk NAVO- lid worden als de parle menten van de huidige lidstaten het protocol van toetreding hebben goed gekeurd. De Nederlandse minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) verklaarde na de onderteke ning nadrukkelijk, dat de toe treding van Spanje niet door ■mag gaan als ondemocratische tendensen in Spanje weer de overhand zouden krijgen. „Ne derland heeft het protocol mede ondertekend omdat een weigering van de NAVO, Spanje als lid toe te laten, een slag zal zijn voor de Spaanse nationale trots. Dat zou dan juist door extreem rechts kun nen worden uitgebuit", aldus de minister. Van der Stoel heeft zijn colle ga's van Buitenlandse Zaken gisteren officieel meegedeeld, dat Nederland dit jaar geen beslissing neemt over de plaat sing van kruisraketten. Deze mededeling is voor kennisge ving aangenomen. Er is niet verder over gediscussiëerd. Wel heeft Van der Stoel van zijn collega's te horen gekre gen dat Nederland het NAVO- besluit uit 1979 tot produktie van 572 nieuwe kernraketten als grondslag dient te beschou wen voor de onderhandelin gen tussen Amerika en Rus land die nu in Genève aan de gang zijn. De Amerikaanse on derhandelaar Paul Nitze heeft de ministers van Buitenlandse Zaken gisteren verslag uitge bracht van de stand van zaken bij de onderhandelingen. Vol gens Nitze verkeren de be sprekingen nog steeds in een fase van wederzijds „aftasten". De problemen met Grieken land (dat van NAVO-partner Turkije een garantie had geëist geen aanval op Grieken land te doen) zijn gisteren in de NAVO-raad officieel niet meer aan de orde geweest. Mi nister Van der Stoel sloot ech ter niet uit dat de Griekse de legatie vandaag opnieuw voor problemen zou zorgen bij het opstellen van de slotverklaring van de ministers van Buiten landse Zaken. Van der Stoel heeft in een af zonderlijk gesprek met zijn Turkse ambtgenoot Turkmen de Nederlandse bezorgdheid geuit over de schending van de mensenrechten door de Turkse militaire junta. Turk- men heeft Van der Stoel be loofd, dat er spoedig een nieu we Turkse grondwet zal ko men, waarna op democratische wijze verkiezingen zullen wor den gehouden. Over het grote aantal geëiste doodstraffen, waarover Van der Stoel zijn Turkse collega had aangeval len, zei Turkmen dat van de 2000 uitgesproken doodstraf fen er dit jaar slechts tien zijn voltrokken. V redesbewegingen Bij de opening van de Noor- datlantische Raad, de vergade ring van de vijftien ministers van Buitenlandse Zaken, be steedde de Canadese minister MacGuigan (die als voorzitter optrad) uitvoerig aandacht aan de vredesbewegingen. „In vele delen van de bevolking, en in het bijzonder onder de jonge ren, is verwarring ontstaan over de noodzaak tot militaire verdediging en afschrikking. Erger nog, velen van hen gelo ven eenvoudig niet dat de NAVO het vredespad bewan delt. Sommigen menen zelfs dat een kernoorlog dichterbij komt als de NAVO haar raket ten moderniseert", aldus de Canadese bewindsman. Verder zei hij: „We horen in onze landen luide stemmen te gen de NAVO-kernwapens. We zien demonstraties, gericht tegen de modernisering. Men is zich er nauwelijks van be wust dat de NAVO ook wil onderhandelen over wapenbe heersing. Deze zorgen en op vattingen mogen dan afkom stig zijn van een minderheid die zijn stem verheft, maar ze zijn niettemin ernstig bedoeld. We moeten dan ook inzien, dat we in de NAVO beter ons best moeten doen voor een goede communicatie met het pu bliek". De Nederlandse mipister Van der Stoel stelde later tijdens de bijeenkomst met zijn collega's de zorg van de vredesbewegin gen opnieuw aan de orde. Hij vroeg voor die bezorgdheid be grip op te brengen en er reke ning mee te houden. Na afloop van de vergadering verklaar de Van der Stoel dat hij niet de enige was geweest die deze kwestie aan de orde had ge steld. (Van onze correspondent Roger Simons) jONDEN In de Britse Labourpartij dreigt een nieuwe scheu- lng te ontstaan tussen socialisten van de oude garde en mïlitan- linkse radicalen. Het organisatorisch comité van Labour heeft Kteravond met een marginale meerderheid besloten een onder dek in te stellen naar de gedragingen van „Militant Tendency", en extreem linkse fractie die uiterst actief is in ongeveer 400 Plaatselijke afdelingen. De linkse radicalen beschouwen deze beslissing, die nog goedg ekeurd moet worden door het partijbestuur, als het beg in van een ware heksenjacht. Peter Taaffe, hoofdredacteur van het weekblad Militant, beweerde dat de 400 links-radicale afdelin gen in opstand zullen komen tegen de partijleiding. De kritiek van de links-radicalen is in hoofdzaak gericht op La- bourleider Foot. Deze maakt zich de laats te tijd ongerust over het feit, dat al meer dan 20 socialistische Lagerhuisleden overge lopen zijh naar de eerder dit jaar afgescheiden Sociaal-Democra tische Partij. Foot is er onlangs in geslaagd de keuze van een radicaal i linkse jonge Australiër tot kandidaat voor de Lager huiszetel van een belangrijk Londens kiesdistrct ongedaan te maken. Ook heeft Foot scherp protest aangetekend tegen de werving van bekende linkse militanten als lid van Labour. Ex-minister Tony Benn, die opkomt voor de belangen van de links-radicalen, heeft laten weten dat hij als een tijger zal vech ten tegen het Labour-besluit om bepaalde partijleden te laten verhoreiji door wat hij noemt „een ideeënpolitie". ATHENE De Griekse premier en minister van defensie, Andreas Papandreou, is gisteren bij zijn te rugkeer in Athene van de NAVO- conferentie als een held ontvangen. Terwijl een grote menigte anti- Navo-leden riep, was vrijwel het hele kabinet ter begroeting van Papandreou op het vliegveld aanwe zig. De bijeenkomst van de ministers van defensie van de NAVO eindigde woensdagavond laat zonder dat er een slot verklaring kon worden uitgegeven. De Griekse premier eiste namelijk dat de NAVO een garantie zou geven tegen een even tuele inval van Turkije, dat ook deel uitmaakt van het bondge nootschap. Volgens Papandreou is door zijn optreden in Brussel de interna tionale positie van Griekenland versterkt. Hij noemde het Griekse veto een gebeurtenis van historisch belang. Hij wilde niet zeggen wat Griekenland doet als de NAVO niet alsnog de door hem gevraagde veiligheidsgarantie geeft. Papandreou zei verder dat er een begin was gemaakt met het losmaken van Griekenland uit de NAVO. Andreas Papandreou

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13