Werkgevers bestoken amerfraeties om steun loonmaatregel ?gen an der Stee: kort moet ;rug naar *0 miljard PERZENI GIGANT CDA: DWANGBEVELEN MOETEN DUURDER CDA-kamerlid Gerritse kampioen schnabbelen (apenvoorraad Sensationele-spoed-verkoping Perzische Oosterse tapijten! SPOED-VERKOPING JENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 PAGINA 9 w maakte veel te uitkering op I— De politierechter in As- pft gisterochtend conform èn 21-jarige vrouw veroor- )t drie maanden voorwaar- gevangenisstraf met een j van twee jaar omdat zij Irag van 47.000 gulden had 'lerd. Dat bedrag was op ro bijgeschreven door een tprfout bij de bedrijfsvereni- itam, waar zij een uitkering Vorig jaar september wilde m aan haar twee bedragen ken: 48,37 en 8,45. Door it kwamen die bedragen ■elkaar te staan, wat een Ipdrag van 48.378,45 ople- fletto bleef daar 47.000 van Kamerlid woedend over ME-optreden in gevangenis DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van Es (PSP) is woedend over de wij ze, waarop vorige maand een inspectie is gehouden onder de gedetineerden in het Huis van Bewaring te Rotterdam. In vragen aan staatssecretaris Schelte- ma van Justitie wil mevrouw Van Es onder meer weten of het waar is dat „leden van de Mobiele Eenheid ge detineerden anaal hebben onderzocht zonder medisch toeszicht". Voorts zou het zo zijn dat de cellen volledig overhoop werden gehaald, ei gendommen werden vernield,, post uit enveloppen werd gehaald en wellicht gelezen en de gevangenen enkele ma len tot op het naakte lichaam werden onderzocht. „Krottenkoning" uitgeweken naar Chili DËN HAAG De vroegere Rotterdamse „krottenko ning" Fennis, die al sedert maanden voor zijn schuldei sers zoek is, blijkt met zijn gezin in het Zuidameri- kaanse land Chili te zitten. Zijn vrouw onthulde dat gisteren in telefoongesprek ken met kranten in Neder land. Als reden voor hun vertrek gaf zij op „het ver peste ondernemersklimaat" in ons land. Op de vraag hoe haar man zijn miljoe nenschulden denkt af te lossen bleef zij het ant woord schuldig. BAGGERSTAKING GAAT DOOR ROTTERDAM De werkge vers in het baggerbedrijf zijn er niet in geslaagd de bouw- en houtbonden FNV ervan te overtuigen dat de aangekondig de wereldwijde stakingsacties onder het baggerpersoneel on redelijk zijn. Dat betekent dat aanstaande zaterdag ongeveer duizend Nederlandse bagge raars aan boord van ongeveer honderd schepen het werk zul len neerleggen uit protest tegen het uitblijven van een betere verlofregeling. Het merendeel van de baggeraars, in dienst van vijf grote concerns, werkt momenteel in de Perzische Golf en in Nigeria. Werkloze Groningers willen niet solliciteren GRONINGEN Twee werk- loze Groningers die bijstand krijgen van de Sociale Dienst, hebben een bezwaarschrift in gediend tegen de noodzaak aan hun sollicitatieplicht te voldoen. De Sociale Dienst dreigt nu hun uitkering te verlagen. De Gro ningers wensen echter geen be taalde baan, maar willen hun vrijwilligerswerk, in een vrou wenboekhandel en in een groenwinkel, voortzetten. Zij maken deel uit van een groep van 27 Groningers die eveneens weigeren te solliciteren, omdat zij al genoeg werk doen voor de gemeenschap. Fakkeloptocht voor „Atoomweigeraars" BREUKELEN Ongeveer honderdvijftig mensen heb ben gisteravond een fakke loptocht gehouden van Breukelen naar de militai re strafgevangenis in Nieu- wersluis. De mars was georganiseerd door de VVDM, uit protest tegen de bestraffing van de zogenaamde „Atoomweige raars". Dat zijn. soldaten die weigeren wacht te lopen bij wapendepots waar volgens hen kernkoppen liggen opge slagen. In de strafgevangenis zitten op dit moment twee van deze weigeraars een straf van drie weken uit. PROTEST TEGEN ONTSLAGEN IN ONDERWIJS ROERMOND De Katholieke Onderwijsvere- niging dreigt niet mee te werken aan de uitvoe ring van de wet op het basisonderwijs, als de da ling van het aantal arbeidsplaatsen in het onder wijs niet wordt tegengegaan. Dit is gisteren meegedeeld bij de presentatie van een enquête onder katholieke scholen in Lim burg. Daaruit bleek dat per 1 augustus in Lim burg al 131 leerkrachten zijn ontslagen door een teruglopend aantal leerlingen. Er zullen waar schijnlijk nog 205 ontslagen volgen, onder meer door de bezuinigingsmaatregelen van Onderwijs. Volgens berekeningen van de KOV leveren de bezuinigen veel minder op dan het ministerie denkt. Alle medisch specialisten in academisch ziekenhuis binnenkort in loondienst (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle medisch specialisten in de academische zie kenhuizen komen uiteindelijk als ambtenaar in loondienst van de ziekenhuizen. Na een overgangsfase, die per 1 januari ingaat, mogen deze specialisten geen eigen praktijk meer hebben. In de overgangsfase is een privé-praktijk nog wel toegestaan, maar de inkomsten daaruit moet het ziekenhuis innen en verdelen onder de betrokken specialisten. Dit is minister Van Kemenade is overeengekomen met de bestu ren van de universiteiten en academische ziekenhuizen. Op deze wijze blijven de honoraria van de medisch specialisten in Acade mische Ziekenhuizen toch in de pas lopen met de honoraria van hun collega's in andere ziekenhuizen. Momenteel heeft een medisch specialist in een academisch zie kenhuis een hoger inkomen dan zijn collega in een ander zie kenhuis. Naast het inkomen uit hoofde van hun hoogleraarschap (ongeveer 120.000 gulden) voeren zij een eigen praktijk in het academisch ziekenhuis, waardoor hun inkomen op een bedrag van drie tot vijf a zes ton uitkomt. Minister Van Kemenade wil vanaf 1983 structurele bezuinigin gen gaan doorvoeren in de academische ziekenhuizen. Die be sparingen zijn volgens hem voornamelijk te realiseren door de onderwijs- en onderzoekstaken tussen de verschillende academi sche ziekenhuizen anders te verdelen. In 1982 zullen de acade mische ziekenhuizen met elkaar een bedrag van 5 miljoen gul den moeten inleveren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Gerrit Gerritse (CDA) is kampioen van de Tweede Kamer op het gebied van de bijbanen. Hij heeft er maar liefst twaalf, waarvan er zes worden betaald en drie presentie geld opleveren. Gerritse is ondermeer commissaris bij de Neder landse Spoorwegen, Van Gelder Papier, Ennia, Glasfabriek de Maas in Tiel en drukkerij De Boer in Hilversum. Het is overi gens wel zo dat bij een kamerlid een deel van het neveninko men wordt afgetrokken van zijn vergoeding (salaris). Dit blijkt uit het overzicht, dat de griffie van de Kamer jaarlijks publi ceert. Het CDA scoort trouwens als geheel ook bijzonder hoog. De 48 christen-democraten hebben samen 123 nevenfuncties, waarvan er 54 gehonoreerd worden. Fractieleider Ruud Lubbers, zoals bekend miljonair, heeft een gedeelte van zijn geld belegd in hui zen.'Hij is voor 35 procent eigenaar van een aantal panden in Den Haag, aan de Leyweg (nrs. 533/535 A en B, 537 en 539) en de Hengelolaan (177/179), en in Bleiswijk, aan de Dorpsstraat (84-88). En ook bezit Lubbers nog de helft van een kantoorge bouw in Krimpen a/d IJssel. De 44 PvdA'ers hebben in totaal 74 nevenfuncties, waarvan 57 onbetaald. Dr. Dick Dolman, tevens voorzitter van de Tweede Kamer, is commissaris bij de Centrale Verzekeringen in Den Haag, wat hem jaarlijks zevenduizend gulden oplevert. In de opgave van de VVD zijn de hokjes achter de namen van de vijf ex-bewindslieden (Wiegel, Van Aardenne, Van Eekelen, Koning en Smit-Kroes niet ingevuld. „We moesten het lijstje in juni inleveren," aldus de ambtelijk secretaris van de fractie. „En toen waren zij officiéél nog geen lid van de Kamer". De woord voerder meent te weten dat fractieleider Wiegel geen bijbanen heeft. De zeventien D'66'ers hebben samen elf bijbanen, maar deze leveren geen van alle een cent op. Forse landbouwschade door grazende ganzen en smienten HILLEGOM De Hollandse Maatschappij van Landbouw wil dat de overheid de schade gaat vergoeden die rotganzen en smienten toebrengen aan de landbouw in de Hollanden. „Als er niet zeer snel bevredigende regelingen komen, zullen de geterg de agrariërs het recht in eigen handen nemen", zo zei de voor zitter van de maatschappij gisteren in Hillegom. In het algemeen maakte de voorzitter zich ongerust over een aantal planologische overheidsvoornemens, zoals het planten van zeven a 13.000 hectare recreatiebos in de Randstad. Op Ter schelling wil men de rotganzen die hun dagelijks maal gras ge bruiken op de weilanden in de polders, een fouragegebied geven waar ze de boeren minder schade kunnen berokkenen. Men denkt aan een deel van het natuurgebied op het eiland. Omdat het nog niet zeker is of de ganzen uit zich uit eigener beweging naar het gebied gaan, zullen de jachtvergunningen worden uit gegeven die het boeren mogelijk maken om op eigen grond te jagen bij bijzonder grote wildschade. Het agrarisch informatie centrum Friesland schat dat de Terschellinger boeren dit jaar honderdduizend gulden ganzenschade lijden. politie in Eindhoven heeft een 22-jarige man gehouden in wiens woning en garage een grote veelheid al dan niet gebruikte wapens en muni- werd gevonden. De man zegt verzamelaar te De hele wapenvoorraad werd op het polltlebu- j uitgestald. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Onder luide instemming van CDA en maar begeleid door kritische geluiden van de re- jspartners PvdA en D'66 heeft minister Van der Financiën) de Tweede Kamer verzekerd dat het eidstekort volgend jaar hoe dan ook terug moet naximaal 6,5 procent van het nationaal inkomen, ril zeggen dat het in 1982 niet meer mag worden 0 miljard gulden. reist nieuwe bezuinigingen die uiterlijk in het voorjaar, 82 zullen worden voorgesteld. Zij zullen maximaal 5 mil- ilden bedragen. De exacte omvang is afhankelijk van de waarop het financieringstekort aan het eind evan dit jaar en hoe dan de verwachtingen voor 1982 zullen luiden, s de jongste cijfers is het tekort nu 8,2 procent (25 miljard en zijn de verwachtingen voor 1982 nu 7,25 procent (22, gulden). Daarvan uitgaande zullen in het komend voor- elk geval voor twee miljard aan nieuwe bezuinigingen 1 voorgesteld, zo volgt uit de toezegging van Van der Stee. nister beklemtoonde dat een geringer beroep op de kapi- rkt zal leiden tot een verdere rentedaling, waardoor het sleven meer lucht krijgt. „Elke procent rentedaling staat aan een rendementsverbetering van het bedrijfsleven ter van 1,5 miljard gulden", benadrukte Van der Stee. In dit >d wees hij alle suggesties van PvdA en D'66 over een rui- nonetaire financiering (het scheppen van nieuw geld) van de belasting en sociale premies te realiseren, maar dat zij op dit punt een loonmaatregel niet geheel afwijst als die an dere weg niet begaanbaar is. FNV-voorzitter Kok -gaf toe, dat hij dit standpunt wat ge makkelijker kan innemen, omdat die hoger betaalden toch doorgaans niet in cao's voorkomen. De werkgevers hebben vandaag ook bereke ningen gepubliceerd, waaruit blijkt.dat er al op een geweldi ge manier is genivelleerd en dat verdere beperking van in komensverschillen nu maar eens achterwege moet blijven. De werkgevers waren gistera vond woedend, dat hun plan (loonkostenstijging beperken tot 4,5 procent in plaats van tot 6 procent, minder sociale las ten en meer steun voor de on dernemingen, zware over heidsbezuinigingen o.m. door de sociale uitkeringen te be perken) van tafel werd ge veegd door het kabinet, hoe wel het Centraal Planbureau had berekend, dat dit plan in 1985 veertigduizend volledige arbeidsplaatsen zou opleveren. Den Uyl moet hebben gezegd: „Ook al zou jullie plan meer banen opleveren, dan nog is het niet aanvaardbaar, want het koopkrachtplaatje zint ons niet". De werkgevers kwamen namelijk uit op een veel gerin ger koopkrachtverlies voor de hogere inkomens. Den Uyl bleef ook gisteren bij zijn belofte, dat zijn eigen ba nenplan volgend jaar 60.000 mensen aan een baan zal hel pen. Hij beloofde Kok, die sceptisch bleef, dat hij half ja nuari al meer inzicht zal ver schaffen. Kok stelde dat als voorwaarde om eventueel ak koord te kunnen gaan met een solidariteitsheffing voor meer werk. Dan moet ook duidelijk zijn, zo stelde Kok, of van de oliemaatschappijen een solida riteitsheffing wordt verlangd. Het CNV wees de heffing af, omdat men anders invoering van investeringsloon, die hij Voorafgaande aan het overleg in de Stichting van de Arbeid nog geen strakke gezichten van (v.l.n.r.) de heren Van Veen, Den Uyl en Térlouw. volgend, jaar wil realiseren, volgens hem wel kan verge ten. Te vuur en te zwaard werd het kabinet bezworen om met de* handen van de ziektewe tuitkeringen af te blijven. Ook wat dit betreft komt er spoedig meer duidelijkheid via een ad viesaanvrage aan de Sociaal- Economische Raad. De vakbe weging werd gerustgesteld met de herbevestiging, dat de koppeling van de sociale uit keringen en van de overheids- salarissen aan de loonontwik keling in het bedrijfsleven ge handhaafd zal blijven. dat met deze regering geen za ken valt te doen en dat hij met grote zorg het jaar 1982 tege moet treedt nu lastenverlaging en meer steun voor het be drijfsleven uitblijft. Hij zei, dat hij elk verder gesprek met deze overheid afwijst, tenzij er directe belangen van zijn le den op het spel staan. En voor de rest zullen die leden nu zelf wel in de decentrale onder handelingen proberen te be reiken wat centraal niet haal baar bleek te zijn. „We moeten nu snel gaan onderhandelen," zei CNV-voorzitter Vón der Meulen, „en de regering moet daarbij vertrouwen tonen in de contractspartners. Daarom moet er zelfs geen gedeelteijke loonmaatregel komen". (Vervolg van de voorpagina) Verder denkt het CDA aan een hogere belasting op nieu we, vooral duurdere auto's (de zogenaamde bijzondere ver bruiksbelasting). Die belasting zou voortaan ook op motoren moeten worden geheven. Het laatste restje om het gat te dichten (ongeveer tien mil joen) zou gehaald kunnen wor den uit het nog verder optrek ken van de kosten die belas tingplichtigen moeten betalen als zij een aanmaning of een. dwangbevel krijgen dan waar toe deze week al besloten zal worden. Een simpele aanma ning zou daardoor vijf in plaats van twee gulden gaan kosten. Bij belastingschulden boven 1000 gulden zou dat een tientje worden. Dwangbevelen zouden tien tot 25 gulden gaan kosten. CDA, PvdA en D'66 blijven bezwaren koesteren tegen de beperking van de belastingaf trek voor arbeidsongeschikten en bejaarden. Die beperking wordt op 1 januari van kracht en kan in feite al niet meer worden teruggedraaid. CDA- woordvoerder De Vries heeft gedreigd vandaag een voorstel te doen die beperking op 1 april weer ongedaan te maken als het kabinet niet alsnog tot inkeer komt. Daarmee zou een gat geslagen worden van 140 miljoen gulden. pig van de voorpagina) terkgevers zijn van- reeds begonnen met pstoken van de ka- pcties om te berei- jdat het parlement ionmaatregel niet zal leuren. Zij menen in hun argumenten in nu werkgevers en (weging unaniem i hun behoefte aan lige contractsvrij- *>e FNV heeft daar- zoverre een kleine "e, dat zij het streven wat de koop- stpunt, dat j zijn dit via Nederlander droef gestemd over kabinet AMSTERDAM De Neder lander heeft geen hoge pet op van het doen en laten van het tweede kabinet Van Agt. Uit een recente Nipo-enquête on der ongeveer duizend Neder landers blijkt dat meer dan de helft (57 procent) van de on dervraagden een droevige in druk heeft over het ontslag, het lijmwerk en het nieuwe regeringsprogramma. Van alle ondervraagden heeft 67 wei nig vertrouwen in het kabinet. De meesten die een goede in druk hebben van het kabinet, hebben PvdA gestemd. Bijna driekwart van de ondervraag den voorzipt een voortijdige val van het kabinet: volgens 44 procent gebeurt dat binnen een jaar, twintig procent denkt dat de ploeg de volle rit uitzit. De CDA-stemmers onder de ondervraagden blijken het meest hoopvol; van hen ver wacht 32 procent de volle vier jaar. Onder de PvdA-kiezers is dat dertien procent en onder D'66-kiezers is dat vijftien. Korter werken om ontslag collega's te voorkomen SNEEK Om te voorkomen dat twaalf collega's hun baan verliezen, gaan vijftig zieken verzorgenden van het ver pleegtehuis „De Ielanen" in Sneek twintig procent minder werken. De collega's gaan er ieder gemiddeld 250 tot 300 gulden netto per maand op achteruit. De actie zal duren totdat door natuurlijk verloop van het personeel, alle werk nemers weer voor honderd, in E laats van tachtig procent unnen werken. Voor de col lega's dreigde ontslag toen het verpleegtehuis bedden moest „inleveren". (Bekendmaking) van 3000 stuks Gedwongen, ter vereffening van openstaande betasting-schulden en buitenlandse crediteuren, hebben een aantal importeurs een direkte opdracht gegeven aan de PERZEN GIGANT, hun enorme voorraden rechtstreeks aan publiek en h.h. handelaren ten gelde te maken. donderdaglO dec.vrijdag 11 dec. en zaterdag 12 dec. 9.30-21.00 uur 9.30-18.00 uur 9.30-17.00 uur Zonder opgelden of andere bijkomende kosten! Tevens een zéér groot aantal zeldzame beleggings tapijten, leder tapijt handgeknoopt met certifikaat van echtheid. i DE SPUI 2 DEN HAAG (naast het Binnenhof) Tel.: 070-64 5216

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9