jrriekenland zet AVO opstelten Wapenoverleg tussen de beide Duitslanden wekt verwachtingen heysson: CG-verklaring liet verkeerd Kapers Boeing geven zich over Franse torpedoboot in stri jd tegen kapi taalvluch t naar Zwi tserlan d iupertrein laat iet weer afweten Walesa: geen algemene staking TOPONTMOETING TUSSEN SCHMIDT EN HONECKER Schmidt zet geen stap in Oost-Berlijn ITENLAND LEIDSt) COURANT .DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 PAGINA 7 drie kapers van de Libische Boeing 727 maken na de ►rgave het overwinningsteken. Een van hen is nog in bezit van een handgranaat. BEIROET Na bijna 52 uur is gistera vond laat ook de laatste van de vier vliegtuigkapingen van maandag zonder bloedvergieten geëindigd. De drie mili tante leden van de sji'itische beweging Amal, die een Libisch passagiersvlieg tuig op de vlucht van Zürich naar Tri poli kaapten, lieten de nog overgeble ven 39 passagiers en drie bemanningsle den vrij en gaven zich aan de Libanese autoriteiten over. Het gekaapte vliegtuig landde gisteren voor de derde keer op het vliegveld van Beiroet. Korte tijd na de,overgave vertrok de Libische Boeing naar Syrië en arriveer de later op het vliegveld van Damascus. Het toestel is vandaag doorgevlogen naar de Libische hoofdstad Tripoli, waar het maandag al had moeten aan komen. De bemanning en passagiers bleven na de overgave in Beiroet in het vliegtuig. Zij wilden niet ingaan op uit nodigingen van de Libanese autoriteiten eerst op het vliegveld wat op verhaal te komen. Een Nederlandse passagier ver scheen in de deuropening van het staartstuk van het toestel en vroeg of er verslaggevers uit Nederland aanwezig waren. Een persman schreeuwde boven het lawaai van de motoren „ja", hetgeen de voormalige gijzelaar blijkbaar tot te vredenheid stemde want hij begon breed te grijnzen. Cuba heeft gisteren laten weten, dat de elf kapers van de drie Venezolaanse vliegtuigen zich voor een rechtbank voor hun daad moeten verantwoorden. Een van de gekaapte vliegtuigen is in tussen op het vliegveld van de Venezo laanse hoofdstad Caracas aangekomen. Ex-verkeersleiders VS mogen weer in overheidsdienst WASHINGTON De naar schatting 12.000 Amerikaanse verkeersleiders, die eerder dit jaar door de regering Reagan werden ontsla gen toen zij in staking gingen, mogen weer naar overheidsfuncties solliciteren. Eerder was bepaald dat ontslagen verkeersleiders gedurende drie jaar niet in aanmerking voor overheidsfuncties zouden komen. Ver keersleider zullen de betrokkenen echter niet meer mogen worden, omdat hun terug keer op de verkeerstorens „tot spanningen" zou kunnen leiden. Bij een eventuele sollici tatie naar een overheidsfunctie zal, zo liet minister van verkeer Lewis weten, wel naar de rol van de kandidaat tijdens de staking van de verkeersleiders worden gekeken. 4PANDREOU EIST VREDESGARANTIE VAN TURKIJE ÏSSEL De Griekse imier Andreas Papan- iu heeft gisteren in de VO een rel veroor- ikt. Papandreou, die be- Ive premier ook minis- r van defensie is, stelde jh in de vergadering in de NAVO-defensie- jnisters zo hard op je- ns NAVO-partner Tur- je, dat de vergadering oest worden besloten tider een officieel slot- pimuniqué. Het was de rste keer in de 32-jarige schiedenis van het wes- ijk bondgenootschap een ministersvergade ring zonder slotverklaring uiteen ging. Papandreou bracht, gistermor gen de ministers van Defensie in grote verlegenheid met de stelling dat Turkije een ernsti ge militaire bedreiging voor Griekenland vormt. Hij eiste dat in de slotverklaring de ga rantie zou worden opgenomen dat Turkije geen daden van agressie tegen Griekenland zou plegen. De verhouding tussen Griekenland en Turkije is al eeuwenlang gespannen. Die spanning nam in 1974 ern stig toe door de Turks-Griekse oorlog om Cyprus. Vorig jaar kregen de Grieken opnieuw de schrik in de benen vanwe ge de geslaagde militaire staatsgreep in Turkije. De eis van Papandreou bracht in de vergadering van de De fensieministers grote beroe ring teweeg. Het zou, zo vond men, absurd zijn indien een NAVO-lidstaat een van zijn bondgenoten openlijk als een bedreiging zou bestempelen. Papandreou hield echter voet bij stuk. „Ik kan niet thuisko men als in de slotverklaring van deze bijeenkomst geen passage staat over de Turkse dreiging", zo hield hij zijn col lega's voor. „Als aan mijn wens niet wordt voldaan, ga ik ook niet akkoord met de ande re besluiten die we hebben ge nomen". Na twee langdurige schorsin gen, waarin op initiatief van de Nederlandse minister van Defensie Van Mierlo naar een compromis werd gezocht, bleek een oplossing niet haal baar. Een bemiddelingspoging van NAVO-secretaris-generaal Luns leverde evenmin iets op. Uiteindelijk werd dan ook be sloten geen slotverklaring uit te geven. Het ziet er niet naar uit, dat het conflict spoedig kan wor den opgelost. In de wandel gangen van het NAVO-ge- bouw werd al gesproken over een nieuwe ziekte die de NAVO aantast. Na de Hollan ditis is er nu ook de Hellenitis. Overigens duidt niets erop, dat Griekenland de NAVO zou willen verlaten, zoals Papan dreou dit jaar in zijn verkie zingscampagne had beloofd. Vandaag zullen de ministers van Buitenlandse Zaken uit de vijftien NAVO-lande» in Brussel bijeenkomen. Het is de bedoeling dat de Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken Caralampopoulos deze dag de kwestie opnieuw aansnijdt in De Griekse premier Andreas Papandreou voerde giste ren op de ambassade van zijn land in Brussel overleg met de Amerikaanse minister Alexander Haig. (Van onze correspondent Fred Hoogezand) BERN Sinds Francois Mitterrand in Frankrijk het bewind overnam van Giscard D'Estaing is uit dat land een gigantische kapitaalvlucht op gang gekomen. Hoe wel de Zwitserse banken geen enkele inlichting ver strekken, lijdt het geen twijfel dat een aanzienlijk deel van dat geld naar Zwitserland verdwijnt. Deze vermoedens hebben ertoe geleid, dat de sterkte van de Franse douane aan de Frans-Zwitserse snel is opgevoerd. De zelfde uiterst strenge deviezencontrole geldt voor de Frans-Duit se grens tussen Straatsburg en Bazel, omdat steeds meer Frans geld Zwitserland via de Bondsrepubliek bereikt. De kapitaal- vlucht uit Frankrijk is een gevolg van het totale gebrek aan ver^ trouweh van veel Fransen in de sociale en economische politiek van de socialistische president Mitterrand. De Franse regering probeert van alles om de geldvlucht tegen te gaan. De jongste ontwikkeling in deze stille strijd is te zien op het meer van Genève. Midden door het meer loopt over een lengte van ongeveer 50 kilometer de Zwitsers-Franse grens. Tot nu toe was het mogelijk met een boot vrijwel ongecontroleerd van de Franse naar de Zwitserse oever te varen. Maar sinds kort heb ben de Fransen er iets op gevonden. Van de atlantische kust is een torpedoboot naar het meer overgebracht. Aan boord bevindt zich een douaneteam dat gespecialiseerd is in het opsporen van geldsmokkelaars. Met de torpedoboot wordt overdag en 's nachts al het Frans-Zwitserse scheepvaartverkeer gecontro leerd. Verwacht wordt dat binnenkort soortgelijke maatregelen worden genomen om het per privé-vliegtuig overvliegen van Frans kapitaal te bestrijden. Of het de Franse regering veel zal helpen? Het blijft een open vraag. De Fransen maken zich in elk geval weinig illusies. Alain Mauger, secretaris-generaal van de bond van Franse douane ambtenaren, schat het bedrag dat sinds Mitterrands verkiezing uit Frankrijk is gesmokkeld op zeker achttien miljard gulden. Volgens hem is driekwart daarvan naar Zwitserland gebracht, maar het Zwitserse bankgeheim biedt geen enkele mogelijkheid om die bewering te controleren. een persoonlijk onderhoud met zijn Turkse collega Turk- men. Minister van Mierlo toonde zich gisteravond zeer teleurge steld over de gang van zaken. „De kwestie die Papandreou overleg" dat voornamelijk handelde over materieelkwes- ties en de omvang van de de fensiebegroting „thuis. Het is een zaak die door de minis ters van buitenlandse zaken behandeld moet worden;', al- aansneed, hoort niet het dus Van Mierlo. RANKRIJK DEMPT -JICHSTEMMING IN ISRAËL -1 1USSEL De Franse minister van buitenlandse za- n, Cheysson, heeft gisteravond in Brussel gezegd de erpretatie te betreuren die sómmigen hebben gege- n aan de opmerkingen die hij tijdens zijn bezoek aan aël had gedaan. Hij liet weten de verklaring van de die vorig jaar juni in Venetië werd gesloten en arin wordt opgeroepen tot Palestijns zelfbestuur en trokkenheid van de PLO bij vredesonderhandelin- i, nooit verkeerd en absurd te hebben genoemd. ïalve Cheysson hebben gisteren ook Franse regeringsfunctio- issen getracht de juichstemming in Israël te verminderen. Zij den dat de uitlatingen van hun minister geen wijziging in- iden van de Franse politiek ten aanzien van het Midden-Oos- In Israël werd gesproken over een belangrijke wijziging in Franse beleid. „Er is evenwel geen sprake van verandering, nt wat de minister gewoon zei, is dat West-Europa geen op- >ing kan opleggen, maar dat Frankrijk en zijn partners wel i nuttige rol spelen", aldus een woordvoerder van het Franse ïisterie van buitenlandse'zaken. woorden van Cheysson, die dinsdag in Israël zei dat de EG ;n inititief in het Midden-Oostenconflict zullen nemen en dat Venetië-verklaring verouderd is, zijn in de Arabische wereld ir slecht gevallen. Arabische staten hebben de EG gisteravond vaarschuwd tegen het innemen van een te verzoeningsgezin- houding jegens Israël. De Arabische ambassadeurs in Brussel en in een communiqué weten, dat de EG-landen een passieve uding innemen ten aanzien van de schendingen door Israël' het internationale recht en de mensenrechten in de bezette ook van Gaza. Daar wordt nu al meer dan een week geprotes- rd tegen de instelling van een burgerbewind. Maandag scho- i Israëlische militairen tijdens een demonstratie een Palestijn jongen dood. De Palestijnen zien in de vorming van een bur- bewind een verdere stap van Israël om de bezette gebieden te lijven. Op de westelijke Jordaanoever leidde dit vorige and tot felle anti-Israëlische betogingen. (Van onze correspondent Roger Simoms) )NDEN De Britse experimentele APT-supertrein, e begin deze week in gebruik werd genomen, heeft •termorgen opnieuw laten afweten. Dit keer was één n beide remsystemen defect. Eerder waren er pro- emen met het systeem dat de trein in de bocht laat erhellen. J»én de APT gistermorgen klaar stond voor vertrek naar Lon- n waren er maar zestig passagiers, terwijl de trein aan 258 ensen plaats biedt. De meeste reizigers van Glasgow naar Lon en lijken er de voorkeur aan te geven met de gewone sneltrei- •iï te reizen. et ging gisteren al fout op 72 kilometer van Glasgow. De pro- emen waren zo ernstig, dat besloten werd de supertrein ge- oon terug naar Glasgow te slepen, waar de trein moest blijven aan. Op de terugweg naar Glasgow werd de APT voorbijge- lasd door de gewone express richting Londen. De passagiers an de APT moesten later met de gewone trein naar Londen, olgens British Rail is de ernstige koude de oorzaak van de pro lemen. WARSCHAU De leider van de onafhankelijke Poolse vakbond Solidari teit, Lech Walesa, heeft gisteren gezegd dat «r geen algemene staking in Polen komt. In een vraag gesprek' verklaarde hij dat het parlement op zijn zit ting later deze maand niet zal stemmen over het ver lenen van „speciale vol machten" aan de regering. „Het staat niet op de agenda van het parle ment", aldus Walesa, „dus komt er geen staking". Aanvankelijk zou de kwestie van de verlening van de spe ciale bevoegdheden waarbij de stakingsvrijheid van Solida riteit zou worden ingedamd morgen door het parlement behandeld worden. Door de omstreden kwestie niet door het parlement te laten behan delen, lijkt de regering aan te geven dat zij de confronatie met de vakbond wil vermij den, ook al werd ook gisteren de perscampagne tegen Solida riteit voortgezet. Gisteren sprak de leider van Vele Polen wacht ten gisteren in We nen vergeefs op de aankomst van bekenden en vrienden: die kre gen echter geen toestemming meer Oostenrijk binnen te komen, sinds er vanaf afgelopen maandag een vi sum nodig is. Naar schatting .driedui zend Polen heb ben nu in War schau een derge lijk visum aange vraagd. Solidariteit ook met de aarts bisschop van Polen, Jozef Glemp, die de regering had opgeroepen af te zien van de speciale volmachten. Specula ties dat het tot een nieuw top- gesprek zou komen tussen de leiders van de staat, kerk en vakbond werden naderhand tegengesproken Reagan dreigt met olie boycot Libië WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft de Libi sche leider kolonel Khadaffy gewaarschuwd voor „zeer ern stige gevolgen", als door Libi sche moordcommando's aan slagen worden gepleegd op be langrijke Amerikanen. Zoals bekend is Washington ervan overtuigd dat kolonel Kha daffy opdracht heeft gegeven president Reagan en naaste medewerkers te vermoorden. In Washington wordt ver wacht dat ae VS de afname van Libische olie gaan boycot ten. De Belgische ambassadeur in Libië, die de Amerikaanse be langen behartigt, heeft de waarschuwing van Washing ton aan de Libische regering overgebracht. In Washington wordt ver wacht dat president Reagan vandaag of morgen met voor stellen komt voor een boycot van alle Libische olie. Voor dergelijke maatregelen zou hij echter de steun van de bond genoten willen hebben. Het is echter niet waarschijnlijk dat die steun wordt geveven, om dat een aantal Westeuropese landen nauwecolie-banden met Libië heeft. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Elke Duitser herinnert zich nog de beelden van een jubelen de menigte bewoners in het Oostduitse Erfurt die hier en daar zelfs drang hekken onder de voet liep en luidop „Willy, Willy" scandeerde. Dat was in maart 1970, en het en thousiasme gold zeker niet de eigen minister-presi dent Willy Stoph, maar de bezoeker uit het andere deel van Duitsland, de nieuwe bondskanselier Willy Brandt. Het was de eerste interduitse top sinds de scheiding van het land na de oorlog, enkele maanden later gevolgd door een tegenbezoek van Stoph in Kassei. Hoewel sindsdien de betrekkingen tussen de beide Duitslan den zijn verbeterd, zou het meer dan elf jaar du ren tot een soortgelijke ontmoeting op Duitse bo dem zal worden gehou den. Dit gaat dan komend weekeinde gebeuren als Brandts opvolger Helmut Schmidt naar de DDR reist voor zijn eerste be zoek aan de Oostduitse partijsecretaris Erich Ho- necker. De topconferentie die aan de aan de Werbellinsee ten noor den van Berlijn wordt gehou den. was al overigens wel eer der gepland. Maar begin vorig jaar werd hij door beiden afge zegd in verband met de ont wikkelingen rond Afghanistan en in de zomer was de toe stand in Polen er de oorzaak van dat Schmidt telefonisch aan Honecker liet weten dat hij liever nog niet naar de DDR kwam. Dit alles duidt erop hoe gevoe lig de betrekkingen tussen de beide Duitslanden nog altijd liggen, ook al heeft men de laatste jaren geleerd zo goed en zo kwaad als het gaat met elkaar om te gaan. Maar ter wijl topconferenties van de Bondsrepubliek met zijn wes telijke partners, met Moskou en zelfs met andere Oostblok landen inmiddels een dood normale zaak zijn, is een ont moeting tussen de leidende po litici in Bonn en Oost-Berlijn nog altijd een zeldzaamheid. Helmut Schmidt en andere Westduitse politici zien het dwaze hiervan wel in en heb ben dan ook van te voren ge zegd dat dergelijke dialogen eigenlijk veel vaker en zonder krampachtigheid plaats zou den moeten vinden. Of dit lukt, hangt natuurlijk in hoge mate af van de manier waarop de gesprekken tussen Schmidt en Honecker verlo pen. Om zich wederzijds niet bij voorbaat te blokkeren heb ben beiden aangekondigd dat het om eer\ open gesprek zon der voorwaarden vooraf gaat waarbij ieder mag zeggen wat hij op zijn hart heeft. Tegelijk werd in Bonn gewaarschuwd voor het koesteren van al te grote verwachtingen: er zullen geen nieuwe verdragen wor den ondertekend en evenmin rekent men met concrete toe zeggingen van de kant van de DDR inzake de menselijke contacten tussen Oost en West. Een van de problemen die normalisering van de betrek kingen voor Bonn in de weg staan is de eind vorig jaar in gevoerde Oostduitse maatregel om het „entreegeld" voor be zoekers aan de DDR te ver dubbelen. Dit heeft tot gevolg gehad dat het aantal Westduit sers dat in de DDR familie en kennissen bezocht tot minder dan de helft daalde. Aan de andere kant zal Honecker on getwijfeld opnieuw zijn eis op tafel leggen dat de-Bondsrepu bliek het Oostduitse staatsbur gerschap erkent en de perma nente DDR-vertegenwoordi- ging in ambassade omdoopt. Dit is voor Helmut Schmidt onaanvaardbaar, al was het slechts ómdat de Westduitse grondwet en verschillende hoogste rechterlijke uitspra ken hem dit verbieden. Het ziet er naar uit dat drie thema's op de vóórgrond zul len treden: bewapeningsvraag stukken, economische samen werking en humanitaire pro blemen. Ontwapening Tegen de achtergrond van de steeds dreigender atoomarse nalen in Oost en West heeft vanuit internationaal gezichts punt de discussie over de di verse nucleaire wapensyste men het grootste belang. Wat ligt er meer voor de hand en hoe merkwaardig dat dit nooit eerder is gebeurd dat daarover met het andere Duitsland wordt gepraat. In zijn eigen militaire blok (het Warschau Pact) is de DDR im mers net zo'n vooruitgescho ven speerpur' als de Bondsre publiek in het zijne. En zeker is dat beide Duitse staten van de landkaart zullen verdwij nen als het in Europa tot een (begrensde) atoomoorlog zou komen. Ook al wordt vaak ge dacht dat Oost-Duitsland slechts een vazal van de Sov jet-Unie is, toch wordt hewt heel goed denkbaar geacht dat de DDR-leiding zonder de in het Westen gebruikelijke publiciteit wel degelijk, .in vloed kan uitoefenen op de oostelijke strategie waarbij Oost-Duitsland in eerste in stantie zelf betrokken is. Alle ideologische verschillen ten spijt is voor beide Duitse staten immers het eigen voortbestaan van de allerhoogste orde Al leen het uitspreken van dit in zicht al zou dienstbaar kunnen zijn voor het behoud de vrede in Europa. Een uit nood geboren fractie van gemeenschappelijkheid tussen de beide Duitslanden zou wat dit betreft wonderen kunnen verrichten. De propa gandamachine mag daarbij rustig doordraaien. Het komt niet op de schijn aan, maar om het besef dat overleven be langrijker is dan het gelijk in het graf. Zo'n klein wondertje zou de ontmoeting van Schmidt en Honecker al tot een historische gebeurtenis maken. „Berlin, Hauptstadt der DDR" staat overal op de borden rond Oost-Berlijn te lezen. Maar aangezien de Bondsrepubliek Berlijn niet als hoofdstad van de DDR erkent, zal bondskan selier Schmidt bij zijn bezoek aan partijleider Honecker geen voet op Oostberlijnse bodem zetten. Zulke kleine maar ui terst belangrijke protocollaire regeltjes vindt men bijvoor beeld ook terug in het feit dat van Westduitse kant slechts een ondergeschikte ambtenaar van het ministerie van Buiten landse Zaken meereist: de DDR is immers geen buiten land. Schmidt, die met een Boeing van het Westduitse leger mor genmiddag op het vliegveld Schonefeld bij Berlijn landt, zal in het geheel vijf keer met Honecker onder vier ogen spreken: twee keer in de auto. drie keer in het gastenverblijf van de DDR-regering in Doll- nsee of in zijn logies, het jachtslot Hubertusstock aan de Werbellinsee. Zondagmorgen reist Schmidt met Honecker naar het Mecklenburgse plaatsje Gustrow, het enige „toeristische" uitstapje Hier bestaat voor Schmidt de moge lijkheid om met burgers van de DDR in gesprek te komen, afhankelijk van de mate waar in de Oostduitse veiligheidsau toriteiten hem en de bevolking daartoe in staat stellen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7