Gemeenten krijgen meer bevoegdheid bij verdeling woonruimte UIT DE CONSUMENTENGIDS NOVEMBER 1981: Hoogheemraadschap Rijnland vertraagt reconstructii HAAI HET BU DE GOEDKOOPSTE! Kwart eeuw Sint Barbara Het Groene Hart" tegen zandwinning Meeslouwerpolder Overeenstemming over sportzaal in Valkenburg STAD/REGIO leidse courant donderdag 10 december 1981 IJsclub Oud Ade De Jaarvergadering van de Oud Adese IJsclub morgen in café 't Lage Land gehouden. Daar de Jaar bestaat zal aan deze vergadering een tintje gegeven worden. Zo staan er behalve de kelijke bestuursverkiezingen, klaverjassen en jassen op het programma. De jaarvergadering om acht uur. Big A pple Discotheek Big Apple is morgenavond weer present ii Poelhuys in Lisse. Het Gemeenschapscentrum De 1 heeft die avond weer een disco voor de jeugd georgi seerd. De disco-avond begint om zeven uur. Polen Twee vrachtwagens met aanhanger vertrekken zaU dagmorgen naar Polen met voedsel en kleding, fl kwart voor elf zullen de chauffeurs Arie Kevzi Harry Kerk vliet en bijrijder Van Loon worden uitf% twaaid op het terrein van de firma Keyzer aan de I renweg in Warmond onder begeleiding van muziek} remging Sint Matthias. Vervolgens gaat het na, Utrecht, waar zich 200 chauffeurs uit alle delen k Nederland verzamelen om in een colonne van 1) vrachtwagens de goederen nog voor Kerstmis in PoliV af te leveren. Het door de Holland Duck Club same* gestelde konvooi zal binnen een week weer terug Sint Matthias Muziekvereniging Sint Matthias verzorgt zaterdag een ziek- en showavond in sportzaal Klim Op aan de End poellaan Op het programma staan optredens van het 7e? lingenorkest. de afdeling harmonie, de minirettes, X drumband en de majorettes. Daarna volgt een gezamenllï optreden en de harmonie sluit af met een populair conceL Het optreden begint om acht uur. De toegangsprijs is dn gulden vijftig. Donateurs hebben gratis toegang. Black Sheep De Engelse formatie Black Sheep treedt vanavond 1 in de Lindehoeve in Voorschoten. De vier leden va deze ultra-muziek-toneel-groep noemen zich Red Phal tome. Daddy Longlegs, Rocky Steady en The Machiit De groep speelt muziek die funky, melodisch, bizji humorvol, nostalgisch en radicaal is. In het voorprii gramma treedt de Leidse groep Munk op. Els Veen René Entzinger, Wim Entzinger en Luc van Leeuwl spelen pure en eigentijdse muziek. Het optreden bcgii om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden. Kaar houders betalen twee gulden vijftig. Hollandse pop Popgroep Grace treedt zaterdag op in het Langeraarse jol gerencentrum De Schakel. De formatie bestaat uit: Johi Hoogland (keyboards/zang), Ronald Dobber drums/zani Peter de Wijn (gitaar/zang), Henk van de Burgh (bas/za\ en Jennifer (zang). Grace brengt zowel bekend hitwerk eigen composities ten gehore. Eén van die zelf geschrevt songs komt in januari uit op single. Het optreden van f popgroep uit de kop van Noord-Holland begint om half nl gen. L. Menswording Jongerenkoor Menswording zet dit weekeinde 7wil kerkdiensten luister bij. Zaterdag wordt er in de Ba vr kerk in Oude Ade gezongen en zondag in de Katwijkp Johannes de Dooperkerk. Beide diensten hebben a£r thema „Er gaat iets gebeuren". S Expositie '5e< Plaatselijke amateurkunstenaars exposeren het kornet^ weekend in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg 58 te Zot terwoude-dorp. Dat gebeurt eens in de vijf jaar. De e.vpoi tie 'Z'81' omvat onder meer schilderijen, pen teken inga. houtsnijwerken, borduurwerken, plastieken, modelbouw en brooddeeg figuren. Zaterdagmorgen om elf uur wordt r expositie geopend en kunnen belangstellenden tot acht ui' s'avonds in Don Bosco terecht. Zondag is Z'81 te bezichl gen van twaalf tot zes uur. Kerstbomen Het bestuur van de jeugdafdeling van SJZ organise} jaarlijks een kerstbomenaktie. Vanaf heden is het n gelijk om op sportpark Haasbroek in ZoeterwouF weer een kerstboom te kopen. De heer A. Kleijweg r dagelijks van half negen tot zes uur aanwezig om dr kundig advies te geven. Met de opbrengst kan extr aandacht worden besteed aan het jeugdwerk binnen d vereniging. VERWIJT ALKEMADESE PROGRESSIE VEN: ROELOFARENDSVEEN De minister van Landbouw en Visserij heeft Roelofarends- veen nog steeds niet aangewe zen als reconstructiegebied. Deze conclusie trok Niko van Brussel deze week in een arti kel onder de kop: „Rijnland vertraagt reconstructie" in „Opinie", het maandblad van de binnen Alkemade (nog) sa menwerkende progressieve partijen PvdA en PPR. Volgens Niko van Brussel heeft de minister, geheel in overeenstemming met de wet. deze zomer brieven verstuurd naar de verscheidene overhe den. waaronder het hoog heemraadschap Rijnland. In deze brieven werd de vraag gesteld of de aangeschreven instanties instemden met de reconstructie van het oude glastuinbouwgebied van Roe- lofarendsveen. Reeds lang geleden hebben het provincie- en gemeentebestuur daar positief op geantwoord. Echter tot ruim een week ge leden was het antwoord van Rijnland nog niet binnen. Een uurtje telefoneren had de schrijver van het artikel ge leerd dat men er in september achter was gekomen dat de onderhavige brief op het ver keerde bureau terecht was ge komen. Vervolgens werd de brief van de minister voor kennisgeving aangenomen en „gedeponeerd", zoals dat in ambtelijke termen heet. Al met al had de minister tot voor kort het positieve antwoord niet binnen, hetgeen inhoudt dat hij Roelofarendsveen nog steeds niet als reconstructiege bied heeft kunnen aanwijzen. Het oude glastuinbouwgebied aan het Zuldelnde, dat voor reconstructie in aanmerking komt. VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSIVIIDDELENZAKEN 11 goedkoopste zaken 5 a 10% duurder 15 k 20% duurder meer dan 25% duurder Nieuwe vloer nodig voor een jaar oude sporthal LEIDSCHENDAM De bo venlaag van de vorig jaar sep tember in gebruik genomen tweede Leidschendamse sport hal moet worden vernieuwd. Bedrijfsleider J. W. J. de Vis ser van het sportcomplex „De Fluit" heeft gisteravond in de commissie van beheer meege deeld dat de toplaag niet vol gens de voorschriften is ge legd. Bij badminton zijn gladde plekken geconstateerd waarna bleek dat de hechting niet goed is geweest. Voor de ge meente zijn hieraan geen fi nanciële nadelen verbonden, de firma die de vloer heeft ge legd is volgens de garantiebe- palingen aansprakkelijk voor een nieuwe vloer, inclusief de belijningen. De commissie ging akkoord met een globale tariefsverho ging per 1 januari 1982 van 4% voor de sporthallen en de zwembaden. Hiermee wordt tevens de harmonisatie van de tarieven in het gewest nage streefd. Een harmonisatie die volgens het commissielid J. J. Roovers overigens in geen en? kei gemeenteprogramma is op genomen. Wethouder G. J. Hendriks van jeugd- en sportzaken deelde mee dat nog overleg plaats vindt over verbouwing van de voorhal van de tweede sport hal die indertijd begroot is op 60.000 gulden. Het Leidschen damse Kunstenaars Kollektief blijkt belangstelling voor de ruimte te hebben voor exposi ties of „praten over kunst, bij voorbeeld in schoolverband." Plannen die nog in de ruimte hangen, aldus de wethouder, omdat nog niet eens bekend is of het LKK wel voor subsidie in aanmerking komt. De com missie voelde er verder niets voor gevolg te geven aan het verzoek van de pachter van het restaurant van „De Fluit" om twee videospelletjes te mo gen opstellen. Bedrijfsleider en wethouder noemde het plan „sfeerbedervend" terwijl jon geren zich misschien via de vi- F amilievolley bal ZOETERWOUDE Volley balvereniging Meerburg houdt een kerst-traditie in ere. Daar om wordt zaterdag 19 decem ber in De Eendenkooi het fa milie-kersttoernooi gehouden. Teams, die uit minimaal twee dames moeten bestaan, kun nen zich aanmelden bij Freddy Goorhuis, tel. 01715- 1919 of bij Mieke van Haastert, tel. 071-410978. De zogenaamde familiecompe titie draait inmiddels al op vol le toeren. Acht families strij den in twee poules om de „H. van Teylingenbeker". Op de eerste avond wees de familie „Van Heek" de familie „Van der Hulst" terug. De families Schouten en Van der Heijden deelden broederlijk de punten. LEIDEN In een groot aantal gemeenten zal men met ingang van 1 januari 1982 een vergunning moe ten hebben van de ge meente om een woning te betrekken met een huur van 620 gulden of minder per maand of een koop som tot 211.000 gulden. Dit heeft minister Van Dam (Volkshuisvesting) bekend gemaakt in een wijziging van de Woon- ruimtewet 1947. In die wet, die in de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht overal geldt alsmede in een groot aan tal plaatsen in andere pro vincies, is het hebben van een dergelijke vergunning verplicht. De grens van 620 gulden huur is twintig gulden hoger dan die tot nu toe was, de koopsom tot 211.000 gulden is 23.000 gulden lager dan tot nu toe. Van Dam heeft de gemeenten overigens laten weten dat zij zelf, indien dit een doelmatige verdeling van woonruimte in de gemeente bevordert, de door hem aangegeven grenzen nog met 50 procent mogen verhogen. In dat geval vallen huurwoningen tot een huur van 930 gulden per maand on der de wet en koopwoningen met een koopsom tot 316.000 gulden. De bewindsman heeft ook een aantal andere formuleringen in de wet veranderd. Zo mag een eis van economische ge bondenheid aan de gemeente voor het krijgen van een woonvergunning niet gesteld worden aan personen die ge durende minimaal twee en een half jaar onafgebroken als werkloze staan ingeschreven. Gemeenten kunnen zelf ge zien de plaatselijke situatie of persoonljke omstandigheden van de betrokkene die termijn bekorten. Ook heeft Van Dam te kennen gegeven dat ge meenten de periode tijdens welke een persoon al op een woning wacht, kunnen laten meewegen bij het geven van een woonvergunning. Verder heeft hij laten weten dat het criterium maatschappelijke ge bondenheid door de gemeen ten niet zodanig gehanteerd mag worden dat er sprake is van de eis tot economische ge bondenheid. Geen krant Ontvangen? Bel tussen' 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Enkele leden van de jubilerende vereniging op het kerkhof. HOOGMADE Begin vol gend jaar is het 25 jaar gele den, dat in Hoogmade een vereniging werd opgricht die zich bezig houdt met de ver zorging van begrafenissen. Uitgangspunt was, dat er een vaste groep vrijwilligers be schikbaar zou zijn, die - ge stoken in uniformen - plaats genoten naar hun laatste rustplaats zouden dragen. Aanvankelijk was het ten grave dragen van de Hoog- madenaren een zaak van zo genaamde „burenplicht". Dat gebruik raakte echter meer en meer in verval, waardoor men op 7 november 1956 te- sloot een speciale vereniging op te richten. Initiatiefne mers voor „St. Barbara" wa ren de leden van het toenma lige Parochiële Actie Comité. Voor vijfduizend gulden kocht men een aantal unifor men, inclusief dat voor een aanspreker. Direkt meldden zich al zo'n tweehonderdvijf tig leden aan, waardoor een stevige basis ontstond. In ja nuari 1957 werden de statu ten van de nieuwe vereni ging goedgekeurd. Toen men pas van start ging werden de Hoogmadese over ledenen vanuit alle uithoe ken van het dorp naar de kerk en het kerkhof gedra gen. Tegenwoordig gaat het vervoer per auto. In 1979 kon men in de parochiekerk overgaan tot de inrichting van een mortuarium, omdat de doopkapel door aanpas sing van de kerk vrij kwam. Deze gelegenheid is ook be schikbaar voor niet-katho- lieke Hoogmadenaren. In de vijfentwintig jaar dat de vereniging nu bestaat heeft men 184 begrafenissen verzorgd. Overigens lijkt het er op dat het besturen van een begrafenisvereniging een pure mannenaangelegenheid is. Gedurende 25 jaar drong nog nimmer een vrouw door tot het testuur van Sint Bar bara. Twee maanden cel voor mishandeling DEN HAAG/NIEUWVEEN Het Haagse gerechtshof heeft een 25-jarige inwoner van Nieuw veen veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf waarvan een maand voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar en betaling van 1500 gulden schadever goeding. De man stond te recht wegens zware mishan deling. Hij was in eerste instantie door de Haagse politierechter ver oordeeld tot dezelfde straf en was daarvan in hoger beroep gekomen bij het gerechtshof. De man was betrokken ge weest bij een vechtpartij in dancing Berverly Hills in Nieuwkoop. Voor het ge rechtshof verklaarde de Nieuwvener dat het gevecht een gevolg was van de drank en een agressieve sfeer. Hij zou zijn leven nu hebben gebe terd. De procureur generaal kon zich met het vonnis van de politierechter verenigen. Hij stelde dat er voor eens en altijd een eind moet komen aan de vechtpartijen, die in de dancing schering en inslag zijn. LEIDSCHENDAM De Vereniging voor Milieubehoud en Na tuurstudie uit Pijnacker heeft zich uitgesproken-tegen zandwin ning in de Meeslouwerpolder en het vervangende natuurgebied in de Starrevaart- en Meeslouwerpolder nabij Leidschendam. De vereniging stapt daarmee in de voetsporen van twee andere mi lieugroepen, te weten de Werkgroep Milieubeheer Leiden en de Vogel werkgroep Vlietland. Het Groene Hart trekt de noodzaak van zandwinning in de Meeslouwerpolder in twijfel. Het Recreatie Centrum Rijnland heeft becijferd dat er in ieder geval tot 1987 zand moet worden gewonnen in de polder, het geen door de commissie voor recreatie en natuurbescherming van Provinciale Staten wordt onderschreven. De raming van de zandbehoefte is op vage veronderstellingen gebaseerd en niet maatschappelijk verantwoord, vindt de vereniging. Door de zandwinning wordt het unieke natuurgebied onleefbaar voor de vogels. Het vervangende natuurgebied in de Starrevaart- en Damhouderpolder biedt slechts een alternatief voor de helft van de Meeslouwerpolder en wordt door Het Groene Hart als een surrogaat beschouwd. De bruine kiekendief en de ro.erdomp zul len vrijwel zeker als broedvogel verdwijnen. De voorgestelde overgangstijd van twee jaar is veel te kort om bestaanmogelijk- heden te bieden voor een groot aantal van de in de Meeslouwer polder verblijvende soorten, aldus de vereniging, die aankondigt bezwaren te zullen indienen tegen het bestemmingsplan voor het gebied. VALKENBURG Het bouwbedrijf Nedam b.v. gaat voor 2.284.480 gulden de sportzaal aan het Dorpshuisplein in Valken burg bouwen. Tenminste: als de gemeenteraad vanavond in stemt met het betreffende voorstel van B en W. De raad moet meteen beslissen over de instelling van een bouwcommissie. Gedeputeerde Staten hebben het bouwplan voor de zaal 24 no vember goedgekeurd. De zaal wordt 22 bij 35 bij 7 meter, zoals de raad in april besloot. Overigens vallen de bouwkosten aan merkelijk lager uit dan de eerst geraamde 3,2 miljoen gulden. De gemeenteraad stelde 30 juni een krediet van ruim 2,6 miljoen gulden beschikbaar. Nedam b.v. kwam toen met een prijs van 1,9 miljoen gulden. In het nieuwe bedrag van 2,3 miljoen zijn echter ook isolatie en wat andere aanpassingen begrepen. De prijs geldt tot 15 december, omdat per 1 januari prijsverhogingen worden verwacht. Als de raa<^ dus nu besluit, kan Nedam de benodigde materialen nog voor de oude prijs testellen. De bouwcommissie gaat de bouw van de sportzaal begeleiden. Voorzitter wordt één van de leden van B en W. Verder wordt voorgesteld de raadsleden mevrouw A.R. van den Broek (PvdA/PPR), en de heren A.C. de Haas (CDA) en PIT. Mizee (VVD) te benoemen. Als adviserende lid van de commissie wordt voorgesteld de directeur van gemeentewerken, de heer R. Strikwerda. 10 a 15% duurder 20 a 25% duurder onvoldoende artikelen aanwezig

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4