iilpP pothekersdijk ntevreden over Stadsvernieuwing ontbeert visie op lange termijn Links meerderheidscollege nu nog niet aan de orde Bewakings hond Grompie opent We teringbrug I [jpgroepen !jgen fenruimte LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 DECEMBER 1981 PAGINA 3 - - - «se- -~v-x v >H" jdeuwe Weteringbrug. LEIDEN De nieuwe Weteringbrug, de brug die loopt van de Roomburgerweg naar de voormalige vuil stortplaats in de Meerburgerpolder, zal zaterdag wor den opengesteld. Daarvoor wordt geen officiële hande ling, in conformistische zin, verricht. Grompie, de be- waJkingshond van de firma Roomburch Watersport aan de Roomburgerweg 22 zal de brug op ludieke manier in gebruik stellen. Dat gebeurt om twee uur in samen werking met wijkvereniging Meerburg en met muzika le ondersteuning van muziekvereniging Matilo uit Meerburg. Na afloop wordt een receptie bij het water sportbedrijf gehouden. De nieuwe Weteringbrug is gefinancierd door Provinciale Waterstaat. De oude brug verkeerde door het dagelijks passe ren van de zware vuilniswagens in deplorabele staat en was aan vervanging toe. De nieuwe betonnen brug is beter tegen zijn taak opgewassen. De kleine brug is in twee maanden tijd gebouwd en is met een hoogte van 1,95 meter 35 centimeter hoger dan de oude brug. Dat is voordelig voor het water sportbedrijf, dat nu ook grotere boten een ligplaats kan bie den. De jachthaven is alleen via de brug te bereiken en was gedurende de bouw van de nieuwe brug van de buitenwereld afgesloten. De Poolse folklorltische groep Sto Lat. gemeenteraadsverkie- ;en zijn in aantocht en is aan het politieke int duidelijk merkbaar. PPR en CPN stel- deze week hun eerste nfeit. De drie linkse yen daagden hun grote progressieve rs, PvdA en D'66, uit, standpunt in te ne- over een na de ver gen te vormen col- Klein links meent een links meerder- scollege voor de vol de vier jaar 'het meest enst' is. Niets nieuws nlijk, de drie kleine partijen dringen immers bij voortduring aan op de vorming van een progressief college in Leiden. Strategie Het moment, waarop de kleine linkse samenwerking gestalte kreeg, is geenszins willekeurig. Morgenavond praten namelijk de leden van D'66 in het plaatselijk congrescentrum 't Parle ment over de te volgen stra tegie bij de gemeenteraads verkiezingen. Amper een week later vinden op dezelf de locatie soortgelijke dis cussies plaats, dan gevoerd door de achterban van de Partij van de Arbeid. De verwachting is, dat zowel PvdA als D'66 zich voorlo pig niet uit zullen spreken over een beoogde coalitie. De openlijke vrijages van beide fracties tijdens de be handeling van de begroting, drie weken geleden, hebben duidelijk gemaakt dat de twee partijen best een ver houding aan willen gaan. Een openlijke uitsluiting van andere partijen zou hun respectievelijke 'regerings- 'kansen echter aanzienlijk verkleinen. Om deze reden zijn PvdA en D'66 nog niet van plan het achterste van hun tong te laten zien. Het partijbestuur van de PvdA heeft gesteld dat voorkomen moet worden dat de socialisten de volgen de raadsperiode in de oppo- sitiebanken geraken. Het zelfde bestuur heeft ook voorgesteld de VVD niet meer te betrekken bij de vorming van een nieuw col lege. Dit laatste werd echter door de socialistische achter ban verworpen, hetgeen de onderhandelingspositie van de PvdA alleen maar ten goede kan komen. Een der gelijk uitgangspunt zou de VVD immers regelrecht in de armen van de het CDA gedreven hebben. Een der gelijke combinatie (momen teel 18 van de 39 zetels in de raad) zou nog slechts enkele zetels nodig gehad hebben om te kunnen regeren. Een gunstige verkiezingsuitslag of de steun van D'66, de par tij die vier jaar geleden door de PvdA werd verraden, zou een CDA-VVD coalitie in de collegebanken kunnen helpen. Daarmee zou de PvdA in de oppositiebanken zijn beland en dat wenste het partijbestuur niet. Het innerlijk tegenstrijdige standpunt van het partijbe stuur werd tijdig door de af deling gecorrigeerd. Nog maar net aan overigens. Een amendement van de Rooie vrouwen, waarin werd ge steld dat alleen met de link se partijen gepraat mocht worden, haalde het niet om dat de stemmen staakten. Voorzichtigheid zou het pa rool voor de socialisten moe ten zijn. De positie van de PvdA is immers niet dusda nig dat deze partij het zich kan permitteren andere po litieke partijen bij voorbaat van een eventuele samen werking uit te sluiten. D'66 vaart een duidelijker koers. Het partijbestuur heeft de leden een voorstel voorgelegd waarin staat dat alle deuren open gehouden moeten worden en dat er vooraf geen bindende af spraken zullen worden ge maakt Wankel Vanuit deze achtergrond maakt klein links weinig kans enig antwoord op haar verzoek te ontvangen of het moet zijn, dat de PvdA-le- den volgende week toch het standpunt van de rooie vrouwen overnemen. Ook na de verkiezingen lijkt de PSP-PPR-CPN formule weinig kans te maken. PvdA en D'66 bezitten mo menteel 17 zetels. Wanneer de partijen gezamelijk dit aantal tot 20 weten uit te breiden kan een meerder heidscollege snel gevormd worden. Mocht de kiezer echter anders beslissen, dan is het nog maar de vraag of de beide partijen een beroep zullen doen op klein links om een meerderheid in de raad te verwerven. Ener zijds hebben PSP en PPR de PvdA tijdens de afgelopen algemene beschouwingen hard aangevallen en anders- zijds lijkt de steun van de drie versnipperde partijen een wankele basis om eën stabiel college op te bouwen. In het licht van dit al moet de brandbrief van PPR, PSP en CPN meer gezien worden als een middel om zichzelf naar de kiezer toe te kunnen profileren, dan als een serieuze poging een links stadsbestuur van de grond te tillen. GERT VISSER Incubus Theater De Engelse theatergroep Incubus Theater treedt mor gen op in het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) aan de Breestraat 66. De groep brengt het stuk The Reven gers Comedy" vol horror, zwarte magie en surrealis me. De toegangsprijs bedraagt 5 gulden. De Ierse folk- formatie Shebeen is vrijdagavond ook te vinden in het LVC. Vanaf negen uur wordt opgetreden in het thee huis. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Zaterdag avond verzorgen de LVC-diskjockeys weer een swing avond. Toegangsprijs: twee gulden, aanvang negen uur. Vrouwengroep Clubhuis „In de Vr.olijcke Arke" start in het begin van 1982 een nieuwe vrouwengroep, speciaal bedoeld voor vroUWen uit de TuinstadVStaalwijk. Een groep bedoeld voor het creëren van gezelligheid en plezier en om eens met andere vrouwen na te denken over allerlei onderwer pen. Omgaan met kinderen, werken, wat je het beste kunt, het lichaam, opkomen voor jezelf, vriendinnen en veran deringen in je omgeving zijn de onderwerpen, die tijdens de eerste zeven bijeenkomsten aan de orde komen. Elke bijeenkomst kost twee gulden. Er is kinderopvang. In to taal worden ongeveer tien bijeenkomsten gehouden. Dins dag wordt een informatiebijeenkomst gehouden in de Drie Octoberschool. Om tien uur begint de bijeenkomst. Inlich tingen kunnen verkregen worden via telefoonnummer 123271. Citizen Kane Volksuniversiteit K&O draait dinsdag 15 december de film „Citizen Kane" met in de hoofdrol Orson Welles. De film gaat over de eenzame krantenmagnaat Char les Foster Kane, die eenzaam sterft in zijn slot Xana du in Californië. Om er achter te komen wie deze man was en wat hij in zijn leven gedaan heeft, krijgt de journalist Thompson de opdracht om alle facetten van bet leven van Kane in kaart te brengen. De filmvoor stelling begint om acht uur. Toegangskaarten kunnen bij K&O, telefoonnummer 141141 besteld worden. LESKO in LAK Het Leids Studenten Kamer Orkest (LESKO) geeft woens dag 16 december om half negen een concert in het LAK- theater aan het Levendaal. Het LESKO geeft twee keer per jaar een concert. Dit keer worden uitgevoerd „Prelu des de Dance" van Lutoslawski, ricerate nr 2 uit „Das Mu- sikalischen Opfer" van J.S. Bach, georkestreerd door An ton Weber in 1935, „Octuor" van Jurriaan Andriessen en „Geographical fuge" van Ernst Toch. zonder instrumenten maar met stem. Als voorproefje op het Strawinski-project van volgend seizoen zullen de Suite nr 1 en 2 van deze componist worden gespeeld. Kinderfilm De Gekke Tekkel is de titel van de kinderfilm die op woensdag 16 december in de Kapelzaal van het K&O- gebouw aan de Oude Vest 45 wordt gedraaid. De film voorstelling begint om halt drie en gaat over een klei ne tekkel die uitgroeit tot een grote Deense Dog. Het huis wordt al spoedig te klein met alle problemen van dien. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Kaarten kunnen besteld worden bij K&O, telefoonnummer 141141. Forum Kernbewapening In de aula van het gebouw van de Agnesscholengemeen- schap, Eimerpoelstraat 3 in Leiden, wordt morgenochtend een forum over kernbewapening gehouden. De bijeen komst heeft plaats van elf uur 's ochtends tot één uur 's middags en is voor iedereen toegankelijk. Aan het fo rum wordt deelgenomen dóór Joep de Boer (lid van de Tweede Kamer voor het CDA), prof. Karei van het Reve (Rusland-deskundige), Philip Everts (directeur van het in stituut voor internationale studiën aan de Leidse universi teit), Michel van de Winkel (oud kamerlid voor de PPR) en kapitein Oldeboom (Defensie-voorlichter). Kerstviering De docenten en leerlingen van de Middelbare Beroep sopleiding de Nooderwiek houden woensdag 16 decem ber een kerstviering in de Antoniuskerk. Om half ne gen begint een toneelstuk van Martinus Nijhof ge speeld door de Leidse Toneelgroep Imperium. Het jon gerenkoor en -orkest „De Overbrugging" treedt op met een kerstrepertoire. De Poolse folkloritische groep Sto Lat zal kerstliederen ten gehore brengen. JCN De bewoners van de Apo- trsdijk hebben bij het van B en W de be- verkeerssituatie op aangekaart. Ook komstplannen van eente met de bin- id baren de bewo- irgen. In een brief zij de gemeente tn aantal maatrege- iwoners en bedrijven vrees, dat in de na- ekomst de parkeerpro- (iek op de Apothekers ter zal worden. De functie van de dijk als kort- parkeerplaats blijft ook in de toekomst gehandhaafd. „In een straat, die in het bestem mingsplan staat aangegeven als voornamelijk woongebied (85%) komt een dergelijke maatregel ons voor als een, die indruist tegen de belan gen van bewoners en bedrij ven, namelijk om hun auto fatsoenlijk kwijt te raken," zo valt in de brief aan het college te lezen. Met name door inkrimping van het aantal kortparkeerplaatsen nabij molen de Valk zal de parkeerdruk op de Apothe- kersdijk toenemen. De uit wijkmogelijkheid naar vrije parkeerplaatsen voor bewo ners en bedrijven zal daaren tegen afnemen. Het college wordt dan ook gevraagd om zo spoedig mo gelijk een parkeerregeling voor belanghebbenden te realiseren. Vooruitlopernd daarop zouden de zes bedrij ven de beschikking moeten krijgen over elk een vrijpar- keerplaats. En tenslotte moet het, gezien de woonfunctie van de dijk mogelijk zijn, dat leveranciers hun werkzaam heden ongestoord kunnen verrichten. In het bijzonder de melkboer vormt nogal eens een belemmering voor het verkeer. De gemeente wordt gevraagd te bevorde ren, dat de relatief geringe De Apothekersdijk met de gewraakte „mollengang". overlast, die de melkboer gedwarsboomd door de be- rand kan parkeren. Zodoen- met zich mee brengt, met de ruchte betonnen rand op de de kunnen automobilisten er nodige soepelheid behandeld Apothekersdijk, waardoor hij op een bepaald punt van de wordt. De melkboer wordt zijn auto niet tegen de stoep- Apothekersdijk niet langs. v, De raadscommis- i$anciën en maatschappe- hebben |vond besloten de raad l0!f te adviseren over het L^jt van de zolder van de roort kazerne aan de J vereniging van popmu- en. imeente is van plan de voor 210.000 gulden te Van dat geld wor ker meer twee 'cabines' jrfder 30 vierkante meter e»vd en zullen enkele avoorzieningen worden fen. De Leidse vereni- van popmuzikanten zal jaar een huur van )700 gulden moeten beta- plopend naar een huur 1.500 gulden in het derde Eerwacht wordt dat de iging deze huur kan om- .jpver de popgroepen door ^jbedrag van 15 gulden per dagdeel te vragen het gebruik van één der »s. De raad neemt maan- ^n definitieve beslissing. STICHTING WELZUN: LEIDEN De Stichting Welzijn meent dat er gro te behoefte bestaat aan een gemeentelijke visie op de stadsvernieuwing op de lange termijn. Het accent zou hierbij verlegd moe ten worden van de voor bereiding naar de uitvoe ring. Er moeten volgens de stichting prioriteiten worden gesteld en duide lijk moet worden hoe het programma voor de stads vernieuwing met het oog op de financiële middelen en mankracht afgewerkt kan worden. De Stichting Welzijn pleit voor de op richting van een projekt- bureau, die de voorberei ding en de uitvoering van de stadsvernieuwing coör dineert. Een dergelijk bu reau zóu direct onder het college van burgemeester en wethouders moeten re sulteren. De stichting Welzijn schrijft dit in haar nota 'Op weg', een verslag van, en een toekomst visie op de activiteiten van de stichting. Zij meent dat toe komstige bewoners van huizen in nieuwbouwprogramma's, zowel waar het 'open gaten' als nieuwbouw in de polders betreft, vroegtijdig inspraak moet worden gegeven. Hier voor moet het gemeentebe stuur een regeling ontwerpen, vindt de stichting. Bewoners organisaties zouden ook meer zeggenschap moeten krijgen menteel teveel een ambtelijke aangelegenheid en is te weinig op inspraak van de betrokke nen gericht", aldus de stich ting, De buurtbewoners moeten meer ondersteund worden wanneer bouw- of vernieu wingsplannen worden ontwor pen of uitgevoerd, vindt de stichting. Voorwaarde is dat elke buurt over een eigen ruimte beschikt. Het beleid moet bedrijven die geen over last bezorgen, stimuleren om zich in in de stadsvernieu wingsbuurten te vestigen. Net zo als zij de bewoners begeleid wil de stichting Welzijn ook deze ondernemers/ winkeliers gaan ondersteunen.De Stich ting Welzijn stelt tenslotte dat de huidige vorm waarin wo ningbouwverenigingen geor ganiseerd zijn, op de helling moet. Volgens de Stichting moet de invloed van huurders en leden vergroot worden, bij voorbeeld door het instellen van een buurtgebonden wo ningbouwvereniging

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3