Half miljoen werklozen veel sneller dichterbij einig intslagen >)en Haag Schoondochter mag naar YS; Sacharov stopt hongerstaking Verwoede pogingen om loonmaatregel te voorkomen rachtauto >or wegdek Regeringspartijen: duurder rijden in ruil voor accijns op fris en sappen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ÉflB Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-hank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur I. I. HalTewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Donderdag 10 december 1981, 72e jaargang no. 22140 In „Kijk haar" op Ned. I om 20.50 uur voorlichting over baarmoederhalskanker. Op Ned. II om 18.59 uur de Muppetshow met Joan Baez en om 20.27 uur Koning Arthur. Brandpunt houdt zich om 21.20 uur bezig met tandheel kundige inrichtingen. Aanhoudend winterweer. Half tot zwaar bewolkt met enkele sneeuwbuien. Lichte tot mati ge vorst in de nacht en och tend. Middagtemperatuur om het vriespunt. Zon op 08.39 uur, zon onder 16.27 uur. Scheveningen hoogwater 2.28 en 14.47 uur, laagwater 10.33 en 22.57 uur. |es rond grote iden door gladheid ÈBERGEN Sneeuw en gladheid hebben vandaag files gezorgd die langer waren dan normaal. Files ■n er met name bij de grote steden en dan vooral bij ■rht en Amsterdam, alsmede op de A12 tussen Am- Ben Den Haag. Tijdens de grootste drukte was sprake ■n totaal 72 kilometer file, beduidend minder ,overi- ^dan gisteren, verkeerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen g vanmorgen geen ongevallenmeldingen binnen rbij sprake was van ernstig letsel. Het bleef bij blik- fle; op de autosnelwegen in het centrum van ons werden zes ongevallen gemeld, waarbij dertien tuigen waren betrokken. I tien uur waren er nog files op tien plaatsen, maar footste drukt was toen al voorbij. Bij de Nederlandse (rwegen hebben zich nagenoeg geen problemen Igedaan, aldus een NS-woordvoerder. Nederlander krijgt ruilhart in Amerika UTRECHT Een 46-jarige Rotterdammer heeft zon dag in de kliniek van- de Stanforduniversiteit in Ca- lifornië een harttransplan tatie ondergaan. Dit is pas gisteren bekend gemaakt door de Nederlandse Hart patiëntenvereniging, die bemiddelde bij de opname. De patiënt heeft de zeven uur durende operatie goed doorstaan. Omdat hij re gelmatig moet worden ge observeerd zal de man nog zeker een half jaar in Cali- fornië blijven. Storm verspreidt Frans atoomafval PARIJS Een storm heeft in maart van dit jaar op het Franse atol Moe- roeroa in de Stille Zuidzee, waar Frankrijk zijn kernproeven neemt, radio-actief afval verspreid. De Fran se minister van defensie, Herbu, heeft dit in de Nationale Vergadering ge zegd. Eerder was al gemeld dat de storm lagen teer die op de stranden van het atol over radio-actieve resten waren gelegd heeft weggeslagen: De 2.500 Fransen op Moeroeroa zouden hierdoor gevaar lopen. De minister ontkende dit laatste én prees de „gro te mate van veiligheid". Volgens hem is er op en rond het eiland geen toe name van de radio-activiteit geconsta teerd. Feyenoord redt het niet ROTTERDAM - Feyenoord heeft het niet gered. De Rot terdammers kwamen gistera vond niet verder dan een zege van 1-0 op het Joegosla vische Ranicki Nis, waardoor de Oosteuropeanen na de winst met 2-0 thuis verder mogen bekeren. Voor Pierre Vermeulen was het ondanks de sneeuw op het veld een zwarte avond. De aanvaller miste halverwege de tweede helft een strafschop die Fey- enoord op 2-0 zou hebben ge bracht. Eerder had Ivan Nielsen de Rotterdammers op Pierre Vermeulen druipt 1-0 gebracht. ven een feestje bouwen. - - ontluisterd af, terwijl twee Joegosla- Ingekort MANILLA Een begrafeni sondernemer op de Filippijnen zal voor de rechter moeten verschijnen, omdat hij van een overleden musicus de benen heeft ingekort, zodat het stof felijk overschot in een gewone lijkkist paste. De familie, die voor bijna vijfduizend gulden een speciale kist had besteld, constateerde dat de kist veel korter was dan de overledene lang was geweest (1,98 meter). Ook bleken de knieën van de dode te dicht bij het bekken te zitten. Een nader onderzoek bracht het bedrog van de be grafenisondernemer aan het licht. mBBsam 'TWffTïiMr - HILLEGOM Het vorig I jaar voorspelde aantal van leen half miljoen werklo- jzen in 1985 wordt waar- 1 schijnlijk al enkele jaren I eerder bereikt. Bij deze I ontwikkeling is het haast I onmogelijk de belasting en premiedruk niet te la ten stijgen, zoals bij de ka- I binetsformatie is afgespro- OH ken. Prof. drs J. Weiten- berg, adjunct-directeur van het Centraal Planbu reau, zei dit vanmiddag op de jaarvergadering van de Hollandse Maatschappij van Landbouw in Hille- gom. De situatie zal ont staan als het beleid van de voorgaande jaren niet wordt omgebogen: dit is nog niet het geval, zei hij. Een stijgende lastendruk bete kent onvermijdelijk een ver der dalende koopkracht. On danks het inleveren door werknemers en uitkerings trekkers zullen de winsfen nauwelijks toenemen, waar mee ook een blijvend herstel van de investeringen iniet in zicht komt. Gunstig is daaren tegen de ontwikkeling op de betalingsbalans, waardoor de inflatie beperkt blijft en de rente iets kan. dalen Heil voor de toekomst ziet hij in een glo baler overheidsbeleid, waarbij de overheid zich beperkt tot het scheppen van voorwaar den waaronder de marktsector zich kan herstellen. In die laatste visie moeten ook de laagste inkomensgroepen naar evenredigheid inleveren. Voor de landbouw voorspelde hij nauwelijks betere binnen landse afzetmogelijkheden in de komende jaren. Meer pro- duktie zal in het buitenland moeten worden afgezet, de glastuinbouw en met name de bloemensector gaat een moei lijke tijd tegemoet, voor groen ten zijn de vooruitzichten be ter. De veehouderij heeft te maken met een verzadigde ■B WÊBÊÊÊL Gladheid en pret De sneeuw en de gladheid die van morgen ook het Westen van ons land bereikte, is met de nodige schrikreacties ge paard gegaan. Fiet sen, gisteren nog een koud kunstje, was riskant, en als automobilist is een droge overkomst niet gegarandeerd. Het was gelukkig niet zo erg dat je er nog geen hond doorheen zou stu ren, en zelfs kon hier en daar gespro ken worden van sneeuwpret. Foto's MILAN KON- VALINKA STERDAM De aangekondigde reorganisatie bij KBB-concern heeft geen ingrijpende consequenties L de Bijenkorf en Hema-vestigingen in Den Haag. vermindering van het personeelsbestand zal zich de komende drie jaar beperken tot hooguit enkele „En dan zit ik aan de hoge kant", zo zei 1-topman dr. J. Bons gisteravond in Amsterdam. bekend wil de KBB de komende jaren in Neder- totaal ruim 1400 arbeidsplaatsen schrappen. ens Bons vervallen de meeste arbeidsplaatsen bij de Bijen- in Amsterdam, die onlangs ingrijpend gemoderniseerd is. ^deze vestiging is een administratieve afdeling verbonden. Haagse vestiging ziet Bons minder mogelijkheden voor be- Ijgingen omdat de administratie van deze afdeling al groten- in Amsterdam verzorgd wordt. „De serviceverlening in de ;els willen wij niet terugschroeven. Inkrimping van het mensen dat in de winkels werkt is dan ook moeilijk", al- jPons. 15: Personeel KBB moet rentelast met baan betalen OR AANHOUDING VIJF MAN jftien inbraken opgelost advertentie JWKOOP Vijftien in- en opgelost en vijf daders ehouden. Dat is het resul- een actie van de rijks- iekorpsen van Nieuwkoop eiderdorp en de districts- irche. ijf mannen, in leeftijd va- nd van 22 tot 38 jaar zijn fgelopen weken in hun iplaatsen Alphen aan den Nieuwkoop en Koude- aangehouden. Zij zijn in- lels voorgeleid aan de of- van justitie in Den Haag tten nu in voorarrest, vijftal wordt beschuldigd van dertien inbraken in een drankenfabriek in Ter Aar, een inbraak in een woning in Koudekerk en een plavuizen- diefstal in Alphen aan den Rijn. Daarnaast zou het vijftal regelmatig hebben geprobeerd in te breken in vrachtauto's met kleding en vlees. In totaal werd bij de acties 40.000 gul den buitgemaakt, voorname lijk in de vorm van geld en cheques. Het geld werd opge maakt tijdens avondjes in Am sterdam. SLOOPGOUD 13?° per gram Legitimatie verplicht. Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMI )EN Een vrachtauto gistermiddag om kwart drie met een van de wielen door het wegdek de Jan Vossensteeg. kraanwagen moest eraan is komen om de auto los te Jen. Het gat was ontstaan plaats waar kort tevo- een gasleiding was gerepa- Donderdag 17 december MASSADA STADSGEHOORZAAL Breestraat Leiden Aanvang 20.30 uur, zaal open 20.00 uur TOEGANGSPRIJS 10.- Voorverkoop V.V.V. Leiden advertentie. Uit diverse faillissementen volop tapijt en karpetten voor Halve prijzen TAPIJTKAMPIOEN Sterrenweg 13. Berkel. Tel. 01891-5930 MOSKOU In de wes terse wereld is opgelucht gereageerd op het besluit van de Russische autori teiten om Lisa Alexejeva, de schoondochter van de dissidente natuurkundige Andrei Sacharov, naar de VS te laten emigreren. Daar zal zij zich bij haar man voegen. Lisa Alexeje va weet nog niet wanneer zij mag vertrekken, even min is haar verteld of zij nog een bezoek mag bren gen aan haar schoonou ders, die hun hongersta king inmiddels hebben opgegeven. De afgelopen week is uit, de hele westerse wereld druk op Moskou uitgeoefend om Lisa Lisa Alexejeva in haar Mos- kouse appartement met achter haar een foto van haar in de VS wonende man, Aleksei Semjonov. toestemming te geven naar de VS te emigreren. De Russische autoriteiten zaten volgens dil- pomaten in Moskou duidelijk met de zaak in hun maag. Gistermiddag werd Lisa Alexejeva ontboden bij de KGB, de Russische geheime dienst. Daar kreeg zij te horen dat zij toch naar de VS mag. Het emigratiebureau, dat het uitreisvisum moet verstrekken naar dat steeds geweigerd had, bleek gistermiddag overigens nog van niets te weten. De KGB liet Lisa Alexejeva verder weten dat Andrei Sa charov en zijn vrouw Jelena Bonner hun hongerstaking, waarmee zij het uitreisvisum voor Lisa wilden afdwingen, hebben opgegeven. Hun toe stand is volgens de KGB weer goed, nadat dinsdag nog was gemeld dat Sacharov „ernstig ziek" zou zijn. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en vakbeweging wachten met spanning af of minister Den Uyl (Sociale Zaken) een gedeeltelijke loonmaatregel zal gaan uitvaardigen nu gisteravond het centrale loonoverleg voor 1982 vol ledig is mislukt. Hoewel men op geen enkel punt over eenstemming kon bereiken tot het doen van gezamen lijke aanbevelingen aan de cao-onderhandelaars, wa ren werkgevers en vakbeweging het er unaniem over eens, dat er thans in de bedrijfstakken en onderneming in volledige vrijheid onderhandeld moet kunnen wor den. Dat-hebben werkgevers en werknemers de kabinetsdelegatie, waarmee zij gisteren voor de tweede maal spraken, heel nadruk kelijk onder ogen gebracht. Evenzeer was de verwachting, dat er toch een loonmaatregel komt betreffende vakantiegeld en 'prijscompensatie. Maar CDA en D'66 zullen vermoedelijk met een wijzigingsvoorstel komen: beide partijen willen dat in plaats van een algemene loonmaatregel de minister moet ingrijpen per bedrijfstak, een mogelijkheid die ook Den Uyls voorganger Al- beda benutte. Den Uyl zei vananacht na het driepartijenoverleg, dat hij uit het overleg het vertrouwen heeft geput, dat de cao-partijen zich, be wust van hun verantwoordelijkheid, zullen matigen in de loono- vereenkomsten. Maar hij liet ook blijken, dat hij vasthoudt aan het reeds aangekondigde streven om 'het vakantiegeld opnieuw tot 7,5 te beperken en om vakantiegeld en prijscompensatie aan de bovenkant af te romen. Over enkele dagen zal het kabinet beslissen, zo kondigde hij aan, of er zo n gedeeltelijk loonmaatre-, gel moet komen. Den Uyl voegde daaraan toe, dat er ook nog wel een variant mogelijk is. Hij heeft de aftoppingen nodig om te bereiken, dat de hoge inkomen (zeg boven de 50 a 60.000 gul den) meer aan koopkracht inboeten dan de lage. Pagina 9: Werkgevers bestoken fracties (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In ruil voor het halveren van de voorgenomen accijnsver hoging op frisdranken en het achterwege laten van de invoering van een hef fing op vruchtensappen willen de regeringsfrac ties het autorijden vol gend jaar duurder maken. Met name nieüwè auto's in de hogere prijsklasse en het autorijden op diesel en LPG worden daardoor kostbaar. Vandaag zal het CDA, waarschijnlijk mede namens PvdA en D'66 met concrete voorstellen hiertoe komen. De voorgenomen accijnsverho gingen liggen de meeste Ka merfracties zwaar op de maag, niet alleen vanwege de gevol gen voor de consument (een li ter fris zou 17 cent duurder worden), maar ook om rede nen van werkgelegenheid. In de betrokken bedrijfstak zou den 2500 banen op de tocht ko men te staan. Aanvankelijk pleitten CDA en D'66 voor een verhoging van de BTW, ter wijl de PvdA een alternatief zocht in de verhoging van de vermogensbelasting. Minister Van der Stee en zijn staatsse cretaris Kombrink wezen die suggesties af. De regeringspartijen (CDA, PvdA en D'66) willen nu vol staan met een accijnsverho ging op bier (een pijpje zou dan zeven cent duurder wor den) en een halvering van dé verhoging op frisdranken. Vruchtensappen zouden vol gend jaar nog vrij van accijns moeten blijven. Om het gat dat hierdoor valt (zo'n 200 mil joen) te dichten wil CDA- woordvoerder Couprie naast de verhoging van de motorrij tuigenbelasting voor persone nauto's op LPG en diesel ook de toeslag op deze brandstof fen en de motorrijtuigenbelas ting verder verhogen. Pag. 9: Dwangbevelen duur der

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1