Overheid mist controle afvalstoffen deTijd Mansion - House Radio-actief-afval van KEMA volgend jaar wellicht de zee in GETUIGEN IN UNISER-PROCES: Meer reizigers per bus naar de sneeuw Mgr. Simonis wil bijdrage aan vier instellingen^ stopzetten Beleidsnota over roepingenvraagstul BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 DECEMBER 198) PAGINfe BREDA De overheid heeft onvoldoende waar borgen dat de Wet Chemi sche Afvalstoffen (WCA) overal even goed wordt nageleefd. Controle van de totale omvang van de chemische afvalstroom in den lande door middel van zogenaamde WCA- formulieren, die produ centen en afnemers krij gen toegestuurd, levert in veel gevallen moeilijkhe den op. „Er zijn nu nog hele volksstammen die zo n papier niet in kunnen vullen". Dat verklaarde een voormali ge werknemer van het afval bedrijf Uniser Holding te Moerdijk gisteren, op de ze vende dag van het milieu-pro ces in Breda. Deze 38-jarige kantoorbediende uit Rotter dam was van 1979 tot 1980 be last met het ordenen van WCA-formulieren bij Uniser. In Moerdijk werd de man per soonlijk ingewerkt door de technisch en de commercieel directeur van Uniser. die thans samen met nog drie an dere directieleden terecht staan voor een groot aantal straf- en milieudelicten. De WCA-formulieren voorzag de medewerker ten kantore van Uniser van een bepaalde Onbenul code en vervolgens stuurde hij ze door naar het ministerie van Volksgezondheid en Mi- liehygiëne (Vomil). Op het mi nisterie kon men precies zien hoeveel en welke chemische afvalstoffen bij Uniser de poort binnenkwamen. Maar men kon er niet op aflezen wat vervolgens weer „illegaal" van het terrein verdween. Dat Uniser grote partijen vaste afvalstoffen, die eigenlijk moesten worden vernietigd, bij het overslagbedrijf Beatrixha- ven in Limburg met kolen gruis liet vermengen en door verkocht als slamkolen, schijnt de kantoorbediende niet te hebben gemerkt. „De naam Beatrixhaven hoorde ik pas medio '80 vallen. Toen eerst vernam ik het gerucht dat er iets niet klopte", zei de ex- werknemer. Officier van justitie mr W Koops: „Was u nou zo'n onbe nul dat u niet wist wat er ge beurde, of is uw filosofie soms: Niet vragen, niet kijken? Uit de politie-dossiers heb ik an ders begrepen dat u wist van de hoed en de rand. Hoe zit dat precies „Beatrixhaven liep niet via mij, dat behandelde de directie zelf". „Maar vroeg u zich dan niet af, dat wat het bedrijf inging niet hetzelfde was als wat het bedrijf uitging aldus de aanklager". „Ik controleerde niet wat er allemaal in de tanks zat", ver weerde de getuige zich. Rechtbankpresident mr L. van der Plas: „De verwerking van alle stoffen moet toch stap voor stap in de papieren te volgen zijn De Rotterdammer: „Dat is de ideale situatie, in de praktijk ging het echter anders" Onjuiste opgaven Volgens de kantoorbediende deden de leveranciers van af valolie dikwijls^onjuiste opga ven van de partijen die ze Uniser leverden Het ministe rie kreeg dezelfde en dus ver keerde informatie doorge speeld via de WCA-meldings- formulieren. Een tijd lang ging dat goed, totdat de Wet Che mische Afvalstoffen (1979) in werking trad. „Van de ene op de andere dag hielden ze in eens een pistool op je nek ge richt. terwijl ze vlak ervoor nog vriendelijk met je aan ta fel zaten. De overheid heeft mij beschaamd", aldus de ex- Uniser-werknemer. Zijn kri tiek gold verder nog het feit, dat het ministerie de afvalbe drijven slechts één bewer kingsmethode toestond op het formulier te melden. Door de eenzijdigheid van dit code ringssysteem zou Uniser het ministerie niet van al haar praktijken op de hoogte heb ben. kunnen stellen. Dat de overheid momenteel de grootste moeite heeft het aan tal binnenkomende WCA-for mulieren te verwerken is ietsv dat het hoofd meldingen en toezicht chemische afvalstof fen bij Vomil, A. van der Bee- sem, de rechtbank verleden week al verklaarde. Aanmel dingen van industriële afval- produkten op WCA-formulie ren zijn enkel bedoeld om de afvalstroom in den lande enigszins zichtbaar te maken en overtredingen aan de kaak te stellen, zo stelde hij. Een in dicatie van de totale omvang van het „^varte circuit" is hierdoor nog niet te krijgen. De afvalstof van de wieg tot het graf volgen, is vooralsnog onbegonnen werk. Het Uniser-proces wordt van daag voortgezet. PETER VIERING Pool vraagt Groningen om voedsel GRONINGEN Een 67-jari- ge Pool heeft het „Sozial Amt" van Groningen per brief ver zocht hem voedselpakketten te sturen. Hij zegt niet meer urenlang in de rij te kunnen staan om eten te kopen. De ge meente Groningen gaat niet op zijn verzoek in. Wel hebben Groningse burgers laten weten de Pool een pakket levensmid delen te zullen toesturen. Zon dag vertrekken er. zoals deze week gemeld, vanuit Maarssen 140 vrachtauto's met voedsel pakketten naar Polen. DEN HAAG Nog deze week beslist staatssecreta ris Lambers-Haquebard van milieuzaken of het ra dio-actieve afval van de KEMA, dat is opgeslagen in de Arnhemse bossen, zal worden opgegraven en in 1982 in de Atlantische Oceaan zal worden ge stort. Zij heeft dit meege deeld tijdens een overleg met de kamercommissies -van kernenergie en mi lieuhygiëne. De PvdA en D'66 willen dat de KEMA het afval op eigen terrein opslaat, maar volgens Lambers-Haquebard kan het bedrijf daar niet toe gedwon gen worden. Wegens eerdere gedane toezeggingen en gevaar voor de volksgezondheid moet het afval worden opgegraven. Zij benadrukte dat het storten van laag- en middelactief af val in zee moet worden ge staakt, maar voor deze keer zit er niets anders op. Voordat er een definitief besluit over de dumping in zee kan worden genomen moet de mogelijk-' heid worden bestudeerd om de opslagcapaciteit voor afval in ons land uit te breiden. De loodsen van het Energie On derzoekcentrum Nederland (ECN) zijn echter net groot ge noeg voor het afval dat in één jaar door het ECN wordt opge haald. Opslag in het buiten land is uitgesloten. Er zouden dus nieuwe loodsen moeten komen. Dit is echter uitgeslo ten, aldus de staatsecretaris, omdat geen enkel bedrijf een loods op zijn terrein wil en be roepsprocedures en bezwaar-^ schriften veel tijd in beslag" zullen nemen. Aanhoudend winters DE BILT (KNMI) Boven de Atlantische Oceaan heèrst een krachtige westelijke stroming. Hiermee koerst een kleine de pressie, die vanmorgen ten zuidwesten van Ierland lag, in de richting van Het Kanaal en zal in de komende nacht even ten zuiden van ons land ver der oostwaarts trekken. Er wordt voor morgen half tot zwaarbewolkt weer verwacht en enkele sneeuwbuien, waar bij de neerslagkansen voor de zuidelijke provincies tijdelijk wat groter zijn dan voor de rest van ons land. In de nacht en ochtend zal het matig vrie zen, de middagtemperatuur zal morgen rond het vriespunt ko men té liggen. Het winterse weer houdt dus aan. Alleen in de landen rond de Middelland se Zee zijn de middagtempera- turen nog 15 graden en hoger Boven het Iberisch Schierei land komt nu veel bewolking voor, waaruit het vandaag in Midden en Zuidspanje voor het eerst sinds lange tijd re gende. Weersgesteldheid v i gisteren temp temp Eindhoven Innsbruck Klagen furl Kopenhagen Luxemburg l.bew. 0 Madrid geh.bew. 13 Malaga geh.bew. 21 ZWOLLE De Nederlandse reiswereld heeft verbaasd gerea geerd op het door het NOS-journaal verspreide bericht, dat de stroom vakantiegangers richting wintersportgebieden aanzien lijk aan het slinken is. Gesproken werd over een daling van 800.000 naar 600.000 land genoten. Cijfers, waarachter vraagtekens worden geplaatst door de ANWB, de Nederlandse Skivereniging en de ANVR. Binnen deze drie instanties leeft de overtuiging dat Nederland de ko mende maanden wel degelijk massaal richting berggebied trekt. „Er is volgens ons uitsluitend sprake van een interne verschui ving. Dat wil zeggen: de vakantiegangers gebruiken andere ver voermiddelen. Vliegtuig en trein zijn in populariteit gedaald, de bus is in dit seizoen erg in trek", aldus de heer A. Bruinhout, chef van de ANWB afdeling wintersportuitrusting. Hij verwacht dan ook niet dat de ANWB de voor het winterseizoen opgestelde prognose (735.000 Nederlanders naar de wintersport) zal moeten herzien. „De mensen beschikken over minder geld, dat is een feit. Daarom kiezen ze voor een zo goedkoop mogelijke reis. Maar ze gaan wel degelijk naar de wintersport". advertentie Met een Groene Betaalcheque en de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. Elsevier praat met minister Van Thijn. „We zijn groot meesters in het bedenken van nieuwe dingen, maar volstrekt' impotent als het erom gaat het oude of overbodige op te hef fen. Zodra rijst er een nieuw probleem, of vijf of meer in stanties springen er bovenop, vooral om eikaars competentie te betwisten. En nooit gaat eens één van die elkaar be strijdende overheidswinkeltjes failliet, zoals dat gebeurt bij gewone winkels". Elders een reactie van minister Van der Stee op de kritiek waaraan hij blootstaat. „Ik ben niet star. Maar werkelijk iedereen vindt dat de staatsschuld omlaag moet. Dat is essentiëeL Dat zal dan ook gebeuren. Dat moet. Ik accepteer geen lapmaatre gelen meer. Als ik zie dat de zaak naar de verdommenis gaat. dan zeg ik: schei toch uit met dat geduvel. Maar ik weet niet hoe lang ik hier nog kan zitten". Voorts wordt gespro-' ken met Sonja Barend. „Er zfjn genoeg vakgenoten voor wie ik vervangende schaamte koester als ik naar ze kijk. Ik geneer me ervoor dat ik met die mensen in één rij genoemd wordt. Ik houd niet van voor beelden noemen. Maar kijk je nou naar het programma dat heel erg op mijn programma lijkt (de verslaggever mag raden dat het om Mies gaat)". Het omslagartikel gaat over het nieuwste wapen, zijnde een verlammende straai die de wereld stillegt. „Een kernex plosie op 40 km hoogte maakt in een gebied van miljoenen vierkante kilometers alle ver bindingen, alle energievoorzie ning, alle afweer en heel het dagelijks leven onmogelijk". Vrij Nederland gaat door met het publiceren van uitspraken, die minister Van Dijk over de apartheid heeft gedaan, ook nadat hij Zuid-Afrika had ver laten en 35 jaar oud was ge worden. „Apartheid is een wij ze voorzorg. Het ontwikke lingswerk is tekenend voor de geest, waarin de apartheidspo litiek wordt uitgevoerd en het verdient warme sympathie". FNV-voorzitter Wim Kok zegt in een interview dat „hij een kabinetscrisis wil als Shell en Esso hun aardgaswinst niet hoeven aan te wenden voor werk, en als uitkeringen en ambtenarensalarissen alsnog losgeweekt zouden worden van de lonen". Een vraagge sprek ook met drs Max Kohn- stamm, voormalig medewer ker van koningin Wilhelmina. „De hele intocht in Den Haag na de oorlog was ze ontzettend prikkelbaar. Daar stonden de heren, in pandjesjas, keurig in het gelid, doodstil. Wilhelmina stapte op* de eerste af en zei keihard: „In welk concentra tiekamp hebt u gezeten, me neer de wethouder?" En bij de volgende: „In welke gevange nis hebben de moffen u opge sloten?" Zes keer, zo'n vrouw was het". Elders het relaas van de communist-ingenieur P Reek en de drie jaar durende lijdensweg van zijn sollicitatie bij de PTT. „Op het moment dat ik mijn dossiertje mocht inzien, dacht ik: ik ga schei den. Want nu zijn we niet vrij meer in onze keuze, mijn vrouw niet en ik niet. Ik kan nu door de BVD via mijn ge zin onder druk worden gezet". Hervormd Nederland over het Rotterdamse euthanasie-von- nis: „Voorkomen dient te wor den dat de wet een holle frase wordt, zoals dat bij de abortus wet het geval is geweest. De gang van zaken rondom de abortuswetgeving moet voor de politici een goede leer zijn met betrekking tot de eutha nasie niet in eenzelfde beslui teloosheid te vervallen". Een interview voorts met brigade generaal G. Berkhof. „De be doeling is dat, als de Navo wordt gedwongen kernwapens in te zetten, dit selectief en be perkt te doen. Het is dan de bedoeling zo'n selectieve slag te laten overkomen als een po litiek signaal. Tevens doen we daarbij het aanbod te gaan on derhandelen". Een groot arti kel ook over het jeugdjour naal. „We moeten de "kinderen niet belasten met onze volwas sen zorgen, dat is juist, maar ik geloof niet in een aparte kin derwereld. Als die bestond, zouden er niet zoveel ongeluk ken gebeuren met kinderen in het verkeer. Ze leven in onze wereld". Een beschouwing tenslotte over het wereldsuc ces van de sojaboon ten koste van de armen in Brazilië. „In het geval van de soja wordt slechts gekeken naar de koop krachtige vraag die voor goede en liefst steeds hogere winst marges kan zorgen". De Tijd heeft een interview met de overgelopen Zuid-Afri kaanse spion Gordon Winter en gelooft hem dus wel. „De ongelofelijkste dingen gebeu ren. De geheime dienst van Zuid-Afrika zit overal, tot in de top van jullie anti-apar theidsbeweging. Barend Schui- tema, leider aan het begin van de jaren zeventig, was voor 99 procent zeker een agent voor Zuid-Afrika. Codenaam Nico Waterbalk". Ook wordt ge sproken met oud-formateur Halberstadt. „Ik vind dat in de politiek iedereen op het ogen blik erg onrustig is. Het zou best wenselijk zijn als alle hoofdrolspelers er eens vier weken tussenuit zouden gaan. Het is heel verstandig wat Van Agt doet door aan zijn operatie een aantal weken vakantie vast te knopen. Ik denk dat het heel wenselijk zou zijn als Den Uyl hetzelfde zou doen. Ook Van der Stee". Een kri tisch verhaal voorts over de malaise bij de Bijenkorf. Vak bondsbestuurder Lammertink: „Het concern loopt met zijn re cente vernieuwings- en inves teringsdra ng mogelijk op nieuw achter de ontwikkelin gen aan". De populaire acteur Peter Faber zegt in een vraag gesprek: „Dat fascineert de mensen: iemand die zich hele maal geeft. Volledigheid. Din gen die volledig goed gaan. zoals in de sport, nieuwe re cords. Of dingen die volledig fout gaan, rampen. In het ge wone leven gaan dingen altijd een beetje mis of een beetje goed. Iedereen wil graag meer - alles. Kranten vervullen die behoefte. En grote sport- of showevenementen" De Haagse Post interviewt voorzitter Ter Hart van de metaalwerkgevers. Waarom zou je niet een grotere inzet van een werknemer extra mo gen belonen? Bovendien: bij tarieven denk je altijd aan pro- duktiewerkers. Wat ik bedoel met loon naar prestatie, moet gelden voor iedereen, ook voor de boekhouder waar de pro- duktie moeilijk van te meten is. Want laten we wel wezen: wanneer een mens een bepaal de prestatie levert, dan ver wacht hij daar een beloning voor". Een reportage ook over systeemspelers in casino's waartegen de Haagse rechter is opgetreden. „Met een vaste kern van vijf man hebben ze in twee jaar een dik miljoen verdiend". Veel twijfels in het blad aan de juistheid van de onthullingen die de Brit Gor don Winter heeft gedaan over zijn werk als geheim agent voor Zuid-Afrika. „Een man die volgens zijn eigen bewe ringen een geslepen leugenaar is, is nauwelijks iemand wiens woord je over wat dat ook kan geloven". Voor de rest veel aandacht j voor schrijvers en hun werlc. Mgr. dr A. Simonis, bisschop van Rotterdam, overweegt de bijdrage van zijn bisdom aan vier posten op de zogenaam de interdiocesane rekening stop te zetten. Het gaat om de Nationale Raad voor Kate- chese, de Raad van Kerken, het Omroeppastoraat en het Studentenpastoraat. Hij heeft dit door zijn vicaris- generaal. drs. R. Bar osb, la ten meedelen op de jaarlijkse vergadering van de bisschop penconferentie met het eco nomencollege van de bisdom men. Zelf was hij. evenals mgr. Gijsen van Roermond, verhinderd wegens verplich tingen elders. Mgr. Simonis overweegt deze stap. omdat hij naar zijn zeg gen al drie jaar aandringt op inhoudelijke verbeteringen bij de vier gewraakte instel lingen, zonder dat hij een V kentering kan waarm) Kardinaal Willebrands. i zitter van de bisschoppen^ fejentie, bestreed dit laf'1) Hij betreurde het stanè" van mgr. Simonis. Den overigens wel zijn heler deel voldoen in de „intq cesane rekening", ongeveer negentig ce#- instellingen en activij van de kerkprovincie den gefinancierd. De j ning voor volgend jaai loopt bijna 6.5 miljoenj den. Vorig jaar trok mgr. (A zijn bijdrage in aan de W nale Raad voor Kateq het CAPER (Centraal! viesbureau voor Priesta Religieuzen) en de Raaq Kerken. Deze gelden gaq extra naar c voor Liturgie i onder buitenlandse a ?n) en de Raaq )eze gelden ga* r de NationaleL rgie en de zi tenlandse arbe^ SWV: Geen gesprek over oecumene buitem Raad van Kerken om De St.-Willibrordvereniging. op het gebied van de oecii ne adviesorgaan van de bisschoppen en servicecentl voor de basis, verschilt met de bisschoppen van mefï over de wijze, waarop in Nederland het gesprek RomeLj formatie moet worden gevoerd. De bisschoppen hebbeL augustus de Raad van Kerken laten weten, dat dit gesf beter bilateraal (tussen twee kerken onderling) dan bnr1 het kader van de raad kan worden gehouden te lil De Willibrordvereniging pleit ervoor het gesprek niog voeren buiten de Raad van Kerken om. die hiervoor f j structuur en haar programma zou moeten herzien. I hoofdbestuur vindt ook. dat het aantal vertegenwoordil per lidkerk in de raad een betere afspiegeling van de I kelijke verhoudingen in Nederland zou moeten vorm# De Willibrordvereniging is met de bisschoppen van PI ning, dat het gesprek Rome-Reformatie in de opzet en|h programma van de raad onvoldoende tot uiting kJ" Daarmee wordt niet alleen voorbijgegaan aan belangif" confessionele vragen tussen de twee grote kerktradiP1 maar wordt ook geen recht gedaan aan de godsdien^ samenstelling van de Nederlandse bevolking. Het bestuur is verder van mening, dat tweezijdige^ meerzijdige gesprekken elkaar niet uitsluiten. Juist op^j ternationaal niveau blijkt hoezeer het gesprek tussen kerken enerzijds en de geloofsgesprekken binnen de ling „Geloof en Kerkorde" van de Wereldraad van ken anderzijds, elkaar verrijken en aanvullen. Hieraan! in Nederland gestalte kunnen worden gegeven door n samenwerking tussen de organen voor oecumene vai verschillende kerken. Ook hier moeten we het ene doen en het andere niet laten, aldus het hoofdbestuur de SWV. In de periode 1970-1980 heb ben 383 personen zich aange meld om lid te worden van een orde of congregatie van religieuzen in Nederland. Daarvan hebben in totaal 144 personen zich inmiddels weer teruggetrokken als kan didaat. De slotzusters trok ken gedurende die tien jaar de meeste (116) en de broe ders- en fratercongregaties de minste aandacht (40). Een en ander blijkt uit een nota over het roepingen- vraagstuk, die in opdracht van de Konferentie Neder landse Religieuzen werd sa mengesteld door een prft groep van de Werkgroep ligieuze Vraagstukken.jf nota is getiteld „Roepej( religieus leven" en is beca als beleidsnota voor besje van religieuze gemeenst pen. Hij zal onder meet dienen als achtergrondit matie bij het gesprek f, roepingenpastoraal dat if december zal worden gt den tussen de bisschof conferentie en de ver» woordigers van de vier L tingen van religieuzen, L, verkrijgbaar bij het Sei riaat SBCN, Zwanenvel 40. 6538 NK Nijmegen. Korte metten Het dagelijks bestuur van de stichting Samenwerk: Monialen-Belangen (SMB), de overkoepelende orga satie van de monialen (slotzusters) in Nederland si zich in principe achter het IKV-voorstel van „eenziji genomen initiatieven in de richting van tweezijd ontwapening". Het bestuur laat dit weten aan de 1 schoppen in antwoord op hun vragen in verband i het kernwapenvraagstuk. Het SMB-bestuur vraagt bisschoppen openlijk uit te spreken, dat zij instemn met het Pax-Christi-advies en meegaan op de weg het Interkerkelijk Vredesberaad is ingeslagen. Van zesenvijftig communiteiten van slotzusters aan wie kernwapenverklaring van het SMB-bestuur is voor legd, heeft één communiteit zich van het IKV-voors gedistancieerd. Vier andere gemeenschappen zegg dat zij onvoldoende de politieke realiteit kunnen oordelen om onverkort het IK V-standpunt te one schrijven. Drs. J. Y. H. A. Jacobs uit Blokker is aan de katholii universiteit te Nijmegen cum laude gepromoveerd tot d tor in de letteren op net proefschrift „Joan Christiaan i Erckel (1654-1734). pleitbezorger voor een locale ker Het betreft een kerkpolitieke biografie over deze priest jurist, die dertig jaar heeft gevochten voor de rechten i de Utrechtse (oud-katholieke) kerk. Volgens prof. dr Visser van de Rijksuniversiteit Utrecht is het proefsch van groot belang voor de verhouding Rome-Utrecht. Jan Jacobs (35) is sinds mei 1974 wetenschappelijk me werker aan de Katholieke Theologische Hogeschool A sterdam voor Nieuwere en Nieuwste Kerkgeschiedenis De pauselijke raad voor de leken organiseert van i tot tien januari in Yaounde, de hoofdstad van Kaï roen, een ontmoeting tussen Afrikaanse bisschop! en vertegenwoordigers van nationale Afrikaanse le norganisaties en apostolaatsbewegingen. Ongev dertig bisschoppen, in hun land voorzitter van de 1 schoppelijke commissie voor de leken, ongeveer zev tig lekenvertegenwoordigers, alsmede een aantal pri ters en religieuzen zullen zich dan drie dagen bezint op het thema „De roeping van de leken, hun invloed de moderne maatschappij en de spirituele kant v hun engagement".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10