Kardinaal Ratzinger zegent nieuwbouw van Rolduc in kerk wereld Een groene Michelin in het Nederlands S Nk!NLANU> LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 PAGINA» I Het bisdom Roermond Aeeft gisteren het 150-jarige bestaan van Rolduc (een voormalig abdij van de Au gustijner Koorheren in Kerkrade) als seminarie ge vierd, alsmede het zevenja rige bestaan van het door bisschop Gijsen van Roer mond opgerichte seminarie kis tegenhanger van de Ho geschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen, plus je ingebruikneming van >en nieuw onderkomen poor seminaristen en dia- Jcens in opleiding. jTer gelegenheid van deze drie Teiten was de pas benoemde prefect van de congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Ratzinger tot voor kort aarts bisschop van München over gekomen. Hij ging voor tij dens een plechtige eucharis tieviering en zegende tevens de nieuwbouw in. Bij de plechtigheden waren behalve kardinaal Ratzinger nog aan wezig de pauselijke pronunti us mgr. B. Wilstenberg uit Den Haag en de bisschop van Rotterdam mgr. A. Simonis. Bisschop Gijsen las tijdens de eucharistieviering een specia le gelukwens van paus Johan nes Paulus II voor, die hij van de pauselijke staatssecretaris kardinaal Casaroli had ont vangen. Daarin sprak de paus er zijn grote vreugde over uit, dat er tekenen zijn die wijzen op een heropleving van de vroegere seminaries. Het tweede Vaticaans concilie, al dus de paus, heeft in een apart decreet nadrukkelijk het dienstwerk van de pries ters aan de orde gesteld. Het „Volk Gods" heeft steeds sa cramenteel priesterschap van bisschoppen en priesters no dig, ook in onze tijd. „De gedoopten kunnen", zo vervolgde de boodschap van de paus, „nooit één menigte vormen zonder enig onder scheid. Hoe meer verantwoor delijkheden de leken in de kerk op zich nemen, des te meer hebben zij behoefte aan begeleiding en ondersteuning van gewijde dienaren. De paus wilde bisschop Gijsen be moedigen om met het semina- riewerk door te gaan en schonk zijn speciale zegen aan docenten en studenten van Rolduc. Mgr. Gijsen deelde mee, dat zijn seminarie momenteel 84 priesterstudenten telt uit de bisdommen Rotterdam en Roermond. Even gewaagde hij van de onenigheid binnen de kerk van Nederland door op te merken dat er zelfs on der rooms-katholieken one nigheid bestaat. „In Christus' tijd", aldus bisschop Gijsen, „was dat overigens niet an ders". Hij verzocht kardinaal Ratzinger als gezant van de paus de dank van het bisdom Roermond over te brengen aan paus Johannes Paulus II voor de van hem ondervon den steun. Tot slot van de viering hield kardinaal Ratzinger een feest rede met als thema: „Vrijheid en gebondenheid in de rooms- katholieke kerk". Hij bena drukte daarbij dat vrijheid ge bondenheid veronderstelt, omdat de echte vrijheid niet kan zonder bepaalde bindin gen. Velen maken thans de vergissing om het model van de democratische rechtstaat op de kerk te willen toepas sen, maar dat kan niet, omdat de kerk rekening heeft te houden met gezag, met over levering en vooral met de goddelijke waarheid. Boven dien is het westers model van de democratie niet universeel. De kerk kan op grond van haar goddelijke zending geen kopie zijn van een democra tisch staatsbestel. iVerhouding kerk en staat in Griekenland wacht grondige wijziging iDe verhouding tussen kerk in staat in Griekenland zal jich in de nabije toekomst p-ondig wijzigen. De eerste ocialistische minister-pre- ident in de geschiedenis an Griekenland, Andreas 'apandreou, heeft in zijn egeringsverklaring er eeds op gewezen, dat de taat zich spoedig niet meer lal mengen in de aangele- enheden van de kerk. Zo- er het zich nu laat aanzien al het bij de volledige cheiding van (orthodoxe) :erk en staat concreet gaan m een vergaande beper- Behorend tot de grootste grondbezitters van het land de waarde van het kerkelijk vermogen wordt geschat op rond de 155 miljoen gulden wacht de kloosters vooral de nationalisering van de grond, die zij niet zelf beheren en die bij voorkeur zal worden ver kocht aan de kleine pachters. Een eerste stap in deze rich ting was de nationalisering onlangs van die bezittingen van de autonome monniken republiek Athos, die buiten hun souvereiniteitsgebied la gen. Als compensatie daar voor nam de staat het onder houd over van de cultuurmo numenten op Athos. Verder staat op het program ma de invoering-van het bur gerlijk huwelijk naast het kerkelijke, alsmede de af schaffing van het door de staat betaalde salaris van priesters. Dezen worden sinds de militaire staatsgreep van 1967 betaald uit de staatskas, om hen steviger aan de staat te binden. In het vervolg zul len de geestelijken worden betaald uit kerkelijke midde len, onder meer via de scha devergoedingen voor de on teigeningen. De op handen zijnde schei ding van kerk en staat houdt echter „geen kwaadwillig heid" ten opzichte van de kerk in, zoals minister-presi dent Andreas Papandreou, al voor de verkiezingen in een interview heeft vastgesteld. De kerk zou „integendeel, op deze manier slechts ophouden een aanhangsel van het staat sapparaat te zijn" en „de vrij heid krijgen haar eigen weg te gaan, zonder inmenging van de overheid". De scheiding van kerk en staat wordt ook onderschre ven door de aartsbisschop van Athene en primaat van Grie kenland, Seraphim. Hij is van mening, dat deze scheiding beslist voordelen voor de kerk heeft, omdat zij dan de „volle verantwoordelijkheid voor zichzelf te dragen" heeft. Hoewel hij het eens is met de opvatting van minister-presi dent Papandreou, legde de aartsbisschop er in een ver klaring de nadruk op, dat de staat „omdat het gaat om een christelijk land" het overleven van de orthodoxe kerk moet waarborgen en de economische basis daarvan moet veilig stellen. Korte metten De belangenvereniging van lekenwerknemers bij het Va- ticaan (ADLV) zal zich op haar bijeenkomst van dinsdag bezig houden met enkele re cente ontslagen in het Vati- caan. Veel opzien baarde het ontslag op staande voet van een werkneemster bij de con gregatie voor de Katholieke Opvoeding, die vorig jaar als ambtenaar van de burgerlijke stand het huwelijk had geslo ten van een Joegoslavische priester, die nog niet in de le- kestand was teruggebracht. Zij had drie maanden salaris gekregen en de toezegging, dat men haar zou helpen bij het zoeken naar ander werk. Jongeren in Argentinië en Chili hebben vijf miljoen handtekeningen verzameld om instemming te betuigen met de bemiddeling van de Heilige Stoel in het conflict tussen beide landen om het Beaglekanaal. Een delegatie van vier man uit Argentinië en Chili zal de paus vrijdag de handtekeningen overhandi gen en hem bedanken voor zijn bijdrage aan de vrede tus sen de buurlanden. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op het feest van Maria Onbevlekt Ontvangen bij de Maria-zuil op het Spaanse Plein in de Romeinse binnenstad een bloemenkrans neergelegd. Hij zette daarmee een traditie voort, die terug gaat tot 1856, twee jaren na de afkondiging van het dogma van de Onbevlekte Ontvange nis van Maria (de leer, dat Maria zonder erfzonde is ge boren). De Maria-zuil is in 1854 door Pius IX opgericht ter herinnering aan het door hem afgekondigde dogma. Nu Ciskei is toegevoegd aan de „onafhankelijke" thuislan den in Zuid-Afrika, heeft de Raad van Kerken Nederland daarover een informatieboek je laten verschijnen onder de titel „Een lege tafel". De titel is ontleend aan de uitspraak van de zwarte leider Chief Lennox Sabe: „Valt er enig voordeel te verwachten als het ene behoeftige gezin zich voegt bij het andere om sa men neer te zitten aan een lege tafel?". Het boekje bevat onder meer een rapport van de Zuidafrikaanse raad van kerken over de kerken en de toekomst van Ciskei. Het feit, dat publikatie van dit rapport in Zuid-Afrika is verboden was voor de Nederlandse Raad van Kerken aanleiding om het hier te publiceren. „Het gevoel, theologisch be schouwd" was de titel van de inaugurale rede, waarmee prof. dr. H. W. de Knijff zijn ambt aanvaardde aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Hij is daar vanwege de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk benoemd tot kerkelijk hoogleraar in de fa culteit der godgeleerdheid om werkzaam te zijn op het vak gebied van de christelijke ethiek en de bijbelse theolo gie. Prof. De Knijff (50) was onder meer hervormd predi kant te Hem-Venhuizen, Gent (B) en Spijkenisse en sinds 1974 wetenschappelijk hoofd medewerker dogmatiek aan de theologische faculteit te Utrecht. Museumkaart nu ook geldig voor musea Amsterdam AMSTERDAM De Mu seumkaart 1982, die van 14 de cember af verkrijgbaar is, geeft nu ook toegang tot de Amsterdamse musea. De kaart kost 15 gulden en geldt voor ongeveer 200 musea in ons land. Daaronder zijn nu ook het Stedelijk Museum, het Rijksmuseum, het Van Gogh- museum en het Amsterdams Historisch Museum. Toen de kaart vorig jaar voor de eerste maal uitkwam wilden deze in stellingen nog even de kat uit de boom kijken. De jaarkaart is verkrijgbaar bij alle postkantoren en landelijke VVV-kantoren. Leden van O- penbaar Kunstbezit en 65- plussers krijgen de kaart voor half geld. Wie jonger is dan 25 jaar betaalt slechts drie gulden en CJP'ers krijgen de kaart gratis. De opbrengst van de museum kaarten in 1981 werden er 150.000 uitgegeven gaat vol gens een verdeelsleutel naar de musea die gratis toegang geven. Letterkundige prijs voor kroniek over de nazi's BREMEN De letterkundi ge prijs van de Westduitse stad-staat Bremen ten bedra ge van 10.000 Mark (onge veer 11.000) is voor 1982 toegekend aan de 55-jarige Peter Weiss, de uit Berlijn afkomstige schrijver die sinds het eind van de Twee de Wereldoorlog in Stock holm woont. helins bandenmanne- siert nu ook de omslag- ;ening van een groene in onze taal en gewijd 4i de eigen lage landen, t kereltje zit op een ts tussen tulpen en eien en achter hem lait de mooie molen, n hele gebeurtenis, zo'n |tionale uitgave in de ~iks toeristische gidsen Michelin. De naam van ^ze rubberverwerkende iustrie wordt al sinds jaren met ontzag uitge sproken door gastrono men en snobisten, als zij bladeren in de rode gids, die sterren uitdeelt aan restaurants. In die serie was Nederland al verte genwoordigd, samen met de twee anderen Benelux- landen, in één band. Bijna even befaamd zijn de Mi- chelin-wegenkaarten. De groene boekjes zijn meer bestemd voor mensen die een leidraad bij de hand willen hebben, als zij er eens op uit trekken. Buitenlanders kon den sinds 1979 gebruik maken van Michelins „Hollande", de in het Frans geschreven gids over onze gewesten. En nu hebben we er dan eindelijk één voor onszelf, helemaal ge sneden op de beproefde maat van dit systeem. Michelingidsen kenmerken zich door hun zakelijke opzet. De rubriek „Inleiding tot de reis" dringt door tot de kern van de zaak, met uiterst com pacte beschouwingen over kli maat, bodemgesteldheid, flora en fauna, economische aspec ten, geschiedenis, kunst en cultuur, tradities, folklore enz. Dat men er onder het hoofdje „Godsdiensten" niet in slaagt om in 44 regels onze plurifor miteit in het geloof te analyse ren mag men de samenstellers niet kwalijk nemen. Daar zou zelfs de grootste godgeleerde moeite mee hebben Het merkwaardige is, dat een lawine aan informatie zo pret tig leesbaar blijft, dank zij vi suele aardigheidjes als kaartjes en plattegronden in frisse kleuren, tekeningen en sym bolen. Circa viervijfde van de in totaal 200 pagina's is gere serveerd voor de plaatsbe schrijving. Ook in deze opsom ming geneert Michelin zich niet voor de eigenzinnigheid, waar horecamensen zich het slachtoffer van wanen, als zij plotseling uit de rode gids ver dwenen blijken te zijn. Het sterrensysteem wordt ook ge hanteerd voor de beschreven steden en dorpen. Dat zou ook wel eens weerstanden kunnen oproepen. Amsterdam zal best tevreden zijn met de hoge on derscheiding van drie sterren. De andere grote steden kregen er maar twee. Tal van kleine re steden geen. Michelin volgt een strikt eigen selectie. Men komt er bijv. het ene attractiepark (Efteling) wel in tegen en het ander (Slagharen) niet. Is dit het ge volg van een bewuste keuze of streefde men gewoon niet naar volledigheid? Soms kijkt men ook wat vreemd op van het uitgangspunt voor excursies (van Arnhem naar Ouwhands Dierenpark te Rhenen bijv). Maar afgezien van onvolko menheden en enig gegoochel met de sterren is deze Miche lin een ideale aanvulling voor het handschoenenkastje of de fietstas. Een prima tripjesgids. Waar men zich in ons land ook bevindt, de aansluiting op deze informatie kan tot stand worden gebracht. Het lang werpige groene boek kost f 21,- en is verkrijgbaar bij de AlftWB, de boekhandel en de warenhuizen. idat de kerstversiering ouwwerkis, mdatje zoveel werk laakt van 't kerstdiner, ndatjouw verrassing een randende plumpudding is, ndat 't op oudejaar ast 'n knalfeest wordt, 'iiidatje bij al dat ge- loriker, kunstsneeuw en ennegeur iets aan wilt dat iet zo glittert en schittert, fou daarom dus. 'n Feestelijke kombinafcie die je tegemoet glinstert. Schit terende bloes met romantisch getint streep- motief. 36-44

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9