Laboratorium voor weefselkweek in splinternieuw gebouw r Zoeterwoude overweegt toetreding tot schooladviesdienst ORGEN TE OPENEN PAND HOUDT REKENING MET NOG MEER GROEI Sempre Crescendo: Levendige muzikaliteit RD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 PAGINA 5 iELOFARENDSVEEN - De hting Bedrijfslaboratorium (r Weefselkweek aan de Sota- neemt morgen een splinter- w laboratorium in gebruik, nieuwe lab heeft een totale rvlakte van negenhonderd kante meter. De kosten van project bedragen eendriekwart •en gulden. Het nieuwe labo- trium werd noodzakelijk door onstuimige productiegroei armee de stichting vanaf de rt vijf jaar geleden te ma- had. De nieuwe behuizing is iog verdere groei gebouwd: r en duurder dan men eerst )lan was. De opening van het ve pand wordt morgen ver door de voorzitters van de liging „De Nederlandse Bloe- rij" en de Koninklijke Alge- Vereniging voor Bloembol- iltuur, Mr. P.P.A. Teunissen .M. de Jonge. in plantaardige weefsel- het in een steriele omgeving van plantjes in reageerbuisjes, is niet. De Verenigde Staten en ons voorgegaan en Engel hebben wel Nederlandse als klant gehad. Maar na- Stichting Bedrijfslaboratorium in aan het werk was gegaan, sloeg de zo snel aan bij de Nederlandse dat men de plannen voor als proeftijd bedoelde, begin- van drie jaar wel kon vergeten, nge laboratorium moest twee keer elkaar, in 1977 en 1978, zijn pro- verdubbelen. Vorig jaar een werkelijke produktie ge- 2,2 miljoen plantjes van zeven bloemen en sierplanten. Volgend men een werkelijke pro- van viereneenhalf tot vijf miljoen van het nieuwe lab tien miljoen. Dat er van af of men „bewerkelijke" plantjes te produceren Het nieuwe laboratorium staat op steenworp afstand van het oude. De Algemene Keuringsdienst die voor de oude accommodatie beschikbaar had gesteld op zijn keuringsdienst voor groenten ge- proeftuincomplex, heeft nu een stuk grond op dat complex in. erf pacht gegeven. Directeur Ir. G. Elzenga van de NAKS is tevens directeur van de Stichting Bedrijfslaboratorium. Stekken Weefselkweek is eigenlijk een bijzondere vorm van stekken: uit stukjes van plan ten worden nieuwe planten verkregen. Alleen worden de stekjes van welk deel van de plant men die neemt, hangt van de soort af niet in de grond ge stopt, maar in een kunstmatige voedings bodem in een kweekbuisje. Er ontstaat dan een heel klein nieuw plantje, waar van men met behulp van een bepaald hormoon de zijscheuten geforceerd laat uitlopen. Die moeten dienen als stek, waaruit weer nieuwe kweekbuisplantjes voortkomen. Een proces, dat enige keren kan worden herhaald. Zijn er op die ma nier genoeg nieuwe plantjes ontstaan, dan worden die op een nieuwe voedings bodem gezet. Een ander hormoon zorgt er dan weer voor, dat ze wortel gaan schieten. De aldus bewortelde plantjes gaan naar de klant, die ze in de grond kan zetten. Daarbij moet hij wel bijzon dere aandacht besteden aan luchtvoch tigheid en temperatuur. Als voordelen van de weefselkweek zien de beoefena ren van deze teeltwijze en hun klanten- -bloemisten onder meer het volgende: Van gezond uitgangsmateriaal krijgt men gezonde nieuwe plantjes, terwijl men na gewoon stekken vaak vroeg of laat met schimmels, bacteriën of virus sen te maken krijgt. Kweekbuis Het is zelfs mogelijk de ziektevrije plan tjes enige tijd in de kweekbuis te bewa ren, zodat ze "op elk gewenst moment .snel kunnen worden geleverd. Uit een erg klein aantal moederplanten kan zeer snel een groot aantal nieuwe planten worden verkregen. Daardoor kan de bloemist, die zelf voor die moederplan ten moet zorgen, bezuinigen op kasruim- te en energie, terwijl vlot kan worden ingespeeld op marktontwikkelingen. Ge makkelijker dan bij andere teeltwijzen krijgt men bij de voor weefselkweek „ontvankelijke" gewassen van goede moederplanten groepen daaraan gelijke nakomelingen. Vooral bij gewassen, die traditioneel uit zaad vermeerderd wor den, zitten er in de buiten of in de kas verkregen nakomelingschap vaak grote verschillen, maar ook bij traditionele stekvermeerdering kan men wat dit be- Voor het verrichten van de werkzaamheden moeten de laboranten hun mond bedekken, om de weefsels tegen besmetting te beschermen. treft op problemen stuiten. Bij freesia's die uit zaad en uit de knol vermeer derd kunnen worden kan het langs de traditionele weg wel tien jaar duren voordat een uniforme partij is op gebouwd. Maar als een toverformule zien de weefselkwekers hun recept nu ook weer niet. Voordat ze met een nieuw gewas in zee gaan onderzoeken ze gron dig of het wel kan en hoe het kan. zich? Een fout in de samenstelling van de voedingsbodem kan maken, dat het gewas zich bij de consument thuis, als nawee van de hormoonbehandeling, af wijkend gaat gedragen. Doet men het goed, dan kan men planten krijgen die niet van „normaal" zijn te onderschei den. Bij dat vooronderzoek werkt het be drijfslaboratorium samen met de Land bouwhogeschool in Wageningen en eni ge proefstations. Omdat die het door de grote belangstelling uit de bloemisterij- wereld niet helemaal meer konden bij- sloffen, heeft men sinds 1979 ook een bo tanisch analiste in dienst voor eigen. praktijkgericht onderzoek. Begonnen is indertijd met het vermeerderen van freesia, gerbera en anthurium. Nu v/erkt men met achttien gewassen. Gerbera en Anthurium Andreanum behoren nog tot de „grote vier", naast Kaapsviooltje en de varensoort Nephrolepis. Freesia, Dief- fenbachia en Lelie zijn er ook bij. In on derzoek zijn 31 soorten, waaronder bego nia, bromelia, bouvardia, cymbidium (een orchideeënsoort), hertshoornvaren. Door een bijzondere vorm van kweek- buiscultuur heeft de orchideeënteelt zich, al voordat de stichting er was, enorm kunnen ontwikkelen. Het fijne orchideeënzaad wordt in de buisjes ge haaid en krijgt daar een veel grotere kiemkracht dan gebruikelijk. Het Be drijfslaboratorium is pas dit jaar met deze methode begonnen, en op heel klei ne schaal ook met een kweekbuis-stek- cultuur van orchideeën. Uitgangsmate riaal daarvoor zijn de meristemen of ui terste groeitoppen van de stengels, waar door ook uit besmette moederplanten vi rusvrije nakomelingen kunnen worden verkregen. Particulier Het Bedrijfslaboratorium is overigens niet langer de enige in Nederland, die zich met dergelijke onderzoeken bezig houdt. Ook het particulier initiatief heeft zich op de weefselkweek geworpen. Er zijn nu tien tot dertien grote en kleine laboratoria, met een gezamenlijke jaar- produktie van 7,5 miljoen plantjes. En kele soorten, zoals gerbera, kaaps viool tje en varen, vormen negentig procent van die produktie. De Stichting ziet voor zichzelf nog wel degelijk een plaats tus sen die commerciële concurrenten. Ze werkt ten behoeve van het hele bedrijfs leven, moet aan kleine opdrachten even veel aandacht besteden als aan grote en aan moeilijke gewassen even veel aan dacht als aan gemakkelijke. Ze werkt zonder winstoogmerk, dus op basis van kostprijs. In het bestuur zijn bloemisten en bollentelersorganisaties, proefstations en keuringsdiensten vertegenwoordigd. Voor de stichting van het nieuwe ge bouw, grondig afgeschermd tegen alle plantenziektenverwekkers hebben de EG en het Nederlandse Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw samen dertig procent gegeven. In de oude behuizing heeft de Stichting zich sinds11978 zelf kunnen bedruipen. Voor dien werd ze door het O. en S.-fonds en het Produktschap voor Siergewassen ge subsidieerd. De personeelsbezetting is met de produktie meegegroeid. Het ei genlijke vermeerderingswerk wordt met ingang van het volgend jaar gedaan door tien full-time krachten en zeven mensen met een deeltijdbaan. Voor het meren deel vrouwen, die ter plaatse hun oplei ding krijgen. Het bedrijfslaboratorium heeft ook erva ring opgedaan met het vermeerderen van aardbeiplanten en enkele groentege wassen. Men gelooft er dat weefsel kweek ook voor de groenteteeltgrote mogelijkheden biedt. Bij bolgewassen daarentegen is het slechts uitzondering als de methode aanslaat. beeld van de honderden kweken. Een blik in een van de ruimten van het nieuwe laboratorium. t hERWOUDE De Zoe- elidse gemeenteraadsfrac- n het CDA en de VVD n met belangstelling derzoek af dat uitsluitsel ;even over de toetreding schooladviesdienst. Wei tal bij de behandeling gemeentebegroting vol- b week meer duidelijk heden geschapen. Toe- ir) zal overigens niet zo plaatsvinden, want de uenties moeten duide- der ogen worden gezien, :DA en VVD. B':l de remedial teacher a logopediste binnen de s e onderwijsteams uitste- unctioneren, wordt toch gi loefte gevoeld aan nog x deskundigheid binnen s iderwijs. Gedacht wordt le j aan een pedagoog-di- 3jiis voor de systeembege- een psycholoog, een e ater enz. Bij toetreding 0 schooladviesdienst kan jj «hoefte een beroep wor- fdaan op de verschillen- kundigen, hetgeen zeker oordeel kan worden ge il. In de gemeente Lei- inctioneert een schoolad viesdienst waarbij tevens de gemeente Oegstgeest is aange sloten. De VVD-fractie acht toetreding zinvol wanneer de wenselijkheid aan nog meer deskundigheid duidelijk is ge bleken. „Een afweging van het belang van deze deskundig heid tegenover de prijs die daarvoor betaald moet wor den, zal echter heel nadrukke lijk moeten plaatsvinden", zo betoogde de heer P. Kremer onlangs in de raad De grootste zorg van de chris ten-democraten is hoe vol doende greep op de gang van zaken binnen het Zoeterwoud- se onderwijs kan worden ge houden. De rijksbijdragerege ling voorziet in een bijdrage van 20 gulden per kind; dat bedrag zal worden opgetrok ken naar circa 50 gulden per kind. Aangezien het kostenni veau per kind thans op circa 100 gulden ligt is de nieuwe norm van de rijksbijdragerege ling interessant voor de ge meenten. De gemeente Zoeter woude onderzoekt de moge lijkheden, samen met onder meer Leiden, Oegstgeest en Voorschoten, om te komen tot een regionale schooladvies dienst die op basis van een ge meenschappelijke regeling in de vorm van een stichting moet gaan functioneren. Een regionaliseringscommissie houdt zich bezig met de ont- werp-statuten. Namens Zoe terwoude hebben daarin zit ting de heer Duynhoven (na mens de Stichting Katholiek Onderwijs Zoeterwoude), de heer Verboom (namens de Stichting Katholiek Onderwijs Leiderdorp/Zoeterwoude- Meerburg) en wethouder Maan (namens het openbaar onderwijs). Een van de meest essentiële zaken is de mate van zelfstandigheid. Blijkens de concept-statuten wordt daarin voorzien door middel van beheerscommissies die in houdelijke taken krijgen. Het ligt in de bedoeling dat in ie dere gemeente die deel zal uit maken van de gemeenschap pelijke regeling minimaal één beheerscommissie werkzaam zal zijn. Het grote voordeel van een schooladviesdienst is de aanwezigheid van specialis ten. Met name bij de activitei ten in het kader van de inte gratie van het kleuter- en ba sisonderwijs en de reorganisa tie van het schoolwerkplan eist het nodige specialisme. Hoewel het begeleiden van kinderen in eerste instantie een taak van de leerkrachten is, kan een aanvullende bege leiding soms niet alleen wen selijk, doch zelfs noodzakelijk zijn. Er wordt naar gestreefd indien dat ook financieel haalbaar is met ingang van het schooljaar 1982-1983 toe te treden tot de schooladvies dienst. LEIDEN Slechts ander halve maand na haar ambi tieus jubileumprogramma presenteerde Sempre Cres cendo zich opnieuw, ditmaa) in de foyer van de Stadsge hoorzaal. Orkest, koor en madrigaalkoor van vereni ging Minerva toonden onder hun dirigent Bastiaan Blom hert een levendige muzikali teit in werken van Haydn, Bach, Bértok, Brahms en Schubert. De foyer heeft een beperkte akoustiek, waarin een bezet ting tot middelgrote omvang goed kan floreren, iets waar mee Sempre in haar pro grammakeuze voldoende re kening gehouden heeft. De ouverture van Haydn wist door haar barokke en klassieke stijlvermenging de aandacht te boeien, maar vormde door de dikke en spanningsloze klank van de blazers als uitvoering een wat zwakke start. Het tegendeel vormde het derde Brandenburgse con cert van Bach. Een gewaagde onderneming voor een ama teurorkest, zeker in een klei ne bezetting, omdat deze het klankbeeld kwetsbaarder maakt en van de afzonderlij ke musici meer eist. On danks kwaliteitsverschillen tussen hen klonk het geheel levendig, ritmisch en in sa menspel verzorgd. De om schrijving „fascinerend stem- menweefsel" in het program maboekje werd in bewonde renswaardige mate gereali seerd. Ook de naïeve charme van Bértök Roemeense Volks dansen en de symfonische al lure van Schuberts vijfde symfonie werd met een pro fessioneel volgroeide expres sie gebracht. Een prestatie, die dirigent Blomhert tot stand bracht dankzij de strij kers. In de vocale intermezzi liet het grote koor meer dan het Madrigaalkoor zich als een kwalitatieve eenheid horen. Na een vale inzet in Brahms Liebeswalzer verdiepte haar klank zich, zodat samen met de gearticuleerde en beel dende voordracht de overtui gingskracht van het qrkest werd geëvenaard. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5