w iev verstoort Europese droom an Leiden FC Utrecht vraagt uitstel van betaling Feyenoord ongewijzigd tegen Radnicki Nis n Jos Lammertink tekent voor wielerploeg Ehlen Negentienjarige Zwitser verrast Mahre en Stenmark LE1DSE COURANT/ WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 PAGINA 17 Succesvolle hartoperatie voor ex-atleet Ron Clarke MELBOURNE Ron Clarke, de Australische atleet die in de jaren zestig zeventien wereldrecords op de midden- en lange afstandnum mers verbeterde, heeft gisteren in Melbourne een open hartoperatie ondergaan. De 44-jarige Clarke had last van een lekkende hartklep. Clarke vermoedt dat het defect in 1968 na de Olym pische finale op de 10.000 meter in Mexico Stad is ontstaan. Clarke zak te toen na het passeren van de finish ineen. Ron Clarke stopte in 1970 met de wedstrijdsport. Hoewel hij zeven tien keer een wereldrecord verbeter de, slaagde de Australiër er nooit in een gouden Olympische medaille te veroveren. Zes jaar geleden werd bij een routi ne-controle een geruis in het hart van Clarke ontdekt. Clarke wilde daar nooit serieus aandacht aan be steden maar liet zich maandag in een ziekenhuis in Melbourne opne men nadat een specialist had gecon stateerd dat het geruis werd veroor zaakt door een lekkende hartklep. De operatie werd een volledig suc ces. De artsen verwachten dat Ron Clarke binnen tien dagen het zie kenhuis kan verlaten. Reutemann blijft toch racen teUE-NOS AIRES Aan de uitspraken van de coureurs in formule 1-wagens schijnt niet zoveel geloof meer gehecht te kunnen worden. De Argentijn Car los Reutemann, die als tweede eindigde in de strijd om het wereldkampioen schap achter Nelson Piquet, verbaasde vijf weken geleden de internationale autosportwereld met zijn mededeling dat hij het racen voor gezien hield. In Buenos Aires werd gisteren wereld kundig gemaakt dat Reutemann na ruggespraak met zijn manager Domim go Cutuli toch weer terug was geko men op zijn opzienbarende beslissing en in 1982 opnieuw zal deelnemen aan de races in de formule 1-wagens. ENTER Jos Lammertink heeft in Enter zijn handtekening gezet onder een contract, dat hem het komend seizoen als prof wielrenner binnen de Elro ploeg van Jos Ehlen bindt. Voor de 23-jarige Oldenzaler is daarmee een einde gekomen aan een periode van onzekerheid over de voortzetting van zijn wielercarrière, die de laatste jaren door veel pech werd gekenmerkt. Zoals bekend rijdt Lammertink momenteel nog voor de HB- formatie van Henk Koopmans, de wielerstal die na drie jaar wordt opgeheven. Ehlen is een van de drie sponsors, die zich met ingang van het nieuwe seizoen in het profwereldje waagt. De ploeg richt zich vooral op wedstrijden in Neder land en zal het buitenlands programma beperkt houden. Naast Lammertink komen onder anderen Hans Langerijs, Ad Tak, Wim de Ruiter, Wies van Dongen, Theo Smit en Jan Aling voor de equipe van Ehlen uit. Jos Lammertink. IDANKS HOOFDROL STEVE 'EN Lang, erg hield Parker tegen- per Kiev bij. Tot twee uten voor tijd had de Ise ploeg voor eigen liek nog uitzicht op jes. Toen echter sloeg tr met medewerking Leiden een niet meer verbruggen kloof. Bij stand 67-70 in het •deel van de Russen, ie Bruinsma, de zwak- 5 ipeler van Leiden, een roudige schietkans en hij even later Rey- op onreglementaire p van scoren af. De die gisteravond liet wat trefzeker schie- is, miste ook ditmaal Tweemaal plofte de door de ring: 67-72. len was definitief ver en, de ploeg kwam wel terug tot 69-72 tr moest constateren acht seconden wel erg is om een driepunt- ilerstand te overbrug- teleuritellend resultaat Leiden dat na één Euro- upduel al kan conclude- lat de Europese droom zo als voorbij is. Eén man wel tevreden terugblik- op de wedstrijd, Steve okas. Hij snoerde al zijn :i de mond door een schit- ide partij te spelen. De rikaan legde de Russische Tkachenko aan banden yerd met twintig punten topscorer van zijn ploeg, en, dat begon met Hagens, Plaat, Puidokas, Bruinsma en Downey in de basis, kende een uitstekende start. Spelend vanuit een man-to-man defen sie werd meteen een voor sprong genomen, die uitgroei de tot maximaal vijf punten. Kiev, spelend zonder de op de bank zittende Tkacenko, had in die openingsminuten moeite met de agressief spelende Leidse ploeg. Toch kon de thuisclub geen groot gat slaan. Kiev, spelend met een zone- verdediging, bleef op de been en deed dat voornamelijk dank zij de haarzuiver schie tende Ryzik en Ryzov. Na zo'n acht minuten spelen besloot de Russische coach tot het inzet ten van de 2.24 meter lange Tkachenko. De Russische gi gant maakte meteen kennis met Puidokas. De Amerikaan pakte in het eerste duel met Tkachenko de rebound. De Rus verliet dat duel met een persoonlijke fout en zette de wedstrijd ongelukkig voort door direct daarop drie vrije worpen op rij te missen. Ondanks het matige optreden van de twee lange Russen Be- lostenny (2.10 meter) en Tka chenko, sloop d'e Russische ploeg langzaam maar zeker dichterbij. Waar Ryzik en Ry zov raak bleven mikken, sta pelde Leiden in die periode fout op fout. In de veertiende minuut zorgde Tkachenko •voor 24-24 en na een kwartier spelen kwam Kiev voor het eerst op voorsprong: 26-28. Omdat Mitchell Plaat volledig van slag raakte - hij verloor de bal drie keer op rij - kon Lei den niet aansluiten. De rust werd dan ook bereikt met een achterstand van 34-36. Dave Downey, die al heel snel met drie persoonlijke fouten naar de bank werd gehaald, liep vlak voor rust tegen zijn vier de p op. De tweede helft was één voortdurende Leidse achter volging. Kiev kon Leiden tien minuten lang van zich af hou den. De marge bleef in die eerste tien punten telkens twee punten. Op dat moment sloeg Puidokas toe. De center, verdedigd door de veertien centimeter langere Tkachen ko, zette zijn bewaker tot drie keer toe voor schut. Gevolg: Leiden was helemaal terug in de wedstrijd, ging na die tien minuten met een punt voor sprong aan de leiding: 60-59. Voor de Russische coach reden om Tkachenko naar de kant te halen. Een ding was gisteren wel duidelijk. Kiev zou het duel niet winnen dank zij lengte. De Russen bleven vooral op de been omdat eer dergenoemde Ryzik en Ryzov (hij vooral) over een haarzui ver schot beschikten. De voorsprong van Leiden was maar van korte duur. Kiev kwam op 60-61 en zou de rest van de wedstrijd niet aan de negatieve kant van de score komen. De hernieuwde Leidse achtervolging was niet succes vol omdat er op de beslissende momenten onnodige fouten werden gemaakt. Zo miste Downey bij de stand 66-67 twee vrije worpen zodat het slechts 67-67 werd, en liet Bruinsma bij 67-70 een een voudige schietkans liggen. Kiev maakte op die momenten juist geen fouten, het Russi sche team bleef onverstoor baar doorspelen en won daar om verdiend: 69-72. Winst in een partij die kwalitatief niet van hoog gehalte was, maai: door het spannende verloop Twee uitblinkers in beeld. Steve Puidokas van Leiden aan de bal in duel Ryzov van Kiev. wel erg aantrekkelijk bleef, ontmoetingen met Bratislava Leiden: Puidokas 20. Plaat 18, Kragt- Voor Leiden een schrale heeft de ploeg van coach Ton wijk 10; Bruinsma 6. Downey 5; Ha- troost. In de partijen tegen Boot winstkansen. gens 4; Fopma 4 Real Madrid en Kiev lijkt de *ieX: Ryz,ov 5yzil?17; Belostenny ploeg kansloos. Alleen in de KEES VAN HERPEN 12; Sevenko 10; Tkachenco 9. itslagen lersen ilversum [ERSUM - De uitslagen van de pn op de baan van Hilversum |den koersen zijn: |TE KOERS. 2000 m: 1. Urana Hartman) 1.23,6 2. Udilia B; 3. r Westlandia. Toto: winnend f. plaats f. 2,60 f. 1,30 f. 8,20 kop- 14,10 trio f. 4240,70. CDE KOERS, 1600 m: 1. Viola ion (J. Kloosterman) 1.25,3; 2. itesse; 3. Vesins Ia Fusee. Toto; nd f. 3,00 plaats f. 2,70 f. 1,70 f. oppel f. 8,60 trio f. 196,20. DE KOERS, 2020 m: 1. Unie (M. Bouwhuis) 1.25,5; 2. Ultda- l Umido Albo. Toto: winnend f. laats f. 1,40 f. 2,20 f. 3,60 koppel trio 111,50. IDE KOERS. 2000 m: 1.Swift )ia (Mw. M.H.B. Imming) 1.23,5; terglorie; 3. Sapella. Toto: win- 't. 3,10 plaats f. 1,50 f. 1,40 f. 7,40 (1 f. 7,50 trio f. 239,50. Niet ge- nr. 10 Ria Casindra. DE KOERS. 1600 m: 1. Vancou- £ede (G.W. van Eykelenborg) 2. Vrederik M; 3. Vesper. Toto: )nd f. 6,90 plaats f. 2,40 f. 1,70 f. Èjel f. 17,30 trio f. 214,90. KOERS. 2440 m: 1. Upshot (J.W Scheffer) 1.24,7; 2. Toi Tres Chique. Toto: winnend f. aats f. 1,60 f. 2,40 f. 7,60 koppel trio f. 289,80. NDE KOERS, 2020 meter. StarfJ.Wagenaar) 1.22,8 2. Ur- 3. Ulriska TOTO: winnend plaats f. 1.80 f. 1.60 f.1.40 koppel trio f.75.90 Niet gestart: Udet a en Red Fox. STE KOERS. 2000 meter. 1. N(M.van Leeuwen) 1.20,8. 2. n. 3. Prodigal Dartel TOTO: :nd f.9.70 plaats, f.1.90 f.7.50 koppel f.96.50 trio f.795.40 Niet t: Odysner. INDE KOERS, 2920 meter. 1. Woldberg(T.Smeding) 1.23,4. 2. Formosa. 3. Praeses Hanover k winnend f. 2.30 plaats f.1.20 f.1.60 koppel f.3.00 trio f.17.60 Wtart: Sita van Hiddum. DE KOERS. 1609 meter. 1. Ti- r Lune(R.Kromkamp) 1.20.1. 2. Buitenzorg. 3. Rodachs TOTO: nd f.3.20 plaats f.2.70 f.3.40 I f.31,00 trio f.255,00 Niet ge- Nok. >E KOERS. 2000 meter. 1. Ure- :R.Kromkamp) 1.22,2 .2 Ural hom. 3. Tamnina N TOTO: snd f.3.90 plaats f. 2.50 f.3.90 koppel f. 12.20 trio f.498,70 Niet 't: Sagitta d'Almere. kUSATOROMZET: f. 400.248.-. APRICA De Zwitser Joel Gaspoz heeft gisteren een ver rassende overwinning in een wedstrijd voor de wereldbeker alpine-skiën behaald. In de Italiaanse plaats Aprica zege vierde de negentienjarige Gas poz in een reuzeslalom. Gaspoz, de laatste twee jaar al Zwitsers kampioen, veroverde in twee manches een voor sprong-van twee seconden op de houder van de wereldbe ker, de Amerikaan Phil Mah re. Ingemar Stenmark werd 'derde. Voor het eerst sinds 1977 incasseerde de Zweed bij zijn seizoenstart niet de over winning. In het klassement om de combinatie-wereldbe ker (afdaling en slalom) leidt Mahre na twee wedstrijden. Gaspoz eindigde vorig seizoen in het klassement om de wereldbeker als zesde. Door een laag ijs was de sla lom voor de skiërs niet zonder gevaar. Tragische held van de wedstrijd was Phil Mahre, die tijdens de eerste manche een skistok brak en desondanks de tweede tijd verwezenlijkte. De uitslag van de reuze-slalom van Aprica is: 1. Joel Gaspoz (Zwi) 2.38.49 <1.19.76 - 1.18.73); 2. Phil Mahre (Vst) 2.40.47; 3. Ingemar Stenmark (Zwe) 2.40.52; 4. Josef Fournier (Zwi) 2.41.78; 5. Bojan Kricaj (Joe) 2.42.08. (Van onze verslaggever) UTRECHT Speelt FC Utrecht na de winterpauze (23 januari in Deventer tegen Go Ahead Eagles) nog in de eredivisie? Ja of nee? De Utrechtse rechtbank en de KNVB zullen daar vandaag een beslissing over nemen. De eredivisieclub uit de Domstad heeft gisteren sur séance van betaling aangevraagd. Dat zou het faillissement van FC Utrecht betekenen en daar is ook de gemeente, die zowel schuldeiser als subsidiegever is, niet mee gediend. Vorig jaar werd het stadion De Galgenwaard, daarbij vrijwillig geholpen door een groep jeugdige supporters, gesloopt en dit seizoen door een nieuw stadion, annex winkel centrum en sporthal, vervangen. Als de Utrechtse rechtbank uitstel van betaling verleent dan krijgt men in de Domstad de unieke situatie dat er wel een prachtig voetbalstadion is, maar geen vereniging die er in speelt. De KNVB kan bij faillissement van FC Utrecht de licentie overschrijven op een nieuw op te richten betaald voetbal-organisatie in Utrecht, maar als dat zo gemakkelijk zou gaan was het betaalde voetbal in Nederland binnen een maand gesaneerd. In Utrecht wordt daarmee geen rekening gehouden. FC Utrecht heeft gisteren een beroep op het noodfonds van de KNVB gedaan. De Voetbalbond heeft dit verzoek voorlopig niet gehonoreerd, omdat dan ook andere noodlijdende clubs zouden aankloppen. Bovendien is er het geld niet voor. Het bericht dat het FC Utrecht-bestuur zou zijn afgetreden, werd door manager Cor Hesselberth pure onzin genoemd. De spelersgroep en trainer Han Berger maken zich, nu hun salarissen voorlopig zijn gega randeerd, geen zorgen. Vanuit de spelersgroep is zelfs positief gereageerd op de zaak-FC Utrecht. Oranje-doelman Hans van Breukelen heeft het FC Utrecht-bestuur en de schuldeisers aan geboden, zichzelf te verkopen. Van dat geld kunnen enkele lo pende schulden worden betaald. Er is echter één maar aan ver bonden: de club die Hans van Breukelen uit de „failliete inboe del" overneemt, zal ook trainer Han Berger moeten kunnen in lijven. De combinatie Van Breukelen-Berger en omgekeerd staat contractueel vast en is niet te scheiden. Vanuit de Westduitse Bundesliga (Eintracht Frankrfurt en HSV) is al interesse ge toond. Sportwereld LONDEN In de Engelse eerste divisie-competitie heeft Southampton gisteren op eigen terrein verrassend verloren van Brighton: 0-2. De overge speelde wedstrijd in de vierde ronde van de leaguebeker tus sen Liverpool en Arsenal ein digde in een overwinning voor de thuisclub: 3-0. Liverpool had daarvoor wel een verlen ging nodig. Een aantal wed strijden werd afgelast wegens de hevige sneeuw die Enge land teisterde. DEN HAAG LZ *86 heeft het poloduel in de hoofdklasse heren tegen DZV met 7-8 ver loren. MADRID Voor de eerste keer in de Spaanse sportge schiedenis is een vrouw de hoogste baas. De 37-jarige So- leda Berrecil, een blondine uit Andalusië, werd gekozen tot minister van CRM, waaronder de sport ressorteert. Berrecil beoefende zelf ook sport. Zij was hockeyspeelster. BENIDORM Na de tweede ronde van het zonale schaak toernooi voor dames in Beni- dorm bezet de Nederlandse Corry Vreeken met anderhalf punt de gedeelde eerste plaats. Evenals de Spaanse Julia Gal lego en Sheila Jackson uit Groot-Brittannië noteerde de Nederlandse een winstpartij en een remise. AMSTERDAM De traditio nele internationale military van Amsterdam zal in 1982 niet worden gehouden. Het be stuur van de stichting military Amsterdam heeft besloten zijn activiteiten op te schorten, we- gens een niet sluitende begro- - ting. FREIBURG De Zwitserse veldrijder Albert Zweifel heeft in Marty bij Freiburg zijrv twaalfde seizoenzege behaald De Brit Chris Wreghitt eindig-;* de als tweede. Wereldkam- - pioen Hennie Stamsnijder kwam met een achterstand van 27 seconden als vierde over de eindstreep. ZUIDLAREN Voor 1000 belangstellenden heeft de Fransman Hubert Esnaut tij dens het concours hippique in Zuidlaren een internationaal springconcours gewonnen. In de barrage, waarvoor liefst 25 combinaties zich hadden ge plaatst, ging Esnaut met „Ielo A" het parkoers foutloos rond;! in 43.94 seconden. De Belg Luc-! Leemans werd met „Urky"!' tweede en Gea Zwart uit Al melo bezette de derde plaats met „Fly Away". De spelers van het Joegoslavische Radnicki Nis keurden gisteravond de natte gras mat van de Kuip, waarop niet mocht worden getraind. De man met de pet (twéede van rechts) is trainer Dusan Nenkovic. ROTTERDAM Feye noord zal vanavond het Joegoslavische Radnicki Nis met een elftal bestrij den dat exact dezelfde sa menstelling heeft als in de uitwedstrijd het geval was. De twijfelgevallen Andrej Jeliazkov en Wim van Til werden na een laatste training in het Bra bantse Bosschenhoofd fit genoeg bevonden om aan de zware klus deel te ne men. •Feyenoord-trainer Vaclav Je- zek heeft het elftal, dat moet proberen de in Nis opgelopen achterstand van 2-0 volledig uit te wissen, op twee plaatsen gewijzigd in vergelijking met het team dat in de laatste com petitiewedstrijd tegen PEC Zwolle aantrad. De pure aan vallers Richard Budding en Jupp Kaczor hebben hun plaatsen moeten afstaan aan Karei Bouwens en Wim van Til. Bouwens en Jan van Deinsen zullen zonder twijfel meer inhoud aan de aanval lende bedoelingen moeten ge ven, terwijl ook veel in dat op zicht verwacht kan worden van een opkomende Ivan Nielsen. Bij de Joegoslaven, die in Rot terdam pas aan hun achtste karwei in het Europese voet bal toe zijn, zal er in elk geval één wijziging zijn, omdat laat ste man Aleksander Panajoto- vic geschorst is, waarvoor trai ner Dusan Nenkovic de 21-ja- rige Milos Drizic in de ploeg heeft opgenomen. Drizic speel de in de eerste ontmoeting met deze ploeg in de derde ronde van de strijd om de UEFA- Cup slechts drie minuten als invaller voor middenvelder Sanid Beganovic. Te verwach ten valt dat ook topscorer Mi- drag Stoiljkovic weer van de partij zal zijn na het uitzitten van een schorsing. De Joegos laven hebben ook in een eer der stadium van de UEFA- Cupcompetitie te maken gehad met een schorsing. Wat er op zou kunnen duiden dat de ploeg geen middelen schuwt om het doel - de volgende ron de - te bereiken. Vooral in de eerste wedstrijd van de tweede ronde tegen de Grasshoppers is het een schoppartij van be lang geweest, waarvan de meeste schuld aan de Joegosla ven werd toegekend. Hoewel de kaartverkoop voor het duel tegen Radnicki aller minst gunstig verloopt, begint Feyenoord toch reeds het „Cruijff-effect" te merken. Op zondag 20 december staat het 1 thuisduel tegen Ajax op het programma en voor die ont moeting is de belangstelling wel erg groot. In verband daarmee wordt twee uur voor het begin van de UEFA-Cup- wedstrijd begonnen met de voorverkoop. Tot één uur na afloop wordt daarmee doorge gaan. Opstelling Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Troost, Stafleu; Van Til, Van Hane- gem, Van Deinsen; Bouwens, Jeliazkov en Vermeulen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17