eevalking: voor olstoelgebruikers $een plaats in bus V'an Mierlo wil in leger discussie over kernwapens Politie Italië heeft handenvol werk aan rechts-extremisten Eigen bijdrage kinderopvang moet omhoog Onderwijs eist meer geld voor scholenbouw Hoofdverpleegkundige s de kop van Jut Tientallen Dodewaard- klachten naar officier Minder treinen met Kerstmis Forse winst D'66 voorspeld Nederlanders in leroep tegen steun aan vluchtelingenkampen Gekraakt hotel opnieuw ontruimd Dumpen van radio actief afval in oceaan nu stoppen JNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 PAGINA 15 Jlieuws van de Dag" leen in Amsterdam 'OLLE De oplage van de Courant Nieuws van de een uitgave van het Te- iconcern, wordt dras- teruggebracht. Alle mnees buiten de agglome- [ie Amsterdam wordt ge- igd over te stappen op Telegraaf'. Tot voor kort ird „De Courant Nieuws n de Dag" landelijk ver- reid; enkele maanden gele- n is begonnen met het op- [fen van de ochtendeditie. Noord-Brabant en Lim- tg zijn de abonnees al over „De Telegraaf". Naar ver- ihting zal deze operatie volgend jaar zijn vol- iid. Partij garnalen voor illegale thuispellerij in Utrecht onderschept UTRECHT De politie van Utrecht heeft deze week in de Domstad een bestelauto met 1500 kilo ongepelde garnalen aangehouden, die wa ren bestemd voor illegale „thuispellerijen". De chauffeur, een 43-jarige Volendammer, werd gedwongen de garnalen naar het adres van herkomst terug te brengen. Naar aanleiding van klachten over een rotte-visstank stuitte de Utrechtse politie enkele weken geleden op een illegale „thuispellerij". Bij verder onderzoek vond de politie nog zestig adressen waar de Vo lendammer z'n ongepelde garnalen kwijt kon. Garnalen mogen alleen thuis worden gepeld als aan strenge hygiënische eisen wordt voldaan. ARNHEM Het justitieel klachtenbureau Arnhem zal deze week nog tientallen klachten over het politie-optre- den tijdens de Dodewaard-demonstratie bij de Arnhem se officier van justitie indienen. Alleen al over het gebruik van CS-gas zijn 1333 klachten binnengekomen. Er is 4500 kilo van dit spul gebruikt; veel mensen hadden weken later nog last van hun lucht wegen. Andere klachten betreffen het optreden van ar restatieteams die actievoerders middels een spuitbus met gas verdoofden alvorens hen te arresteren. Voorts is geklaagd over het hinderen van de EHBO-ploeg door de politie. Volgens het bureau had het politieoptreden weinig te maken met handhaving van de openbare orde. Morgen en vrijdag moeten tien Dodewaard-actievoer- ders voor de rechter in Arnhem verschijnen. Zes totaal weigeraars krijgen 18 maanden DEN HAAG Het Hoog Militair Ge rechtshof in Den Haag heeft zes zoge heten totaalweige raars voor de mili taire dienst veroor deeld tot achttien maanden gevange nisstraf. Eerder had de krijgsraad in Arnhem eenzelfde straf opgelegd. UTRECHT De jaarlijkse kerst-uittocht fier trein naar buitenlandse bestemmingen ijkt minder massaal te worden dan vorig jaar. Er is volgens de Nederlandse Spoorwe gen sprake van een verschuiving naar de krokusvakantie. Voor het kerstvervoer per trein zijn nu on geveer 130 extra rijtuigen ingezet, wat ten opzichte vorig jaar een vermindering van vijftig rijtuigen betekent. Voor diverse be stemmingen in Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland zijn nog kaartjes voor zit-, lig- en slaapplaatsen beschikbaar. De NS houdt nu al rekening met dertig extra rijtuigen voor de krokusvakantie volgend jaar. DEN HAAG Indien er op dit moment verkiezingen zouden worden gehouden zou de PvdA (nu 44 zetels) zes tot zeven zetels in de Tweede Kamer kwijtraken. Het CDA (thans 48) zou drie zetels verlie zen. Grote winst zou de derde regerings partij D'66 behalen: in vergelijking met mei van dit jaar zou de partij 6,8 procent meer stemmen halen en uitkomen op 17,9 procent, te vertalen in een zetelwinst van tien (van 17 naar 27). Daarmee zou D'66 in de buurt komen van de VVD. Dit is de uitslag van een enquête die het bureau Lagendijk in opdracht van de AVRO ge houden heeft onder 2000 Nederlanders. De VVD (nu 26) zou twee zetels winnen. EN HAAG Minister fevalking van Verkeer eft weinig hoop dat rol- ielgebruikers ooit be- prlijk met tram en bus pnen reizen. Alle nieu- I treinstellen en alle in- citytreinen en -stations llen voor rolstoelgebrui- jrs toegankelijk worden tnaakt, maar dit vraagt iel tijd. Voor tram en p is dit financieel niet jalbaar. ièvalking besprak gisteren openbaar vervoer met de tnercommissie voor het ge- ndicaptenbeleid. Hij liet er in twijfel over bestaan dat br bus en tram de grens iet liggen bij de licht-gehan- apten. Alleen al het streek- ivoer met zijn tienduizen den haltes kan onmogelijk voor de zwaar-gehandicapte toegankelijk worden gemaakt. De woordvoerders van de par tijen lieten de minister weten dat met het toegankelijk ma ken van de trein het laatste woord niet gesproken mag zijn. Zij waren van mening dat de grote geldbedragen die daarmee gemoeid zijn, effi ciënter besteed kunnen wor den. De ministers Zeevalking en Gardeniers (volksgezond heid) kregen ook tal van wen sen te horen: betere reisinfor matie op de stations, betere omroepinstallaties op de per rons en aanpassing van de in tercom aan de NS-loketten, uitklapbare treden aan trei nen, enkele hoge zitplaatsen, hogere instapperrons bij bus en tram. Mevrouw Oomen (CDA) vond dat tot dusver te weinig creativiteit is getoond en aangemoedigd. Voorzitter Cornelissen van de gehandicaptenraad was teleur gesteld over het antwoord van met name minister Zeeval king, die naar zijn mening te veel vasthoudt aan het uitslui tend geschikt maken van de trein voor rolstoelgebruikers. Ook bij bus en tram is de tech niek ver gevorderd. Hij ver weet de minister slecht te zijn voorbereid, met name bij zijn opmerking over de Haagse knielbus die volgens Zeeval king ongeschikt zou zijn voor rolstoelgebruikers. Ook nam de commissie hem kwalijk dat hij de gehandicapten zelf de schuld gaf van de lange' wachttijden bij het verlengen van hun rijbewijzen. Volgens commissielid Castricum (PvdA) wordt de vertraging bij het CBR veroorzaakt door het grote aantal medische keu ringen. SN HAAG Minister an Mierlo (Defensie) wil het leger, zowel onder roepsmilitairen als on- dienstplichtigen, een icussie op gang brengen er kernwapens. Om te beginnen wil de minister dat er informatiemateriaal over kernwapens in de krijgsmacht wordt ver spreid en dat bij de oplei ding van militairen meer aandacht aan het kernwa- penvraagstuk wordt be steed. |SN HAAG Zes in Zuidafrika wonende Nederlan- irs hebben bij de Raad van State beroep aangetekend gen de steun van 250.000 gulden die Ontwikkelingsa- fenwerking heeft toegezegd voor humanitaire hulp |n vluchtelingenkampen in de frontlijnstaten. idens de behandeling van het beroep gisteren in Den Haag, loogde de advocaat van de zes Nederlanders, dat het ANC ddels moordaanslagen de Zuidafrikaanse staat omver wil rpen. Door het toegezeggen van steun zou Nederland daar n meehelpen; het ANC beheert immers de betreffende vluch- Sngenkampen. Ook trok hij de integriteit van het Komitee iidelijk Afrika, dat als tussenpersoon bij de uitvoering van de geringshulp optreedt, in twijfel. I verdediger van dit Komitee zei de actie van het zestal uiter- Ite kwalijk te vinden. Hij sprak van verzet tegen humanitaire morele hulp aan de slachtoffers van het racisme. Volgens m maken de zes Nederlanders zelf deel uit van een systeem 1 het racisme wil handhaven en zou de wet zich niet moeten >or een dergelijke beroepsmogelijkheid. De minister gaat hiermee in op een voorstel van de Maat schappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK). Dat is een adviesorgaan voor de regering, bestaande uit vertegenwoordi gers van verschillende maat schappelijke organisaties en instellingen, zoals vakbonden, werkgeversorganisaties, ker ken, universiteiten en persor ganen. De MRK heeft op verzoek van de vorige minister van Defen sie, De Geus, een rapport sa mengesteld over de binnen de krijgsmacht levende kernwa penproblemen. Volgens de Raad moet in alle geledingen van de krijgsmacht een diep gaande discussie over het kernwapenvraagstuk worden gehouden. Deze discussie zou moeten worden voorbereid en begeleid door een voor dat doel in te stellen stuurgroep van deskundigen, zowel mili tairen als niet-militairen. Ook zou een wetenschappelijk on derzoek moeten worden ge houden naar de in het leger heersende opvattingen over kernwapens. Minister Van Mierlo zal zich, onder andere in overleg met de Tweede Kamer en met de belangenverenigingen van mi litairen, nog nader beraden over de wijze waarop de kern wapendiscussie in .het leger moet worden gevoerd. Ook over de wenselijkheid van een wetenschappelijk onderzoek moet hij nog een standpunt be palen. Terwijl de ME'ers het gekraakte pand proberen binnen te dringen, worden ze door krakers bespoten met een brandblusapparaat. GRONINGEN De Gronin ger politie heeft gisteren voor de tweede maal binnen 24 uur het voormalige hotel Hofman in de binnenstad van Gronin gen ontruimd. Na een actie van ongeveer anderhalf uur werden de 35 krakers geboeid uit het pand weggevoerd. Hen zal lokaalvredebreuk ten laste worden gelegd. De krakers hadden 2 decem ber het voormalige hotel Hof man voor de eerste keer ge kraakt. Zij verklaarden daarbij dat het pand een jaar leeg had gestaan. Maandagochtend wer den zij voor de eerste keer uit het pand verwijderd, waarna zij 's avonds het gebouw op nieuw binnendrongen. Het Le ger des Heils, de eigenaar van het pand, zegt het voormalige hotel in gebruik te hebben als onderkomen voor daklozen. Het spelletje schaak ruw onderbroken. Een van de gearresteerde krakers wordt ge boeid afgevoerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Hans de Boer van erm overweegt een verhoging van de eigen bijdrage die ou ders moeten betalen voor het onderbrengen van hun kind in een kinderdagverblijf. De eigen bijdrage moet afgestemd zijn op het inkomen van de ouders. Met dat geld zou de huidige capaciteit aan kinderdagverblijven (6000 plaatsen) met ongeveer 600 plaatsen kunnen worden uitge breid. Verder zal uit het werkgelegenheidsplan geld beschikbaar komen voor nog eens een extra uitbreiding van het aantal kin derdagverblijven. De Boer zei dit gisteren bij de opening van een nieuw gebouwde crèche in Helmond. In overleg met de gemeenten wil de staatssecretaris bereiken dat de kinderdagverblijven voorrang verlenen aan groepen van ouders, zoals alleenstaande en buitenlandse ouders. Het tekort aan kinderdagverblijven is volgens staatssecretaris immens groot; de capaciteit van de kinderdagverblijven in Nederland zou tenminste op honderdduizend plaatsen gebracht moeten worden. Maar de kosten zullen dan stijgen van 40 naar 600 mil joen gulden. „Een onmogelijke opgave", aldus de Boer. DEN HAAG De overheid moet haar huisvestingsbe leid voor het voortgezet onderwijs snel veranderen, an ders zullen de betrokken organisaties geen overleg meer voeren over scholenbouw en -onderhoud. De koepelorganisaties van het katholiek, het protestants- christelijk en het algemeen onderwijs schrijven dit in een brief aan de Centrale Commissie voor Onderwijso verleg (CCOOj. Volgens de organisaties is er 2,7 miljard nodig om alleen al de ergste tekorten aan ruimte op te heffen. Verder moet er drie miljard bijkomen en bovendien is er 120 miljoen gulden jaarlijks nodig voor onderhoud. De organisaties wijzen op de departementale nota waaruit over duidelijk blijkt dat het huisvestingsbeleid voor het voortgezet onderwijs volledig is vastgelopen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Rome en omge ving worden de laatste tijd onveilig gemaakt door bendes „zwarte" terroris ten, die luisteren naar de voor Nederlanders op zich weinig lugubere naam „NAR". In Italië betekent die naam evenwel zoveel als gewapende revolutio naire kernen, een verza melnaam voor extreem rechtse groeperingen. Aan de revolutie zijn de groe pen echter nog niet toege komen, het enige waar ze hun tijd mee verdoen is het doodschieten van agenten, het plegen van overvallen en het stelen van auto's. Het afgelopen weekeinde vielen in Rome het dertiende en veertiende slachtoffer van NAR. De NAR gaat meedogenloos te werk onder tegenstanders zoals de gewone wetsdienaren, maar ook onder medestanders die ook maar een spoortje van zwakte vertonen. Wie de leden van de verschil lende NAR-benden zijn, is de politie grotendeels wel be kend: de meesten zijn al eens met de justitie in aanraking geweest, maar kwamen er toen met een symbolische straf vanaf. Die zachtmoedigheid tegenover de rechtse terreur groepen wreekt zich nu, zo luidt het commentaar op de recente moordpartijen. De po litie heeft de strijd tegen de fascistische terreur in het ver leden minder serieus opgevat dan die tegen de zogenaamde linkse terreur van de Rode Brigades of de Prima Linea, terwijl de rechtse terroristen even bloeddorstig, zoniet nog bloeddorstiger opereerden. Aanslagen op rechters, journa listen en ook de bomaanslag op het station van Bologna vo rig jaar konden alle op het conto van de fascistische club geschreven worden, maar voordat de justitie tot arresta tie overging moest veel te veel tijd verstrijken. Rond de Rode Brigades, de terroristenbeweging die eerder dit jaar met spectaculaire ont voeringen van politici en in dustriëlen het land volledig in hun greep hield, is het de af gelopen maanden rustig ge worden. Het aangekondigde en gevreesde herfst-offensief is niet van de grond gekomen. Wat schietpartijen, overvallen op juweliers (het gevaarlijkste beroep in Italië) en banken waren tot nu toe hun voor naamste acties. De oorzaak hiervan is een doeltreffender politie-optreden, het „overlo pen" van enkele berouwvolle terroristen, en wellicht ook de wanhoop aan de kant van de Rode Brigades om met hun ac ties onder de massa's van Italië ooit nog eens enige sympathie op te kunnen wekken. De verhoogde aandacht die de politie hierdoor aan de fascisti sche groepen kan gaven is haar duur te staan gekomen. Vandaar dat de onrust en irri tatie in politie-gelederen stijgt. De politie wil een betere be scherming en dus een betere bewapening, meer personeel, betere opleiding en meer geld, omdat zij in de Italiaanse maatschappij het kwetsbaarst is en altijd de spits moet afbij ten. De regering heeft maan den geleden al grote investe ringen aangekondigd voor een modernisering van het poli- tie-apparaat. Gesproken werd zelfs van een bedrag van een miljard gulden. Maar al deze intenties zijn voorlopig in de politieke kanalen zijn blijven steken. -TRECHT „De hoofd- 'rpleegkundige is de kop n Jut". Met deze ker- :htige uitspraak schil de een specialist de on- makkelijke positie van hoofdverpleegkundige ssen directie, specialis- n, verpleegkundigen en itiënten. Bij een onder dek naar stress aan de ijmeegse universiteit teft de sociologe en ex- irpleegkundige A. van en Bergh-Braam in der- g ziekenhuizen bekeken oe de hoofdverpleegkun digen er moeten werken, wat zij daar zelf van vin den en hoe hun omgeving daarover denkt. Het beeld van de hoofdver pleegkundige is: een doorgaans toegewijd maar overbelast per soon, die veel te slikken krijgt maar zelden met de vuist op tafel slaat. Hij/zij moet uiteen lopende en niet te combineren taken als leiding geven, oplei ding, administratie, begelei ding van leerlingen, patiënten en familie) combineren en dat brengt hem/haar vaak in tijd nood. De hoofdverpleegkundi ge heeft te kampen met perso neelstekort en verloop, maar kan er zelf weinig aan doen. De waardering van anderen is veel groter dan de hoofdver pleegkundige zelf denkt, maar de artsen zijn soms agressief en onbeschoft. De hoofdver pleegkundige heeft ook niet de mogelijkheid de verschillende specialisten die zich met een patiënt bemoeien tot elkaar te brengen. De directies leggen te veel van bovenaf op en be trekken de hoofdverpleegkun digen te weinig bij hun beleid en durven zich niet krachtig genoeg op te stellen tegenover de specialisten. In het stadje Topmost In de Amerikaanse staat Kentucky zijn bij een mijn ramp zeker acht mensen om het leven gekomen. Reddingsploe gen zijn hier be zig een van de omgekomen mijnwerkers naar boven te halen. NATUUR EN MILIEU: DEN HAAG Er mag geen dumping meer plaatsvin den van verpakt radio-actief afval in de oceaan. Het afval dat nu verzameld wordt, moet worden opgesla gen totdat een andere verwerkingsmethode is gevon den. Dit stelt de stichting Natuur en Milieu in een brief over de dumping aan de Tweede Kamer. De stichting schrijft de brief naar aanleiding van de onlangs aangekonigde maatregelen van staatssecretaris Lambers-Hac-- quebard (Milieu) op dit gebied. De stichting onderschrijft deze maatregelen, die beogen de hoeveelheid afval bij de bron te ver minderen door een betere scheiding tussen zwaar en licht be smet afval en het zoeken naar manieren van verwerking anders dan dumping in de oceaan. De stichting meent echter dat juist daarom de dumping moet stoppen. Lambers-Hacquebard trok die conclusie niet. Volgens de stichting moet de met radio-actie- viteit besmette grond van het KEMA-terrein worden opgegra ven om veilig op het terrein te worden opgeslagen, omdat de KEMA zelf de vervuiler is.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15