12,47% dvocaten inUniser-proces gebrek aan getuigen Overheidstekort verdeelt coalitie ABN Kapitaalmaf^spaarrekening. korting op toeslag ij WAO-uitkering ABN Bank ok( FNVloskoppeling onaanvaardbaar Steeds meer meldingen van kindermishandeling JNENLAND LEIDSE COURANT/^ WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 PAGINA 13 WIL BETERE GREERWAN :US OP RENTEOPBRENGST (Van onze parlementaire redactie) AAG Renteopbrengsten op spaarrekeningen moeten njpbaar worden voor de fiscus. PPR-fractieleidster me- Beckers heeft gisteren in de Tweede Kamer een voor laan de afspraken die op dit punt bestaan tussen het mi- van Financiën en de banken daartoe drastisch te her- 'olgens haar bemoeilijken deze uit 1948 daterende af- i het werk van de belastingdienst. De fiscus heeft vol- ievrouw Beckers geen of nauwelijks inzicht in de ont- rente op spaarrekeningen. Daarom zouden tal van i deze renteopbrengsten bij hun belastingaangifte ver- i. Het voorstel van de PPR wordt dan ook ingegeven wens het zwarte circuit krachtiger aan te pakken. Ook 6 leeft die wens. Woordvoerder Engwirda wil om dit te en bepaalde onderhoudskosten van de eigen woning ftrekbaar stellen, een maatregel die in het belang is van kgelegenheid in het midden- en kleinbedrijf, omdat dan werk dan niet meer loont. Meer kleuterleidsters minder onderwijzers DEN HAAG Er waren op 1 september van dit jaar 7500 meer kleuterleidsters in opleiding dan vorig jaar. Toen was er juist een achteruitgang van vier' procent ten opzichte van 1979. Op de pedagogische acade mies daalde het aantal leer lingen dit jaar met zestien procent. Verder blijkt dat vooral jongens er steeds min der voor voelen om onder wijzer te worden. Deze cij fers zijn gisteren bekend ge maakt door het ministerie van economische zaken. Bewoners in actie tegen pensionhouder AMSTERDAM Een aantal bewoners van een overvol pen sion in Amsterdam hebben maandag hun machtiging bij de So ciale Dienst inge trokken om te voor komen dat er nog langer logiesbedra- gen worden ingehou den van hun sociale uitkering. De bewo ners hadden de ge meente al herhaalde lijk maar zonder re sultaat verzocht om de vergunning van Het Amsterdamse pen sion telt 28 kamertjes waarin wonen 69 men sen. Dat zijn er bijna 30 meer dan de ge meente toestaat. Voor sommige kamertjes, waar vier mensen te gelijk wonen, moet 1500 gulden gemeen schapsgeld per maand worden neergeteld. Voor elke bewoner be taalt de Sociale Dienst een logiesprijs van 12.50 gulden per dag aan de eigenaar van het pension. Dit be drag zou niet in ver houding staan met het comfort dat de bewo ners genieten. In totaal levert de ex ploitatie de eigenaar 280.000 gulden per jaar op. De bewoners kla gen dat de omstandig heden in het pension erbarmelijk zijn en dat het er wemelt van het ongedierte. Bezuinigingen op ruimtevaart en luchtvervuiling DEN HAAG Het kabinet wil volgend jaar 36 miljoen gulden minder uittrekken voor de Nederlandse bijdrage aan interna tionale ontwikkelingen op ruimtevaartge- bied. Bovendien wil het kabinet twintig miljoen gulden op energieonderzoek be zuinigen. Dit heeft Economische Zaken bekend gemaakt. Dit ministerie moet in totaal 92,4 miljoen gulden inleveren. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieu moet in 1982 14,5 miljoen gulden inleve ren. Vooral de uitgaven ter bestrijding van de luchtvervuiling worden vermin derd: met 5,5 miljoen gulden. Er wordt ook 2,5 miljoen minder uitgetrokken voor hulp aan vervuilende bedrijven in woon wijken en er komt twee miljoen minder voor de aanleg van riolen. Extra tariefsverhoging academische ziekenhuizen DEN HAAG De tarieven van de academische ziekenhuizen zul len binnenkort met een extra be drag van 25 gulden per verpleeg- dag worden verhoogd. Dit heeft het ministerie van volksgezond heid gisteren meegedeeld. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen zal de rijksbedrage aan academische ziekenhuizen verminderen met 50 miljoen gul den, een bedrag dat gelijk staat met de opbrengst van de tariefs verhoging. De academische zie kenhuizen zullen, net als universi teiten en hogescholen, ook moeten gaan bezuinigen op onderwijs en onderzoek. |A De advocaten Uniser-proces lukt eeds moeilijker ge- naar de rechtbank da te krijgen. Giste-, >n alweer een aantal ïen van het getui- itje worden ge- )t. Eén van hen was oormalige adviseur niser, die deze week zijn werkgever, de iging Krachtwerk- i in Amersfoort, ontslagen in ver met zijn betrokken- in het milieuschan- Dit zei gisteren offi cier van justitie mr. W. Koops aan het begin van de strafzitting. Volgens de aanklager zou de man door zijn werkgever, naast zijn activiteiten voor het Brabantse gifbedrijf, ook nog vier dagen per week aan het VNO zijn uitgeleend als advi seur. Die bijbaantjes leverden hem een dubbel salaris op. Door het gebrek aan getuigen lieten een paar advocaten het gistermiddag eveneens afwe ten. De andere collega's be kommerden zich om het lot van de achtergebleven cliën ten. Een van de twee getuigen die op de zesde dag van dit mon sterproces tegen de vijf Uni- ser-directeuren wel kwam op dagen was prof. dr J. Koe man, hoogleraar toxicologie aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen. Deze weten schapper is de enige getuige in de strafzaak die door de offi cier is opgeroepen; alle 55 ove rige getuigen zijn door de raadslieden ontboden. Profes sor Koeman was gevraagd een uiteenzetting te geven over de giftigheid van de stof molyb deen, dat in de verbrandings ketels van Uniser werd aange troffen. Volgens de hoogleraar zou de stof geen aanwijzingen hebben opgeleverd kankerver wekkend te zijn. „Maar", voegde hij er aan toe. „er is tot nog toe geen volledig onder zoek naar gedaan". Koeien Molybdeen kwam in een grote concentratie voor in de brand stof, die Uniser, tegen alle af spraken met de oliemaatschap pijen in, doorverkocht als stookolie aan Belgische tuin ders. Volgens de Wageningse hoogleraar zou het chemische spul in elk geval bij mensen schadelijk zijn voor de longen, nieren en darmen. Bij een uit stoot van molybdeen in het verleden door Billiton te Arn hem ontdekte men bij de koeien in de nabijgelegen ui terwaarden allerlei ziektever schijnselen. „Er is een poten tieel risico voor mensen, die molybdeen inademen. Hoe groot dat risico is, weet ik niet precies", zei gifdeskundige Koeman. „Of het schadelijker is dan een uitstoot van zwavel, lood of andere stoffen, kan ik niet zo makkelijk beoordelen". De hoogleraar zei verder nog, dat men wel moet oppassen bij het woord chemie niet meteen aan gevaar te denken. „Dat leidt tot een overdreven in schatting van gevaren". Het Uniser-proces is vandaag voortgezet. Ook vanochtend ontbraken er weer belangrijke getuigen. (Van onze parlementaire redactie) HAAG De 125.000 trekkers van uitkeringen boven mo- 35.000 gulden) die al op 1 januari 1980 een uitkering had- unnen gerust zijn. Er zal voorlopig geen sprake zijn van ;rsnelde afbouw van de toeslagen die zij op die datum kre- ir compensatie van de premie die zij toen over hun uitke- noesten gaan betalen. waar hebben minister Den Uyl en zijn staatssecretaris me- r Dales bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend ;ze toeslag versneld terug te brengen, maar voor het CDA voornemen „volstrekt onaanvaardbaar". In deze fractie er op gewezen dat het het CDA zelf geweest is dat het de toeslagen heeft geïntroduceerd. „We gaanvons eigen niet om zeep helpen", zo wordt daar met grote stellig heid beweerd. Ook coalitiegenoot. D'66 moet helemaal niets van het voorstel van Den Uyl en Dales weten. Arbeidsongeschikten leveren volgend jaar al genoeg in, meent D'66. Den Uyl en mevrouw Dales wilden de bovenmodale uitkeringen (voor een groot deel WAO'ers, maar ook mensen met een WW V-uitkering of een pensioen krachtens de regelingen voor oorlogslachtoffers) korten tot maximaal 4,75 gulden per dag. Dat zou volgend jaar 50 miljoen hebben opgeleverd. Intussen heeft premier Van Agt de Tweede Kamer laten weten dat het handhaven van de koppeling van de sociale uitkeringen aan de lonen nog altijd onverminderd uitgangspunt van het ka binetsbeleid is. Hij doet dat in antwoord op vragen van PvdA- fractieleider Meijer die zich bijzonder had opgewonden over uit latingen van minister Van der Stee (Financiën). Opz'n buik thuis Een fokker F-27 Friends hip van de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij is gistermorgen even na half twaalf direct na de landing door het lan dingsgestel gezakt en op z'n buik tot stilstand ge komen. Geen van de 23 passagiers heeft verwon dingen opgelopen. De Friendship had de vlucht Bremen-Amsterdam uit gevoerd. Nader onder zoek wees gisteren uit dat het gebeurde moet worden toegeschreven aan een technische sto ring en niet aan een fou tieve handelwijze van de bemanning. (volg van de voorpagina) lend toonde de FNV- zich over de van minister Van Itee van Financiën, en een half uur ind naar de betogen erkgevers en werk- luisterde, maar iar dagen later voor verkondigde dat loskoppeling van de lonen en uitkeringen be spreekbaar moet zijn. „We zijn zowel boos over de methode als de inhoud", liet de heer Kok de ruim honderd aanwezigen we ten. De FNV-voorzitter keerde zich eveneens tegen de door minister Van der Stee aangekondigde nieu we bezuinigingsoperatie van drie tot vijf miljard, omdat dan ongetwijfeld het sociale zekerheid stel sel zal worden aangetast. „Dat betekent dat de start van de afbraak van de so ciale voorzieningen. Het begint met een procent en het gaat verder met twee, drie, vier, vijf procent enz. Als we een vinger geven, zijn we straks de hele hand kwijt", aldus Wim Kok. Volgens het VNO wordt het verlies van koopkracht door de hoger gesalariëerden in het VNO-plan aanzienlijk kleiner dan in het „plaatje", dat de re gering voor ogen staat. Na af loop van de VNO-verbonds- raad zei mr. Van Veen dan ook, dat volgens zijn leden de grenzen van nivellering nu wel zijn bereikt. Vandaar dan ook, dat het VNO aftopping Minister Van der Stee in opgewekt gesprek met zijn vroegere staatssecretaris, Van Amelsvoort. (Vervolg van de voorpagina) Voor het overige lopen de vi sies van de regeringspartijen zeer sterk uiteen. Dat komt vooral tot uitdrukking in het financiële beleid, met name als het gaat om het terugdringen van het overheidstekort. Door alle partijen wordt erkend dat dit nodig is om het bedrijfsle ven meer lucht te geven, maar over de manier waarop en de mate waarin het tekort terug gedrongen moet worden zijn PvdA, D'66 en CDA het gron dig oneens. Zo is het CDA nogal ontstemd over het feit dat er nieuwe ga ten dreigen te vallen in de be groting. Woordvoerder Van Amelsvoort blijft vasthouden aan een terugdringen van het overheidstekort tot 6,5 procent (20 miljard) en eist op korte termijn duidelijke maatregelen daartoe. Hij wordt hierin krachtig gesteund door de VVD. PvdA en D'66 willen eerst zien hoe hoog het tekort dit jaar uitvalt en dan voor volgend jaar een vermindering met een procent nastreven. Daardoor wordt het voor deze partijen ook toelaatbaar als het tekort op 7,5 procent uit zou komen (23 miljard). Ook over het stabiel houden van de belasting- en premie druk blijkt grote onenigheid te bestaan. Het CDA wil over de gehele regeerperiode van vier jaar deze druk stabiel houden. Woordvoerder De Vries hekel de het feit dat het kabinet met allerlei trucs de indruk wil wekken dat die lastendruk ko men jaar nauwelijks stijgt. Volgens De Vries is het omge keerde juist het geval. PvdA- woordvoerder Wöltgens meent daarentegen dat er nog ruimte is om de belastingen volgend jaar met 2 miljard gulden ex tra te verhogen. Wöltgens kwam gisteren in botsing met minister Van der Stee over het monetair beleid. Van der Stee maakte in de Kamer melding van een af spraak die deze week is ge maakt met de PvdA-er Dui- senberg die op 1 januari Jelle Zijlstra als president van de Nederlandsche Bank opvolgt. Die afspraak betekent dat de monetaire financiering (het scheppen van nieuw geld) vol gend jaar drastisch beperkt moet worden en in 1983 hele maal niet meer mag. Duisen- bergs partijgenoot Wöltgens pleitte gisteren in de Kamer juist voor een vëel grotere mo netaire financiering. Hij wil een groter deel van de winst van de Nederlandsche Bank gebruiken om het financie ringstekort te dichten. Dat zal de rente doen dalen en dat is gunstig voor het bedrijfsleven, meent de PvdA-er. Minister- Van der Stee en het CDA moeten niets van dit plan heb- Mensen weten beter de weg naar vertrouwensarts van prijscompensatie en va kantiegeld afwijst. Als men het er vanavond niet over eens wordt, dat de prijs compensatie beperkt moet worden dan zou het kabinet toch tot een dergelijke korting moeten besluiten voor het overheidspersoneel, meende Van Veen. Daarvan zou dan een belangrijk signaal uitgaan naar de cao-onderhandelaars. Elke loonmaatregel wordt trouwens afgewezen. DEN HAAG Het aantal meldingen van kindermishan deling is de laatste jaren aan zienlijk gestegen. Familieleden en buren weten beter de weg naar de vertrouwensarts. Op die manier komen veel meer gevallen aan het licht, of schoon ze nog slechts een topje van de ijsberg vormen. Dit blijkt uit het boekje „Kinder mishandeling, een oriëntatie" dat de Vereniging tegen Kin dermishandeling in Den Haag en de Belgische vereniging „Kind en geweld" in Antwer pen hebben uitgegeven. In '78 werden ongeveer 2000 gevallen van kindermishande ling gemeld. De mishandeling kwam in alle leeftijdsgroepen voor, maar 41 procent van de gevallen betrof het kleuters. Naast lichamelijk geweld, ging het daarbij vooral om psychi sche mishandeling en ver waarlozing. Voorzover bekend had de mishandeling in tien gevallen een dodelijke afloop. In negentien gevallen was er sprake van ernstig hersenlet sel. Ruim 82 procent van de gemelde kinderen werd door eigen ouders mishandeld. Slechts tegen 24 personen werd een strafvervolging inge steld, aldus het boekje. Volgens de schrijfster van het boekje, Agnes Gomis, is het aantal niet ontdekte en niet gemelde gevallen nog enorm groot. Uitgaande van bereke- nigen uit 1970 worden jaarlijks 1.200 kinderen ernstig mishan deld, terwijl 12.000 kinderen aan een andere vorm van mis handeling bloot staan. Deze cijfers werden in een later sta dium door een onderzoek on der de Nederlandse huisartsen min of meer bevestigd. tegoed direct opneembaar bij opname 3% opnamekosten rentepercentage wordt maandelijks vastgesteld (voor december 12,47%) het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement op een aantal staatsleningen, plus 0,50%. DE BILT (KNMI) - Morgen vallen er sneeuwbuien en de temperatuur gaat nog iets om laag. Een omvangrijk depres- siegebied bepaalt het weer in ons deel van Europa. Het is gevuld met zeer koude lucht. Op 5 km hoogte ligt de tempe ratuur dicht bij de min veertig graden, een temperatuur die hier slechts zelden voorkomt. Boven het Noordzeewater dat nog 8 a 9 graden is ontstaan talrijke sneeuwbuien soms vergezeld van onweer, op ver schillende plaatsen is in de nacht van gisteren op vandaag 5 tot 10 cm sneeuw gevallen. Ook morgen blijven er sneeuwbuien vallen. Kleine uit de Poolstreken afkomstige storingen verhogen de buie- naktivitiet van tijd tot tijd. De minimumtemperatuur hangt de komende nacht sterk van opklaringen en het eventueel aanwezige sneeuwdek af. Bij een bewolkte hemel zonder sneeuw vriest het niet meer dan 1 a 2 graden. Boven vers gevallen sneeuw en tijdens langdurige opklaringen kan matige vorst voorkomen met temperaturen tot ongeveer min 7 graden. Morgenmiddag ligt de temperatuur om het vriespunt. Het koude weer Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam De Bilt onweer Deelen sneeuwt). Eelde mist Eindhoven l.bew. Den Helder hagelb. Innsbruck sne Klagenturt reg Kopenhagen n.oi temp temp «lag Madrid 9 Malaga Split Stockholm Casablanca Las Palmas Tel Aviv

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13