oolse primaat aarschuwt et parlement NAVO gaat meer aan voorlichting doen Amerikanen reageren lakoniek op Libisch moordplan' ITENLAND KAPERS VENEZOLAANSE VLIEGTUIGEN GEVEN ZICH OVER oestand Sacharov seer ernstig' heysson: geen Midden-Oosten initiatief van EG-landen British Rail heeft tiog weinig plezier van super-sneltrein Deense regering stapt op na vernietigende verkiezingsuitslag Britse mijnwerkers mogelijk in staking Nieuwe kandidaten leiderschap VN LEIDSE COURANT^ WOENSDAG 9 DECEMBER 1981 PAGINA 11 lobot doodt arbeider pKIO In Japan heeft een fabrieksro- t die de arbeidskosten moet drukken,' i eerste mensenleven geëist. Bij het on- uk dat op 4 juli plaats in een automo- lfabriek, werd de 37-jarige arbeider nji Oerada gedood toen hij door de arm een robot tegen een machine werd' Irukt. rada wilde een technisch mankement de robot herstellen, zonder dat de ro- 4 was uitgeschakeld. Collega's die te lp schoten konden niets uitrichten om- zij niet wisten hoe de robot buiten rking gesteld moest worden. Japan dt als het land dat het meest gebruik akt van industriële robots. Ter verho- g van de productie zijn er ruim 50.000 bedrijf. HAVANNA Op de luchthaven van de Cu baanse hoofdstad Havan na is gisteravond een ein de gekomen aan de ka ping van drie Venezolaan se vliegtuigen. De kapers hebben zich aan de Cu baanse autoriteiten over gegeven, nadat de onge veer 160 passagiers na twee dagen van omzwer vingen door Midden* Amerika waren vrijgela ten. Volgens het Cubaanse persbureau Prensa zijn alle passagiers en beman ningsleden in goede ge zondheid. De Venezolaan se regering vroeg gistera vond Cuba nog om uitle vering van de kapers. De ongeveer 12 kapers, ver moedelijk Venezolanen, ver klaarden tijdens hun omzwer vingen steun aan enkele link se organisaties in Latijns-Ame- rika. Aangenomen wordt dat zij behoren tot de linkse Vene zolaanse organisatie Bandera Roja. De Venezolaanse weigerde vanaf het begin in te gaan op de eisen van de kapers. Aan vankelijk eisten zij de vrijla ting van 23 leden van de Ban dera Roja. fEEM GEEN ANTI-STAKINGSWET AAN' ^RSCHAU De Pool- primaat Jozef Glemp (eft gisteren in een brief in alle Poolse parlemen- riërs zijn zorg uitgespro- »n over de mogelijke invaarding van een anti- akingswet. De primaat ireekt de vrees uit dat invaarding van de anti- kkingswet slechts tot ge lig zal hebben dat „in- rne vrede wordt ver- jrd, de zo moeizaam tot ld gekomen banden overeenstemming (het in een impasse verkeren de overleg over een natio naal front tussen de rege ring en Solidariteit, red.) worden verbroken en het uitloopt op een ernstig so ciaal conflict". De bis schop schrijft verder dat „het land op het ogenblik niet bedreigd wordt grote stakingsacties. De aan vaarding van een anti-sta- kingswet nu zou kunnen leiden tot het uitbreken van een algemene staking, waarvan het het belang iOSKOU De toestand van de Russische dissidente natuur- lindige Sacharov, die eind verleden week na veertien dagen ongerstaken in het ziekenhuis van Gorki werd opgenomen, is her ernstig. Dat heeft de voorzitter van de Russische academie an wetenschappen, Anatoly Alexandrov, aan de schoondochter Sacharov, Lisa Alexejeva, laten weten. Over de toestand de eveneens in het ziekenhuis opgenomen vrouw van Sa- •ov, Jelena Bonner, is niets bekend. Alexejeva had gisteren een telefonisch onderhoud met •xandrov. Hij vertelde haar dat Sacharovs toestand „zeer ern- j" is. Sacharov en Jelena Bonner zouden hun hongerstaking I het ziekenhuis voortzetten en niet kunstmatig worden ge- t bezoek dat Lisa Alexejeva gisteren aan het emigratie-bureau I Moskou bracht is tevergeefs geweest. De ambtenaar die haar jnvraag behandelt zou wegens ziekte afwezig zijn. Jtussen groeit de stroom buitenlandse protesten tegen de be ndeling van de Sacharovs door de Sovjet-autoriteiten nog eds. Westerse diplomaten menen dat het Kremlin zeer met de ^le zaak in zijn maag zit en zo snel mogelijk een oplossing wil or het „probleem-Sacharov". en de omvang moeilijk te voorzien zijn". Het be stuur van Solidariteit heeft met een algemene staking van 24 uur ge dreigd als de wet wordt aangenomen. Ondertussen zet de Poolse pers haar aanvallen tegen het vak verbond voort. Naar aanlei ding van de door een geheime bandopname aan het licht ge komen uitspraken van de top van Solidariteit dat een con frontatie met de regering on vermijdelijk is, noemt de Pool se legerkrant Zolnierz Wolnos- ci vakbondsleider Lech Wale sa een „grote leugenaar". „Hij heeft door zijn gedrag bewe zen dat hij oproerkraaier is. Het is de hoogste tijd dat iede re Poolse burger beseft naar welke tragedie de leiding van Solidariteit ons land voert". De Warschause afdeling van Solidariteit heeft op de felle perscampagne gereageerd en gezegd dat het niet de bond is die een confrontatie met de re gering wenst, maar het stand punt van de regering is zoda nig dat wij er van uit moeten gaan dat de regering de con frontatie met ons wil. De woordvoerder van Solida riteit, Marek Brunne, zei dat veel wat tijdens de bestuurs vergadering van Solidariteit was gezegd „spontaan en on doordacht was: gewoon op merkingen tijdens een discus sie", maar dat zij worden uit gebuit door de regering. Velen geloven dat de aanvallen van de regering erop gericht zijn de publieke opinie rijp te ma ken voor hard overheidsingrij pen. Begrotingstekort VS rijst de pan uit WASHINGTON De tekorten op de Amerikaan se begroting rijzen de pan uit De ontwikkelingen van de afgelopen maanden zijn volkomen in te genstelling met de verwachtingen van de regering- Reagan. Voor de komende begrotingsjaren worden nu recordtekorten voorzien. In de begroting over 1982 zal het tekort twee keer zo groot worden als eerst was voorzien: 109 mil jard dollar in plaats van 43 miljard dollar. De ko mende jaren zal dat tekort alleen maar groeien. In het Witte Huis zijn de afgelopen dagen besprekin gen gevoerd om te komen tot een voor het Congres aanvaardbare begroting '82-'83, die in januari klaar moet zijn. Naar verluidt zou president Rea gan zich nog steeds verzetten tegen verlagingen op de defensiebegroting en verhogingen van de belas tingen, omdat hij daarmee zijn eerder dit jaar ge nomen maatregelen teniet zou doen. John Lennon herdacht Zowel in New York als in zijn geboortestad Liverpool werd gisteren het feit herdacht dat de ex-Beatle John Lennon precies een jaar geleden werd doodgeschoten. Voor zijn huis in New York waar de aanslag plaats vond verzamelden zich groepen fans van Lennon. BRUSSEL De elf lan den van de Eurogroep van de NAVO hebben gisteren in Brussel besloten meer te gaan doen om het pu bliek ervan te doordrin gen dat de militaire maat regelen van het bondge nootschap „het minimum zijn dat nodig is om de af schrikking in stand te houden en de basis te leg gen voor vruchtbare on derhandelingen over wa penbeheersing". De ministers van buitenlandse zaken en van defensie van de NAVO-landen zijn momenteel voor hun halfjaarlijks overleg bijeen in Brussel. Het dubbel- besluit uit 1979 het opstel len van 572 nieuwe raketten en het aanbod aan de Sovjet- Unie tot onderhandelen over deze wapens werd in feite opnieuw bevestigd. „Tegen de achtergrond van de voortdurende uitbreiding van de Sovjet-kernbewapening, waaronder het opstellen van de SS-20 raketten en na een lange periode van door de te genpartij niet beantwoorde te rughoudendheid, besloot de NAVO haar kernwapens voor de middelange afstand te mo derniseren", zo staat in een slotverklaring te lezen. Daarin staat ook dat „de kracht van het bondgenootschap voort vloeit uit haar gehechtheid aan de vrijheid en democratie voor haar volkeren. Er bestaat daarom een fundamentele noodzaak om het publiek uit te leggen waarom het beleid van het bondgenootschap het beste middel is om vrede in vrijheid te bewaren." Geen enkele minister reageer de op Van Mierlo's mededeling dat Nederland, nu de Geneefse onderhandelingen over beper king van de tactische kernwa pens voor middellange afstand pas een week oud zijn, geen besluit kan nemen over de op stelling van 48 kruisraketten op zijn grondgebied. Neder land had in 1979 meegedeeld dat het in december 1981 een besluit zou nemen. De Griekse premier en minis ter van defensie Andreas Pa- pandreou heeft gisteren in Brussel meegedeeld dat zijn land zijn NAVO-lidmaatschap wil beperken. Griekenland wil in vredestijd zelf zeggenschap hebben over zijn leger. Slechts in tijd van oorlog zou het Griekse leger onder NAVO- bevel mogen komen te staan. Uit een onderhoud tussen Pa- pandreou en de Amerikaanse minister Weinberger, dat nut tig en bemoedigend werd ge noemd, werd geconcludeerd dat Griekenland er niet op uit is zijn lidmaatschap van de NAVO neer te leggen, zoals Papand reou tijdens de verkie zingscampagne had gesugge reerd. ERUZALEM Zolang e huidige Franse rege- ng aan de macht is, omt er van die kant of an de Europese Gemeen- ihap geen initiatief voor Midden-Oosten. Dit erklaarde de Franse mi- Ister van buitenlandse en, Cheysson, tijdens bezoek aan Israël. ieysson leverde kritiek op Europese verklaring van netië van vorig jaar, waarin irdt opgeroepen tot Pales- is zelfbestuur en betrokken lid van de PLO bij de vre- sbesprekingen. Volgens de anse minister blijft de EG- i- verklaring in gebreke, omdat hierin geen rekening wordt gehouden met de vorderingen in het kader van de Camp Da- vid-akkoorden. Hii voegde eraan toe dat het fout is ge weest van de EG om stelling te nemen tegen het vredespro ces zoals dat is uitgewerkt in het Camp David-akkoord. Om de Franse steun voor het Amerikaanse vredesstreven in het Midden-Oosten te onder strepen zei Cheysson dat zijn land bereid is een bijdrage te leveren aan de internationale vredesmacht, die na de Israëli sche terugtrekking in april de rust in de Sinai moet bewaren. De Franse toenadering tot Is raël moet waarschijnlijk voor een belangrijk deel gezien worden in het licht van de Franse wapenleveranties aan het Midden-Oosten. Tot 1967 was Frankrijk de belangrijkste wapenleverancier voor Israël. De huidige Franse regering zou-nu de betrekkingen met Israël verbeteren-bereid zijn de Israëli's opnieuw wapens te leveren. De woorden van de Franse minister, die gisteren heel dui delijk een punt zette achter de sinds 1967 sterk verkoelde Frans-Israëlische betrekkin gen, zijn goed ontvangen in Is raël. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Sha mir, sprak over het begin van een nieuw tijdperk in de Frans-Israëlische verhouding. Frankrijk en Israël verschillen nog wel van mening ten aan zien van het Palestijnse vraag stuk. Frankrijk is voorstander van directe onderhandelingen tussen Israëli's en Palestijnen, terwijl in het Camp David-ak koord slechts wordt gesproken over beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen voor de Palestij nen op de westelijke Jordaan- oever en in de Gaza-strook. Vergeten Shamir heeft gisteravond, na dat de Cheysson weer naar Frankrijk vertrokken was, ge zegd dat de Westeuropese lan den „Israël met rust moeten laten" en de gedachte van een onafhankelijke Palestijnse staat moeten vergeten. Hij zei tegen het Westduitse weekblad Der Stern, dat de opstellers van de verklaring van Venetië Israël wilden terugdrijven naar de ghettogrenzen van 1967. Op de opmerking van Der Stern dat de meeste inwo ners van de door Israël bezette Arabische gebieden een eigen Palestijnse staat willen, ant woordde Shamir dat zo'n staat slechts een uitvalsbasis tegen Israël zou zijn. „Dat zal nooit werkelijkheid worden. De Sa- oedi's, Amerikanen en Euro peanen-zij moeten het alle maal eenvoudig vergeten", al dus Shamir. Ondertussen gaat Israël door met de onderdrukking van Palestijnen in de bezette gebie den. In de Gaza-strook zijn al een week demonstraties en stakingen aan de gang. De Pa lestijnen verzetten zich tegen de instelling van burgerlijk bestuur,'dat volgens hen er toe zal leiden dat de bezette gebie den bij Israël wordt ingelijfd. Ook verwerpen zij het instel len van een btw-tarief van 12 procent. Eergisteren werd tij dens een demonstratie in de Gaza-strook een Palestijnse jongen door Israëlische militai ren doodgeschoten. (Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN De eerste commerciële (proef )reis van de ieuwe Britse sneltrein APT van British Rail is giste-, ïn niet bepaald vlekkeloos verlopen. Nadat de trein, ie een snelheid kan halen van 255 kilometer per uur, et 614 kilometer lange traject Glasgow-Londen in iets leer dan vier uur had afgelegd, vertoonde de APT op e terugreis enige malen defecten, mede waardoor len een half uur te laat in Glasgow arriveerde. e mankementen zaten in de apparatuur die ervoor moet zor-. in dat de trein in de talrijke bochten op het traject automatisch: ïldoende overhelt om ondanks de snelheid van meer dan 20Q lometer per uur toch op de rails te blijven. Tot drie maal toe- hoten, toen de trein een bocht maakte, de wagons met één; ap uit hun schuine positie terug. Hierdoor vlogen in de restau-» itiewagen borden met voedsel, glazen en bestek in het rond en rak onder de passagiers lichte paniek uit. Na afloop van de reid aren de reizigers over het algemeen te spreken over de ver- arting van de reisduur met anderhalf uur, maar een deel vare an had de tocht weinig comfortabel gevonden. ritish Rail is al sinds 1966 met de APT in de weer. Geldgebrek- aeft een snellere invoering van de treinstellen altijd verhinn erd. Als de APT tijdens de huidige proefritten bevalt, zullen- ir van deze treinen worden besteld en ingezet De Deense ex-premler Anker Jorgensen bracht gister morgen samen met zijn vrouw zijn stem uit. De Denen gingen gisteren overigens kleumend naar de stembus. Hevige sneeuwval en temperaturen onder nul maakten de tocht naar de stemlokalen er niet aangenamer op. Desondanks bedroeg de opkomst ruim tachtig procent. KOPENHAGEN De Deense minderheidsregering van premier Anker Jergensen heeft vanmorgen zijn ontslag aangeboden, na het grote verlies van de rege rende sociaal-democraten bij de vervroegde parle mentsverkiezingen van gisteren. De sociaal-democra ten blijven wel de grootste partij, maar zij moesten ne gen van hun 68 zetels in het 179 zetels tellende parle ment inleveren. De grote winnaar is de links van de sociaal-democraten staande Socialistische Volkspartij, die er negen zetels bij krijgt (van elf naar twintig). De verkiezingen van gisteren waren door ex-premier Jergensen uitgeschreven, nadat een voorstel om geld van pensioenfondsen te gebruiken voor het scheppen van meer werk door het parle ment was weggestemd. Jorgensen gokte erop, dat de kiezers hem zouden steunen. Vannacht bleek evenwel het tegendeel. De centrum-democraten boekten een even grote winst als de Socia listische Volkspartij. De Conservatieve Partij boekte veel min der winst dan verwacht: vier zetels. De verkiezingsuitslag heeft de mogelijkheden voor de vorming van een meerderheidsregering er niet beter op gemaakt. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Amerikanen reageren over het algemeen uiterst lakoniek op beschuldigingen van de regering Reagan, dat de Libische president Khadaffy het gemunt heeft op het leven van president Reajptn en andere Amerikaanse leiders. De beschuldigingen zijn zwaar genoeg om een soort oorlogsstemming te creëren, maar „de oorlog" lijkt zich vooralsnog uitslui tend af te spelen op televisie en in de kolommen van de Amerikaanse kranten. Hoewel Amerikaanse congresleden, die vertrouwelijk zijn inge licht over het Amerikaanse bewijsmateriaal, de getoonde be zorgdheid en verscherpte veiligheidsmaatregelen over het alge meen onderschrijven, wordt hier en daar ook openlijke twijfel geuit aan de waarde van die bewijzen. Zelfs binnen de gangen van de FBI zou worden getwijfeld en een Democratisch congres lid opperde gisteren de mogelijkheid, dat Reagan op deze wijze de aandacht van zijn economische problemen wil afleiden. Des ondanks bestaat de vrij algemene indruk, dat van Khadaffy zo ongeveer alles verwacht kan worden en dat daarom de grootst mogelijke voorzichtigheid gerechtvaardigd is. Die voorzichtig heid blijkt onder meer uit het grote aantal scherpschutters in en rond het Witte Huis en het niet of nauwelijks meer bekend ma ken van de agenda van de president, die het Witte Huis overi gens steeds minder verlaat. Dat er tot nu toe alleen in de hoogste politieke kringen van eni ge paniek sprake lijkt, is waarschijnlijk het gevolg van de stroom verbale stormaanvallen, die het Amerikaanse publiek sinds Reagans intrede in het Witte Huis al te verduren heeft ge had. De regering had daarbij voortdurend moeite zware beschul digingen van even sterke bewijzen te voorzien. De informatie over Khadaffy's agenten zou voornamelijk ko men van een overloper, die zich vorige maand bij een Ameri kaanse ambassade in West-Europa zou hebben gemeld. De pro blemen met Libië zijn echter al veel ouder. Officieel onderhoudt Amerika nog diplomatieke relaties met Libië, maar alle Ameri- kanse diplomaten zijn vertrokken, nadat een menigte in 1980 de Amerikaanse ambassade in Tripoli had bestormd en in brand gestoken. In mei van dit jaar werden alle Libische diplomaten uitgewezen uit de Verenigde Staten. Afgelopen zomer schoten Amerikaanse vliegtuigen tijdens een oefening in de Middelland- se-Zee twee Libische jagers neer, die volgens de Amerikanen op de Amerikaanse toestellen hadden geschoten. Kort daarna wa ren er berichten dat huurmoordenaars van Khadaffy het voor zien zouden hebben op Amerikaanse diplomaten in West-Euro pa. De ambassadeur in Rome werd tijdelijk teruggeroepen en onlangs is een aanslag gepleegd op de Amerikaanse zaakgelas tigde in Parijs. De verbale aanvallen op Khadaffy's Libië zijn voortdurend venijniger geworden, waarbij ook de oud-presiden ten Carter, Ford en Nixon een duit in het zakje deden. Intussen wonen er nog zo'n 1.500 Amerikanen in Libië, voorna melijk werkzaam in de olie-industrie. Amerika ontvangt nog al tijd dagelijks zo'n 275.000 vaten olie uit Libië. Dat was ooit ruim 550.000 vaten, maar deze vermindering heeft vooral te maken met de totale afname van de produktie van de kwalitatief goede, maar dure Libische olie en het huidige olie-overschot. Al voor de beschuldigingen over Khadaffy's bedreiging van Amerikaanse politici overwoog de regering een embargo op Li bische olie en een verbod voor alle Amerikanen naar Libië te reizen in te voeren. Het feit dat de nieuwe beschuldigingen- de afgelopen week op nogal ongebruikelijke wijze openbaar zijn ge maakt, wordt door waarnemers gezien als een voorbode, dat maatregelen tegen Libië nu ernst worden. Sommigen menen zelfs dat nog veel drastischer maatregelen tegen Libië worden overwogen. Vakbond maakt zwaai naar radicaal-links (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britten worden deze winter mo gelijk opnieuw geconfron teerd met een nationale staking van hun mijnwer kers. Het bestuur van de vakbond van mijnwerkers heeft vandaag zijn onge veer 240.000 leden de raad gegeven, zich voor te be reiden op een aktie. Begin 1973 werd de toenmalige Conservatieve regering- Heath door de staking van de mijnwerkers tot aftre den gedwongen. De bond weigert akkoord te gaan met het loonvoorstel van de Britse NCB (Nationale Steenkolen Raad). De NCB wil een loonverhoging van negen procent gegevn, de mijnwer kers eisen vijfentwintig pro cent. Van belang is verder de op handen zijnde opvolging van de huidige vakbondsvoorzitter, de 65-jarige Joe Gormly, door de linkse radicaal Arthur Scargill (43). Gormly zou nog wel met de negen procent heb ben ingestemd, Scargill zeker niet. Hij vertrouwt erop, dat de mijnwerkers binnen afzien bare tijd acties tegen de rege ring zullen beginnen. De voorzitter van de mijnwer- kersbond heeft in talrijke óp- zichten meer invloed dan de Britse premier en bepaalde ministers. De bond is histo risch een van de sterkste zui len van het Britse socialisme. Met de verkiezing tot voorzit ter van Scargill, een goede vriend en bondgenoot van La- bour-radicaal Tony Benn, heeft de mijnwerkersbond een forse zwaai naar radicaal-links gemaakt.' NEW YORK Voor de functie van secretaris-generaal van de Verenigde Naties hebben zich gisteren zes nieuwe kandidaten gemeld, nadat behalve de huidige secretaris-generaal Waldheim ook zijn voornaamste tegenstander, de Tanzaniaan Salim, zich als kandidaat voor de hoogste VN-post had teruggetrokken. Beiden waren onaanvaardbaar voor tenminste één van de vaste leden van de Veiligheidsraad. De voornaamste kanshebber lijkt nu de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken Jorge Casta- neda, die grote ervaring heeft binnen het apparaat van de VN, waar hij ongeveer dertig jaar heeft gewerkt. Hij zou voor alle leden van de Veiligheidsraad aanvaardbaar zijn. Anders ligt dat met de Argentijnse ambassadeur in Londen, Ortiz de Rozas; de voormalige hoge commissaris voor de vluchtelingen van de VN, firins Aga Khan; de Peruaanse diplomaat Javier Perez de Cuel- ar en de secretaris van het Gemenebest, Shridat Ramphal. Zij kunnen om uiteenlopende redenen rekenen op een veto van een van de vaste leden van de Veiligheidsraad ofwel tegenstand van een meerderheid in de algemene vergadering, die de voordracht van de Veiligheidsraad moet bevestigen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11