Iiarel Jansen niet uichend naar Zeist Cruijff vol kritiek HYS '80 leeft even op OORZITTER VVCS MOET OPVOLGER WIERSMA SECTIEBESTUUR BETAALD VOETBAL WORDEN TORT LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 5 DECEMBER 1981 PAGINA 9 ierde verlies indbalteam IRRINGBRO Het Nederlands dames handbalteam heeft gisteren tijdens het toer- om het wereldkampioenschap voor b-lan- zijn vierde nederlaag geleden. In Bierring- werd met 2317 van Zweden verloren. Bij hadden de Nederlandse dames een voor- *ng van 117. r dit resultaat is Nederland in groep b als de geëindigd. Vandaag speelt de ploeg om negende plaats tegen Frankrijk, dat met 13 van Denemarken verloor. Verliest Ne- and dat laatste duel, dan dient de ploeg r het volgende wereldtiteltoernooi op b-ni- u kwalificatiewedstrijden te spelen, de wedstrijd tegen Zweden scoorden voor Ierland Marjo Smeets 5, Christine Knigge 4, nne Aroldussen 4, Janny Dinkgreve 2, Ge- na van Iersel en Hanneke van Eijl. AZC begint met nederlaag BARCELONA AZC/Alphen is de fina leronde van het toernooi om de Europese waterpolobeker voor landskampioenen met een nederlaag begonnen. De thuisspe- lende vereniging Barcelona won met 98. De periodestanden waren: 11, 21, 52, 1—4. Anders dan de uitslag -doet vermoeden heeft AZC/Alphen weinig reeële kansen op de zege gehad. In de eerste twee perio den hield de Alphense ploeg gelijke tred met de Spaanse kampioen, die vrijwel vol ledig uit internationals bestaat In de der de periode gaf AZC de strijd uit handen. Vooral Manuel Estiarte dreef zijn ploeg naar grote hoogte. Met vijf doelpunten werd de kleine, aalvlugge Spanjaard top scorer. Vriesekoop verder in enkelspel STOCKHOLM Bet- tine Vriesekoop heeft in de eerste ronde van het damesenkelspel van de open Scandina vische tafeltenniskam- pioenschappen een ge makkelijke overwin ning behaald op de Oos tenrijkse Elisabeth Deister met 2110, 21 12, 217. Een verras sing was de nederlaag van de Britse Jill Ham- mersly tegen de Hon gaarse Zsuzsa Olan met 20—22, 15—21, 18—21. Panajotovic niet tegen Feyenoord BERN De straf- scommissie van de Eu ropese voetbalunie (UEFA) heeft Alexan der Panajotovic, de voorstopper van Rad- nicki Nis, voor éen wedstrijd geschorst Hij speelt derhalve niet mee met de Jogoslaven die in de return van de derde ronde van het UEF A-bekertoernooi op 9 december een voor sprong van 20 tegen Feyenoord moeten ver dedigen. Thijssen gepasseerd IPSWICH Frans Thijssen is door Ipswich- coach Robson gepasseerd voor het competitie duel van zater dag tegen Midd lesbrough. De international behoort tot de wisselspelers. Reden voor de verbanning naar de reserve bank is het vormverlies van de ex-Twentes- peler. Hellas bekert door RIJSWIJK De heren van DW Hellas hebben in een matige wedstrijd Animo in eigen hal uit geschakeld in de eerste landelijke bekerronde: 14-10. Bij de rust had Animo, dat een divisie lager speelt dan Hellas, nog een voorsprong van 7-6. Topschutters waren Leo Nieberg (Hellas) met vijf treffers en Ruud Riderhof (Animo) met vier doelpunten. Evert klopt Mandlikova MELBOURNE De als eer- ste geplaatste Chris Evert ver sloeg in de kwartfinales van het open tennistoernooi in Melbourne de titelhoudster Hana Mandlikova in twee sets: 6—4, 7—5. Evert zal in de halve finales Wendy Turnbull als tegen standster ontmoeten. Deze won. eveneens in twee sets, van Andrea Jaeger met 63, 76. De andere halve finale gaat tussen Pam Shriver en Martina Navratilova. Shriver schakelde Tracey Austin uit met 75, 76 en Navratilova bleef Evonne Cawley gemak kelijk de baas: 4, 61. Reuzeslalom voor Epple VAL D'ISERE De Westduitse Irene Epole heeft gisteren in Val d'I- sere de reuzesla lom, tellend voor het klassement om de wereldbe ker, gewonnen. Zij was het snelst in beide manches en maakte een totaal- tijd van 2.30,24. Tweede werd de Zwitserse Erika Hess en derde de Amerikaanse Ta mara McKinney. N HAAG Het is niet verwonderlijk, dat de ididatuur van Karei ïsen (55) voor een ats in het sectiebestuur aald voetbal tot enige >ositie heeft geleid. In kritiek van met name Stoop klinkt duidelijk angst door, die het col- te juist heeft voor Jan- een vakbondsman in t en nieren. Na Martin ek en Roel Wiersma igt het sectiebesuur iarin nog altijd vijf ver- [enwoordigers van de ibs zitten naast één van spelers en één van de iners) eindelijk te wor- „opgescheept" met vechter. Dat vooruit- (ht bevalt de gevestigde le niet zo. Temeer daar rel Jansen, voorzitter :n de spelersvakbond VCS. wel eens flink aan n macht zou kunnen rfcn tornen omdat hij be- ild niet over zich laat gn. Toch schijnt ook op inmiddels iets te bben ingebonden, want de vergadering die het tiebestuur donderdag d, kwam geen enkel ge- ir meer in de richting 11 Jansen. „Dus neem ik ar aan, dat ze er inmid- mee hebben inge- fjmd", zegt de Hagenaar. '■den aangesproken, is weer heel anders. Zover is het als er in de VVCS organi- irische oplossingen worden onden. Jansen zelf zou dan icteur worden en Arend inenberg, waarschijnlijk, ieuwe praeses. Maar dan zal Jansen niet juichend iting Zeist rennen. „Eigen- "*1 ambieer ik die functie 't". zegt hij. „Ik heb het hier .de VVCS enorm naar mijn Ik trappel niet van onge- 'd om sectiebestuurder te Tden. Bovendien weet ik gemaal niet of het me vol- 'jning schenkt. Sommige Éhsen doen zoiets voor hun igo, voor de publiciteit. 4i. zo'n type ben ik niet. Die %en vind ik volledig onbe- grijk. Mijn ambities gingen •i verder dan de VVCS tot ei brengen". eerdere gelegenheden voor I plaats in het sectiebestuur lankte Karei Jansen voor eer en namen achtereen- gens Snoek en Wiersma .fits achter de tafel van de IVB. „Ik vond zelf. dat ik er t rijp voor was. De laatste m is gebleken, dat het ♦ral een kwestie van tijd is, bepaalt of je goed kunt tioneren. Als je mensen zoeken die daarover be kken naast vakkennis. Karei Jansen is, zoals dit affiche van de FIFPRO - de Internationale federatie van spelersvakbonden - al aangeeft, een voorstander van afschaffing van het transfersys teem. wordt het kringetje op den duur erg klein. In de VVCS kom je dan al snel bij mij uit. Maar kijk naar de FBO, een organisatie met een groter po tentieel, daar duiken ook steeds weer dezelfde namen op. Stoop bijvoorbeeld is al een keer afgevoerd, maar toch weer teruggekeerd. Maar goed, stel dat er voor de VVCS een oplossing wordt gevonden, dat de vereniging er niet onder lijdt, want anders ga ik subiet terug, dan word ik dus lid van het sectiebestuur. Dat betekent ten eerste dat ik mijn werk zaamheden moet herindelen en dat ik die functie moet in vullen. Ik blijf in loondienst van de VVCS, maar treed te rug als bestuurslid. Dan ben ik ook niet meer verantwoorde lijk voor het bestuurlijke ge deelte". „Eenmaal sectiebestuurder kun je opportunistisch te werk gaan, maar het is niet de aard van de VVCS om direct alles op z'n kop te zetten. Je moet je zakelijk opstellen en de me- denzeggenschap van de spelers en belangenorganisaties verde digen. Zorgen dat je invloed houdt. Op dat punt is het een hele belangrijke functie. Er zijn namelijk gevaarlijke ont wikkelingen gaande waar wij geen grip op kunnen krijgen. Ontwikkelingen die het moge lijk maken dat straks, ik noem maar een boom in het bos, Vo- lendam moet verdwijnen. Een paar heren in Zeist bepalen zoiets over je hoofd heen. Je kunt er niets tegen doen en dat moet dus veranderen. Die hele sanering van het betaalde voetbal destijds, daar hebben wij niets in te zeggen gehad. Om daarin verandering te brengen moeten we strijd le veren". „Snoek en Wiersma hebben dat ook geprobeerd, maar het is niet zo goed gelukt. Je kunt ze daarover geen verwijten maken. De een is alleen har der, bereid meer slag te leve ren. En voor mij is het altijd een strijd, zo is ook de VVCS groot geworden. De structuur in de KNVB is gelukkig lang zamerhand iets veranderd, waardoor je invloed kunt uit oefenen. Sommige mensen, zoals Stoop, hebben daar moei te mee, die redeneren nog vanuit de oude tijd toen in het hoofdkantoor alles werd be slist en iedereen buiten de deur werd gehouden. Niet meepraten, dat etaleert Stoop nog steeds. Hij weigert de ver anderingen te accepteren. Je ziet trouwens in de hele maat schappij, dat er een weerstand bestaat tegen het toelaten van wat ik dan maar de onderste niveau's noem tot bestaande organisaties". Zonder dat hij direct met een actieplan voor de dag komt („Kreten hebben geen zin"), noemt Karei Jansen wel vier hoofdpunten die zijn beleid in de toekomst zullen kenmer ken. Hij vindt, dat organisaties als de KNVB door professio nals moeten worden bestuurd, dat in de competitie betaald voetbal minimaal twee keer achttien club uitkomen, dat er een nieuwe organisatiestruc tuur moet komen waardoor een grotere zelfstandigheid van het betaald voetbal ge waarborgd is en ten slotte dat het transfersysteem moet wor den afgeschaft. Alleen al bij dat laatste punt weet hij, dat de meerderheid van het huidi ge bestuur een andere mening is toegedaan. „Bij alles wat ik zal doen, heb ik één hoofddoel voor ogen en dat is dat het be taald voetbal uit het diepe dal moet worden gehaald waar het nu in zit. Dat houdt direct ook in, dat ik me altijd en overal sterk zal maken voor de in standhouding van het betaald voetbal en daardoor ook voor de werkgelegenheid. Dat heeft te maken met mijn karakter. Ik heb altijd al de neiging ge had voor anderen in de bres te springen. Daardoor heb ik ook veel ellende gekend. Het is een verhaal apart wat er alle maal wordt geprobeerd om je ten gronde te richten als je van onderaf een plaats wil veroveren". Het is hem uiteindelijk toch gelukt. In 1968 hield hij zijn werk bij Philips („Ook daar al veel organisatie en planning") voor gezien en werkte zich door avondstudies („Vooral so ciale wetgeving en arbeids recht") en heel hard werken op tot wat hij nu is. Dat de kri tiek gelijke tred hield met de bloei van zijn carrière doet hem niet veel, zegt hij. Dat hij als vakbondsman een in veler ogen vorstelijk betaan heeft, ook niet. „Dat vind ik echt een achterlijk standpunt, typische Hollandse bekrompenheid. Ik ben progressief en ik vind dat iedereen die dat ook is en over talenten of andere speciale ga ven beschikt, best in, bijvoor beeld, een grote auto mag rij den. Natuurlijk, er zijn wel grenzen. Er moeten geen ex treme wanverhoudingen ont staan. Maar Wim Kok, de voorzitter van de FNV, die mag best goed verdienen. Het is toch ongelooflijk wat die be tekent voor de arbeiders. Overdreven gesteld moeten ze hem zelfs op handen dragen. Ik heb een directeur van Phi lips gekend die er in zijn een tje voor heeft gezorgd, dat de werkgelegenheid voor viifdui- zend arbeiders in stand bleef. Is het dan erg als die man goed verdient? Ik probeer in elk geval zo eerlijk mogelijk in het leven te staan. En ik ben best een beetje trots op wat ik heb bereikt. Ik heb me van onderaf moeten opwerken en veel weerstanden moeten overwinnen, maar self-made mensen zijn vaak de besten. Maar het is geen geplande car rière geweest. Als ik niet, of slechts kort in het sectiebe stuur kom, zal ik daar dan ook niet wakker van liggen". DICK HOFLAND iermbond straft jie leden Kardolus HAAG De techni- commissie van de Ko- Itlijke Algemene Scherm- 1 (KNAS) heeft besloten Kardolus, Yvette dolus en Marianne Ren- uit te sluiten van de trainingen. De atregel is genomen nadat drietal, lid van de Zoe- neerse schermverenigin- Zaal Kardolus, zonder nisgeving voor de twee- achtereenvolgende keer stek liet gaan op de we- ijkse centrale training in orthallen zuid te Am- Johan Cruijff, tussen voorzitter Harmsen (links) en penningmeester Bartels van Ajax: „Er wordt niet meer gepraat op de Nederlandse velden" „Niemand heeft hier kaas gegeten van positiespel" AMSTERDAM Slechts een overvloedige regen val kan de terugkeer van Johan Cruijff in het team van Ajax morgen tegen Haarlem nog tegenhou den. Voor de rest is alles in kannen en kruiken. De overschrijving van The Washington Diplo mats naar Ajax is rond, het BBI, dat een transfer op de grond van niet te dekken uitgaven meende tegen te kunnen houden, is door voorzitter Ton Harmsen als geen partij beschouwd en zowel Cruijff als Ajax lijken ge lukkig met elkaar te zijn. Die nieuwe verbintenis heeft evenwel toch nog aan een zij den draadje gehangen. Cruijff: „Als het deze week niet was rond gekomen, was ik misschien gestopt. Al die onderhandelingen en ge sprekken begonnen me de keel uit te hangen. Op een gegeven ogenblik werd alles achter mijn rug om bespro ken". Maar Amsterdamse Jo- pie voelt zich weer happy bij de club waar hij ooit is be gonnen en opgegroeid. „Dat is ook de reden geweest, waarom ik graag mijn carriè re bij Ajax wilde beëindigen. Je kent de club door en door". Vooralsnog staat hij tot het eind evan dit seizoen bij Ajax onder contract en heeft hij zich verplicht aan alle wed strijden (beker en vriend schappelijk) deel te nemen. Maar niet alleen op het veld wil Cruijff activiteiten ont plooien, ook daarbuiten pro beert hij zijn steentje aan de verbetering van het spelpeil in Nederland bij te dragen. „Want daar mankeert nogal wat aan", doceert hij. „De uitschakeling van Oranje voor het WK in Spanje staat niet op zichzelf. Dat heb ik zeven jaar geleden al zien aankomen. En ook verteld. Misschien dat de ogen van de betrokkenen nu eindelijk open gaan. Ik barst van de plannen en ik heb er ook nog veel zin in. Maar er moet wel iets gebeuren. Vooral aan de trainersopleidingen. De trai ners zitten vast in een oud systeem dat slecht voor het voetbal is. Je kunt op Zeist wel talentvolle voetballers begeleiden, het aantal dat je bereikt is echter veel te klein. Bovendien, wie selec-„ teert al die spelers en hoe. Daar heb je geen greep op. En daar gaat het juist om. Als ik kijk naar het niveau van alle vertegenwoordigende teams, dan is dat om te hui len. Het positiespel bijvoor beeld. Daar heeft in Neder land niemand kaas van gege ten. Er wordt niet meer ge praat op de velden". Taak Cruijff ziet het als zijn taak om in de komende maanden juist die facetten bij Ajax aan te halen. „Ajax moet min of meer een voorbeeld worden voor de rest van de clubs. Ik weet dat ik me nu kwetsbaar maak, het is echter mijn zienswijze op het betaalde voetbal in Nederland. Het speelse en quasi ongediscipli neerde spel, dat kenmerkend is voor de Nederlandse men taliteit, moet weer terug ko men. Wat dat betreft is de fout in het begin van de ze ventiger jaren onbewust ge maakt door Michels. Die ha merde op het collectief, maar vergat dat hij een stel spelers bij zich had, dat op technisch niveau niets meer hoefde te leren. Zijn voorbeeld is door anderen overgenomen, ter wijl de technische bagage ontbrak. Als ik nu het Ne derlandse B-team zie spelen, zijn het slechts hardlopers. Zo'n jongen als Vanenburg had al lang in Jong Oranje of in het B-team moeten zitten en niet in het UEFA-team zoals nu het geval is geweest. En aan de andere kant kun je er van op aan dat Frank Rijkaard straks weer in Oranje speelt, terwijl hij daar helemaal nog niet aan toe is. Het is bij de Nederlandse teams vaak extreem het een of het ander". En ook de situatie bij het Ne derlands elftal vindt hij zor gelijk. „Oranje moet eerst weer op nul komen te staan. Nu zit het daar een flink eind onder. En dan moet ie dereen de schouders eronder zetten". Ook daarbij verwijst hij weer naar de trainerso pleiding. „Kijk", zegt hij, „Het straat voetbal is verlegd naar het trainingsveld. Dan moet je ook precies hetzelfde op het veld doen als op de straat. En niet een half uur op hoekschoppen gaan oefe nen, waarbij alle anderen kou staan te vatten". Cruijff gelooft dat het voor de huidi ge generatie voetballers te laat is om nog veranderingen aan te brengen. „Met jongens als Kieft enzovoort kun je nog wat doen. De rest heeft de boot gemist". HENK WAGEMAN LONDEN Preston North End heeft zijn bekende mana ger Tommy Docherty ontsla gen. DEN HAAG Het duur de te kort om de nauwe lijks 500 toeschouwers op De Uithof gisteravond te vreden naar huis te laten gegaan. Acht van de zestig minuten deed HYS '80 wat het moest doen: spe len naar eigen mogelijk heden. Ook in die periode schudde de Haagse ijshoc- keyformatie hekkesluiter Kemphanen van zich af en legde de basis voor de zege van 6-2 (0-0, 2-1 en 4- 1). Kemphanen beschikte niet over voldoende kwaliteit om te profiteren van de eerste twee zwakke perioden van HYS, anders zou de thuisclub zijn getrakteerd op een onaan gename surprise. Bovendien werd Kemphanen verzwakt door het afhaken van Proven- cher, die tien seconden voor het einde van de eerste perio de aan een vechtpartijtje met René Laarman twee strafmi- nuten voor interference, twee maal twee strafminuten voor roughing en een game miscon duct kreeg van scheidsrechter Van der Hout. Aanvankelijk leek Kempha nen de tegenslag goed te ver werken. Via Daigle nam het zelfs een voorsprong, doch HYS veranderde dit door tref fers van Morrison en Temmer- In de derde periode kreeg HYS '80 dan die bevlieging, die de slaapverwekkende sfeer even verdreef. Met hard wer ken, enkele tempovariaties en onverwachte schoten werd een voorsprong gecreëerd, die de thuisclub in een positie bracht, dat ook op basis van technische kwaliteiten kon worden gespeeld. Zelfs bij een numerieke minderheid kwam HYS tot scoren (vliegend schot van Phil McKenzie). Toen de winst eenmaal vaststond, zakte het peil weer angstwekkend, hetgeen de overgebleven aan hang toch in katterige stem ming deed afdruipen. Scoreverloop: 23 Daigle 0-1, 12. Mor rison 1-1', 14. Temmerman 2-1, Strijker 3-1. 46. Troch 4-1. 48. McKenzie 5-1, 53. Landry 5-2, 60. Morrison 6-2. Scheidsrecher Van der Hout, die werd bijgestaan door lines men Van der Meer en Raves- tijn, gaf HYS 7x2 strafminu ten en Kemphanen 9x2 straf minuten en een game miscon duct (Provencher). Verrassende ontwikkelingen waren er wel bij Tilburg Trap- pers-Feenstra Flyers (6-4) en DLJ Leeuwarden-APA Eagles (8-5). Tilburg Trappers heeft nu uitstekende perspectieven om zich als vierde ploeg te plaatsen voor de play offs om de nationale titel. Nijmegen- Amsterdam eindigde in een felijk spel van 3-3. tand: Feenstra Flyers 21-36, Nijme gen 21-32, Amsterdam 20-30, Tilburg Trappers 21-25, APA Eagles 21-19, HYS '80 21-15, DLJ Leeuwarden 22- 7, Kemphanen 21-4. Solozeiler Van der Lugt nadert helft ZIERIKZEE Pleun van der Lugt, Nederlands eerste solo-zei ler die rond de wereld probeert te varen zonder ergens een voet aan wal te zetten, bevindt zich ongeveer op 46 graden 41 minu ten zuiderbreedte en 95 graden oosterlengte. Hij nadert daarmee de helft van zijn eenzaam avontuur. Twee dagen voor de kerst (14 dagen eerder dan verwacht) hoopt hij Tasmanië te ronden, de zuidelijkste punt van Australië. Dan zal hij de piek plaatsen op het uitklapbare plastic kerstboompje, dat zijn vriendin Joyce heeft meegegeven. En vanavond pakt hij de sinterklaassurprises uit, die dierbaren in het vooronder van zijn betonnen tweemastertje „De Zeeuwse Stromen" hebben verstopt. Voornaamste pech van Pleun van der Lugt is, dat hij in barre stormen al twee windvanen heeft verspeeld van zijn automati sche stuurinrichting. Van der Stap vergroot voorsprong DEN HAAG - Peter van der Stap vergrootte in de vijfde ronde van het haagse dam kampioenschap zijn voor sprong op de concurrentie. Met een partij minder gespeeld gaat koploper van het eerste uur Pertab Malahe op twee punten afstand, terwijl Hans den Engelsman 7 uit 5 heeft. Uitslagen: Simons - de Jong 2- 0; den Engelsman - Bentvelzen 2-0; Witteveen - de Koning 1- 1; Vrolijk - Pershad 1-1; Mala he - de Koning 1-1; Besuijen - v.d.Stap 0-2.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9