,Nep-show boorolie eidde Shell óm de tuin Sacharovs in ziekenhuis opgenomen Seen heerlijk avondje voor Oen Uyl maar wat deelt hijzelf uit ANKLAGER IN UNISER-PROCES: Politiebond verbijsterd over uitspraak rechtbank Politiek Partij Parlement Aantal hartinfarcten gehalveerd bij minder cholesterol in voeding 3NNENLAND LEIDSE COURAN" ZATERDAG 5 DECEMBER 1981 PAGINA 5 Jrectie Ford: JËSCHULDIGINGEN VDERNEMINGSRAAD IENZEN AAN SMAAD ISTERDAM De suggestie, dat Ford fiscus voor tachtig miljoen gulden heeft ladeeld, grenst aan smaad. Dit heeft de »ctie van Ford Nederland gisteren ver- ard naar aanleiding van de beschuldi- g die de ondernemingsraad heeft geuit Ie aanklacht van het tribunaal dat over Ford-affaire op 10 en 11 december wordt louden. de verklaring zegt de directie dat er it met prijzen is geknoeid, „laat staan Ford Nederland vijftien tot twintig cent hogere inkoopprijzen heeft moeten ,len voor onderdelen dan de Engelse I-vestiging". Regering bestelt F-16 straaljagers bij Fokker DEN HAAG De regering wil nog deze maand bij Fokker achttien F-16 straalja gers voor de koninklijke luchtmacht be stellen. De order heeft een totale waarde van 560 miljoen gulden. Dit is gisteren door premier Van Agt na de bijeenkomst van de ministerraad meegedeeld. Naast de achttien toestellen wordt voor nog 80 mil joen gulden aan grondapparatuur bij Fok ker besteld. De order valt bij Fokker 51 miljoen duur der uit dan wanneer de bestelling bij de Amerikaanse fabriek General Dynamics was gedaan. Dit blijkt uit een rapport van minister Van Mierlo en staatssecretaris Stemerdink van Defensie. Deze 51 miljoen gulden levert de Nederlandse industrie echter voor 265 miljoen gulden aan op drachten op. Schenking redt Britse leukemie - patiëntjes LONDEN Een Britse miljonair heeft een be-" drag van bijna 500.000 gulden geschonken aan het Londense Westminster ziekenhuis orq meer beenmergtransplantaties bij kinderen mogelijk te maken. Eerder deze week had een chirurg var. het zie kenhuis verklaard dat in de afgelopen vijf jaar 97 kinderen zijn gestorven, die hadden kunnen blijven leven als er voldoende geld voor de transplantaties beschikbaar was geweest. De chirurg verklaarde, dat hij zonder extra geld het komend jaar maar 25 van de in totaal 50 te verwachten patiëntjes zou kunnen helpen. Hij zou opnieuw moeten beslissen welke kinderen wel en welke niet door een operatie gered zou den kunnen worden. Door de gift van de miljo nair hoeft het ziekenhuis die keus niet meer te maken en kunnen komend jaar alle vijftig pa tiëntjes worden behandeld. Levenslang voor Duitse terrorist DÜSSELDORF De Westduitse terrorist Stefan Wisniewski is giste ren door een rechtbank in Diissel- dorf veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Wisniewski werd onder meer medeplichtig bevonden aan de ontvoering van en de moord op de Westduitse werkgeversvoor zitter Hanns-Martin Schleyer en vier van diens lijfwachten in 1977. Verder werd hij veroordeeld we gens afpersing, roof en lidmaat schap van een terroristische orga nisatie. Het RAF-lidmaatschap noemde Wisniewski tijdens de zit ting „mijn beroep". De rechtbank is bij de berechting vooral afgegaan op schriftelijke verklaringen van bekeerde RAF-leden. Belgische boeren willen hulp van leger bij oogst BRUSSEL De Belgische boeren, met name die uit de Westvlaamse pol ders en het gebied bij Hasselt en St. Truiden wilen hulp van het leger bij het binnenhalen van de nog op het land staande oogst. De velden zijn door de vele regen van de afgelopen maanden zo drassig geworden, dat de machines om mais, bieten en aardap pels te oogsten direct in de modder wegzakken. Al dat werk zal nu met de hand moeten worden gedaan. Tij dens soortgelijke omstandigheden in 1974 zijn de Belgische strijdkrachten de boeren al eens te hulp geschoten. In Nederland kwamen dat jaar dui zenden scholieren de eveneens met wateroverlast kampende boeren te hulp. Baggeraars gaan staken voor betere verlofregeling ROTTERDAM Ongeveer duizend baggeraars op honderd schepen gaan volgende week zaterdag massaal het werk onderbreken. Deze staking komt voort uit protest tegen de hou ding van de werkgevers bij onderhan delingen met de vakbonden over een betere verlofregeling. De schepen waarop gestaakt zal worden bevinden zich vooral in Perzische-Golf en ih West-Afrika. Bij eerder gevoerde on derhandelingen werd een door werk gevers voorgestelde verlofregeling van 70 dagen werken en 28 dagen vrij* door de werknemers verworpen. Vol gens een woordvoerder van de Bouw en Houtbonden willen de werkgevers niet verder praten over een andere verlofregeling. 1 zogenaamde .afvallogen. Door dit zwaar giftige goedje in het laboratorium met zuivere boorolie te vermengen ver kreeg men een „mooie heldere Jerdijk genoot destijds stof" en bij Shell „zeer tevre- t blind vertrouwen van den mensen". Aldus officier justitie mr. W Koops. tEDA Het in een mi- n |u-proces verwikkelde emisch afvalverwer- n jigsbedrijf Ufiiser in grote oliemaatschap- n. Dit bleek gisteren onemaaiscnappij ge ootae U,. onvoorwaardelijk in Uniser. or de rechtbank in Bre- Dat de afvallogen niet, zoals j, op de Vierde dag van overeengekomen, na bewer- lt proces tegen de van king naar West-Duitsland lichting, valsheid in ge- werden afgevoerd, maar door- tirifte, illegale lozingen verkocht en illegaal geloosd, mtduikine ver- bleef 'ets voor achter de cou" intaniKing ver ,issen Tussen 1975 en 1980 ex-Uniser-direc- deed Shell zaken met Uniser. Volgens een door de recht bank gehoorde getuige, een trapte Shell Nederland technicus van Shell, was de sa menwerking altijd uitstekend geweest: „Dag en nacht ston- wetsontduiking jchte uren. jttinaderij bv twee jaar gele- i met open ogen in een op l laboratorium van Uniser den ze voor ons klaar. Ze had- louden „nep-show", die lou- f was bedoeld om aan te to il hoe milieuvriendelijk de rwerkingsmethodes van het drijf wel niet waren. Shell opgescheept met een grote rtij chemisch afval, dat men n de straatstenen niet kwijt |n. Uniser had de beste ma- ^r gevonden waarop het spul (schadelijk kon worden ge kakt: gewoon door het te lo- n in de Hollandse IJssel. rolie den materiaal van de bovenste plank", zei hij. Een chemisch ingenieur van Shell Nederland Chemie in Moerdijk bleek nog lovender dan zijn collega in zijn uitla tingen over Uniser en haar dochtermaatschappijen. Zelfs een tip van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne dat er een kwalijk luch tje hing boven het chemisch afvalverwerkingsbedrijf te Klundert (Moerdijk), bracht hem er niet toe Uniser eens nader aan de tand te voelen. !t chemisch cabaret dat door Tot verbazing van rechtbank president mr. L. van der Plas stelde de man dat hij monsters van de verschillende verwer- Uniser werd opgevoerd be- it If een reeds met succes toe past verwerkingsproces van kingsstadia van het geleverde afval door Uniser zelf liet ne men en van etiketten voor zien. „Wat voor zekerheid had u dat die monsters niet regel recht uit het Hollands Diep waren geschept?", vroeg mr Van der Plas hem ontsteld. „Geen enkele", antwoordde de ingenieur, „ik ging er yan uk dat Uniser me de juiste infor matie verstrekte en de labels van de monsterflessen naar waarheid invulde". Wereldbedrijf Een getuige-deskundige van het minsterie van volksge zondheid en milieuhygiëne, die nauw betrokken is bij het afvalverwerkingsbeleid, ver telde de rechtbank dat Uniser meer orders aannam dan het kon verwerken. „Daar is het concern aan ten onder gegaan. Had men zich gewoon van be gin af aan gehouden aan de bepalingen van de hinderwet en aan die van de Wet Chemi sche Afvalstoffen dan was het nu een wereldbedrijf geweest", yolgens hem heeft Nederland nog steeds een enorm gebrek aan dit soort gespecialiseerde bedrijven. „De vaderlandse in dustrie is vcjor wat de legal» afval-stortplóatsen betreft sterk aangewezen op het bui tenland. Hierdoor dreigen be paalde takken uit de chemi sche industrie telkens weer in moeilijkheden te komen". PETER VIERING Paniek in monument: 45 doden NEW DELHI Zeker 45 mensen, van wie de meesten schoolkinderen, zijn gisteren om het leven gekomen toen onder de aanwezigen in de 700 jaar oude Qutab-minaret in New Delhi een toeristische trekpleister paniek uitbrak. De paniek ontstond toen het licht in de 70 meter hoge toren uitviel. De ongeveer 400 aan wezigen zochten in alle haast de uitgang. Tientallen mensen vielen op de 379 treden tellen de wenteltrap in de toren en kinderen werden onder de voet gelopen. De minaret stamt uit de 14e eeuw en de muren zijn ver sierd met leuzen uit de koran. Vooral op vrijdag, als er geert entree wordt gevraagd, bestaat er veel belangstelling voor dit monument. De Indiase rege ring heeft de nabestaanden van de slachtoffers smartegeld toegezegd. De Qutab-minaret in New Delhi, waar gisteren 45 mensen de dood vonden. MOSKOU De dissidente Russische natuurkundige Andrei Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner, die sinds 22 november in hun gedwongen woonplaats Gor ki in hongerstaking zijn, zijn in het ziekenhuis opgeno men. Dat heeft het Sovjet-regeringsblad Isvestia giste ren gemeld. Het was voor het eerst dat de Russische media aandacht besteed den aan de actie van de Sacharovs, die willen dat hun schoon dochter Lisa Alexejeva een uitreisvisum krijgt voor de Verenig-, de Staten om zich daar bij haar man te voegen. Volgens de Isvestia krijgen de Sacharovs in het ziekenhuis „de medische verzorging die hen tegen mogelijke complicaties ten aanzien van hun gezondheid beschermen". Schoondochter Lisa Alexejeva verklaarde tegenover westerse verslaggevers in Moskou, dat de verklaring in de Isvestia er op wijst dat de Sacharovs gedwongen worden gevoed. Theepauze staking afgelopen LONDEN De „thee- pauze-staking" in de fa brieken van British Ley- land in Longbridge zijn na vier weken beëindigd, nu de kleine meerder heid van de vakbondsle den heeft ingestemd met een bekorting van de theepauze met niet elf maar vijf minuten.- Het voorstel de theepauze naar 46 minuten terug te brengen was afkomstig *'an de directie, de vak bonden wilden eerst niets inleveren. De sta king die van dit conflict het gevolg was heeft de produktie van drie BL- modellen gedurende vier weken stilgelegd. AMSTERDAM De uit spraak van de rechtbank in Amsterdam tegen de 25-jarige hoofdagent C.V., een jaar ge vangenisstraf voor het doods chieten van een vrouw, is bij de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Politie Bond (NPB) met verbijstering ont vangen. Volgens Ben Franke, bestuur der van de NPB, heeft deze uitspraak niet alleen voor de betrokken agent, maar ook voor de hele politie nogal wat consequenties. Hij Verklaarde dat de agent duidelijk een be oordelingsfout heeft gemaakt, maar dat het nooit zijn bedoe ling is geweest doodslag te ple gen. Franken was dan ook van mening dat deze fout de agent wel erg zwaar is aangerekend. Franke zei tenslotte dat de NPB graag in hoger beroep zou gaan, op voorwaarde dat de betrokken politieman daar mee akkoord gaat. IN HAAG Een heer- avondje is er vandaag or de minister van So le Zaken en Werkgele- ïheid niet bij. Hij heeft wind, die dezer dagen br de bomen heet te taien, zo fel tegen gehad it betreft het door hem nbevolen loonbeleid, t hij nu voor een moei- ke keuze staat: Zijn wil leggen via een loon- aatregel en daarmee irkgevers en vakbewe- hg die hij zo liefelijk n sopiale partners temt in de gordijnen |en dan wel zijn kruit Hiswaar gereed leggen, iar nog wachten met it zal hij uitdelen, de gard of koek „Als ik Den Uyl maar ik ben Joop niet, zou ik zeggen: Laat ze maar onbelemmerd on- "handelen en als er een stuk ier cao's afgesloten zijn be ien of het de spuigaten gaat lopen," zei CNV-voorzitter n van der Meulen woens- iacht na het eerste onder- je wapengekletter. Inder- id, hij is Joop niet. En Joop ,op zijn beurt zichzelf niet, it hij wordt ook nog eens agd door de wind van het dement. les draait om loonmatiging, lereen vindt wel, dat die no- is, maar hoe matig moet worden en hoe bereik je |t Den Uyl vindt zelf, dat de loonkosten volgend jaar maxi maal met 6,5 procent mogen stijgen. Let wel, niet de lonen maar de loonkosten, dus alles wat met de beloning te maken heeft, ook sociale lasten en daarbij inbegrepen wat nog doorwerkt van vorig jaar. Dat betekent, dat er voor volgend jaar aan loonstijging alleen maar ruimte zou zijn voor prijscompensatie. En dat is nog teveel. Daarom zou de vakan tietoeslag ook volgend jaar weer 7,5 procent moeten wor den in plaats van acht. Boven dien zouden het minimumloon en de sociale uitkeringen slechts mondjesmaat worden verhoogd met nieuwjaar: geen doorwerking van het opnemen van toeslagen in de bouw-cao, trouwens ook niet in de amb tenarensalarissen. Dat scheelt natuurlijk ook in de staatskas. Maar nog niet ge noeg. Daarom wil Den Uyl de eerste vijf of misschien nog meer dagen van ziekte van een werknemer niet meer door de ziektewet, maar door de werkgevers laten betalen. Dat is geen echte besparing, maar een verschuiving, die niet leuk is voor de werkge vers. Daarom belooft hij een verlaging van de ziektewet premie, maar dit en nog ande re zaken, die in de ziektewet veranderd zouden moeten worden, zijn nog zo vaag en volgens deskundigen juridisch zo ingewikkeld, dat betwijfeld moet worden of er spoedig iets van komt of het zou via een noodwetje moeten gaan, maar dan nóg Daarmee is Den Uyl nog niet uitgepraat, want hij wil zowel vakantiegeld als prijscompen satie aan een maximum bin den, aftoppen zoals dat in vak jargon heet. Dat heeft hij maar ten dele nodig om naar zijn 6,5 procent toe te werken. Hij wil ook aftoppen om ervoor te zor gen, dat de hoogst betaalden viermaal zoveel inleveren als de minima. Voor het middel baar en hoger personeel, dat al knap heeft moeten inleveren, is dat moeilijk te verteren en de werkgevers willen om de zelfde reden die categorie spa ren. De grootste vakcentrales zien die manoeuvre wel zitten, En waar blijft dan dat voor deeltje vragen zij. Oorlogsverklaring Het interessante is, dat Den Uyl met zijn hele concept niet op een loonkostenstijging van 6,5 procent, maar op 6 procent uitkomt. Hij schiep aldus nog een „speelruimte" van een half procent. Maar 6 of 6,5 procent, voor de werkgevers is het allemaal veel te veel. Zij hadden regering en parlement al zo ongeveer de oorlog aan gezegd toen uit de regerings verklaring en het debat erover in hun ogen onvoldoende steun aan het bedrijfsleven kwam. En deze week, tijdens het gesprek met het kabinet, riepen zij vastberaden: 4,5 pro cent, net als dit jaar, en geen cent meer. Dat zou dan onder meer gerealiseerd moeten worden door verlaging van de sociale werkgeverslasten en door de prijscompensatie met een procent te.beperken. Af toppen en verlaging van de vakantietoeslag moet niet. Door dit alles moet de regering wel opnieuw vele miljarden extra bezuinigen. Een groot deel daarvan zou, volgens de werkgevers, kunnen worden beïeikt door de sociale uitke ringen te verlagen. Den Uyl keek zuinig, want dat past niet allemaal in het re geerakkoord. De vakbeweging wilde de werkgevers eigenlijk niet eens serieus nemen, al was het alleen maar omdat de prijscompensatie en de sociale uitkeringen onaantastbaar zijn verklaard. Voorts stelt de vak beweging als vanouds, dat al dat ontzien en steunen van de ondernemers tot dusver geen of nauwelijks nieuwe banen heeft opgeleverd. „Dat auto matisme is er domweg niet," zei FNV-voorzitter Kok, Den Uyl kreeg trouwens een soortgelijk verwijt te horen: Wij steeds maar inleveren en matigen, maar waar blijf je met nieuwe werkgelegenheid, we willen hu wel eens boter bij de vis. Want de minister heeft weliswaar voor het ko mende jaar 60.000 nieuwe ba nen in het vooruitzicht gesteld, maar het is nog niet veel meer dan een vage, ongespecificeer de belofte. En het Centraal Planbureau, het staatsrekenor- gaan, heeft vastgesteld, dat al het streven van Den Uyl de werkloosheid niet zal vermin deren, hooguit de groei ervan met vijfduizend arbeidsplaat sen zal beperken. Zo'n berekening doet de gre tigheid bij vakbonden om in te leveren voor werk bepaald niet toenemen. Vandaar dat de vakbeweging ook al heeft ge zegd: De door het kabinet voorgenomen solidariteitshef- fing moet maar vergeten wor den als er niet heel concreet bij staat wat ze aan werk ople vert; aart gaten vullen in de begroting doen we niet mee op deze manier. Den Uyl had zijn antwoord wel klaar: Die 60.000 banen kunnen er echt wel ko men, maar dan voornamelijk door deeltijdbanen te maken, door banen in tweeën te knip pen. Maar is dat reëel Velen halen er fronsend hun wenk brauwen over op; waarschijn lijk staat schatkistbewaarder Van der Stee daarbij vooraan, want het zou wel eens kunnen zijn, dat hij het gelag moet be talen. Om slechts een paar dingen te noemen: twee halve banen en dus twee halve sala rissen brengen veel minder belasting op dan één vol loon als gevolg van ons progressie ve fiscale systeem; lage inko mens komen op tal van terrei nen voor overheidssteun in aanmerking, voor huursubsi die of studiebeurzen bijvoor beeld. En Van der Stee heeft het toch al zo moeilijk Ontmoedigend Wat daarvan ook zij, het eerste gesprek van het kabinet met de sociale partners moet voor de deelnemende ministers een ontmoedigende ervaring zijn geweest voorzover zij nog eni ge hoop hadden op een zekere overeenstemming. Den Uyl had het na afloop duidelijk moeilijk, maar poseerde als op timist. Iedereen erkent, dat er gematigd moet worden, zo riep hij. Maar zijn gesprekspartners wilden het allemaal op een an dere manier en in een andere mate. Als je dan al een loon maatregel in je binnenzak hebt om tot cijfers achter de kom ma te bereiken wat je voor ogen staat, moet je heel wat zelfbeheersing opbrengen om het nog even aan te zien. Daar komt bij, dat verscheide ne ministers en andere politici wat in paniek zijn geraakt door nogal onwijze looneisen, die enkele vakbonden willen gaan stellen en die helemaal niet naar matiging tenderen. Maar tussen eisen en krijgeh zit nogal wat ruimte, zeker als men het gegrom van werkge versvoorzitter Van Veen hoort. En als Den Uyl zich blijft opstellen als een Erlkö- nig van de twintigste eeuw bist du nicht willig so brauch ich Gewaltdan zou hij de poorten van de hel wel eens kunnen openen. Want hoe verschillend de so ciale partners ook mogen den ken, vrijheid van onderhande len is van allen de eerste eis, bij de werkgevers om nog ver der terug te gaan dan het ka binet wil, bij de vakbeweging ■onder meer omdat zij toch al veel leden verliezend bij na overbodig gemaakt wordt door wéér een loonmaatregel.' Daarom is het waarschijnlijk wel zinnig eerst eens na te gaan of werkgevers en vak bonden de opgeëiste vrijheid aan kunnen. Om met Van der Meulen te spreken: „Als ik Den Uyl was Want een Zwarte Piet-rol is niet plezie rig en door de teugels nog niet strak aan te halen speel je nog niet voor Sinterklaas JO SMITS Bewoners van de Amsterdam- .e Zeedijk hebben gisteren de politiemannen van het bureau Warmoesstraat aangenaam verrast met twee taarten, uit dank voor de verbeterde woonsituatie. Ook de honden werden niet vergeten, zij kre gen een fikse hoeveelheid klui ven. Dennis Thatcher vliegt vreemd LONDEN De echtge noot van de Engelse pre mier Margaret Thatcher heeft de woede van Bri tish Airlines op zijn nek gehaald door met de Ara bische luchtvaartmaat schappij Gulf Air naar het Midden-Oosten te vliegen, terwijl hij om streeks dezelfde tijd ook met British Airways had kunnen vliegen. That cher koos echter zonder aarzelen voor de Arabi sche maatschappij. Een woedende woordvoerder van de Engelse vlieg maatschappij verklaarde tegenover The Guardian: „Het is voor ons een klap in het gezicht Wij moe ten bezuinigen, terwijl we erg hard werken. En dan gebeurt er ook nog zoiets". WAGENINGEN Niet alleen cholesterol-verlagende voeding, maar ook stoppen met roken en verlaging van de bloeddruk verminderen de kans op een hartinfarct met bijna de helft. In feite is overwicht zelfs minder gevaarlijk dan roken en lopen magere rokers meer ri sico om hart- en vaatziekten te krijgen, dan dikke niet- rokers. Tot deze conclusie komt mevrouw J.J.Bruss- aard in een proefschrift waarop zij gisteren aan de Landbouwhogeschool in Wageningen is gepromoveerd. Hart- en vaatziekten, veroorzaakt door aderverkalking en ader- vervetting, zijn een volkskwaal. Van de arbeidsongeschikten tussen 20 en 60 jaar lijdt 19 procent aan deze ziekten en 45 pro cent van alle sterfgevallen in Nederland worden erdoor veroor zaakt. Om het cholesterolgehalte in het bloed te verlagen beveelt de Nederlandse Voedingsraad aan de totale vet- en cholesterolcnn- sumptie te verminderen en meer zetmeel te eten. Mevrouw Brussaard onderzocht of hetzelfde effect kon worden bereikt door alleen minder vet te eten. Het bleek dat beide soorten voe ding verlagend werkten op de cholesterolspiegel in het bloed. Maar alleen vetarme voeding heeft een belangrijk nadeel: het verlaagt ook de hoeveelheid van een noodzakelijk enzym dat zorgt voor het vervoer van cholesterol. Dit is niet het geval bij de door de Voedingsraad aanbevolen voeding. Wil men het cholesterolgehalte in het bloed verlagen dan moet men minder (en mager) vlees eten. Inclusief vleesbeleg is 75 a 100 gram vlees per dag meer dan genoeg. Jus moet mager zijn en groenten mogen niet met boter worden bereid. Halfvolle en magere melkprodukten en dieetmargarine verdienen de voor keur. Niet meer dan drie eieren per week is ook een vereiste. Verder werken grote hoeveelheden groenten en fruit ook cho lesterolverlagend, evenals peulvruchten, knoflook en uien. Door deze veranderingen in de voeding kan men het risico voor hart en vaatziekten tot bijna de helft terugbrengen. Stoppen met ro ken en verlaging van de bloeddruk door medicijnen of minder zout in het eten geven een nog sterkere risicodaling.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5