Sint zit niet bij de pakken neer Er is niet minder gekocht dan andere jaren Eek: „Wij geven onder meer voorlichting aan consumenten. Wij adviseren iedereen om ruimschoots van tevoren een bedrag te reserveren voor zaken die eenmaal per jaar voorkomen. Dan bedoel ik niet speci fiek het Sinterklaasgebeuren. maar ook bijvoorbeeld de vakantie. Verder denk ik aan de Kerst ten aanzien van het eten. Men kan best gezellig Kerst vieren zonder de allerduurste dingen te kopen. Wat Sin terklaas betreft hebben we het idee, dat de mensen wat langer gespaard hebben dan in voorgaande jaren. De aankopen zijn dacht ik meer gespreid. Bij ons zijn enige signalen binnengekomen, dat een aantal mensen al in september een deel van de geschenken heeft gekocht. Men kijkt meer naar praktische cadeaus. Overi gens geven we niet alleen individuele bud getadviezen aan mensen, die financieel in de problemen zitten. Wij leiden ook be roepsgroepen op, die dit werk kunnen doen. Welzijnswerkers bijvoorbeeld. De in komens zijn wat achteruitgegaan, hetgeen ertoe heeft geleid, dat de mensen wat be wuster hun keuze maken. Dat geldt ook voor Sinterklaas". uit, maar regen is funest. De eerste weken gaven aan, dat men het in Amsterdam en het noordelijk gedeelte van de Randstad wat rustiger aan heeft gedaan dan bijvoor beeld in Rotterdam. In het Zuiden, en dan spreek ik over Limburg, is het accent wat meer naar de Kerst verschoven. In het al gemeen heeft men tijdig gekocht. Men heeft zich eerst rustig georiënteerd. Som mige branches, en dan noem ik de schoe nenbranche, zijn dit jaar wat achtergeble ven qua omzet, maar het ziet er naar uit, dat er sprake kan zijn van een inhaalas- pect. Pantoffels en laarzen zijn redelijk goed verkocht. In de juweliersbranche is het wat stroever gegaan. Kijk ik naar de doe-het-zelf-zaken. dan constateer ik, dat ook zij hebben ingespeeld op het Sinter klaasgebeuren. Onder meer met hobby- boeken en boeken over auto-onderhoud, kortom zaken in cadeau-achtige sfeer. Wat ik heb aangegeven zijn globale beel den. Een totaalbeeld kan ik nog niet ge ven". Albert Heijn, de grootste grutter van het land, kan dat wel. Woordvoerster me vrouw Plooyer: „Sinterklaas is voor ons niet belangrijk. Je verkoopt wat meer cho coladeletters en wat speculaas, maar de omzet is niet anders dan gedurende de rest van net jaar. Voor het kruideniersbe- drijf speelt Kerst een véél belangrijker rol". Driehonderd miljoen Mevrouw Groenewege van het instituut is van mening, dat het kooppatroon gewij zigd is. „Het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf verwacht dat er dit jaar zo'n driehonderd miljoen gulden aan speelgoed wordt uitgegeven. Dat is dan vijfentwintig miljoen meer dan verle den jaar. Haal je echter het inflatiecijfer van het groeicijfer af, dan blijft er niet veel over. Let wel, dit is een verwachting en het kan best zijn, dat de cijfers straks in fe bruari anders blijken te liggen. Ik heb het idee dat er niet veel minder aan cadeaus wordt uitgegeven. Het soort cadeau is wat anders. Men is geneigd om praktische za ken te kopen en ook dat is een vorm var; bezuiniging. Om nog even op het speel goed terug te komen, er is een zekere spreiding van de aankopen gekomen. Lag vroeger het accent op de december maand, nu verspreidt men de aankoop van speelgoed over het hele jaar". O. wat een pret zal het zijn te spelen De heer Kempenaar uit Apeldoorn, een van de grotere speelgoedimporteurs van Nederland, weet er alles van. „Ik ben qua verkoop wel tevreden, maar ik ben nog lang niet uitverkocht. Voor ons is het Sin terklaasfeest erg belangrijk. Is de verkoop in de laatste maanden van het jaar slecht, dan is het hele jaar slecht. De omzet van de laatste vier maanden is ongeveer gelijk aan die van de eerste acht. Wij beginnen al in januari met de inkoop. De besteding is inderdaad wat anders dan in voorgaan de jaren. De verkoop van autobanen en radiografisch speelgoed bijvoorbeeld is beduidend minder dan vorig jaar. Verder is er op de winstmarge wat beknibbeld, maar over het geheel genomen is er bij ons wel sprake van enige tevredenheid". Flink gekocht Het Koninklijk Bijenkorf Beheer, dat HEMA, Maxis, Mobell (zelfbedieningszaak in meubels). Praxis (doe-het-zelf zaken) en Perry Sport onder zijn hoede heeft, hoort de wind echter wél door de bomen waaien. De heer Peterse, hoofd van de pu blic relations: „Na een aarzelend begin is er bij ons sprake van optimisme. De con sument heeft een lange oriëntatiefase no dig gehad. Ik heb het idee dat men de aankopen tot de laatste weken heeft uitge steld. Vorig jaar was er al sprake van eerst vergelijken en dan pas kopen. Dat beeld heeft zich dit keer strenger voortgezet. Men heeft zeer prijs- en kwaliteitsbewust een keus gemaakt. Ik zal een aantal voor beelden geven. In de speelgoedsector denk ik aan auto's, treinen en denkspor ten. En verder alle kubus-achtige spelle tjes, waarvan er tussen de tien en de twin tig op de markt zijn. Er was bij ons een levendige vraag naar mode-artikelen in de cadeausfeer, sjaals, handschoenen en cosmetica. Ook wat de woninginrichting betreft heeft men naar praktische zaken gekeken. Lampen enzovoort. Wintersport artikelen werden niet veel verkocht, maar dat kan nog komen. Cijfermateriaal kan ik nog niet geven, maar als de laatste koopa vonden aan de verwachtingen hebben vol daan, mogen we niet ontevreden zijn". Koopavonden De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkel bedrijf, die de sociaal-economische belan gen behartigt van grootwinkelbedrijven, is van mening dat er flink is gekocht. Secre taris Jacobs: „De bonbedragen, het be drag dat men aan de kassa's afrekent, zijn bescheidener geweest dan verleden jaar. maar er waren genoeg kopers in de win kel. Ik hoop en verwacht dat we met el kaar wat meer hebben omgezet. Het is vrij druk geweest, maar we moeten de op brengst van de laatste dagen nog even af wachten. Guur en koud weer maakt niets Sint wordt in alle toonaarden bezongen, maar over de mensen aan de basis rept men meestal met geen woord. Het leger van medewerkers telt duizenden onbeken de soldaten, die aan het consumenten front hun drukke werkzaamheden verrich ten. Zij zorgen er voor dat de vreemdeling, die verdwaald is zeker, op zijn wenken wordt bediend. Zij smoren de Spaanse griep in de kiem en maken koortsachtige dagen van twaalf uur. De 21-jarige HEMA- verkoopster Sylvia Ravensbergen heeft zich in de afgelopen dagen beziggehouden met cosmetica, gebak en lederwaren. Syl via: „De consumenten zijn kritischer ge worden. Ze kijken eerst twee keer voor ze hun geld uitgeven. Kan ik best begrijpen, want zelf doe ik het precies zo. Drie jaar geleden ging men beslist sneller tot aan koop over. Het is wel hard werken, maar als je ziet wat je op een lange dag omzet, dan ben je daar erg tevreden mee. Ban ketstaven en letters vliegen weg. Ook make-up gaat goed. Wat me opvalt, is dat de leeftijd van de meisjes die zich opma ken steeds lager wordt. Hard werken vind ik niet vervelend. De sfeer is anders en de mensen zijn niet zo lastig. Je hebt meer contact met ze. Dat ze kritisch zijn vind ik goed. Ik koop ook liever iets waar ik wat aan heb. Thuis hebben we lootjes getrok ken en we geven ieder een bedrag van vijfentwintig gulden uit. Het moet een aar digheidje blijven. Ik blijf Sinterklaas leuk vinden. Niet alleen voor de kleintjes, maar ook voor mezelf. Daarom heb ik geen pro blemen met de lange dagen die je maakt. Ik ben best moe, maar wél voldaan". DAVID LEVIE DEN HAAG/LEIDEN Sint-Nicolaas heeft de beurs dit jaar niet dichtgehouden. Ne derlands populairste heilige was weliswaar prijs- en kwaliteitsbewust, maar zuinig is de eminentie uit Spanje niet geweest. Waren veel grootwinkelbedrijven Spaans benauwd voor een forse omzetdaling, hun pessimisme is ongegrond geweest. Mas saal heeft kooplustig Nederland aan de deur geklopt. Met het heerlijk avondje zo kort voor de boeg kon men nog geen cij fers geven, maar concluderend mogen we stellen, dat niet alleen de maan maar ook de zon door de bomen heeft geschenen. De aanloop tot het grote pakjesfeest is wat moeilijk geweest, maar eenmaal thuis op de hoge hoge daken, heeft de Sint me nig toffeltje en laarsje gevuld. Inleveren was er voor de goedheiligman niet bij, al heeft hij wel uitgekeken naar praktische geschenken. Misschien wat minder pop pen met vlechten in hun haar en ook niet zoveel snoezige jurkjes kant en klaar, maar met gezelschapsspelen zat hij goed. De bisschop heeft gekaatst en een groot deel van de bevolking kan in de komende uren de bal uit het milde zonnige zuiden verwachten. Letters van banket en aanverwante lekker nijen zijn de winkels uitgevlogen. Meneer Jamin met zijn 65 filialen en 170 winkels die produkten van de snoepfabrikant uit Oosterhout verkopen, weet daarover mee te praten. Jamin-baas Verschoor: „Wij moeten het voor een belangrijk deel van de Sinterklaas hebben. Ik denk toch wel een tien procent van de totale jaaromzet. De aanloopperiode was goed en ik ben dik tevreden. Chocoladeletters zijn voor ons nog steeds nummer één. Zo'n drie miljoen gaan er over de toonbank. Dan heb je nog de marsepein- en de bakwerkprodukten als pepernoten, speculaas en taai-taai, die als tweede en derde genoteerd staan. We hebben een grote basis traditionele pro dukten. Sinterklaas is een traditioneel feest en in ons land wordt dat in ere ge houden. Vijf december is voor ons belang rijker dan de Kerst. Naast de eerder ge noemde produkten proberen we met de tijd mee te gaan. Marsepein leent zich daar met name uitstekend voor. Hoewel we het nog niet hebben gedaan, zijn bij voorbeeld politieke koppen mogelijk. Ook plaatsbindend zou je wat op dit gebied kunnen doen. We hebben ons echter be perkt tot lachend fruit. Marsepeinen ap pels en peren door middel van oogjes een ander gezicht geven. Door toevoeging van wat kleine artikelen, kan men heel wat doen. Zo verkopen wij chocoladefiguren met een petje. In de surprise-achtige arti kelen lopen we vooraan. Dat moet ook omdat we een groot marktgedeelte in Ne derland bestrijken. Ons assortiment is ui teraard groter dan dat van een kruidenier of een grootwinkelbedrijf. Hoewel ik nog geen eindcijfers heb, ben ik erg optimis tisch over de Sinterklaasverkoop". Optimistisch Woorden van dezelfde strekking komen van de kant v^ji Blokker, met z'n 150 filia len door heel Nederland. De heer Zoet, hoofd van de afdeling publiciteit hierover: „Wij zijn altijd optimistisch. Heb je geen hoop, dan heb je ook geen toekomst meer. Wij doen niet mee aan de doemden- kerij. De consument is prijsbewust en dat werkt in ons voordeel. We leveren kwaliteit tegen een scherpe prijs. Van onze be drijfsleiders hebben we het signaal ont vangen dat de mensen dikwijls eerst ko men kijken en na een paar dagen terugko men om te kopen. Daaruit blijkt dat men zich oriënteert, alvorens tot aankoop over te gaan. Een aantal jaren geleden werd daarentegen vrijwel onmiddellijk gekocht. Die tijd is voorbij. Men wil ook weten wat een bepaald artikel bij een ander kost. Dat is voor ons zeker niet ongunstig. Ook merkartikelen zijn bij ons scherp geprijsd. Wij moeten het van de massa hebben. Ons assortiment is erg groot. Tussen de elf- twaalfduizend artikelen. Luxe zaken, huishoudelijke artikelen in de ruimste zin van het woord en puzzelspelletjes. Wat de verkoop betreft, schaft men vaak al speel goed in de herfstvakantie aan. Vanaf die tijd begint het te lopen. Onze Sint-Nico- laasbrochure verschijnt eind oktober. Wij moeten het bestedingspatroon in de gaten houden. Men zoekt tegenwoordig naar functionele dingen, die ook bij de inrich ting passen. Kandelaars bijvoorbeeld. Het is moeilijk van tevoren het vraagpatroon voor honderd procent vast te stellen. We constateren dat men elkaar met de Kerst ook geschenken geeft, maar er is geen sprake van een grote doorbraak. Sinter- Oh, kom 'r eens kijken, wat ik in mijn „schoentje" vind klaas blijft erg belangrijk voor ons. Ik kan al met al niet zeggen dat er minder is ge kocht. Het moet wel mooi zijn en passen in de gebruikssfeer. Richt je je daarnaar, dan hoef je niet pessimistisch te zijn. Een der gelijke mentaliteit past niet in ons bedrijf". Eindspurt Ook bij Vroom en Dreesmann klopt het hart vol verwachting. Aan voorspellingen waagt de heer Weijers, de secretaris van de raad van bestuur, zich niet. „Bij ons heerst geen optimisme en geen pessimis me. We weten het gewoon nog niet. Pas als de cijfers op tafel komen, kunnen we meer zeggen. De eindspurt is nogal be langrijk. Mensen willen nog wel eens tot de laatste dagen met hun aankoop wach ten. Cijfermateriaal daarover heb ik niet. De weersomstandigheden spelen altijd een belangrijke rol. Een gegeven is het zachte winterweer. De vraag naar wintergoed, sjaals en handschoenen, was gering. Men koopt dergelijke artikelen pas als de kou er is. Vorig jaar was er kort voor vijf de cember sprake van een downstemming. Het viel nogal tegen, maar de laatste da gen maakten het goed. Met name de vraag naar elektronica was in die laatste dagen groot. Wat de aankoop van kwali teitsgoederen betreft, kan ik niet zeggen dat je grote verschuivingen tijdens het Sint-Nicolaasgebeuren ziet. Het hele jaar is er vraag naar kwaliteit en dat is met Sinterklaas niet anders. In de maand de cember hebben wij twee richtpunten. Sin terklaas en Kerst. Er zijn een aantal lieden die elkaar met Kerst geschenken geven. We houden dat nauwlettend in de gaten. Een grote verschuiving van het Sinter klaasfeest naar het kerstgebeuren zien wij niet. Sinterklaas is voor ons van belang, maar een slechte Sinterklaas houdt voor ons nog niet in, dat de jaarcijfers slecht zijn". Cijfers zijn het hele jaar door belangrijk voor het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting. Het instituut streeft naar een betere besteding van particuliere inko mens. Adjunct-directeur mevrouw Van

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13