Eis vijf jaar tegen eigenaren illegale amfetamine fabriek 1 Gevoelig verlies voor CDA- Voorhout LeiNo kan in 1983 Voorrang voor Ter wee weg Nieuw woning-; bouwproject voor kleine huishoudens „MODERNSTE t FABRIEK OOIT P IN NEDERLANDs ONTDEKT" [I WETHOUDER, FRACTIEVOORZITTER EN RAADSLID STAPPEN OP: CDA-FRACTIELEIDER IN PROVINCIALE STATEN GABOR: BIJ UITVOERING VERKEERSPLAN OEGSTGEEST REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 PAGIt# r DEN HAAG/NOORDWIJK De stuwende krachten achter een illegale amfetaminefabriek hebben gisteren voor de Haagse rechtbank ieder vijf jaar gevangenis straf tegen zich horen eisen. De fabriek, die in juli in Schoonhoven werd opgerold, was de modernste amfe taminefabriek, die ooit in Nederland is ontdekt. De fa briek startte in Noordwijk. De aanhouding, die resul teerde in het oprollen van de fabriek, had eveneens in Noordwijk plaats. Een derde verdachte hoorde ander half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen. Hij zou be middeld hebben bij de verkoop van de drugs. geveer drie weken heeft deze fabriek op volle toeren ge draaid. Toen maakte de politie een einde aan de illegale aan maak van de drugs. In die korte tijd was voor meer dan 17.000 gulden verhandeld (on geveer 5 kilo). De zaak kwam aan het rollen, nadat de politie van Noord wijk de Hagenaar had aange houden. Hij werd er toen slechts van verdacht amfeta mine te vervoeren. Al snel De experimentele fase van wat zou uitgroeien tot een fabriek, die kwalitatief uitstekende amfetamine produceerde, had plaats in een flatwoning te Noordwijk. Een 34-jarige ex- leraar uit Den Haag wist zijn 24-jarige neef (eveneens aca demicus) voor het laboratori um-gebeuren te interesseren. Een kamer in de Schoonho- vense bungalow van de ouders van de neef werd tot amfeta minefabriek omgetoverd. On- Koop en verkoop De Hagenaar hield zich vooral bezig met de koop van het no dige materiaal en met de ver koop van het eindprodukt, ter wijl zijn neef zich bezighield met het scheikundige proces, met de eigenlijke bereiding. „Mijn neef was volkomen ge obsedeerd door het bereiden van de amfetamine. Als de fa bricage een moment stagneer de, was hij woedend. Hij wilde zo snel mogelijk geld verdie nen om een huis te kopen," al dus de Hagenaar. Later zou zijn neef een volledig tegenge stelde lezing van het gebeurde geven. Ter verdediging werd het ver leden van de verdachte uitge spit. De Hagenaar heeft zich ingeleefd in een schijnwereld van 'glitter en glamour'. Intel ligent was hij alleszins. Maar toen hij nog als leraar werk zaam was, werden rake men tale klappen uitgedeeld. Eens arresteerde de politie hem voor de klas, vanwege een au todiefstal. Ten onrechte, naar later bleek. Na enige tijd werd hij wegens een wel bewezen misstap veroordeeld tot zeven maanden hechtenis, die hij doorbracht in het huis van be waring te Haarlem. Daar kreeg de verdachte van mede gevangenen het recept van amfetamine in handen. Een maal uit de gevangenis was er gebrek aan geld. Bovendien bleek zijn vriendin er een nieuwe liefde op na te houden. Een volgende tegenvaller was, dat het garagebedrijf van de verdachte tijdens zijn detentie deels was leeggestolen. Teleur gesteld huurde hij een flat in Noordwijk en trok zich enigs zins terug. Volgens het psychiatrisch rap port zou de dreigende opslui ting vooral niet te lang mogen duren. Het verblijf tussen an dere gedetineerden werkt be smettend op de „nerveuze, kinderlijke, maar intelligente verdachte, die zijn minder waardigheidscomplexen pro beerde te verhullen door stoer te doen". Sociaal-psychiatri sche begeleiding met tbr als stok achter de deur zou de re medie zijn. De officier kon die conclusie niet onderschrijven. „Het gebeurde puur uit win stoogmerk. Op de gevolgen van de handel voor de maat schappij werd niet gelet. Als de fabriek was blijven bestaan, waren de gevolgen nog veel ernstiger geweest," aldus de officier van justitie, mr. De Waard t. „Amfetaminejunks kennen we niet. De amfetamine heeft geen uiterst ongewenste maat schappelijke effecten teweeg gebracht. Het wordt te veel in de emotionele drugsfeer ge trokken. Maar deze zaak moet meer in het licht van de illega le alcoholstokerij worden ge zien," aldus de advocaat van de verdachte. Hij bepleitte een aanzienlijke strafverminde ring, want „hoe ontredderd zullen we juist deze intelligen te verdachte uit een zo goed milieu na vijf jaar aantreffen." Kleurstof De tweede verdachte, de neef, ontkende. Hij zou niet geweten hebben, dat het om amfetami ne ging. De academicus dacht, dat het hun erom te doen was een kleurstof te maken, waar door huisbrandolie schijnbaar in dieselolie veranderd kon worden. Dit met het doel ac cijnzen te ontduiken. „Heeft u dan nooit geprobeerd of het werkte. Ik denk, dat u zich onnozeler voordoet dan nodig is," aldus de presidente van de rechtbank, mevrouw Konings veld. De verdachte verklaarde, dat hij zich er nauwelijks mee be moeide. Wel wist hij, dat hij il legaal bezig was. Geld had hij nooit gekregen. Het verhaal van zijn neef noemde hij een leugen. Hij had meegedaan, omdat hij gebiologeerd was van het tien jaar oudere fami lielid, dat een spannend leven leidde en zo gemakkelijk con tacten kon leggen. De ontken ning kwam de officier hoogst ongeloofwaardig voor. De oude handleiding voor de be reiding van de amfetamine was verbeterd, zodat de pro- duktie versneld kon worden. De officier schreef dat op het conto van de verdachte. Ook tegen hem die nog niet eer der met justitie in aanraking was geweest eiste de offi cier vijf jaar met aftrek van voorarrest. De 30-jarige „bemiddelaar' de verkoop" uit PurmerPj ontkende ook maar iets met zaak te maken te hebben, ben op. Ik heb er geen i meer in. Ik heb een belastij_ schuld van een half miljoe aldus de verdachte, een got- bekende bij justitie. De maul onder meer betrokken gewe bij de gigantische hasjsmokjj (6000 kilo) met het schip t* 'Lammie'. Door deze veell sproken smokkelaffaire <r| stond de belastingschuld. advocaat bepleitte vrijsprak „Het zijn onduidelijke feifj uit een onduidelijke were Mijn cliënt zelf maakt het ook niet duidelijker op, m; is nagenoeg analfabeet. I« heeft er zelfs moeite mee jy waarheid plausibel uit de dl^ ken te doen," aldus de raall man. d De presidente van de rec^ bank doet 17 december l., spraak. VOORHOUT Het CDA in Voorhout lijdt een gevoe lig verlies door het onlangs aangekondigde vertrek van een wethouder en twee raadsleden. „Wat is er allemaal aan de hand?", vraagt iedereen zich af. Er blijkt niets aan de hand te zijn, want zowel wethouder J.G. Huigs- loot als fractievoorzitter mr. G.C.G. Borst en raadslid mevrouw J. van Dijk hebben ieder persoonlijke motie ven voor hun vertrek uit de raad bij de komende ge meenteraadsverkiezingen. De nu nog zes leden tellen de CDA-fractie zal dus voor mei de opvolging (bij een zelfde verkiezingsuitslag) van de twee raadsleden en de wethouder moeten regelen. De drie CDA'ers vertrekken volgens eigen zeggen 'met een bloedend hart'. Vooral wet houder Huigsloot, die al 20 jaar in de raad zit, waarvan 15 jaar als wethouder. Hij acht nu de tijd gekomen om eens dingen te gaan doen waar hij nooit tijd voor had. Bovendien hangt hem een verandering van werkkring boven het hoofd, waardoor hij mogelijk Voor hout zou moeten verlaten en zijn werk niet meer met het wethouderschap kan combine- ,ren. Met behulp van een voor keursactie kwam hij in 1962 in de raad. Zelf zegt hij daarover: „In die raad zaten toen negen KVP'ers en ik stond, geloof ik, als dertiende op de kandida tenlijst. Dat was natuurlijk veel te laag om in de raad te komen, maar door een flink aantal voorkeurstemmen kwa men Nic Schooten, de toenma lige keeper van Foreholte, en ik er toch in". Wankel Na de eerste raadsperiode plaatste Huigsloot zich in 1966 met nog twee anderen in op de lijst voor een wethouderszetel. Er waren meerdere stemmin gen nodig. „Met mijn hakken over de sloot haalde ik het, na melijk met 6-5 en ik hoor Leen van Vliet (een van de andere kandidaten) nog zeg gen: Jongen, je zit op een wan- De drie vertrekkende CDA-le- den in Voorhout bij elkaar. V.l.n.r: Wethouder Huigsloot, mevrouw Van Dijk en fractie voorzitter Borst. kele stoel, je zal je best moeten doen om erop te blijven zit ten". Dat die stoel niet zo wan kel was, is wel gebleken. Vijf tien jaar heeft Huigsloot er ste vig op gezeten. De realisering van de sporthal is in die vijftien jaar zijn le venswerk geweest. Het was een hoogtepunt in zijn carrière toen hij 17 november 1977 's nachts te horen kreeg dat het krediet voor de bouw van de sporthal en het SEC werd ver leend. „Ik ben er trots op. Als ik in de sporthal loop, heb ik echt het gevoel dat het een stukje van mezelf is. Het heeft me ook wel een beetje geïrri teerd dat, toen die sporthal er eenmaal was, er scholen wa ren die voor hun gymlessen er niet naar toe wilden vanwege de spoorwegovergang", vertelt hij. Het allermoeilijkst heeft Huigsloot het in het begin van zijn wethouderschap gehad. „Ik had toen ook de woon ruimteverdeling onder mijn beheer. Vooral de gevallen van mensen die op straat kwa men te staan en waar je ge woon niets voor had. Dat men selijke leed kon ik moeilijk verwerken". De Oosthoutplan- nen liggen hem, mede daarom, ook na aan het hart. „Voor hout krijgt nu de kans te groeien naar een gemeente met twaalf- tot dertienduizend inwoners. Boven het aantal van 10.000 heb je als gemeente veel meer kans op uitbreiding van het voorzieningenpakket. Daarom lijkt het me ook nood zakelijk om met de NS om de tafel te blijven zitten voor een station in Voortiout. We heb ben dus voor september 1982 nog genoeg te doen", merkt de wethouder op. Nieuwe kandidaten De heer Borst, al acht jaar lei der van de CDA-fractie in de raad, is het met deze uitspraak gloeiend eens. „Wij hebben nog een half jaar voor de boeg, waarin nog veel gaat gebeu ren. Daarom hebben wij ook zo snel mogelijk ons vetrek be kend gemaakt. Het zoeken naar nieuwe mensen kan dan zo snel mogelijk op gang kan komen. Nieuwe kandidaten kunnen dan een tijdje met ons meelopen en begeleid wor den". De fractievoorzitter vertrekt omdat hij als kolonel bij de Koninklijke Luchtmacht van Den Haag is overgeplaatst naar Zeist. Voorlopig blijft hij wel in Voorhout wonen, maar het op-en-neer reizen kost hem zoveel van zijn privéle- ven dat dat niet meer te com bineren is met het raadswerk. „Je moet het goed doen en als de tijd daarvoor je ontbreekt, moet je stoppen", vindt Borst. Wat betreft Oosthout is hij het niet helemaal eens met zijn CDA-genoot Huigsloot. Hij hoopt dat de bouw in een ge matigd tempo wordt uitge voerd en dat ondanks de grootte van het plan het dorp Voorhout een dorp zal blijven en stedelijke groei bui ten de deur zal weten te hou den. „Ik hoop ook dat ik de eerste aanzet van Oosthout mee zal maken, zodat ik nog een beetje kan meebepalen hoe Voorhout er in de toe komst komt uit te zien", aldus Borst. Moeder De laatste vertrekkende is me vrouw Van Dijk. Na twaalf jaar raadslidmaatschap stopt ook zij. De eerste acht jaar vertegenwoordigde zij Ge meente-Belangen, stopte toen vier jaar en werd daarna door wethouder Huigsloot gestrikt voor het CDA. De reden voor haar besluit: „Als moeder vind ik dat nu de kinderen groter worden, ze mij toch thuis steeds meer nodig hebben. Mijn man is erg vaak weg en dan zijn de kinderen te vaak alleen", zegt zij. Bovendien 'heeft zij naast deze taak ook een part-time baan. Het con tact met de Voorhoutse poli tiek zal zij niet verbreken. Raads- en commissievergade ringen zal zij van tijd tot tijd zeker bezoeken. CHRISTELIJKE WONINGBOUWVERENIGING VOORSCHOTEN SPEELT IN OP DE VRAAG 0 1 Q VOORSCHOTEN De Christelijke Woningbouwver) niging Voorschoten verwacht dat de vraag naar klei woningen, met name voor één- en tweepersoonshui houdens de komende tijd nog zal toenemen. De w{ ningbouwvereniging stelt op deze vraag te zullen ii spelen. Onlangs werden 23 Van Dam-eenheden in BI, dorp in gebruik genomen en spoedig zal een nieir project aan de Oranjeboomstraat van start gaan. I vereniging hoopt dit jaar daarvoor nog de eerste pa kan worden geslagen, hetgeen van belang is voor doorstroming van Voorschotsense ingezetenen. Er zal nog overleg worden gepleegd over de hoogte van het p^ centage kleine woningen in verdere nieuwbouwplannen, die II woningen omvatten in onder meer Starrenburg. Over de flaï"< plitsing aan de Jan Evertsenlaan ten behoeve van huisvestidi van één- en tweepersoonshuishoudens is nog geen definitief kJ sluit genomen. Redenen daarvoor zijn een ontoereikende rijlj€ regeling, de problematiek rond uitplaatsing van de bewoners de noodzaak om de goedkope flats te bewaren voor huisvestir van minder draagkrachtige woningzoekenden. a De Stichting Jongeren Huisvesting (SJH) heeft onlangs de gï; meente Voorschoten verzocht een uitspraak te doen over spï sing van vierkamerflats aan de Evertsenlaan. De gemeente, d i zelf geld beschikbaar had gesteld voor een onderzoek naar j haalbaarheid van flatsplitsing moet nu doorzetten ook, vindt jongerenhuisvesting. o Volgens de plannen van de SJH zouden aan de Evertsenlajn twaalf vierkamerflats van de CWV gesplitst moeten worden, een tijdsbestek van vijf jaar is Voorschoten dan vijfentwinld huizen voor één- en tweepersoonshuishoudens rijker. De 'kahi huur komt op 120 gulden. „Dat is "betaalbaar wonen" aldus Piv Den Hartog, voorzitter van de SJH die de plannen met de La delijke Organisatie Belangengroepen Huishoudens (LOB] maakte. p De eigenaar van de flats heeft de gemeente voorgesteld de rtl oorlogse flats in Vlietwijk aan jongeren toe te wijzen. Veel v*i deze flats is de gemeente aan het renoveren, waardoor de huru (nu 250 gulden) nog wel zullen stijgen. DEN HAAG „Als mi nister Van Dam zich net zo hard inspant als hij nu doet, kan er in 1983 of '84 al met de bouw van LeiNo worden begonnen". Dat zegt de CDA-fractievoor- zitter in Provinciale Sta ten, J.D. Gabor. „Eerst dacht ik dat het langer ging duren. Maar Van Dam stelt zich veel harder en duidelijker op dan zijn voorganger. Dat moet ook. En als de minister er net zo hard tegenaan blijft gaan, dan moet je van goeie huize komen...". De bouwlocatie Leidschen- dam-Nootdorp is goed voor 8.000 tot 11.000 huizen. Leid- schendam en Nootdorp heb ben zich echter fel tegen Lei- No gekeerd en met beroepen en kroonprocedures voor. vertraging gezorgd. Harde middelen zijn volgens Van Dam niet uitgesloten, als deze gemeenten blijven wei geren mee te werken. Pro vinciale staten zijn ook dui delijk voor. LeiNo verlicht de huisvestingsproblemen van Den Haag, „zorgt", zegt Gabor „voor de huizen die de stad Den Haag voor de in woners zo broodnodig heeft". De Haagse wethouder van Ruimtelijke Ordening en Stadsvernieuwing (ROS) A. Duivesteijn (PvdA) laat dan ook geen kans voorbij gaan op het belang van de bouw locatie te wijzen. „De impasse moet worden doorbroken", aldus Gabor, die de duidelijke stellingna- me van Van Dam een goede zaak vindt. Om dezelfde re den vindt hij Duivesteijn „een fantastische wethou der". „Die durft tenminste wat. En dat moet ook. Als we alsmaar miauwen waarom dingen niet kunnen dan blij ven we nergens". Zelf was Gabor gisteren bij de algeme ne beschouwingen over de begroting van de provincie Zuid-Holland voor 1982 ook erg duidelijk: „Wij steunen alle initiatieven om LeiNo snel van de grond te krijgen. LeiNo is de beste locatie, het is heel belangrijk voor de stadsvernieuwingsproblema- tiek". OEGSTGEEST De le den van de commissie verkeer en vervoer ble ken het gisteravond over het algemeen eens te zijn met de prioriteitstelling van een aantal verkeers maatregelen die voort vloeien uit de Nota Ver keersplan. Aan de hand van een aantal schetsen werd ingegaan op de ver keerssituatie 'zoals deze zich thans voordoet in de „as" Lijtweg-Terweeweg. De CDA'er Kakebeeke pleitte voor de aanleg van een over steekplaats de Terweeweg te genover het Gemeentecen trum. Hier steken altijd vele bejaarden, die deelnemen aan de activiteiten van het cen trum, over. Het wordt in eer ste instantie geen verhoogde oversteekplaats maar wél een „aangeklede" met een vlucht heuvel. Nabij het kruispunt Terwee- weg-Lijtweg-Louise de Co- lignylaan-Hofwijck wil men het bestaande zebrapad hand haven en in de Lijtweg en Terweeweg een verkeersdrup- pel aanbrengen om de snel heid uit het verkeer te halen. Even verderop zal de Emma- laan worden afgesloten met zogenaamde „Amsterdammer tjes" oftewel paaltjes. Vanaf het kruispunt met de Terwee weg blijft het verkeer naar de Emmalaan wél mogelijk per fiets. De maatregel wordt ge nomen om het sluipverkeer Warmonderweg naar de Rhijngeesterstraatweg, dwars door Oegstgeest, uit te bannen. Tevens werd het kruispunt met de De Kempenaerstraat onder de loupe genomen. Hier wil men door wijziging van de wegen het kruispunt, da* thans ietwat diagonaal ver loopt, rechttrekken. De heer Kakebeeke herinnerde er aan dat het resterende gedeelte Terweeweg, tussen Kempe- naer- en Geversstraat onaan trekkelijk gemaakt kan wor den voor autoverkeer door de auto's over het aanwezige par keerterrein te leiden. Een ge dachte die men meenam. Dorpsstraat Het gisteravond ter tafel lig gende verkeersplan besteedt ook veel aandacht aan de Dorpsstraat, waar veel verkeer doorheen gaat. Deze straat zal op den duur, als de Haarlem- mertrekvaartweg voor auto verkeer is opengesteld, een richtingsverkeer krijgen. Ver- keersdeskundige Westerduin wees er gisteravond op dat de plannen pas goed uitgevoerd kunnen worden als er sprake is van een duidelijke samen hang. Het één moet aansluiten op het ander. Ook de fietsers op de Kennedylaan moeten aandacht krijgen, zo vond men. Verkeersdrempels Door bewoners van de Java- straat is een actie gevoerd om verkeersdrempels te krijgen die het verkeer door de straat moeten afremmen. Het ziet er naar uit dat aan hun wensen tegemoet zal worden gekomen. Zodra de gemeentebegroting door de provincie is goedge keurd kan in de Javastraat be gonnen worden met herbestra ting. Dan zullen ook de ge vraagde verkeersdrempels worden aangelegd. „Het is mo gelijk, binnen de door ons ge raamde kosten", aldus burge meester Scheenstra. Met be trekking tot een verzoek van De Kempenaerstraatwinke- liers en bewoners om „onthg fing parkeren Blauwe zor*> werd na enige discussie besjr ten dit in de middenstandcol missie te brengen. „Het wc destijds de wens van de wils keliersvereniging om eL blauwe zone te verkrijgen."! Busbaanplan In het kader van het busbaa^ plan volgt nog een reconstri tie van het gedeelte Gev< straat-Leidse Straatweg tuss t Kempenaerstraat en Warmo derweg. Het voorstel om I hoogte van de Terweeweg v<4 keerslichten aan te brengen een oversteekplaats te creër u ontlokte veel discussie. Co clusie: er komen geen v< keerslichten en hoe het verd e moet zal men te zijner tijd 1 j kijken. Feit is wel dat er n al wat mensen overstek i naar de NZH-bushalte aan j( Leidse Straatweg.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8