tfoordwijk beperkt tantal exposities Maria Puzón ïscharrelde bedden Iziekenh uisldeding bijeen en medici jnen Winkelcentrum Vrnkelhof helpt Prijzen van puzzel en kleurplaat Sinterklaas POOLSE HELPT POLEN maar ook met vele kado-tips. Want met ruim 50 speciaalzaken onder een dak, biedt winkelcentrum Winkelhof 1001 kado-ideeen. Vanzelfsprekend dat de keuze ook wel eens te groot kan zijn Geef dan een Winkelhof kadobon, voor een geschenk op maat. Kadobonnen zijn verkrijgbaar bi) de speciaalzaken die herkenbaar zijn aan de kadobon-sticker, of bij de Leidse spaarbank in Winkelhof. WINKELCENTRUM en inwisselbaar bi) alle zaken «Vil etrrf II TTA' in uw winkelcentrum Winkelhof. Wl IM K. r.l »H1J Want ook voor een passend I Ml nCDTV^ÜD" geschenk helpt winkelcentrum liLlULIuA/Iu .Winkelhof een handje. Openingstijden maandag van 13 00 lol 18 00 uur. dinsdag t/m donderdag van 09 00 lol 18 00 uur. vrudag. koopavond van 09 00 lol 21 00 uur en zaterdag van 09.00 lot 17 00 uur KAMER VAN KOOPHANDEL: Bestemmings plan Duinrell mag niet te gedetailleerd WASSENAAR De Haagse Kamer van Koophandel heeft bezwaar aangetekend tegen het Wassenaarse ontwerp-be- stemmingsplan Duinrell, dat te gedetailleerd zou zijn. „Er is een te beperkt bebou wingspercentage voor enkele onderdelen van het gebied. Het niet mogen aanbrengen van een aantal dienstwonin gen als huisvestingsmogelijk heid voor tijdelijk personeel is bezwaarlijk, evenals de beper king van de mogelijkheid om het terrein intensiever te be nutten". De Kamer vraagt de Wassenaarse gemeenteraad met deze bezwaren rekening te houden. „Duinrell heeft 140 mensen in dienst en is tevens een toeristische attractie van meer dan regionale betekenis. Om goed te kunnen draaien heeft Duinrell uitbreidingsmo gelijkheden nodig". De bezwa ren van De Kamer komen vrijwel overeen met die van Graaf H.R.J, van Zuylen van Nijevelt, de eigenaar en ex ploitant van het landgoed Duinrell. Wel geeft men toe, dat het ontwerp-bestemmings- plan tijdens de voorbereiding „een stuk acceptabeler" is ge worden. Vrouwen weg afgesloten De Vrouwenweg is gedurende de gehele volgende week afge sloten voor doorgaand ver keer, behalve voor fietsers en voetgangers. Dit houdt ver band met de voorbereidende werkzaamheden voor de aan leg van een betonnen duiker, waarin voedingsleidingen van gas, water en electriciteit wor den doorgevoerd voor het volkstuinencomplex Crones- teyn. Het verkeer wordt omgeleid via de Kruisherenweg naar de Europaweg, richting Lammen- schansplein en omgekeerd. De bushalte aan de Miening in Zoeterwoude blijft normaal bruikbaar, terwijl de halte bij de Kruisherenweg gedurende het werk komt te vervallen. In plaats daarvoor wordt een noodhalte gemaakt in de di recte nabijheid van het Lam- menschansplein. BURGERLIJKE /STAND SASSENHEIM Geboren: Richard. z. v. J.A. van de Pavert en A.E. de Groot; Marloes E.. d. v. A.C. Doeswijk en S. Bullema; Miranda, d. v. A.H. Verweij en C.W. van den Hoek; Sabi ne. d. v. A.P.P. van VHet en E. de Gehuwd: J.G.M. van Tol en J. de Vries. P.J. Spruijt en W.J. Wagenma kers, R.A.T. Bleijswijk en E.M. Bernt- zen, J.W. Simmelink en M. van der Overleden: W.A. van der Klugt. e. v. Opdam; R. Kooijmans; A.C. van Vel- zen, e. v. Tetteroo; G.N. Vonk; M. Duijm. w. v. Hoekstra; M.J. Warmen- hoven, w. v. Van den Nouland. ZOETERWOUDE Gehuwd: P.P.M. Bruines en R.K. Klerks; R. Sewnarain Sukul en C.T. Thakoer; C.P. Blokland en M.A.J. Vermeulen; R.E. de Winter en M.E.A. van Tongeren; C.J.G. Gan- zevles en A.P.M. van Velzen. Overleden: J.M. Vreeswijk geb. Schouten (1933); C.J. Turk (1908). Een ziekenhuis waar een noodtoestand heerst. Men kan er niet meer opereren, omdat er gebrek is aan van alles. Maria-Sophia Puzón; „Alles is op: garen, naalden, antibiotica. Ik kreeg lijsten met daarop de gewenste artikelen. Van dr. M. P. Hennink, directeur- patiëntenzorg, mocht ik een collecte houden. Van de opbrengst konden we medicijnen aanschaffen. We haalden ruim 2300 gulden op en de medische staf verdubbelde het bedrag. De directeur van een groot textielverzorgingsbedrijf, met linnengoedverhuur en beroepskleding in de gezondheidszorgsfeer, deed ook een flinke duit in het zakje. Namens het Poolse ziekenhuis ben ik daar erg dankbaar voor". Door alle afdelingen van het Diaconessenhuis werd meegeholpen. Men kwam aanzetten met allerlei goederen die door vernieuwingen vrij waren gekomen. Men werkt onder het motto „Het Diaconessenhuis Leiden helpt Polen met alle medewerkers". Het laden is al begonnen. Mevrouw Puzón: „Je komt niet toe met één vrachtwagen; het is een volle bak: linnengoed, ziekenhuiskleding, verpleeguniformen, operatiekleding, dekens, 28 volwassen-bedden, 22 kinderbedjes met matrassen, 5 gebruikte maar nog prima operatietafels". Een van de chauffeurs, die de zending gaan verrijden, kreeg steun van zijn collega's die hem vrij hielden door allemaal een snipperdag op te nemen. Maria-Sophia kan nauwelijks wachten op 13 december; ze is er bijna van in de war. Het wordt haar „Sinterklaasfeest". Dat ze straks zo veel kan overdragen aan mensen die haar na aan het hart liggen, heeft haar beduusd gemaakt. Over enige tijd kan er in Nowy Targ weer geopereerd worden. In eerste instantie is dat dan te danken aan de inzet van een hoofd van een Nederlandse ziekenhuislinnenkamer die iedereen meekreeg in haar enthousiasme. Nog meer van die geestdrift, en de Polen kunnen over enige tijd geen pap meer zeggen. Als ze het dan maar eten... Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. I van mei tot en met okto ber. Reden voor de beperking is het geringe animo dat de Noordwijkse bevolking voor deze exposities toont. Zelfs de scholen laten zich niet zien. De bezoekersaantallen spreken wat dat betreft duidelijke taal. Alleen in het seizoen, als de badplaats vol vakantiegangers zit en de openstaande kapel- deuren uitnodigen binnen te gaan, trekken de exposities een redelijk aantal bezoekers, soms tot meer dan vierdui zend. De rest van het jaar laat de belangstelling veel te wen sen over. Niet zelden worden slechts en kele honderden bezoekers ge registreerd. Zo trok de exposi tie met het werk van de inter nationaal bekende schilder Ta- pies maar 620 mensen in veer tien dagen. Exposities als 'De Zee' en 'Beelden aan Zee' daarentegen trokken in het zo merseizoen van 1979 respectie velijk 3.500 en 4.350 bezoekers. Aan kop staan nog altijd Ja- queline de Jong en Jaap van der Pol met 4.500 bezoekers. Een uitspringer buiten het sei zoen was de bloemenshow van het Noordwijks Bloemenhuis Arie van der Lippe, die door 3.200 mensen werd bekeken. Het afgelopen seizoen viel de belangstelling duidelijk tegen. De Noordwijkse fotogroep 'X 65' boekte 1.325 kijkers en de Noordwijkse kunstenaars moesten het met tweeduizend bezoekers doen. De CRM-ex- positie over aardewerk en ke ramiek trok slechts 442 bezoe kers. Reinig animo bevolking LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 PAGINA 5 d<ORDWIJK De cul- v%le commissie gaat het eltal exposities, dat zij felijks organiseert, dras- v(h beperken. Werden le:in 1979, 1980 en 1981 acht en zes tentoonstellin gen in de Hervormde Ka pel aan de Hoofdstraat in gericht, voor het komend jaar staan slechts vier ex posities op het programma en dan nog in de periode met kadobonnen lijvoorbeeld... WTMimCkNTHIlM WINKELHOF T .FTDEROORP n 1300 lol leoouuf. Jurylid Karin had haar handen vol aan de beoordeling van de ingezonden kleurplaten. LEIDEN De 'mijterse' puzzel in de Sinterklaas krant van de LC heeft vele honderden inzendin gen opgeleverd. Het aan tal keren, dat de letter S in het diagram voorkwam was 15. De drie prijzen zijn na loting terecht ge komen bij: le prijs: een moderne reis- wekker met quarz uur werk en digitale letters voor mevr. Bakker, Mie ning 17, Zoeterwoude. 2e prijs: een klein weer station voor aan de muur met barometer, hydrome ter en thermometer voor mevr. N. Buijsen, G. Kas- teinstraat 34, Leiden. 3e prijs: een pocket-calcu lator met geheugen voor J. Heemskerk, Dorpsstraat 101, Warmond. Het aantal ingezonden kleur platen was dit keer geringer dan in voorgaande jaren. Wel constateerde de jury, dat veel kinderen extra werk hadden besteed aan de tekening, zodat Sinterklaas veel mooie werk stukken op zijn verjaardag zal ontvangen. De prijzen werden verdeeld over drie leeftijds groepen. De waardebonnen van ƒ15, 10 en ƒ7,50 verbon den aan de prijzen zijn inmid dels verstuurd. In de categorie tot en met zes jaar is de eerste prijs voor: Ma- rius Rodewijk, Hoofdweg 1964, 2154 MB Buitenkaag. De twee de prijs: Maarten v.d. Hoeven, Noordbuurtseweg 40a, Zoeter woude. De derde prijs: Alex Turk, Chrysantsingel 32, 2371 NL Roelofarendsveen. In def categorie tot en met ne gen jaar is de eerste prijs voor: Bart Jan Roest, Troubadour- schof 6, 2171 TG Sassenheim. De tweede prijs voor Khalad Dadi, Antillenstraat 42, Lei den. De derde prijs: Hans Zandbergen, Weipoortseweg 27, 2381 NC Zoeterwoude. In de categorie tot en met twaalf jaar is de eerste prijs voor: Richard van Leeuwen, Jac. van Beieren weg 48, Voor hout De tweede prijs voor Jacco Mechelse, Dragontuin 15, Leiderdorp. De derde prijs: Freddy Hofkes, J.P. Coenhof 31, 2315 AL Leiden. >k y echtpaar Puzón bij de operatietafels die een ziekenhuis weer „tot leven" gaan brengen. Opslag van de goederen; mevrouw Puzón (rechts) met medewerkers. even terug in Polen om met zijn bruid Maria-Sophia Wojcik, afkomstig van Kroscienko even zuidelijk van Krakau, te trouwen. Het jaar daarop waren de vereiste emigratiehandelingen verricht en mocht Maria zich bij haar man in Nederland voegen. Taal leren; maar ze hield vol en spreekt nu haar Nederlands voortreffelijk, zij het met een gespierd slavisch accent. Maria werkte hier en daar, volgens contracten, en kwam tenslotte in de linnenkamer van het Diaconessenhuis. Waar ze niet meer gemist kan worden. Al jaren leggen de Puzóns familiebezoeken in Polen af, namen ook geregeld wat voor de lui mee. Totdat dit najaar bleek, dat de nood wel heel hoog gestegen was. irprwijl vanuit het oosten y<jprst en sneeuw naderbij r|>men en over een week of t Jat vooral de Poolse ?/J|nnenwegen onbegaanbaar vfloven te zijn, nu de iegang tot het beproefde ind van de Zwarte Maagd i solidaire vakbonder Ialesa nog weinig indernissen kent, wordt in n„b linnenkamer van het ^'eidse Diaconessenhuis een ^fbortsachtige activiteit [ontwikkeld. Hoogspanning, ntketend door Maria- ophia Puzón-Wojcik. Sinds ?n jaar of vijf is mevroyw üzón niet alleen hoofd van e linnenkamer, haar hele 3 nven van meer dan een rc/alve eeuw stroomt er al £>ols bloed door de aderen; e/ioed dat kruipt waar het Met gaan kan. In deze zöaanden is ze, ondanks haar j. i 1959 verkregen lederlandse nationaliteit, Poolser dan ooit; ze helpt haar voormalige landgenoten waar ze kan. Eigenhandig en inspirerend. Schreef brieven naar alle kanten, ontving waslijsten vol Poolse wensen die ze met veel vasthoudendheid voor een groot deel kan vervullen. Mede ook dank zij de hulp van velen in haar onmiddellijke (ziekenhuis) omgeving. Over amper twee weken kunnen we Maria- Sophia, geflankeerd door haar man Franciszek, zien rijden. Met twee vrachtwagens vol; een kleine eenheid in de kolonne van 115 trucks die op 13 december vanuit Utrecht naar het oostland vertrekken. Kort resumé van het voorafgaande. Franciszek Puzón kwam in '47 naar Nederland. Bouwde er een bestaan op. Was in '58 weer Men vroeg Maria of ze mogelijkheden zag, of men in Nederland misschien zou kunnen bijspringen. Het ging om het ziekenhuis Zespól Opieki Zdrowotnej, in het provinciestadje Nowy Targ, Nieuwe Markt zou je in het Nederlands zeggen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5