}emeente en provincie eensgezind oor on tpoldering van Meren wi jk Energiebedrijf opent informa tiecen trum erzet egen anleg van ruggetjes College wil huidige situatie Kort Rapenburg handhaven J4 TERSCHAP KRIJG T ONGELIJK Krakers Jan Vossesteeg moeten pand verlaten D LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1981 PAGINA 3 Jen Van het al slepende conflict tus- gi Merenwijkbewoners }et gemeentebestuur jpeiden enerzijds en JVaterschap 'De oude ten' anderzijds lijkt »nde in zicht. De ver- iting is dat provincia len in hun vergade- a/an 10 december een J zullen aannemen jn gedeputeerde sta- ■/erzocht zal worden Drte termijn een on- Jek in te stellen naar )ntpoldering van de nwijk. Zoals het er JJtziet, zal deze motie in de staten ruim (PvdA, VVD, D'66, CDA en SGP) ondersteund worden. Het Leidse college zal de raad maandagavond een voor stel doen om de motie, in gediend door het D'66-sta- tenlid Wessels, met kracht te ondersteunen. Gistera vond lieten de Leidse ge meenteraadsfracties we ten een dergelijk voorstel van harte te zullen onder schrijven. Het conflict speelt al sinds 1 januari 1979. Toen werd het waterschap De Oude Veenen officieel opgericht en kreeg het, als gevolg van een herin deling van de polders, het be heer over de Merenwijk. Het waterschap eiste van de Me renwijkbewoners jaarlijks een bedrag tussen de tachtig en honderd gulden polderlasten. De waterhuishouding in d' Merenwijk werd echter door de gemeente Leiden verricht die op haar beurt van de be woners onroerend-goedbelas- ting eiste. En zo betaalden de bewoners dubbel voor werk dat maar door één werd ge daan. Zij weigerden de polder- lasten verder te betalen en dienden bezwaarschriften in bij de belastingkamer. Ook de gemeente Leiden heeft be zwaar bij de belastingkamer aangetekend tegen de handel wijze van het waterschap. De waterschappen resulteren onder de Provinciale Over heid. G.S. heeft de gemeente eerder laten weten niet bereid te zijn de Merenwijk te ontpol- deren, dat wil zeggen het be heer over de Merenwijk in handen van de gemeente Lei den te geven. Gedeputeerde Noorland heeft de bewoners echter kort geleden toegezegd naar een oplossing voor het conflict te willen zoeken. Bo vendien zegde hij hen toe er bij het waterschap op aan te zullen dringen de bewoners niet met de deurwaarder te bedreigen totdat een oplossing was gevonden. Momenteel heerst er echter weer onrust onder de bewoners van de Me renwijk omdat het waterschap opnieuw heeft gesommeerd ae rekeningen te betalen. Het wa terschap is fel tegen ontpolde- ring omdat de bijdrage uit de Merenwijk 30% van het inko men van het waterschap uit maakt. Wethouder Waal zei gistera vond te verwachten dat de motie "G.S. de kans zou geven zich gemakkelijker op te stel len". Hij drong er op aan dat de gemeenteraad middels een uitspraak de motie zou onder steunen. De wethouder zei be reid te zijn om, gebruik ma kend van het spreekrecht bij provinciale vergaderingen, het standpunt van de gemeente Leiden zelf toe te gaan lichten De schuld van het conflict schoof Waal de provincie in de schoenen. „De Oude Veenen wordt het slachtoffer van ver keerde uitgangspunten van provinciale staten", aldus Waal. Hij doelde op de herin deling van de polders die een paar jaar geleden onder ver antwoordelijkheid van de pro vincie heeft plaatsgevonden Vraag blijft overigens nog ol de bewoners en de gemeente ook de over de laatste jaren betaalde bijdrage aan het wa terschap terug kunnen krijgen Gemeente en bewoners zijn van plan het geld via een ge rechtelijke procedure terug te vorderen maar houden er re kening mee dat het water schap niet over de middelen beschikt om het terug te beta- 2 ij 1 JEN Zowel in de Verversbuurt als in het gebied W de Hogewoerd hebben de bewoners geprotes- I tegen de plannen van het gemeentebestuur ver- pene fiets- en voetgangersbruggetjes aan te leg- De raadscommissies ruimtelijke ordening en fhuisvesting bespraken gisteravond bestemmings hen voor de beide wijken. Beide verbeteringsplan- Iverden enkele maanden geleden vastgesteld. Waren van de bewoners van de Verversbuurt richten zich li|ltegen het bruggetje dat de gemeente in het verlengde van jlstraat over de Binnenvestgracht heeft gepland. De bewo- pjn bang dat hun privacy in gevaar komt door een toene- c verkeersdichtheid op de Zijlstraat als gevolg van het j^tje. Door de aanleg van twee bruggetjes wil de gemeente jandelroute langs de r.k. begraafplaats realiseren. De raads- ilverwierpen de bezwaren van de omwonenden. bplande bruggetje over de Nieuwe Rijn in het verlengde Je Nieuwebrugsteeg (bestemmingsplan Hogewoerd) zal in )d meer tegenstanders ontmoeten. Bij het verbeteringsplan de raad uit weinig prijs te stellen op de aanleg van dit ëtje doch B er) W hebben besloten het als een tijdelijke lening in het bestemmingsplan op te nemen Het college 'leehter de bevoegdheid, mocht het bruggetje bevallen, de 'jke bestemming in 'definitief' te wijzigen. Op grond hier- lillen in ieder geval PPR en D'66 tegen dit onderdeel van lan stemmen. De eventuele aanleg van het bruggetje zal •pt gevolg hebben dat er een woonboot moet verdwijnen, Aanvankelijk leek. icht wordt dat de gemeenteraad zijn beslissing over de St. 'teeg en de bioscoop Camera zal herroepen. Eerder stelde id dat de St. Jorissteeg verbreed moest worden, dat er een ^jkheid geschapen diende te worden voor een terras en dat scoop een plaats langs de steeg diende te krijgen. Zowel de als de bioscoopeigenaar zien dit plan echter niet zitten. De -gaat niet akkoord met verbreding van de St. Jorissteeg de bioscoopeigenaar zegt niet te kunnen beoordelen of de jjbouw wel haalbaar zal zijn. De grootste partij in de raad, dA. is van plan tegen het plan van de gemeente te stem- Vermoedelijk zal de raad bij het vasstellen van het bestem- jplan het gebiedje rondom de-bioscoop buiten beschouwing uHiervoor kunnen dan in een later stadium plannen wor- ntwikkpld Tijdens de zoete dagen van de Goed Heiligman,wil je ook weieens snoepen van iets hartigs...Welnu,dat kan altijd. Met kaas-uit-het-vuistie. Enkele genodigden in het nieuwe informatiecentrum LEIDEN Het Energie bedrijf Rijnland (EBR) heeft de tweede fase van de de nieuwbouw van het administratiegebouw aan de Langegracht in ge bruik genomen. Onder deel daarvan is een infor matiecentrum, waarin het publiek voor nagenoeg alle vragen terecht kan. Vragen over de ontvan gen energienota, proble men met energiebespa ring, maar ook vragen over het functioneren van het EBR of de structuur van het bedrijf worden in het centrum beantwoord. Daarbij fungeert het in formatiecentrum als ont moetingsruimte voor pu bliek en bedrijf, waarbij de medewerkers indien nodig als intermediair op treden. In 1975 werd door het EBR opdracht gegeven voor een ge deeltelijke nieuwbouw van het administratiekantoor. Later werd toch besloten tot algehele nieuwbouw ever te gaan. De tweede fase van dit nieuw- bouwplan werd in februari van dit jaar in gang gezet. De totale kosten van de nieuw bouw bedroegen 18 miljoen gulden. Deze week werd de nieuwbouw afgerond met de oplevering van de tweede fase. In de nieuwbouw is ook een informatiecentrum onderge bracht. „De fundamentele be tekenis van energie werd vooral tijdens de crisis in '73 voor iedereen zichtbaar. Hier door is vooral de laatste jaren de belangstelling voor de ener gievoorziening toegenomen. Dit heeft geleid tot het groeiende besef, dat hoogwaar dige energie een schaars goed is geworden. Deze schaarste en de sterk stijgende energieprij zen maken, dat een aanmerke lijke beperking van het ener gieverbruik noodzakelijk is. Om dit te bereiken is voorlich ting over energiebesparings methoden onontbeerlijk", al dus het EBR bij de in gebruik name van het informatiecen- Daarbij stelt het EBR vast, dat vroeger de voorlichting over het juist gebruik en toepassing van energie centraal stond. De algemene voorlichting werd verzorgd vanuit de commer ciële afdelingen. Ter onder steuning van deze voorlichting beschikte het bedrijf over een toonzaal, waarin de klanten vertrouwd werden gemaakt met het gebruik van gas en electriciteit. Deze vorm van voorlichting bevatte een ver- koop-bevorderend element. Het energiebedrijf was immers gebaat bij een vergroting van de omzet en er was energie voorradig om iedereen hier van te voorzien. Thans is het geven van voorlichting met als doel omzetvergroting ondenk baar geworden. Reclame-acti viteiten om de afzet te verho gen zijn uit den boze. Thans is de filosofie juist om de ver bruikers te informeren over de mogelijkheden tot bespa ring. Vandaar dat het EBR be sloot de gehele voorlichtig in een nieuwe jas te steken. Dit resulteerde in het thans in ge bruik genomen informatiecen trum. Daniël Colonius Jan Hoek is vanmiddag gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift getiteld „Daniël Co lonius, theoloog tussen reformatie en orthodoxie". Co lonius werd vooral bekend door zijn regentschap van het Waalse college aan de Groenhazengracht in Leiden. Hij gaf er onderwijs in de lijn van Calvijn maar met een licht scholastische ombuiging. Als predikant in Leiden nam hij een verzoenlijke houding aan ten op zichte van die Remonstranten die na hun veroordeling weer wilden terugkeren in de schoot van de moeder kerk. Als neerslag van het door hem gegeven onder wijs schreef Colonius de „Analysis Paraphrastica". Kerstkaart Ook de PET ivenst u een gelukkig nieuwjaar. Om dit te benadrukken bezorgt de PTT dit jaar 5,6 miljoen, door haar ondertekende, kerstkaarten aan huis. De actie heeft echfer ook nog een ander doel. Middels een inlegvel raadt de PTT iedereen aan de kerstkaarten uiterlijk 13 december op de bus te doen teneinde vertragingen te voorkomen. De openingsuren van de postkantoren zien er rond de feestda gen als volgt uit: op donderdag 24 december sluiten de kantoren om vier uur, op donderdag 31 december om twee uur Op 25, 26, 27 december en op 1 januari worden uitslui tend telegrammen bezorgd. Op zaterdag 2 januari zijn al leen die kantoren geopend die ook op andere zaterdagen open zijn. Bestuursleden gevraagd Het LAK, de welbekende Leidse organisatie die zich bezig houdt met het organiseren van theater- en film voorstellingen en cursussen op allerlei gebied, is op zoek naar twee nieuwe bestuursleden. De voorkeur gaat uit naar mensen met een algemene culturele belangstelling, enig inzicht in hedendaagse kunstuitin gen en bij voorkeur met enige bestuurlijke ervaringen. Met name wordt gezocht naar mensen die kennis van zaken hebben van buiten-universitaire gebieden (ge meente, provincie, landelijke regelingen etc.). Voor na dere informatie kan men terecht bij het secretariaat van het LAK tel. 124890 of 126885, vragen naar Roland Helmer. Reacties worden voor 15 december verwacht Pianorecital De Nederlandse pianist Frank Herman geeft woens dag 9 december een pianore cital in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Hij speelt er composities van Mozart. Schumann, J.S. Bach en De bussy. Het concert begint om kwart over acht. Toegangs kaarten zijn te krijgen aan het bureau K&O, Oude Vest, Leiden voor vier gulden vijftig. Pianist Frank Herman. MEERDERHEID RAAD ACHTER COLLEGE LEIDEN De twee krakers van het pand Jan Vossesteeg 43 zullen het pand al dan niet vrijwillig moeten verlaten. Een meerderheid van de gemeenteraad zal zich maandag achter het college opstellen om het pand aan enkele Amsterdammers te verkopen die er een linkse boekhandel in willen beginnen. PvdA en VVD stelden zich gisteravond vierkant achter het col lege om beneden een winkel en boven een woning toe te staan. CDA en D'66 waren niet zozeer tegen deze, ook in het bestem mingsplan vastgelegde, verdeling, maar vonden dat de gemeente het pand, waarin nu een verf- en glashandel is gevestigd, open baar moet verkopen. Het gemeentebestuur heeft echter al gega digden en is niet van plan nog eens een advertentie te zetten. Daar PvdA en VVD over een meerderheid in de raad beschik ken maakt het standpunt van de twee oppositiepartijen geen en kele kans. Wanneer het het pand verkocht heeft, zal het gemeentebestuur een gerechtelijke procedure op gang brengen om de twee kra kers uit het pand te krijgen. De gemeente is verplicht het huis leeg op te leveren. Op vervangende woonruimte hoeven de kra kers niet rekenen, ook al omdat zij niet als woningzoekenden in Leiden staan ingeschreven. Sportclubs organiseren zich in sportraad LEIDEN Het inspraakorgaan van de Leidse sportclubs krijgt de vorm van een zelfstandige vereniging. Een overgrote meer derheid van de clubs koos deze mogelijkheid uit vijf door het gemeentebestuur voorgelegde alternatieven. In totaal 47 sportverenigingen hebben op de uitnodiging van de gemeente gereageerd om uit verschillende voorstellen een op volger voor de sportraad te kiezen. Ruim 89 procent koos voor een particuliere vereniging die hun belangen moet gaan beharti gen. De statuten en de benoeming van de leden van deze vereni ging is aan de clubs voorbehouden. De gemeente zal deze sport raad financieel steunen door middel van een jaarlijkse subsidie van 8300 gulden. De raadscommissie sportzaken ging gistera vond met het voorstel akkoord, maandag mag de gemeenteraad zijn oordeel vellen. Bromfietser gewond door aanrijding LEIDEN Een 22-jarige bromfietser is gistermiddag met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenuis overgebracht. De man werd door een auto in de flank aangereden. De bromfietser reed over het fietspad van de Rijns- burgerweg. Uit tegenoverge stelde richting kwam een automobilist, die links af de Paulus Buysstraat wilde in rijden. De automobilist lette op het snelverkeer, maar zag de bromfietser over het hoofd. LEIDEN Het college van burgemeester en wet houders heeft zijn plan nen, om het Kort Rapen burg open te graven, laten varen. B en w hebben be sloten de raad voor te stellen de overkluizing te vernieuwen en de huidige verkeerssituatie te hand haven. Het grachtenplannetje van het college werd enkele maanden geleden vrij plotse ling gelanceerd. De overklui zing zou moeten worden ver nieuwd en dat leek het colle ge een goed moment om de situatie ter plaatse in histori sche staat te herstellen. Een dergelijke operatie zou niet meer hoeven te kosten dan het uitsluitend vernieuwen van de overkluizing. De Breestraat zou voor het door gaande autoverkeer vanaf het Kort Rapenburg worden afgesloten. Het plan stuitte echter op grote bezwaren van de Leidse middenstand die haar omzetten in gevaar zag gebracht. Het op een der gelijke manier vernauwen van één van de belangrijkste aanvoerroutes voor de Leid se binnenstad zou de clientè le regelrecht in de armen drijven van winkelcentra in de Leidse regiogemeenten, zo meenden de middenstanders, Gisterochtend besloot het college af te zien van het opengraven van het Kort Rapenburg. Het college is overstag gegaan omdat zet problemen verwacht met de verkeersafwikkeling op het .knelpunt Kort Rapenburg- Breestraat. „Het was niet zo zeer het grote aantal be zwaarschriften dat tegen ons plan was ingediend maar meer het feit dat een zeker gelijk de indieners niet ont zegd kan worden", aldus Waal die verklaarde het voorstel vanuit het oogpunt van stadsschoon nog steeds aantrekkelijk te vinden. Voorlopig blijft de huidige verkeerssituatie op het knooppunt gehandhaafd ten zij de raad vasthoudt aan het oude collegevoorstel. Dat zal blijken op 10 december wan- neerde aangelegenheid in de raadscommissie ruimtelijk ordening aan de orde komt. Inbraak aan Langegracht LEIDEN Inbrekers hebben donderdagavond een pand aan de Langegracht bezocht. Een video-recorder, een radio- casette recorder, videobanden, een encyclopedie, boeken en honderdvijftig gulden werden meegenomen. De inbrekers kwamen binnen door het for ceren van een ruit. Auto vliegt uit bocht LEIDEN Een 41-jarige au tomobilist uit Rijswijk is giste ren uit de bocht gevlogen toen hij vanaf de rijksweg de Hoge Rijndijk wilde oprijden. De auto liet een spoor van vernie ling na. Eerst werd een verkeerspaal ontworteld en vervolgens wer den boompjes en bermpaaltjes omver gereden. Zes meter vangrail werd beschadigd. De auto had aanzienlijke schade.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3