Kunstmatige voeding voor Italiaanse hongerstakers Droogte halveert oogsten in Spanje Darwin in de beklaagdenbank Positie Nederland in NAVO onaangetast u p ACTIE NA RUIM TWEE MAANDEN BEËINDIGD Habib verlaat Syrië na mislukt overleg Turkse ex-premier Ecevit in gevangenis Israël stemt in met Sinai- macht Mansion 3 House BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 1981' PAGINA 10 Voor twee kwartjes bevrijd van praatzieke taxichaufeur LONDEN Sinds kort hoeven taxipassa giers in Londen zich niet langer de al dan niet grappige praatjes van de chauffeur te laten welgevallen. Voor slechts twee kwartjes kunnen ze een radio inschakelen en ontkomen aan ongevraagde meningen over Tony Benn, Margaret Thatcher en de jurken van prinses Diana. Volgens de taxicentrales zijn de radio's vooral bedoeld om de reizen wat minder vervelend te maken. De taxichauffeurs zijn heel wat minder gelukkig met deze maatregel, hoe wel ze de helft van de opbrengst krijgen. „Sommige passagiers nemen nu al nauwe lijks de moeite om te zeggen waar ze heen moeten. Dan wordt er natuurlijk helemaal geen boe of ba meer gezegd", zo verklaar de een ontevreden chauffeur tegenover de Guardian. Senaat stemt in met produktie B-l bommenwerper WASHINGTON De Amerikaanse Senaat is gisteren akkoord gegaan met de produktie van nieuwe B-l bom menwerpers. De Senaat keurde met 66 tegen 28 stemmen de toewijzing van een fonds van ruim 2,4 miljard dollar goed voor produktie en research. De B-l zal de B-52 gaan vervangen en deel uitmaken van het Amerikaanse stra tegische arsenaal. Tegenstanders van de B-l vinden dat het vliegtuig, dat tussen de 200 en 400 mil joen dollar gaat kosten, te duur. De goedkeuring van de B-l maakt het volgens waarnemers vrijwel zeker, dat Reagans defensiebudget van ruim 208 miljard dollar zal worden goedgekeurd. Ceausescu pleit voor vermindering kernwapens BOEKAREST De Roemeense president Ceausescu heeft in per soonlijke brieven een beroep ge daan op de presidenten Brezjnev en Reagan om te komen tot „con crete akkoorden" over kernwa pens in de Russisch-Amerikaanse onderhandelingen in Genève. Ceausescu pleit voor akkoorden over stopzetting van plaatsing van nieuwe kernwapens en te rugtrekking van raketten voor de middellange afstand. Hij her haalt in zijn brieven, dat de „Sovjet-Unie eenzijdig het aantal raketten voor middellange af stand op Europees grondgebied moet vermind eren". Vuilnisbergen in New York Voetgangers in Manhattan zoeken zich een weg tussen het huis- en kan- toorvuil, dat zich als gevolg van een twee dagen oude staking van de vuilnisopha lers langs de weg ophoopt. De staking van de Newyorkse vuilnisophalers is een protest tegen de activiteiten van particuliere vuilnis diensten. Waldheim trekt zich teru& als kandidaat VN-leider NEW YORK De Oostenrijkse secretaris-w neraal van de VN, Kurt Waldheim, heeft zii gisteren teruggetrokken als kandidaat bij ÈF stemmingen voor een nieuwe VN-leider. nd Hiermee kwam Waldheim tegemoet aan hl z verzoek van de voorzitter van de VN-Veilip heidsraad, de Oegandees Otoemnoe, terug |tsi treden. De kandidaat van de Derde Wereld, <ig Tanzaniaan Salim Achmed Salim, heeft nipai aan dit verzoek beantwoord. De VN-voorzittfl verwachtte gisteren dat Salim zich alsnog z<ftn terug trekken. hn Otoemnoe liet de mogelijkheid open, dat de ifn 15 leden bestaande Veiligheidsraad er niet jee slaagt overeenstemming te bereiken over eét compromiskandidaat. Als laatste mogelijkhege zou er dan besloten kunnen worden de volgepn de termijn te verdelen tussen Waldheim em Spe lim. nc (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Italië is geen Noord-Ierland en de ge vangenishospitalen van Milaan en Parma zijn niet die van The Maze in Bel fast. Dit hebben drie Ita liaanse gevangenen gewe ten. Sinds 23 september waren zij in hongersta king uit protest tegen hun voorlopige hechtenis (van nu al meer dan een jaar) en tegen de beestachtige omstandigheden in de ge vangenis. Na meer dan ze ventig dagen langer dan de IRA-gevangenen in de Maze is actie ten einde en de publieke opi nie in Italië pas ontwaakt. Op het laatste moment heeft de minister van justitie bevo len de drie vastende gedeti neerden kunstmatig te voeden. Hun toestand blijft echter kri tiek. Het drietal werd meer dan een jaar geleden opgepakt op ver denking van medeplichtigheid aan terrorisme. Zij hebben die beschuldigingen altijd ont kend. Processen, vooral tegen terroristen, vergen in Italië nogal wat bureau- en papier werk. Meer dan een jaar voor bereiding. zoals nu het geval is. is meer regel dan uitzonde ring. Al die tijd hebben de verdachten doorgebracht in de cel, samen met mensen die al lang veroordeeld zijn. De omstandigheden in de Ita liaanse gevangenissen, vooral de beruchte San Vittore in Mi laan waar de drie verdachten zaten opgesloten, zijn om te huilen. Criminaliteit tiert ach ter de tralies even welig als er voor en wordt niet gehinderd door celdeuren of bewakings personeel. De drie gevangenen hebben daartegen willen pro testeren. De regering zegt de toestand te willen veranderen, maar heeft er het geld niet voor. Of 'beter gezegd, de Italianen hebben het er niet voor over. Misschien dat deze hongersta king, die net geen fatale afloop heeft gehad, de regering en vooral het publiek weer eens met de neus zal drukken op het gevangenissysteem, dat naar ieders mening een be schaafd land als Italië onwaar dig is. DAMASCUS De Amerikaanse speciale afgezant voor het Midden-oosten, Philip Habib, heeft gisteren zijn besprekingen in Syrië afgerond zonder enig succes te hebben behaald. De Syri sche president Assad heeft Habib meegedeeld, dat Syrië de VS niet als onderhandelaar kunnen beschouwen omdat de Ameri kaanse regering een militair verdrag met Israël heeft gesloten. Volgens diplomatieke kringen in Damascus had president Assad de Amerikaanse onderhandelaar tevens meegedeeld, dat het Sy rische standpunt in de rakettencrisis niet was gewijzigd. Damas cus achtte de aanwezigheid van de SAM-6 raketten nog steeds noodzakelijk voor zijn troepen in Libanon. De rakettencrisis tussen Syrië en Israël ontstond in april, nadat Isra'elische jagers twee Syrische helikopters in Libanon hadden neergehaald. Hierop werden door Syrië SAM-6 raketten in Li banon geplaatst om eventuele aanvallen van Israël te kunnen afslaan. Gisteren is Habib vanuit Damascus naar de Jordaanse hoofdstad Amman gereis. Hij zal daar met onder andere koning Hoessein de mogelijkheden van een vredesoplossing voor het Midden Oosten-vraagstuk bespreken. Bij zijn vertrek naar de gevangenis werd Ecevit omge ven door honderden journalisten en aanhangers. ANKARA „Ik leef liever vrij in de gevangenis, dan dat ik daarbuiten als gevangene moet leven". Aldus de Turkse ex-pre mier Bulent Ecevit, toen hij gistermorgen op weg ging naar de gevangenis van Ankara. In oktober was Ecevit tot vier maanden cel veroordeeld, omdat hij het verbod van de militaire macht hebbers op politieke activiteiten had overtreden. Deze veroorde ling wekte in West-Europa een storm van protesten. Terwijl in Ankara al een proces gaande is tegen 500 van links- extremisme verdachte Turken, zijn gisteravond opnieuw 48 linkse militanten opgepakt. Zij worden verdacht van het plegen van een dertigtal moorden vóór de militaire machtsovername van september 1980. Marokko vraagt VS om wapens FEZ De Marokkaanse koning Hassan heeft de Amerikaanse minister van defensie Weinberger, die gisteren op bezoek was, om de levering van Amerikaanse wapens gevraagd. Het gaat daarbij om moderne wapens die Marokko kan inzetten in de strijd tegen het Polisario in de vroegere Spaanse Sahara. Ver wacht wordt dat de wapenhandel nog voor het bezoek van ko ning Hassan aan Washington, begin januari, zal worden beklon ken. De stuwme ren in Mid den- en Zuid- Spanje staan bijna droog. Van het wa ter, dat ooit tot de rand van deze stuwdam reikte, is niet veel meer dan een zielig olasje over. ,DIT IS GEEN AARDE, DIT IS STOF' MADRID „Dit is geen aarde, dit is stof", luidt de noodkreet van Fausto Lo pez, een kleine boer in het door grote droogte geteis terde zuiden van Spanje. Na een regenloze periode van meer dan twee jaar heeft elke vierkante me ter grond zeker 150 liter regenwater nodig om de wijnstokken en olijfbo men voor afsterven te be hoeden. Als de regen niet snel komt zullen grote gebieden in Zuid en Midden-Spanje hun voor naamste bron van inkomsten wijn en olijvenmoeten missen. Dit jaar heeft de droogte de oogst al gehalveerd. De schade wordt in Madrid momenteel becijferd op een to taal van ruim 3,5 miljard gul den. In honderden dorpen in de ge troffen gebieden zijn de water putten uitgedroogd. In stuw meren staat nog maar een laagje water. Drinkwater wordt dagelijks met tankauto's aangevoerd. „Als er voor kerstmis geen regen valt, dan zullen de wijnstokken en olijf bomen het komend voorjaar niet bloeien", aldus burge meester Juan Pabon van Al- mendralejo, een plaats van 22.000 inwoners in de heuvels aan de grens met Portugal. „Geen regen betekent geen oogst, geen oogst wil zeggen geen werk en dat betekent de totale ondergang van dit ge- VN veroordeelt Chili voor schending mensenrechten NEW YORK De sociale commissie van de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteravond een mede door Nederland inge diende resolutie aanvaard, waarin Chili wordt veroor deeld voor de „aanhoudende schendingen van de mensen rechten". In de met 83 tegen 26 bij 36 onthoudingen aanvaarde reso lutie werd een beroep op de Chileense autoriteiten gedaan tot beëindiging van de nood toestand, herstel van de demo cratische instellingen, stopzet ting van de willekeurige arres taties, intimidatie en martelin gen. Ook werd de Chileense autoriteiten gevraagd een on derzoek in te stellen naar het lot van de mensen, die om po litieke redenen zijn verdwe nen. De VS stemden tegen, omdat de resultie te hoge eisen stelt aan Chileense autoritei ten. JERUZALEM De Ver enigde Staten en Israël hebben gisteren een ge meenschappelijke verkla ring opgesteld, die de weg voor deelname van Euro pese landen aan de vre desmacht voor de Sinai vrijmaakt. In de verklaring wordt gezegd dat de uit 2400 man bestaande vredesmacht, die voor de helft uit Amerikanen zal bestaan, zich achter het Camp David- akkoord zal plaatsen. De vre desmacht, waaraan Nederland, Engeland, Frankrijk en Italië zullen deelnemen, zal in april in de Sinai gestationeerd wor den nadat Israël zich uit deze woestijn heeft getrokken. De gemeenschappelijke ver klaring was erop gericht elk verband tussen deelname aan de vredesmacht en het Euro pese Midden-Oostenbeleid weg te nemen. Joodse kolonisten protesteren Israëlische kolonisten bewaken de toegang tot de in de Sinai g< legen stad Yamit, die in april volgend jaar overgedragen zal woi den aan Egypte. De blokkade van Yamit is een protest tegen d langzame gang van zaken in de onderhandelingen met de Israël sche regering inzake een compensatieregeling voor het verlate van de stad. Een nagemaakte Begin kijkt vanuit „wachttoren 1 zuur toe naar de protestbetoging van de kolonisten. NIEUWE CONFRONTATIE SCHEPPINGS- EN EVOLUTIELEEI WASHINGTON Vol gende week maandag be gint de federale recht bank van Litte Rock (Ar kansas) met het horen van een aantal deskundigen om uit te maken of de evolutieleer van Darwin geldig is als wetenschap pelijke theorie. Mocht de rechtbank tot de conclusie komen dat dit niet zo is, dan zullen de scholen in de hele staat op grond van een nieuwe wet verplicht zijn om evenveel tijd te besteden aan de schep pingsleer, het bijbelse al ternatief voor Darwin, als aan de evolutieleer. Met de recente opleving van het fundamentalistische chris tendom in Amerika is er op nieuw onenigheid losgebarsten over iets waarvan de meeste mensen dachten dat het defi nitief geregeld was bij het roemruchte Scopes-proces in Dayton (Tennessee) in 1925. Tijdens dat proces stond er een schoolmeester terecht omdat hij op school de evolutieleer van Darwin onderwees. Het proces was een klassieke con frontatie tussen wetenschap en godsdienst. De schoolmeester verloor en werd veroordeeld tot een boete van honderd dol lar, maar de hele wereld lach te om het vonnis. Centraal bij de hoorzitting van maandag staat de onlangs aan genomen wet die spreekt „over een evenwichtige be handeling van de scheppings leer en de evolutieleer". De wet stelt onder meer dat de „evolutieleer geen onbetwist baar wetenschappelijk feit is omdat dë evolutie niet aan de hand van experimenten kan worden waargenomen". Vol gens de wet is het onderricht in de leer van Darwin een in breuk op de constitutionele scheiding van kerk en staat omdat dergelijk onderricht „een vijandige houding ver oorzaakt jegens andere gods diensten en een voorkeur aan kweekt voor theologische libe ralisme, humanisme en atheïs- Toen de wet werd aangeno men diende de Amerikaanse vereniging voor burgerrechten diende een aanklacht in omdat de wet in strijd is met de grondwet. De staat Arkansas wordt maandag vertegenwoor digd door officier van justitie Steven Clark, die vol vertrou wen dat hij het proces zal win nen. „Onze deskundige getij gen zullen geen moeite hebbel aan te tonen dat de scheó pingsleer even wetenschapp^ lijk is als de evolutieleer", aF dus Clark. De vereniging vof" burgerrechten vertrouwt o haar beurt op een verklarin van het instituut dat ondej zoek verricht naar de sche ping. Een van de directeurel Duane Gish, heeft toegegev^ dat „we niet weten hoe d Schepper te werk ging, well processen hij gebruikte wal hij gebruikte processen die lang niet meer voorkomen i i het universum". Dit, zo stej de vereniging voor burgeP rechten ondermijnt elke aai spraak op wetenschappelijk geldigheid. harold jackson/th j guardia5 ADVERTENTIE De whisky die \s je pakt. AMERIKAANSE SALT-ONDERHANDELAAR ROSTOW: DEN HAAG De voor lopige weigering kruisra ketten te plaatsen heeft de positie van ons land in de NAVO niet aangetast. Ne derland wordt nog altijd beschouwd als een goede bondgenoot. Dit heeft de directeur van het Ameri kaanse bureau voor wa penbeheersing, de al enigszins bejaarde Eugene Rostow, gezegd op een persconferentie in Den Haag. Rostow sprak met de ministers Van der Stoel en Van Mierlo over het Amerikaans-Russische wapenoverleg. Hij heeft den ingezet, had hij een werk- als deskundige op het ge- zaam aandeel bij de totstand- bied van de (ont)bewape- koming van het eerste SALT- i .*1. akkoord. Of hij echter ook rung al een lange staat werkeljjk het kJomend voor. van dienst en leek bij uit- jaar met de Sovjet-Unie gaat stek geschikt de Ameri- onderhandelen is nog zeer de kaanse standpunten over vraag. Rostow maakte heel het huidige en komende duidelijk dat verder overleg ontwapeningsoverleg ken- afIGnkel.jk zal zijn van de het baar te maken. Rostow is namelijk de voor naamste Amerikaanse onder handelaar bij het komende SALT-overleg over de beper king van de strategische kern bewapening. Toen deze ge sprekken op het eind van de jaren zestig onder Nixon wer- resultaat van de gesprekken die nu in in Genève gaande zijn. Voor de rest was Rostow er vooral op uit de eenheid bin nen het bondgenootschap te beklemtonen. Op een perscon ferentie zei hij te te menen dat de NAVO over drie jaar wel eens sterker dan ooit zou kun nen zijn. Hij verwierp het idee dat de Sovjet-Unie nu al in staat is om door middel van het haar toegekende nucleaire overwicht in staat is beslissin gen van de Westeuropeanen af te dwingen. Het is een beeld dat nogal wat Westeuropese politici oproepen om de nood zaak van de modernisering van de kernbewapening te on derschrijven. Verder zei hij dat de Verenigde Staten er niet op uit is de bondgenoten voor te schrijven wat zij op het terrein van de ontwapening moeten doen, maar dat zij graag met het gehele bondge nootschap willen overleggen hoe de zaken het best kunnen worden aangepakt. Rostow herhaalde het stand punt van de regering-Reagan dat de Amerikaanse houding jegens de Sovjet-Unie na de periode van ontspanning fun damenteel is veranderd. Te leurstelling over de Russische houding klonk door bij de Amerikaanse diplomaat toen hij zei dat met de eerste SALT-akkoorden gehoopt was een bijdrage te leveren aan de vrede in het algemeen, maar dat door de snelle opvoering van de Russische bewapening daar volgens hem niets van te recht was gekomen. „We kun nen van de Sovjet-Unie niet langer dubbele standaarden accepteren. Vrede is ondeel baar", met andere woorden, de Amerikanen willen van i aan weten dat wat de ene Ru sische hand doet, niet in stri mag zijn met wat die ande hand (elders in de wereld) u voert. Volgens Rostow heeft pri dent Reagan begrip voor vredesbeweging in Europa. I zou die zeker niet zien als e< samenraapsel van „lafaan neutralisten, pacifisten communisten, ook al zullf dat soort mensen zeker meedoen aan dit soort acties Volgens Rostow lijdt Reagi zelf ook aan „Hollanditis", a daarmee gedoeld wordt op bezorgdheid over kernwapen

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10