kerncentrales Frankrijk bedreigen twaliteit drinkwater uit Maas Den Uyl: Dit was nog maar een verkennende ronde Matriumarm? Proef maar. Kamer wil opheldering over uitlatingen minister Van Dijk aterleidingbedrijven: ScidócCouAcmt Spanje en de NAVO reguet-vliegtuig eer luchtwaardig Wiegel: Verklaar krasse tspraak van Ter louw oningbouwprogramma legering schiet tekort V an Thi jn belooft: meer vrouwelijke burgemeesters weer %nenland" LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 PAGINA 9 ik Amsterdam 1 duurder gas Et betalen {JTERDAM - In navolging van de jeente Zaanstad wil ook Amster- j de verhoging van de aardgas- met zeven cent - exclusief btw - gaan afdragen aan de Gasunie, politieke partijen in de hoofdste- ke gemeenteraad, op de VVD na, het er over eens dat een inhou- ictie een goed middel is om de •mming van Amsterdam over irhoging te laten blijken, partijen, die een meerderheid en in de gemeenteraad, zullen •oorstel binnenkort aan B en W leggen. „Amsterdam wordt voor lerde keer geconfronteerd met verhoging van de inkoopprijs aardgas die nadrukkelijk zonder medewerking tot stand is geko- zo melden de partijen in een daring. Kapitein zet Gbanees overboord: 3,5 jaar celstraf AMSTERDAM Het gerechtshof in Am sterdam heeft gisteren de 38-jarige kapi tein T. de B. uit Meppel veroordeeld tol drie en een half jaar gevangenisstraf we gens het overboord zetten van een Ghane- se verstekeling, één kilometer buiten de kust van Nigeria. De advocaat-generaal had vijf jaar geëist. Aangenomen wordt dat de verstekeling verdronken is. Er is nooit een stoffelijk overschot gevonden. Wel meldde zich een man, Tacchie genaamd, die beweerde de bewuste verstekeling te zijn. De beman ning van het schip, de Emmely, herkende hem echter niet. Bij een proef in een zwembad bleek dat Tacchie al na 150 me ter uitgeput was. Om de kust te bereiken had hij minstens een kilometer in sterk stromend water moeten zwemmen. Regering schuift oordeel plan Lievense op DEN HAAG De regering zal aan zienlijk later met een standpunt over het plan Lievense komen dan in okto ber nog werd aangenomen. Dat plan omvat de aanleg van een groot spaar bekken in het Markermeer, waaruit met behulp van windturbines naar ver houding goedkope energie te winnen is. In een brief aan de vaste Kamercom missie voor het Wetenschapsbeleid schrijft minister Terlouw van Economi sche Zaken „gezien de veelomvattende problematiek" genoodzaakt te zijn ge weest de termijn voor het bepalen van een regeringsstandpunt op te schuiven. Het vorige kabinet had die termijn ge steld tot 1 januari. Terlouw wil nu pas medio '82 met een ontwerp-standpunt komen. Verwijten uit Kamer aan NCO (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het VVD-kamerlid Erica Verkerk-Terpstra heeft gisteren de NCO, de nationale commissie die zich bezig houdt met de voorlichting over ontwikkelingssamenwerking, een onevenre dige begunstiging van kleine radicaal linkse groeperingen verwe ten. Daarbij worden volgens mevr. Verkerk veel te veel verban den gelegd die er niet zijn. Zo verzette zij zich tegen het subsidië ren van allerlei vredesbewegingen vanwege de vermeende link tussen de bewapeningswedloop en ontwikkelingshulp. RPF-woorvoeder Leerling vindt dat de NCO maar beter kan op houden en de 13 miljoen gulden die zij jaarlijks krijgt beter be steed kunnen worden aan de directe hulpverlening. Met de VVD pleitte de CDA-er Van Weezei voor een voorlichtingsbeleid, dat „meer voor de belastingbetaler herkenbaar is". PvdA-woordvoer- der Knol betoogde het NCO-werk van groot belang te vinden en wees op het zijns inziens bestaande verband tussen de Derde- Wereldproblematiek en de vredesproblematiek. 5WIJK De Rijncommissie Waterleidingbedrijven VA) en het Brusselse waterleidingbedrijf hebben in ven aan de betrokken instanties in Frankrijk hun entrusting geuit over het besluit van de Franse re- ng het werk aan zes kerncentrales te hervatten. Zij en met name bezwaar tegen de vier kerncentrales, *an de Maas bij Choor worden gebouwd. De water- ingbedrijven onttrekken water aan deze rivier voor Irinkwatervoorziening. tlWA verwacht dat de kerncentrales, die het Maaswater voor de koeling gaan gebruiken en vervuilende stoffen in de ri vier zullen lozen, de afvoer en de kwaliteit van het rivierwater zullen aantasten. Bovendien worden de risico's van ernstige ver ontreinigingen in geval van calamiteiten ernstig vergroot. De waterleidingbedrijven vragen de Franse autoriteiten de Ne derlandse overheid nauw bij deze ontwikkeling te betrekken. Zij wijzen erop dat de drinkwatervoorziening van miljoenen Neder landers en Belgen in gevaar kan worden gebracht. De vestiging van kerncentrales langs de Maas moet zowel nationaal als inter nationaal met alle waarborgen worden omkleed. Gezien de Belgische plannen voor uitbreiding van kernenergie verwacht de RIWA dat in het jaar 2000 acht kerncentrales langs de Maas zijn opgesteld. Hiervoor zal het Maaswater niet alleen worden opgewarmd, maar tevens worden belast met radio-actie ve stoffen. Bovendien zal sulfaat in de rivier worden geloosd. De kerncentrale in Choor, die sinds 1967 in bedrijf is, heeft vol gens de waterleidingbedrijven duidelijk invloed op het Maaswa ter. Ofschoon de norm nog lang niet is overschreden, is het na tuurlijke gehalte aan tritium een zeer zwak radio-actief wa terstofisotoop inmiddels verdubbeld. De waterleidingbedrij ven wijzen erop dat verwijdering van tritium door middel van zuivering niet mogelijk is. Behalve tritium worden nog andere radio-actieve stoffen in de Maas geloosd. NaDAT deze week het Nederlandse kabinet had besloten niet afwijzend te staan tegenover toetreding van Spanje tot de NAVO en Griekenland zijn aanvankelijk verzet heeft la ten varen, heeft de Noordatlantische Verdragsorganisatie vervolgens positief gereageerd op een officieel verzoek van Madrid om te mogen toetreden. Er moeten nog wat formali teiten worden vervuld maar in feite is de toetreding van Spanje nu rond. Het wat terughoudende besluit van Neder land daar „niet afwijzend" tegenover te staan is onder de huidige omstandigheden het enig juiste. DE NAVO heeft ten doel de vrijheid en het gezamenlijk erf goed van de deelnemende volkeren te beschermen. Een vrij- heid die otjder meer gebaseerd moet zijn op de beginselen van democratie en individuele vrijheid. Het huidige Spanje beantwoordt aan die doelstelling. Wie daar anders over oor deelt en om die reder\ Spanje buiten de NAVO wil houden, velt tegelijk een onjuist oordeel over de democratische inten tie van het huidige Spanje. Een argument tegen die toelating zou kunnen zijn, dat de militaire krachtsverhouding tussen Oost en West er door uit het evenwicht zou worden gebracht. Maar dat is geenszins het geval. Spanje heeft allang een eigen militaire relatie met de Verenigde Staten, en dat die relatie nu via de NAVO zal lopen doet aan het totaal niets af of toe. Daarenboven stelt het conventionele militaire potentieel van Spanje niet zoveel voor, dat dit als versterking van de NAVO zou kunnen wor den uitgelegd. Een democratisch land dat de NAVO om toetreding vraagt, kan nauwelijks geweigerd worden. Niettemin heeft het Ne derlandse kabinet er verstandig aan gedaan de komst van Spanje niet uitbundig toe te juichen. Want nu het overleg in Genève over wapenbeheersing tussen Oost en West nog maar nauwelijks is begonnen, kan elke wijziging in de ver houdingen verstorend werken. De terughoudende opstelling van ons land past in het Nederlandse streven de pogingen tot wapenbeheersing zoveel mogelijk te steunen. Mierlo: HAAG Minister van lo (defensie) ziet geen re in om het vliegverbod 'e Breguet-Atlantic- [tuigen van de koninklijke 'ine nog langer te handha- Er zijn maatregelen voor iorte termijn genomen die liegveiligheid waarborgen, minister zal het vliegver- echter pas opheffen na leg met de vaste Tweede- tercommissie voor Defen- p 16 december. Dit staat in brief die de bewindsman !ren heeft gestuurd naar aste kamercommissie, ■aatregelen voor de korte Djn, die al ten dele zijn 'ezenlijkt zijn: sterkere rdelen in het hoogteroer- iiringssysteem, verscherpte ties op essentiële delen van het besturingssysteem, be perking van het trillingsni veau" tijdens de vluchten in het rechter hoogteroer en maatre gelen op het gebied van nood procedures en reddingsmidde len. Het vliegverbod voor de zes Breguet-Atlantics werd op 15 januari van dit jaar ingesteld. Dit gebeurde nadat een derge lijk toestel bij Schotland in zee stortte. Daarbij vielen drie do den. De oorzaak was een breuk in het besturingssys teem. Minister Van Mierlo "schrijft nu in zijn brief flat hem is ge bleken dat de meerderheid van het personeel voldoende vertrouwen heeft gekregen om weer te gaan vliegen. (Van onze parlementaire redactie) HAAG VVD-leider Wiegel wil van premier Van Agt en linisters Van der Stee (financiën) en Terlouw (economische n) weten of en zo ja welke gevolgen zij verbinden aan re- B krasse uitspraken van minister Terlouw. Rij de uitreiking een prijs in Amsterdam hekelde Terlouw deze week de e lastendruk waaronder het bedrijfsleven gebukt gaat en g toen aandacht voor de „allerbelabberdste rendementsposi- an het bedrijfsleven". ;el wil nu weten welke beleidsconclusies het kabinet ver- t aan de vaststelling van Terlouw, dat de slechte winstge- heid van de bedrijven de grootste boosdoener is. Verder wil 'el weten of er inderdaad binnenkort maatregelen komen iet financieringstekort verder terug te dringen, zoals Ter- nodig acht. Handtekening voor Russische joden t DEN HAAG Monseigneur Zwartkruis noteert zorgvuldig zijn naam op een inte kenlijst van het So- lidariteitscomitè voor joden in de Sovjet-Unie. Het comité gaf gister middag in het Haagse perscen trum Nieuwspoort het startsein voor de actie: „Eén mil joen handtekenin gen voor de Russi sche joden". De or ganisatie wil nier- mee druk uitoefe nen op de Sovjet regering voor ver betering van de leefomstandighe den van Russische joden. Uiterst rechts op de foto: opperrabijn Soe- tendorp. Bovenmodale uitkerings trekkers leveren in DEN HAAG Vanaf 1 januari 1982 raakt een grote groep bo- ven-modale uitkeringstrekkers een flink deel van de toeslag kwijt waarop ze voordien recht hadden. Het gaat om een groep WAO-ers, WWV-ers en oorlogsslachtof fers die een uitkering krijgen van meer dan 35.000 gulden en daar al vóór 1 januari 1980 recht op hadden. Vanaf die datum kregen zij een toeslag die het bedrag dat ze toen aan premie over hun uitkering moesten gaan betalen, compenseerde. Blij kens een wetsontwerp dat staatssecretaris mevrouw Dales (So ciale Zaken) en minister Van der Louw (CRM) gisteren bij de Tweede Kamer hebben ingediend, moet de toeslag die deze bo- ven-modale uitkeringen krijgen op 1 januari a.s. terug worden gebracht tot het bedrag dat een modale WAO-er toevalt. Al naar gelang de hoogte van de uitkering betekent dit een verminde ring tot een maximum van 4,75 gulden per dag. De bezuinigings maatregel levert het Rijk 50 miljoen gulden op. (Vervolg van de voorpagina) Ook CNV-voorzitter Harm van der Meulen en MHP-voor- zitter Henk van der Schalie toonden zich afwijzend, resp. zeer gereserveerd. Werkgevers en vakbeweging waren eendr achtig in hun behoefte aan volledige contractvrijheid. De solidariteitsheffing werd afge wezen, door het CNV omdat de invoering van investerings- loon daarmee de mist in zou gaan, althans voor zijn leden, door de FNV omdat er geen concreet nieuw werk tegeno ver staat en omdat van de olie maatschappijen geen solidari teitsbijdrage wordt gevraagd. En de hele vakbeweging toon de ongeloof in het banenplan van De Uyl. Deze betoogde weliswaar, dat hij volgend jaar écht 60.000 mensen aan werk wil helpen, daarbij vermel dend dat het daarbij vooral gaat om deeltijdbanen, maar de vakcentrales wilden het al lemaal eerst hard gemaakt zien voordat er eventueel over .inlevëren gepraat kan worden. Den Uyl beloofde verduidelij king, volgende week mis schien reeds. Voor het overige werden reeds bekende stand punten herhaald. „Dit nog maar kennende ronde," zei minister Den Uyl na afloop. „Het is me duidelijk geworden, dat van de zijde van het kabinet nog veel opgehelderd moet worden. Volgende week gaan we dan ook puntjes op de i zetten. Maar er was overeenstemming over de noodzaak van loonma tiging". En dat gaf de minister de hoop, zo zei hij althans, dat er toch nog wel wat af te spre ken valt. ADVERTENTIE Mineraalwater heeft vaak een zoutachtige smaak. SPA niet. iVant echte SPA is natriumarm en bevat bijna geen zouten. Daarom is SPA zo zuiver en verfrissend van smaak. 5PA is ideaal om te mixen en heerlijk bij het duier. Waar u ook bent, vraag altijd naar de echte SPA. ethouders grote steden: ITERDAM Hoewel de ng heeft toegezegd dat ier grote steden de hoogste iteit krijgen bij het verde- ran de middelen voor wo- bouw, is het duidelijk dat huidige bouwprogramma trekt onvoldoende is om de behoefte van die steden ►ldoen. Dit heeft de Am- mse wethouder voor de shuisvesting Jan Schaefer ren namens de wethou- van de vier grote steden breven aan de leden van ïerste en Tweede Kamer. De briefschrijvers wijzen erop dat de vier gemeentebesturen erin geslaagd zijn de woning- produktie te stimuleren en op een noodzakelijk peil te bren gen. De regeringsverklaring spreekt over een bouwpro gramma van totaal 120.000 wo ningen waarvan ongeveer 60.000 woningwet- of premie- corporatie-a-woningen. Het re geerakkoord gaat uit van 125.000 woningen. De wethou ders achten dit onvoldoende. ,,Dit is de grote steden onaanvaardbaar, temeer om dat wij van mening zijn dat het bevorderen van de werk gelegenheid in de bouwindu- strie uiterst belangrijk is", al dus de wethouders. Zij doen dan ook een beroep op de le den van de Eerste en Tweede Kamer om de regering te overtuigen van de noodzaak het bouwprogramma zodanig op te voeren, dat de program ma's voor 1982 die al in voor bereiding zijn, uitgevoerd kun nen worden. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Van Dijk (ontwikkelingssamenwer king) moet de Tweede Kamer opheldering verschaffen over zijn gewraakte uitlatingen over de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek, gedaan in een serie artikelen in 1958 en zijn sindsdien veranderde inzich ten. Van verschillende kanten is daar gisteren in de Tweede Kamer op aangedrongen bij de behandeling van de begroting van ontwikkelingssamenwer king. Vorige week onthulde een weekblad dat minister Van Dijk in 1958 op 28-jarige leef tijd zich nogal lovend over de apartheidspolitiek en laatdun kend over zwarte mensen had uitgelaten. Inmiddels heeft de minister daar al in een officië le verklaring afstand van ge nomen, maar CDA. VVD, D'66 en PvdA willen dat de be windsman ook in de Kamer nog eens op deze affaire in gaat. De PvdA wil van Van Dijk horen hoe hij de bestrij ding van de apartheidspolitiek concreet gestalte wil geven. D'66 wil meer inzicht in het „geestelijke veranderingspro ces" dat Van Dijk sinds zijn gewraakte uitlatingen heeft doorgemaakt. Inmiddels heeft de Nederland se ambassadeur bij de Verenig de Naties, mr. Scheltema, op dracht gekregen aan zijn Nige- riaanse collega uit te leggen hoe minister Van Dijk thans denkt over racisme en de apartheidspolitiek. De Nige- riaanse ambassadeur had Van Dijk „een racist" genoemd. IKON-boycot De IKON-radio zal op 7 de cember niet zelf de Dick- Scherpenzeelprijs in ontvangst nemen uit handen van minis ter Van Dijk. De omroep vindt het niet zinvol een prijs voor publiciteit over de Derde We reld uitgereikt te krijgen door een minister die niet aan die publiciteit heeft willen mee werken door antwoord op vra gen van de IKON over de Derde-Wereldproblematiek te weigeren. De omroep accep teert de prijs omdat de jury er buiten staat. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) wil er voor zorgen, dat het aantal vrouwelijke burgemeesters in ons land de komende jaren flink wordt uitgebreid, op dit moment behoort maar twee procent van het totale aantal burgemeesters in ons land tot het vrouwelijk geslacht. De minister, die verant woordelijk is voor de benoeming van burgemeesters, deed zijn toezegging tijdens het debat over de begroting van Binnenlandse Zaken. Van Thijns voorganger Wiegel heeft in de afgelopen vier jaar het aantal vrouwelijke burgemeesters doen verdubbelen. Het PvdA-kamerlid De Cloe had Van Thijn gevraagd, „die ingesla gen weg in versneld tempo te willen vervolgen". De bewinds man zei dat hij daar „van ganser harte" toe bereid is. „Ik hoop ook, dat zich in de komende tijd voldoende sollicitantes voor een burgemeesterschap aandienen", aldus van Thijn. De minister verzette zich tegen de opvatting van CDA-afgevaar- digde Van der Sanden, dat de politieke samenstelling van de Tweede Kamer geen rol mag spelen bij de vraag welke politieke kleur een te benoemen burgemeester moet hebben. Volgens Van Thijn moet bij de benoeming weliswaar grote waarde worden gehecht aan de plaatselijke en regionale politieke schakeringen, aan de wens van de gemeenteraad en de aanbeveling van de Commissaris van de Koningin, maar daarbij mogen de landelij ke politieke verhoudingen niet uit het oog worden verloren. Dat is ook een belangrijke reden waarom Van Thijn het onevenredig grote aantal CDA-burgemeesters in Limburg wil verkleinen. Op de vraag van het PSP-kamerlid mevrouw Van Es of de acti viteiten van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zich ook richten op de vredesbewegingen in Nederland antwoordde Van Thijn ontkennend. „De BVD stelt geen onderzoek in en heeft nooit een onderzoek ingesteld naar de vredesbewegingen. Ik heb daarover ook instructies aan de BVD gegeven, die klip en klaar zijn en die door de BVD goed zijn begrepen", aldus de minister. Hij voegde er echter aan toe, dat de BVD wel activiteiten van Oosteuropese landen in Nederland onderzoekt. Het opnemen en uitzenden door de VPRO van een gesprek tussen een BVD-amb- tenaar en een student, zonder dat de ambtenaar ervan wist vindt Van Thijn uiterst bedenkelijk. FRIES OOK IN BUITENGEWOON ONDERWIJS LEEUWARDEN Staatsse cretaris Hermes van Onder wijs en Wetenschappen heeft een bedrag van ruim 1 miljoen gulden gereserveerd voor de invoering van het Fries in een dertigtal scholen voor buiten gewoon onderwijs in Fries land. Hij maakte dit vanmid dag bekend op een bijeen komst in het Provinciehuis in Leeuwarden. Uit een rapport, dat de minister in Leeuwarden werd aangeboden, blijkt dat slechts éénderde deel van de Friese leerkrachten hun voer taal redelijk kan schrijven. Le zen en spreken kunnen vrij wel alle Friese leerkrachten. Twaalf procent van de leer krachten in het buitengewoon onderwijs is bevoegd in het ge ven van het vak Fries. Veel wind DE BILT (KNMI) - Het ko mende etmaal treedt er een flinke weersverandering op. Er komt regen en veel wind. Dankzij een rug van hoge luchtdruk boven onze omge ving was het donderdagoch tend rustig weer met op veel plaatsen mist. Deze rug van hoge luchtdruk trekt naar Frankrijk weg. Een depressie bij Noorwegen veroorzaakt grote luchtdrukdalingen bo ven Skandinavie. Deze zullen zich via het Oostzeegebied naar Midden-Europa uitbrei den. door deze ontwikkeling zullen de luchtdruk verschillen boven onze omgeving snel toe nemen en daarmee de wind. In de nacht van dondeidag op vrijdag draait de wind van west naar noordwest en zal in de kustgebieden toenemen tot stormachtig, tegelijkertijd stroomt koudere lucht over ons land uit. Vrijdag zal de temperatuur overdag dan ook niet oplopen, maar iets dalen. In het weekeinde zullen in de koude lucht boven de Noord zee buien tot ontwikkeling ko men. Sommige ervan zullen hagel of natte sneeuw bren gen. tamp tamp slag Eeide Eindhoven Oen Helder Klagen Kirt zw.bew.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9