Eerste „Beatrixzegel" met computer vervaardigd m m w Voor hout naar de Houtbaan krijgen boete wegens opruiing Geheime politie pakt kerk aan in Tsjechoslowakije kerk wereld Zwitserse vasten actie neemt vrede als thema Ambtenaren leveren in voor meer werk De Ruiter niet afkerig van simpele procedure voor echtscheiding Minister wil capaciteit voor hartoperaties nog niet uitbreiden I i a deHOUTBAAN -pINNENLAND Advocaten MSTERDAM Tegen de ier van opruiing verdachte idvocaten van het Advocaten- pllectief Amsterdam-noord is isteren in hoger beroep een (oete geëist van 300 gulden, [leze geldstraf komt overeen net de straf die eerder door de echtbank was opgelegd. J>e advocaten, twee vrouwen 7 in twee mannen in de leeftijd Jan 27 tot en met 32 jaar, wer- len in oktober vorig jaar gear- esteerd. De aanleiding was len affiche op het raam van iun kantoor, dat opriep tot het jewelddadig verstoren van de jpeningsplechtigheid van het aatste metro-traject, pe advocaten verschenen e- enals de vorige keer in toga oor de rechtbank. Volgens et collectief is namelijk niet et affiche maar de strijdbare irijze waarop zij hun beroep itoefenen, de reden van hun ervolging. Zij zeggen het amflet niet zelf te hebben op- ehangen en bovendien zou de ekst ironisch bedoeld zijn. De jpenbare aanklager van het Kmsterdamse gerechtshof was jet daar niet mee eens, omdat |r op dat moment in de hoofd rad „een sfeer hing die uitno- Jigde tot het verstoren van de Jrde". Rolstoel moet in liekenfondspakket UTRECHT De rolstoel moet lp de lijst komen van kunst- In hulpmiddelen van het zie lenfonds. Volgens de Nationa- e Ziekenhuisraad zou dat een eind maken aan rechtsonge- ijkheid en aan de lange pachttijden. Ook met particu- iere verzekeraars zou een der- lelijk regeling moeten worden getroffen. De voorkeur van de NZR gaat uit naar naar het in sruikleen verstrekken van -^rolstoelen. LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 PAGINA 7 Met een hardheid als ten tijde van Stalin treedt de geheime politie in Tsjechoslowakije de laatste tijd op tegen actieve .katholieken en priesters, ken nelijk met het doel de onder grondse kerk en de onder grondse kerkelijke pers te vernietigen. Na een overval op een tehuis voor bejaarde priesters in Mo- ravec in Bohemen, waarbij honderdvijftig gewapende manschappen met honden het huis doorzochten en behalve godsdienstige lectuur ook tal rijke waardevolle voorwerpen in beslag namen, wordt nu de huiszoeking gemeld in een na het opheffen van de huizen van orden en congregaties ge vormd „concentratieklooster" van de dominicanessen in Ka- dan (Bohemen). Veertig man van de staatsvei ligheidsdienst met honden drongen het huis binnen, doorzochten het en verhoor den de honderd zusters. On der meer werd gezocht naar „geheime ruimten, waarin Polen waren verborgen". Stencilapparaten en schrijf machines werden in beslag genomen. Ook in talrijke pas torieën werden huiszoekingen gedaan. Onopgehelderd is tot nu toe de dood gebleven van een jonge katholiek neef van prof. Tomas Spidlik sj, die do ceert aan de pauselijke uni versiteit Gregoriana in Rome wiens lichaam nabij Brünn in een gletscherspleet werd gevonden. De politie weigerde de ouders het lichaam ter identificatie te tonen. Een tweede geval waarbij moord wordt vermoed door de gehei me politie, is dat van de pries ter Premysl Coufal, die in de gevangenis van Preszburg op mysterieuze wijze om het le ven kwam. Ooggetuigen, die het stoffelijk overschot heb ben gezien, verklaarden, dat de schedel zware beschadigin gen vertoonde. De golf van arrestaties, ver horen en huiszoekingen, duurt volgens het Londense Keston College, het instituut, dat zich bezig houdt met het onderzoek van godsdienst en communisme, onverminderd voort. Maar hoezeer ook de autoriteiten proberen het net werk van de ondergrondse re ligieuze pers te liquideren, in de maanden augustus, sep tember en oktober zijn de „Katholieke Informaties" ge woon verschenen. Wereldraad en multinationals De Wereldraad van Kerken moet zijn programma ten aanzien van transnationale ondernemingen voortzetten en uitbreiden. Deze aanbeveling is gedaan door de deel nemers aan een consultatie van de wereldraad over het programma. Nadat er een reeks regionale consultaties is gehouden was er dezer dagen in Bad Boll in West-Duitsland een zesdaagse internationale consultatie, waarop zestig deel nemers uit verschillende landen en maatschappelijke groeperingen hun zienswijze gaven. In de aanbevelingen van deze consultatie wordt gesteld, dat de kerken inten sief moeten luisteren naar de stemmen van degenen die worden getroffen door de activiteiten van transnationale ondernemingen in rijke en arme landen. De kerken moe ten acties ten behoeve van deze mensen ondersteunen en zouden ook hun eigen rol in het economisch leven se rieus moeten bestuderen. Alle aanbevelingen worden be studeerd door het centrale comité van de wereldraad, waarna beslissingen worden genomen over de manier waarop het programma wordt voortgezet. Ratzinger: Belangrijkste taak is eenheid „De belangrijkste taak wordt het de eenheid te zoeken", al dus heeft de nieuwe voorzit ter van de congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Rat zinger, gezegd in een inter view in zijn bisdomblad. Hij zei daarin onder meer met nadruk, dat theologie haar vrijheid nodig heeft. Zonder deze kan zij niet gedijen. „De grens is daar bereikt, waar de theologie zo in het kerkelijk leven ingrijpt, dat het ge meenschappelijk geloof ern stig in gevaar komt en de een heid dreigt te worden aange tast. Kardinaal Ratzinger ziet de toekomst optimistisch tege moet. Er zullen volgens hem veel vorm iger gestalten van de eenheid komen. Verder ge looft hij, dat door de kracht van de katholiciteit de cultu ren elkaar weer zullen beïn vloeden. De Zwitserse vastenactie zal volgend jaar worden ge voerd onder het motto „De vrede aandurven stappen doen". Bestuur en actielei ding hebben daartoe beslo ten, omdat „vrede vandaag de dag een van de centrale problemen van de mensheid is". Het thema is iets langer dan dit jaar, ,toen het alleen maar „De vrede aandurven" heette. Dat motto heeft ge zorgd voorbeen discussie tus- De uit Nederland afkomsti ge bisschop van Aliwal in Zuid-Afrika, mgr. E. Baaij, heeft om gezondheidsredenen zijn ambt neergelegd. Mgr. Everardus Anton Baaij, beho rend tot de congregatie van de Priesters van het Heilig Hart, werd in 1921 in Rotter dam geboren en in 1947 tot priester gewijd. In 1973 werd hij door paus Paulus VI tot bisschop van Aliwal benoemd. Prof. dr. Zachanas Antho- nisse ofm cap., oud-hoogleraar in de geschiedenis van het Christelijk Oosten en het oosters kerkelijk recht aan de katholieke universiteit van Nijmegen zal op 19 december zijn vijftigjarig priesterjubi leum gedenken. Een Joegoslavische recht bank heeft de r. k. priester, Korte metten Josip Devcic, tot twee maan den gevangenisstraf veroor deeld, omdat hij in zijn kerk een fresco had onthuld, waar op een der figuren gelijkenis vertoonde met wijlen kardi naal Aloysius Stepinac. Sinds het begin van dit jaar voert de Joegoslavische kerk een cam pagne voor het eerherstel van kardinaal Stepinac, die na de oorlog werd veroordeeld we gens collaboratie met de na zi's. Devcic is de vijfde rooms- katholieke priester binnen een maand, die in Joegoslavië tot gevangenisstraf is veroor- Als een onderwijzeres wat zegt trekt dat bij de kinderen niet al te veel aandacht, maar worden zij toegesproken door een walvis, dan luisteren ze geboeid. Een onderwijzeres in het Amerikaanse Indiana trok daaruit haar conclusie en ging over tot het schrijven van poppenspelen voor het gods dienstonderricht. Haar eerste stuk heette „Jonas en de wal vis". Oudere leerlingen hiel pen haar met het maken van de nodige poppen en vervol gens werd het spel gespeeld tot groot enthousiasme van jeugdig publiek en spelers. De pastoor wil het nu voor de hele parochie gaan gebruiken. Het voornemen van paus Johannes Paulus II om op uit nodiging van de Poolse bis schoppenconferentie in au gustus volgend jaar opnieuw een bezoek aan zijn geboorte land te brengen is ook door de regering van de volksrepu bliek Polen positief ontvan gen. Gesproken werd zelfs van „vreugde en voldoening". Aanleiding van de komst van de paus is het feit, dat het 26 augustus zes eeuwen geleden is, dat het genadebeeld van de „Zwarte Madonna" werd ge plaatst op de berg Jasna Gora bij Tschenstochowa. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Joseph Höffner, zal ïn mei naar Israël gaan om daar de nieuwe kerk in Tabg- ha aan het meer van Genesa- ret in te wijden. De kerk van de Wonderbare Broodverme nigvuldiging In Tabgha, die met steun van de Duitse ka tholieken is herbouwd, kan haar herkomst terugvoeren tot aan het begin van het christendom in Kafaraüm. sen het „Einsiedler genoot schap van officieren" en vertegenwoordigers van de katholieke kerk De voorzit ter van de Zwitserse bis- schoppenconferentei, bis schop Otto Mader, heeft de slogan daarbij verdedigt door te zeggen, dat het niet gaat om „een stelling van linkse organisaties", noch om het „afschaffen van het leger", maar om de blijde boodschap, die de vrede be looft. „We mogen er niet de ogen voor sluiten, dat hon ger en ellende in de derde wereld als bedreiging van de wereldvrede bij ons nog niet voldoende serieus wor den genomen". Bestuur en actieleiding van de Zwitserse vastenactie hebben zich bovendien scherp gekeerd tegen de voorgenomen drastische korting van achttien procent (150 miljoen gulden) op de ontwikkelingshulp door de Zwitserse regering. De vas tenactie stelt, dat de bespa ringen op de begroting niet ten koste mogen gaan van de armen. Dat druist in te gen de christelijke verant woordelijkheid en solidari teit. Ook Christus heeft zich ingezet voor de armen en benadeelden, diegenen die nu in de derde wereld opzij worden gezet. BANENPLAN ABVA/KABO: UTRECHT De ambtenarenbond ABVA/KABO is bereid één proeent van het inkomen in te leveren, als in ruil daarvoor 20.000 nieuwe banen in de overheidssector worden geschapen. De bond meent dat haar banenplan een welkome aanvulling kan zijn voor het banenplan van minister Den Uyl, dat alge meen als „te mager" wordt aangemerkt. Met de realisering van 20.000 banen is 1,1 miljard gulden ge moeid, zo heeft de bond berekend. Eén procent van het ambte- narenloon zou de helft van dat bedrag kunnen financieren. De andere helft moet de overheid bijpassen. Ook de Grontmij heeft een banenplan ingediend. Deze maat schappij wil de komende vijf jaar 54.000 woningen aansluiten op de riolering. Dat zou werk geven aan zestienhonderd man. De kosten: 575 miljoen gulden, zouden ten laste moeten komen van het gemeentefonds. DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie is liet afkerig van de ge- lachte om de echtschei- lingsprocedure in een- oudige gevallen door de •urgerlijke stand te laten litspreken in plaats van loor de rechter. Justitie tudeert hier al op. ijdens de voortgezette behan- eling van zijn begroting in de weede Kamer gisteren, bena- rukte de bewindsman dat het >eciaal gaat om echtscheidin- ïn waarbij de partners het jrns zijn en waarbij zich geen omplicaties voordoen. De luiter wees er op dat dit soort ïen van het totale aantal phtscheidingen. Daarom moet pn deze maatregel niet wor- en verwacht dat de rechter et dan opeens veel minder ruk zal krijgen, zoals de opzet Ifas. er ontlasting van de rechters ons land zijn op het ogen- lik maatregelen in voorberei- ing om de rechtspraak met Én rechter uit te breiden, de ntonrechters meer bevoegd- len te geven. Verder om za- n die eigenlijk hamerstuk- n zijn simpeler af te doen en de girale betaling van boe- uit te breiden tot misdrij- Staatssecretaris Scheltema van justitie heeft de Kamer giste ren laten weten dat er een verscherping van de opiumwet op komst is. Het onderzoek naar de mogelijkheden het be grip „samenspanning" in te voeren als strafbaar feit in de opiumwet, is bijna afgerond. Scheltema kondigde verder een onderzoek aan naar de mogelijkheid om gevangenen zonder bewaking door familie te laten ontvangen. De VVD-fractie in de Kamer wil in het eerstkomende jaar verslag van de vijf procureurs generaal in ons land een over zicht opgenomen zien van de prioriteiten die zij leggen bij de opsporing en vervolging van strafbare feiten. Investerings- oon zal neestal geen yerk opleveren' TRECHT Het invoeren investeringsloon - geld dal erknemers in het eigen be- rijf stoppen - zal meestal geen euwe banen opleveren. In eel gevallen zullen investe- ngen leiden tot minder kerkgelegenheid omdat de p ederlandse bedrijven niet unnen ontkomen aan auto- latisering en een meer effi- iënte bedrijfsvoering. 1340 WACHTENDE HARTPATIËNTEN DEN HAAG De elf hart-chirurgische centra in ons land hebben voldoende capaciteit om in ieder geval de patiënten die voor een spoedoperatie in aanmerking komen vrijwel onmiddellijk te helpen. Maar intussen bestaan er bij de ziekenhuizen nog wachttijden van tus- ssen de een en negen maanden voor „normale" harto peraties. Toch is minister Gardeniers (volksgezond heid) niet bereid een snelle uitbreiding van de capaci teit voor open hart-operaties door te voeren. Dit blijkt uit haar notitie aan de kamercommissie voor volksge zondheid. Het CDA-Tweede Kamerlid mevrouw Cornelissen liet desge vraagd weten dat zij in het mondeling overleg dat de commissie op 10 december met de minister over deze kwestie heeft alsnog uitbreiding van de capaciteit zal eisen. Volgens haar mag er ook geen stop komen op de opleiding van het aantal cardiologen en hartchirurgen. Zelfs een wachttijd van een maand vindt zij te lang. Uit de cijfers die in de notitie worden vermeld blijkt dat vorig jaar 4.630 open hart-operaties zijn verricht in Nederland; dat zijn er 650 meer dan het jaar daarvoor. Ondanks de stijging stonden begin november dit jaar bij de verschillende ziekenhuizen in to taal 1340 personen op de wachtlijst. De wachttijden bij de zie kenhuizen variëren daarbij van een maand tot negen maanden. In het Academisch Ziekenhuis Groningen moet bijvoorbeeld ge rekend worden op een wachttijd van acht maanden; in Leiden ligt dat tussen de vier en zeven maanden (afhankelijk van de soort operatie). Volgens Gardeniers moet de komende jaren een totale capaciteit bereikt worden voor 6.500 open hartoperaties. DEN HAAG De eerste „Beatrixpostzegel", die vanaf 15 december in de waarde van 65 cent op alle postkantoren ver krijgbaar is, is met behulp van een computer ver vaardigd. De Dienst Es thetische Vormgeving van de PTT heeft gisteren deze eerste van een nieu we serie permanente ze gels in Den Haag gepre senteerd. Het ontwerp is van Peter Struycken. In de loop van het volgend jaar komen de overige ze gels van deze serie uit, in de waarden 75, 85, 100, 130, 200, 300, 400, 500, 550 en 625 cent. De „Juliana Regina-zegels" zullen daarmee geleidelijk ver dwijnen. Na de aankondiging van haar abdicatie door koningin Juliana in januari vorig jaar, gaf de PTT aan vier kunste naars de opdracht een ontwerp voor de serie permanent^ Beatrix-zegels te maken. Het waren de beeldende kunste- Ontwerper Peter Struycken. naars Marthe Röling en Peter Struycken en de grafische vormgevers Jaap Drupsteen en Walter Nikkels. Uiteinde lijk viel de keuze, met goed keuring van de koningin, op het ontwerp van Peter Struyc ken. Struycken verbindt in zijn werk de technische mogelijk heden het gebruik van de computer met vorm en kleur. Aan de hand van een foto van de koningin van foto graaf Vincent Mentzel, maakte hij een portret dat hij met be hulp van een computer op bouwde uit een structuur van punten. De afstand tussen de punten bepaalt de donkere of lichte tinten. Struycken: Punten op zich zijn onaanzienlijk materiaal, maar je kunt er veel mee doen. Een betekenisvol portret als dat van een koningin, wordt op deze manier op gebouwd uit de minst beteke nisvolle elementen. Die combi natie was voor mij de drijfveer om de zegel te maken". Postzegels worden altijd door middel van koperdiepdruk vervaardigd. Over het ont werp wordt een raster gelegd dat het ontwerp opdeelt in punten, waarna het drukpro- cedé kan beginnen. Peter Struycken bouwde zijn ont werp achter zelf op uit punten, waardoor een raster helemaal niet nodig was. Dit houdt te vens in dat de zegels, die met grote hoeveelheden tegelijk op vellen worden gedrukt, geen enkele onderlinge afwijking vertonen, zoals bij gewone ko perdiepdruk wel het geval is, zij het alleen zichtbaar met een loep. i De eerste Beatrixzegel heeft een waarde, van 65 cent. De kleur is grijs oranje. Beatrixzegels is Struycken uit gegaan van samenhang tussen de kleuren. In de serie treft men dan ook geen willekeuri ge, „losse" kleuren aan Gra fisch vormgever Gerard Un- ger verzorgde de typografie het woord „Nederland" en de waardeaanduiding van de postzegels. Tot nu toe was het de gewoon te dat de PTT het auteursrecht van de postzegelontwerpen zelf hield. De kunstenaar kon er niets tegen doen als zijn ontwerp werd gereproduceerd voor het zogenaamde tweede gebruik, in tijdschriften en postzegelcatalogi. Struycken is nu met de PTT overeen geko men dat hij, en in het vervolg ook andere postzegelontwer pers, het auteursrecht van zijn ontwerp krijgt. De Houtbaan: zelf bouwcentrum in Leiderdorp. Een ideale, professionele houthandel, waarmee iedereen uit de voeten kan. Bij de Houtbaan moet u wel slagen, of u nu aannemer bent, of timmerman, bouwer of gewoon: een goed stuk hout nodig hebt. De Houtbaan hééft hout: niet minder dan 2650 mogelijkheden in hout en houtprodukten en dat in de meest uit eenlopende maten, typen, lengten en kwaliteiten. Wat dat laatste betreft: al léén van goed tot zéér goed! Alles op voorraad De Houtbaan heeft alle gangbare hout produkten op voorraad, overzichtelijk gerangschikt in grote hallen. U kunt alles zó meenemen, op de imperiaal, of met 'n vracht- of bestelwagen. Die u trouwens bij slecht weer nog bin nen kunt rijden ook. Desgewenst brengen wij uw hele bestelling vanaf 300 gulden franko thuis. Houtkenners bij uitstek 120 Jaar ervaring met hout betekent dat u kunt rekenen op vakkundige adviezen. We weten waar we over praten, wat je met hout kunt doen en vooral... moet laten. De Houtbaan is ook nog eens uiterst konkurrerend geprijsd; logisch, want wij importeren alle hout rechtstreeks. Van Japans eiken tot Noors grenen: die kwaliteit zit dus wel snor. En met onze komplete prijslijst kunt u thuis op uw gemak een kosten-bereke- ning maken. Gauw halen die prijslijst dus. Wat 't assortiment betreft... Naast al dat hout vindt u in de Houtbaan een keur van bouwmaterialen, zoals plaatmaterialen en parketvloeren - tientallen soorten isolatiematerialen - platen en rollen kwaliteitsdeuren - binnen en buiten een geweldig assortiment fijnhout en lijstwerk lijmen, lakken en houtveredelings- materialen Alles tegen dezelfde, uiterst scherpe prijzen! •Levering van onze goederen uitsluitend in handelslengten of hele platen; zaagmogelijkheden zijn uiteraard bij ons aanwezig. Openingstijden: maandag van 9 uur tot haff t dinsdag t/'m donderdag 9 uur tot half 1 en half 2 tot 6 uur - vrijdag 9 uur tot half 1 en half 2 tot 5 uur zaterdag half 9 tot 5 uur ZELFBOUW CENTRUM 2352 AB Leiderdorp - Zijldijk 22 - Telex 39275 - Telefoon 071-899311 i "de HOUTBAAN" is een onderafdeling van HOUTIMPÖRT KLINKENBERG-FONTEIN B.V., grossier in bouw prod ukten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7