Niets staat bouwlokatie nog in de weg „Nederlandse controle op chrysanten te laks" Leidschendam verbinding over Vliet 'rotest Noordwijkse olkstuinders tegen yerhoging huurprijzen GS maken beleidslijn windmolens ZOEKEN NAAR ALTERNATIEVE BESTEMMINGEN ZINLOOS" BRITSE MINISTER Ueuwe JNn Lpolitieman voor V alkenburg Bewoners Buitenkist eisen verkeersdrempels in Javastraat Vragen over subsidie voor emancipatie-activiteiten gLEIDEN/REGio" lEIDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 PAGINA 5 vér CATWIJK Het prin cipebesluit voor de be bouwing van de Zande- n<?ij/Westerbaan is vol- slfens wethouder J. Berg- nan al een jaar geleden loor de raad genomen. Iet heelt volgens de leer Bergman dan ook "Veinig zin om nu nog te discussiëren over de be- temming van deze 40 haectare landbouwgrond, g^eel eerder Is het nu °%ak, aldus de wethou- ler gistermiddag tijdens le begrotingsbehande- ing, zo snel mogelijk te v,tomen met inventarisa- /„ieplannen voor dit ge- naied. Een werkgroep is °tier inmiddels al enkele b!veken mee bezig, "yet landbouwgebied Zanderij-. AVesterbaan is de enige loka- tie in Katwijk waar, na de vol tooiing van Rijnsoever en Schutterswei, nog op grote schaal kan worden gebouwd. Dit zou dan moeten gebeuren in het begin van de jaren ne gentig. De meeste fracties in de raad zien deze bebouwing wel als noodzakelijk omdat het een laatste mogelijkheid biedt de woningzoekenden in de ei gen gemeente onder te bren gen. Toch werd er in de Alge mene Beschouwingen van met name D'66 en de Vrije Lijst nog gesproken over alternatie ve bestemmingen terwijl CDA, VVD en PvdA aandrongen op een beslissing van het gemeen tebestuur over het gebruik van deze grond. Volgens wethouder J. Berg man is deze beslissing echter al een jaar geleden genomen toen de raad het bestemmings plan voor dit gebied goedkeur de. „We hebben als raad al be sloten om het te doen en de voorbereiding is reeds in gang gezet. We zullen zo snel moge lijk komen met inventarisatie- plannen voor dit gebied". Er is volgens Bergman geen enkele belemmering waarom er op deze grond niet gebouwd zou mogen worden. Zowel van de kant van de Provincie als van de Ministeries (Zanderij/Wes- terbaan ligt vrij dicht bij de NAVO-basis Valkenburg) be staat geen enkel bezwaar. Bezwaren kunnen wel aange dragen worden door de^ circa veertig landbouwers die mo menteel in de Zanderij/Wes- terbaan werkzaam zijn. Voor hen zou een goede regeling moeten worden getroffen. De heer J. Grimbergen (CDA): „Er is altijd gesproken over uitwijkmogelijkheden naar gronden in de Kooltuin en de Mient. Ik ben van mening dat er op dit punt voor de betrok kenen duidelijkheid moeten komen". Alternatieven zijn er volgens wethouder J. van Dijk ook te vinden in 't Heen, waar de landbouwers op kleine stukken grond over kunnen gaan op kassenbouw. Kritiek van met name de PvdA over het woningbouw beleid van de gemeente wees Van Dijk van de hand. „De hier gevoerde politiek is wel haast een unicum voor Neder land. Er worden zeer veel ak- tiviteiten ontplooid, zowel in de koop- als de huursektor. We bouwen nu al zo'n 110 a 120 huurwoningen per jaar". Huisartsen Het PvdA-raadslid J. Haasnoot is van mening dat er in Kat wijk te weinig huisartsen en apothekers werkzaam zijn. Het aantal van 10 huisartsen en 2 apothekers op 40.000 inwoners werd door hem veel te laag geacht. Met name in het week end ontstaan nu soms proble men omdat de Katwijker dan één maal in de maand zijn me dicijnen in Rijnsburg moet op halen. Haasnoot diende in eer ste instantie een motie in waarbij hij het gemeentebe stuur vroeg een gesprek te or ganiseren met beide beroeps groepen. Hij trok deze motie weer in .toen bleek dat er vanuit de raad nauwelijks steun te ver wachten viel. Hoewel men er in het algemeen niet afwijzend tegenover stond waren de meeste partijen toch van me ning dat de conclusies van Haasnoot (méér artsen en méér apothekers) wat te ver ging. Wethouder J. Bergman, arts van beroep, raadde aan de ontwikkelingen in de landelij ke politiek af te wachten waar momenteel richtlijnen voor de artsenpraktijk worden opge steld. Tijdens de algemene be schouwingen werd gisteren duidelijk dat de heer D. van Duin zich definitief afgeschei den heeft van de PvdA. Als Vrij Sociaal Democraat hield hij zijn algemene beschouwin gen en kwam hij zelfs met een motie om de vergoedingen van de raadsleden voor het vol gend jaar met 10% te vermin deren. Zijn voorstel oogstte echter weinig bijval. De VVD zag hierin een goedkope stunt van de heer Van Duin, terwijl het CDA bij monde van de heer Van Leeuwen betoogde dat een raadslid vrij is om een deel van zijn vergoeding voor een goed doel te bestemmen. Na de storm van kritiek te hebben aangehoord trok Van Duin zijn voorstel in. Wel stemde Van Duin tegen de in de begroting opgenomen paragraaf over de raadsver- goedingen. De verschillende begrotingen die de raad giste ren ter goedkeuring werden aangeboden gaven verder wei nig problemen. Met algemene stemmen werden ze door de frakties aanvaard. Vervolg voorpagina LONDEN/DEN HAAG De plantenziektenkundige dienst in Wageningen is te laks geweest bij het contro leren van de chrysanten. Daardoor heeft de Japanse Roest in Engeland kunnen toeslaan. De Britse regering zal een importverbod op de chrysanten afkondigen, als de controle in Nederland niet scherper wordt, zo heeft de Britse landbouwminister Walker verklaard. Een woordvoerster van het ministerie van landbouw in Den Haag verklaarde gistermiddag dat de Britten drie weken ge leden al klachten hebben geuit over aangetaste chrysanten uit Nederland. Onmiddellijk daarna zou de controle in Wage ningen zijn verscherpt en zouden exporteurs zijn gewaar schuwd. Volgens de woordvoerster is de Japanse Roest in zes partijen chrysanten vastgesteld. Hoe groot zo'n partij is kon zij niet zeggen, evenmin wist zij hoeveel chrysanten Neder land jaarlijks naar Engeland uitvoert. Het ministerie zou vandaag contact opnemen met de Britse bewindsman. Een woordvoerder van het Produktschap voor Siergewassen verklaarde gisteren desgevraagd dat hem de laatste tijd „wel klachten hebben bereikt" over de Japanse Roest. Volgens hem gaat het echter om uitzonderingen. Hoewel bij het ministerie de klachten over de chrysanten al drie weken bekend zijn, zeggen zowel het Produktschap als de plantenziektenkundige dienst in Wageningen tot gisteren nergens van af te hebben geweten. ALKENBURG Sinds linsdag heeft de gemeen- Valkenburg een nieuwe istcommandant van de litie. Het is de 29-jarige ipper G.R. Uithol uit Lis- Hij volgt postcomman- int Heemskerk op, die ilkenburg in augustus eft verlaten. Opper Uit- 1 heeft negen jaar ge- erkt bij het politiekorps Lisse. Jen probleem voor de nieu- ye postcommandant is dat lij niet de politiewoning aan Broekweg kan betrekken, dat daarin een oud-poli- [eman woont. Burgemeester van 't Wout heeft toege- •gd dat de gemeente haar it doet een oplossing hier- >r te vinden. „We hebben een niets aan te bieden", [dus de burgemeester, nieuwe postcommandant veel in Valkenburg te •n zijn op zijn fiets. Niet [le dagen en uren, omdat hij ^>k in de groep Rijnsburg an de rijkspolitie bepaalde Jensten moet meedraaien. Sint Nikolaas bij Warmondse kleuters De kleuters van Kommunlkatie Warmond vierden gister- Pieten zorgden eveneens voor de nodige decibellen la- middag In ,,'t Meerpunt" de verjaardag van Sinterklaas, waal. Ondanks de financiële problemen, die de verenl- In aanwezigheid van de goedheiligman en enkele Pieten ging boven het hoofd hangen, had de Sint toch voor ie- werden luidkeels liedjes gezongen. De streken van de der kind een cadeautje meegebracht. LEIDSCHENDAM „Ik ben blij dat de provincie eindelijk iets gaat doen aan het voetgangers- en fietsverkeer over de Vliet. Het is toch te gek dat er tussen de Lammenbrug in Leiden en de sluisbruggen in Leidschendam geen en kele oversteekmogelijk- heid is. Er zou, maar nou geef ik mijn privé-me- ning, een soort werk groepje of een commissie ad hoe moeten worden ge vormd bestaande uit Voorschotense en Lei- schendamse ambtenaren, eventueel aangevuld met raadsleden, die de ver schillende alternatieven moeten bestuderen en daarna voorstellen kan doen aan de beide ge meenteraden". Aldus wethouder H. L. van Dongen van openbare werken en ruimtelijke ordening in Leidschendam over de nota van het provinciaal bestuur met betrekking tot de moge lijkheden van oeververbindin gen voor fietsers en voetgan gers over de Vliet. Een heel ander geluid dan deze week uit Voorschoten waar een PvdA-raadslid het rapport „dagdromen van een ambte naar" noemde en de collega en partijgenoot van Van Dongen, wethouder J. van Dalen (VVD) „weinig concreets" zag in het luxe boekwerkje. De provincie heeft negen mo gelijkheden bestudeerd, waar van er na toetsing van voor- en nadelen zes vervielen. Een tunnel wordt „een volwaardi ge permanente verbinding voor het fietsverkeer" ge noemd en bovendien land schappelijk en voor het scheepvaartverkeer het meest gewenst maar afgewezen we gens de hoge kosten (vijf mil joen gulden). De verbinding is een schakel in het provinciaal fietspadenplan, moet de re creatiegebieden Vlietland en Leidschendammerhout onts luiten en het woon- en school- verkeer tussen Stompwijk en Leidschendam verbeteren. Beweegbare brug De goedkoopste oplossing is een beweegbare brug bij de Knipmolen, aansluitend- op een fietspad dat ongeveer te genover kasteel Duivenvoorde aan de Veurseweg begint. Als de brug goed wordt ingepast in het landschap heeft ook de Provinciale Molencommissie geen bezwaren. De Stichting Horst en Voorde is bereid grond af te staan voor het fietspad. De brug kan op af stand (vanaf de Lammenbrug) met camera's worden bediend. Totale kosten bijna 2'/i miljoen gulden. Hoge (vaste) voetbrug gen zijn goedkoper, maar dan zullen de fietsers, gezien de hellingen, moeten afstappen. Hoge bruggen kunnen boven dien moeilijk in het landschap worden ingepast, aldus de werkgroep van Provinciale Waterstaat. De tracés 1 en 9 komen voor hoge voet- of fietsbruggen in aanmerking waarbij tracé 1 voorrang zou moeten krijgen omdat dan een goede ontsluitingsweg zou ont staan voor het op korte ter mijn te realiseren Stardam- merbos (Leidschendammer hout) in Leidschendam. Kos ten van de twee tracés samen met twee fietsbruggen 4,4 mil joen, met voetbruggen 3,1 mil joen gulden. Het rapport over de oeverver bindingen is vandaag bespro ken in de (ambtelijke) ver- k eerscommissie van Leid schendam en komt binnenkort op de agenda van de commis sies openbare werken en ruim telijke ordening. 'OORDWIJK In een open efief aan de leden van de ge- heeft een aantal n olkstuinders geprotesteerd te- i en de verhoging van de uurprijs van de bij hen in ge- nTuik zijnde grond. Zij vinden rröt de in de raadsvergadering an oktober gemaakte verge- jking met bollengrondprijzen noch wal raakt, ui hports wijzen zij de veronder- efiling van de hand, dat de ntond de gemeente zelf 20,- [rfr vierkante meter zou kos- In. De gemeente heeft vol- "ns hen slechts éénmaal ■Nmd aangekocht, speciaal >or volkstuinen. Dat is de •ond aan de Achterweg. Deze •ond is zo slecht, schrijven de olkstuinders, dat hier zelfs ukjes braak zijn blijven lig- in, waarin blijkbaar geen en- volkstuinder iets ziet. -eze grond zal op geen stuk en na 20,- per m2 gekost ebben, menen zij. Alle ove- ge volkstuinen zijn steeds jstgronden geweest. De grond kn de tuintjes aan de North- Jdreef is aangekocht, omdat i gemeente anders de onder grond van de Northgodreef •jet in zijn bezit kon krijgen, jmdat men voor het over- Jhot geen bestemming had werd de grond voor volkstui nen uitgegeven. Kritiek hebben de volkstuin ders ook op de vergelijking met de huurprijzen, die hun collegae in andere gemeenten betalen. Alleen de hoogste prijs van Hillegom werd ge noemd. Men had, volgens de volkstuinders, ook moeten vertellen, dat bijvoorbeeld de Nederlandse Spoorwegen te Noordwijkerhout nog tuintjes verhuren voor tien cent de vierkante meter en er zijn ook nog gemeenten, die slechts een kwartje vragen. Dat de volk stuinders aan de Beeklaan ja ren van hun tuin hebben kun nen genieten, is niet waar, de len de volkstuinders mede. Zij hebben nauwelijks tijd gehad om de grond voldoende te be mesten en vruchtbaar te ma ken. In 1975 werden de tuinen voor het eerste toegewezen en in 1979 kreeg men al weer de aanzegging te moeten verdwij nen. Het CDA-raadslid Wijnands heeft vorige week in de raads vergadering voorgesteld om de huurprijzen meer geleidelijk te verhogen en wel met 0,25 per vierkante meter per jaar, zodat in twee jaar het gewen ste huurpeil van ƒ1,- zou wor den bereikt. De raad besloot dit voorstel eerst in de raads commissie openbare werken te bespreken. De Ridder (PPR) stelde gisteravond dat het CDA-voorstel te ver gaat Hij kwam met de suggestie om de huur jaarlijks met 0,10 per vierkante meter te verhogen. Na vijf jaar zou dan het tarief op 1,- komen. Onder deze regeling zouden alle volkstui nen moeten vallen,, met inbe grip van die nabij het Bollen- bad. De tuinen aan de Achter weg en de Hogeweg moeten er buiten vallen, gezien de slech te kwaliteit van de grond, al dus De Ridder. Mevrouw Voorham (PvdA) verklaarde het met De Ridder eens te zijn. Zijn voorstel kwam bij haar sympathiek over. Ook zij vond de verho ging te fors. Voorham deelde mede bij een eerder standpunt van een verkeerde taxatie te zijn uitgegaan. „Ik begrijp er niets meer van", aldus Hoger- vorst (VVD). „Het is niet meer te overzien. Hij conformeerde zich aan het CDA-voorstel. Ook Willemsen Mesker, bei den CDA, wensten bij het voorstel van hun fractiegenoot te blijven. De commissie kwam daardoor tot een ver deeld advies. DEN HAAG/LISSE Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland willen experimenten op het gebied van windener gie ondersteunen als zij in een bestemmingsplan passen. Dit antwoorden GS op vragen van drie statenleden naar aanlei ding van de afwijzing van de gemeente Lisse op een verzoek van een plaatse lijke bloemenkweker om een windmolen te mogen bouwen. Het provinciaal bestuur ver wacht daarom begin 1982 met de beleidsnota 'Electriciteits- voorziening Zuid-Holland' te komen waarin ook de proble matiek van de windenergie wordt opgenomen. GS willen daarin een beleidslijn bepalen ten aanzien van windmolens. De bouw daarvan is nu vaak in strijd met de bestaande be stemmingsplannen omdat de molens te hoog zijn. Door die beleidslijn moet het mogelijk worden dat in bestemmings- filannen eventueel windmo- ens opgenomen kunnen wor den. Overigens stellen GS nog dat windmolens met een dui delijk experimenteel karakter nu al in aanmerking kunnen komen voor subsidie, omdat in de begroting een bedrag voor energiebesparing is uit getrokken. Het wind molen verzoek van de heer Van Ruiten in Lisse is afgewezen, omdat volgens het bestemmingsplan landelijk gebied bouwwerken dus ook windmolens niet hoger mogen zijn dan zes meter. Bo vendien achten B en W van Lisse de windmolen niet noodzakelijk voor de agrari sche bedrijfsvoering. GS zijn het daar niet helemaal mee eens. Dit college verwacht dat de behoefte aan windmolens, op korte termijn bij bedrijven en op langere termijn bij wo ningen, explosief zal groeien. Daarom moet de bouw van dergelijke voorzieningen goed geregeld worden in bestem mingsplannen, vinden GS. OEGSTGEEST De bewo ners van de Javastraat, in het gedeelte van Oegstgeest dat met ,3uitenlust" wordt aangeduid hebben B en W een lijst met handtekeningen doen toekomen. Hiermee zet ten zij hun eisen om maatre-, gelen tegen het snelle rijden in de Javastraat te nemen, kracht bij. Tijdens de verga dering van de commissie verkeer en vervoer zullen de bewoners vanavond voorstel len twee drempels in de straat aan te leggen en wel zo, dat de straat in drie gelij ke delen wordt verdeeld. De vergadering van de commis sie begint om acht uur en wordt gehouden in het raad huis aan het Wilhelmina- park. Ook komt vanavond de nota verkeersplan aan de orde. Hierin wordt een groot aantal maatregelen genoemd die het verkeer in betere banen moet leiden. Maatregelen die een forse aanslag op de gemeente lijke financiën betekenen. Derhalve moet men prioritei ten stellen. Voor wat betreft de hoofdverkeersaders staan Haarlemmertrekvaartweg (aanleg fietspad, openstelling weg voor autoverkeer) en Kennedylaan (suggestiestro ken voor fietsers) alsmede de Warm onderweg (suggestie- strook fietsers) bovenaan. Verder stellen B. en W. voor met voorrang de Terwee weg te voorzien van verhoogde kruisingen, een middengelei der bij het kruispunt met de Hofdijck en een reconstructie van de kruising Terweeweg- /De Kempenaerstraat. Voorts overweegt mén afsluiting van de Emmalaan om het sluipver- keer te voorkomen tussen Warmonderweg en Leidse, Buurt Ook het invoeren van eenrichtingsverkeer in de oude Dorpsstraat staat hoog genoteerd. Maar dit zal echter pas uitgevoerd kunnen wor den als de Trekvaartweg weer voor auto's kan worden open gesteld. Ter uitvoering van de plannen heeft Oegstgeest een verkeersleefbaarheidsfonds waarin zich thans een bedrag bevindt van ruim vier ton. OEGSTGEEST Verschillende instanties, die zich bezighou den met vrouwenemancipatie-activiteiten hebben bij de ge meente Oegstgeest een aanvraag voor subsidie ingediend. In to taal bedraagt de gevraagde subsidie ruim zeven duizend gulden. Tijdens een vergadering van de raadscommissie onderwijs en maatschappelijke aangelegenheden ontstond gisteravond enige discussie over de subsidieaanvragen. Met name vroeg men zich af waarom bijvoorbeeld de volksuniversiteit K O en de Ne derlandse christen vrouwenbond hun emancipatie-activeiten niet binnen hun gewone pakket kunnen opnemen. Van deze in stanties wil men eerst aangetoond zien dat de activiteiten duide lijk boven de normale activiteiten plaatsvinden. Minder leerlingen Wellicht zal in de toekomst net ontkomen kunnen worden aan het instellen van zogenaamde combinatieklassen op lagere scho len. Dit zijn klassen waarin leerlingen van verschillende leerja ren bijeen zitten. Dit type onderwijs heeft voor- en nadelen. Maar is de leerkracht er op ingesteld dan hoeft het weinig uit te maken. De wethouder van onderwijs mevrouw Th. L. Blom-de Koek van Leeuwen zegde gisteravond toe dat er voor de bijzon dere en openbare scholen een voorlichtingsbijeenkomst zal plaatsvinden en dat de nodige informatie verstrekt zal worden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5