Leliveld schakelt ussen overdaad en behoefte Sociaal-cultureel plan krijgt ruime onvoldoende :'2 Leidse unsl werken =egen 1 jit Katwijk pgeheven ÏPEELGOED, WIEG, BABY UITZET EN DEKENS BROODNODIG Grote bezwaren tegen afsluiting Rapenburg voor doorgaand verkeer Rookverbod genegeerd LEIDEN Het is zon der enige twijfel een lofwaardig streven ge weest in de raadszaal een rookverbod af te kondigen. Maar wat gebeurt er, indien een obstinaat personage (hoewel afgestudeerd leerling ener sociale academie) domweg weigert zijn sigaar uit te maken. Met dit di lemma werd wethou der P.H. Schoute gis teravond geconfron teerd. Tijdens de gisteravond ge houden commissieverga dering bleken de respec tievelijke neuzen geprik keld te worden door siga renrook, weggeblazen door een agoog van buurthuis Groenoord. „Ik wil de aanwezigen er opmerk zaam op maken, dat in de raadszaal niet gerookt mag worden," sprak bewinds man Schoute en zette de vergadering voort. Enkele volzinnen later had het gewraakte odeurtje zelfs nog grotere vormen aan genomen. Waarschijnlijk niet gehoord, zou kunnen, en Schoute herhaalde het heldere gebod. „Het staat u niet aan? Wel, er is zo veel, dat ons hier niet aan staat,"sprak de buurthuis- werker onheus, terwijl hij demonstratief ging staan. Afkeurend gemompel van de overige aanwezigen borrelde even op. „Hier wordt niet gerookt U maakt uw sigaar uit," sprak de wethouder, nu extra boud. „Dat kan niet met een sigaar,luidde de nogal primitieve reactie. „Ik wil u het wel persoon lijk voordoen," repliceerde de gepikeerde wethouder en vervolgde wederom de vergadering. Tot de door de bewinds man gesuggereerde con frontatie kwam het niet De roker kon rustig ver der dampen. Schoute liet het op zijn beloop. Pas toen de sigaar tot een mie zerig stompje was afge kalfd en de atmosfeer on redelijk was verslechterd, kwam er een einde aan de rooksignalen. Na verloop van tijd werd de navrante rook overwoekerd door de stemmen der discussie... LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 PAGINA 3 B-movie De Engelse groep B-Movie treedt morgen op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Het concert begint om negen uur. De toegangsprijs is zeven gulden vijftig. Le den van het LVC betalen zes gulden. B-Movie brengt mu ziek dat zich het best laat vergelijken met die van Ultravox anno 1977 en Pink Floyd anno 1967. Dit jaar had de groep in Engeland een hitje met „Remembrance Day". De groep bestaat uit Steve Hovington (zang), Paul Statham (bas), Graham Bof fey (drum) en Rick Holliday (toetsen). Bridge voor 55-plussers Clubhuis Matilo is een bridge- en klaverjasclub gestart voor 55-plussers. Elke donderdagmiddag wordt er ge speeld in het clubhuis aan de Zaanstraat 126 vanaf halt twee. De kosten bedragen drie kwartjes per week. Kinderfilm bij K&O „Mystery ijshockey puck" is de titel van de kinderfilm die op woensdag 9 december in de Kapelzaal van het K&O- gebouw vertoond wordt De film gaat over twee kinderen die zien dat er voor een miljoen gulden aan diamanten in een ijshockeypuck wordt gestopt. De bedoeling is dat de diamanten door de ijshockeyclub over de grens worden ge smokkeld. De film is geschikt voor kinderen vanaf 8 jaar. De filmvoorstelling begint om half drie en de toegangsprijs bedraagt drie gulden waarbij een bekertje ranja is inbegre pen. Telefonisch reserveren is mogelijk op nummer 141141. De man van ijzer De Studentenekklesia draait woensdag 9 december aan het Rapenburg 100 de film „De man van ijzer" van Andrzej Wadja. De film speelt zich af tijdens de bezet ting van de Lenin scheepswerf in het Poolse Gdansk in augustus 1980. Radioverslaggever Wilkien krijgt van de veiligheidspolitie de opdracht negatieve infor matie te verzamelen, maar na veel gesprekken met de arbeiders krijgt hij zoveel sympathie voor de actievoe ders, dat hij zich tenslotte bij hen aansluit De film be gint om half tien. 02 1.0 De gemeente Leiden gaat een kwantitatief kerkelijke kunstruil met de gemeente Katwijk aan. len krijgt een kunstwerk van een Katwijkse beeld- SJver. Als tegengift krijgt de gemeente Katwijk maar »]t 22 werken van Leidse schilders. „gemeente Katwijk voelt er niet veel voor om de plaatse- kunstenaar F. van der Linde de opdracht te geven voor plaatsing van een object a 25 mille. Katwijk is echter wel •oid Van der Linde deze opdracht te verlenen, indien Lei- gander werk in ruil geeft. Katwijk laat dus een kunst- H maken, maar doet het direct weer van de hand aan en. -Jirecteur van de Lakenhal heeft er'geen bezwaar tegen I; het een eenmalige zaak blijft". Binnenkort zijn zodoen- erken van de Leideriaars Dool, Stikkelorum, Van Hou- igen en Schraven in Katwijk te bewonderen. Het werk /an der Linde is imposant. Alleen de hoogte bedraagt al dan drie meter. ^DEN De universiteitsraad heeft besloten de stu- ^ichting Geologie aan de Leidse universiteit op te :en. Dit is het gevolg van een landelijke herstructu- !<ng in verband met de twee-fasenstructuur enkele m geleden. Door de opheffing zullen 30 medewer kt hun functie verliezen. jaren geleden werd besloten d*» opleidingen geologie en Amsterdam te concentreren. Voor Leiden toen slechts een eerstejaarsopleiding en één docoraals- Jialisme over. Het college van bestuur liet daarop weten fegie in Leiden niet levensvatbaar te achten en kondigde -de studierichting te willen opheffen. De universiteits- 1 stemde hier mee in. Zij stelde evenwel, dat de opheffing gepaard mag gaan met gedwongen ontslagen. Het colle- fan bestuur zal trachten de overbodig geworden mede- '.ers elders binnen de Leidse universiteit een plaats te LEIDEN Mevrouw Le liveld steunt gezinnen in moeilijkheden. Dit door hen materieel en immate rieel te helpen. Mevrouw Leliveld voelt zich geen maatschappelijk werkster, maar een vriendin van al die mensen die zij kent. Volgend jaar wil zij haar werk in een stichting on derbrengen. Zij noemt deze dan de stichting 'Mensen tussen Wal en Schip'. Een zeer toepasse lijke naam voor de men sen die zij steunt. Zij heeft in de vijf jaar, dat zij dit werk nu doet de grote problemen leren kennen van gezinnen die met een minimuminkomen moe ten rondkomen. Door hen materieel te helpen, wordt een flink deel van de nood soms al gelenigd. Zij probeert dit te doen door spullen, die door de één nooit meer worden ge bruikt, te geven aan de ander, die erom zit te springen. Heel logisch, je moet er maar op komen. Mevrouw Leliveld begon haar „levenstaak" vijf jaar geleden na een televisieuitzending waarin om vrijwilligers werd gevraagd. De uitzending ging over het grote medicijngebruik in bepaalde groepen van de bevolking. Men kon zich opge ven bij een toenmalige stich ting 'Mensen in Nood'. Me vrouw Leliveld deed dit. Ze startte in een hulpgroep, die de mensen met een flink me dicijngebruik zou gaan bege leiden. Zij ontdekte dat een overmatig medicijngebruik veelal een te laag inkomen als oorzaak heeft Door de lage in komens ontstaan veel zorgen, die zich in lichamelijke klach ten manifesteren. „Veel mensen met een behoor lijk inkomen weten niet wat het betekent om met een mini mum aan financiële middelen rond te moeten komen. Als het eens voorkomt, dat meerdere dingen kapot gaan en vervan gen moeten worden, blijven andere rekeningen liggen en zorgen later weer voor proble men. Er ontstaat een spiraal van financiële problemen waar niet meer uit te komen is. Als zo'n kostwinner dan ook nog werkloos wordt, nog minder te besteden krijgt en voor ontspanning geen geld heeft, wordt het natuurlijk he lemaal problematisch. Toch is het nog steeds zo, dat één werkloze die de boel belazert meer het algemene beeld be paalt, dan honderd die er ver schrikkelijk onder lijden. Ik haat die etiketplakkerige Ne derlanders dan." Sinterklaas „Ouders met weinig geld wil len hun kinderen toch ook graag met sinterklaas of ver jaardag of wel eens „zo maar" iets geven, maar hebben er geen geld voor. Vriendjes krij gen wel van alles maar hun kinderen bijna nooit. Dat be zorgt die ouders een enorm schuldgevoel, dat bij de rest van de problemen wordt opge stapeld. Dit is eigenlijk des te schrijnender als je beseft, dat een paar straten verderop mis schien kinderen wonen die verdrinken in het speelgoed en niks meer aanraken, omdat ze geen keuze uit de hoeveel heid kunnen maken. Waarom niet het speelgoed waarmee in het ene gezin niets meer wordt gedaan, geven aan het andere gezin dat er dol gelukkig mee is. Verder is speelgoed erg be langrijk voor de ontwikkeling van een kind. Is het speelgoed er niet, dan kan een gestoorde Advertentie Met het plaatsen van een ad vertentie jaren geleden kwam een wisselwerking tussen de overvloed enerzijds en het te kortkomen anderzijds op gang. Via mevrouw Leliveld. Toch is mevrouw Leliveld niet zo bekend, dat dit doorschuifsys- teem op grote schaal plaats vindt. In moeilijke tijden doet zij een beroep op de plaatselij ke pers om „eens een stukkie te schrijven over de zaak", zo dat het doorschuifsysteem weer op gang wordt gebracht. Momenteel is het weer zo ver. Ze heeft dekens nodig voor buitenlandse zijn herenigd gezinnen van dan tien perst winter nadert en dekens zijn duur. Dekens zijn nu dus erg nodig evenals keukengerei en bestek voor deze grote gezin nen. Andere noden van het moment zijn een wieg, kinder- ledikantje, een baby-uitzet, spullen die een huis gezellig maken en uiteraard speelgoed. Als er haast mee wordt ge maakt, kan dit nog een sinter klaascadeau zijn, maar ook. daarna blijft het altijd welkom. Mevrouw Leliveld zou ook erg graag een kleine opslagplaats nebben. Een deel van een kel der of garage. Het komt nog wel eens voor dat mevrouw Leliveld iets ontvangt en er op dat moment geen goede be stemming voor heeft, terwijl dat een maand later helemaal veranderd kan zijn. Ze heeft zelf een vrij klein huis en kan de spullen voor de gezinnen niet herbergen. Een andere wens van mevrouw Leliveld is de hulp van iemand met een grote auto, die zo nu en dan eens wat voor haar zou willen vervoeren. Mevrouw Leliveld woont in de R. Visscherstraat 12 in Leiden, teL071-761557. "rr. Leliveld: „Speelgoed Is belangrijk voor de ontwikkeling van elk kind". LEIDEN Het ontwerp sociaal-cultureel plan '82- '85 is slecht ontvangen. De raadscommissies voor maatschappelijke aangele genheden, volksgezond heid en cultuur en van onderwijs en samenle vingsopbouw gaven het ontwerp-plan gisteravond een ruime onvoldoende. De instanties, waar het plan betrekking op heeft, hebben al veel malen hun afkeuring uit gesproken. Teruglopende sub sidies en verdwijnen van for matieplaatsen zijn de belang rijkste gevolgen van het in het plan naar voren gebrachte. Het college wordt verweten met de botte bijl te hebben ge werkt. Vooral een juiste afwe ging wordt gemist: de gege vens, die nodig zijn voor het vellen van een kundig oordeel, ontbreken. Gisteravond bleken veel leden van de raadscommissies de standpunten „uit het veld" te delen. De PSP was bij monde van mevrouw A. Ponsen van mening, dat het plan geen recht doet aan het bestaande werk en nieuwe initiatieven. „Het plan is gemaakt naar de beschikbare middelen. Eerst de verdeling en toen het pro gramma. Maar het moet omge keerd. Daarbij is de inventari satie flut. Wat in het plan staat is zwaar onvoldoende, maar wat moet je? Als het wordt af gekeurd, krijgen de behoefti- gen helemaal niets. Ik voel me voor het blok gezet," aldus Ponsen. Ook het CDA had de nodige kritiek. Vooral met betrekking tot de feitelijke onduidelijk heid en „wat garandeert de continuïteit van het plan," vroeg mevrouw E. van Dee zich af. J. Hoekema (D'66) was het minst fel. De „vriendelijke houding" van Hoekema ont lokte aan wethouder H. van Dam de opmerking: „Hoeke ma wil ook wel eens weten, hoe de schoenen van een wet houder zitten." Daarmee doel de Van Dam op de vorming van een college na de gemeen teraadsverkiezingen van vol gend jaar, waarin naar alle waarschijnlijkheid D'66 zitting zal hebben. De wondere wereld van het uurwerk. De tijd De tijd staat niet stil. Zeker in december worden we daar met de neus bovenop gedrukt Met het oog op de komende jaarwisseling is op de bovenverdieping van museum De Lakenhal een groep instrumenten bijeen gebracht die alle met de tijd te maken hebben. Zoals een zandloper, zonnewijzer, pendule en horloge. De La kenhal gaat op deze manier met oude klokken het nieuwe jaar in. Deze kleine expositie is de gehele maand december te bezoeken. Een luchtfoto van de Leidse binnenstad met links boven het gedeelte van het Rapen- irn Hot woorcw-MInlUt' ...nrHt LEIDEN De gemeente is van plan het Rapenburg voor doorgaand verkeer af te sluiten. Dit zou moe ten gebeuren door beide zijden van het Rapenburg tussen Nonnenbrug en Doelenbrug door middel van paaltjes af te sluiten voor het snelverkeer. Gevolg van deze maatregél is dat het Rapenburg in twee lus sen wordt verdeeld. De auto's kunnen via beide bruggen 'te rug' langs de andere zijde van het water. De huidige parkeer plaatsen aan het Rapenburg tussen beide bruggen verdwij nen aangezien zij niet meer voor auto's bereikbaar zullen zijn. Het plan van het college kwam gistermiddag aan de orde in een vergadering van de verkeerscommissie. Daar bleek dat het plan op grote be zwaren stuitte bij de midden standers die aan hat Fanen- burg hun nering hebben. Ook de VVD toonde zich bij monde van de heer M. Zonnevylle te gen het plan. Zonnevylle her innerde wethouder Waal van ruimtelijke ordening aan een eerder in de raad aangenomen motie dat er geen parkeer plaatsen in de Pieters/Acade- miewijk mogen verdwijnen voordat er vervangende par keergelegenheid is gereali seerd. Volgens de wethouder zou tegen de tijd dat het plan zou kunnen worden uitge voerd vervangende parkeerge legenheid gevonden kunnen worden in de dan gereed ge komen garage in het Witte Singel/Doelencomplex. Tot een beslissing kwam de ver keerscommissie gistermiddag echter niet. Daar een groot ge deelte van de raadsleden de vergadering reeds had verla ten achtte de wethouder het nutteloos verder over het plan te praten en stelde hij een de- fintieve beslissing uit tot een

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3