Gowuvnt Den Uyl hoopt loonmaatregel te vermijden Openbaar vervoer drie procent duurder Gasprijs voor tuinders niet ineens omhoog Britten dreigen met invoerstop chrysanten Donderdag 3 december 1981, 72e jaargang no. 22134 DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Portret van tapdanser Fred Astaire op Ned. I om 19.30 uur. Om 22.10 uur het functioneren van het onderwijs in „De schoolbank". Op Ned. II om 19.25 serie re portages over slavendrijver Bosman. Om 20.27 uur koning Arthur. Half tot zwaar bewolkt en pe rioden met regen, later met hagel of natte sneeuw. Mid- dagtemperatuur morgen zes graden. Tot stormachtig toene mende noordwestenwind. Zon op: 08.31, onder: 16.30; hoog water Schev.: 07.45, 20.05. oral profijt glastuinbouw baldwijk wil zelf ergie opwekken ALDWIJK Het gemeentelijk irgiebedrijf van Naaldwijk heeft 1 plan opgesteld voor eigen ener- opwekking. Hiervan zal vooral glastuinbouw in deze gemeente i profiteren. GEB wil binnenkort met be- |lp van gasmotoren en windmo- s in totaal 70 miljoen kilowatt- (dat is 70 procent van de be- lefte) zelf opwekken. Het bedrijf ■•koopt nu alleen stroom die via lift van het elektriciteitsbedrijf 1-Holland komt. Prins Philip schuldig aan bijna-botsing LONDEN Prins Philip van Groot-Brittannië is door de verkeersleiders van het Lon- dense vliegveld Gatwick ver antwoordelijk gesteld voor de bijna-botsing van afgelopen vrijdag tussen een door de prins bestuurd vliegtuig en een Boeing 747 van British Air ways met 200 passagiers aan boord. Volgens de verkeerslei ders vloog prins Philip dui zend voet lager dan zijn vluchtplan aangaf en heeft hij dit maal de instructies van de verkeerscontrole niet opge volgd. „Vervuiling Noordzee heeft grens bereikt" HAMBURG De vervuiling van de Noordzee met schadelijke stoffen heeft een zodanige grens bereikt, dat een verdere storting van afvalstoffen voor de visstand fataal is. Aldus de Westduitse visserijdeskundige Volkert Detlefsen. Volgens hem zijn zowel het aantal visziekten als het aantal zieke vissen de afgelopen jaren sterk toege nomen. Verder is de afgelopen zomer in de Duitse Bocht een voor de vissen schadelijk zuurstofmengsel in het zee water aangetroffen, waarvan het be staan door biologen voorlopig nog niet mogelijk werd geacht. Volgens Det lefsen moet het lozen van zuren en ander afval(water) in de Noordzee on middellijk worden gestaakt. Schoenen- verzamelaars DEN BOSCH Van een indu strieterrein in Den Bosch is dinsdagnacht een vrachtwa gen gestolen met 2500 paar schoenen. De to tale waarde van het schoei sel bedraagt 200.000 gulden. Van de dieven ontbreekt elk spoor. LEERLING (RPF): Sint-belasting voor Derde Wereld DEN HAAG Sinterklaasgeschenken en vuurwerk moeten zwaarder worden belast. De opbrengst zou aan de arme landen van de Derde Wereld ten goede moeten komen. Dit voorstel heeft de fractieleider van de Refor matorische Politieke Federatie (RPF), Mein- dert Leerling, gisteren gedaan tijdens de be grotingsbehandeling van ontwikkelingssa menwerking. Volgens Leerling beleven we in Nederland weliswaar minder florissante tijden, maar de levensomstandigheden zijn hier nog altijd vele malen beter dan in de Derde Wereld. Leerling denkt aan een afzonderlijk BTW-ta- rief voor de genoemde „overdadige" bestedin gen, gelijk aan de bijzondere verbruiksbelas ting op auto's. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De tarieven van het stads- en streekvervoer gaan 1 april 1982 niet met zes, maar met drie procent omhoog. Dit heeft mi nister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. De bewindsman draait met zijn maatregel een be sluit van zijn voorganger Tuijnman gedeeltelijk terug. Tuijnman achtte een verhoging met zes procent noodzakelijk, om er de investeringen voor een verdere uitbouw van het openbaar vervoer mee te kunnen betalen. Zeevalking schrijft evenwel in een brief aan de Tweede Kamer dat hij de verhoging liever helemaal had geschrapt, maar dat een beperkte prijsverhoging bij het huidige voorzieningenni veau toch onvermijdelijk is. EERSTE OVERLEG ZONDER RESULTAAT Premier Van Agt en vice-premier Den Uyl in vrolijk gesprek voorafgaande aan het overleg met de werkgevers en werknemers. DEN HAAG Hoewel werkgevers zowel als vak beweging gisteravond in hun overleg met een kabi netsdelegatie storm zijn gelopen tegen het door minister Den Uyl voorge stelde loonbeleid, riep deze minister tegen mid dernacht na afloop; „Ik ben niet zonder hoop dat decentrale loononderhan delingen dit jaar mogelijk zullen zijn". Hij bedoelde daarmee: zonder over heidsingrijpen. Volgende week woensdag, als het gesprek wordt voortgezet, zal moeten blijken of die hoop in vervulling gaat. Intussen ligt er wel een zeer hard voorstel van alle werkgevers op tafel, dat door de FNV „nauwe lijks serieus" werd ge noemd, door de andere vakcentrales zeer scep tisch werd beoordeeld en door Den Uyl op verschil lende punten in strijd met het regeerakkoord werd genoemd. De werkgevers willen de loon kosten met niet meer dan 4,5 procent laten stijgen tegenover de 6 procent, die Den Uyl aan vaardbaar vindt. Om dat te be reiken zou de prijscompensatie met één procent moeten wor den verlaagd. Daarentegen willen de werkgevers de va kantietoeslag weer op 8 pro cent gebracht zien, terwijl af topping van prijscompensatie en vakantiegeld wordt afge wezen. De solidariteitsheffing genoemde belastingverhoging zou niet moeten doorgaan, evenmin als de accijnsverho gingen. En voorts zouden de sociale, belasting- en andere lasten voor de werkgevers moeten worden verminderd. De hele operatie zou de over heid ruim twee miljard gulden kosten en die zou o.m. moeten worden gevonden door alle so ciale uitkeringen met één pro cent té verlagen en door bezui nigingen op de departementen. Voor de koopkracht zou dit globaal betekenen, dat de mi nima er met één procent op athteruit gaan, de overigen anderhalf procent. „We zullen het tegenplan se rieus bekijken en laten nare kenen," was de reactie van Den Uyl, „ook op het punt van het effect op de werkgelegen heid, maar wat de ombuigin gen betreft en het koopkrach teffect wijkt het nu al af van de inzichten van het kabinet". FNV-voorzitter Kok hoefde helemaal niet te wachten op het narekenen, zei hij, want het is het oude werkgevers liedje: knippen in prijscompen satie en sociale uitkeringen, minder werkgeverslasten, la gere overheidsuitgaven. „En dan kun je rekenen zoals je wilt, de praktijk van dit jaar heeft uitgewezen, dat dit alles niet automatisch resulteert in meer werk. Het werkgevers plan is dan ook geen positieve bijdrage aan het overleg. Pagina 9: „Een verkennende ronde" NEDERLAND TROTSEERT EG-EIS DEN HAAG De Nederlandse regering weigert de gasprijs voor de glastuinders vóór 1 oktober 1982 op hetzelfde niveau te brengen als de prijs voor de industrie. Minister De Koning van Land bouw zal dit, zo vertelde hij vanochtend in een ra dioprogramma, laten weten aan de Europese Com missie (dagelijks bestuur van de Europese Ge meenschap) in Brussel, die een snelle prijsverho ging van Nederland eist. Volgens de bewindsman moet de gewenste verhoging over ongeveer twee en een half jaar worden uitgesmeerd, omdat an ders de glastuinders in onoverkomelijke proble men raken. De Nederlandse glastuinbouw betaalt momenteel 30,4 cent per kubieke meter; eind december wordt dat bijna 33 cent. De industrie in ons land moet 40 a 41 cent neerleggen en op 1 april wordt dat vermoedelijk nog meer. Het bestaan van twee tarieven voor bedrijven in een land is volgens de regels van de Europese Gemeenschap niet toegestaan. Minister de Koning erkent dat ook. Hij zal de Europese Commissie vragen om overleg, waarin hij het Nederlandse standpunt wil proberen duidelijk te maken. Hij vindt het voorai belangrijk erop te wijzen dat er sprake is van een privaatrechtelijk contract tussen het Landbouwschap en de Nederlandse Gasunie, waar de regering eigenlijk buiten staat. De eis van de Europese Commissie komt -voort uit klachten van Groot-Brittannië, West-Duitsland en België. Deze landen vinden het onverteerbaar dat de eigen tuin ders veel meer moeten betalen voor de verwarming van hun kassen. :htervolging IDEN De Leidse politie ?ft gisteren een 18-jarige lidse automobilist na een itervolging aangehouden. man had .geen rijbewijs, ;n deel III en gaf bij aan- iding een valse naam op. bemanning van een sur- llancewagen signaleerde in Potgieterlaan om kwart r elf een auto zonder deel Toen men de auto staande de houden, gaf de bestuur- gas. Pas in de Valerius- ▼Vpat kon de man worden igehouden. iodschappenlijst Apeldoornse politie heeft drietal jonge winkeldieven gehouden... waren kennelijk buiten hun odschappenlijstje gegaan. Vogelvoer Wat er in de regeringsgebouwen op de achtergrond allemaal bekokstoofd wordt, laat deze man koud. Hij heeft er meer plezier in de meeuwen te voeren, die hem schreeuwend hun dankbaarheid betuigen. (oto. MILAN «ONVAUNKA LONDEN/DEN HAAG Groot-Brittannië dreigt de invoer van uit Nederland afkomstige chrysanten te blokkeren omdat in enkele partijen de plantenziekte „Japanse Roest" zou zijn geconstateerd. Dit heeft het Britse ministerie van landbouw gisteren in Londen meegedeeld. Japanse Roest is een besmettelijke plan tenziekte die de bladeren aantast. Het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag, de landelijke bedrijfsorganisatie van deze sector, heeft de indruk dat het drei gement een handelspolitiek karakter heeft. „Het zit vooral Brit se tuinders dwars dat hun Nederlandse collega's veel minder voor aardgas betalen dan zijzelf. Daarom oefenen zij druk uit op hun minister om de geringste afwijking van Nederlandse tuin- bouwprodukten aan te grijpen voor boycotmaatregelen", aldus een woordvoerder gistermiddag. Pagina 5: „Nederlandse controle op chrysanten te laks" Meisje (9) geschept VOORSCHOTEN Een 9-ja- rig meisje uit Voorschoten is gistermiddag zwaar gewond geraakt bij een ongeluk op de Koningin Julianalaan in Voor schoten. Het slachtoffer reed met haar fiets tussen het ver keer door dat stilstond op de rijstrook richting Vlietwijk. Zij zag niet dat het verkeer op de rijstrook richting Leiden doorreed en trachtte dit weg gedeelte ook over te steken. Een automobilist kon de plot seling opduikende wielrijdster niet meer ontwijken en schep te haar. Zij is met zware ver wondingen overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden en ligt op de afdeling intensive care. Winkeldiefstal op bestelling APELDOORN Met de aan houding van vijf mensen uit Arnhem heeft de Apeldoornse politie een einde gemaakt aan een groot aantal winkeldief stallen. Bij huiszoeking trof men een enorme hoeveelheid gestolen artikelen aan met een gezamenlijke waarde van 25.000 gulden. De politie ver moedt dat het bedrag eigenlijk veel hoger ligt, omdat een groot deel van de gestolen waar al is verkocht. Bij hun aanhouding in een Apeldoorns warenhuis bleken drie van hen daar „inkopen" te doen aan de hand van een boodschappenlijstje. De twee andere verdachten zouden zich schuldig hebben gemaakt aah heling. Kamerdebatten via kabelnet vielen in smaak DEN HAAG Het experi- ment om de Tweede-Kamer debatten in november recht streeks via de kabelnetten van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Zoetermeer uit te zenden, is geslaagd. Dit blijkt uit een enquête van de NOS onder 1500 huishoudens. Vol gens zestig procent van de on dervraagden waren de uitzen dingen zeer interessant en ge makkelijk te volgen. Wel zou moeten worden aangegeven wie er aan het woord is. De meeste geënqueteerden waren van mening dat het voldoende is alleen de belangrijkste ka merdebatten uit te zenden. De debatten werden het meest in Zoetermeer bekeken en het minst in Den Haag. Klacht China over turn jury PEKING China vecht de jurering van het wereldkam pioenschap damestumen in Moskou aan en heeft een klacht ingediend bij de we-' reld-turnfederatie, aldus het persbureau Nieuw-China gisteren. Zondag was al een protest bij de arbitrage in Moskou inge diend. De jury weigerde toen te voldoen aan de Chinese eis om de video-band van de oefe ning van Ma Yanhong op -de brug-ongelijk opnieuw af te spelen. Een klachtenbrief bij de wereldfederatie is tot nu toe onbeantwoord gebleven. ADVERTENTIE Donderdag 17 december MASSADA STADSGEHOORZAAL Breestraat Leiden Aanvang 20.30 uur, zaal open 20.00 uur TOEGANGSPRIJS 10.- Voorverkoop V.V.V. Leiden Peuter (4) verongelukt LANGERAAR De 4-jarige Brian Leers uit Langeraar is gistermorgen verongelukt op de Langeraarseweg. Het jonge tje stond met een vriendje te praten vlakbij een inrit waar een vrachtwagen met aanhan ger op dat moment stapvoets inreed. Onverwacht trachtte het jon getje tussen de vrachtwagen en de aanhanger door te ren nen. Daarbij kwam hij ten val. Hij werd overreden door het rechtervoorwiel van de aan hanger. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. De vracht wagencombinatie werd be stuurd door een 45-jarige chauffeur uit Ter Aar. Kat voor brandweer LEIDEN Met groot mate rieel was politie en brandweer gistermorgen uitgerukt. De ladderwagen was zelfs uit de garage gehaald. En dat alle maal om een kat te helpen, die kort na elf uur in de Koning straat in een boom was ge klommen. Het dier miauwde angstig in de top van de metershoge boom en kon kennelijk op ei gen kracht de begane grond niet meer bereiken. De ladders werden geïnstalleerd en de koene redders maakten zich op om het dier te verlossen. Toen bleek het kennelijk de kat ook allemaal teveel te worden. Met een snoekduik verliet hij zijn bedreigde rust plaats, landde op straat en maakte zich vervolgens uit de voeten zonder ook maar een enkele keer om te kijken. Echtpaar overvallen NOORDWIJKERHOUT Een man heeft vanmorgen vroeg om kwart over Zes een Noordwijkerhouts echtpaar 450 gulden afhandig gemaakt. De gedeeltelijk vermomde man had zich op een of andere manier toegang verschaft tot het huis van het echtpaar aan de Viaductweg. Toen de vrouw in de keuken kwam, trof zij hem daar aan. Onder bedreiging van een vuurwapen werd zij gedwon gen ook haar man, eigenaar van een supermarkt in Noord- wijkerhout erbij te halen en vervolgens verlangde hij geld, wat hij ook kreeg. De overval ler verliet daarna het huis met het geld en is vooralsnog spoorloos verdwenen. Groningen wil evenveel vrouwen als mannen op provinciehuis GRONINGEN Binnen tien jaar moeten op de provinciale griffie van Groningen even veel vrouwen als mannen werken. Nu bestaat het me rendeel (tachtig procent) van de provinciale werknemers nog uit mannen. Dit beleids voornemen heeft het provin ciebestuur van Groningen gis termiddag bekend gemaakt. De plannen van het bestuur maken het zeer aantrekkelijk voor vrouwelijke werknemers die in het verleden de griffie om persoonlijke redenen ver lieten, opnieuw in dienst te treden. De jaren van afwezig heid worden namelijk bij de nieuwe inschaling gewoon meegerekend. Provinciale Sta ten moeten overigens nog hun goedkeuring aan de plannen geven. Nederlands Unifil- detachement wellicht anders van opzet DEN HAAG Het is niet uit gesloten dat het Nederlandse Unifil-detachement in Zuid- Libanon een andere opzet krijgt. Als dat detachement daar langer verblijft dan vier jaar kan het de vorm krijgen van een apart VN-vredesdeta- chement. Minister Van Mierlo van defensie maakte gisteren bekend dat dit is bepleit door de Adviesraad defensie-aange legenheden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1