Sfeer bij SC Amersfoort explosief 'Cooi en fouilleren )ij FC Groningen Omkoop schandaal in Brazilië JESTUUR LOOPT WEG, SCHULD VAN ZEVEN TON, GEEN RESULTATEN PORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 PAGINA 13 lansveld weg bij FC Utrecht 'RECHT De overeenkomst tussen Aad Mansveld en FC Utrecht [isteren verbroken. Het opzeggen van het contract met Mansveld, de laatste weken niet meer werd ingezet, heeft plaatsgevonden wederzijds goedvinden. Mansveld heeft geen enkele verplich- r meer ten opzichte van de FC Utrecht, hij kan gaan en staan »r hij wil. kans. dat hij toch nog terugkeert bij FC Den Haag is weer iets ter geworden. Een groep bemiddelde supporters van de Haagse b. onder wie Mansvelds vriend Didi Vadhauder, heeft het bestuur igeboden voor alle finaciële gevolgen borg te staan als Mansveld rdt aangetrokken. niddels heeft voorzitter Pieter den Duik in Engeland gesproken West Hams manager John Lyall om eventueel een tweede speler de Londense club over te nemen. De kans bestaat, dat de mid- ivelder Ray Houghton daarvoor in aanmerking komt. Trainer rtin van Vianen van FC Den Haag heeft er in elk geval nog eens het bestuur op aangedrongen, dat er spoedig versterking moet ko- Terugkeer Best LONDEN George Best; eens het „zwarte schaap" van het Britse voetbal, keert terug in de Engelse eerste di visie. Het lukte hem weliswaar niet voor zijn voorma lige vereniging Manchester Uni ted, waar hij be roemd werd, uit te komen, maar Middlesbrough, dat de voorlaatste plaats inneemt, gaf te kennen graag van zijn George Best. diensten gebruik te willen maken. De club van onder meer de ex-Wil lem II-ers Toine van Mierlo en Bud Broeken, deelde mee, dat niets de verbintenis meer in de weg staat. Winst Excelsior ROTTERDAM Excelsior heeft gisteravond de inhaalwedstrijd uit de eerste divi sie tegen Volen- dam met 10 ge wonnen. Het doelpunt werd in de 32e minuut ge maakt door Henk van Gozen. Scheidsrechter Severein, die voor 1000 toe schouwers floot, gaf gele kaarten aan Ridderhof en Kees Molenaar Mariana Borg wacht operatie LÜND De Zweedse tennis ser Björn Borg, die onlangs aankondigde tennismoe te zijn en door een rugblessure tot april volgend jaar te willen uitrusten, blijkt ook om andere redenen minder tijd te hebben voor de tennissport. Artsen in een ziekenhuis in het Zweedse Lilnd hebben bij zijn vrouw Mariana Borg-Simionescu een tumor in één van de nieren ontdekt. De ex-tennis ster uit Roemenië, met wie Borg zeventien maanden gele den in het huwelijk trad, moet na Kerstmis worden geope reerd. Van Helden toch weer op de schaats DEN HAAG Hans van Helden, die zijn schaatsloopbaan in Neder land vorig jaar heeft beëindigd, heeft de ijzers toch weer uit het vet gehaald. De „rebel" kwam het afgelopen week einde in Bazel uit in wedstrijden, waar bij hij meteen het baanrecord puntento taal verbeterde. De voormalige Neder landse kampioen imponeerde daarmee overigens geenszins. De 500 meter leg de hij af in 41.03 seconden en op de 1500 meter liet hij 2 minuten en 5.30 se conden noteren. De kunstijsbaan, waar op de wedstrijden werden gehouden, had .trouwens bijzondere afmetingen. De totale lengte was slechts 230 meter in plaats van de gebruikelijke 400 me ter. Afgang voor badmintonploeg HAARLEM In de wedstrijd voor de Thomas-beker tegen Schotland heeft de Nederlandse heren bad mintonploeg te Haarlem twee avonden tevergeefs getracht de prestatie van drie jaar geleden te herhalen: plaatsing voor de halve finales van de Europese zone in dit toernooi om de wereldbeker voor landenteams. Het optreden tegen de Schotten, inter nationaal ongeveer van gelijke sterkte als de Nederlanders geacht, liep de af gelopen twee dagen uit op een totale afgang. Uun Santosa redde nog iets. Hij pakte tenminste één game in zijn partij tegen Gordon Hamilton. Het maakte uiteraard de grootst mogelijke uitslag: 90 voor de Schotten. Ve SlERSFOORT Een tal, dat in de competitie haaldelijk op de lach- eren werkt, een schuld ruim zeven ton en bestuurskamer waarin slechts één bestuurs- werkzaam is. Het is de rste realiteit waar Sport ïb Amersfoort mee te len ken heeft en waaruit «mrzitter Cor Pijl en se- ■taris Wim Bayens in- ddels hun conclusie ge kken hebben. Zij keer- h Birkhoven de rug toe, m- armee het voortbestaan Hei de keistedelijke eer- -divisieclub aan een zij- i draadje is komen te jnspgen- Pijl en Wim Bayens ver- kken omdat zij zich niet. ger konden verenigen met naar hun zeggen „oneerlij- gedrag van anderen rond de club". Waarbij dit duo zelfs herhaaldelijk met de f id bedreigd te zijn. Hoewel Wen niet wilden vertellen wie het ging en van wie de dreigingen afkomstig waren, iken deze onfrisse praktij- n wel duidelijk hoe gespan- n de sfeer momenteel bij de is. Een en ander heelt tot ER volg dat Chris Ober als eni ge nog een bestuursfunctie heeft bij SC Amersfoort, zij het slechts een papieren. De tekenbevoegdheid, hebben Pijl en Bayens bij hun vertrek meegenomen, zodat Ober zich in feite met slechts één taak bezig kan houden: het zoeken van nieuwe bestuursleden. In dit kader doen momenteel de wildste geruchten de ronde. Naast de plaatselijke notabelen als Dick van der Meer (ex- vice-voorzitter van de Amers- foortse Stichting voor Li- chaamlijke Opvoeding en Sport) wordt de naam van ex- bondscoach Jan Zwartkruis frequent genoemd. Niet zo op merkelijk. omdat de in Soes- terberg woonachtige Zwart kruis dit seizoen bij vrijwel elke thuiswedstrijd van SC Amersfoort in de bestuursloge present was, waarmee de spe culanten op hun wenken wer den bediend. Jan Zwartkruis piekert er echter niet over iets voor SC Amersfoort te gaan doen. „Er bestaat geen enkele relatie, er is geen enkele af spraak", ontzenuwt hij in Soesterberg de geruchten, al geeft hij wel toe gepolst te zijn. „Heel voorzichtig ja", aldus Zwartkruis, die niet wil ver tellen door wie. Zwartkruis: „SC Amersfoort ligt voor mij naast de deur. Bovendien heb ik bij HVC gespeeld. Daarom ga ik nog regelmatig kijken. In het verleden zijn daar wel va- Jan Zwartkruis, wiens naam genoemd wordt als mogelijke nieuwe voorzitter van SC Amersfoort. ker consequenties aan verbon- 'gen staat in principe niet on- dat ik weet dat ik dat goed den, maar nogmaals ik heb welwillend tegenover een be- kan, en van andere functies geen enkele aanleiding om in stuursfunctie, al stelt hij wel weet ik dat niet". Of Van der de publiciteit te treden". alleen interesse te hebben voor Meer op korte termijn bij de Dick van der Meer daarente- de positie van voorzitter. „Om- SC aan de slag gaat is echter nog maar de vraag: „Ik heb gezegd te willen praten, maar voor ik me erin stort wil ik eerst volledig inzage in de fi nanciële zaken. Tot nu toe heb ik die niet gekregen, en ik pie ker er niet over mijn hoofd in de strop te steken. Ik heb in mijn hele carrière in de sport louter successen geboekt, ik wens aan het einde van de rit geen doodsmak te maken". Naast inzage in de boeken wil Dick van der Meer invloed uitoefenen op de keuze van eventuele mede-bestuursleden. Als de zaken volgens plan ver lopen vindt morgen de over dracht van de bestuursporte- feuilles plaats, maar het is hoogst twijfelachtig of er tegen die tijd kandidaten gevonden zullen zijn. Ongelegen Het vertrek van Pijl en Bayens kwam uiterst ongele gen voor de Stichting SC Amersfoort Promotie. Deze Stichting van zes Amersfoortse particulieren die ruim twee maanden geleden ten tijde van het vertrek van het bestuurs lid annex sponsor Hans Vah- stal als onafhankelijk lichaam naast het bestuur het levens licht zag, had voor komende maandag een grote commer ciële aktie op het programma waarmee zij met behulp van de Amersfoortse middenstan ders aan geld voor de schuld sanering van de SC wilden proberen te komen. Nu er een ernstige bestuurscrisis is ont staan mag betwijfeld worden of de geplande actie die in elk geval doorgang vindt enig suc ces oplevert. Ook de spelersgroep heeft ver ontrust gereageerd op het ver trek van Pijl en Bayens. Zo stelde Rob Snijders, voorzitter van de spelersraad: „Ze laten de spelers vallen, zowel Pijl en Bayens hebben brieven gete kend dat we voor het einde van dit jaar een deel van ons achterstallige salaris zouden krijgen. Ik heb nog geen stui ver gevangen, en nu lopen de heren gewoon weg. Belache lijk. Er is ons zand in de ogen gestrooid. Voor hetzelfde g<-'d zegt ook Ober „Bekijk het maar", maar dan is het wel met SC Amersfoort gebe ird. Voor mij liggen de zaken sin> pel. Krijg ik dit jaar mijn geld niet dan stop ik. Ik word ten slotte aan mijn contract gehou den, ik zal de heren op mijn beurt aan hun afspraken hou den". Het is niet waarschijnlijk dat de houding van Snijders op korte termijn tot een spe lersstaking zal leiden, al kan rustig worden gesteld dat de sfeer in de spelersgroep door de recente ontwikkelingen ui terst explosief is. ffHAALDUEL MET FC UTRECHT OP 10 JANUARI IONINGEN Met in- ng van zondag, wan- er FC Groningen aan- edt tegen Roda JC, zul- de op relletjes beluste etbalsupporters in Gro- ïgen minder kans krij- n om voor rumoer te •gen. Voortaan zal er •rden gefouilleerd, blijft tenminste één vak ach- het doel leeg en zullen jongeren, waaronder h vaak oproerkraaiers vinden, in een speciale. I oi worden opgesloten, nager René de Vries over de maatregelen: „De verande ringen zijn doorgevoerd om een eventueel ingrijpen moge lijk te maken. Alle jongens tot en met 14 jaar kunnen alleen een plaatsje in de kooi vinden. Slechts wanneer kinderen door een volwassene worden begeleid is het voor deze cate gorie mogelijk elders op een tribune een plaatsje te krij gen". De kooi die is geplaatst aan de zogenaamde Z-side en kan ongeveer 500 toeschou wers bevatten. Het hek is drie meter hoog. De kosten worden gedragen door de gemeente. Hoewel Groningen binnen het stadion voor alle gebeurtenis sen verantwoordelijk is, zal het fouilleren niet door sup poosten van deze vereniging geschieden. Voor dat werk zal een breroep worden gedaan op bewakingsdiensten. De politie zal een oogje in het zeil hou den. Het bestuur van FC Gro ningen heeft inmiddels contact gehad met vertegenwoordigers van de Z-side die niet ongun stig op de ontwikkelingen heb ben gereageerd. De afgelaste wedstrijd tussen FC Utrecht en FC Groningen zal op 10 januari worden ge speeld. De Groningse formatie zal voor dat treffen een week in trainingskamp gaan in Lim burg, aangezien de winterstop al op 20 december ingaat. Verlangen blijft toch GRONINGEN Theo Verlangen blijft toch nog een jaar (zijn zes de) bij FC Groningen. Ondanks mededelingen dat de oefenmeester aan het eind van dit lo pende seizoen zou ver trekken, kwam hij met het bestuur overeen te blijven. Manager Renze de Vries: „Het is allemaal een vervelende samen loop van omstandighe den. Iemand binnen onze vereniging heeft vertrouwelijke infor matie doorgespeeld. Daaraan wordt door ons zwaar getild. We zoeken uit wie het is en er zullen gepaste maat regelen worden geno men". (Van onze correspondent Jos Schurink) SAO PAULO Omko ping en homosexualiteit zijn volgens de jongste onthullingen het Brazi liaanse voetbal aan het verzieken. Omkoping van scheidsrechters en voet ballers zou schering en in slag zijn. Eveneens levert de sexuele geaardheid van vele trainers en clubbe stuurders problemen op, vooral voor de Braziliaan se jeugdspelers. Het omkopingsschandaal werd aan het rollen gebracht door Charles Borer, president van een van de belangrijkste clubs van Rio de Janeiro, Botofogo. Borer liet de omkooppogingen door een bekende journalist op de band vastleggen. Hij kwam aldus achter de namen van tal van corrupte scheidsrechters en spelers. Voor bedragen variërend van drieduizend tot twaalfduizend gulden werden de resultaten van wedstrijden in de hoogste klasse vooruit bepaald. De po litie is een onderzoek begon nen en er bestaat het vermoe den dat het voetbalgebeuren in Brazilië voor een belangrijk deel in handen is gekomen van een machtige maffia die met het ritselen van de uitsla gen zich verzekerde van de opbrengsten van de voetbalto to. Het tweede schandaal betreft de homofilie in de voetbal sport, waarover de beroemde Pele in zijn biografie al klaag de. Het bestuurslid van de na tionale voetbalbond, dat hem tijdens een wereldkampioen schap in de kleedkamer lastig viel, is - zo blijkt nu - allesbe halve een uitzondering. Trai ner Bugre uit Goias gooide de knuppel in het hoenderhok. In een interview verklaarde hij dat „de meerderheid van de jeugdtrainers in Brazilië sodo- miet zijn". De trainer van Gu- arani viel hem daarin bij. Van diverse zijden worden nu maatregelen geëist om een eind te maken aan deze situa tie die volgens voetbaldirec teur Orlando Roseli ook nog tot ernstige spelverslechtering leidt. fitslagen koersen Nootdorp ■26 -23 -23 OTDORP - De uitslagen de woensdag op de baan Nootdorp gehouden dra- 'ijen zijn: -ffjtSTE KOERS 2000 m: 1 Unity en (A. Kmjnenburg) km. tijd 0. 2. Un Deux Trois, 3. Ubertina •38 Vinn 3.60 pl 1.70 3.70 2.30 kopp -33 trio 278.40 -31IEEDE KOERS 2000 m: 1 Ulina Echten (W. van Buytene) 1.27.5, Jtella Uiterdijk, 3. Tosca Mac. n 2.60 pl 1.00 1.30 4.00 kopp 4.70 45.D0. IDE KOERS 2380 m: 1. Umber wyck :J. Wagenaar) 1.26.5, 2. Ta il, 3 Tikoes. Niet gestart: num- I (Sina). Winn 2.90 pl 1.10 1.10 •20ln (W. Duivenvoorden) 1.25.2, 2. lo W, 3, Silverster. Winn 4.40 pl 1 50 1.90 kopp 13.30 trio 422.90. FDE KOERS 1680 m: 1. Udet (J. Wagenaar) 1.22.6, 2.Sapin du 3. Rick Belwin. Winn 3.40 pl 4.70 4.00 kopp 52.20 trio 397.90. ZESDE KOERS 2000 m: 1. Rinse (W. Porsius) 1.23.8, 2. Ortwin. 3. Rocky Marciano. Winn 2,50 pl 1,30 2,00 2.00 kopp 11.60 trio 79,70. ZEVENDE KOERS 2380 m: 1 Ster Wittestein (A Post) 1.27.0. 2. Sir White. 3 Tozita Brach. Winn 2,50 pl 1.80 2.60 4.20 kopp 9.70 trio 204,20. ACHTSTE KOERS 2000 m: l Ofa- nm (G. Dekkers) 1.24.2. 2. Paula An- tje, 3. Praese Hanover. Winn 17,60 pl 2.40 1.50 2,10 kopp 14,00 trio 191,20. NEGENDE KOERS 2380 m: 1. Speed Westlandia (G. van Eykelen- borg) 1.23.0, 2. Poetje Patje, 3. Nerva. Winn 5.20 pl 1,50 1,70 2,40 kopp 8,90 trio 82.40. TIENDE KOERS 2380 m: 1 Thor ter Lune (C. de Leeuw) 1.21.6, 2. Sindy Frejo. 3. Sheridan. Niet gestart: nummer 4 (Reprise). Winn 4,40 pl 1,30 1,70 1,60 kopp 5,90 trio 30,80. ELFDE KOERS 2380 m: 1. Ukas Way (J. Hoejenbos) 1.30.0, 2, Ultra re- gina, 3. Uno skoatter. Winn 7,50 pl 1,90 1,40 3,40 kopp 12,10 tri 214,20. TOTALISATOR-OMZET f 328.007,00. ttine Vriesekoop naar i tmpioenschap van Scandinavië ZERSWOUDE Bettine iesekoop neemt deel aan de- n kampioenschappen van ndinavië, die vandaag in Zweedse Vaxjö zijn begon- Naast Vriesekoop komt anti-speelster Ellen Bakker actie. Het tafeltennistoer.-. »i duurt tot en met zondag. S^or Vriesekoop, die onlangs het open kampioenschap van België op haar naam schreef, is het toernooi in Zweden een voorbereiding op het Top Twaalf toernooi, dat begin vol gend jaar in het Franse Nantes wordt afgewerkt. Voorts reist de Hazerswoudse in april naar Hongarije waar het Europees kampioenschap zal worden ge speeld. Doelman Joost Claushuis (links, zittend) redt bij deze aanval van Rawalpindi. Rechts Tim Steens. Hockeyteam technisch sterk RAWALPINDI Het Ne derlandse herenhockeyteam heeft gisteren tijdens de toernee door Pakistan de voorlaatste wedstrijd tegen Rawalpindi met 31 gewon nen. Het was de derde overwinning tijdens de trip. Vandaag wordt de reeks wedstrijden be sloten in Pesjawar. Nederland speelde vooral in technisch op zicht een uitstekende wed strijd. In het doel stond deze keer Joost Claushuis in plaats van Pierre Hermans. Van der Have speelde voorstopper en Siem Voermans maakte naast Roderik Bouwman en Tom van 't Hek deel uit van de ba sisvoorhoede. Een kwartier voor tijd verving bondscoach Wim van Heumen Voermans door Maarten van Grimber gen. Wouter Leefers, die zich zeker weet van een plaats in de selectie voor de strijd om de vijfde wereldbeker im Bom bay, was weer naar zijn huidi ge woonplaats Hongkong ge reist. Na veertien minuten gaf Paul Litjens uit een strafcorner Ne derland de leiding. Twaalf mi nuten later was het 20 voor Nederland, toen Litjens een strafbal benutte. Kiyani scoor de echter in de 29e minuut te- fen. Uit een voorzet van Tim teens zorgde Bouwman met nog tien minuten te spelen voor 31. Degradatie bedreigt handbalsters FARSO De nederlaag van 2314, die de Nederlandse da mes handbalploeg tegen Polen leed, was de derde uit het mondiale titeltoernooi voor fa- landen. Nederland, dat bleek gisteravond in Farso is niet opgewassen tegen het Oosteu- ropese geweld. Slechts tegen Spanje, op de tweede toernoói- dag, werd een overwinning (1716) behaald. De vijfde plaats van het Nederlandse team in de b-groep staat daar door vrijwel vast. Die klasse ring geeft recht op een „degra datiewedstrijd" tegen de num mer vijf uit groep a. Door de resultaten van de voorlaatste pouleronde zal Frankrijk in die groep waarschijnlijk de vijfde positie bekleden. Voor Nederland lijkt dat zowaar enig uitzicht te geven op het ontlopen van de degradatie naar de kwalificatieronden. Van Polen, een begaafde Oost- europese ploeg, kan Nederland normaal gesproken niet win nen. In Farso waren de om standigheden volgens norm. PMen op oorlogssterkte. Ne- de land door gebruikelijke se- le tieproblemen verzwakt. De pl< eg van bondscoach Ilona Yenema had dan ook geen schijn van kans op een positief resultaat. De eindstand van 2314 en de tussenscore van 116 in het voordeel van Po len geven dat redelijk scherp aan. Wel positief was in dit duel de werklust van de Ne derlandse handbalsters. Nederlandse doelpunten: Christine Knigge 3, Jeanne Arnoldussen 2, Marjo Smeets 2 (waarvan 1 uit een strafworp), Carola Pesman 2. Hanneke van Eijl 2, Georgina van Iersel 2 (waarvan 1 uit een straf worp) en Jacqueline Grenth 1. Tennistalent Sukova sterk in Melbourne MELBOURNE - Tijdens het tennistoernooi om de inter* nationale Australische kam pioenschappen voor dames hebben de Amerikaanse speelsters Tracy Austin. Pam Shriver en Chris Lloyd-Evert zich geplaatst voor de kwartfinales van het enkelspel. In de derde ronde won Tracy Austin met 6-3 en 7-5 van de Canadese Margaret Blackwood en versloeg Pam Shriver de Britse Jo Durie met 6-3 en 6-2. Chris Lloyd-Evert bereikte de laatste acht door een zege op haar landgenote Candy Rey nolds: 6-4 en 6-2. Opzienbarend was de verrich ting van een nieuw talent uit Tsjecho-Slowakije. De 16-iari- ge Helena Sukova, dochter van de Wimbledonkampioene van 1962 Vera Sukova, ver sloeg in de tweede ronde de Amerikaanse Potter, nummer acht van de wereldranglijst met 6-4 en 6-3. ax verdeeld over Crui jff AMSTERDAM De kans dat Johan Cruijff alsnog voor Ajax gaat spelen is weer enigszins gestegen nu de voorstanders van het dagelijks bestuur van Ajax, voorzitter Ton Harmsen en vice-voorzitter Arie van Eijden (met steun van de in vloedrijkste leden van de le denraad), een controverse met de overige drie bestuursleden (twee tegen, één neutraal) niet uit de weg zullen gaan. Moch ten Ajax en Cruijff eindelijk tot een akkoord komen, dan nog moet worden afgewacht of de overschrijving van de Ame rikaanse voetbalbond naar de KNVB tijdig genoeg wordt ge realiseerd om Johan Cruijff reeds aanstaande zondag te mogen opstellen in de thuis wedstrijd tegen Haarlem. Sportwereld DEN HAAG Henk Löwer is per 1 december benoemd als vice-voorzitter ad interim van de Nederlandse tafeltennis- bond. LIMA De voetbalinterna tionals van Peru mogen tot aan het toernooi om het WK in Spanje niet naar het buiten land om hun geld te verdie nen. DEN HAAG Uitslagen bas ketbal eredivisie heren: Haaksbergen-Rowic 76-74, Leiden-Donar 73-85, Amstel- veen-Stars 70-68. BARCELONA Amerika leidt met 8-3 in de tennisstrijd tegen Europa. Aj

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13