Woedende oppositie moet militair akkoord tussen Israël en VS slikken Belgische vinding kraakt ladioactief en chemisch afval Bonn beperkt immigratie familieleden gastarbeiders President Seychellen: Z.-Afrika betrokken bij mislukte coup Iritten joeten ^pnieuw ikriem Itnhalen Belgische formateur niet serieus genomen Spanning stijgt in Polen na ontruiming academiegebouw WTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 PAGINA 11 lultimiljonair Getty loet zieke zoon helpen IDEN De in Londen woonachtige multimil- Jir en oliemagnaat J. Paul Getty II, die meen- riit hij niet hoefde op te draaien voor de ziekte nen van zijn gehandicapte zoon omdat hij al kf 1958 in Engeland woont, is door een rechter ^lifornië in het ongelijk gesteld. Aldus meld- ;jsteren The Guardian. De rechter zei dat Get- tnior zich moet schamen dat hij niet wilde be- -& voor zijn 25-jarige zoon, die blind en ver- d is als gevolg van een hersenbloeding na imatig gebruik van alcohol en drugs. Paul jy junior, die een ontvoering in 1973 moest be- )n met het verlies van een oor, wordt ver- >d door zijn moeder. Getty junior is nog wel r }s erfgenaam van het gigantische oliefortuin, door zijn grootvader werd opgebouwd. Syrië arresteert daders aanslag DAMASCUS Syrië heeft gisteren verklaard, dat het de daders van de aanslag van af gelopen zondag in Damascus heeft gearresteerd. Volgens het Syrische persbureau had de 19-jarige Yasser bin Mo hammed Sareej de leiding bij de aanslag. Hij is geboren in Damascus, maar kreeg zijn op leiding buiten Syrië, aldus het Syrische persbureau. De Syrische regering maakte gisteren bekend dat bij de aan slag 81 doden zijn gevallen, maar volgens ziekenhuisbron nen zijn er meer dan 150 men sen omgekomen. Geruchten hartaanval Reagan NEW YORK De Newyorkse effecten beurs in Wall Street werd gisteren opge schrikt door geruch ten als zou president Reagan een hartaan val hebben gehad. Een grote stroom van telefoontjes naar het Witte Huis leverde echter niets anders op dan de mededeling van perschef Roussel, dat hij de president kort tevoren nog had gezien „in blakende gezondheid". VICTORIA De massale vrijlating gisteren van huurlingen door Zuid-Afrika heeft de regering van de Seychellen er vast van overtuigd, dat het Zuidafrikaanse regime betrokken is ge weest bij de mislukte staatsgreep van vorige week. Dit heeft de president van de Seychellen, Rene, verklaard in zijn eerste pers conferentie na de inval van de huurlingen. De Verenigde Staten hebben laten doorschemeren, dat zij maat regelen overwegen tegen Zuid-Afrika na de vrijlating van de 29 huurlingen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteren, dat de VS hun bondgenoten gaan raadplegen over een eventuele actie tegen Zuid-Afrika. Pakistan dreigt Afghanistan met tegenmaatregelen ISLAMABAD Pakistan heeft Afghanistan met militaire tegen acties gedreigd, als de Afghaanse luchtmacht niet ophoudt doelen op Pakistaans grondgebied te be stoken. Gisteren voerden twee Afghaanse helikopters aanvallen uit op twee bussen in Pakistan en een grenspost. Het incident van gisteren was het derde in nog geen twee weken tijd. Sinds de machtsovername in Afghani stan door Babrak Karmal in 1979 heeft Afghanistan, volgens Pakistan, zeker 400 aanvallen op doelen in Pakistan uitgevoerd. Canada vraagt overdracht grondwet OTTAWA Het Canadese Lagerhuis heeft Engeland gisteren een motie aan vaard, waarin het Britse parlement ge vraagd wordt de Canadese grondwet aan Canada over te dragen. De onafhankelijkheid van Canada is ge regeld in de British North America Act. Londen probeert het document al sinds 1931 aan Canada over te dragen, maar de federale en provinciale Canadese leiders konden het tot voor kort niet eens wor den over de wijze waarop amenderingen bekrachtigd moesten worden wanneer de grondwet eenmaal Canadees zou zijn. Als gevolg daarvan moest het Britse parle ment zich uitspreken over amenderingen, die door Canada werden ingediend. onze correspondent Ro- j Simons) nlDEN Groot Brit- lië moet volgend jaar buikriem weer een nauwer aanhalen. wil de Conservatieve Ister van Financiën, Geoffrey Howe, die in het Lager- nieuwe maatregeleh heeft om al zijn landgeno- meer geld afhandig te vjen. ,jSter Howe zag zich giste- '^nogmaals gedwongen de Jen opnieuw het mes op de i te zetten omdat de rege- •Thatcher op het punt in 1982-1983 zowat vijf ird pond meer uit te geven zij oorspronkelijk van I was. Het verlangen van iharde premier Thatcher e overheidsuitgaven ge- ig te beperken, is niet al- gestrand op sterke weer- i van bepaalde departe- |ten, maar ook op het feit de Britse inflatie nog s twaalf procent bedraagt, jaar geleden voorspelde Conservatieve regering het einde van 1981 een van nauwelijks tien y«ent. Minister Howe vertelt t dat de gewenste daling pas die 1982 bereikt zal worden. Aiaiwachting daarvan meent jè en geleidelijke verbete- ?Jf van de Britse economi- I situatie waar te nemen, '5 waarneming die evenwel r talrijke economen betwist fiidt. Howe's optimistische rcerhuisverklaring in dat pand lokte hoongelach uit 'Ae banken van de socialisti- D> oppositie. Ondanks het 'dat het tegenwoordig een ""Itrijke oliestaat zou moeten zit Groot-Brittannië dus met een tekort van om en de vijf miljard pond op ■begroting voor volgend I Dit ruime verschil moet 7 praktisch elke Brit aan- worden. Voor alle betekent dat een hoging van één procent ^hun sociale bijdragen. JERUZALEM De Is raëlische coalitieregering van premier Begin heeft gisteren vier moties van wantrouwen overleefd, die door de oppositiepar tijen waren ingediend uit protest tegen het maandag gesloten militaire akkoord tussen Israël en de VS. De moties werden verworpen met 57 stemmen tegen 53. Acht leden van de knes- seth waren afwezig, ter wijl twee zich onthielden van stemming. De minister van defensie. Sha ron, moest in het parlement een woedende oppositie te woord staan, die hem verweet een akkoord te hebben geslo ten dat de confrontatie tussen Israël en de Sovjet-Unie aan scherpt, maar in ruil hiervoor slechts geringe Amerikaanse steun heeft gekregen. „Israël is verplicht alle noodzakelijke' maatregelen te treffen om de Sovjet-Unie af te schrikken, direct of indirect met zijn ver nietiging te dreigen", zo zei Sharon. Hij voegde er aan toe dat het militaire akkoord een einde zal maken aan de Arabi sche hoop, dat Israël met Rus sische wapens vernietigd kan worden. Ondanks Amerikaanse ont kenningen wekte Sharon de indruk dat het akkoord gehei me hoofdstukken bevat. Hij gewaagde van „militaire sa menwerking, operatieve plan nen en infrastrukturele voor bereidingen. Oud-minister van buitenlandse zaken Eban zei in zijn rede in de knesseth, dat de VS zich krachtens het ak koord wel verplicht hebben Is raël te helpen tegen de Sovjet- Unie, maar niet tegen „het werkelijke gevaar", de Arabie ren. Terwijl de speciale Ameri kaanse afgezant voor het Mid den-Oosten, Habib, gisteren een onderhoud had met de Sy rische president Assad, werd in een toenemend aantal Ara bische landen verontwaardigd gerageerd op het Israëlisch- Amerikaanse akkoord voor militaire samenwerking. Saoe- di-Arabië bekritiseerde de nieuwe Israëlisch-Amerikaan- se militaire samenwerking. Een Saoedisch dagblad noem de de overeenkomst „de vol gende vijandige stap die Isra'el helpt meer Arabisch gebied te annexeren". In Beiroet lieten zowel linkse als rechtse kran ten zich negatief uit over het akkoord. Eerder hadden de PLO en Libië het militaire verdrag al verworpen. Kort na Habib's aankomst in Syrië zei Radio Damascus, dat de. „anti-Sovjetovereenkomst" tussen Washington en Israël aantoonde dat de VS vijand nummer een van de Arabische volken zijn. Toch werd in Sy rische regeringskringen ont kend, dat dat de Amerikaanse afgezant in Damascus te horen zou hebben gekregen dat hij wegens het akkoord niet meer als bemiddelaar tussen Israël en de Arabische wereld kon optreden. Het bezoek van Ha- bib aan Syrië ging gepaard met een anti-Amerikaanse be- togong in Damascus. Amerikaanse onderhandelaar in Nederland Eugene Rostow, de direc teur van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheer sing, is momenteel in Ne derland om het Ameri kaanse standpunt over de kernbewapening uiteen te zetten. Hij bracht gisteren onder meer een bezoek aan minister Van Mierlo van defensie (links op de foto). Rostow, die leider Is van de Amerikaanse dele gatie voor de onderhande lingen over de beperking van de strategische (inter continentale) bewapening (SALT) zei onder meer dat „oorlog een verschijnsel Is van alle tijden en dat het daarom geen zin heeft tot eenzijdige ontwapening over te gaan". Rostow heeft vandaag, voordat hij terugkeert naar de VS nog een ontmoeting met minis ter Van der Stoel van bui tenlandse zaken. BRUSSEL „Een man die de kans krijgt zijn hoge ambities af te koelen", een „vreemde snoeshaan" en „in elk geval tot mislukken gedoemd", aldus luidden gisteren in België enkele commentaren in diverse dag bladen op de benoeming van aftredend minister van buitenlandse zaken baron Charles Ferdinand Nothomb tot kabinetsformateur. De 45-jarige formateur wordt door weinigen in België als de po litieke zwaargewicht gezien, die de staatkundige en economische crisis in het land zou kunnen bezweren. Koning Boudewijn heeft hem echter tot formateur benoemd omdat Nothombs par tij, de franstalige christen-democratische PSC, de vorige forma tiepoging van de liberaal Willy de Clercq had doen mislukken. De PSC moest derhalve ook met een alternatief komen en Not homb had zichzelf nadrukkelijk als kandidaat kabinets-vormer opgeworpen. Nothomb, die sedert vorig jaar minister van bui tenlandse zaken is, maar in die functie nooit iets opmerkelijks heeft gedaan of gezegd, werd gisteren wel het hardst aangeval len door de Vlaamse krant „Het Belang van Limburg". „Hij be weegt zich buitelend door de politiek. Zijn benoeming geeft per fect de huidige chaotische staat van het Belgische partijwezen weer. De koning moet deze gezant met de dood in het hart heb ben uitgestuurd. Maar misschien was het alleen Boudewijns be doeling dat het volk eventjes zijn doffe ellende kan weglachen in een clowneske verpozing". De moeizaam Nederlands sprekende baron uit Wallonië ver klaarde gisteren een „kamerbreed" kabinet op de been te willen brengen van zowel socialisten als cofessionelen en liberalen uit Vlaanderen en Wallonië. In de ploeg zouden ervaren politici eventueel kunnen worden aangevuld door niet-partijgeborfden technocraten. Vandaag zou hij de uiterst wantrouwende partij voorzitters zijn eerste ideeën omtrent een toekomstig regeerpro gramma voorleggen. Op het studiecen- voor kernenergie in het Belgische h is een nieuw soon órandingsoven ont- die volgens de grote hoeveel- licht radioactief en afval geheel on- fcdelijk kan maken. studiecentrum *ekt*van een „gouden *?dst", waarvoor reeds jje belangstelling is ge- ;riid vanuit de Verenig- >o Staten, Japan en Frankrijk. De installatie, waarvan de ont wikkeling zeven jaar heeft ge duurd, weet per uur 100 kilo gram licht radioactief mate riaal uit de Belgische kerncen trales te verwerken. Er blijven slakken over die zo hard zijn als graniet en waarin zowel de giftige chemische reststoffen als de radioactiviteit voor eeu wig onoplosbaar zitten „opge sloten." Omdat ook de ver brandingsgassen volledig wor den gezuiverd van stof, gif en radioactiviteit, is de nieuwe oven volgens de technici in Mol volkomen milieu-vriende lijk. De vinding van het atoomcen trum in Mol zou mogelijk ook een deeloplossing kunnen bie den voor het probleem van de opslag van het Nederlandse radioactieve afval van labora toria en ziekenhuizen alsmede bedrijfsafval van de beide kerncentrales. Staatssecretaris Lambers-Hacquebard (Milieu) gaat woensdag met de Kamer praten over de problemen rond de opslag van het ra dioactieve afval. In een notitie aan de Kamer wordt erop ge wezen dat sinds 1967 Neder landse afval in zee wordt ge stort Dit omdat dit uit milieu oogpunt verantwoord werd geacht en omdat er in ons land geen andere verwijderings methoden waren. Die zijn er nu nog niet. Een studie naar alternatieven voor dumping zal pas begin 1984 afgerond worden. Aangezien er op korte termijn een besluit over een nieuwe dumping in 1982 nodig is (de KEMA heeft acht maan den nodig om de grond op te graven) zijn er nu drie moge lijkheden: nieuwe dumping, tijdelijke opslag op het land (niet in een zoutkoepel gezien kameruitspraken) en een com binatie van de twee. Uit de no titie blijkt dat dumping vol gens de staatssecretaris de minst slechte mogelijkheid is. Vandaar dat in 1982 weer ra dioactief materiaal (en de 40.000 kilo radioactieve grond van het KEMA-terrein in Arnhem) in de oceaan ge dumpt zal moeten worden. In de notitie zegt de bewinds vrouwe wel, dat het beleid erop gericht moet zijn de dum ping zo snel mogelijk te stop pen. Volgens haar zal ook het ontstaan van de huidige grote hoeveelheden afval beperkt moeten worden. 1 de ontruiming van de brandweeracademie in War- au houden soldaten het terrein en de toegangspoort Ie gaten. WARSCHAU De ont ruiming gisteren van de bezette academie voor brandweerofficieren in Warschau heeft de emo ties onder de Polen losge slagen. Hoewel de ontrui ming-door politie en mili tairen uitgevoerd-gewel- dloos verliep, was het voor de eerste keer sinds het begin van de Poolse arbeidsrust achttien maanden gelden, dat de Poolse autoriteiten naar een dergelijk machtsmid del grepen. De leider van het onathanke- lijke vakverbond Solidariteit, Walesa, verklaarde dat alle verbondsafdelingen in Polen onmiddellijk „in stdat van pa raatheid" zijn gebracht. Tege lijkertijd riep Walesa alle vak bondsleden op de kalmte te bewaren en slechts mee te doen aan centraal geleide pro testacties. Voor vanavond staat een speodvergadering van het dagelijks bestuur van Solidari teit op het programma. Na de ontruiming was het gis termiddag rustig bij het acade miegebouw vodr brandweerof ficieren. Wel verzamelde zich een grote menigte mensen. „Nicaragua wordt basis van Russen in Midden- Amerika" WASHINGTON Nica ragua is hard op weg een Russische basis in Miden- Amerika te worden. Aldus een functionaris van de Amerikaanse regering, volgens wie Nicaragua het komend voorjaar Russi sche gevechtsvliegtuigen krijgt. De functionaris, die anoniem wenste te blij ven, verklaarde verder dat Nicaragua binnen af zienbare tijd de „supermo gendheid van Midden- Amerika" zal zijn. De huidige Amerikaanse rege ring voert een harde propa- ganda-campagne tegen de Sandinistische regering in Ni caragua, waar twee en een half jaar geleden dictator So- moza door het volksverzet werd verjaagd. De regering- Reagan ageert tegen de pro- Russische politiek die Nicara gua zou volgen, spreekt voort durend over communistische invloeden en neemt het ex- president Carter zeer kwalijk dat hij dictator Somoza liet vallen toen diens bewind door de Sandinisten omver werd geworpen. In de afgelopen maanden is al een aantal malen met een Amerikaans militair ingrijpen in Nicaragua gedreigd. Vol gens Washington is het land een verzameloord van „Oost duitsers, Cubanen, Bulgaren, Noord-Koreanen, Russen en leden van de PLO". BONN Het Westduitse kabinet heeft gisteren beslo ten de immigratie van familieleden van (niet-Europe- se) gastarbeiders in de Bondsrepubliek af te remmen. Daartoe zullen voorstellen worden gedaan aan de rege ringen van de verschillende deelstaten. Deze voorstellen houden in dat in de toekomst de leeftijdsgrens van kinderen van gastarbeiders die naar de Bondsrepubliek mo gen komen wordt verlaagd van 18 naar 16 jaar. Zij mogen echter niet komen, als een van de ouders in het buitenland blijft. Bo vendien mogen echtgenoten van gastarbeiders zich pas in de Bondsrepubliek vestigen als de man of vrouw al minstens acht jaar in Westduitsland werkzaam is, minstens 18 jaar is en als hun huwelijk al langer dan een jaar bestaat. Dit laatste is vooral bedoeld om het toenemende misbruik van „schijnhuwelijken" tegen te gaan. Tot deze maatregelen is beloten met het oog op het groeiend aandeel van buitenlanders in de Duitse bevolking en de vrees dat dezen daardoor steeds moeilijker te integreren te zijn. Op dit moment komen er jaarlijks 200.000 buitenlanders bij, voorname lijk als gevolg van familiehereniging (een stop op de komst van gastarbeiders bestaat al veel langer). In totaal zijn er nu circa 4,6 miljoen buitenlanders in de Bondsrepubliek waarvan ruim een miljoen kinderen onder de zestien jaar. Als de huidige ontwik keling zo verder gaat, zouden volgens berekeningen in het jaar 2000 meer dan zeven miljoen mensem-in West-Duitsland buiten lander zijn, met alle sociale gevolgen van dien. Van diverse kan ten wordt kritiek op deze maatregelen geoefend, met name in verband met het in de grondwet vastgelegde recht op bescher ming van het gezin. Als alternatieven worden genoemd een gro tere bestrijding van allerlei misbruik alsmede het aantrekkelij ker maken van een terugkeer naar het geboorteland, bijvoor beeld door bij vertrek betaalde AOW-premies in geld uit te ke ren. AMI VAN VREE IIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIII1IIIIIIIIIIIIII11IIIUIIIIIII1 Argentinië kan atoombom maken LONDEN Argentinië zal eind 1982 zijn eigen atoombom heb ben en daarmee Brazilië verslaan in de strijd om wie in Latijns Amerika het eerst kernwapens maakt. Dit schrijft het vooraan staande Engelse blad New Scientist. Volgens het blad heeft Argentinië in het geheim een opwer kingsfabriek gebouwd in de buurt van het internationale vlieg veld van Buenos Aires. Amerikaanse inlichtingendeskundigen zijn van mening dat Argentinië al een raket aan het testen is die met kernkoppen uitgerust kan worden. Argentinië heeft beves tigd dat het land in staat is een atoombom te maken. Het land sprak echter tegen dat het daarmee bezig is.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11