Als 't zwart is, is 't olie I deTijd Billy's Bier kost verzamelaars fortuinen fm 99 WarschauPact wil verder terug met kernwapens dan Brezjnev HP BÉ AFNEMERS EN LEVERANCIERS GETUIGEN IN UNISER-PROCES Ambtenaren leveren in voor meer werk i BUITENLAND BINNENLAND LHDSE COURANT DONDERDAG 3 DECEMBER 1981 PAGINA 101 BREDA „Als 't zwart is, is 't olie". Onder dat motto kocht een hande laar in aardolieprodukten uit Bergschenhoek in 1979 .tonnen schadelijke brand stoffen op van het in een milieuschandaal verwik kelde chemisch afvalver werkingsbedrijf Uniser in Moerdijk. Het voor de ge zondheid zeer gevaarlijke spul verkocht hij als stookolie door aan Belgi sche tuinders, die er hun verwarmingsketels mee vulden. De oliehandelaar was gisteren, evenals een aantal ex-werkne mers van Uniser en een hand vol personeelsleden van Gulf Oil, door de rechtbank in Bre da opgeroepen te getuigen in het proces tegen de vijf voor malige Uniser-directeuren. Dezen staan terecht voor een waslijst van criminele feiten, waaronder het illegaal lozen van chemisch afval in de Ne derlandse wateren, oplichting van afnemers en leveranciers, en het op grote schaal ontdui ken van de Wet Chemische Afvalstoffen. Op de derde dag van de Uni- ser-affaire werd duidelijk hoe slecht de partijen, waarmee het concern in het verleden zaken deed, op de hoogte wa ren van de dubieuze handel en wandel van het afvalverwer kingsbedrijf. Of kneep men gewoon een oogje dicht als het President mr Van der Plas (m), van gisteren illegale handelingen betrof Hoe is het anders te verklaren, dat de directeur van de Wizo Beheer bv uit Bergschenhoek zelfs na twintig jaar praktij kervaring nog altijd geen druppel stookolie van een chloorhoudend oplosmiddel weet te onderscheiden Voor deze zakenman is alles olie officier van justitie mr Koops en een getuige tijdens de procesdag wat zwart is en als variant daarop óók nog alles wat brandt, liet hij een stomver baasde rechtbank weten. Het middel Fuel A, dat Uniser aan hem verhandelde, was rijk aan chloorkoolwaterstoffen en er zat geen spat minerale olie in. De handelaar bracht het op de markt als goede stookolie, on- Geen plaats De leveranciers bakten ze soms al even bruin. Gulf Oil bijvoorbeeld. De maatschappij had één van de Uniser-doch- ters, Recycling Terminal Moerdijk bv (RTM), in februa ri '80 een grote hoeveelheid teer- en olieafval verkocht, die moest worden vernietigd. Uni ser reed de 200 ton chemisch vuil in tankautos's naar het overslagbedrijf Beatrixhaven in Limburg, waar het met een vaste brandstof werd ver mengd tot slamkolen. Dat werd daarna gewoon weer in de handel gebracht Dit terwijl Uniser noch Beatrixhaven de verplichte WCA-vergunnig hadden, die nodig is voor het opslaan en verwerken van dergelijke afvalstoffen. Vol gens hoge werknemers van Gulf Oil, die gisteren moesten getuigen, zou het bedrijf met de rug tegen de muur hebben gestaan, omdat men het mi- lieuvijandige residu nergens anders kwijt kon. Het Afval verwerkingsbedrijf Rijnmond (AVR), waar men gewend was te dumpen, had op dat mo ment namelijk geen plaats over, zo luidt het argument van Gulf Oil. Een ander argument van de multinational was dat men het alternatieve verwerkingspro ces van Uniser niet als een echte wanprestatie zag. Had men geweten dat het goedje zou worden doorverkocht, dan zou het hooguit iets in de afge sproken prijs hebben ge scheeld. Hoewel een Gulf-man direct verklaarde dat Uniser toen in feite al elke prijs had kunnen vragen. „Het kon ons niet veel schelen, als we het maar kwijt waren". „Illegaal?" De president van de rechtbank, mr L. van der Plas, vroeg er nog naar. Vol gens Gulf Oil niet. In het defi nitieve verkoopcontract had de oliemaatschappij namelijk geen strikte afspraak met Uni ser gemaakt, dat het afval „le gaal" moest worden verwerkt. Hooguit dat het in vaten dien de te worden opgeslagen en daarna vernietigd. Met dat verkoopcontract kwamen de advocaten te elfder ure op de proppen. Het pleitte in feite Gulf Oil vrij of maakte het net zo schuldig. Er was immers niets anders afgesproken dan het afval te vernietigen. Waar, hoe en wanneer speelde daar bij geen enkele rol. „Dat de rechter-commissaris dit tijdens het vooronderzoek over het hoofd heeft gezien". De raads lieden drongen er bij de recht bank dan ook onmiddelijk op aan de hele zaak opnieuw uit te zoeken. „Deze affaire we melt van de lacunes, aldus een van de raadslieden. De recht bank ging evenwel niet in op het verzoek van de verdedi ging- Meineed Een andere reden om de straf zaak naar de rechter van in structie terug te verwijzen, was volgens de advocaten het feit dat de oliehandelaar uit Bergeschenhoek 's morgens een meinedige verklaring had afgelegd. De man beweerde dat hij wel eens een monster van Fuel A had genomen en daarin water had aangetrof fen. Volgens de advocaten loog de getuige, omdat er in dat middel nu eenmaal geen water De verdachtenbank in de Uniser-zaak kan zitten èn omdat de getuige niet deskundig genoeg zou zijn voor het nemen van een der gelijke proef. Gisteren werd verder nog een aantal ex-werknemers van Uniser door de rechtbank ge hoord in verband met de be dreigingen aan het adres van een hunner door technisch di recteur S. De directeur-labo rant had een operator eind 1980, na een inval van de poli tie, gevraagd alle overzie van illegale lozingen te vei tigen. Als hij dat niet dan zou er wel eens wat zijn dochtertje kunnen g^ ren. S. ontkent hem oo| hebben bedreigd. De opei] van zijn schoonouders. 1 De zaak wordt vrijdag vb gezet PETER VIER; BOEKAREST De landen van het Warschau Pact willen ver der gaan dan de Sovjet-Unie in het terugdringen van de kern wapens voor de middellange afstand uit Europa. In de slotver klaring van hun bijeenkomst gisteren in Boekarest wordt gezegd dat de oostblok-landen een oplossing voorstaan die beide par tijen oost en west ertoe brengt volledig af te zien van alle soorten kernwapens, die gericht staan op Europese doelen. Sovjet-leider Leonid Brezjnev was tijdens zijn bezoek aan West- Duitsland in zijn voorstellen voor vermindering niet verder ge gaan dan het aanbod eenzijdig een aanzienlijke vermindering aan te brengen van het aantal raketten voor de middellange af stand in het Europese deel van de Sovjet-Unie uit te voeren, en onder de voorwaarde dat er geen enkel nieuw Amerikaans wa pen wordt geplaatst. In Boekarest wordt erop gespeculeerd dat Roemenië verant woordelijk zou kunnen zijn voor deze nieuwe stellingname van het Warschau Pact. Roemenië was het enige land in het Oost blok dat het aanbod van de nul-optie van president Reagan hal verwege vorige maand niet bijvoorbaat van de hand wees als propaganda. Roemenië wees niet alleen niet Reagans aanhad af, maar drong ook aan op terugtrekking van de raketten van de Sovjet-Unie, zonder overigens dit land bij name te noemen. Of mogelijk de wens om dit land weer meer op een lijn te krijgen met de andere landen van het Warschau Pact verantwoordelijk is geweest voor de passage in de slotverklaring wordt niet uitge sloten geacht. In New York heeft de Amerikaanse minister Weinberger van defensie in een lezing gezegd dat de omvang van de vredesbe weging in Europa het succes van de Russische politiek bewijst die gericht is op het verbreken van de gemeenschappelijke ban den tussen de vrije naties. De minister weet verschillen van mening tussen de NAVO-part- ners aan verschillen in binnenlandse druk. Hij waarschuwde dat de noodzaak eensgezind te blijven tegenover een gemeenschap pelijke dreiging niet uit het oog mag worden verloren. BANENPLAN ABVA/KABO: UTRECHT De ambtenarenbond ABVA/KABO is bereid één procent van het inkomen in te leveren, als in ruil daarvoor 20.000 nieuwe banen in de overheidssector worden geschapen. De bond meent dat haar banenplan een welkome aanvulling kan zijn voor het banenplan van minister Den Uyl, dat alge meen als „te mager" wordt aangemerkt. Met de realisering van 20.000 banen is 1,1 miljard gulden ge moeid, zo heeft de bond berekend. Eén procent van het ambte- narenloon zou de helft van dat bedrag kunnen financieren. De andere helft moet de overheid bijpassen. Ook de Grontmij heeft een banenplan ingediend. Deze maat schappij wil de komende vijf jaar 54.000 woningen aansluiten op de riolering. Dat zou werk geven aan zestienhonderd man. De kosten: 575 miljoen gulden, zouden ten laste moeten komen van het gemeentefonds. Navelstaren ROTTERDAM Het is een slechte zaak dat wetenschappelijk personeel van universiteiten en hogescholen nauwelijks door stroomt naar het bedrijfsleven en de overheid. Bovendien is het evenwicht tussen onderzoek, onderwijs en dienstverlening van de universiteit aan de samenleving onvoldoende. Het hoger on derwijs doet te veel aan navelstaarderij, aldus staatssecretaris Dik van economische zaken op een bijeenkomst in Rotterdam. Wetenschapsbeoefenaren houden zich te veel bezig met onder wijs en te weinig met onderzoek en uitstraling van hun kennis ten dienste van de maatschappij. Fregat in dienst Op de werf van Wilton Fijenoord in Schiedam is gisteren het fre gat Philips van Almonde officieel in dienst gesteld. Dat ging ge paard met het traditionele driewerf „Hoezee" van de volledig aangetreden bemanning. WASHINGTON In de ad vertentierubrieken van de Amerikaanse kranten duiken momenteel regelmatig aanbie dingen op voor Billy's Bier. „In prima staat, 175 dollar voor zes blikjes", luidt een ty pische tekst Na vele kranten te hebben uitgepluisd, weet ik: voor die prijs beslist een koop je. Sommige verkopers ver wachten minstens duizend dollar per blikje te krijgen. Met Bjlly's Bier wordt natuur lijk een van de weinig overge bleven herinneringen aan het Carter-tijdperk bedoeld, het bier dat door zijn broer Billy werd gespon se rd. In 1977 leek het vertrouwde gezicht van Billy als prototype van de ge zellige bierdrinker uit Georgia een absolute garantie voor commercieel succes. De ver koopcijfers waren in ieder ge val zo veelbelovend dat som mige bierbrouwerijen al snel een nieuw biersoort op de markt brachten dat naar hem was vernoemd. In een mum van tijd versche nen er reclamespots met een vrolijk lachende Billy die zon der problemen flinke pullen van het gele vocht achterover sloeg. Maar helaas kwam het publiek er al snel achter dat het bier verschrikkelijk smaakte. De verkoop liep te rug en de produktie werd stopgezet Wie echter had ge dacht dat het Amerikaanse ka pitalisme voor een gat te van gen was, had het mis. Het Handboek voor de Succesvolle zakenman bepaalde dat Billy's Bier als verzamelobject nu de tweede fase van het succes in ging. En inderdaad, uit de opeen volgende ad verten ties blijkt dat de prijzen razendsnel omhoog gevlogen zijn. Mo menteel wordt in Calif om ië voor zes blikjes al dnedui dollar gevraagd. En hier begint de derdt van het Amerikaanse kq lisme. Voor zover men wu er geen vraag naar het c Dus als je graag een Billy's Bier wilt hel een bierbrouwerij i na (Kentucky) je zoveel je hebben 1,50 dollar per blikje, 3,75J lar per zes blikjes. r Maar wie plaatst dan al dik verten ties? Niemand sc|e het te weten. k HAROLD JACKSON A GUARD I De strijd om de ambtenarensa larissen staat bij de Haagse Post in het middelpunt van de belangstelling. Verdienen de ambtenaren nu echt zoveel? Het blad deed een onderzoek en daaruit blijkt zonneklaar dat een ambtenaar stukken beter af is dan zijn collega met hetzelfde werk in het particu liere bedrijfsleven. Er gaat echter iets veranderen, al ligt dat politiek bijzonder moeilijk. De conclusie van de Haagse Post: „Al met al komt uit het troebele beeld dat de politici ons voorschotelen naar voren dat Jan Dutman en zijn colle ga's inderdaad een harde strijd tegemoet gaan". De werkne merscommissaris, een vooruit geschoven post van de onder nemingsraad, is op de eerste plaats commissaris van een be drijf. Toch een man met macht ten gunste van de werkne mers. Prof. W.H.J.Reynaerts, commissaris van Fokker, Hoogovens en ENNIA over die macht: „Heeft de commissaris macht, ik denk van wel. Af hankelijk van zijn prestige zijn argumenten zijn achterban en van de directie. Als de di rectie niet zorgt voor goede in formatie loopt het mis. Zodra de commissaris merkt dat het daaraan schort moet hij hard zijn. Vaak ontstaat dan een crisis maar dat risico moet hij nemen want het belang van de onderneming staat op het spel en hij is ingehuurd om dat te dienen". De „madonna van het middenpad" zo noemt de Haagse Post de Engelse so ciaal-democrate Shirley Wil liams, die mogelijkerwijs de ondergang van het tweepar tijen systeem teweeg brengt Zou zijn derde partij het ha len? Ook financieel? De Haag se Post: „Financieel kan het voor de SDP ook moeilijk worden. De vakbonden heb ben altijd Labour gefinancierd, het bedrijfsleven de conserva tieven. Maar in de City van Londen, het centrum van het bank- en zakenleven, is men niet zo te spreken over Marga- Thatcher. In financiële» ËEfÉifl ret Een zich geen raad wetende man prijkt op de voorpagina van Elseviers Magazine. De hypotheekellepde heeft toege slagen. Veel mensen hebben in een tijd dat de hypotheekrente laag was een te dure woning gekocht Ze bezwijken nu on der de last Drs. H. van Her wijnen van de Vereniging Ei gen Huis: „Dagelijks stromen hier de noodkreten binnen van mensen die geen kant meer uit kunnen". Een enquê te onder zijn leden wees uit dat er van de 100.000 42.000 in zware problemen verkeren. Bij 12.000 bewoners van een eigen huis staat het water echt tot aan de lippen. Hij zegt: „En dat zijn dan de hoofdzakelijk de mensen die zich vijf jaar geleden lieten overtuigen door de overheidspropaganda dat de aanschaf van een woning in de premiesfeer het wonderw- middel was tegen woningnood en inflatie. Maar nu laat die zelfde overheid de mensen in de kou staan". Het zilveren dak werd een loden last Wat levert de toverdoos van Joop den Uyl op?, vraagt Ijet blad zich af. Bijzonder weinig is de conclusie. „Het beleid van Den Uyl deugt dus niet Maar om dat het overleg met de sociale partners toch niets oplevert kan de politiek revanche ne men. Den Uyl ontkomt niet aan een loonmaatregel, de re geringspartijen CDA en D'66 kunnen misschien in de Twee de Kamer laten horen waarom hun ministers er het zwijgen toe deden". Ook Elsevier wijdt ruim aandacht aan de eclatan te overwinning van Shirley Williams. Het huidige politie ke systeem in Engeland wan kelt: „De aardbeving die vori ge week in Crosby plaats vond rommelt nog steeds voort Het is mogelijk dat zij wat kal meert tegen de tijd dat de En gelsen een nieuwe regering moeten kiezen, „maar", zo be weert The Observer, „zeker niet genoeg om het huidige po litieke systeem in Engeland te garanderen"". Tien jaar gele den overleed Godfried Bom- ans. Het eerste deel van een Het weekblad De Tijd ging op stap met het „tuig van F.C. Den Haag", geen gemakkelijke jongens, die met gevaarlijke bommen gooien. De Tijd deed echter wel een vreemde erva ring op: „De provocaties kwa men van de Spoorwegpolitie". Het verhaal van een F.C.Den Haag-fan: „Ik kreeg hand boeien om en daarna ging die man mij op mijn voeten sprin gen. Hij zei er bij: als je au zegt krijg je met deze knuppel. Ik heb natuurlijk ook met die knuppel gekregen. Hij dreigde zijn hond op me af te sturen". De katholieke intellectuelen zijn er in Nederland met de kerk vandoor gegaan in de verkeerde richting. Dat vindt de jezuiet dr. J.Bots die het boek liet verschijnen 60 Jaar katholicisme in Nederland. In een interview zegt hij: „Pseu- do-profeten herken je aan hun consumptief gedrag: ze vech ten het celibaat aan en geven het op, ze willen geen kinde ren en staan toegeeflijk tegen over abortus. Zoals het evan gelie zegt: je herkent ze aan hun schapevacht, hun wollig taalgebruik en hun slechte vruchten. Ze beweren achting te hebben voor het celibaat als een genadegave, maar onder mijnen intussen de liefde er voor. Net zo ondermijnen ze de huwelijkstrouw met vroom klinkende leuzèn als trouw- ian-jezelf en bevrijding-van- krampachtigheid". Een paar jitspraken van Hedy d'Anco- na, staatssecretaris van Eman- ripatiezaken: „Ik zou het heel lammer vinden als ik het fe minisme had gemist Ik kan er even vaak om huilen als om lachen"; „Vrouwen zijn nor male mensen, ze worden al leen maar bijzonder omdat de maatschappij verkeerd is inge richt"; „Dat je in de politiek, in de wetenschappelijke we reld, in het bedrijfsleven zo weinig vrouwen op belangrij ke po§ten ziet wordt voor een deel veroorzaakt door het feit dat vrouwen zich veel minder vaak in dat informele circuit ophouden. Wie dat wel doet gaat net zo'n soort leven leiden als mannen, is nooit meer thuis en heeft geen tijd meer voor een privéleven". htrxxmo 11 nedettane Naast zware kost als „discrimi natie in Nederland" deze week in Hervormd Nederland een luchtig gesprek met de Sinter klaas van Amsterdam, de ar chitect Gerard Klerk. Een maal kwam hij echt uit Spanje. Hij vertelt: „Ik ben er in bur ger naar toe gegaan en gelei delijk werd ik Sinterklaas. Er werd onder andere een toer door Alicante gemaakt, dat had een heel ander effect dan een intocht in Amsterdam: de Spanjaarden die op straat ston den begrepen er niets van. Vooral oudere vrouwen dach ten dat ik een echte bisschop was, ze knielden en wilden mijn ring kussen. Ze meenden dat zo serieus dat je niet mocht lachen". Hervormd Nederland geeft ook beschamende voor beelden van de discriminatie. Een ervan gaat over een 37-ja- rige Surinaamse in Amster dam: „Een controleur in de Metro zei twee weken geleden tegen haar. „Jullie Surinamers zijn wel snel om een uitkering bij de Sociale Dienst te bema- chigen, maar niet zo snel als je een tramabonnement moet vernieuwen". Haar weekabon nement was een paar minuten verlopen: het was op maandag na 12 uur 's middags; ze had zich gehaast voor 12 uur thuis te zijn, maar de tram had ver traging". Veel aandacht ook voor de wapenbeheersings be sprekingen inn Genève. Her vormd Nederland neemt de Amerikaanse onderhandelaar Nitze onder de loep, die altijd een voorstander is geweest van bewapening. Het blad zegt dan ook te zien: „een hele reeks netelige problemen, waaruit het duidelijk wordt dat zelfs wanneer Nitze wa penbeperking en ontwapening een goed hart toedraagt, de kans op s cces niet bijster groot is". Joop den Uyl haalt de voorp, gina's weer, althans van Vj Nederland deze week. Op vraag of nog grote nieuwe b zuinigingen mogelijk zijn de sociale uitkeringen zegt h' „Sociale Zaken heeft een W paald ombuigingsprogramn aanvaard, daaraan hebben de handen vol. Ik ben niet b reid onder ogen te zien om uitkeringen los te koppelt van de lonen en dat beteke1 dat daarmee de mogelijkh den, maar vooral de onmog lijkheden al zijn aangegeveH De Amerikanen hadden er b lang bij dat Sadat verdwee Dat is de mening van et hoofdredacteur van een Frankrijk verschijnend bl^ voor Afrikaanse ballinge: Over de moord: „Hij is ve^ moord door de hand van Ar bieren, maar wat zat h brein? Ik zeg alleen dat Amerikanen er belang bij ha den dat Sadat verdween en vraag me af waar de 20.01 dollar aan splinternieuw bankbiljetten vandaan kW men, die zijn aangetroffen l sjeik Omar Achmed Abd Rahman de leider van de si menzweerders. De geschied nis van complotten en gehé me diensten wordt altijd pl twintig jaar later geschreverl Verder een interessante repq tage over de Zuid Afrikaan! geheime dienst, die wel d zeer ruim gebruik maakt vi afluisterapparatuur en vi zwarte agenten. Een ex-spii zegt „Dat betekent dat er 1 Boss - de Zuid Afrikaanse g heime dienst - tenminste 3 zwarten in volledige dier werken. Daarbij zijn niet inb grepen de honderden zwart* door het hele land die fr lance verklikkers zijn en i leen betaald wordt voor wat aanbrengen". En dan zo ma terzijde: „Straks sturen 1 twee satellieten in een del baan rond de aarde". E „Volgens een dokter in Aij hem is het ziekteverzuim I Nederland tienmaal hoger dl in landen met malaria en tj Het zal toch niet komen omd die landen nog niet zijn verd ven van de dokters?" De kle renbijlage gaat deze week ov Godfried Bomans

Leidse Courant | 1981 | | pagina 10