Ceidóe 0011/tcwii Poolse politie bestormt brandweer academie Tweede Kamer bezorgd over rechtsongelijkheid Den Uyl premier tijdens verblijf van Van Agt in ziekenhuis Si if P Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Woensdag 2 december 1981, 72e jaargang no. 22133 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND I TV-TIPS HET WEER Het tv-spel „De brief" over een relatie tussen twee levens lang verliefden op Ned. I om 20.00 uur. Op Ned. II om 18.59 uur „Pubertijd" met de school als vrijheidsberovende instel ling, om 19.25 uur „Kenmerk" over de vrije meningsuiting van Jan Soldaat en om 21.15 uur Info-show. Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Mini mumtemperatuur omstreeks 4, middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zwakke tot matige wind. Morgen zon op: 8.29, onder. 16.30 uur. Schev. hoogw.: 6.51 en 19.07 uur; laag: 2.07 en 14.43 uur. SL00PG0UD 13a" per gram legitimatie verplicht. Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden Verdeeldheid over Israëlisch - Amerikaans akkoord TEL AVIV De Israëlische mi nister van defensie, Sharon, heeft zijn bezoek aan Was hington voortijdig afgebroken om tijdig aanwezig te kunnen zijn in het Israëlische parle ment als daar gestemd wordt over het maandag met de VS gesloten militaire akkoord. Vandaag zal in de knesseth ge stemd worden over de motie van wantrouwen, die door de Israëlische oppositie-partijen is ingediend uit protest tegen het nieuwe strategische samen werkingsverband tussen Israël en de VS. Sharon zei na het onderhoud gisteren met de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Haig, dat het militaire ak koord Israël internationaal in een nieuwe positie zal plaat sen. Het militaire akkoord is het eerste van zijn aard dat tussen Israël en de VS tot stand is gekomen. Sharon ver klaarde gisteren, dat aan het akkoord een „geheime kant" zit. Hij wilde hierover niet uit weiden. De Sovjet-Unie heeft over het militaire akkoord tussen Israël en de VS gezged, dat „het de spanning in het Midden-Oos ten zal opvoeren en dat het de oplossing van een rechtvaardi ge oplossing van het Midden- Oosten conflict moeilijker zal maken". Het militaire verdrag is duidelijk tegen de Sovjet- Unie gericht. Het Russische persbureau TASS liet weten, dat het akkoord „probeert de Arabische landen angst aan te jagen met de fameuze Sovjet- dreiging". Pagina llrArabische landen verwerpen Israëlisch-Ameri- kaans akkoord Maximum snelheid bebouwde kom mag lager DEN HAAG Gemeenten mogen gaan experimenteren met het verla gen van de maximum snelheid in de bebouwde kom. De gemeentebesturen kunnen desgewenst een lagere snel heid dan vijftig kilometer per uur voorschrijven. Voorwaarde is wel, dat de weg zélf niet uitnodigt harder te Lijden dan het aangegeven maximum n de weggebruiker de verlaagde maximumsnelheid als begrijpelijk en aanvaardbaar kan opvatten. Dit heeft minister Zeevalking van Verkeer en Waterstaat een aantal gemeenten ichriftelijk laten weten. Actievoerders Dodewaard willen schadeclaims betalen DODEWAARD De vijftien tot twintig boeren en particulieren die in september schade hebben gele den bij de massale blokkade van de kerncentrale in Dodewaard, zullen schadeloos gesteld worden door plaatselijke actievoerders. Dit heeft de basisgroep „Atoomenergie, nee bedankt" gisteren bekend ge maakt. Volgens de groep is inmid dels voldoende geld ingezameld om alle schadeclaims te betalen. „Bladenmannen" vrezen halvering werkgelegenheid OUDORP De 850 wederver kopers van bladen die worden uit gegeven door het VNU-concern heb ben een vereniging opgericht ter be scherming van hun belangen. Zij vrezen dat de helft van hen binnen kort geen werk meer heeft nu de VNU een nieuw distributiesysteem wil invoeren. Het aantal verkoop punten in het land zal daarbij on geveer gehalveerd worden. Volgens de VNU krijgt de lezer zijn blad vaak te laat; tussen verschijnen en bezorging zou soms een hele week zitten. Politie vindt anti- joodse pamfletten OPSTERLAND De politie in het Friese Opsterland speurt sinds enkele dagen naar een zestal jongeren die in de bossen in de omgeving gevechtsoefe ningen hebben gehouden in militair tenue en de Hitlergroet brengen. Een hunner, een 22-jarige inwoner van Drachten, is aangehouden. In zijn wo ning werden affiches met de tekst „Koop niet bij joden", een alarmpistool, stickers van de Nederlandse Volksunie en hakenkruizen gevonden. Met dit wapen werd in het weekeind een jach topziener bedreigd, die de groep som meerde het bos te verlaten. Nederland wil EK en WK voetbal organiseren ZWOLLE De KNVB gaat serieuze pogingen onderme nen om de eindstrijd van het Europees voetbalkampioen schap van 1988 en het wereldkampioenschap van 1990 te organiseren. Voor het EK gaat de bond zich binnenkort daadwerkelijk kandidaat stellen. In het ge val van het WK zou de orga nisatie samen met België aan de FIFA worden aangebo den, net als dat voor 1978 ge beurde toen het erop leek Voorzitter Jo van Marie van de KNVB over de plannen: „Nederland heeft sinds de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam geen enkel groot evenement op sportge bied meer binnen zijn lands grenzen, gehad. Daarom denk ik, dat we voor beide toernooien een grote kans maken. En waarom zouden relatief kleinere landen zoals wij de organisatie van een EK en WK niet aankun nen? Organisatorisch hebben we in het verleden bewezen ons mannetje te staan". De Zwollenaar verwees ook naar de verbeterde ver standhouding tussen de KNVB en de UEFA (Euro pese voetbalfederatie). „Het feit dat Nederland in mei de finale van Europa Cup I mag organiseren is daar een bewijs van", aldus Van Mar ie. Nieuwe raming valt hoger uit CBS: Nederland naar de 15 min inwoners DEN HAAG Nederland zal in het jaar 2000 tussen de 15,3 en zestien miljoen inwoners tellen. Dit is 1,0 tot 1,7 miljoen méér dan de bevolking nu telt. Dit blijkt uit een gisteren ge publiceerde bevolkingsprogno se van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De nieuwe voorspelling van het CBS valt ongeveer 600.000 mensen hoger uit dan de ra ming van 1976. Volgens het bureau is dat een gevolg van een hoger verondersteld vesti gingsoverschot voor de buiten landse migratie en een lager verwacht sterftecijfer. Uit de raming blijkt voorts, dat de be volking niet alleen zal toene men maar tegelijk sterk ver grijst. Naar verwacht wonen rond de jaarwisseling 2,1 mil joen bejaarden in ons land, te gen 1,6 miljoen nu. In percen tages uitgedrukt een toene ming van 11,5 naar 13,5. Thermen van Caracalla zwaar bouwvallig ROME Toeristen in Italië zullen in de zomer van '82 moeten afzien van een bezoek aan opera-opvoeringen in de Thermen van Caracalla in Rome. De muren van het theater, dat dateert uit 217 na Christus en werd gebouwd onder keizer Caracalla, zijn zo bouwvallig dat de veiligheid van de bezoe kers niet meer gegarandeerd kan worden. Dé man, die voor het archeolo gische bezit van Rome verant woordelijk is, Adriano la Regi- na, heeft als alternatief voor gesteld, dat de opera's, die elk jaar duizenden Romeinen en buitenlanders lokken, opge voerd worden op een naburig terrein. De Thermen van Caracalla, die in het oudheidkundige hart van Rome liggen, worden momenteel gerestaureerd. .De kosten voor dit jaar alleen al bedragen een miljard lire. 'en vogel heeft zich in een tarfighter genesteld. De starfighter kon het ondanks ten brandje nog redden. LffTEM H04 Or ETEN I I Orkestleider (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een grote meerderheid van de Tweede Kamer maakt zich ernstige zorgen over de onduidelijk heid en ongelijkheid die in Nederland bestaat bij de toepassing van het recht. Vaak worden in verschillen de delen van het land voor dezelfde delicten uiteenlo pende straffen opgelegd. Ook wordt in bepaalde arron dissementen gemakkelijker besloten een bepaald ver grijp niet te vervolgen dan in andere arrondissemen ten. Dit laatste is vaak een gevolg van gebrek aan per soneel bij politie, de rechterlijke macht en het gevan geniswezen. Bij de behandeling van de Justitiebegroting drong de Kamer er gisteren vrijwel unaniem bij minister De Ruiter (Justitie) op aan, maatregelen te nemen waardoor de rechtsongelijkheid ver dwijnt. De minister ondervond in de Kamer veel waardering voor het feit dat er volgend jaar extra personeel wordt aange steld bij de politie en in de rechtbanken en gevangenissen. Al leen de PSP-fractie was het niet eens met de uitbreiding van het aantal gevangenbewaarders. Volgens de PSP moet het geld dat daarvoor is bestemd worden gebruikt ter versterking van de bu reau's voor rechtshulp. Boyd Bachmann overleden IIEUWKOOP Vrij onverwacht is orkestleider Boyd Bach- I nann in zijn woonplaats Nieuwkoop overleden. Hij werd 72 jaar. I )e op 18 oktober 1909 in Kopenhagen geboren musicus heeft 16 I aar lang met een eigen orkest in Nederland gewerkt en genoot [rote vermaardheid in het amusementsgenre. In de ivijftiger jaren verlegde hij zijn terrein naar Scandinavië Hi Duitsland, waar hij optrad in one-man-shows, voor de t.v. merkte en ook filmde. Maar zijn 'thuis' bleef Nederland zijn touw was Nederlandse al woonde hij hier soms maar enkele 'eken achtereen. ioyd was behalve een goed muzikant ook een groot komisch ta rnt. Met zijn uiterst plooibare gezicht kon hij alles uitdrukken, lij slaakte tussen het spelen door de vreemdste kreten de zaal in a zijn publiek vond dat heerlijk. k crematie is op vrijdag 4 december om 12.00 uur in het crema- Drium Eikelenburg, Eikelenburglaan 7 te Rijswijk. V Koningin volgt kamerdebat Vanuit de loges hebben koningin Beatrix en prins Claus gisteren enige tijd de de batten in 's lands verga derzaal over de begroting voor justitie gevolgd. Het was een on derdeel van het werkbezoek van het koninklijk paar aan de Tweede Kamer, „een historisch moment" vol gens de woor den van kamer voorzitter Dol man. „Sinds 1904 is het niet meer zo dat de regerend vorst in dit gebouw komt om een zit ting van de Sta- ten-Generaal te openen. Ditmaal komt u hier op een normale ver gaderdag". (Zie verder pagi na 9) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Uyl gaat de komende we ken optreden als premier. Als eerste vice-premier neemt hij het roer over van premier Van Agt die zoals in een deel van onze editie van gisteren ver meld aan het einde van deze week moet worden opgenomen in het Radboudziekenhuis in Nijmegen voor een operatie aan spataderen. Vervolgens neemt Van Agt een korte vakantie. Hij wordt pas over ruim een maand in politiek Den Haag terug verwacht. Een en ander betekent dat het grote algemeen politieke en fi nanciële debat in de Eerste Kamer voorlopig niet zal doorgaan. Senatoren van CDA en VVD, die in de Eerste Kamer samen de meerderheid hebben, voelen er niet voor dit debat te houden buiten de aanwezigheid van de leider van het kabinet. Zij willen het daarom uitstellen tot Van Agt weer terug is. De debatten in de Tweede Kamer gaan wel gewoon door. De algemeen politie ke ronde is daar al geweest en volgende week wordt het grote financiële debat gehouden. Daarbij gaat de Kamer echter in de slag met de minister van financiën, Van der Stee. Premier Van Agt woont vanavond nog wel het overleg met de werkgevers en werknemersorganisaties bij in de Stichting van de Arbeid over het loonbeleid van volgend jaar. De kans bestaat echter wel dat er een loonmaatregel moet worden genomen, ter wijl Den Uyl behalve als minister van Sociale Zaken ook als premier optreedt. Bij ontstentenis van Den Uyl zal de tweede vice-premier, minister Terlouw, als leider van het kabinet op treden. Volgens de rijksvoorlichtingsdienst regelen beide heren het waarnemen van Van Agt in goed onderling overleg. Caravan brandt uit NOORDWIJK Het gehele interieur van een caravan aan de La Basse Cournaenstraat in Noordwijk is vanmorgen kort na vijf uur verbrand. De be woners van de caravan, een gezin met twee kinderen, kon tijdig ontkomen. De caravan dient als tijdelijke huisvesting van de bewoners van een huis waar renovatie- werkzaamheden worden uit gevoerd. Vermoedelijk door oververhitting van de kachel brak rond vijf uur brand uit. Het gezin werd wakker door de rookontwikkeling. Het is thans tijdelijk ondergebracht bij kennissen. Zowel de ge meente, eigenaar van de cara van, als het gezin is tegen de schade verzekerd. Voor duizenden guldens gestolen LEIDEN Uit een woning in de Jan Luikenstraat is maan dag voor enkele duizenden guldens aan artikelen gestolen. Onder meer 'werden ont vreemd twee bontjassen, siera den, een geldkistje zonder in houd, een muntenverzameling en veertig cheques. Het geld kistje is inmiddels in Amster dam teruggevonden. Hoe de inbrekers de woning zijn bin nengekomen, is nog niet be kend. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Man gedood door transportband HILLEGOM De 41-jarige H. Sikier uit Hillegom is gis termiddag overleden aan de verwondingen die hij opliep, toen hij bekneld raakte in een transportband. De man maakte rond half vijf de transportband schoon van de morteldoseermachine in een bouwmaterialenfabriek aan de Ringvaart in Hillegom. Hij raakte bekneld tussen de lopende band. De Hillegom- mer overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Hij laat in Hillegom een vrouw en drie kinderen achter. fBSBomm WARSCHAU De Poolse oproer politie heeft vanmorgen de militaire branweeracademie in Warschau be stormd, waar brandweerofficieren- in-opleiding al acht dagen een be zettingsactie volhielden. Ooggetui gen zeiden dat de voordeur werd geforceerd^en dat een helikopter op het dak van het gebouw was ge land. In de vroege morgen waren er in de omgeving van het gebouw al ver sterkingen van de politiemacht aan gekomen, die wezen op een geweld dadige doorbreking van de bezet ting. Lech Walesa, leider van de vakbond Soli dariteit, kwam gisteravond vanuit Gdansk naar Warschau om te bemiddelen tussen regering en kadetten van de school, een poging die echter op'niets uitliep. Het con flict aan de school leek opnieuw uit te lo pen op een krachtmeting tussen de rege ring en Solidariteit, iets waar nu door de Poolse regering voortijdig een eind aan is gemaakt. De vakbond Solidariteit stond achter de eisen van de officieren-in-oplei- ding. Gisteren al legden ongeveer duizend man van d§ Poolse oproerpolitie een kordon rond de school. De ongeveer 320 bezetters eisten een vrijere opzet van hun opleiding en wilden met namë niet meer worden in gezet bij de rellenbestrijding. Achter de politiebarricades verzamelden zich giste ren ongeveer vijfduizend mensen die de bezetters toejuichten. In het hele land zijn momenteel ongeveer honderdduizend studenten van universi teiten en hogescholen betrokken bij acties voor democratisering en meer vrijheid in het onderwijs. Een woordvoerder van de studentenbeweging zei dat studenten le zingen houden om aan scholieren en ar beiders de jongste Poolse geschiedenis uit te leggen en de sociaal-economische pro blemen waarmee Polen op het ogenblik zit, toe te lichten. I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1