FNV zeer kritisch tegenover Den Uyl Vv Gezonken kotter blokkeert haven van IJmuiden Lubbers: achtergebleven salarissen optrekken Merendeel giftige blikken ananas teruggevonden CNV: goed plan ontbreekt Grimmig gesprek Van Kemenade en universiteiten DAGBLAD VOOR x ZUID-HOLLAND P Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. 1 december 1981, 72e jaargang no. 22132 De Britse journalist Malcolm Muggeridge in „Tijdsein" over de goddeloosheid aan de uni versiteiten op Ned. I om 20.20 uur. Op Ned. II om 18.59 uur „Toppop" en om 20.27 uur „Mies". In „Televizier" om 22.20 uur de verdwijning van politiek ongewenste mensen in dictaturen. Half tot zwaar bewolkt en mo gelijk een regen- of sneeuw bui. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtempera- tuur ongeveer 4 graden. Tot zaterdag: middagtemperatuur 6 graden. Zon op: 08.28, onder: 16.31; hoog water Schev.: 06.12, 18.20. iokrijder veroorzaakt van 7 kilometer EN AAR Een spookrijder t gisteravond op de rijksweg jem ter hoogte van Zevenaar rgd voor een file van zeven ki- :ter. De man, een vrachtwa- hauffeur, had zich vergist in erkeersborden en kwam op de eerde weghelft terecht. Ge kken van de onverwachte te- iggers stuurde de chauffeur combinatie tegen de vangrail, rdoor de vrachtwagen dwars op 'eg kwam te staan. Bij deze ma- ivre deden zich geen persoon- ongelukken voor wel nde zich al snel een file. Om elf 's avonds was de ravage op- limd en kon kon het verkeer gewoon doorgang vinden. DEN HAAG Het merendeel van de ongeveer 24.000 blikken „Siam Food"-ananas, met aan de buitenkant het gevaarlijke bestrij dingsmiddel dichloorphenol, bevindt zich in Drenthe. De blikken worden uit de handel genomen en gaan terug naar de importeur Klaver bv in Alkmaar. De Keuringsdienst van Waren in Den Haag heeft twee meldingen ge kregen waarbij het om dergelijke besmette bliken ging. Enkele andere telefoontjes kwamen van ongeruste mensen; hun ananas bleek echter van een „ongevaarlijk" merk. Volgens de importeur komen de blikken vermoedelijk uit een container, waarvan de inhoud, precies 24.000 stuks, onmiddellijk na aankomst in Nederland is afgeleverd aan de afnemers. Iedereen die een dergelijk blik vindt, moet proberen het in te pakken zonder het al te veel aan te raken. Daarna moet het naar de winkelier en moeten de handen goed gewassen worden. Reukproeven hebben aan getoond dat het bestrijdingsmiddel niet in de blikken zit. Zes maanden voor hulp bij zelfdoding ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen de 76-ja- rige Dordtse vrouw C.W. veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenis straf van zes maanden en een proeftijd van één jaar, wegens het verlenen van hulp bij zelfdoding. Me vrouw W. heeft onvol doende zorgvuldig gehan deld, zo oordeelde de rech ter. Mevrouw W. diende 18 april een 67-jarige vrien din op haar verzoek 30 Vesperax-tabletten toe. Prins Philips bijna op Jumbo gebotst LONDEN Prins Philip van Groot-Brittannië is met een van de koninklijke vliegtuigen bijna op een een Jumbo-jet van British Airways met 200 passagiers aan boord gebotst. Het incident heeft zich vrijdag voorgedaan op duizend meter hoogte boven het Londense vliegveld Gatwick, aldus heeft Buckingham Palace bekendgemaakt. Volgens British Airways heeft de piloot van de Jumbo plotseling een „zwarte schaduw" langs de voorkant van zijn toestel zien vliegen. De Britse luchtvaartdienst stelt een onderzoek in naar de bijna-ramp. Volgens Buckingham Palace was prins Philip, die regelmatig de koninklijke vlieg tuigen bestuurt, bij zijn vlucht in het gezelschap van twee zeer ervaren piloten. Vliegtuig met 168 inzittenden neergestort AJACCIO Een DC-9 van de Joegoslavische luchtvaartmaat schappij Adria met aan boord 168 passagiers is vanmorgen neerge stort in het bergachtige gebied ten zuiden van de hoofdstad van Corsica, Ajaccio. Het toestel kwam uit het Joegoslavische Ljubljana en had om negen uur op Corsica moeten landen. Kort voor de landing verloor de ver keerstoren van het vliegveld van Ajaccio alle contact met het toe stel. Over het lot van de passa giers was bij het sluiten van deze editie nog niets bekend. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM De federatieraad de vakcentrale FNV heeft giste ren nagenoeg niet^ heel gelaten van de beleidsvoornemens Van PvdA-minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werkgele genheid), zoals die zijn ontvouwd in de uitnodigingsbrief voor een gesprek van het kabinet met werkgevers en vakbeweging. De voorzitters van de bij de FNV aangesloten bonden, die de fe deratieraad vormen, hebben hun voor zitter Wim Kok dan ook opgedragen morgenavond hard tegenin te gaan. Ook het CNV is van mening dat Den Uyl niet tot een goed beleid is geko men. Het CNV houdt vast aan een be gin met investeringsloon in 1982. Het ontbreken van een goed werkgele genheidsplan van overheidszijde maakt het noodzakelijk de werkloos heid per onderneming of bedrijfstak te pakken, zo stelt het CNV, het geen het best kan door het investe ringsloon. Het CNV verwacht dat het initiatief van de Bouw- en houtbond CNV om via de cao's 1 procent van het loon in een eigen werkgelegen- heidsfonds voor de bouw te stoppen, bij meer CNV-bonden navolging zal vinden. De solidariteitsheffing wordt daarmee overbodig. De CNV is blij met de zuivering van de prijscompen satie in de laatste voorstellen van nister Den Uyl, maar vindt de aftop ping van de prijscompensatie en de va kantietoeslag een zaak van de cao-on derhandelingen. Kwalificaties als onaanvaardbaar, he vig verontwaardigd, onbegrijpelijk en vrijheidsbeperking rolden gisteren voortdurend bij het FNV over de tafel toen men afwijzend reageerde op het banenplan van Den Uyl, op diens voornemens in te grijpen in de onder handelingen en in reeds afgesloten cao's en op het kennelijk gebrek aan vertrouwen in de cao-partners. I PROCES MOORDENAARS SADAT In de Egyptische hoofdstad Kairo is gisteren het proces tegen de 24 fundamentalistische moslims, die worden verdacht van de moord op president Sadat, verdaagd. Zaterdag wordt het proces achter gesloten deuren voortgezet. Tijdens de zitting van gisteren verklaarde de leider van de groep dat hij er „trots op is de ongelo vige te hebben gedood". Later trok hij zijn verklaring in en zei hij, evenals de 23 anderen, onschuldig te zijn. Tijdens een korte pauze in de zitting praatten de ver dachten, die in de rechtszaal achter tralies zijn opgeslo ten, met hun verdedigers en familieleden (foto). IJMUIDEN De haven van IJ muiden is sinds gistermiddag ge deeltelijk geblokkeerd na een aan varing tussen een Britse tanker en een Urker viskotter. De kotter zonk kort na de aanvaring, waar door schepen die dieper steken dan negen meter de haven niet binnen kunnen lopen. Vanmiddag wordt getracht het wrak te bergen. Niemand van de opvarenden raak te gewond, zo heeft de rijkspolitie te water meegedeeld. De schipper uit Urk ramde bij goed zicht de bakboordzijde van de binnenlopende tanker. Daarbij raakten anker en anker ketting van het Britse schip los en kwa men op het voordek van de kotter te recht. De kotter kon dat gewicht niet dragen en kapseisde. Door een motorstoring is gisteren het Duitse binnenvaartschip „Fletcha" twee maal in aanvaring gekomen met de Oos- terscheldebrug. De bemanning, een ka pitein en matroos, konden zich op één van de brugpijlers in veiligheid stellen. De „Fletcha" is inmiddels naar ondiep water gesleept. Een Liberiaanse auto- carrier is vanmorgen vroeg met de West- sluis in Terneuzen in aanvaring geko men. De omvang van de schade is nog onbekend. Spijsolie kan fataal zijn voor tienduizenden Spanjaarden UTRECHT „Er dreigt in Spanje een gigantische ramp als niet snel een be handeling wordt ontwikkeld tegen de ziekte die wordt veroorzaakt door giftige spijsolie, die daar deze zomer op grote schaal is verkocht". Dit zei dr. E. van El ven, hoofd van het huisartsenlaboratori um in Utrecht, gisteravond in de actuali teitenrubriek van de VARA. Van Elven zei dat tienduizenden mensen, die de gif tige olie hebben binnengekregen, de kans lopen om ziek te worden en aan hun ziekte te bezwijken. Voor de ziekte te nog geen medicijn ontwikkeld. Vol gens Van Elven gaat het echter om een aandoening waarbij de afweermechanis men in het lichaam zich gaan keren te gen het lichaam zelf, in plaats van tegen schadelijke invloeden van buitenaf. )ookrijder Centraal bureau voor sta lk zegt dat het verkeer in erland 5.5 procent veiliger sworden... danks een Turkse vrachtwa- ichauffeur... A/«\. (Van onze parlementaire re- wórdt ermee in gevaar ge- dactie) bracht. DEN HAAG De hon derd miljoen, die volgend jaar in het wetenschappe lijk onderwijs bezuinigd moet worden zal in 1982 niet alleen een verlies van zo'n duizend arbeidsplaat sen, sluiting van gebou wen en vermindering van het wetenschappelijk on derzoek tot gevolg heb ben, maar ook de invoe ring van de twee-fasen- structuur in het weten schappelijk onderwijs Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant als nog nabe zorgd. Zo reageerde de leider van de onderhandelingsdelegatie van universitaire instellingen, Brinkman, gisteravond laat op een ruim drie uur durend overleg met minister Van Ke menade. Hij noemde het resul taat van het overleg met de minister „uiterst onbevredi gend". Pas na invoering van de twee-fasenstructuur (de splitsing van het wetenschap pelijk onderwijs in een beroep sopleiding en een wetenschap pelijke opleiding) in 1987 zijn verdere bezuinigingen verant woord, aldus Brinkman. Volgens een woordvoerder van het ministerie verliepen de onderhandelingen tussen de delegatie en de minister in een nogal grimmige sfeer. Zo toon de Van Kemenade zich onver zettelijk op het punt van de hoogleraren, die volgens hem op hun 65ste jaar met pensioen moeten in plaats van met hun 70ste. De bewindsman zei dat het niet langer verantwoord is dat deze duurbetaalde krach ten zo lang kunnen werken, terwijl vele docenten werkloos zijn. Pagina Universiteit ontkomt niet aan bezuiniging Verkeer veiliger DEN HAAG Deelne men aan het verkeer is vergeleken met vorig jaar minder riskant geworden, behalve voor de voetgan gers. Dit blijkt uit een overzicht van het CBS. Het totaal aantal verkeers ongevallen nam de eerste negen maanden van 1981 vergeleken met dezelfde periode van vorig jaar met liefst 5,5 procent af tot 34.950. Daarbij vielen 5,6 procent minder doden dan het jaar daarvoor (1.395 in plaats van 1.478). In de ca tegorie voetgangers steeg het aantal dodelijke onge vallen echter met 6,1 pro cent. Baby boerderijen op Sri Lanka COLOMBO De politie van Colombó, de hoofdstad van Sri Lanka, heeft gisteren een smokkelsyndicaat ontdekt dat honderden kleine kinderen in het buitenland zou hebben verkocht. In verscheidene „baby-boerderijen", zoals de politie de verkoopinstellingen noemde, werden bovendien kinderen aangetroffen die vooral in Scandinavië ver kocht moesten worden. Een onbekend aantal verdachten zijn aangehouden. Volgens de politie gaat het met name om advocaten en ambtenaren, die belast waren met tegengaan van illegale praktijken in de adoptie. (Van onze parlementaire redactie) GOUDA CDA-fractie- leider Ruud Lubbers meent dat één procent van de prijscompensatie moet worden gebruikt opi de achtergebleven lonen te kunnen verhogen. In een spreekbeurt te Gouda herinnerde Lubbers eraan dat een differentiatie van „liefst twee procent" in het regeerakkoord als middel daartoe is aan vaard. Volgens de CDA-voorman, die sprak voor de Kring Midden Holland van de werkgeversor ganisatie NCW, is die korting van één procent geen aantas ting van hét systeem van de prijscompensatie. „Zij beoogt wel het weerstandsvermogen van de bedrijven te verhogen en te bereiken dat minder be drijven verlies maken en meer bedrijven winst". Veel werk gevers zijn het met Lubbers eens. Binnen de grenzen van een financieel verstandig be leid willen zij graag de ene werknemer wat meer loons- of salarisverhoging kunnen ge ven dan de ander. Volgens Lubbers zou daardoor ook de arbeidsmarkt beter gaan func tioneren. Nog meer ruimte voor diffe rentiatie ontstaat er naar de mening van de CDA-voorman als werkgevers en werkne mers het eens kunnen worden over investëringsloon. Het gaat hier om een half procent van de loonsom, die gebruikt zou kunnen worden voor „versterking van de financie ringsbasis van de onderne ming en de opvang van meer jeugdigen, van deeltijdbanen en van andere werkschema's in de ondernemingen". Lubbers besteedde ook aan dacht aan de hoge rentestand, waaronder vele bedrijven „dreigen te bezwijken". Naar zijn mening zal de rente om laag gaan door het toenemen van het overschot op de lopen de rekening van de betalings balans (meer export dan im port). Maar dan is het, met het oog op de positie van de expor terende bedrijven, noodzake lijk dat de lonen gematigd worden, aldus Lubbers. Vol gens hem dient ook de over heid haar steentje bij te dra gen, door minder uit te geven. Men is nu op de goede weg, maar er moet een nog grotere inspanning worden geleverd, de ambtenaren en de volksge- meent de CDA-voorman. Voor zondheid. Hij constateert dat nog meer bezuinigingen kijkt de regering niet doet wat er is Lubbers vooral in de richting afgesproken in het regeerak- van de sociale verzekeringen, koord. aV Jx- J>JsV S rtGg&r

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1