EN OM HET HUIS IN EN OM DE KAS Seizoen bolbloemen ingezet roene wijn uit elgeschapen land )smetica doet meer met extracten van planten Verwennen met leer Geen slechte week in de bloemen Flessenparade In de fabriekshal. Voor Inspectrices op de lopen- De flessen worden gerangschikt om na met Rosé of Vinho Ver- de band voorbij glijdende gevulde flessen controlerend op hel- de gevuld, geëtiketteerd en verpakt op reis te gaan naar verre derheid van de inhoud. landen. 1 welgestelde Portugees kt na tafel een glas port. jonge dieprode of een die .41. o«twintig jaar oud is en de an 7 ij» heeft van amber. Hij eet jiT fuiven bij, zachte kaas, t vijgen, noten. Heerlijker maa' »rt is nauwelijks denkaar. t de schitterende Port n/>I/ het lanc* een parelende )6K de Vinho Verde, die fcroen, maar soms ook I3.45.4 is en afkomstig van de 'ond v^oederen uit hetzelfde listrict als de Port en de lekende Rosé. De Vinho e die zijn fruitige smaak ;gen heeft door de bij- sibomjere bodemgesteldheid is i)-/ 6.1 skkerste als hij jong ge- ken wordt. Per jaar jkt Portugal er 100 miljoen =KJE! 15 van' procent és en 4de hele wijnproduktie in dshooriland: tweederde ervan 60Leijt als tafelwijn gedron- ran Vis is zijn natuurlijke partner, maar hij glijdt ook vlijend over de tong Dij kip en kalfsvlees. De Vinho Verde heeft een ei gen klimaat en grond nodig waarin graniet zit en bestaat uit een mix van druivenkwa- liteiten. Plezierig sen speels kan hij ook de Nederlandse dis een bijzonder tintje geven. De Nederlandse wijnverkoper heeft hem in de kelder, maar je moet er wel om vragen, uit zichzelf zal hij hem niet aan bieden. Vinho Verde is een glas pure vreugde en een wijn om met gulle hand met vrien den te drinken. Hij is niet zwaar, niemand krijgt er een kater van en hij is niet duur. Als je door de poort van Quinta da Avelada loopt, het wijngoed in het hart van het altijd groene Vinho-Verdege- bied (tussen de Spaanse grens en de Douro, ten oosten van Oporto), wandel je een stukje paradijs binnen. Het is een der beste en mooiste wijn gaarden in Portugal. De weg naar het maison, in 1671 gebouwd voor een rijke Por tugese familie, leidt door een lange pergola, waarlangs zich in oktober rijpe druiventros sen tussen het weelderig blad slingeren. Het is een heel eind, dus je kunt er al wande lend steeds een druifje pluk ken Ze smaken verrukke lijk zoet. In de tuinen rond het landgoed, dat in de 19e eeuw werd vergroot om de steeds groeiende familie te kunnen herbergen, zijn prie len, intieme hoekjes, marme ren beelden en fonteinen, vij vers met eilandjes en een dui ventil in de vorm van een ruime oosterse kooi voor uit heemse vogelsoorten. In de zomer bloeien er camelia's, azalea's, begonia's en hibiscus in een overvloed, ongekend voor meer noordelijke landen. In oktober was er veel uitge bloeid, maar het groen van de bossages en heesters, de klim op die zich slingerde rond bo men en de kleine kapel waar de familie regelmatig ging bidden, geeft je het gevoel in een andere wereld te zijn, waarin niets of niemand de vrede en rust kan verstoren. Rond het landgoed strekken zich onafzienbare wijngaar den uit, rozenkwekerijen en plantages van vijgebomen. Het is er een wereld apart. Ossen met handgemaakte juk ken trekken in het Vinho- Verdegebied voren door het land, in donkere kleren ver hulde vrouwen lopen met een of twee gestapelde manden met etenswaren of wasgoed op het hoofd in fiere gang door de dorpen. De tijd schijnt er te hebben stilgestaan, maar dit is schijn. In de grote fabriekshallen waar de wijnen gebotteld en verzonden worden naar elke uithoek van de wereld, wordt hard gewerkt. Het is ook hier waar de beroemde Rosé, fami lie van de Vinho Verde, zijn reis om de aardbol begint. Achthonderd medewerkers verzenden dagelijks 200.000 flessen en een kwart miljoen dozen. Rosé is de grootste merkwijn ter wereld. Op het bekende etiket dat de mollige flessen siert staat de beeltenis van het helaas in verval verkerende Mateuspa- leis, een barokjuweel. Eens woonde er de familie Guedes, grootgrondbezitters en thans wijnexporteurs naar 130 lan den. Het begon in 1942 in een klein bovenkamertje waar de Portugees Fernando van Zei ler Guedes (het onportugese van Zeiler verraadt de Nij meegse origine van de voor ouders) in zijn eentje een pe tieterig exportbedrijfje begon van de tintelende roséwijn, die de naam Mateus meek reeg. Fernando koos als eerste importland Brazilië, maar in 1950 kwam hij financieel in de knoei. Maar Fernando was koppig en liet zich niet ver slaan. Met zijn laatste pennin gen'begon hij zijn wijn naar Engeland uit te voeren, ver volgens kwam Amerika aan de beurt en toen Holland. Thans is Rosé in Nederland overal verkrijgbaar. De vraag ernaar is groot, de aangename zachtheid en fijne smaak zijn ook voor minder geschoolae wijnkenners een weldaad. Rosé is vriendelijk van karak ter, licht als een zomerbries en de prijs is prettig. Een glimlach op de feestelijk ge dekte tafel. TINY FRANCIS Jet kader van de zorg voor milieu wordt cosmetica, aardigd op plantenbasis Is populairder. Bij de sa ktelling hiervan gaat men tran de „vormkrachten" de plant, die naar het de plant haar vorm en ^^kuur geven. Bij de ge- kelijke verwerkingsmet- In worden deze onzicht- jjfri maar wel aantoonbare. ^Hhten grotendeels vërnie- jj^H door b.v. verhitting en ^Voeging van synthetische leien. Dr. Hauschja Cos ta uit zuiver natuurlijke Üstoffen en oliën uit bio- fch dynamisch verbouwde ten of planten uit natuur den wordt verwerkt met Water en natuurlijke fstoffen. Van emulgeren, rfen, geuren, conserveren hen bewust af. Ambach- i samengesteld komen ze r de naam Akwarius-pro- en als shampoos, (melisse, en, rozemarijn, brandne- Yves Rocher kiest met zorg zijn planten om ze te verwerken tot schoonheidsmiddel. Een hostess van Rocher ontvangt potentiële clienten in de 23e vestiging, die in november werd geopend in Leidsenhage. (foto MILAN KONVALINKA) tel, kamille) in de reformwin kel. Op dezelfde basis van zuiver heid zijn er ook produkten voor een volledige lichaams-* en voetverzorging (Weleda, Wala elixers). Yves Rocher, Frans cosmeti- cafabrikant uit het Bretonse La Gacilly en deskundige op het gebied van plantenkennis, stelde het Groene Schoon- heidsboek samen met be schrijving van zijn 350 pro-" dukten tellend assortiment: lait, van dagcrème tot masker, van badprodukten tot glans- shampoo's, vervaardigd op ba sis van plantenextracten en kruiden. Zo zijn er badschuim met algen en klimop, body- milk met engelwortel, dou chegel met sandelhout, lelie- zeep en tandpasta met wilde munt of appelsmaak etc. Vroeger werden er aftreksels van planten verkregen door koken, gevolgd door afgieten of doorweken in water of al cohol. Tegenwoordig maakt men plantenextracten door bijvoorbeeld vriesdrogen. Bij extractie wordt in een ge sloten systeem een oplosmid del, dat afgestemd is op de menselijke huid, opgewarmd en met die planten of plantbe- standdelen in contact ge bracht, waarvan men de werkzame stoffen wil win nen. Op deze manier worden vloeibare tot pasta-achtige preparaten verkregen. Bij het vriesdrogen vriest men de be nodigde bestanddelen van de plant diep in door vocht te onttrekken middels een va- cuümmethode. Daarna wor den ze verpulverd. TINY FRANCIS Mooie kleding is niet genoeg. Een rondgang door verschillende warenhuizen levert het bewijs dat het natuurprodukt leder er zonder meer bij hoort. Dit jaar is bronskleur erg in trek. Van daar dat er uit de hoorn des overvloeds van leren artikelen bronskleurige beurzen, etui's, brilhulzen. ceintuurs, stropdas sen, tassen en tasjes, met leer bewerkte sieraden, sigarettenko kers, reisgarnituurtjes rollen. De slimme koper kijkt wel goed uit zijn ogen. De ene kleur brons „vloekt" verschrikkelijk bij de andere. Brons is een ver zamelnaam, je hebt tal van nuances in metallisé's, die niet bij elkaar passen. Er is goudbrons, koperachtig brons, gelig brons en oud goud. Wie een paar bronzen schoenen heeft en op jacht gaat naar een bijpassende tas, kan het beste de nieuwe aankoop aan de voeten schuiven om de passende kleur voor het acces soire te vinden. Het mooiste zijn de soepele plooibare leren artikelen. In ver band met de kleur moet brons en ook goudleer bijna kneed baar zijn en niet hard als karton. Artikelen die duidelijk beho ren als een accessoire bij de garderobe zijn het elegantst als ze in kleurgamma bij elkaar passen. Kritiekloos meedoen aan de toenemende goud-bronsrage lijkt niet gewenst. Het is maar de vraag of de trend 1982 overleeft en dan zit je met je dure tas. Iedereen ziet dat je achterloopt als weer een andere modekleur is ontstaan. Dat kan rood, grijs, olijf, wit of lak zijn. Rages zijn vaak „eenjaarsvliegenDe belangrijkste „veilige" kleuren voor de komende winter in leer Zijn: zwart, donkerrood, midden-grijs, donkerblauw, midden- en donkerbruin (basiskleuren). Modieuzer is off white, bruin rood, cactusgroen en jachtgroen (grijzig groen). De leersoorten zijn kwalitatief goed, fijner en klassieker. De mode geeft leer met geometische of andere gestyleerde figuren aan, die erin geprint zijn of ingekleurd. Je ziet ook folklore- accessoires, die met goud zijn versierd. Voor de vrijetijdsartike len wordt veel met textiel gewerkt: parachutestof, katoen, ny lon, oliedoek waarin prints of ingeweven patronen. Praktisch voor de vrouw is een set, bestaande uit kamhouder, beurs, tis suehouder, rijbewijsetui en visitekaartetui. Ook voor de man: billfold met ruimte voor creditcards, documentatiemap, etui voor rijbewijs, paspoort. TINY FRANCIS viel te verwachten was het geen al te slechte week voor >emenhandel. In grote lijn iets betere priizen dan vorig met aanvoeren die in het algemeen op gelijk peil lagen, de feestdagen in het vooruitzicht is de belangstelling voor imen en planten altijd groter dan in andere weken, on- ks het feit dat de handel toch wel de druk voelt van eco- lische achteruitgang, moet al gauw tevreden zijn wanneer de prijzen zich we- ■te handhaven. Dat bewijst ook de totaal omzet aan de VS over de afgelopen week. een aanvoer van 2.681.571 bos of stuks een omzet van ,712.872,74 tegen vorig jaar aanvoer van 28.920.947 en om- f 16.537.921,22. wat grotere omzet leverde toch enige stijging op in het letcijfer. Er zat zo hier en daar wel variatie in. Ondanks trotere aanvoer, lagen de anjers hoger in prijs. De chry- ien deden het niet slecht. De fresia's nemen nog steeds in tal toe, afgelopen week tot bijna 6 miljoen en dat zit tegen dubbele aan van vorig jaar. Geen wonder dat de prijs er er leed en nu gemiddeld 29 cent tegen vorig jaar 35 en dat gt er toch wel in! potplanten beginnen hu op stabieler aantal te komen met (n de 2 miljoen aan. Het waren vooral de poinsettia die in tal sterk stegen met prijzen die redelijk waren en mogelijk kaderen van de kerst nog wel stijgen. Er was afgelopen ik weer enige Engelse bedreiging tegen de uit Nederland tvoerde chrysanten. Men zou weer wat Japans roest zijn lekt en dat had al meteen maatregelen tot gevolg eri wie en van invloed op de export. Evenals vorig jaar wordt dat t gezien in het licht van de concurrentie en ook daarom dt een scherpe controle gehandhaafd. CCWS begint nu met invoering van een systeem voor de wnformatie. Hierdoor kan iedere dag tussen 8 uur des gens en drie uur des middags worden geïnformeerd naar prijsverloop, waarmee zowel handelaar als kweker bij koop en aanvoer geïnformeerd kunnen worden. De eerste I maanden gelden als een proefperiode om eventuele fou- en verbeteringen te ontdekken. t gemiddelde prijzen over de afgelopen week en tussen kjes die van vorig jaar betreft, het volgende. Alstroemeria »2), amarillys 42 (39), Amerikanse anjers 46 (41), trosanjers 36), anthurium 1,66 (1,47), asparages 21 (20), bouvardia 38 1 jaarrond troschrysanten 71 (54), idem geplozen 84 (74), Chrysanten normaal 2,52 (1,62), idem geplozen 74 (55), horbia 80 (69). fresia 29 (35), gerbera 87 (74), gladiolen 36, jen 26 (15), leliekelken 67 (64), idem takken 78 (77), nerine 54), cymbedium 84 (78), idem klein 19 (25), grote rozen 64 t idem klein 45 (35), sonia 57 (46), belinda 38 (32), red gar ft 33 (24), strelitzia 2,24 (2,39), tulpen 40 (41). [de importbloemen gaat het nog in stijgende lijn, zijtfiet Ig aan. De tulpen nemen snel in betekenis toe met bijna dubbele van vorig jaar. Van de import trosanjers kwamen iijna een half miljoen, iets minder dan vorig jaar zelfde k. Ook de statice deed het nog rustig aan, in hoeveelheid krijs vrijwel op gelijk niveau. Er kan voor deze week wel toenemend aanbod in de bloemenhandel worden ver- fit. Deze week beginnen de speciale kerstveilingen aan de IVS die voortduren tot en met 24 december. Hier kunnen niet alleen de gebruikelijke sierprodukten worden ver- deld, maar ook de kerststukjes. Het bolbloemenseizoen is be gonnen. Op de veilingen wor den nu al heel wat karren tul pen, narcissen en hyacinten voor de klok gereden. Tot nu toe zijn de broeiers heel tevre den. De prijzen zijn zonder meer prima en de broei zélf verloopt zonder problemen. Dat geeft de burger weer wat moed na de forse verliezen die men in het afgelopen seizoen in de broeierij heeft geleden. De klappen kwamen zo hard aan, dat er a.s winter zo ziet het er althans naar uit be duidend minder bloeiende tul pen en andere bolbloemen op de vaderlandse veilingen aan gevoerd zullen worden. Want ook in de weken dat men de bollen vóór een appel en een ei kon kopen, waren de broeiers niet op. de markt. Verleidelijk De afgelopen jaren zijn heel wat bloembollen kwekers op de broeierstoer gegaan. Dat was ook verleidelijk. De mees te bloembollenkwekers in de oude bollenstreek hebben 's winters heel wat onproduk- tieve uren. Men probeert de tijd vol te maken met van alles en nog wat. Er wordt wat ge schilderd en getimmerd in de schuren, men knutselt wat aan de draadbakken en knapt an dere klusjes op waarvoor men Het uroëlen van tulpen In een zogenaamde schuur- kas. niet bij inbegrepen. Dan móet men natuurlijk het sommetje wel maken zoals dat behóórt. En niet gaan redeneren in de geest van „Mijn zoon en ik lo pen in de winter toch maar naar werk te zoeken, de cellen zijn er ook, de bakken idem en die kosten laten we dus buiten beschouwing. Als je zo rekent kom je natuurlijk altijd aan de winst. Goed rekenen Maar als men een goede bere kening maakt zoals men ook aan de slag gaat als men de formulieren voor de in komstenbelasting moet invul len dan zal men toch altijd op 1,of meer per bos ko men. De broeier die dan bollen koopt van 10.- per 100 en op de bloemenveiling voor zijn tulpen niet meer krijgt dan een rijksdaalder per bos, is de gehele winter gewoon voor des keizers baard in de weer. in de rest van het jaar geen tijd heeft. In vele bedrijven zijn bollen- cellen beschikbaar die met een vrij eenvoudige ingreep ge schikt zijn te maken voor het trekken van bepaalde tulpen onder kunstlicht. De bakken om de bollen in te planten zijn ook op het bedrijf aanwezig, kortom: het is vrij gemakke lijk om in de broeierij te stap pen, al is het onder die om standigheden vaak wel wat primitief. Op groter schaal Omdat de financiële resultaten in de broei in de jaren zeven tig over het algemeen gunstig waren, gingen meer kwekers op grotere schaal bollen in bloei trekken. Geen tobberij meer van onder kunstlicht in cellen broeien, maar een kas bouwen plus koelcellen etc. tot men een broeiaccommodatie had met alles d'r op en d'r aan. Dat vergde natuurlijk wel flin ke bedragen. Wie vandaag een redelijk uitgeruste broei-ac- commodatie wil inrichten moet er rekening mee houden dat de kosten per bos rond 1,liggen en daar zijn uiter aard de prijzen van de bollen met dalende tulpenprijzen werd geconfronteerd, kon de broeier die het betere kleure- nas&ortiment broeide, maar nét aan een ondernemersloon van 12,50 komen. En daar komt tegenwoordig de loop jongen van de loodgieter al niet meer voor!.,. Tuinders redden het misschien tot 1 april 1984 Tegengestelde berichten uit agrarische wereld Vorige week is opnieuw dui delijk geworden dat de andere EG lidstaten niet accepteren dat de Nederlandse glastuin ders een lagere gasprijs blij ven betalen. De tuindersga- sprijs ligt nog steeds flink on der de prijs die de industrie betaalt en wordt door de col lega tuinders in de EG be schouwd als een rechtstreekse concurrentievervalsing, om dat daar de energiekosten ho ger liggen. Al vele jaren is er kritiek op de lagere gasprijs in Nederland en vorig jaar werd al gedreigd met scherpe maat regelen. Het Internationale Hof zou ingeschakeld moeten worden of er zouden uitvoers- beperkingen komen zo was de dreiging. De druk was zo groot dat het Landsbouw- schap wel gedwongen werd om met de Gasunie te gaan onderhandelen. Er kwam een regeling om in vijf halfjaar lijkse termijnen tot 1 april 1984 het verschil tussen de aardgasprijs voor de industrie en die voor de glastuinbouw geleidelijk af te breken en op hetzelfde niveau te brengen. Al enkele maanden geleden hebben we voorspeld dat het ons niet zou verbazen wan neer deze regeling afgewezen zou worden. De druk van met name tuinders uit West Duits land en Engeland is enorm groot. De Europese Commissie heeft inderdaad deze Nederlandse regeling niet geaccepteerd en eist een snelle aanpassing van de gasprijs. Minister de Ko ning heeft nog wel enkele po gingen gedaan om het Neder landse standpunt te verdedi gen zoals: het verschil in con currentiepositie is inmiddels drastisdch verlaagd, want het tuindersglastarief en de olie prijs is sinds mei van dit jaar met een derde verminderd. En: ik kan er ook weinig aan doen want het betreft hier de juridische positie van twee contractpartijen namelijk de Gasunie en het Landbouw schap. De overige ministers vonden deze argumenten best leuk om te horen maar ze hadden er verder geen bood schap aan en meenden dat het per 1 oktober volgend jaar af gelopen moet zijn met de lage aardgasprijs die de Neder landse tuinders betalen. Op die datum zo eisten zij moet het tarief in ons land van de tuindersgasprijs en de indu- striegasprijs gelijk ziin. en in die tussentijd mag het ver schil tussen de twee tarieven niet groter worden. Dat kan nog moeilijk worden want be gin dit jaar heeft het Land bouwschap met zeer veel pijn en moeite een nieuw contract geregeld (de afbouw in vijf halfjaarlijkse termijnen - en als troostprijs voor de tuinders een pot van 300 miljoen gul den om energiebesparende maatregelen te subsidiëren). De tuinders en het Land bouwschap zullen het been wel stijf willen houden. Dat zou dan kunnen betekenen dat er eind volgend jaar een proces gaat beginnen via het Hof van Justitie. Gelukkig voor de tuinders duurt het nogal een behoorlijke tijd voordat deze tot een bindende uitspraak komt. En tegen die tijd zijn de vijf halfjaarlijkse afbouwtermijnen ook zo onge veer voorbij en hebben de tuinders het misschien „ge red" tot 1 april 1984. De tuin ders uit West Duitsland en Engeland hebben dan hun zin gekregen door een officiële uitspraak uit te lokken waar aan wellicht sancties gekop peld zijn. De Nederlandse tuinders hebben dan toch niet vervroegd en versneld meer moeten betalen voor hun gas. Krijgen toch nog beide par tijen in het conflict hun zin en dat is voor iedereen wel aar dig. Wie de berichtgeving in land bouw weekbladen en in dag bladen volgt over ontwikke lingen en gebeurtenissen in de land- en tuinbouw moet merken dat de tegenstellingen en vooral de tegengestelde conclusies niet van de lucht zijn. De het-gaat-bergafwaarts en aan-de-rand-van-de-af- grond-artikelen worden ge volgd door feestgedruis- en de-vlag-uit-artikelen. De vlag ging uit bij de bloe menveiling in Honselersdijk, want daar bereikte men vori ge week de 100 miljoen om zet aan potplanten. Feestge druis en gelukstelegrammen onder meer uit Thailand. Twee dagen later was er de algemene vergadering van de vereniging De Nederlandse Bloemisterij. Ongenoegen en misère alom. De situatie van de Nederlandse tuinbouw is benard vond voorzitter Teu- nissen. Een negatieve rentabi liteit bij de snijbloementeelt onder glas van 10 procent. En ook voor de potplantenteelt zijn de cijfers de laatste jaren steeds ongunstiger en die zijn in 1980 gemiddeld in de rode cijfers beland. Moderne effi ciënte tuindersbedrijven, die een veelzijdig assortiment hebben opgebouwd. Zeer marktgericht bezig zijn en een sterke positie op de afzet markt hebben opgebouwd. Tegelijkertijd negatieve be drijfsresultaten en een vrees voor nog meer verlies als de aardgasprijzen blijven stijgen of versneld afgebouwd moe ten worden. Tijdens de algemene vergade ring van het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité (KNLC) houdt voorzitter Da vid Luteijn een pleidooi voor structurele oplossingen op so ciaal-economisch terrein, want door de hoge collectieve lasten worden „heel wat agra rische bedrijven naar de rand van de afgrond geduwd". Ruim 500 bedrijven hadden zich op 1 oktober bij de voor lichtingsdienst van het KNLC gemeld omdat ze in acuut le vensgevaar verkeerden. Ver der houdt de heer Luteijn een pleidooi voor het versterken van het EG marktbeleid, het beter benutten van afzetkan- sen etc. Elders lezen we dan dat op vrijwel elk gebied de agrari sche export groeit. Dat geldt voor zuivelprodukten, voor bloemen en voor rundvlees. De prijs van het varkensvlees zo berichtten we enige weken geleden is nooit zo hoog ge weest als nu het geval is. De „magische" grens van 5 per kg geslacht gewicht is vrijwel bereikt De varkenshouders snappen er niets van, want nog geen jaar geleden was het ellende troef in deze sector. De prijzen lagen op een onge kend en onberekend diepte punt en als het zo doorgaat werd toen bericht, dan gaan er veel varkenshouders fail liet. want de kostprijs ligt ho ger dan de opbrengstprijs. De vlag uit bij de varkenshouders dus. Je zou zo zeggen dat zacht weer voor tuinders prettig is' omdat ze dan minder hard be hoeven te stoken. Het tegen deel blijkt echter waar te zjjn, want in de marktnotitie van Boer en Tuinder lezen we: voor de afzet en de prijsvor ming van verse groenten zou het goed zijn, wanneer het een tijdje flink bleef vriezen. Wat we tot nu toe aan vorst hebben gehad, stelde lang niet zoveel voor als vorig jaar be gin november, toen in delen van Europa groentegewassen in een paar dagen wegvroren. De prijsvorming is zwak en een dergelijk ruggesteuntje als in het vorig seizoen zou wel kom zijn. De ene groep tuin ders heeft dus winterse kou nodig, de andere groep zacht weer LEIDSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1981 PAQINA 9

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9