omaanslag in Damascus: ientallen doden -are brand 3 blokken Spanning in Polen stijgt opnieuw KHADAFFY: LIBIË BLIJFT NEUTRAAL IN TSJADISCH CONFLICT j/jël stelt besluit uit sjr deelname EG aan lesmacht in Sinai Schmidt wil onderhandelings positie VS zonodig bijsturen Nieuwe top over vijf maanden Allen tijdelijk weg uit Witte Huis MARKTEN LEIDSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1981 PAGINA 7 inqen) it 500 e i, dame Marieke 45 89 Velsen) jatemala lÜQO vermisten *n Guatemala 39.00,gelopen dertig jaar ze- baiddrfjoo mensen ontvoerd v'bou» leven gebracht, zon- geisiad gn spoor van hen is te-> rIVi'Jjden- Dat heeft de Na- en (Noojpnie van Guatemal- 2Ó 07 touwen 8ezeSd °P een 'tie over „verdwijnin- Froeur in Venezuela wordt a"5 LieüJ' Volgens de unie zijn Kai-Ariiire organisaties voor 6 S?elPninëen verantwoor- mioi Gtprgen begint Amnesty ^e'(N«Dnal een internationa- 6 )gne tegen het feno- t. Bouardwijningen", dat met 1,]fLatijns-Amerika be- 1.*18.8u Ykema Oude wijn BORDEAUX Een inwoner van Portets, een plaatsje in het zuidwesten van Frankrijk, deed een vreemde ontdekking toen hij in de garage van zijn zeer oude huis een kuil trachtte te graven. In plaats van zand en stenen haalde hij veertig zorgvuldig in stro verpakte flessen wijn naar boven. Een van de flessen dateert van 1893. Deze „Pichon Longueville 1893" is volgens kenners een Medoc van grote klas- Heath bereid tot samenwerking met SDP en liberalen LONDEN De voormalige Engelse premier Edward Heath en in de Conser vatieve Partij de tegenspeler van pre mier mevrouw Margaret Thatcher heeft dit weekeinde verklaard bereid te zijn tot samenwerking met de nieuwe so ciaal-democratische partij SDP en de met deze partij verbonden liberalen. Heath reageerde hiermee op de overwel digende verkiezingsoverwinning van vrijdag van Shirley Williams, een van de leidende figuren binnen de SDP in het vanouds conservatievew bolwerk Crosby bij Liverpool. Heath hield het ook voor mogelijk dat hij de plaats van mevrouw Thatcher inneemt als zij niet aanvaard baar mocht zijn in een coalitie van Con servatieven en SDP. Brit zou 'brein' zijn achter coup Seychellen JOHANNESBURG Het •brein' achter de mislukte coup van een groep blanke huurlingen op de Seycjhellen in de Indische Oceaan is hoogstwaarschijnlijk Mike Hoare, een Brit die zijn car rière als huurling opbouwde in de Congo. Dit is van welingelich te zijde in Johannesburg verno men. Een van diens vroegere comman danten, Peter Duffy, voerde het commando over de huurlingen. Duffy, die fotograaf was bij een krant in Johannesburg, had en kele weken geleden gezegd dat er iets groots te gebeuren stond. Net als Hoare zit hij nu achter slot en grendel. „Irma" eist honderden doden op Filippijnen MANILLA De wervel- storm Irma, die begin vorige week over de Filippijnen trok, heeft honderden slacht offers gemaakt. Vandaag pas wordt in de Filip pijnse hoofdstad Manilla de ba lans opgemaakt, omdat de ver bindingen met de getroffen ge bieden dagenlang waren ver broken. De meeste slachtoffers vielen aan de zuiidoostkust, waar reusachtige vloedgolven verscheidene plaatsen geheel wegspoelden. Iran meldt overwinning op leger Irak TEHERAN BEIROET Het Iraanse leger heeft gis teren een grootscheeps offensief gelanceerd in het wes ten van de olieprovincie Khoezestan. Hierbij werden een reeks dorpen heroverd op het Iraakse invasieleger. Ongeveer dertienhonderd Iraakse soldaten werden ge vangen genomen en duizend van hen vonden de dood, aldus radio teheran, die de overwinning de grootste noemde in de veertien maanden oude oorlog. Irak meldde hevige gevechten in hetzelfde gebied, maar zei dat zijn troepen verder waren doorgedrongen op Iraans grondhgebied. in Bagdad verklaarde men dat 56 Ira- niërs en vijf Irakezen waren gesneuveld. Als de Iraanse overwinning van onafhankelijke zijde bevestigd wordt, is dit de tweede belangrijke Iraanse overwinning van deze herfst. Twee maanden geleden slaagde Iran erin de omsingeling van de oliestad Aba- dan te doorbreken. Greenpeace actief op Mururoa PARIJS De voormalige Franse presidentskandidaat en leider van de Franse mi lieupartij, Brice Lalonde, is gisteren aan boord van het schip de Greenpeace III op weg gegaan naar het Franse kernproefgebied in de Stille Oceaan. Lalonde wil met zijn schip naar de atol Mu ruroa, in de buurt waarvan de Franse regering geregeld kernproeven heeft gehou den. Lalonde, die bij de eer ste ronde in de presidents verkiezingen in mei meer dan een miljoen stemmen vergaarde is een fel tegen stander van het Franse kernwapen beleid. De Syrische premier Raoef el-Kasm bezoekt een van de vele gewonden in een ziekenhuis, in Damascus. De bomaanslag van gisteroch tend zou volgens de Syrische regering het werk geweest zijn van de Moslim-Broeder schap. IUS Een bom- Ewaj in de Syrische sïga Damascus heeft syiv'a o[ het leven gekost i. Rothflensen, terwijl 135 werden gewond, w (oor het Syrische 1 Jau SANA bekend i.' Holznc '7.240. J ikowskajhe regering en wes- jp irnemers leggen de (Oprdelijkheid voor de de Moslim-Broe- ortengaj Deze islamitisch- ^"^jtalistische organisa tional drie jaar een ge- ^Ja®je campagne tegen -""i het regime van president As sad. In de drukke avenue, die in Damascus de oude stad van de moderne binnenstad scheidt, reed gistermorgen volgens ooggetuigen een auto lang zaam langs een hoofdkwartier van de militaire politie. Op' wacht staande militairen ga ven de chauffeur van de auto opdracht door te rijden, toen deze een geweer trok en op de militairen schoot. In het hier na volgende vuurgevecht werd de chuaffeur gedood. Even later ontplofte de auto, die een zeer grote lading springstof moet hebben gehad. Gisteravond was de wijk Al- Azbakiya, waarin de aanslag plaatsvond, nog steeds afgezet en zochten reddingsploegen tussen het puin nog steeds naar overlevenden. Het vijf verdiepingen tellende gebouw van de militaire politie is vol gens ooggetuige geheel inge stort Op straat voor het ge bouw lagen gisteravond nog auto's op hun kop, waarin mensen vastzitten. Een nabij gelegen school, waar op het moment van de aanslag les werd gegeven, liep zware schade op. Men houdt er reke ning mee dat het dodental ver der zal stijgen. Moslim-Broeders Eerdere aanslagen van de Moslim-Broeders werden vol gens westerse diplomaten sinds augustus gepleegd op het hoofdkwartier van de lucht macht in het centrum van Da mascus en op een gebouw waarin Sovjet-technici wonen. De Syrische regering heeft van deze aanslagen geen offi ciële melding gemaakt. Al ja renlang proberen rechtse mos lims in Syrië door middel van terreuracties het regime van president Assad te ondermij nen. Volgens Syrië wordt de Moslim-Broederschap getraind en gefinancierd door Israël en imperialistische staten. In Beiroet stelde de Organisa tie voor de Bevrijding van Li banon van Buitenlanders zich telefonisch verantwoordelijk voor de aanslag van gisteren. Deze organisatie pleegde al en kele aanslagen tegen Palestij- nen en Syriërs in Libanon. Hierbij maakte de organisatie ook gebruik van auto's, waarin grote hoeveelheden springstof ladingen zaten. Maar diploma ten in Damascus geloven niet, dat deze organisatie de aanslag van gisteren heeft gepleegd. Zij heeft zich al vaker verant woordelijk hebben gesteld voor aanslagen, die niet door haar is gepleegd, zoals bijvoor beeld de aanslag op president SadaL i. Tel mi 2.40. ^"Jrne brand brak zaterdag uit in een wijk van de van Spnse stad Lynn in Massachussets. Brandweer- s"" ichtten zaterdag de enorme vuurzee te bedwin- •>65°dtr konden niet verhinderen dat drie huizenblok- jjjj^jjleld werden (boven). 290.7l£M Het israëlische kabinet heeft gisteren geen uit- het aanbod van vier Europese landen om deel te 1 de vredesmacht voor de Sinai-woestijn. De kabinets- rd gehouden in de ziekenhuiskamer van premier Be- rige week bij een val zijn heup brak. iche kabinet besloot gisteren wel zijn minister van de- ron, naar Washington te sturen om een strategische icingsovereenkomst af te ronden. De overeenkomst i gezamenlijke Amerikaans-Israëlische oefeningen. minister van buitenlandse zaken Sjamir, die dit 2» af» terugkeerde van een bezoek aan de VS, heeft giste- r Ide Europeanen verweten dat zij een wig willen drij- 1Israël en de VS. Sjamir wilde echter niet zeggen wie faalde Europeanen bedoelde. „In het bijzonder een Jtaat stelt er belang in een wig te drijven in de betrek- üzÉT isen Jeruzalem en Washington. Door mijn gesprekken perikaanse minister van buitenlandse zaken Haig zijn 'sslaagd dit plan te verijdelen", aldus Sjamir. sie laanse speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Phi- <emoers gisteren enkele uren na zijn aankomst in Beiroet en/3i|en begonnen met Libanese leiders, zo is uit betrouw- !J!larJrern°men. Het is de vierde missie van Habib naar het sten. In het voorjaar ondernam Habib eerst missie, ^middelde in de crisis tussen Syrië en Israël. Habib d) "°n uitweg te vinden in de Libanese kwestie, die in ster- ppaald wordt door de Israëlisch-Palestijnse tegenstel- phe president Moebarak heeft verklaard, dat door het [ien van de akkoorden van Camp David Israël voor 48'cM$e "legitieme rechten van het Palestijnse volk" heeft pa) Jpebarak zei dit gisteren ter gelegenheid van de dag Fiteit met het volk van Palestina. De Egyptische presi- er aan toe, dat in de akkoorden van Canmp David "erna is vastgelegd voor het vertrek van de Israëlische roepen van de westelijke Jordaanoever en de strook g?:5|n het tot stand brengen van volledige autonomie voor r'rapen. (Vervolg van de voorpagina) BONN Voor het begin van de Russische-Amerikaanse onder handelingen over de Eurostrategische raketten had het hoofd van de Amerikaanse onderhandelingsdelegatie, Paul Nitze, dit weekeinde nog een uitvoerig onderhoud met bondskanselier Helmut Schmidt in diens privé woning in Hamburg, zo meldt onze correspondent Ami van Vree in Bonn. Onderwerp van ge sprek waren de te volgen strategie eii de resultaten van de ont moeting van Schmidt met Bfezjnev begin vorige week. De bondskanselier wees in een interview nog eens op het grote belang van de Geneefse conferentie. Als aan de een of de andere kant niet serieus onderhandeld wordt, staat er veel op het spel, aldus Schmidt die eraan toevoegde dat hijzelf en de bondsrege ring als geheel hun politieke lot aan het zogenaamde NAVO- dubbelbesluit (het plaatsen van de 572 nieuwe middellange af standsraketten in West-Europa en het gelijktijdig openen van het overleg over beperking van deze wapens) hebben verbon den, dus ook aan het tweede onderhandelingsdeel. Schmidt zei dat het Westduitse kabinet uitvoerig heeft meegewerkt aan het Amerikaanse onderhandelingsconcept en dat het dit in de toe komst ook zal doen als posities veranderd moeten worden, bij voorbeeld in het geval de twee supermachten bij hun uitgang sposities zouden blijven zonder compromissen te doen. Tot zover onze correspondent. Het Russische persbureau Tass heeft in een voorbeschouwing over het overleg geschreven dat Moskou ernstige twijfels blijft houden aan de Amerikaanse bedoelingen. Terwijl de Sovjet unie streeft naar consolidering van het bestaande militaire overwicht, is Washington uit op militair overwicht. Adjunct- hoofdredacteur Anatoli Krasikov acht het Geneefse overleg vaa bijzonder groot belang omdat het resultaat ofwel zal leiden tot een vermindering van de dreiging ofwel tot een conflict „dat de oude wereld van de kaart kan vegen". Krasikov herinnerde aan onder meer de Amerikaanse verkla ring waarin de mogelijkheid van een beperkte kernoorlog in Europa niet wordt uitgesloten. Volgens Krasikov die zich daarbij baseerde op westerse waar nemers, zouden de VS de Geneefse besprekingen in een impasse willen voeren Daarmee zou dan, aldus Krasikov, een voor wendsel voorhanden zijn om toch door te gaan met de moderni sering van het rakettenarsenaal in Europa. ANTI-STAKINGSWET AANGEKONDIGD WARSCHAU De spanning in Polen is afgelopen weekeinde opnieuw opge lopen na de zitting van het Centrale Comité van de communistische partij. Dit 'parlement' van de communistische partij heeft zich achter het voor nemen van partijleider Ja- ruzelski geschaard om aan de regering speciale be voegdheden toe te kennen om stakingen aan banden te leggen. In een wetsontwerp krijgt de regering „buitengewone mid delen ter bescherming van de burger en de staat". In het ge val dat „het voortbestaan van de natie" in gevaar komt zou de staatsraad een totaal sta kingsverbod kunnen afkondi gen. Het betreffende wetsont werp stamt al van eind okto ber, maar zou nu nog hier en daar wat worden veranderd. Daarnaast is een tweede wets ontwerp in voorbereiding waarin de vakbond Solidari teit verplicht wordt in het ge val van een arbeidsconflict eei^t alle middelen voor een oplossing te beproeven alvo rens een staking uit te roepen. In een toelichting heeft partij leider Jaruzelski gezegd dat er een definitief einde aan de sta kingen moet komen om de noodtoestand te vermijden. So lidariteit heeft nog niet op dë voorstellen van de regering gereageerd. KONING HASSAN: FEZ Koning Hassan van Marokko heeft dit weekeinde gezegd dat de volgende Arabische top nog voor juni volgend jaar gehouden zal worden. Hij noemde de mislukking van afgelopen woensdag geen mislukking, maar slechts een „onderbre king". Hassan zei: „De Pa- lestijnen kunnen ons nog vier of vijf maanden ge ven om over een regeling na te denken". De conferentie van landen van de Arabische liga werd woensdag in Fez vier en een half uur nadat zij was begon nen opschort omdat er een scherp meningsverschil was opgetreden tussen de deelne mers over het vredesplan van Saoedi-Arabië, dat stilzwijgen de erkenning van Israël in het vooruitzicht stelt. WASHINGTON Richard Allen, de veiligheidsadvi seur van het Witte Huis, heeft zijn functie neergelegd in afwachting van de uitslag van een onderzoek van de justitie naar mogelijke corruptie. Allen wordt ervan be schuldigd geld te hebben aangenomen van Japanse journalisten in ruil voor de bemiddeling bij het organi- saren van een interview met Nancy Reagan, de vrouw van de Amerikaanse president Allen verklaarde in een televisie-interview dat hij mogelijk een beoordelingsfout heeft gemaakt door het geld niet duidelijk is of het om meer dan de vaak genoemde duizend dollar gaat aan te nemen. Echt fout vindt hij zijn handelen echter niet. De zaak kwam aan het rollen toen het bedrag werd aangetroffen in een kluis, die Allen enige tijd in gebruik heeft gehad. Allen zegt nu dat hij vergeten is het geld in de regeringskas te storten. Richard Allen kwam kort geleden negatief in het nieuws toen minister van buitenlandse zaken Alexander Haig Allen ervan beschuldigde een lastercampagne tegen hem te voeren. Presi dent Reagan moest beide mannen tot de orde roepen. In Washington gaan steeds meer stemmen op die zeggen dat Al len moet worden ontslagen om de politieke schade voor presi dent Reagan beperkt te houden. Deze zou echter nog twijfelen. Veiligheidsadviseur Richard Allen (links) en de man die voorlopig als zijn opvolger is aangewezen, de gepensioneerde admiraal, James Nance. Demonstraties in Italië FLORENCE In Italië is het afgelopen weekeinde gede monstreerd voor vrede en ont wapening. Zaterdag werd in Florence massaal voor vrede gedemonstreerd en zondag lie pen in Palermo, hoofdstad van het Italiaanse eiland Sicilië, meer dan 50.000 mensen mee in een vredesmars die was ge organiseerd door de Italiaanse vakbonden. Uit opiniepeilin gen blijkt dat ruim de helft van de Italiaanse bevolking te gen de plaatsing van kruisra ketten op Sicilië is, hoewel de Italiaanse regering indertijd wel akkoord is gegaan met het moderniseringsbesluit van de NAVO. TRIPOLI De Libische leider Khadaffy heeft dit weekeinde gezegd, dat zijn land neutraal zal blij ven wanneer in het buur land Tsjaad de burgeroor log weer zou oplaaien. Khadaffy zei dit na een parade van Libische troe pen, die uit Tsjaad waren teruggekeerd, aldus het Libische persbureau JANA. Zaterdag heeft de Tsjadische president Goekoeni Oueddey zijn formele goedkeuring gege ven voor de komst van een Afrikaanse vredesmacht naar zijn land. Op een persconfe rentie na de ondertekening van een overeenkomst tussen Tsjaad en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid zei Oued dey, dat de vrede in zijn land in gevaar is zolang het Afri kaanse vredesleger nog niet gestationeerd is. Op 17 decem ber moet de Afrikaanse vre desmacht op volle sterkte zijn gebracht Oueddey liet tevens weten, dat hij zich het recht voor behoudt de Libiërs te vragen terug te keren, indien de Afrikaanse vredesmacht er niet in slaagt haar missie in Tsjaad ten uitvoer te brengen. De Libiërs waren in december vorig jaar op verzoek van Ou eddey naar Tsjaad gegaan om een einde te maken aan de burgeroorlog. Begin deze maand besloot Khadaffy zijn troepen weer uit Tsjaad terug te trekken, nadat Oueddey hierom had gevraagd. Sinds dien zijn de guerrilla-eenhe den van de vroegere minister Habre met een offensief be gonnen en wordt er aan de Tsjadisch-Soedanese grens weer gevochten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7