itte Poortkazerne oefenruimte or Leidse popmuzikanten «alUi m 'De Verzamelaar'' is van alle markten thuis Leidse korenwereld verloor zijn „beschermheer" inkers moerig Leids sneert ïces voor litieband Bouw van 120 kleine huizen aan Diamantlaan en Turkooislaan IdtUI I 'J -J U--JU- IJl J". LEIDEN/SCHEVENINGEN Cornells Zandber gen is niet meer. Gisteren overleed hij in het ver pleegtehuis Bosch en Duin in Scheveningen. Kees werd geveld door de ziekte die nog steeds onge neeslijk heet te zijn. Hij werd 73 jaar. Veel te vroeg moest hij gaan. Dat vond hijzelf ook, maar Kees had, zo goed en kwaad als het ging, zich erbij neergelegd. Ook zijn vrouw Elly (op het podium de concertzangeres Esther Hillinga) en zoon Joris waren er op voorbereid. Alles was geregeld; Kees hoefde alleen nog maar uit te stappen. Een half jaar geleden haalde Kees Zandbergen zijn laat ste officiële erkenning binnen: prins Bernhard speldde in Wageningen de eens onverzettelijke „ondergrondse sjouwer", verzetsman (compagniescommandant der B. S. Leiden) en officier na de oorlog was hij enige tijd waarnemend garnizoenscommandant van Leiden het Verzetsherdenkingskruis op. Kees groeide op dat moment nog één keer. „Ik heb aan de weg getimmerd; nou ja, dan schuif je wat vooruit", vertelde hij me des tijds, bij die gelegenheid, zich bijna verontschuldigend. Kees Zandbergen heeft in zijn rusteloze leven nog veel meer positiefs op zijn conto gebracht. Hij was een van degenen die hebben bijgedragen aan de Leidse muziek cultuur. Kees had niet alleen een mooie stem, die hij een leven lang verheven heeft, hij was ook een geboren organisator die overal z'n contacten had, mensen met wie hij wel „even iets op poten" kon zetten. Kees Zand bergen werd een drijfveer van het hele Leidse koorle ven, dat hij nieuw leven in wilde blazen. Hij was de aanstichter van het „gelegenheidskoortje", dat in 1936 een missietentoonstelling in de Stadsgehoor zaal opluisterde. Dit „koortje" werd het Alma Mater koor, onder leiding van Willem Mizee uitgroeiend tot IN MEMORIAM KEES ZANDBERGEN volwassen ensemble dat vocaal hoog kon scoren. Vanaf de oprichting was Zandbergen er de voorzitter van. Hij wist „z'n mensen" te vinden en ze te vangen. Compo nisten als Herman Strategier en Hendrik Andriessen hebben dat geweten; er werden opdrachten voor com posities gegeven. Andriessen schreef in de oorlog voor het Alma Materkoor een Passiespel, waarvoor hij volgens zijn wens werd gehonoreerd met duizend gulden en een pond tabak. In 1947 kwam er het Neder lands Madrigaalkoor: „een mooi koor met intelligente mensen die bereid waren zich voor iets anders in te zet ten dan het voor die tijd geijkte repertoire", vond hij. Herman Strategier werd de eerste dirigent en, uiter aard, Kees de voorzitter. Na de bevrijding bracht Zandbergen de Leidse koren bijeen voor een herdenkingsconcert. In het bijzijn van 5000 mensen werd het Te Deum van Diepenbrock uit gevoerd in de Pieterskerk. Uit Zandbergens ijveren ont stond de Stichting 1945, de jaarlijkse dodenherdenking in de Marekerk, met daarna de kranslegging bij het be vrijdingsmonument. Leidse koren bij elkaar brengen: dit ideaal heeft Kees Zandbergen niet mogen beleven, al was het ontstaan van de Contactgroep Leidse Koren al een hele stap vooruit. Zandbergen had een grote wens (de tijden zijn slecht; een behoorlijke uitvoering met orkest en solisten is een bijna te grote opgave geworden): „Welnu, laten we met enkele koren gezamenlijk een zelfde werk in studeren en samen uitvoeren", stelde hij voor. Er zijn genoeg koormensen in Leiden te vinden die hopen dat deze wens van Kees Zandbergen in vervulling zal gaan. Kees Zandbergen heeft op tientallen jaren Leids koorle ven mede zijn stempel gedrukt. Het is moeilijk voor te stellen, dat hij niet meer in het aardse koor te vinden en te horen zal zijn. Hij ruste in vrede. TON PIETERS Ëen beeld van de ruilbeurs in het Antoniusclubhuis. LEIDEN „Noem het maar op, het wordt door onze leden verzameld", dat zou het devies kun nen zijn van de Neder landse Vereniging De Verzamelaar. Niet min der dan 500 verschillen de zaken worden door de ruim 9000 leden verza-. meld. Postzegels en munten zijn weliswaar nog altijd het meest in trek, maar daarna volgt een lange rij van verza melaars van bankbiljet ten, sigarenbandjes, dinky toys, suikerzakjes, lucifermerken, oude aan delen, prentbriefkaarten, aardewerk, speldjes, schelpen, nummerbor den en alles wat verder nog in een verzameling kan worden onderge bracht. Om de leden de gelegenheid te geven tot een onderlinge uitwisse ling te komen worden en door het gehele land ruildagen, ruilbeurzen en tentoonstellingen ge houden. Afgelopen zaterdag organi seerde de afdeling Dén Haag en omstreken van De Verza melaar een ruilbeurs in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare in Leiden. On geveer 300 verzamelaars, le den en niet-leden sloegen daar hun slag, breidden hun verzameling uit of bewonder den de verzamelingen van collega's. Hoewel er in elke provincie béurzen worden gehouden kwamen de be langstellenden van heinde en verre aanzetten. Er was zelfs een Belgische verzamelaar bij die helemaal uit Brussel was gekomen om tot een uitwis seling van Belgische en Ne derlandse prentbriefkaarten te geraken. „Een belangrijk kenmerk van onze vereni ging is dat de leden er vaak meer dan één verzameling op nahouden. Zo kan het gebeu ren dat bij ons bijvoorbeeld sigarenbandjes tegen postze gels worden geruild. Die flexibele opstelling spreekt de mensen blijkbaar aan, want we zijn de grootstè ver eniging in zijn soort in Ne derland", aldus de Haagse voorzitter F.H. van Enter. Eén van de enthousiaste ver zamelaars is de Hagenaar Jan Van Lindt, die ook bestuur lijk actief is. Hij verzamelt handtekeningen van beroem de personen. „Ik heb er door de jaren heen al heel wat bij elkaar gekregen. Handteke ningen van generaal Eisen hower, Tsjang Kai Tsjek, ko ningin Wilhelmina, koning Feisal van Saoedi-Arabië om er maar een paar te noemen. Ik schrijf de beroemdheden in de regel aan met het ver zoek om een handtekening, en heel vaak lukt dat ook. Soms krijg je bij toeval een aantal beroemde handteke ningen in handen, zoals die keer dat ik een gastenboek mocht hebben dat door de Amerikaanse luchtmachtge- neraals was getekend. Ik laat mijn verzameling graag zien aan belangstellenden, maar ik verkoop er niets van. Ik heb wel eens interessante aanbiedingen gekregen, maar voor mij hebben die handte keningen een onschatbare persoonlijke waarde", aldus Jan van Lindt. De Verzamelaar werd in 1951 opgericht. De afdeling Den Haag en omstreken zag het levenslicht in 1956 en vierde vorig jaar nog het 25-jarig be staan. De vereniging bestrijkt een gebied dat begrensd wordt door de plaatsen Noordwijkerhout, Sassen- heim, Roelofarendsveen, Lei derdorp, Benthuizen, Zoeter- meer, Pijnacker, Delft, De Lier, Naaldwijk en 's-Gra- venzande. Maandelijks wor den er ruilbeurzen gehouden in Den Haag, Leiden, Zoeter- meer, Noordwijk en Voor burg en verder zijn er nog de extra ruildagen. Het grootst opgezet zijn de tentoonstel lingen met ruilbeurs, die in het Haagse Congresgebouw worden gehouden. Daar ko men duizenden verzamelaars bijeen. De eerstvolgende ten toonstelling wordt in april 1982 gehouden. De vereni ging geeft een maandblad uit met veel wetenswaardighe den. Wie lid wil worden kan zich in verbinding stellen met de penningmeester, de heer J.H. Snellink, tel. 070-682349 (na 19.00 uur). Voor nadere in lichtingen kan men terecht bij voorzitter F.H. van Enter, tel. 070-982486 of de secreta resse, mej. D.A. Koyck, tel. 079-312823 LEIDSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1981 PAGINA 3 „LEGE NEEMT PRINCIPEBESLUIT: Promotie De heer L. Hamminga promoveert woensdag tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift over huidaan doeningen. De heer Hamminga is verbonden aan de af deling Dermatologie van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Voor het onderzoek van de promovendus is subsidie toegekend door de stichting Het Schol ten Cor- des Fonds. dat de ruimte zoveel mogelijk geïsoleerd wordt om de omwo nenden geen overlast van gie rende gitaren en dreunende drumstellen te bezorgen. Ook zal er het één en ander moeten gebeuren aan het electriciteits- net om de etage geschikt te maken voor aansluiting van de apparatuur van de muzi kanten. De Leidse popmuzikanten kla gen al jaren steen en been, dat zij in Leiden weinig kans heb ben om hun muziek in te stu deren en optredens voor te be reiden. Het huren van panden lukt nauwelijks, omdat ver huurders uit angst voor gelui- doverlast geen trek hebben in het in huis halen van popmu zikanten. Het tweede pro bleem voor de popmuzikanten is dat de huren, die gevraagd worden wanneer er dan einde lijk een oefenruimte is gevon den veel te hoog liggen. De amateurs zijn veelal niet in staat de gevraagde bedragen N De vele tien- i^Leidse popgroepen eindelijk de kans lefenen. Was al een naanden duidelijk bovenetage van de Dortkazerne aan het inde de popmuzi- soelaas zou moeten het zou tot deze duren, voordat er :hot in de zaak i AAG/LEIDEN De politie heeft in de lidere a" zaterdaë °P Z°P de verlaten coupés laatste treinen uit een groot aantal K(J^idoders, fietskettin essen, viltstiften en Sim«tokken aangetroffen, ]éRoi,r was achtergelaten looi® jezoekers van een de I unkconcert. De Leid- :ie hield op het sta- iin twee punkers aan. inker had met een Geen deuk in een poli geslagen en de ander t een mes rond. en punkers uit Den aren in de Sleutelstad i0 "jo 'k geweest in het Leids i. scentrum aan de Bree- (Rvaar de groep Dischar- 'd- In Leiden werden ngen aangerricht. Tij- in niet geheel geluidlo- L lOjgkeer naar Den Haag 12.10| de jongeren op het „Ifjs Spoor opgewacht !je eJje Haagse politie. De var. p lieten hun wapenar en tekenstiften in de ^jhter. Rond het midder- jk uur is het op de sta lden en Den Haag een rumoerig gebleven. De brassband van fidsch Politie Muziek |hap heeft zaterdag de "Hrijs behaald tijdens een rs in Zaandijk in de Jafdeling. Husband stond onder lei- in dirigent Cees Brug- au LPMG behaalde 293,5 20.4] Het concours werd ge- door de Koninklijke )0 ZoiMse Federatie van verenigingen (KNF). J video- aiders gestolen 'R0'®1 N Uit een woning f Storm Buysingstraat muye nacht van vrijdag op g twee videorecorders, obanden, een fotocame- filmcamera en een plverzameling gestolen, ten kwamen de woning ^idoor een raam open te i«-3<bels 25-27, Andijvie ErcwI Kroten 12-29, Boeren- ipeivfe-54, Rode kool 28, im°di kool 51-57, Spitskool Prei 82-85, Stoofsla 61, S A 60-65, Spruiten B iten C 53-62, Spruiten Uien 16-43, Winter- 25, Witlof 160-250, lerij 28-54, Sla 23-57, Popfiderij 26-38, Peterselie rlderij 52. Dit gebeurde door een besluit van het college van B en W om in principe akkoord te gaan met de Wittepoortkazer- ne als oefenruimte. Morgen neemt het college een besluit over de precieze financiering van het plan. Op 14 december krijgt de gemeenteraad èen voorstel op tafel om een kre diet van 210.000 gulden be schikbaar te stellen voor het verbouwen van de bovenste etage van de Wittepoortkazer- ne. Die verbouwing houdt in op te brengen. De popmuzikanten zetten wat druk op de ketel door het op richten van de Leidse Vereni ging van Popmuzikanten. Door in de vereniging samen te werken, konden de popmu zikanten zich sterk maken ten opzichte van de gemeente en de onderhandelingen over een oefenruimte werden geopend. Het voorstel van het college, houdt in dat de etage van de kazerne wordt verhuurd aan de vereniging. De vereniging zal het beheer en de exploita tie van de etage op zich ne men. Deze opzet houdt in, dat de bandjes de oefenruimte weer kunnen huren van de vereniging. Om de vereniging de kans te geven het project van de grond te tillen zal de huur, die gemeente vraagt, het eerste jaar laag zijn met stevi ge verhogingen in de komende drie jaar. LEIDEN De bouw van 120 nieuwe twee- en drie kamerwoningen (Van Dam-eenheden) aan de Diamantlaan en Turkoois- laan lijkt de eerste aanzet te worden van het 1000- woningenplan van wet houder Tesselaar. Afhan kelijk van het aantal be zwaarschriften wordt waarschijnlijk in mei vol gend jaar begonnen met de bouw van 86 twee- en driekamerwoningen aan de Diamantlaan en 34 tweekamerwoningen aan de Turkooislaan. De huur prijzen van de apparte menten zullen ongeveer 400 gulden per maand gaan bedragen. In het 1000-woningenplan van Tesselaar heeft de wethouder van Volkshuisvesting het plan gelanceerd om binnen enkele jaren op een aantal open plek ken fn Leiden duizend kleine re woningen te bouwen. Er zijn al een aantal mogelijke bouwlokaties gevonden. Mo menteel worden de mogelijk heden van deze terreinen on derzocht. Vooral omdat de wo ningnood onder de huishou dens van een en twee perso nen relatief het hoogst is, wordt met de plannen van de gemeente haast gemaakt. Of het allemaal snel zal verlopen is voorlopig nog de vraag. Te gen het plan voor de 86 wo ningen aan de Diamantlaan worden veel bezwaarschriften verwacht. De bewoners uit de buurt zijn lange tijd verwend geweest met een flink stuk groen, dat door de apparte- mentenbouw gedeeltelijk zal verdwijnen. Verder vrezen de bewoners, dat door de bouw van de twee- en driekamerwo ningen, geplande gemeen schapsvoorzieningen zoals het gezondheidscentrum, een apo theek en dergelijke, op de lan ge baan worden geschoven. Een woordvoerder van de ge- Sports tich ting De Raad van Beheer van de Sportstichting houdt vrijdag 11 december een receptie in verband met de opheffing van de sportstichting per 1 januari. De receptie heeft plaats in de Engelbertahoeve aan de Hoge Morsweg 140 en begint om half negen. Jubileum De heer J. van Baren, oud-gemeenteraadslid van de PvdA, viert dit jaar het feit, dat hij veertig in dienst is bij de overheid. De heer Van Baren is werkzaam bij afdeling centrale loketdiensten van de PTT. Ter gele genheid van dit jubileum wordt woensdag 2 december van vier tot half zes een receptie gehouden in het res taurant van de Groenoordhallen. Filmnacht De filmnacht die zaterdag 12 december in het LAK-theater wordt gehouden, is geheel gewijd aan de Poolse regisseur Andrej Wajda. Om 20.00 uur wordt „Kanal" (Het riool) uit 1957 gedraaid. Deze rolprent gaat over de opstand van Warschau in 1944. Het verhaal van een groep mensen, die de laatste overlevenden zijn van een tegen de nazi's gerich te verzetsgroep. Om 22.00 uur draait de film „Landschap na de slag" uit 1970. De film is gebaseerd op de novelle „De slag om Grunwald". De film gaat over door Amerikanen bevrijdde gevangenen uit een concentratiekamp, die in oude SS-barakken moeten blijven tot hun identiteit is vast gesteld. Het is één van Wajda 's beste films. Zonder verdo ving" uit 1978 is de laatste film die zaterdag wordt ge draaid en start om 24.00 uur. Wajda toont zich hier de fil mer van de morele onrust en de stagnatie in de Poolse sa menleving. Het verhaal gaat over een succesvolle journa list, die in korte tijd zijn baan, zijn vrouw en een kies ver liest, alles zonder verdoving. Een echte Wajdafilm met au tobiografische aspekten. meente wijst deze laatste be schuldigingen van de hand door er op te wijzen dat bin nenkort met de bouw van een noodapotheek wordt begon nen, dat in de planning met een gezondheidscentrum reke ning is gehouden en dat er op het Diamantplein uitbreiding van het winkelbestand op het programma staat. De bouw van de woningen aan de Diamantlaan en de Tur kooislaan gaat ongeveer een jaar duren. De appartementen beschikken over een eigen keuken, douche en balkonne tje. De bouwkosten voor het plan aan de Turkooislaan bedragen ongeveer 4 miljoen gulden en dat van de Diamantlaan tussen de 5 en 6 miljoen gulden. In de nabijgelegen Opaalstraat wordt overigens volgend jaar begonnen met de bouw van een kantoor voor de Bedrijfs geneeskundige Dienst met daarin opgenomen een kan toor van de Leidse Spaarbank. Zandbergen kreeg in mei van dit jaar door prins isihard het verzetsherdenkingskruis uitgereikt. Een bouwkeet, die op het terein van het EBR aan de Langegracht stond, is zater dagmorgen volle dig uitgebrand. Het ging om een bouwkeet van twee verdiepin gen. In de keet, die eigendom was van een aan nemingsmaat schappij uit Am- steredam, ston den onder meer een tekentafel en schafttafels. De brand werd om tien over elf ont dekt en de brandweer is tot half twee bezig geweest met blussen. De brand werd met vier stralen be streden. De oor zaak van de brand is vermoe delijk een gaska chel, die aan is blijven staan. De schade loopt in de duizenden guldens. Bouwkeet uitgebrand

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3