Cheque van 30mllleenauto veer Wieren Bitsjerova: een kind als wereldkampioene MAXI GNAUCK SLAAT TERUG IN TOESTELFINALES SPORTTRIBUIME LEI DSE COURANT MAANUAO 3U NOV LMtJtR 1981 PAGI1 ROTTERDAM Vader Wiersma straalde van trots, toen zoon Harm gisteren voor de derde maal, na 1976 en 1979, de complete huldiging mocht ondergaan die bij het behalen van het wereldkampioenschap dammen past. In de hal van het Hilton hotel te Partijverloop ROTTERDAM Harm Wiersma stelde zaterdag zijn wereldtitel dammen definitief veilig door zijn Russische tegenstrever Anatoli Gantwarg in de 19e partij met remise te confronteren. Ook giste ren eindigde de strijd met een onbesliste stelling. 19e Partij had het volgende ver loop: Gantwarg (wit) Wiersma (zwart): I. 32-28 19-23; 2. 28x19 14x23; 3. 37-32 10-14; 4. 41-37 14-19; 5 46-41 5-10; 6. 35-30 20-25; 7. 40-35 15-20; 8. 44-40 20-23; 9. 50-44 10-14; 10. 34-29 25x34; II. 29x20 14x25; 12. 40x29 23x34; 13. 39x30 25x34; 14. 31- 27 18-22; 15. 27x18 12x23; 16. 44-39 16-21; 17. 39x30 "21-16; 18. 45-40 7-12; 19. 40-34 12-18; 20. 33-29 17-22; 21. 32-27 22x31; 22. 36x27 11-17; 23. 38- 33 17-22; 24. 41-36 22x31; 25. 36x27 6-11; 26. 43-38 11-17; 27. 47-41 8-12; 28. 41-36 17-22; 29. 37-31 26x37; 30. 42x31 43-28; 31. 29-24 28x39; 32. 34x43 19- 23; 33. 43-39 1-7; 34. 49-43 7- 11; 35. 39-33 12-17; 36. 30-25 9- 14; 37. 35-30 23-28; 38. 24-20 28x39; 39. 20x9 3x14; 40. 43x34 13-19; 41 34-29 2-8; 42. 31-26 42x31; 43. 36x27 11-16; 44. 38- 32 19-23. Rotterdam stamelde hij: „Toen Harm negen was kwam hij elke zondag ochtend om half acht mijn slaapkamer al bin nen en gooide dan een dambord op bed, of ik maar direct met hem wilde spelen. Hij deed dat altijd op zondag, uit gerekend als ik eens kon uitslapen. Ook elke avond speelden we en kele partijen en na drie jaar veegde hij me al van het bord". En Harm Wiersma ging goed door. Na twee remises, giste ren en eergisteren, sloot de 28-jarige Fries de damtweekamp om de wereldtitel tegen titel verdediger Anatoli Gant warg met 22-18 als win naar en kon hij voor de ogen van onder anderen vele lamilieleden uit Leeuwarden een cheque van 30.000 gulden in ont vangst nemen. Een prijs die praktisch werd ver dubbeld door sponsor Peugeot, die de Neder landse topspeler/bond- strainer/damredacteur de sleutels van een 504 schonk. De vele remises ten spijt. Is de tweekamp Gantwarg-Wiersm'a sportief en technisch gezien een succes geworden, hoewel volgens Wiersma het publiek nóg meer bij het gebeuren be trokken had moeten worden. De opzet van het spelen op verschillende plaatsen in Ne derland was echter een zeer goede poging daartoe. De uit stekende relatie tussen beide kemphanen, wier strijdlust door de gelijkwaardigheid van hun krachten enigszins aan het oog van de leek werd onttrok ken. heett de damsport veel goodwill bezorgd. Vergelijkin- Harm Wiersma lacht op gelucht naar zijn zoontje Joeri, nadat hij in de 19e partij in de damtweek amp tegen de Rus Gant warg zijn wereldtitel heeft zekergesteld. gen met de onverkwikkelijke situaties bij de titelgevechten in de schaakwereld, plaatsen de damsport helemaal op een voetstuk. En juist daarom was het zo jammer dat van de let terlijk tientallen sprekers, die zich na de slotpartij, die opzet telijk door beide dammers vroeg remise werd gegeven omdat de feestorganisatie an ders in tijdnood zou zijn geko men. de vertegenwoordigers van cje gemeente Rotterdam en het ministerie van CRM het telkens over schaken hadden. Loco-burgemeester Van der Ploeg van Rotterdam vergiste zich zelfs twee keer en pro beerde zijn fout te verklaren door te vermelden dat hij nog diezelfde middag met zijn zoontje had geschaakt. Toen topambtenaar Jorritsma van CRM het over dammen op een schaakbord had. gilde een toe schouwer uit de zaal „zeker met sjoelstenen". Veel sprekers en dus vele woorden van dank. Verfrissend was de eerlijkheid aan het slot van het dankwoord van wereldkampioen Harm Wiers ma. De winnaar zei: „De victo rie begon bij Rotterdam en werd hier ook een feit. In alle steden waar we hebben ge speeld waren goede accom modaties. die onze strijdlust stimuleerden en daardoor een grote bijdrage hebben gele verd aan mijn winst in .de match. De financiën kwamen wat moeilijk rond, maar dank zij opvallend veel sponsors en de inbreng van de gemeenten is alles gelukt. De hulp van se condant Ton Sijbrands, maar ook van Auke Scholma, gaf mij veel zelfvertrouwen; ik had ook een psycholoog en kreeg een voedingsschema, waardoor men mij de bijnaam koolhydra- tenman gaf; verder kreeg ik overal de beste bedden. .Of die zaken op zich hebben gehol pen weet ik niet, maar bij dam men staat denken centraal en dus als je denkt dat iets helpt, geloof je ook in jezelf". Kritische noot Wiersma vervolgde: „Ik heb echter nog een kritische noot. Ik vind dat ik voor de totstand koming van de tweekamp te veel zelf heb moeten doen en dat gaat ten koste van de con centratie. Bij een volgende tweekamp moet dat anders gaan, met een zaakv bijvoorbeeld". Bijzonder opvallend* kwamen gisteren uil van de heer W.R. Ju derlandse voorzitter werelddambond (FM, hij Wiersma had ge als 39e wereldkampi het beginjaar 1885, gén vice-wereldkamp toli Gantwarg: „U danks uw - eervol recht op een goed on Rusland". Daarna de leider van d damdelegatie, de he vnikov, een vaantje een opmerking die tolk maar niet werd v het Russisch. „Daar I een speciaal musei want in Rusland is m zulke snuisterijen", weinig diplomatieke van de FMJD, waarv vnikov overigens vi< ter is. Een opvallend Anatoli Gantwarg gi veel werk. In zijn serii gen besteedde de F aandacht aan kwartet o.l.v. de B< „Hun werk lijkt er lijk, maar is even bij een schaaktweel goede onderlinge tussen Harm Wiersmi mede door het werl card vriendschappen ven". In november volgent een groot toernooi wereldkampioenschap Harm Wiersma weet of hij daar aanwezig Hij wil eerst de dams pen promoten in Nedi Afrika, en veel simul strijden spelen doori land. Officieel staan i als eerste op het prog Nederlands kampio de interland tegen Unie en, als het aan d. ter van de Friese i ligt, een match tusse* beste dammers van en de rest van de wej Voorlopig siert beschj de mens Wiersma. tweekamp was ik welr betere, maar of ik nul de beste van de weit In Nederland alleen I topdammers als S Clerc, Van der Wal Wiersma, die zich vi eindelijk ontspannen i gen bij zijn vrouw er Joeri. HERMAN MOSKOU De wereldkam pioenschappen turnen zijn in een vrijwel complete triomf voor de Sovjet-Unie geëindigd. Aan de overwinningen in het landenklassement van de da mes en heren en de individuele titel bij de heren, voegde Olga Bitsjerova zaterdagavond voor 17.500 toeschouwers ook nog het individuele kampioenschap bij de dames toe. Met Olga Bitsjerova (1.38 m. lang en» 29.7 kg zwaar) werd de klein ste uit de klas de beste. Giste ren in de ruim zeven uur du rende toestelfinales, die door 35.000 toeschouwers werden gevolgd, kwamen bij de heren nog eens vier gouden medail les. waarvan twee gedeeld, en een eerste plaats bij de dames in Russische handen. De op vallendste turnster op de laat ste dag van de titelstrijd was echter Maxi Gnauck. De 17-jarige Oostduitse, in mei Europees kampioene in Madrid geworden, revancheerde zich op imposante wijze voor het feit dat zij in de strijd om het individuele kampioenschap, waar haar enkelblessure de weg vrijmaakte voor een drie voudige triomf van de Sovjet- Unie, niet kon uitkomen. Maxi Gnauck zegevierde in drie van de finales (sprong, brug en balk). Bij de vrije oefening ont brak zij omdat zij na acht se conden in de keuzestof van de landenwestrijd wegens die en kelblessure van het podium ging- Het wegvallen van de Oost duitse maakte de strijd om de individuele titel een zaak van uitsluitend de Sovjet-Unie, die echter toch een andere afloop kreeg dan verwacht was. Elena Davidova was met het hoogste voor-totaal de eindstrijd inge gaan maar de olympisch kam pioene verspeelde haar kansen al in de eerste oefening. Op de balk had zij twee wankelingen en tenslotte kwam zij na de af sprong zittend neer. Zij kreeg slechts 9,35 punten en toen ging de strijd slechts tussen Olga Bitsjerova en Maria Fila- tova, die al sedert de Olym pische Spelen van Montreal een vaste keuze in de ploeg is maar met uitzondering van het veroveren van de wereldbeker in Toronto (1979) nog nooit een internationale titel heeft behaald. Ook nu was die niet voor haar weggelegd. De kleine Bitsjero va, over wiens leeftijd in Mos kou veel te doen is geweest, gaf de leiding niet meer uit handen en zegevierde uiteinde lijk met ruime voorsprong (78.400) op Filatova. Vragen over de leeftijd van de nieuwe wereldkampioene leidden -lot een overhaast vertrek van de ploeg van de Sovjet-Unie op de persconferentie. Op de vraag hoe het kon dat Bitsjerova een jaar geleden bij de nationale kampioenschap pen in Minsk werd opgegeven als zijnde geboren in 1967 en in Moskou plotseling vijftien jaar oud bleek (de door de FIG voorgeschreven minimum leef tijd voor deelneming) werd slechts geantwoord dat de op gave van Minsk een vergissing was. waarna trainster Polina Astokhova haar turnsters haastig uit de zaal loodste. Weemoed Door Olga Bitsjerova bleef de wereldtitel in elk geval in de Sovjet-Unie, al zullen velen met weemoed hebben gedacht aan het optreden van haar landgenote Nelli Kim, die twee jaar geleden in Fort Worth zorgde dat de wereldtitel acht- kamp in handen kwam van een vrouw en niet zoals nu in die van een kind. Bitsjerova sloot de individuele wedstrijd op im ponerende wijze af bij het springen. Voor haar salto met hele schroef kreeg zij in het damestoernooi de eerste tien. Roemenië, dat in Fort Worth wereldkampioen bij de teams werd en in Moskou als vierde eindigde, revancheerde zich in de strijd van de beste 36 turn sters met drie deelneemsters bij de eerste zeven te eindigen. Alleen de Chinese Ma lan Hun slaagde er in zich als vierde tussen de Russische en Roe meense turnsters te dringen. China, dat zowel bij de dames als heren in Moskou heeft la ten zien in twee jaar tijd te zijn uitgegroeid tot een natie, waarmee op turngebied ook in de toekomst terdege rekening zal moeten worden gehouden, deed in de damesfinale op heel andere wijze van zich spreken. In de finale van de brug met ongelijke leggers waarin Maxi Gnauck en Ma lan Hun de ge deelde wereldtitel van Fort Worth verdedigden, weigerde Ma die het zilver veroverde en haar landgenote Chen lun lan (zesde) bij de ereceremonie op het podium te komen. Het tweetal protesteerde daarmee tegen het feit dat naar hun me ning Ma met 9,90 te jaag was gewaardeerd. Dat protest was ten onrechte. Inhoudelijk was de oefening van de Chinese weliswaar van zwaarder kaliber dan die van Maxi Gnauck, die wel een tien kreeg, maar Ma had duidelijk twee technische onvolkomenheden in haar pre sentatie. De FIG maakte later wel bekend dat disciplinaire maatregelen zullen worden ge nomen, maar dat zal wel loslo pen. De maximale waardering van tien, die Maxi Gnauck voor haar brugoefening kreeg, was de tweede van het gehele toer nooi bij de .dames. Met het maximum van tien was de jury bij de heren heel wat scheuti ger. Na drie in de keuzestof van de landenwedstrijd en nog eens drie in de finale van de beste zesendertig, lichtte het scorebord zondag liefst tien maal op met een „10". Dat ge beurde zowel bij het voltigeren als aan het rek vier keer en twee maal bij het paardsprin- gen. Suprematie Door de suprematie van Maxi Gnauck in de toestelfinales, was het laatste optreden van de dames veel minder specta culair dan bij de heren. De aanwezigheid van de Oostduit se, die als een automaat haar oefeningen afwerkt en pas bij de prijsuitreiking de indruk gaf dat het geheel haar toch wel iets deed, had een bijna ver lammende invloed op de con currenten uit de Sovjet-Unie, van wie alleen Davidova bij alle vier onderdelen present was. De olympisch kampioene kwam slechts twee maal op het erepodium als derde bij de brug en voor het in ontvangst nemen van het zilver voor vrije oefening. Het gqud in de „kür" was voor Natafe lljenko, die op prachtige muziek een schit terende synthese heeft gevon den tussen ballet, acrobatiek en turnen. Zij kreeg dan ook terecht 9,95 punten. Bij de waarderingen ging de damesjury gisteren meermalen in de fout. Daarvan werden vooral de Amerikaansen het slachtoffer. Gegronde reden tot klagen had vooral Julianna Macnamara, die op de balk met 9.55 zeker drietiende te kort werd gedaan. De Ameri kaanse, die een zeer mooie brugoefening beloond zag met een gedeelde derde plaats, liet op de evenwichtsbalk aanmer kelijk zwaardere onderdelen zien dan de concurrentie. Wel iswaar wankelde zij een mo ment maar dat rechtvaardigde zeker niet de waardering die haar deel werd. Zeker niet in vergelijking met de cijfers, die Maria Filatova (9.30) en Elena Davidova (9.15)_kregen na een val en enkele haperingen in hun optreden. Olga Bitsjerova, de winnares van de achtkamp bij de wereldkampioenschapp nen in Moskou, in actie op de evenwichtsbalk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20