Handbaldames onderschatten Spanje 5 Hockeyteam moet wennen Sprintploeg in ontwikkeling Gewest Drente de sterkste in strijd om Residentie Cup SPORTTRIBUNE Bronzen plak judoka Rapmund Flyer kampt met windstilte LEIDSE COURANT MAANDAG 30 NOVEMBER 1981 PAGIN, NOJSLEV De Nederlandse dameshandbalploeg heeft in het toernooi om het wereld kampioenschap in de B- groep haar tweede wedstrijd gewonnen. Spanje werd met 17—16 verslagen na een rust stand van 10—8. Eerder ver loor Oranje met 1417 van Bulgarije. Tot de laatste mi nuten hebben de Nederland se dames moeten vechten om de „zekere" overwinning tegen Spanje werkelijkheid te doen worden. De groep van llona Venema en Frans van lersel had de Spaanse dames onderschat en dat leidde tot een bijna rampzali ge start De driftige, vlugge kleine Spaanse speelsters werden veel te passief verde digd, waardoor aan de cirkel keer op keer correcties moesten worden toegepast, die in strijd met de spelre gels waren. Dat kostte Ne derland acht strafworpen, waarvan Spanje er zes doel treffend gebruikte en zes uit sluitingen voor twee minu ten. Pijnlijker nog was dat de Spaanse dames de Neder landse tekortkomingen gre tig afstraften. Na zes minu ten stond Nederland met 5 0 achter en het gevolg was dat de ploeg, die zich voor het duel een zekere winnaar had gedacht, gehaast op de achterstand ging jagen. Bijna drie kwartier bleven de Ne derlandse dames achter de feiten aanlopen. Bij de rust was de achterstand teruggebracht tot twee doel punten: 108. Het werkelijke herstel echter kwam in de tweede helft. Twee wijzigingen droegen daar belangrijk toe bij. Carla ten Velde verscheen in het doel voor Mleke Kuiten, een wissel die een dag eerder te gen Bulgarije ook een positie ve uitwerking had. Ten Velde stimuleerde het team, maar belangrijker was de inbreng van de achttienjarige debu tante Georgina van lersel, dochter van de assistent- coach. Van lersel heeft lef en snelheid en dat was juist wat Nederland miste. Zij maakte in de tweede helft drie doelpun ten. Stuk voor stuk belangrij ke treffers, namelijk de eerste na de rust, waardoor de stand 109 werd, vervolgens het twaalfde doelpunt, waardoor verkoomen werd dat Spanje opnieuw wegliep en tenslotte de veertiende die Nederland voor het eerst naast Spanje bracht. Er moest toen nog maar een handvol minuten worden gespeeld. De Spaanse dames snakten naar adem, conditioneel waren zij aan het eind van hun krachten, maar omdat Nederland nog altijd onzeker werkte, bleven zij op gelijke hoogte tot 1616. Marjo Smeets besliste ten slotte het duel met een zeven- meterworp. 1716. Terugval Bulgarije sloeg zaterdag zijn slag in de wedstrijd tegen Ne derland in de beginfase van de tweede helft. Van 116 (ruststand) liepen de Bulgaar se dames uit naar 219. waarbij Nederland totaal geen vat had op de snel spelende Bulgaarse aanval. Door een terugval van Bulgarije bleef het verlies nog enigszins be perkt. Nederland bleef in de eerste helft redelijk bij. Slechts om dat de Nederlandse verdedi ging de grootste moeite had met uitblinkster Tajana Vateva (met negen treffers topscoor- ster van de Bulgaarse ploeg) keek Nederland tegen een voortdurende achterstand van vier of meer doelpunten aan. In het eerste kwartier van de tweede helft dreigde Neder land geheel overspeeld te worden. Bij 219 verwisselde coach llona Venema, eigenlijk wat laat. doelvrouwe Mieke Kuyten voor Carla ten Velde. Deze had een positieve in vloed op de gehele ploeg. De defensie draaide een stuk be ter en dat bracht de ploeg weer enigszins op de been. Het zelfvertrouwen, behoorlijk gedeukt door de vloed van Bulgaarse treffers, groeide en voornamelijk door het uitste kend benutten van een aantal break-outs kwam Nederland tot de acceptabele eindstand. Nederland—Bulgarije 1724 (611). Scoorsters van Ne derland: Christine Knigge 6, Marjo Smeets 4, Hanneke van Eijl 2, Jeanne Arnoldussen 2, Carola Pesman 2 en Jacqueli ne Drenth 1. Tegen Spanje: Janny Dinkgreve (4), Jeanne Arnoldussen (4), Marjo Smeets (4. 3 strafworpen), Ge orgina van lersel (3), Dirkje Hartmans en Carola Pesman. De Nederlandse heren hebben in Gyon de laatste wedstrijd van het zeslandentoernooi met 312^ van Hongarije A verloren. Hongarije werd hier door winnaar van het toer nooi. Zaterdag verloor ook Oranje met 2520 van het A- team van Hongarije. Neder land werd uiteindelijk vijfde. Lambert Schuurs (Sittardia) scoort tijdens het toernooi van AHC '31 op (raaie wijze in de wedstrijd tegen Lille. Topscorers Nederland toer nooi: Peter Verjans en Han Busio 18. Kees Kooy 14. Bert Bouwer 12. Het jeugdteam van Frankrijk heeft het vierlandentoernooi in Haarlem winnend afgesloten. In de laatste wedstrijd verloor Nederland met 2628 van Frankrijk. Na een ruststand van 1616. Bij NederlandFrankrijk was Wil Jacobs topscorer met ze ven treffers. De handbalheren van AHC'31 zijn in hun eigen toernooi als tweede geëindigd. Het Hongaarse PMSC won in de finale met 3419. GÖTEBORG Robbert van der Geest is dit weekeinde tijdens de open Scandinavi sche titelstrijd judo in Göfe- borg als tweede geëindigd. De Haarlemmer verloor in de finale van de klasse tot 86 ki logram van de Pool Sosnovs- ki. Derde plaatsen waren er voor Jan Rapmund bij de halfzwaargewichten. Robert van der Vlist in de klasse tot 71 kilogram en Rob Hoogen- dijk bij de extra-lichtgewich ten. Anne ten Hoeve (tot 86 kg). Rob Henneveld (tot 71 kg). Jo- han van Heest (tot 78 kg) en Barry Oudshoorn (boven 95 kg) kwamen in de herkansin gen heel ver, maar grepen net naast brons. Aan de wedstrij den nam een ploeg van veer tien Nederlandse judoka's deel. De afvaardiging bestond uit beloftevolle junioren en jonge senioren. Dertien landen waaronder een aantal Oosteu- ropese waren in Göteborg vertegenwoordigd. Jolanda van Meggelen heeft zaterdag tijdens internationale judowedstrijden in Orleans als enige Nederlandse een prijsje veroverd. In de categorie tot 72 kilogram eindigde de judo ka uit Maassluis als derde. Chita Gross uit Vlaardingen, die uitkomt in de klasse tot 56 kilogram, verloor haar partij voor het brons. De vier ove rige Nederlandse judoka's (Erica van Eeijen, Liesbeth Beeks. Henny van der ploeg en Marjolein van Unen) wer den al eerder gevloerd. De Italiaan Piero Gros slalomt met grote snelheid naar zijn overwinning in Livigno. Annelies Maas: Westduits record AKEN Annelies Maas heeft tijdens de Westduitse club- kampioenschappen in Aken een Westduits record geves tigd op de 400 meter vrije staat ingeschreven alt lid van de Westduitse vereniging Gladbeck, realiseerde een tijd van 4.10.9. Het oude record stond met 4.12.55 op naam slag voor 25-meterbanen. De van Ina Beyermann. Het Ne- winnares van de bronzen me- derlands record is met 4.09,31 daille van de Olympische in handen van Enith Brigitha. Spelen van Moskou, die thans Annemarie Verstappen van het Bossche BZV heeft gisteren tij dens nationale wedstrijden in Oss een nieuw jeugdrecord voor 25-meterbanen gevestigd op de 100 meter vrije slag. Zij reali seerde een tijd van 55.9 seconden. Een prestatie die internatio naal hoog staat aangeschreven. Het oude record stond met 56 seconden rond op naam van Connie van Bentum (DWR) die deze tijd zwom op 3 oktober van dit jaar in Blerick. Het senio renrecord staat met 55.3 seconde, slechts 0.6 seconde sneller, nog steeds op naam van Enith Brigitha. Een jongensploeg van HPC uit Heemstede, bestaande uit Erik Rieken, Tom Manoth, Guy de Kort en Hans Kroes, heeft giste ren in Haarlem een jeugdrecord voor 25-meterbanen gevestigd op de 4x200 meter vrije slag estafette. De vier HPC'ers noteer den een tijd van 7.56.9. Het oude record stond sinds 15 juli 1979 reeds op naam van HPC met 8.12.44. LAHORE Het Nederlands hockeyteam heeft zaterdag tij dens de toernee door Paki stan in Lahore met 32 verlo ren van het nationale elftal. Bij de rust leidde Oranje nog met 10. Het spel van Nederland gaf coach Van Heumen echter wel alle reden tot tevredenheid. De Nederlandse verdediging, met Ewout van Asbeck die zijn 50e officiële wedstrijd voor Nederland speelde. Tim Steens en Cees-Jan Diepe- veen in de lijn voor laatste man Litjens, speelde vooral in de beginfase uitnemend. Dat gaf het middenveld de ge legenheid vaak aanvallend in actie te zijn. Dat resulteerde in de vijftiende minuut in een prachtig doelpunt van Roderik Bouwman. De speler van HGC rondde een prima pass van de uit Hong Kong overgekomen Leefers af. Jan-Carel Jennis- kens verhoogde in de 40e mi nuut de score na goed door zetten van Van 't Hek. De- Pakistani kwamen na de rust veel agressiever terug. Een strafhoekslag van Man- zoor Hassan betekende 21. Dezelfde speler maakte uit een strafbal gelijk: 22. Een solo van rechterspits Sherwa- ni was de gehele Nederlandse verdediging, inclusief doelman Hermans te veel: 23. De karakteristiek is: Neder landPakistan 23 (20). 15. Bouwman 10, 40. Jen- niskens 20, 50. Manzoor Hassan 21 (s.c.), 55. Man- zoor Hassan 22 (s.b.), 63. Sherwani 23. Nederland: Hermans; Steens, Litjens, Van Asbeck, Diepeveen; Jennis- kens. Leefers. Den Hartog, Voermans; Bouwman, Van 't Hek. Zondag werd in Faisalabad in een vriendschappelijke wed strijd de plaatselijke club met 32 verslagen. In de achtste minuut scoorde Van Grimber gen uit een voorzet van Van Diepeveen de eerste treffer. Ejaz maakte na 26 minuten gelijk: 11. Nederland kwam nog in dezelfde minuut op achterstand toen Rana Ehsan een strafcorner omboog in een tweede treffer: 21. Paul Litjens zorgde in de 56e mi nuut via een strafcorner voor de gelijkmaker en drie minu ten later bezorgde Van 't Hek, die na ruim een half uur Heyn verving, voor de winnende treffer. Nederland heeft nog steeds moeite met de terreinsom standigheden. De controle is nog niet optimaal hoewel er verbetering te zien is. Coach Van Heumen karakteriseerde de ontmoeting als volgt: „We hebben vrijwel de gehele wed strijd beheerst, maar gaven in een minuut de winst nog bijna uit handen. Dat doet zich dik wijls voor bij ons tegen Aziati sche teams. Het valt moeiljjk om op de dode momenten de volle concehtratie te bewa ren". Er waren 20.000 toe schouwers. WEST-BERLIJN De eerste confrontatie met de interna tionale schaatstop is het af gelopen weekeinde in West- Berlijn onder goede omstan digheden redelijk verlopen voor de sprintkernploeg. De Nederalnders bezetten in de eindstand de vierde, de vijf de, de zesde, de zevende, de negende en de veertiende positie, waarbij moet worden ingecalculeerd dat de sprin ters uit de Sovjet-Unie niet in Berlijn aanwezig waren. De overige topschaatsers waren er wel. De Canadees Gaetan Boucher, de houder van het wereldrecord op de 1000 me ter, won het interessante ge vecht om* de eerste plaats met wereldkampioen Frode Roenning. Achter dit tweetal eindigde als derde de Noor Kai-Arne Engelstad en daar na in volgorde Miel Govaert. Lieuwe de Boer, Ron Ket en Sies Uilkema. Een bevredigend resultaat, zo zou geconcludeerd kunnen worden. Waar de kersverse sprintcoach Gauke Nijholt evenwel op een opleving had gerekend op de 1000 meter, gebeurde dat niet. Door de trainingsopbouw meer te rich ten op die afstand, verwachtte Nijholt een verbetering ten op zichte van het afgelopen jaar, toen de Nederlandse sprinters op de dubbele sprint volledig in elkaar zakten. Die sprong voorwaarts werd niet verwe zenlijkt, hoewel Nijholt zich een tevreden man toonde. „Men vergeet gemakkelijk, dat dit de eerste 1000 meter voor onze kernploeg is. Het verschil met de top is nog te groot, maar over wat ik hier heb ben i politieambtenaar. Drie Niemand kon er evenwel om heen, dat het verschil tussen de nummer één, Boucher, en de nummer vier, Govaert, drie volle punten bedroeg. Ook Nijholt constateerde dat. „Ik heb niet gezegd dat wij er al zijn. Wij bevonden ons op de goede weg. Meer niet". Daar mee doelde de sprinttrainer op de opbouw van de race, die In zijn ogen beter was dan voorheen. Miel Govaert, vorig jaar in eer ste instantie gepasseerd voor de kernploeg, was mede door zijn redelijke resultaten op de 1000 meter de beste Neder lander. Lieuwe de Boer won op de eerste dag zijn speciali teit, de 500 meter, maar het oudste kernploeglid moest op de 1000 meter teveel inleve ren om een bedreiging te vor men voor Boucher en Roen ning. Het optreden van Sies Uilkema was zaterdag hoop gevend en gisteren ronduit zwak. De Nederlandse record houder op de 500 en de 1000 meter bleek moeite te hebben met de ijsomstandigheden en beantwoordde derhalve niet aan de verwachtingen. Ron Ket bevestigde zijn vooruit gang en Jan Ykema gaf aan dat hij zeer snel kan zijn, maar dat hij dat slechts één dag kan volhouden. De wisselval ligheid van de pas achttienja rige Ykema is nog te groot. Geert Kuiper verbeterde zijn persoonlijk record puntento taal met anderhalve punt, maar hij kwam desondanks niet verder dan de veertiende plaats. Bij de dames was de Oost- duitse Christa Rothenburger oppermachtig. Met meer dan zes punten verschil zegevierde Rothenburger, die vorig jaar tijdens het wk sprint „slechts" vierde werd. Monika Holzner, de oudgediende, bezette de tweede plaats voor de'Ameri- kaanse Sarah Docter. Lieuwe de Boer op weg naar zijn overwinning op de 500 meter. Tijdens trainingswedstrijden van de dameskernploeg in Utrecht hebben de schaatsen- rijdsters Thea Limbach en Joke van Rijssel de beste tij den verwezenlijkt. Onder win derige omstandigheden op een zachte baan reed Lim bach de 1000 meter in 1 mi nuut 29,1 seconden. Van Rijs sel noteerde op de 3000 me ter 5.01,3. manning van het Neder landse zeiljacht Flyer wuift naar een vlieg tuig van de Nieuw- zeelandse AUCKLAND Het gaat het Franse jacht 'Charles Heidsieck 3', met schipper Alain Gabbay, letterlijk en figuurlijk voor de wind. Het schip loopt tijdens de tweede etappe van de zeilra ce om de wereld zienderogen in op de 'Flyer' en de 'Ceram- co\' de beide schepen die nog steeds de leiding hebben. De 'Charles Heidsieck 3', die in de eerste etappe als tweede finishte, loopt per dag 90 zeemijl in op de op kop liggende bo ten. In Auckland verwachtte men de Flyer, met aan het roer Conny van Rietschoten, gisteren in de haven. De 'Flyer', even als de 'Ceramco', is evenwel in een gebied met windstilte te rechtgekomen. De aankomst in Auckland wordt nu niet eerder dan morgen verwacht. DEN HAAG Het gewest Drente heeft zaterdagmorgen op het ijs van De Uithof de achtste strijd om de jaarlij'k- se Residentie Cup voor ju nioren gewonnen. Zes keer achtereen won Friesland deze wedstrijd en vorig jaar kwam de beker verrassend bij Zyid Holland terecht. De ditmaal winnende ploeg van Drente bestond uit: Bert Ui- terwijk Winkel (Hoogeveen), Henk Groen (Emmen), Gerrit Jacobs (Emmen) en Johan Jeuring (Assen). Friesland kwam op de tweede plaats en Zuid Holland moest ge noegen nemen met een vier de plaats. Gerrit Jacobs maakte de snel ste tijd op de 500 meter: 42,70. Johan Jeuring werd tweéde met 43,11. Ron Hof van het gewest Noord Hollan d/Utrecht eindigde met 43,26 op de derde plaats. Ook op de 1500 meter kwam Gerrit Ja cobs als sterkste uit de strijd: 2.08,27. Hier werd het pas 16- jarige talent Raymond Brug- mans uit Rotterdam verras send tweede in een tijd van 2.09,51 voor de Fries Richard Sinkgraven in 2.10,17. Brugmans, die vrijwel elke dag op De Uithof te vinden zijn waar hij met de baanselectie erg hard traint, kwam op de 500 meter tot een teleurstel lende prestatie. Hij moest daar in het veld van 32 rijders genoegen nemen met een twintigste plaats in een tijd van 45,03. Als excuus mocht hij aanvoeren dat het tijdens zijn race bitter slecht weer waè. In het eindklassement werd Raymond Brugmans vijfde met een puntentotaal van 88.200. Gerrit Jacobs won met 85.456 punten voor Ri chard Sinkgraven (Friesland) met 87,320. Ron Hof (Noord Holland/Utrecht) werd met 87,457 derde voor Peter Pal- ma (Friesland) met 87.500. Het gewest Friesland moest genoegen nemen met een tweede plaats met 263.130 punten voor Noord Holland/U trecht met 266.628 punten en Zuid Holland met 268.223 punten. Andere jaren trokken de om lijstende wedstrijden van de dames ook veel belangstel ling. Dat was nu echter niet het geval. Hier was echter bij na geen Zuidhollandse in breng. Alleen de Leidse Emy Peeters was van de partij, maar zij kon in het eindklasse ment niet verder komen dan een voorlaatste plaats. Marieke Stam (Egmond aan Zee) won de 500 meter in 45,89 voor Ingrid Harringa (Velsen-Noord) in 46,09 en Astrid van Dalen (Bovensmil- de) in 46,40. Op de 1500 me ter was Astrid van Dalen de snelste in 2.26,24 voor Marja Adema (Heerenveen) in 2.27,40 en Marieke Stam in 2.28,32. Het algemeen klasse ment werd gewonnen door Astrid van Dalen met 95.146 punten voor Marieke Stam met 95.330 en Ingrid Harringa met 95.600 punten. ARTHUR VAN RIJSWIJK Ivan Lendl win ook in Milaair MILAAN Ivan Li het internationale ten nooi van Milaan gewoi Tsjechoslowaak verslo McEnroe in de finale 6-2, 6-4. Chris Evert is gisteren ney winnares geword het toernooi van Nieu Wales. De Amerikaans Bettina Bunge uit Wes land in de eindstrijd 6-4, 6-1 terug. Vitas Gerulaitis is worden van het met dollar gedoteerde van Johannesburg. Ie versloeg hij Jeff met 6-4, 7-6, 6-1. vves rijd n w,„„l met j 1 le 1 In 1 1 «al SPORTWERELD ni MUNCHEN De strijc te wereldtitel ijshockey irjyft groep van 1983 wordt f chen en Dortmund Het play off-syste gehandhaafd. BRUSSEL Emiel Hem heeft gisteren met Dream Keeper het pui 'Z springen tijdens het Brussel gewonnen. TOKIO De volleyt van de Sovjet-Unie het toernooi om de ker in Tokio onges bleven. Zaterdag werjill met 3-0 verslagen. MEXICO STAD Rudj®n mans, de Europese pioen in het halfzw; staat als zevende op de WBC-lijst van ui van wereldkampioen Saad Muhammad, biaan Lottie Mwale eerste in aanmerking titelgevecht met de kaan. GOUDA In de Gouda-cross over meter heeft Joost Phoenix zaterdag indruk achtergelaten, nishte op de eerste pli een ruime voorspn «aar, Itii bli iv) f e fll -oï Bo 7. heeft zaterdag de schermwedstrijden vijfkamp-schild gewoni I schermer van Te W« yj Rijswijk zegevierde in D de finalepoule vier ke tereen. Theo Dijk van tionale militaire ploej 0 tweede. y© AMSTERDAM Het Olympische bridgetea het elfde tweedaagse tionale toernooi van dam gewonnen. BC' Eindhoven werd KOPENHAGEN De badmintonsterren pen en Morten Frost- hebben de titels in spelen behaald bij het stoernooi Frost-Hansen ver: dier Prakash met 17-T 10 en Kóppen won en 12-11 van Zhang ai Ling. TORONTO Geoff zaterdag in Toronto als wereldkampioen Hij moest de titel al de 17-jarige Pakist; digy Jahangir, die Hi finale versloeg met 7-9, 2 en 9"2- tei VOLENDAM Voor de™ maal zijn gisteren de lPs1 wedstrijden bowlen vo(W< mes gehouden. De 81 i dames zegevierden 11.085 punten kwam met 10.644 Op dt plaats. f SANTIAGO Hansje meister (Chili) heeft een internationaal teni nooi in Santiago gewoi de finale versloeg Gildj^ ter Andres Gomez uit met 6-4 en 7-5. DEN HAAG In m van de ploeg van Pet< heeft de profwielerfi van Fred de Bruyne tract getekend met liaanse co-sponsor. BREDA De zeventw schermer Arwin heeft een uitstekend •de achter de rug. In veroverde hij zowel de floret als de zilveren de VALKENSWAARD Vl waard heeft zich, ten van Ellenborough uit L geplaatst voor de derde van het tafeltennistoernf de Europa Cup 2. waard versloeg gisten 5-4 de Engelse ploeg. EINDHOVEN Riny Kuijf, Chris Baljon en hebben zich via de halv» les van de strijd om h derlands schaakkam - schap te Eindhoven ge|i- voor de eindronde. ZWOLLE De Belg Ed - jeune heeft zaterdagavi de IJsselhal te Zwolle 4000 toeschouwers de ii trial gewonnen. RENNES De Italiaarfn Minchiilo heeft zaterda£d in Rennes slechts 20 den nodig gehad om z^g ropese titel in het lier dengewicht te behoud' de eerste slagenwi raakte Minchiilo zijn 2 uitdager Claude Mart (s met een rechtse hoek Eg gezicht. Deze moest va r hersenonderzoek naar h kenhuis worden overgel LONDEN De Britse David Bedford, de ex-vfZt recordhouder op de tie hi meter, heeft mét de zegi wedloop'bij Parliament Londen zijn terugkeer lange-afstandfopen gevi ei BELGRADO De wat«TW ploeg van POSK Splitdc goslavië) heeft de Eui jp beker voor bekerwii e, veroverd voor Crisul (Roemenië), Montjuich je) en Szentes (Hongari irde erni vfi tem 9'j| eW l Rc m

Leidse Courant | 1981 | | pagina 16