Educatief verlof als leerrecht Van Agt en Lubbers positief over regeringspartners ;en bijdrage idicijnen na 1 juli !en extra ndtijd voor omroepen 'Vakjargon in de politiek is onvermijdelijk' Geen harde knallers met oud en nieuw Van Vredenburch overleden Metro Reizen in de problemen CDA-burgemeester moet uit Eerste Kamer „Politiek proces Dodewaard- actie moet openbaar" ["/.waren STICHTING GELUIDHINDER EIST: DEN HAAG De rege ring moet haast maken met een verbod op het ge bruik van hard-knallend vuurwerk. Dit eist de Ne derlandse Stichting Ge luidhinder in een brief aan staatssecretaris Lam- bers van Milieuhygiëne. In de brief wordt er op gewezen dat al in 1979 maatregelen zijn aange kondigd. Volgens de voorzitter van de stichting, ,de arts C. Vermeu len. komt door het te lang uit blijven van het verbod de ge loofwaardigheid van het over heidsbeleid in het gedrang. De Stichting Geluidhinder heeft nu een beroep op alle burge meesters in het land gedaan en circa 250 actiegroepen inge schakeld, om een verantwoord en vooral beperkt gebruik van vuurwerk rond de jaarwisse ling te bevorderen. Koud DE BILT (KNMI) - Het weer beeld zal morgen sterk ver schillen met dat van vandaag. Werd het vandaag nog op ver schillende plaatsen 13 graden, morgen zal de temperatuur waarschijnlijk niet veel verder komen dan tot een graad of 6. De weersomslag wordt veroor zaakt door een diepe oceande- pressie die de afgelopen nacht bij Schotland sterk in beteke nis toenam. Op het noordelijk deel van de Noordzee kwam in de loop van de dag een zwa re storm te staan. De komende nacht trekt de stormdepressie naar Noorwegen en van daar uit morgen naar de Oostzee. Door deze ontwikkeling draait de wind bij ons naar het noordwesten, waardoor koude lucht gaat toestromen. Aan de kust zal de wind waarschijn lijk tot stormkracht aanwak keren en morgen maar weinig in kracht afnemen. Wmrsgeateldheid van gisteren fENLAND Paster Terlouw: Tjenkort nieuwe Bimisie-W agner' LEIDSE COURANT MAANDAG 23 NOVEMBER 1981 PAGINA S DEN HAAG In zijn woonplaats Cheserex in Zwit serland is vorige week de oud-diplomaat jhr. mr. H. van Vredenburch op 76-jarige leeftijd overleden. Van Vredenburch bekleedde tijdens zijn loopbaan tal van diplomatieke posten en was onder meer Neder lands ambassadeur in Rome. Na zijn studie in Utrecht was hij werkzaam in Hamburg. Buenos Ai res, Washington, Londen en Caracas. Na de tweede wereldoorlog was hij enkele jaren hoofd van het bu reau politieke zaken van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag. In 1952 werd hij benoemd tot plaatsvervangend secretaris-generaal van de NAVO. In 1958 keerde hij, als directeur-generaal van de nieuwe afdeling voor Europese samenwer king, terug op het ministerie in Den Haag. Drie gewonden bij intocht van Sint Nicolaas ST. MICHELSGESTEL Bij de intocht van St. Nicolaas in het Brabantse St. Michelsgestel zijn gistermiddag drie personen ge wond geraakt. De twee paarden die de koets van de goedheiligman trokken, sloegen op hol en renden dwars door de voor de koets lo pende plaatselijke harmonie. Drie muzikanten werden dusdanig ge wond, dat zij naar het ziekenhuis moesten. De Sint kwam met de schrik vrij en was even later in staat de tocht naar het gemeente huis te voet voort te zetten. ROTTERDAM Het Rotterdamse reisbu reau Metro Reizen staat op het punt overge nomen te worden door een andere Neder landse reisorganisatie. Dit heeft directeur Couvreur van het garantiefonds ANVR vanmorgen bekend gemaakt. Uit een onder zoek van het fonds bleek dat Metro over te weinig geld beschikt om het winterpro- gramma te kunnen financieren. Metro Reizen heeft inmiddels acht van de tien kantoren verkocht. Volgens de ANVR lopen mensen die bij Metro reizen hebben geboekt in geen geval het risico hun geld kwijt te zijn, omdat als de overname niet door gaat het ANVR de kosten van het pro gramma voor zijn rekening neemt. Vorig jaar 400 vervoer bedrijven minder RIJSWIJK Vorig jaar is het aantal ondernemingen in het beroepsgoederenvervoer over de weg met 490 verminderd. Dit is vandaag door de natio nale organisatie voor beroeps goederenvervoer wegtransport (NOB) in Rijswijk bekendge maakt. Volgens de NOB treft de teruggang voornamelijk de kleinste transportbedrijven. Het totaal over de weg ver voerd gewicht bleef vorig jaar ongeveer gelijk aan dat in 1979, namelijk 211,6 miljoen ton. Omzetschade binnenstad A'dam: bijna 5 miljoen AMSTERDAM De winkels en warenhuizen in de Amsterdamse binnenstad hebben zaterdag een omzetschade geleden van onge veer vier a vijf miljoen gulden. Alleen het horecabedrijf, vooral café's en eethuisjes langs de de monstratieroutes, hebben uitste kend gedraaid. Dit heeft voorzit ter Niek Wolfs van de winkeliers vereniging City Centrum Amster dam vanmorgen gezegd. Hij sprak verder zijn waardering uit voor deelnemers en organisatoren van de demonstratie vanwege het zeer rustige en vreedzame verloop van de demonstratie. „Wij zijn op dat punt wel wat anders gewend", zo zei hij. ZEIST Betaald educa tief verlof moet een echt leerrecht worden. 'Dat is de mening van de project- meester voor de volwasse neneducatie, dr. J. van Kemenade, die hij zatèr- dag in Zeist uitte in een toespraak ter gelegenheid van het officieel afsluiten van de op 1 september 1977 begonnen Proefpro jecten Open School. Van Kemenade. Volgens hem was de proef ge slaagd, omdat het zelfvertrou wen van de deelnemers, de leerlingen, was vergroot, om dat zij een „opstapje" hadden gekregen naar een betere posi tie in de maatschappij en om dat er met deze proefprojecten nieuwe wegen zijn geopend in het denken over werken met volwassenen. Hij gaf toe dat er in 1977 nogal wat kritiek ge weest was over de „vliegende start" van het proefproject. „Maar ik ben van mening dat er anders geen start zou zijn geweest", zei hij. De directeur van de Stichting Proefprojecten Open School (SPOS), Kees Jan Snijders, gaf een voorlopig overzicht van de resultaten van het afgelopen project. Het officiéél eindrap port laat nog even op zich wachten. Uit dit overzicht blijkt dat van de jonge volwas senen tussen 17 en 24 jaar 40 procent is gestopt met leren, maar dat van de werkende volwassenen, dus boven de 24 jaar, slechts 27 procent tot de uitvallers behoorde, en 70 pro cent van die uitvallers ging •weer over naar een andere vorm van volwasseneneduca tie. Ook hij pleitte voor be taald educatief verlof, en voor meer geld yoor het onderwijs van vblwassenen. Geld dat ge vonden kan worden in het stoppen van de „kapitaalver nietiging", zoals hij het noem de, door gebruik te maken van werkloze onderwijzers, die nu hun geld ontvangen via de werkloosheidswet, en door nu renteloos leegstaande lokalitei ten te benutten. Hoe de deelnemers aan de proefprojecten zelf de open school hebben ervaren, werd vertolkt door Lia van Bruines- se uit Joure, die in het begin ook veel kritiek- kreeg van haar omgeving „de open school is voor domme men sen", „als het niks kost. is het' ook niks waard" maar die' tot de slotsom kwam dat het' „een ervaring was die je niet- zou willen missen". Zij pleitte eveneens voor educatief verlof en voor een diploma bij het goed beëindigen van de cur sussen. Zij nodigde minister Van Kemenade uit om in Jou re te komen kijken, een uitno diging die hij met beide han den aannam. Hij zegde zijn be zoek officiéél toe. \G Minister Terlouw van economi- n zal waarschijnlijk over enkele we- 1 «éL-eede „commissie-Wagner" installe- ^eclze commissie zullen deskundigen uit houif om missie-Wagner zitting nemen. De 'dagUn heeft dit het afgelopen weekeinde n ^Sdio verklaard. f vo4 eerste commissie, zal deze het kabi- ■e» 'ti adviseren omtrent een nieuw indu- Volgens een van de aangezochten, Ivan de industriebond CNV, heeft de piet elkaar gepraat. De nieuwe com- voordat zij aan het werk gaat, eerst uJJerpid hebben dat men onder de paraplu <mbuebinet kan gaan opereren. r. vj (Van onze parlementaire redactie) JAG De eigen bijdrage van fondspatiënten feesmiddelen zal indien het parlement ak- [at op z'n vroegst 1 juli van het volgend jaar Ingevoerd. Daarbij zal in ieder geval rekening gehouden met de positie van de laagste inko- f heeft minister Gardeniers van Volksgezond- |rdag in een radioprogramma laten weten. iar zal er in ieder geval een aparte bijstandsregeling men voor de lagere inkomensgroepen. De bewinds- overigens nog in het midden of die eigen bijdrage er 'men en hoeveel de mensen zelf moeten gaan bijdra- ivil zij eerst nog bekijken of op een andere wijze kan izuinigd, bijvoorbeeld via een bijstelling van de zoge- iling en Klapper (waarin staat welke merken genees- le artsen mogen voorschrijven). jpardeniers van volksgezondheid op de foto met de heer ^prs. voorzitter van de Nederlandse Hartstichting QP het Jcongres '81 in de Amsterdamse RAI zaterdag. Het con- I door ongeveer duizend mensen bijgewoond. Op de pit de bewindsvrouwe omringd door een aantal „hart- Jdie tijdens het congres hun diensten verleenden als ^AG De A-omroepen zullen geen anderhalf week tv-zendtijd erbij krijgen. Dit heeft minis- be, der Louw van CRM de NOS in een brief laten ■sötjte totale televisiezendtijd zal pas worden uitge- tini de komst van nieuwe zendgemachtigden of bij rijgen van een hogere status door een omroep, eling van het verzoek van de NOS aan de mi- as de achterstand, die de A-omroepen in de jaren ten opzichte van de C-omroepen hebben V%ïn' weer *n te halen. Ie NOS gevraagde uitbreiding van acht uur tv-zendtijd ^dl' bestemd.voor dagelijkse middaguitzendingen wordt pber van Het volgend jaar wèl toegewezen. In die acht week is ook een zendtijduitbreiding van tien uur per pen ten behoeve van de Nederlandse Onderwijstelevi- zegt de CRM-bewindsman in zijn schrijven aan de (lover de suggestie, die hij onlangs ielf in een de televi- 1 -frrnna heeft gedaan: een eventuele uitbreiding van de UPp vrijdag- en zaterdagavond, teneinde te kunnen con- Jptegen de tv-piraten. BREDA Burgemeester R. Oudenhoven uit Die penveen mag geen lid meer zijn van de CDA- fractie in de Eerste Ka mer. Hij moet zijn senaats zetel onmiddellijk opge ven. Dit heeft het partij bestuur van het CDA hem begin november schrifte lijk laten weten. De heer Oudenhoven heeft hier echter nog niet op gerea geerd, zo zei CDA-voorzit- ter Bukman zaterdag in de vergadering van de CDA-partijraad te Breda. In het CDA is het sinds de vo rig jaar tot stand gekomen fu sie van ARP, KVP en CHU verboden, tegelijkertijd burge meester en Eerste Kamerlid te zijn. De heer Oudenhoven weigert echter tot nu toe. de Senaat te verlaten. Hij wil pas volgend voorjaar opstappen. Een ander CDA-Eerste Ka merlid, mevrouw R. van Soest-Jansbêken, die tevens burgemeester is van het Lim burgse Arcen, moet haar se naatszetel eigenlijk ook opge ven, maar dat hoeft nog niet direct. Mevrouw Van Soest heeft vóór de nieuwe CDA-re- glementen in werking traden verschillende toezeggingen ge had, dat zij nog een poos Eer ste Kamerlid zou mogen blij ven. Die toezeggingen waren onder meer gedaan door oud- KVP-voorzitter Piet van Zeil en de Statenfractie van het CDA in Limburg. Een com missie van het CDA-partijbe- stuur zal deze kwestie nu gaan bestuderen, zo zei voorzitter Bukman. De partijraad ging daarmee akkoord. •kamerlid Cornelissen zei dit weekend in een ander ra- jnma net als de PvdA grote bezwaren te hebben met boelfi van de minister. Tegenover het argument van Gar- st ''fijat men in alle andere Europese landen al een eigen hui&oor medicamenten kent, stelde zij dat het gratis ver- 4an geneesmiddelen „een traditie is die wij in Neder- °°P (en behouden". Bovendien past de eigen bijdrage vol- atDA-kamerlid ook niet in het overheidsbeleid ten ^an- d°óf\e eerstelijnszorg. Ook is het naar haar mening nog tfaalrraag of met deze eigen bijdrage wel voldoende kan bezuinigd. Volgens de begroting moet hiermee ongeveer in gulden worden bezuinigd. „Ik ben ook gevoelig voor (ar van de apothekers, die er niets voor voelen om als htoor van de overheid te dienen", aldus Cornelissen. [Kamerlid meende dat die bezuiniging beter kan wor- ^liseerd door de wijkverpleging en in de geestelijke ge- n efeorg iets minder te laten groeien, dan in de begroting LeiJi. „Voor beide sectoren zou de uitbreiding van 4 pro- jnaar 3 procent kunnen worden teruggebracht", aldus iS ^Cornelissen. (Van onze parlementaire re dactie) BREDA Premier Van Agt en CDA-fractieleider Lubbers hebben zich za terdag in positieve be woordingen uitgelaten over de regeringspartners PvdA en D;66. Tijdens een bijeenkomst van de CDA-partijraad in Breda sprak Lubbers waarderende woorden voor de ministers van PvdA en D'66, in het bij zonder aan het adres van Van Thijn, Van der Louw en Van Kemenade (alle drie PvdA) en Van Mierlo (D'66). Premier Van Agt zei dat het hem weliswaar aan het hart was gegaan, de VVD als coalitiepart ner los te laten, maar hij voegde er met nadruk aan toe: „Ik wil me inzetten voor de plpeg die er nu zit". Van Agt prees PvdA- fractieleider Meijer voor diens constructieve opstel ling in het Kamerdebat over de regeringsverkla ring. De premier verdedigde te genover de partijraad de tijdelijke invoering van een solidariteitsheffing. „Ik-geef toe, die heffing is een beroerd ding. Het is gewoon belastingverho ging met een mooie naam, maar het dient een goed doel. En in dit geval hei ligt het doel het middel", aldus van Agt. Hij be klemtoonde echter, dat het kabinet „op gepaste wijze zal reageren" als blijkt dat de solidariteits heffing leidt tot extra looneisen, waardoor de heffing zou worden afge wenteld op de werkge vers. Onverstoorbaar leest een jongen in zijn stripboek, terwijl fractievoorzitter Ruud Lubbers op de bestuursraad van het CDA ferme woorden spreekt. De jonge lezer had het zich, bij gebrek aan zitplaats, gemakkelijk gemaakt onderaan het spreekgestoelte. ADVOCAAT MINDERJARIGE DEMONSTRANT: ROTTERDAM De ad vocaat van de 17-jarige Dodewaard-arrestant Rob Z. zal woensdag voor de kinderrechter in Rotter dam een openbaar proces eisen. De gebruikelijke beslotenheid bij zittingen van de kinderrechter is bij dit „politieke proces" niet op zijn plaats, zo meent de advocaat. Rob Z. is de eer ste Dodewaard-demon- strant die voor de rechter verschijnt. De zaak van de zeventien' meerderjarige demonstranten die tijdens de blokkadeweek in september werden opge pakt, wordt 10 en 11 december behandeld voor de rechtbank in Anhem. De „Dodewaard moet Dicht"-beweging vindt overigens dat ten onrechte slechts enkele actievoerders zijn gearresteerd. De beweging stelt verder, dat de processen zijn bedoeld om de anti-kerrie- nergie-activisten nog verder te criminaliseren en te isoleren. Dolman nam de taal van dè politiek op de korrel en verge leek daarvoor de algemene po litieke beschouwingen van het jaar 1931 met 1980. „De taal van tegenwoordig is enerzijds concreter en meer doorspekt met vakjargon. Anderzijds is de taal nu huiselijker. De hui dige parlementariërs spreken meer ter zake. Technischer, vervelender en aanzienlijk minder onuitstaanbaar. Des tijds kon men de vreselijkste dingen tegen elkaar zeggen, maar men wachtte op zijn beurt. De discussie werd er al leen maar scherper en boeien der op", aldus Dolman. De voorzitter betreurt het dat sommige parlementariërs zo veel mogelijk mensen willen bereiken. Het onvermijdelijke technische jargon trachten zij dan goed te maken met kneu terig gebabbel". Dolman. „Professor J. Enschedé, oud lid van de Hoge Raad, stelde dat wettelijke gedragsvoor schriften altijd in vrij abstracte bewoordingen zijn gesteld. Ze gelden immers voor een onbe kend aantal toekomstige en moeilijk voorzienbare geval len". Modernisering van wet ten (het vervangen van oude termen voor nieuwe), ver scheurt echter het het net van rechterlijk euitspraken. Het schept daardoor rechtsonze kerheid en dwingt ertoe alle werk weer over te doen", al dus de prof. Eind vlucht GENOOTSCHAP ONZE TAAL VIJFTIG JAAR SCHEVENINGEN „Po litiek is in de loop der ja ren niet alleen een roe ping gebleven, maar ook een vak geworden. Het gebruik van vaktermen is daardoor onvermijdelijk". Kamervoorzitter Dick Dolman zei dit zaterdag in Scheveningen op het lu strumcongres van het Ge nootschap Onze Taal, dat vijftig jaar bestaat. Twee broers zijn za terdag op een poli tieauto ingereden die hen tot stoppen wilde dwingen. Eer der op de dag had den zij een autobe stuurder beroofd. Het duo, dat onder invloed van drank verkeerde. wist daarna een aantal keren aan achter- volgende politiewa gens te ontkomen. Op de foto wordt éèn van de broers gesommeerd om uit de auto te komen, terwijl de ander zwaar gewond op de grond ligt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5