FC Den Haag vreesteen forse boete Systeem Sparta is toch te ontregelen snel i Meer? len op rember rechter ognoni itig BEREKENEND PSV KRIJGT ZEGE AANGEREIKT araa a )AM Ajax' coach er houdt er rekening in de komende da- erugkeer van Johan dinitief wordt gere- eblffieem dat aan dat de enrit 8ne' za' vallen" •flinging van Kees Zwam- MSV Duisburg is Ttond. Die transfer QeP^ financiële middelen 5rPaJkts ruimer, helpt der- izeti^ het aantrekken van polfyakkelijker te maken, écrui Ton Harmsen wilde dag geen enkele me- 6fg%froen. „Er is niets te Het kan worden ken dat Cruijff is in- |p de voorwaarden, hem aanbood. Daar- jel veel grond aan de van Harmsen, die istander was van een jbloivan Cruijff, maar die 'TTihappen van de oud- Jnal zijn oorspronkelij- [5% niet kon intrekken. ml£^ljff, die enkele minu- ïreïidet einde van het duel teijjkHa JC het stadion ele p|| vermoedelijk toch In jen dan Ajax hem wil nrosflet bestuur van Ajax g^yjjeeft er geen bezwaar jSTij Cruijff aanvullende TJi verwerft uit een m fc-sponsoring. Tie onderhandelingen lx en Cruijff zijn afge- peft Cruijff nog toe- 3D10| uit de Verenigde Ti oPar het teatst on- idelfct heeït 9estaan bij .tpisjigton Diplomats. De ^n nemen drie dagen afgeven van een jrtificaat. Dat bete- je zaak voor de wed zaterdag, AZ'67 'beslag kan krijgen. ïiiren manager rpje geëist f De trouwste s van FC Twente iet na de nederlaag Ig tegen Haarlem niet (dragen. Zij eisten het p manager Ton van wordt als de hoofd- gezien voor de da- festatiecurve van de irzitter Ferry Fransen öalen verschenen op van de aanhangers 0e parkeerplaats van han-stadion om ver- ng af te leggen over I van de FC Twente, dat op prijs werd dat de onvrede itige prestaties van niet kon wegne- H t— De vier Ajax- die op 24 oktober onder meer gehandicapten mis- n, moeten zich op 30 r verantwoorden voor Idissementsrechtbank bsch. Het viertal, dat l is uit Hoofddorp, enlijke geweldpleging gelegd. ;hten, in leeftijd varië- 19 tot 22 jaar, reden g van de voetbalwed- HHfAjax in een busje SHngzaam rijdende file Httt stadion. Elke keer KH dat busje stopte, HHe verdachten uit en ™^lden toevallige pas- )p deze wijze werden nensen toegetakeld, j de geestelijk gehan- gWr van justitie, mr. P. heeft bewust afge- j snelrecht. Hij is van I pt de verdachten zich llernsti> hebben mis- SgBat een meervoudige 9Br de zaak moet be- in el en n'ef enkele en ^oals bij snelrecht het Verder is het zo dat cl-4bij snelrecht meestal |valt. Mr. Hendriks voluten weten dat hij for- u Jn zal vorderen. an de officier van jus- icht! gelegen zouden de •lecl0n zich nog in verze- ebriwaring bevinden. De p- in Den Bosch be- perhalve week na de ng echter anders, en 9 verdachten op vrije jflr. Hendriks is hierte- r-froep gegaan. CE De spelverdeler ftaliaanse voetbalelftal jntina, Giancarlo An- is gistermiddag in de 'iewedstrijd tegen Ge- ïtig gewond geraakt, 'lotsing met de doel- Genua, Martina, itognoni bewusteloos kleedkamers worden Volgens de artsen clubs liep Antognoni jnlijk een hersen ig en een ingedrukte op. „Zijn pols was onregelmatig", ver- Gatto, clubarts van £ijn collega achtte het adzaam hartmassage lid-op-mond beademing m. Later kwam An- Iweer bij, maar werd aerzoek naar een zie- jebracht. Explosie in Zuiderpark dieptepunt Je hoort het de laatste jaren vaak: „ik kom er niet meer hoor, mij te gevaarlijk". Zo'n op merking betreft niet, zoals je als argeloos le zer wellicht zou kun nen veronderstellen, een nachtelijke wande ling door het centrum van één van onze grote steden; het is de spon tane uitlating van een voetballiefhebber. Bo ven vermelde uitspraak hoorde je opvallend veel in Den Haag en omgeving, na afgelo pen weekeinde zullen nog veel meer mensen zich in deze richting uitlaten. Want het ont ploffen van twee pro jectielen op het veld van FC Den Haag tij dens het duel tegen FC Utrecht kan worden beschouwd als abso luut dieptepunt in de reeks van incidenten, die met de regelmaat van de klok terugke ren. Waarom werd het ex ploderen van een bom in het Zuiderpark een dieptepunt? Omdat scheidsrechter Bep Thomas eindelijk eens de moed had een wed strijd 'definitief' te sta ken na het gooien van dit soort uitzonderlijk vuurwerk. Tot dusver was het gebleven bij het dreigement van scheidsrechters dat ze een ontmoeting zou den afbreken als 'het nog een keer zou ge beuren'. Bep Thomas voegde eindelijk eens een keer de daad bij het woord en liet de spelers inrukken. Dat hij daarmee FC Den Haag in een weinig be nijdenswaardige posi tie bracht is vervelend voor de club, maar móest juist bij deze club een keer gebeu ren. ledereen herinnert zich nog de scheer- mesbom die een on verlaat eerder dit jaar rakelings langs speler Joop Korevaar in het Zuiderpark gooide. Die wandaad, evenals de molotov-cocktail die enige weken geleden in het Feyenoord-sta- dion naast doelman Joop Hiele ontplofte, waren op zich ook al voldoende aanleiding om de wedstrijd af te breken. Het gebeurde niet, Thomas durfde het gisteren wel aan. Hij verdient daarvoor waardering. Ondertussen woekert het probleem voort. En elke keer na zo'n inci dent besluiten meer mensen om de loket ten van de profsta dions maar niet meer te passeren. Zo langza merhand wordt het overigens steeds dui delijker dat er tegen dit soort uitingen van geweld eigenlijk geen kruid is gewassen. Het bestuur van FC Den Haag behoeft zich voor de uitwassen niet ver antwoordelijk te voe len; het doet er al alles aan om zo veel moge lijk preventief te werk te gaan. Maar er zijn grenzen aan maatrege len die je kunt nemen. Fouilleren is een me thode die slechts voor een beperkt aantal toe schouwers kan worden toegepast. De pakkans van een onverlaat is daardoor relatief klein. En daardoor bijven. dergelijke figuren het proberen explosief ma teriaal naar binnen te smokkelen en het ver volgens op het veld gooien. Sensatiezucht en - wat tegenwoordig als zodanig wordt aan geduid - maatschappe lijke en sociale onvre de liggen er aan ten grondslag en aan die oorzaken kan zo weinig worden gedaan. Maar heeft zo langzamer hand wel tot gevolg dat 'twijfelaars' onder goedwillende voetbal bezoekers steeds meer besluiten fnaar weg te blijven. Voor een club als FC Den Haag, die zich toch al niet in zo'n grote populariteit kan verheugen en die bo vendien sportief bezien ernstig in de proble men zit, een extra moeilijk verteerbare zaak. Nog méér veilig heidsmaatregelen (elke bezoeker fouille ren?) zullen ook poten tiële belangstellenden afschrikken. Waarmee de cirkel rond is. Kort om, een vicieuze cirkel en daar is niet uit te komen. Jammerlijk. DEN HAAG „Dit is een zwarte dag voor het Ne derlandse voetbal. Het gooien van bommen is hier, bij FC Den Haag, begonnen. Het is verder gegaan, overgewaaid naar andere stadions. En nu is het dan de eerste keer, dat door zoiets een wedstrijd is gestaakt". Dit was de eerste reactie van voorzitter Pieter den Duik van FC Den Haag, nadat scheidsrechter Bep Thomas uit Amster dam het thuisduel van de Haagse club tegen FC Utrecht in de 38e minuut had gestaakt. Toen im mers was een tweede bom ontploft, die het sta dion letterlijk op zijn grondvesten deed trillen en een gat van 20 centi meter in de grasmat sloeg. Bij de plaats des onheils zijn stukjes plastic gevonden, waarmee het omhulsel van de bom was dichtgemaakt. De stukjes zijn aan de politie ge geven, die, nadat het stadion was ontruimd, begon met een onderzoek. De toeschouwers verlieten rustig het stadion. De Mobiele Eenheid begeleidde de supporters van FC Utrecht naar het station teneinde een confrontatie met die van de thuisclub te voorkomen. Het gooien van zelfgemaakt vuurwerk, zoals de Haagse po litie de bommen kwalificeert, is ruim anderhalf jaar geleden begonnen tijdens FC Den Haag-FC Twente. Tijdens FC Den HaagrFeyenoord werd vo rig seizoen zelfs met bommen gegooid, waarin delen van scheermesjes zaten. Joop Ko revaar liep daarbij wat snij- wondjes op. In de bestuurskamer van FC Den Haag discussies over de voorzorgsmaatregelen, die hiertegen zouden kunnen wor den genomen. Men kwam er niet uit. Ook Harm de Boer, Jid van de commissie veiligheid, die onlangs een rapport heeft uitgebracht over deze proble matiek in de Nederlandse voetbalstadions niet. De maat regelen, die gewoonlijk al wor den getroffen bij wedstrijden in het Zuiderparkstadion, hebben langzamerhand bijna een graad van perfectie bereikt. Secretaris Fred van Hal, bij FC Den Haag belast met veilig heidszaken: „Wat moeten wij meer doen? Het lijkt hier al een bastion". „Ik moet er niet aan denken", ging voorzitter Den Duik ver der, „als die eerste bom het veld niet had bereikt. Dan was deze jn het publiek bij het hek. terecht gekomen". De bom, die in de 20e minuut ontplofte, moet waarschijnlijk vanaf de speeltuin achter de eretribune zijn gegooid of met een katapultachtig attribuut zijn afgeschoten. Over de her komst van de tweede'bom, die scheidsrechter Thomas deed besluiten het duel te staken, tast men in feite^volledig in het duister. Deze bom moet wel van binnen het stadion op de grasmat zijn gegooid. Buiten het stadion Scheidsrechter Thomas wilde het duel al staken, nadat de eerste bom was ontploft. Spe lers en bestuursleden van de thuisclub wisten de arbiter te overtuigen, dat het projectiel van buiten het stadion moet zijn gegooid. „Ik heb toen ge zegd, dat ik bij een volgende keer onherroepelijk zou sta ken". Waar andere scheids rechter ook dan nog het een en ander door de vingers wil len zien, voegde Thomas de daad bij het woord. Hij onder- MAANDAG 23 NOVEMBER 1981 FC DEN HAAG°FC UTRECHT NA GOOIEN VAN BOMMEN De tweede, tot het staken van de wedstrijd leidende ontploffing ging gepaard met een flinke rookwolk. Inzet: Scheidsrechter Bep Thomas heeft aanvoerder Joop Korevaar bij zich geroepen na het exploderen van de eerste bom. vond van alle kanten begrip voor zijn beslissing. Wethouder Vink, die de wed strijd, evenals het hoofd van de gemeentelijke afdeling jeugd, sport en recreatie, de heer D.P. Lindhout, als toe schouwer bijwoonde: „Droevig, droevig zoiets. Ik heb alle be grip voor het standpunt van de scheidsrechter". Met neus in boter Een aantal mensen viel „met de neus in de boter". Om zich te oriënteren op de uitvoering van veiligheidsmaatregelen bij een voetbalwedstrijd zaten burgermeester Schols van Den Haag, de hoofdcommissaris van politie dr. C.N. Peijster en de politierechter tevens rech- ter-commissaris mevrouw Tim merman op de tribune. Juist omdat een deel van de aanhang van beide clubs een beruchte reputatie hebben, waren al extra maatregelen ge troffen. Tachtig man politie wa ren voor het duel opgeroepen. Zij hielden zich rond de tribu nes op en een deel stond in het publiek. Wegens openlijke geweldpleging en baldadigheid hield de politie tijdens de wed strijd drie mensen aan. Een van hen, die niets op zijn kerf stok bleek te hebben, werd la ter vrijgelaten. Voor de spelers is het langza merhand geen pretje gewor den om tussen ontploffende bommen van steeds zwaarder wordend kaliber te moeten voetballen. Chris Treling, die dicht bij de bom stond, die het eerst ontplofte: „Ik schrok he vig. Je gaat daarna wel weer verder voetballen en mag je niet aan de mogelijkheid den ken dat er weer een zou kun nen ontploffen. Onbewust ge beurt dat toch. Dat kan nooit goed zijn". Trainer Martin van Vianen van FC Den Haag zag in de twintigste minuut wel iets uit de lucht vallen en even op het veld voortrollen. „Meer zag ik er niet van, omdat ik de wedstrijd weer snel volgde". Het was overigens niet de eer ste keer, dat Van Vianen als trainer meemaakte, dat een wedstrijd werd gestaakt. Tij dens de na-competitie van 1979 werd FC Groningen-Tel- star wegens een uit het publiek op het veld gegooid mes ge staakt. Van Vianen was toen trainer van Telstar en toevallig leidde Thomas datduel. De sportieve gevolgen van dit duel en die van het in oktober 1979 gestaakte treffen tussen NAC en Feyenoord wegens een naar grensrechter Matena gegooide asbak waren gisteren in het Zuiderpark ook onderwerp van gesprek. Beide duels werden op een later tijdstip uitge speeld, de eerste mét en twee de zonder publiek. Bij FC Den Haag is men be vreesd voor een forse boete van de KNVB. Den#Dulk: „Ik ben blij, dat een bestuurslid van de sectie betaald voetbal. Jaap van Praag, hier aanwezig was. Ook hij zei mij de indruk te hebben, dat alle normaal denkbare veiligheidsmaatrege len waren getroffen en dat te gen hetgeen nu is gebeurd weinig is te doen". Dit was ook de mening van commissaris De Graaf van het politiebureau aan de Soesterbergstraat, tot welk district het Zuiderpark behoort. „Meer maatregelen dan nu zijn getroffen kan men normaal gesproken niet ne men". Geen aanleiding Overigens gaf de wedstrijd zelf geen enkele aanleiding tot de onverkwikkelijke gebeurtenis sen. Het was zelfs een aardig kijkspel. Nicky Morgan, die van zijn club West Ham United te horen heeft gekregen, dat hij zijn een dezer dagen aflopende contract met FC Den Haag mag verlengen, knalde het leer op aangeven van Lex Schoen maker al in de eerste minuut tegen de paal. Aan de andere kant stichtte FC Utrecht her haaldelijk gevaar via de scherp voorzettende Jan Monster. Zijn ploeggenoten maakten echter geen gebruik van de soms riante kansen. Toeschouwers: 3.000. Scheidsrech ter: Thomas. FC Den Haag: Havenaar: Bouma, Tempelaar, Van Vliet, Korevaar; Tre ling, Schoenmaker, Keloglu; Melis, Morgan, Rontberg. FC Utracht: Van Breukelen; Van Ta- melen. Du Ohatinler, Van Veen. Flight; Kruijs, Wouters, Adelaar; Van der Lem, Carbo, Monster. in—tttii i ii i ■ammr—nrT—r—f—i ROTTERDAM Het voor Spangen ongekende aan tal van ruim 24.000 toe schouwers en een heus optreden van disco- smartlapper André Hazes vooraf deden vermoeden dat het bij Sparta-PSV (0-2) om topvoetbal ging. Lelijk misverstand, want Spart^ is nog lang niet toe aan de kwalificatie topclub en PSV dreigt dóór een gebrek aan le venslust het AZ van de jaren tachtig te worden. PSV wilde helemaal niet winnen in Rotterdam, maar kreeg de zege aan gereikt door fouten van' Sparta's doelman For- mannoy en verdediger Jansen. Eerst Thoresen en daarna Poortvliet pro fiteerden. PSV had zich nota bene hele maal ingesteld op de gerucht makende, aanvallende speel stijl van Sparta en maar liefst vijf verdedigers laten aanruk ken. Trainer Libregts was zelfs zover gegaan, dat Stevens voor een keer laatste man speelde in plaats van Van Kraay, die nu rechtsachter stond, vaak gesteund door Willy van de Kerkhof. Libregts hield na afloop zelfs een com plete taktische verhandeling om dat goed te praten. Hij ein dige met: „Een trainer dient twee heren. Hij is technisch lei der van een club en hij moet het publiek iets bieden". Waarmee hij, maar wilde zeg gen, dat zoiets niet altijd sa mengaat. De vraag is alleen, hoever ben je als je met een grotendeels gekochte ploeg als PSV niet meer van je eigen mogelijkheden kunt uitgaan. En mag je jezelf nog wel een topclub noemen als je zoveel angst toont voor een middel matige formatie als Sparta met. toevallig een trainer die weet wat bezieling is. Het antwoord Zou „nee" moeten zijn, maar PSV won met 2-0, dus is alle kritiek onterecht. De voetbal wet is immers alleen gemaakt voor winnaars. Sparta-PSV werd, dat zal dui delijk zijn, een teleurstelling. De eerste helft was zelfs ron duit een aanfluiting met slechts twee kansen voor Sparta (Log- gie en Van de Berg) en één voor Sparta (Geels). Voor de rest was er alleen taktisch het een en ander te zien. Zo had de Koreaan Huh een vrij op dracht aan de rechterkant in een poging Van Tiggelen zo veel mogelijk achterin te hou den. PSV miste aan die. rech terkant een specifieke spits door blessures van René van de Kerkhof (volgende week waarschijnlijk weer hersteld) en Koster. Maar boven alles bleek, dat met een doordacht, berekenend concept Sparta eenvoudig te bestrijden Is. Ook al was dat een uitermatige angstige, verdedigende oplos sing, Libregts is zo ongeveer de eerste die Sparta goed heeft geanalyseerd. Schorsing Bij Sparta ontbrak vrije verde diger Dekker wegens een schorsing. Zijn vervanger was Van de Berg, een goede voet baller, die echter volgens Hug hes niet zo speelde als dat bij Sparta moet. „Hij schoof slechts sporadisch door naar het middenveld, waardoor indi rect erg weinig over de vleu gels werd gespeeld. De lengte van het veld was voor onze manier van spelen veel te groot". Huhghes had gelijk, want spits Loggle moest zich herhaaldelijk laten terugvallen omdat Van der Lem en Leng- keek hem nauwelijks konden bedienen. Zo gebeurde het herhaaldelijk dat uitgerekend de kleine Advocaat in het cen trum iets met zijn hoofd moest uitrichten. Leuk voor de systematici, niet voor de kijkers. Even leken de teams dat door te hebben en direct na de rust fleurde het duel op. Met Van Gaal voor Holverda kreeg Sparta al snel een kans, maar Lengkeek schoot van dichtbij naast. Poortvliet kopte in de vijftigste minuut tegen de lat en nog geen minuut later zag Van de Berg voor Sparta een afstand schot tegen de paal naast Doesburg belanden. En dat waren dan de leuke dingen. Risico's Sparta probeerde het nog even, maar miste zowel de kwaliteit als de intelligentie, wat doelman Formannoy de monstreerde bij de eerste tref fer. Hij liep zomaar zijn doel uit bij een pass van Thoresen op Willy van de Kerkhof, die de bal vanaf zo'n veertig meter eenvoudig richting verlaten doel schoof. Thoresen sprintte door en kon de bal in het net lopen (0-1). Toen Sparta nog nadrukkelijker wilde aandrin gen en achterin alle risico's nam, kon Geels in de 83e mi nuut op rechts doorbreken. Zijn pass W9S niet perfect, maar Jansen raakte de bal zo slecht, dat Poortvliet ineens een niet te missen kans kreeg (0-2). Nog afgezien van de overwin ning heeft PSV aangetoond, dat het rijkje van Sparta op heel weinig Is gebaseerd. De invloed van Hughes is tot nu toe overheersend geweest, maar zal niét toereikend zijn voor een heel seizoen. Hughes kan niet terugvallen op kwali teit, heeft zelfs weinig loopver mogen in zijn formatie en is derhalve puur afhankelijk van het systeem. En dat is dus wel degelijk te ontregelen. Jam mer. want Sparta was tot nu toe een van de attracties in het zo afgezakte voetbal. Des te opmerkelijker is het, dat Hug hes zo gemakkelijk afstand wil doen van René van der Gijp. Juist zo'n type voetballer zou, ondanks of misschien wel dank zij zijn grilligheid, Sparta wel eens die extra dimensie kun nen geven die de Rotterdam mers straks ongetwijfeld hard nodig hebben. DICK HOFLAND Scoreverloop: 74. Thoresen 0-1, 83. Poortvliet 0-2. Scheidsrechter: MuP der. Toeschouwers: 24.000. Sperla: Formannoy; Jansen, Van de Berg, Robinson, Van Tiggelen; Advo caat, Holverda (Van Gaal), Tiktak; l.engkeek, Loggie, Meijer. PSV: Doesburg; Willy van de Kerkhof,

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11