apiteinWabeke:We hebben hulp van bovenaf gehad Vredesmars: staalkaart veelsoortige protesten an vindt u mij maar een curieuze man £eidóc6oma/nt roep Leidse Raad Novib: „diefstal van de armen ^TERDAM VERWACHT 300.000 BETOGERS Politiek in zijn hemd Gemiste kans NADA WEIGERDE BERGING PRINSENDAM GENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 PAGINA 9 eplaai) De Leidse gemeenteraad roept de bevolking van de k|p morgen deel te nemen aan de demonstratie. Een leid van de raadsleden stelde zich achter een motie bevolking wordt aangespoord morgen naar Amster- in. Vier leden van het CDA stemden tegen omdat zij dat een dergelijk, landelijk, onderwerp niet in de id behandeld dient te worden. PvdA-raadslid Elker- )r9aaijjde tegen omdat hij het niet eens is met de IKV-aan- n hij werd gesteund door de VVD-raadslieden. rtgelijk DEN HAAG De Novib zal onder de leus „Wapenwed loop diefstal van de ar men" morgen in Amsterdam aan de vredesdemonstratie deelnemen. De Novib heeft minister Van, Dijk van ont wikkelingssamenwerking opgeroepen zich bij deze leus, afkomstig van wijlen paus Paulus VI, aan te sluiten. Daarbij gebruikt de Novib als argument: elke 2 secon den sterft een kind aan de honger, elke 2 seconden wor den er in de wereld 70.000 gulden uitgegeven aan bewa pening. Minister Van Dijk zegt in zijn antwoord dat de leus „een overigens moeilijk te definiëren waarheidsele ment bevat, maar tevens eenzijdig is". Dat hij morgen niet aan de demonstratie deelneemt en zich niet aan sluit bij de actiepunten is volgens minister Van Dijk niet uit gebrek aan instem ming met de uiteindelijke doelstelling. Hij meent dat er andere, wellicht betere we gen zijn naar de vrede. lit :embRDAM De or- veèren van de massa- jsmars morgen in n we«am gaan er, sa- ïet a t het stadsbestuur olitie, van uit dat festatie een orde- fyoop zal hebben, nog nooit zoveel nders op zo weinig ers bijeen zijn ge- Camjfde prognose be- zich rond de betogers), heeft t vertrouwen dat en van enige om- chterwege zullen ling is dat de duizend in gebrachte politiea- 11e weekendverloven trokken) hun optre- >n beperken tot het an de verwachte ver en tot dienstverle- 'erlejgs de route. Ze zijn iniitgerust met speciale catiemiddelen. De or- Bying binnen de giganti- t wordt overgelaten egertje van 500 orde- dat de organisatoren (erecruteerd. Ze zijn ar aan en witte band arm met daarop het embleem van de vredesmars: de boze dame van politiek te kenaar Opland, eigentijdse vi sie op de Nederlandse maagd. In Amsterdam echter weet men het nooit. Nog vorige week probeerde de vereniging van ex-gedetineerden de in tocht van Sinterklaas i te ge bruiken om hun eiseri kenbaar te maken. Morgen zal in de hoofdstad een veelvoud van dat soort onlustgevoelens sa mengebald zijn. Ofschoon vre desbewegingen als IKV, Pax Christi, Stop de Neutronen bom, Vrouwen voor Vrede, Kerk en Vrede en het Cen trum voor Geweldloze Weer baarheid plus de progressieve politieke partijen het beeld van de manifestatie zullen be heersen, hebben met name de militante kraakbeweging en verschillénde strijdbare mi lieugroepen aangekondigd dui delijk aanwezig te willen zijn, terwijl boven de stoet door het Oud Strijders Legioen gehuurd reclamevliegtuigje de raadgeving zal voortslepen: „Demonstreer eens in Mos kou". In kringen van midden stand en grootwinkelbedrijf heerst boosheid omdat de beto ging een derving van zaterda ginkomsten betekent die naar schatting meer dan twintig miljoen gulden beloopt. Voorzorg Zo zal de hoofdstad morgén een staalkaart te zien geven van een veelheid aan soms botsende ongenoegens en pro testen. Binnenskamers ver heelt de politie zich niet dat de conflictsituaties voor het opra pen liggen. Welke voorzorgs maatregelen daartegen geno men zijn, blijft echter het best bewaarde geheim van het iaar. Bekend is slechts dat gebou wen van Amerikaanse instel lingen en bedrijven langs de routé (altijd geliefde doelwit ten van demonstranten) extra bewaking krijgen. Voor de rest luidt het officiële devies van de politie: We denken dat het om een vredesdemonstratie gaat, dus vatten we het ook zo op, tot het tegendeel mocht blijken. Waarnemers van de Amsterdamse politie die het verloop van vredesmarsen el ders (Brussel, Londen, Helsin ki, Bonn met een recordaantal van 300.000) hebben geanaly seerd, zijn de voorzichtige me ning toegedaan dat het ook in Amsterdam zonder incidenten zou moeten kunnen lukken. Vijftienhonderd bussen, tot in België en Duitsland toe gehuurd, (vanuit Leiden al leen al 80, waarvan alle plaat sen al zijn gereserveerd), zul len de betogers aanvoeren. Ze worden naar speciale parkeer terreinen geleid vanwaar gra tis pendeldiensten van het ge meentelijk vervoerbedrijf (100 man extra op de been) naar het Weteringcircuit voeren, in een loopafstand van het Mu seumplein, start en eindpunt van de manifestatie. Dezelfde regeling geldt voor wie per trein op een van de vier Am sterdamse stations arriveert. De Nederlanse Spoorwegen hebben een veelheid aan extra treinen en speciaal verlengde treinen lopen, met een totale capaciteit van 75.000 zitplaat sen. Advies: probeer het vooral niet met eigen vervoer, want vannacht wordt heel de bin nenstad autovrij gemaakt en daarna komt er geen particu lier motorvoertuig meer in. Ander advies: streef er naar om uiterlijk half 11 's morgens in Amsterdam te zijn en niet voor half 8 's avonds te ver trekken. Advies van de Spoorwegen: koop uw treinkaartje al van daag, want zaterdag wordt het voor de loketten een gedrang van jewelste. Advies van de organisato ren: doe bij eventueel meelo pende kinderen een kaartje met hun naam en adres in de. jaszak zodat ze niet verloren kunnen raken (en opvang van vermiste kinderen wordt inge richt in het Rijksmuseum). Advies van weerman Jan Pelleboer: neem afdoende re genkleding mee, want een zware depressie met een druk van 980 millibar is onderweg. Advies van uw verslagge ver: zorg zo mogelijk een transistorradiootje bij u te heb ben om te kunnen luisteren naar Radio Stad Amsterdam (FM 94,3) die vanaf 9 uur 's morgens dankzij extra zend tijd regelmatig in de lucht is voor het geven van nuttige in formatie. Ook de VARA Radio zal via Hilversum I voortdu rend vanaf het demonstratie- terrein te beluisteren zijn. En tenslotte dit advies: hoed u voor zakkenrollers; de poli tie vreest dat die massaal hun slag zullen proberen te slaan. Wanneer de stoet inderdaad tot 300.000 of meer betogers mocht uitgroeien, heeft dit een eigenaardige consequentie. De marsroute is slechts zes kilo meter lang, hetgeen betekent dat de eerste 70.000 deelne mers al op het Museumplein terug zullen keren, wanneer de overige 130.000 betogers nog van start moeten gaan. Uit vrees voor de resulterende chaos hebben de organisatoren ijlings een tweede, alternatieve route uitgezet die in tegenge stelde richting voért, rondom het Vondelpark door heel Oud-Zuid. Demonstranten die daarhèen worden geleid, mis sen dan wel de vele evene menten die langs de oorspron kelijke route naar de Dam en terug worden georganiseerd om de mars een zo aantrekke lijk en vreedzaam mogelijk aanzien te geven met name de twaalf podia waarop onge veer 100 artiesten en popgroe pen doorlopende voorstellin gen zullen geven. De twaalf sprekers van de dag echter, kopstukken uit de kerkèn, de politiek, de vakbeweging en andere maatschappelijke gele dingen, zal niemand hoeven te missen. Het hele traject is af gebakend met luidsprekers waaruit hun vredesboodschap duidelijk en vele malen her haald zal opklinken. Zelfs de thuisblijvers worden niet vergeten. Vanaf kwart over 3 zendt de televisie via het eerste net rechtstreeks beelden van de gebeurtenissen uit. Zeven camera's en ruim 100 medewerkers ziin ingezet en ook zal er een helikopter met een camera boven de stoet hangen. 11 'AAG „Nee, ik hetts. Ik kan nu echt d®- eggen". Het was lagavond in de Kamer. Premier klemde de kaken elkaar, nadat hij uiteen had gezet, hij in het debat regeringsverkla- oorlopig van het afzag. Een enkele dende journalist et hem op in de van de ministers- Van Agt hield voet bij stuk, ook ezichten om hem inigszins wrevelig „Dan vindt u mij en curieuze man", »ij eruit. meer in de tien jaar iu in de Haagse poli- istapt, typeerde Dries t zichzelf weer met land. Want het was k zeer bijzonder, wat ist gepresteerd had. »ok maar met iemand eggen, zelfs niet met beide vice-premiers, zijn besluit genomen, nen daarvan werden en brief aan ka- zitter Dolman. Hij zou inde tijd hebben ge- f het formuleren van oorden, temeer omdat imige zaken nog poli tiek overleg gevoerd zou moe ten worden. Tot zover was het nog goed te volgen. Maar het zinnetje daarna maakte dat er om streeks 17.15 uur een bom leek in te slaan in de Kamer. „Dat overleg zal mede betrekking moeten hebben op de opval lende onwelwillendheid, waarmee ik met name door de 'woordvoerders van de rege ringsfractie D'66 vandaag ten bejegend". Wat was er in vre desnaam aan de hand CDA- fractieleider Ruud Lubbers verschafte opheldering. „Nee, het was niet alleen Engwirda (financiëel specialist van D'66), maar ook Brinkhorst (fractie voorzitter D'66). En het ging maar door, het ging maar door aldus Lubbers tame lijk geëmotioneerd. Van Agt bleek dus boos, zeer boos over de^ toon, waarop vooral de Democraten hem de les hadden proberen te lezen. Een enkel citaat van Laurens Jan Brinkhorst: „In zijn ant woord wekte de minister-pre sident de indruk een beroeps- wielrenner te zijr>, die bezig is aan zijn zoveelste klassieker maar het eigenlijk verder wel gelooft. En dat terwijl hij er stond als jeune premier van een nieuw kabinet". Maarten Engwirda noemde de antwoor den van de premier teleurstel lend en sloot zich vervolgens aan bij hetgeen zijn fractie voorzitter had gezegd. Even later had hij het over een „lauw antwoord", van het soort dat hij „van de vorige minister-president" (ook Van Agt dus) gewend was geweest. De pest in Dat deed Ruud Lubbers naar de interruptiemicorofoon snel len. „Welk politiek doel dient de heer Engwirda met deze kwalificatie De geachte afgevaardigde kan mijnentwe ge zakelijk best kritiek uitoe fenen, maar hij geeft het op slof was geschoten. „Zag je dan niet, dat hij (Van Agt) zwaar de pest in kreeg De D'66'ers hadden dat inder daad niet opgemerkt. De frac tie der Democraten, die om even na zessen in de eigen De Savornin Lohmankamer op Brinkhorst zat te wachten, was verbijsterd. „Gerrit, kun jij al vast beginnen met je analy se riep iemand tegen dr. Mik, die van huis uit psychia ter is. Maar toch leidde die verbijstering tot niets anders dan dat Brinkhorst later in de vergaderzaal zijn „teleurstel ling" over de gang van zaken kwam uitspreken. O ja, en hij vertelde ook nog dat hij geen reden zag iets terug te nemen van wat hij gezegd had. Na af loop vertelde hij de om hem heen drommende de journalis ten, dat hij diezelfde avond nog zou proberen de zaak met de premier uit te praten. Collega Een andere D'66'er die veel pers op zich af zag komen was vice-premier Jan Terlouw. Waarom had hij zich naast Van Agt gezet, terwijl toch diens brief aan de orde was? Terlouw ontkende heftig dat hij daarmee instemming be toonde met de kritiek aan het adres van zijn fractie. „Het was alleen om aan te geven dat er geen sprake was van ernstige politieke problemen in het kabinet. Zou ik dat niet hebben gedaan, dan was die dreiging, die in de brief zat. blijven bestaan". De andere vice-premier, Joop den Uyl, gaf dezelfde reden voor zijn aanwezigheid ter rechterzijde van de minister-president. Half grappend voegde hij er nog aan toe: „Ach, als een col- Terwijl Van Agt en Den Uyl enkele stukken doornemen lega in moeilijkheden ver- tijdens het kamerdebat luistert minister Van Mierlo toe. keert, ga je ernaast zitten". Dat brengt ons dan eindelijk die manier een algemene ge- In de wandelgangen legde de tot de kernvraag: waarom ac- voelswaarde, waarvan ik niet CDA-voorman uit aan Eng- cepteerde bijna iedereen op wirda, waarom hij zo uit zijn het Binnenhof dat Van Agt op zie welk doel het kap dienen". deze manier D'66 „de oren waste", zoals VVD-leider Wie gel het noemde? Gesprekken met diverse leden van de rege ringsfracties brachten enige verheldering. Er werd op ge wezen dat er maar één alter natief was geweest, namelijk het eisen van het aftreden van de premier. Maar daarvoor was ook de meerderheid der Democraten teruggeschrok ken. Zo'n houding zou immers automatisch een echte crisis hebben betekend in het kabi net, dat toch vooral D'66 zo vurig had nagestreefd. De fractie van het CDA zou het niet geaccepteerd hebben dat haar politiek leider in zo'n po sitie was gebracht. D'66 en ook de PvdA, die doodsbang is voor nieuwe verkiezingen, moesten dus buigen voor het feit, dat Van Agt nog altijd een schier onaantastbare positie .heeft in de vaderlandse poli tiek. Jos Brink Met het bovenstaande bedoe len we niet dat alle schuld bij Van Agt ligt. Want zoals altijd: waar er twee kijven, hebben' er twee schuld. PvdA en D'66 wisten wat ze deden, toen ze Van Agt aanvaarden als ook hun premier. De man had in middels wel honderd keer la ten merken dat hij geen trek had in een kabinet met de pro gressieven. Laat men zich door zoiets niet weerhoüden, dan moet men oök nemen wat er voor staat. Van Agt is geen man als alle anderen. Dat toonde hij woensdag nog eens door de „curieuze" ma nier, waarop hij de Kamer beantwoordde. Lichtvoetig en luchthartig, het fijne gouden brilletje op als de lettertjes erg klein waren, gleed hii ook over zeer ernstige aangelegen heden heen, of het nu jeugd werkloosheid was of de nood zaak de verzorgingsstaat aan te tasten. Dat valt slecht bij Kabinet en Kamer hebben het gisteren gepresteerd d&»~ grote problemen waar ons land mee worstelt achteloos terzij de te schuiven door alle aandacht te vestigen op een ordinai re en nog niet eens diepgaande persoonlijke ruzie tussen eni-""" ge politieke heren. Het ontbreekt kabinet en Kamer aan de zelfdiscipline die nodig is om geloofwaardig over te komen.' Het politieke bedrijf heeft zichzelf opnieuw een stevige deuk toegebracht. Wat ging er fout? PvdA en in meerdere mate D'66 blijken nog steeds niet echt in staat ruiterlijk te erkennen dat Van Agt hun premier is. Daarvan gaven zij tijdens de algemene beschouwingen blijk, waarbij moet worden opgemerkt dat Meijer (PvdA) veel meer dan Brinkhorst (D'66) in staat bleek de werkelijkheid onder ogen te zien en zich van daaruit re delijk loyaal op te stellen. Het is niet helemaal onbegrijpelijk dat de volgende dagj woensdag, de premier er niet in slaagde zich enthousiast en met volle inzet met het verdere verlor van het politiek gebeuren bezig te houden. Maar met zijn ge 0 veinsde onverschilligheid, overgoten met een humoristisch sausje, ging hij herhaaldelijk veel te ver. Dat weer een dag •- later, donderdag, de D'66-woordvoerders in hun kritiek hier op niet de juiste toon wisten te treffen was de volgende ont- wikkeling in een steeds hoger oplopend geruzie. De onverkwikkelijkheden bereikten echter pas een hoogte punt toen Van Agt gistermiddag de Kamer liet weten niet te komen antwoorden, mede door noodzakelijk geworden poli tiek vooroverleg in verband met de wijze waarop D'66 hem had bejegend. Dat was schieten met een kanon op een vlieg Zakelijke argumenten en- tijdnood waren waarschijnlijk mede oorzaak van het uitstel, maar Van Agt zal de passage over D'66 zeker niet per ongeluk in zijn brief hebben gezet Daarmee is de schijn gewekt, dat persoonlijke geraaktheid belangrijker wordt geacht dan een voortgaande behandeling van de gigantische problemen. De brief van Van Agt had nooit zo geschreven mogen worden. De politiek staat er mee in zijn hemd. Het wekenlang heen en weer gepraat tussen het organise rend comité van de anti-kernwapendemonstratie en hel CDA-bestuur heeft slechts een negatief resultaat opgeleverd. Het image van beide organisaties is er zeker niet beter op geworden. TERECHT heeft het CDA op de demonstratie van zich wil- - len laten horen binnen de hoofddoelstelling ervan, namelijk verontrusting over de enorme groei van het aantal kernwa pens. Die bereidheid lag temeer voor de hand, omdat het or ganiserend comité enige tijd geleden de doelstelling ver breedde: aanvankelijk richtte men zich alleen tegen de wa pentoename in het Westen, maar tenslotte besloot men tot de oproep tot wapenvermindering in heel Europa, dus in Oost en West. Toen de grootste eenzijdigheid in de benadering van het comité was weggenomen, lag deelname van ook het CDA voor de hand. NlET begrijpelijk echter is, dat het CDA de laatste weken zo met zich heeft laten sollen. Het heeft de indruk gewekt zich te willen onderwerpen aan een vorm van ballotage door het organiserend comité. Het CDA had ter wille van de dui delijkheid van het begin af aan de organisatoren de voor waarden waaronder men wilde deelnemen duidelijk onder de aandacht moeten brengen. Het is echter evenmin begrijpelijk dat de organisatoren menen zich zo merkwaardig te kunnen opstellen. Een comité dat van de grootste partij in dit land het aanbod van steun op hoofdlijnen krijgt, zou zich immers zeer moeten verheugen. Want hoe 'breder de beweging is die zich achter het doel schaart, hoe meer de zaak daarmee wordt gediend. Dat de organisatoren veel bekrompener blijken te denken is jam mer. Het vormt een aanwijzing dat de vredesbeweging in dit land in handen is van mensen die althans op dit mo ment te veel getuigen en te weinig op het beoogde resul taat (namelijk vredesbevordering) aansturen. Een gemiste kans dus. mensen als Brinkhorst en Engwirda, die politiek niet vereenzelvigen met grappen en grollen. Maar het typische is dat er in D'66 en PvdA toch ook weer mensen zijn, die zich af en toe tranen lachen om de manier, waarop Van Agt „over de kist hangt", zoals de pre mier zelf zijn aanwezigheid achter de verplaatsbare kathe der pleegt te omschrijven. De socialiste Ina Müller-Van Ast bijvoorbeeld vergeleek de mi nister-president deze week met Jos Brink. Leren Maar ja, mevrouw Müiler woont dan ook niet voor niets in dezelfde provincie als waar de premier geboren en getogen is: Noord-Brabant. Toch zou het goed zijn als ook haar par tijgenoten en de D'66'ers van boven de grote rivieren zou den leren dezelfde waardering op te brengen voor de roerse len van de ziel van „Jos" van Agt. Dat zou hun eigen leven een stuk veraangenamen en de levenskansen van dit toch wel zeer heterogene kabinet aanzienlijk vergroten. Boven dien zou het de mogelijkheid doen ontstaan dat de premier nog eens lol krijgt in het rege- ren met socialisten en Demo craten. Dan zou het land voortaan ook een intens triest tafereel be spaard blijven als zich afgelo pen donderdag via de tv on trolde. Want triest vonden wij het en wij merkten dat ook dat ook op tegen vice-premier Den Uyl. Deze vertrok het gezicht in een pijnlijke grimas en zei: - „You are telling me (zeg dat wél)". RIK IN 'T HOUT ERDAM „We hulp van bovenaf De redding van 'varenden is prach- ukt". Een emotio- aoment voor kapi- kes Wabeke (53), n op de vierde dag Raad voor de 'aart in Amster- ramp behandelde gezonken Neder- itilliaanse passa- ip de „Prinsen- 'se gezagvoerder had °eite zijn tranen te be- toen de Raad hem op af vroeg of hij zich na -laagde reddingsoperatie opgelucht voelde. „Opgelucht niet. U moet bedenken dat het heel erg is voor een kapitein als hij z'n schip kwijtraakt". De heer Wabeke wist dat z'n cruiseschip nog te redden was geweest als er niet zoveel din gen tegen hadden gezeten. Brandbluspompen die weiger den èn te elfder ure het ver bod van de Canadese autoritei ten de kreupele Prinsendam toe te laten in de beschutte wateren voor de kust. De vrees dat het drijvende wrak olie - zou verliezen lag ten grohdslag aan dit besluit van d^ Canadezen. De Prinsendam zonk op zater dag 11 november 1980 in de Golf van Alaska, precies een week nadat in de machineka mer brand was uitgebroken. Het bergingsschip „Commode- re Straits" had het cruiseschip tot 50 zeemijlen voor de kust van Canada gesleept. Het wachten was op het verlossen de woord van de autoriteiten aldaar om de Prinsendam in rustiger vaarwater te mogen tergen. Dat antwoord kwam pas zes dagen later. Slagzij De ruimen van de Prinsendam stonden vol zeewater dat door de verbrijzelde patrijspoorten naar binnen was gestroomd. De schuit begon steeds meer slagzij te maken. Een poging om het water af te zuigen mis lukte, omdat de pompinstalla- tie niet meer werkte. Ook twee nieuwe brandbluspom pen die helikopters aan boord hadden gehesen, begaven het na verloop van tijd. Hun zuig kracht was te gering om de slangen aan dek te vullen. Toen de pompen hierna bui tenboord werden gehangen om ze makkelijker water te la ten opnemen, gingen ze al snel kopje-onder en waren daarna niet meer aan de praat te krij gen. Een lid van de beman ning: „Je kon er zelfs geen wc- pot meer mee leeghalen". Alle 319 passagiers en 204 be manningsleden hadden de Prinsendam op zaterdagoch tend 4 oktober veilig verlaten. Het inschepen in de reddings sloepen was aanleiding ge weest tot het uiten van vrij veei Kritiek. De lagere beman- ninsleden, meest matrozen uit Indonesië en de Fillipijnen, zouden zich met duwen en schelden als eersten een plaats in- de reddingsboten hebben veroverd. Voorts zaten de zwemvesten (veel kindermaat jes) vaak te strak om nog vol doende bewegingsvrijheid over te houden in de neerge streken sloepen. Hierdoor is mede de indruk ontstaan dat de boten metjeen zitcapaci- teit voor 46 tot 99 schepelin gen veel te klein waren. Kapitein Wabeke zei hierover dat het gered worden hem op dat moment toch wel belang rijker leek dan het hebben van comfort „Bijna iedereen was zeeziek. De zee was ruw, het mistte en het heeft 's morgens ook nog flink geregend". Angstige situatie Passagiers klaagden evenzeer hun nood over hun latere lot gevallen ter zee in de haast weerloze reddingsscheepjes. De verste boot was tot twee ki lometer van de brandende Prinsendam afgedreven. En kelen vonden dat een angstige situatie. Een bejaarde dame vertelde dat haar man door de spanning een hartaanval had gekregen. Pas na het droppen van medische hulp in de boten raakten de gemoederen wat gekalmeerd. Aan het adres van de bemanningsleden wer den verwijten gemaakt in de zin dat zij niet bekwaam ge noeg waren voor hun taak of dat ze voorzieningen als nood- voedselpakketten nergens konden terugvinden in de bo ten. Ongelukkigerwijs brak van een motorboot tijdens het rieerlaten ook nog het roer af. De door de Raad ter verant woording geroepen scheepsof ficieren konden zich een en ander in een dergelijke situatie allemaal heel goed voorstellen. Dé verwarring maakte zich soms ook van de zeelieden ^elf meester. Walkapitein A. van Noort, oud-gezagvoerder van de Prinsendam en thans aan wal werkzaam voor de Holland Amerika Lijn, begeleidde de hele reddingsoperatie in naam van zijn maatschappij. Hij sprak waarderend over al het werk dat collega Wabeke op het rampschip heeft verricht. „Het zit in de zeeman om alles te doen om zijn schip van de ondergang te redden. Hij blijft zoeken, hij blijft proberen. Tot aan de hoogste instanties is ka pitein Wabeke bezig geweest de Prinsendam naar veiliger wateren te mogen brengen." De Raad voor de Scheepvaart heeft het officiële onderzoek thans afgesloten. Alle belang rijke getuigen zijn gehoord. Vandaag was het woord aan de inspecteur voor de scheep vaart, de heer A. Visser, die de Raad zal adviseren al dan niet tuchtmaatregelen op te leggen aan de verantwoordelijke scheepsofficieren. De hoge be manningsleden laten zich in deze zaak verdedigen door raadsman mr F. Buzek, zelf ooit kapitein op een groot schip. De uitspraak van de Raad volgt over enkele we ken. PETER VIERING

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9