oitant ezwijkt voor geweld' 0750 EDERLANDSE BIOSCOOPBOND IN KORT GEDING: Warmond verhoogt belasting Duinwatermaatschappij legt nieuwe leiding ritatie ^er beheer luzenhof iiissié Sassenheim wil accommodaties beter benutten Concert Zoeterwoudse Sint Jans fanfare Verzet tegen verhoging onroerend goedbelasting Van dalism e n eem t ernstige vormen aan in Katwijk Voorrang voor woningbouw in Voorschoten SCHEEPVAART OP DE RIJN MORGEN GESTREMD: DeMikroGidsis dat kleine handige en goedkoopste gidsje van 't land! fUr en je bent klaar tot1 januari1983! ÏMgjp/REGIO" LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 PAGINA7 ;35)EN/DEN HAAG Bioscoop- ,eeft gisteren in een rijst geding geëist, dat het kabelnet zonder uitstel op slot gaat [televisiepiraten. „De 9 Je kabelexploitant fSjkt voor geweld en ^fkt zich aan zijn ver- •rdelijkheden. De itant weet heel goed, n strijd met de au- 1 vechten wordt ge- BlCttld. Waarom Leiden jp een kort geding laten aankomen, is onduidelijk. De ex- ^Mnten in andere ste- S^ebben inmiddels be- dat de Bioscoop- IRFh een rechtvaardige eis heeft gesteld. Alleen Leiden en Haarlem zien het nog niet in," aldus mr. D. Peeperkorn, die na- mqns de Bioscoopbond voor de Haagse rechtbank in het strijdperk trad. Dat de uitspraak van de recht bank in het voordeel van de Gemeenschappelijke Regeling Antenne- energievoorziening zal uitvallen, wordt ook door de 'Gemeenschappelijke Rege ling' zelf in twijfel getrokken. „Als de eis wordt toegewezen, en daar moeten we vanuit gaan. vrees ik...," aldus mr. Bouwman, advocaat van de Gemeenschappelijke Regeling, gisteren na afloop van het kort geding. Halverwege de behan deling van de zaak werd het kort geding tegen de gemeente Leiden alsnog ingetrokken. De president, mr. M.R. Wijnholt, vond het praktischer alleen de Gemeenschappelijke Regeling in de zaak te betrekken. Lei den maakt daar immers deel van uit. Als de antenne in Oegstgeest op slot moet, wacht Leiden zodoende hetzelfde lot. Misdrijf „De films, die uitgezonden worden, zijn vaak letterlijk ge stolen copiën. Door misdrijf verkregen. Aan de andere kant worden ze ook wel gehuurd. De piraten willen op een goedkope manier veel geld verdienen. Deze vorm van pi raterij is funest voor de bios coopwereld. Als een film korte tijd na de première op de tele visie wordt uitgezonden, kan de bioscoop het verder verge ten. Filmprodukties worden stukgemaakt. Het brood wordt uit de mond géstoten," aldus Peeperkorn. Volgens de Am sterdamse advocaat heeft de exploitant de verplichting op lettend te zijn en handelt in strijd met het doel en de tekst van de machtigingsvoorwaar de. Uit alles blijkt volgens de raadsman, dat alleen legale programma's mogen worden uitgezonden. „Leiden maakt zich ernstig schuldig. De ge meente neemt bijzonder grote risico,s. Er kunnen hoge scha declaims volgen," aldus de ei sende advocaat. Verweer De 'Gemeenschappelijke Rege ling' was uiteraard een geheel andere mening toegedaan. „Wanneer een piraat tegen de zin van de exploitant gebruik maakt van het kabelnet, is het niet de exploitant, die in strijd met de auteursrechten han delt, maar de piraat. Er is zelfs f;een sprake van een 'hande- ing'. Men moet meer achter de piraten aan gaan. De bio scoopbond is aan verkeerde adres. Het zou hetzelfde zijn om van Rijkswaterstaat te ver langen de wegen af te sluiten; omdat er wel eens onrechtma tige dingen op gebeuren," al dus Bouwma. Daarnaast vond hij, dat er beter op toegezien moet worden, dat de originele films niet gecopieerd kunnen worden. Ook zou het publiek, dat voor de buis naar de piraat kijkt, doorgaans toch al geen bioscoop bezoeken. Voorts be streed de raadsman de bewe ring dat het afsluiten zou kun nen gebeuren door het om draaien van een knop. De 'Ge meenschappelijke Regeling' zou aanzienlijk kosten moeten maken. De netten moeten af- zondelijk afgesleten kunnen worden. Als de programma's op bijvoorbeeld Nederland 1 zijn afgelopen, gaan de uitzen dingen op andere netten im mers nog door. Tevens zou de kabel constant 'bewaakt' moe ten worden. Dit voor het geval een legale omroep wil uitzen den. En dan bestaat nog het ri sico, dat de legale omroepen worden weggedrukt door de piraat. „Niet na de uitzendin gen, dan maar tijdens," hebben enkele piraten al kenbaar ge maakt. De Bioscoopbond verklaarde geen nieuwe argumenten te hebben gehoord. Dezelfde ar gumenten zijn volgens Peeper korn in de Amsterdamse zaak naar voren gebracht en uitein delijk door de Hoge Raad van tafel geveegd. De president doet komende donderdag uitspraak. fERDORP De Icommissie cultuur atie en maatschappe- /jwerk is ontevreden de wijze waarop het Ier van „De Muzen- ;jis geregeld. Dit bleek tïi^Javond tijdens een Sp adering van de raads- Jjollege van B. en W. heeft activiteitencommissie, ^^Kigesteld uit gebruikers en ^^^ente, in het leven te heb- geroepen zonder de com- »81 ie daarover te raadplegen, college is daarmee lijn- ingegaan tegen een ad- van de commissie van )ereiding die liever een 5 Handige beheerscommissie I717jsis van artikel 61 van de "''lentewet had gezien. De lissie moest zich noodge- gen neerleggen bij de si-, i. Over een jaar wordt het S0fir van De Muzenhof óp- lengekV bekeken. H oorgenomen restauratie liet pand Bruggestraat- dstraat blijft de gemeen- jgen baren. De stichting reel Centrum „De Hol- :he Tuyn" en de kunste- ien van der Nat zien ms de financiën rond te Ook blijken er juridi- iroblemen te zijn met be ing tot het al of^ niet n van de eigendomsver- igen en de financiële •akeliikheid ten aanzien eventuele toekomstige ten. De stichting heeft illege nu voorgesteld de m van de monumenten- laten schrappen. Men I hiermee wat meer be lgsvrijheid bij het op- ^■>en te hebben. „Er moet leen oplossing komen", wethouder Gehner, n. als er niets gebeurt stort anzelf wel in", zo stelde i tin ïterwoude JERWOUDE De Zoe- winkeliersvereni- 'IZO staat aan de voor van een nieuwe start. Ie jaren is het bijzonder Iweest rond de plaatselij- iddenstand voor wat be- jhun samenwerking. -«Nu pi de winkeliers weer koppen bij elkaar ge- De komst van Sint Ni- i - morgen - is de eerste K-activiteit. en uur zal de Sint aanko- bij buurthuis „de Wei- Na een bezoek aan êgaarde en Zuidhof zal ndervriend rond de klok Hf uur arriveren bij be- Incentrum huize Em- om vervolgens onder tale klanken van drum- YIOS een rondgang door frpskern te houden. Aan- Hd hierop is er in 't Cen- een kindermiddag voor "ld t/m 12 jaar. niet de bedoeling, aldus lintet Arie de Jong, Joop Immerik, Cor den Blan- ?ees Visser en Piet van ilm, dat het bij deze ene eit blijft. Met de komst Ie Sint start tevens een et tientallen prijzen. De ing daarvan zal geschie- dinsdag 8 december en verricht door de in Zoe le woonachtige Mr. E. an«r 'f '"v* Het gebouw 'Ontmoeting': nog ruimte over, maar lastig te betreden. SASSENHEIM Het gemeentebestuur zal bevor deren dat ruimten voor allerlei activiteiten zoveel mogelijk op verschillende manieren worden benut. Dat geldt vooral voor scholen en sportkantines. Bo vendien zal worden bekeken of meervoudig ge bruik van ruimten bevorderd kan worden door voorwaarden aan subsidies te stellen, melden B en W in de onlangs.verschenen ontwerp-nota accom- modatiébeleid. Het college is verder van plan in de toekomst te gaan bekij ken of gebouwen en schoollokalen geschikt gemaakt kun nen worden voor sociaal-culturele doeleinden, als daaraan tenminste behoefte is. Verder zal de gemeente haar VVV- functie op accommodatiegebied verder uitbreiden, als de be trokken organisaties daaraan willen meewerken. Te zijner tijd zal worden bekeken of deze beleidsvoornemens vol doende ruimte opleveren. De aanleiding voor deze nota zijn de ontwikkelingen op het gebied van de binnenacccommodatiés: begin 1980 werd het 'Bruine Paard' afgebroken, in datzelfde jaar zijn aapassingen in 't Onderdak getroffen, de gemeente heeft het gebruik van de bovenzaal in 'Ontmoeting overgenomen en het gebruik van de Antoniusschool is halverwege 1981 gestopt. Er is. daarom een enquête gehouden onder alle organisaties en verhuurders van ruimten om inzicht te krijgen in het vraag en aanbod. Uit dat onderzoek blijkt dat 42 van de 71 organisaties tevre den zijn met hun huisvesting en ook dat er nog wel enige ruimte beschikbaar is. Verschillende verenigingen hebben echter klachten over hun onderkomens. De EHBO-afdeling Sassenheim. de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis en de Kunststichting 'Tussen Dever en Poelgeest' geven aan dat hun huidige onderkomen te klein is. De Stichting Peu terspeelzaal geeft aan dat de huidige ruimte niet geschikt is en dat er een toenemende behoefte is aan opvangruimte voor peuters. Verder meldt het Damescomité van de Gere formeerde Kerk dat het sanitair van 'Ontmoeting' niet ge lijkvloers ligt, vindt de carnavalsvereniging De Saksen de opgang van ditzelfde gebouw te lastig voor ouderen en min der validen en vindt de Algemene Bejaarden Sociëteit de toegangsdrempel van 'Cees en Inéke' te hoog. De sportverenigingen hebben ook opmerkingen gemaakt. De korfbalvereniging TOP meldt dat de kantine te klein en in te slechte staat verkeert, de Sassenheimse Ijsclub wil een aansluiting op het openbaar riool en de Sassenheimse Ten nisvereniging wil een gerepareerd dak. Verder blijkt uit het onderzoek dat de postduivenvereniging 'de Blauwband' in haar clubgebouw nog ruimte beschikbaar heeft, net als het wegrestaurant De Uiver en 'Ontmoeting'. Andere accomoda- ties hebben soms nog beperkt ruimte beschikbaar. De ont werp-nota accommodatiebeleid ligt tot en met 18 december voor iedereen ter inzage en zal daarna in de gemeenteraad worden besproken. DEBUUT DIRIGENT PAUL OLISCHLAGER: ZOETERWOUDE Het con- Olischlager zodat met erg veel hebben regelmatig te mogen eert dat de Zoeterwoudse Sint belangstelling wordt uitgezien genieten van fanfaremuziek. Jans fanfare morgenavond in naar de reaktie van de bevol- Gelet op het uitstekende be- 't Centrum aan de Schenkel- king. Het concert begint om zoek tijdens de repetities en weg ten gehore zal brengen acht uur. het enthousiasme waarmede heeft een bijzonder tintje. De - men te werk gaat is het bewijs nieuwe dirigent, de 28-jarige Ondanks de korte tijd van dat mén vertrouwen heeft in Paul Olischlager, zal zich na- voorbereidingen de heer de nieuwe dirigent, al bij voor- melijk voor de eerste maal aan Olischlager is pas enkele baat geleverd. Het concert de bevolking presenteren. De maanden in dienst bij de Sint wordt bestempeld als „kort leden en het bestuur van het Jans fanfare heeft het be- maar krachtig". De tien wer- 50 muzikanten tellende gezel- stuur gemeend het concert ken die ten gehore gebracht schap zijn erg enthousiast over doorgang te moeten laten vin- zullen worden variëren van de wijze van werken en de den, omdat donateurs en ande- klassiek, semi-klassiek tot mo- muzikale inbreng van de heer re belangstellenden het recht dern. VOORSCHOTEN Tijdens weg A 11. De VVD-fractie wil de algemene beschouwingen zo snel mogelijk uitgifte van ging de PvdA-fractie het verst bouwgrond. Desnoods mag het in de bezuinigingsvoorstellen, college te rade gaan bij pro- J. Visser deed concrete voor- jectontwikkelaars om kleine stellen om de vergoedingen braakliggende stukken grond voor diverse functionele com missies drastisch te verlagen, hetgeen C. Meershoek (CDA) deed opmerken dat er dan ook best gekeken kon worden naar de vergoedingen van de raads leden. De CDA-fractie wilde niet ak koord gaan met een verhoging van de onroerendgoedbelas- ting. Belastingverhoging mag volgens het CDA alleen indien daarvoor concreet de noodza kelijke uitgaven worden aan gegeven. Ook de PvdA staat niet te trappelen om die onroe- rendbelasting te verhogen. Wethouder J^. van Dalen (VVD) vindt verhoging echter absoluut noodzakelijk om een aantal onvoorziene omstandig heden te bekostigen, zoals de aanleg van een woonwagen - kampje op het tracé van Rijks in de diverse wijken van Voorschoten te gaan benutten. Ten aanzien van de subsidie aan verenigingen pleit de VVD voor doelsubsidie in plaats van tekortensubsidie. VOORAL IN HET WEEKEINDE AANZIENLIJKE SCHADE KATWIJK De gemeentebedrijven krijgen in toenemende mate te kampen met door baldadige jeugd aangerichte vernieling- gen. Dit vandalisme, dat in het weekend hoogtij viert, richt zich met name op de straatverlichting. Volgens direkteur J. Rieze- bosch, die de vernieling ter sprake bracht op de gisteren gehou-: den commissievergadering voor de bedrijven, is de schade die aangericht wordt aanzienlijk. Een groot aantal lichtmasten en verkeerszuilen is door deze nieuwe vorm van „weekend vertier" al zwaar beschadigd. Direkteur Riezebosch: „vooral in gebieden waar weinig of geen huizen staan is het vaak ra^k. De kastjes van de lan taarnpalen worden opengebro ken en de draden worden doorgeknipt. Een gevaarlijk karwei omdat er vaak nog stroom op staat." Het blijft niet bij het doorknip pen van draden alleen. Er wordt met windbuksen op de lampen geschoten, net-zolang aan een paal gerukt totdat de verlichting het begeeft en ver lichte verkeerszuilen worden omgetrokken. Deze vernielin gen hebben vaak tot gevolg dat een deel van de wijkver- lichting het begeeft. Een schrale troost is dat Katwijk lang niet de enige gemeente is die met deze overlast te ma ken heeft. Ook in de regio komt dit gedrag herhaaldelijk voor. Het is volgens direkteur Rieze-_ bosch erg moeilijk om de da ders van deze vernielingen te achterhalen. Politiecontrole haalt vaak weinig of niets uit en getuigen durven hun vin dingen meestal niet door te'ge- ven. De opinie van Riezebosch stond recht tegenover die van het CDA-raadslid W. L. Schaap. Naar zijn mening schoot de politie volstrekt te kort en wordt er door het korps veel te weinig aandacht aan dit vandalisme geschon ken. ADVERTENTIE 2ë internationale KUNST- ANTIEKBEURS 'OUDT - 'S GRAVENUAEGHE' Nederlands Congresgebouw, Den Haag 70 Nederlandse, Belgische en Engelse Antiquair^ en galeries I met belangrijke afdeling Moderne Kunst WARMOND De gemeente belastingen gaan in Warmond met vier procent omhoog. Al leen de reinigingsrechten wor den met 10,9 procent ver hoogd. De onroerend goedbe lasting kan slechts met 2,75 procent omhoog omdat War mond aan het gestelde maxi mum zit. De voorgestelde be- lastingmaatregelen leveren de gemeente volgend jaar 58.722,— meer op. Door een boekhoudkundig handigheidje ziet de War- mondse raad kans om de on- derwijstekorten voor het ko mend jaar teniet te doen.' Het bedrag per leerling voor het komend jaar zou gesteld moe ten worden op 496,80. De schoolbesturen houden in hun begroting rekening met 591,50 per leerling Derhalve is er een flink gat ontstaan tussen de twee begrotingen. Tijdens een vergadering van de raadscommissie financiën stelden de leden gisteravond dat het onderwijs in ieder ge val niet mag worden aange tast. In meerderheid ging men er mee akkoord om het bedrag per leerling te bevriezen op het peil van 1981 te weten 517,50. Bovendien is geble ken dat men in de gemeente begroting uitgaat van een ho ger leerlingenaantal dan er in werkelijk is. De gemeentebe groting houdt rekening met 419 leerlingen, terwijl er in de praktijk niet meer dan 3§2 leerlingen de scholen bezoe ken. Besloten werd om dit pa pieren-aantal leerlingen aan je houden. VOORSCHOTEN De wo ningbouw in Voorschoten moet de grootst mogelijke voorrang krijgen. Daarover waren alle raadsfracties het gisteravond tijdens de algeme ne beschouwingen rond de ge meentebegroting 1982 wel eens. Binnenkort passeert het aantal woningzoekenden de duizend. Verdichting en bezui niging worden als oplossingen gezien. Wethouder J. van Leeuwen (PvdA) w^s wel be reid om dat te onderzoeken, maar stelde dat „goed wonen" in Voorschoten voorwaarde moet blijven. Bouwvoorschrif ten kunnen volgens hem niet direct worden veranderd en dat is wel een grijs perspectief voor de toekomst. Wethouder J. van Dalen (VVD) hield de raad voor dat de woningbouw primair een taak is van de rijksoverheid. Indien de raad zou besluiten het voorstel van de PvdA te volgen óm zelf fondsen te ma ken voor woningbouw, dan hoeft volgens hem er niet op gerekend te worden dat Gede puteerde Staten en het minis terie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening dit goedkeuren. Het enige dat de gemeente kan doen. is de voorwaarden tot bouw zo aan trekkelijk mogelijk te maken. Het geld komt uiteindelijk van het rijk. Het Voorschotense woning bouwbeleid en de huisvesting werd van ze^r positief tot zeer negatief beoo'rdeeld. VVD en CDA meenden dat vrijwel al les is gedaan om zoveel moge lijk woningen te bouwen. PvdA en vooral D'66 daaren- tegen zagen het aantal wo ningzoekenden steeds groter worden, terwijl er in de prak tijk een afneming in de wo ningbouw valt te constateren. Hoewel de situatie op huidige bouwmarkt weinig hoop geeft, voerden beide fracties toch een pleidooi om tot een gere gelde bouwstroom te komen. Het CDA meende dat in deze raadsperiode mede door hun aandringen 600 woningen zijn toegevoegd aan het huizenbe stand, waarvan er 440 behoren tot de sociale §ector. De fractie pleitte voor een zeer flexibel woningbouwbeleid. Ook de VVD is voor sociale woning bouw, maar deze kan aileéh tot stand komen als böuwefs van woningen in de vrije sec tor zoveel mogelijk de vrije hand krijgen. Hierbij moet echter wel inspraak mogelijk Zijn. Voor de PvdA hoeven niet alle bestemmingsplannen financieel sluitend te zijn, in dien dit ten goede komt aan de woningbouw in de gesubsi dieerde sector. VALKENBURG Om Leiden te allen tijdén van drinkwater te kunnen voorzien is de Leidsche Duinwater Maatschappij momenteel bezig met de aanleg van een drinkwa ter-transportleiding. Dezé leiding moet ervoor zor gen dat het water de stad bereikt als door een breuk het bestaande leidingnet niet meer gebruikt zou kunnen worden. Morgen zal men in de omgeving van Valkenburg voor het eerst iets merken van de werkzaamheden, die al halverwege de maand au gustus zijn begonnen. Dan wordt een tachtig meter lange zinker in de Rijn neergelaten voor de trans portleiding. Het scheep vaartverkeer zal hierdoor worden gestremd. De nieuwe transportleiding gaat vanuit de waterleiding duinen bij Katwiik naar Lei den lopen. Inmiddels is men al in Valkenburg aangeland. Na dat de zinker tien meter bene den het oppervlak van de Rijn is aangebracht, zal de maat schappij verder oprukken naar de Plesmanlaan in Leiden. De leiding wordt viereneenhalve kilometer lang. Bij de aanleg- werkzaamheden, die 1 decem ber klaar moet zijn, zijn 32 mensen betrokken. In totaal worden 700 buizen onder grond en water aangebracht en de kosten van déze onder neming worden geschat op 4 miljoen gulden. Het werk wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Van Baar- sen en Zonen uit Halfweg on der toeziend oog van de water- leiding-bedrijfsingenieur G.J. Zaèdnoordijk. Als bijzonderheid vertelt de ingenieur dat er op 'Ü6 Woerd' in Valkenburg nog flink wat voorwerpen uit de Romeinse tijd zijn opgegraven. Er werd op drie meter diepte een paar denstal blootgelegd en ook werden resten gevonden van het kasteel 'Torenvliet'. Ver der ontdekte men wat tegel tjes, waarschijnlijk afkomstig uit het klooster, maar het meest opmerkelijk vindt de in genieur de vondst van een aanlegsteiger. De Mikro Gids is klein-maar-kompleet en handig, 't Goedkoopste gidsje van 't land. Nu helemaal. Dan kies je toch voor de KRO met een abonnement op Mikro Gids? Ook goed als kado! Meteen doen Qe Da'sdeKRO!

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7