revel in amer over Solo-actie an Van Agt belastingplan ingediend Politie lost 233 misdrijven op Autodief gestrand Solidariteit doet concessie in overleg met regering W etsont werpen ïjrgen om gezondheid Mitterrand DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ^Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar 202,30, j Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0,70. Vrijdag 20 november 1981, 72e jaargang no. 22123 HET WEER Film „Rooie Sien" met Beppie Nooij jr. en Willeke Alberti op Ned. II om 20.27 uur. Op Ned. I om 19.10 uur Lucy, om 20.00 uur Stedenspel en om 21.55 uur Schrikdraad. Vannacht opklaringen, over dag veel bewolking en later enige tijd regen. Middagtem- peratuur ongeveer 10 graden. Krachtige westenwind. Zon op: 8.11, onder: 16.40 uur. Hoogw. Schev.: 11.22 en 23.48 uur, laag: 6.43 en 19.23 uur. iov bijna [van winst IjO Als Kar- hdaag de afge- achttiende par- uitdager in winst bmzetten dan |e wereldkam haken door de al de twee- isen hen bei- bonnen. In de stelling xpov winnen zelf wil. tljnlijk zet Joj vandaag de liets eens voort. Prins Claus moet getuigen in zaak Oltmans DEN HAAG Prins Claus moet getuigen in een rechtszaak die de journalist Willem Oltmans tegen de staat heeft aangespannen. Dit is gisteren door het Haagse gerechtshof bepaald. Tijdens een ambtelijk bezoek aan India, waaraan prins Claus deelnam, voelde Oltmans zich in de uitoefening van zijn be roep gehinderd omdat hij" niet voldoende in contact kon komen met de prins. Thuisge komen, begon Oltmans een rechtszaak hierover, waarbij hij de prins als getuige wou laten oproepen. Dit weigerde de Haag se rechtbank, maar Oltmans kreeg zijn zin in hoger beroep. Wanneer Claus voor de rechtbank moet komen is nog niet bekend. SER: geef vrouw meer kans op werk DEN HAAG In alle provincies ligt het percentage werkloze vrou wen hoger dan dat van mannen. Er is ook veel verborgen werkloosheid onder vrouwen. Dit is niet alleen het gevolg van een gebrek aan ar beidsplaatsen in de traditionele vrouwenberoepen. Vrouwen hebben meestal ook een lagere opleiding dan mannen en kampen met proble men van vervoer en kinderopvang, aldus een SER-nota. De bestaande verdeling in „mannen- en vrouwen beroepen" moet doorbroken worden. Ook vrouwen moeten functies kun nen krijgen, die veel interne oplei ding en een lange ervaring vereisen. Basketbalwedstrijd Parker afgelast LEIDEN De wedstrijd, die basketbalver eniging Parker/Leiden vanavond tegen Frisol uit Dordrecht zou moeten spelen, gaat niet door. De Leidenaars kunnen slechts twee spelers op de been brengen. De anderen zijn geblesseerd. Iets dergelijks is in de geschiedenis van het Nederlandse basketbal niet eerder voorgekomen. De Basketbalbond heeft geen bezwaar aangete kend, indien Parker met de ploeg uit Dor drecht overeenstemming zou kunnen berei ken. De onderhandelingen gaven geen pro blemen. De wedstrijd is verschoven naar 23 december. De Dordse ploeg had voor de wedstrijd van vanavond gerekend op vier honderd toeschouwers. Indien de wedstrijd van 23 december minder publiek trekt, be taalt Parker het verschil. VS: V erri jking uranium in particuliere handen WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft een onderzoek gelast naar de moge lijkheden om de industrie voor de verrijking van uranium over te geven in particuliere handen. Mo menteel beheert het ministerie van energie drie verrijkingsfabrieken, die uit ruw uranium een kleine hoeveelheid bruikbare kernbrandstof ha len. Deze brandstof wordt, onder controle van de overheid, geleverd aan afnemers in binnen- en bui tenland. Volgens senator John Glenn, die de zaak gisteren in de Senaat aanhangig maakte, zal de overdracht van de uraniumverrijking aan het be drijfsleven de overheidscontrole bemoeilijken. Daarmee worden de mogelijkheden om de ver spreiding van kernwapens tegen te gaan sterk verminderd. Oppervlaktewater veel schoner dit jaar DEN HAAG Er blijken plotse ling veel minder PCB's in de Ne derlandse aal en paling te zitten dan tussen '77 en '81. PCB's zijn niet afbreekbare, voor mens en dier gevaarlijke, gechloreerde kool waterstoffen. Dit blijkt uit een rap port van Landbouw. Het vermoe den bestaat dat de daling heeft te maken met het ingrijpen bij het af valverwerkingsbedrijf Uniser in Moerdijk. Dit bedrijf was een van de grootste vervuiler van opper vlaktewater in ons land. Volgens een woordvoerder van Volksge zondheid is het verband niet bewe zen, „al ligt de conclusie zeker voor de hand". ÏBAT TOT VANMIDDAG UITGESTELD (Van onze parlementaire redactie) HAAG In de Tweede Kamer is wrevel ontstaan over het ver van premier Van Agt, het debat de regeringsverklaring pas van af te ronden. Van Agt schreef eind van de middag zonder van zijn collega-ministers brief aan kamervoorzitter Dol- dat hij zich niet in staat achtte Dnds te antwoorden op alle vragen i de Kamer aan het kabinet waren Volgens Van Agt was eerst nog politiek overleg" nodig, vanwege de kritische houding le regeringsfractie D'66 tegenover had ingenomen. De Kamer stem- ndanks haar bezwaren uiteindelijk niet het verzoek van Van Agt. Met tegen 49 stemmen werd besloten, debat vanmiddag om één uur voort Van Agt zou gisteravond om ze- uur ingaan op de reacties die het ka- vanuit de "Kamer had gekregen in /eede ronde van het debat over de In veel van die doorgeklonken over aagheid en onvolledigheid van de Van Agt gegeven antwoorden. Ook die van D'66 uitten dergelijke kritiek. Van Agt trok zich echter de opstelling van D'66 het meest aan. In de brief, die hij vervolgens op eigen houtje aan ka mervoorzitter Dolman stuurde, sprak hij van „opvallende onwelwillendheid" die de D'66-woordvoerders jegens hem had den getoond. Daarover moest volgens hem uitvoerig politiek overleg worden .gevoerd. Ook schreef Van Agt, dat hij uitstel van zijn antwoord wilde, omdat hij niet opnieuw door de Kamer beschuldigd wilde worden van onvolledigheid. De Kamer reageerde gisteravond zeer geïrriteerd op de solo-actie van de pre mier. „Er is bij ons geen sprake van poli tieke onwelwillendheid. Wij hebben op een normale parlementaire manier kri tiek geleverd, omdat Van Agt een groot aantal vragen van ons niet heeft beant woord. Het gaat hier om een opgeklopte storm in een glas water. Het land is niet gebaat bij dit soort spelletjes", zo zei D'66- fractieleider Brinkhorst. Later op de avond voerde hij nog een verduidelijkend gesprek met Van Agt, waarin hij overi gens niets van de geuite kritiek van zijn fractie terugnam. Pagina 9: „Dan vindt u mij maar een curieuze man". Pagina 11: vervolg. Een 21-jarige Ha genaar is vanmor gen om half vijf in een sloot naast de provinciale weg naar Roelof- arendsveen te recht gekomen. Hij deed dat, na dat slechts het zien van de politie hem de stuipen op het lijf had gejaagd. De Ha genaar reed in een peperdure Mercedes over de Willem de Zwij gerlaan. Toen de man in de gaten kreeg, dat een surveillerende po^ litiewagen tot de mede-weggebrui kers behoorde, drukte hij het gas pedaal in. Juist die plotselinge ac tie wekte de arg waan van de poli tie. Binnen enkele seconden was het automobiel uit het zicht verdwenen, de agenten zetten de achtervolging in. Enige tijd later werd de voort vluchtige gevon den. De man en zijn auto lagen, in de sloot. De Ha genaar bleek de auto in de Resi dentie te hebben gestolen. Door de slordige actie liep de autodief een enkelfractuur op. Hij werd overge bracht naar het AZL. WARSCHAU De Poolse regering en de onafhankelij ke Solidariteit zijn gisteren nader tot elkaar gekomen wat betreft de vorming, van de commissie, die de Poolse autoriteiten moet adviseren over de economische gang van zakpn. De vooruitgang in het overleg, tussen de re gering en Solidariteit kwam tot sfand nadat de onafhan kelijke vakbond zijn eis had afgezwakt, dat een op te richten „sociaal-economische raad" een veto-recht zou moeten hebben in beslissin gen die Warschau gaat ne men ten aanzien van een economisch herstel. Waarne mers menen dat Solidariteit in grote mate is tégemoet ge komen aan de Poolse rege ring, nu deze raad slecht een adviserende bevoegdheid heeft. De Poolse autoriteiten lijken zich ook enigszins soepeler op te stellen. De Poolse sol daten, die vier weken gele den naar het platteland ge stuurd werden om daar mis standen op te sporen, keren voorlopig naar hun kazerne terug. Via de Poolse televisie werd gisteren een communi qué voorgelezen, waarin staat dat de eerste etappe voor de soldaten er op zit. In groepjes van drie tot vijf sol daten zagen zij er op toe, dat de distributie van voedsel or delijk verliep. Ook werden plaatselijhke ruzies in de kiem gesmoord. De soldaten werden doorgaans door de bevolking goed ontvangen. Pagina 10: Nog diepe kloof tussen regering, en Solida riteit. DEN HAAG Minister Van der Stee en staatssecreta ris Kombrink van Financiën hebben gisteren bij de Tweede Kamer de reeds aangekondigde vier wetsont werpen voor hogere belasting ingediend. De overheid wil hiermee 700 miljoen gulden in de staatskas laten vloeien. De wetsontwerpen behelzen een beperkte ver hoging van de loon- en inkomstenbelasting, verdubbe ling van de accijnzen op bier en suiker, een verhoging van de accijnzen op frisdï-anken en een heffing op vruchtensappen. Het wetsontwerp voor de verhoging van loon- en inkomstenbe lasting moet de staat 285 miljoen gulden opleveren. De verho ging varieert voor gehuwden van 0,14 procent bij een inkomen van vijftien mille tot 0,42 procent bij «?en inkomen van 120 mille. Deze maatregel moet volgens de bewindslieden bezien worden in het kader van het inkomstenbeleid, zoals de optrekking van de premie-inkomensgrens voor volksverzekeringen. De verdubbeling van het accijns van 25 cent tot 50 cent per liter op bier moet de staat ongeveer 270 miljoen gulden op gaan leve ren. Het bieraccijns is voor het laatst verhoogd in 1969. De ac cijnsverhoging voor suiker van 4,34 naar 8,68 ct per kilo brengt de staat jaarlijks ongeveer 25 miljoen op. De accijns op limonade (van 14,50 tot 29 ct per liter), en op mineraalwater (van 7,25 tot 21,75 ct per liter) zullen de staat ongeveer 145 piiljoen gulden per jaar opleveren. Reagan pleit voor een Israëlisch Jeruzalem WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft gis teren gezegd er de voorkeur aan te geven, dat Jeruzalem een blijft onder Israëlische souvereiniteit. Reagan ontving gisteren 23 joodse leiders op het Witte Huis. Enkele uren na het gesprek verklaarde een woordvoerder van het Witte Huis, dat Reagan zich had uitgesproken voor een ongedeeld en Israëlisch Jeruza lem. De status van Jeruzalem moet vergeleken worden met die van het Vaticaan. Dat wil zeggen dat Israël aan alle godsdien sten vrije toegang tot de heilige plaatsen zou moeten garanderen. De toekomstige status van Jeruzalem moet in onderhandelingen worden vastgesteld, aldus de verklaring van het Witte Huis. Vijftig pro- de auto's, die de gisteren aan een <che controle heeft ontorPen' waren n*et me JJerse plaatsen in de •S rd gecontroleerd. De I urde van zes tot ne- 's avonds. Honderd eerden voor een on naar de kant van de laald. Eén automobiel jammei, dat het defi- t het verkeer moest genomen. De andere ladden de 'gebruike- ankementen als glad Inden, ondeugdelijke ing, slechte uitlaten int ontvangen? Bef 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en per koerier wordt de log nabezorgd. PROTEST TEGEN HET ROKEN In de Verenigde Staten was het gisteren „Smokeout 1981", de dag waarop de Ameri kanen worden opgeroepen om met roken te stoppen. Aan degenen die dat niet kun nen opbrengen wordt gevraagd tenminste één dag de sigaret te laten liggen. In Lub bock in de staat Texas staken leden van de Amerikaanse Kankerbestrijding grote namaak-sigaretten in brand om de aandacht op „Smokeout 1981" te vestigen. S In de Franse hoofdstad is bezorgdheid ont- iver de gezondheid van de 65-jarige president •is Mitterrand. Een aantal (dag)bladen heeft gis- lemeld dat de president eerder deze maand een tvoerig medisch onderzoek heeft ondergaan. sée bevestigde gisteren de berichten en verklaarde resultaat van het onderzoek begin december bekend )ver de klachten van president Mitterrand is bekend dat hij aan spit lijdt en regelmatig hevige pijn heeft in zijn lenden. Bij zijn verkiezing heeft Mitterrand beloofd dat hij, evenals zijn voorganger Giscard, twee maal per jaar informa tie zal geven over zijn gezondheid. Dat is een gevolg van de. kwestie-Pompidou, die in 1974 tijdens zijn ambtsperiode overleed. Buitenlandse kranten hadden er al maanden tevo ren melding van gemaakt dat Pompidou aan beenmergkan ker leed. Het Elysée weigerde echter tot het eind elk com mentaar op de zichtbaar steeds minder wordende gezondheid van de president. NEGEN JONGENS AANGEHOUDEN ALKEMADE Zeker 233 misdrijven in de omgeving van Al kemade zijn opgelost door de aanhouding van negen jongens uit Alkemade, in leeftijd variërend van 16 tot 20 jaar. De rijkspolitie Alkemade heeft in samenwerking met de rijkspolitie Bodegra-, ven de jongens aangehouden. Bij het verdere onderzoek worden nog meer arrestaties verwacht. De jongelui hebben bekend een groot aantal inbraken, diefstal len en vernielingen te hebben gepleegd in Alkemade en omge ving, Bodegraven en Wassenaar. Al die feiten zijn tussen januari en nu gebeurd. Het gaat om inbraken in woningen, scholen, kantines en auto's. Boevndien werden auto's, fietsén en brom fietsen gestolen en word benzine uit auto's getapt. Bij het onder zoek in de woningen van de negen jongens, werden veel gesto len goederen teruggevonden. Een aantal verdachten is inmid dels al voorgeleid aan de officier van justitie in Den Haag.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1