^bbers: plannen let kinderbijslag tafel oeten van atriumarm? Proef maar. iifarde kritiek op houding van Van Agt Kamer wil zekerheid over investeringen Esso en Shell ernieuwen onderwijs ^aat makkelijker met én computermerk" Meerderheid SVR houdt vast aan 130-dagen eis voor de bouw Maasvlakte centrale gaat kolen stoken Wiegel vraagt steun voor BB plan Reagan Dertig procent van emigranten binnen tien jaar in Nederland terug Mansion fü House De whisky die s je pakt. uueer Energie voor heel dorp uit mest en wind Ongeval Veursestraat Senland LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 NOVEMBER 1981 PAGINA 11 ÏISJtyIER VRAGEN ,„„,ru CR „POLITIEKE V' BIJ KLM politie id ku^AG Staatssecretaris Van der Doef vierjajkeer en waterstaat moet zijn voorstel ?k vem on bij de KLM een politiek adviseur [s de tellen opdat de gevolgen van KLM-be- r werfi voor politiek Den Haag en elders in aangepd zijn te taxeren, ladseben de kamerleden Gualterie van Wee- het njennekam (beiden CDA) in schriftelijke i op gesteld. Heeft Van der Doef zijn voor- rzoekde KLM-directie voorglegd en moet de je op of de KLM een dergelijke functionaris >eiensn?..zo vragen de kamerleden zich ver- andellij willen ook weten of Van der Doef dit T<j voor andere bedrijven in petto heeft, te hij «2 Als Breguets weer vliegen, mogen zij niet ver weg DEN HAAG Minister Van Mierlo van defensie zal nog voor begin december beslissen of het vliegverbod voor de Breguet Atlantic marinevliegtuigen, al of niet wordt opgeheven. „Maar ook als ze straks weer de lucht in mogen, zal er .nog een beperking in het vliegbereik van dit toestel worden ingesteld", zo antwoordde de bewindsman gis teren bij de beantwoording van kamervragen. De Breguets staan al sinds januari aan de grond, toen drie bemanningsleden bij een ongeluk met een derge lijk toestel om het leven kwamen. Een onderzoekscom missie drong aan op versteviging van bepaalde onder delen en het extra beveiligen van het stuursysteem. Volgens de marineleiding garanderen deze inmiddels genomen maatregelen voldoende veiligheid. Eerste Beatrix- zegei komt op 15 december DEN HAAG De eerste postzegel met de beeltenis van ko ningin Beatrix is vanaf 15 december op de postkantoren ver krijgbaar. De eerste permanente zegel zal een waarde hebben van 65 cent. In de loop van volgend jaar komen de overige ze gels in deze serie uit De zogeheten „Juliana-regina-ze- gels" zullen daarmee uiteindelijk verdwij- Grondwater Geleen erg verontreinigd GELEEN Het grondwater in de twee groeven nabij Ge leen, die door de DSM worden gebruikt als stortplaats voor afvalstoffen, is ernstig veront reinigd en levert gevaar op voor de gezondheid. Dit blijkt uit een rapport van de provin ciale waterstaat in Limburg, dat al uit 1980 dateert, maar dat nooit openbaar is gemaakt. Dit heeft een Limburgse mi lieu-actiegroep die beslag kon leggen op het rapport, gisteren dus maar gedaan. ROTTERDAM De elektriciteitscentrale op de Maasvlakte zal geschikt gemaakt worden voor het stoken met steenkolen (kosten: 1,1 miljard gulden). De Rotter damse gemeenteraad is hier gisteren in principe mee akkoord gegaan. De raad gaat ervan uit dat bij het in gebruik ne men van de omgebouwde centrale in '85, de milieuproblematiek onder controle zal zijn. De centrale zal na '85 overigens ook nog op olie en gas kunnen stoken, als blijkt dat de milieu- en afvalproblemen nog niet zijn opgelost. Hoge motivatie bij experimentele arbeidsprojecten DEN HAAG De motivatie van de deelne mers bij de experimentele arbeidsprojecten voor jeugdige werklozen is vrij hoog. Liefst 65 procent zegt zonder aarzelen voor dezelfde baan te kiezen als hij opnieuw voor de keuze zou worden geplaatst. Slechts één procent van de deelnemers antwoordt negatief. Uit een onderzoek door Sociale Zaken is verder gebleken dat de deelnemers gemiddeld ruim een jaar werkloos waren voor zij met het expe riment in zee gingen. Aan de experimentele projecten zijn momenteel 197 jongeren verbon den. Onder de deelnemers bevinden zich naast jongeren met een lage schoolopleiding, ook wat oudere deelnemers met een hoger opleidingsni veau. Wanneer alle 41 goedgekeurde projecten van start zijn gegaan zal het aantal deelnemers in totaal 448 bedragen. r f /erlei B hi evingl 3vem| ar of, ch voze parlementaire re- *eede dactie) >er (AAG Zowel het ristoon van de solidari- irdb n£ a*s een jpkseag die afhankelijk jldenjhet inkomen wor- to^eds onwaarschijn- m de! CDA-leider Lub- gerinkft gisteren het ka- fuwer v"j harde be" ing ngen nog eens toe- )mmid dat zijn fractie al- n ligit voelt voor beide zo] Het felst was Lub- tyer de PvdA-wens Jgen aan te bren- aatsi de kinderbijslag gjeze afhankelijk te it te van de hoogte van ls komen. „Dat idee jjan tafel en het zou 'a,dQlrstandiger zijn om lr doenlijk met elkaar s vA te komen", aldus anteirs, die daarmee in termen steun digde voor een ïotie die dit plan el wil vegen. ders iets zi op» beurn werkgevers en werknemers alsnog alles op alles zet om te komen tot een vrijwillige in voering van investeringsloon. Dan zou een wettelijke ver vanging daarvan in de vorm van de solidariteitsheffing, achterwege kunnen blijven. „Het fatalisme dat spreekt uit de stellingname van het kabi net ten aanzien van de eigen verantwoordelijkheid van werkgevers en werknemers kunnen wij als CDA-fractie. niet aanvaarden", aldus Lub bers. Ook op het punt van de solidariteitsheffing ligt er een VVD-motie die hier èen streep door wil halen. Zeer zwaar blijkt de CDA- fractie verder te tillen aan het niet contreet maken van de bezuinigingen op de ambtena rensalarissen. Weliswaar wordt er 900 miljoen bezuinigd door de rijksbijdrage aan de pensioenfondsen te verminde-' ren, maar een corresponderen de maatregel die daarvoor of fers van de ambtenaren vraagt blijft volgens Lubbers veel te lang achterwege. Minister Van Thijn kwam gisteren met de ambtenarenbonden overeen dat hierop eerst tot mei 1982 gestudeerd gaat worden. Lub bers eist echter van het kabi net die 900 miljoen voor 1 juli 1982 worden verhaald op de pensioenen van de ambtena ren, zoals ook in de bedoeling van het vorige kabinet lag en waar VVD-leider Wiegel eveneens voor heeft gepleit. Lubbers' neemt deze zaak zo zwaar op dat hij vanochtend sprak van „een testcase voor de vraag in hoeverre wij ons zelf als parlement nog ernstig nemen. Wij ervaren die 900 miljoen als een gat en dat moet gedicht", eiste de CDA-leider. CDA en VVD blijken het ook roerend eens over de nood zaak maatregelen te treffen om de inkomenspositie van zelfstandigen te verbeteren. VVD-leider Wiegel kwam met een motie om de zelfstandige naftrek toch permanent te ma ken. D'66 uitte bij monde van frac tieleider Brinkhorst en finan cieel specialist Engwirda onge zouten kritiek op het optreden van premier Van Agt. „Bene den de maat en buitengewoon teleurstellend" noemden zij wat Van Agt de Kamer te ver tellen had. D'66 - diende een motie in om volgend jaar 175.000 deeltijdbanen te schep pen in plaats van de 30.000 die in de regeringsverklaring wor den aangekondigd. Brinkhorst (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De rege ringspartijen PvdA en D'66, alsmede de kleine linkse fracties in de Ka mer nemen geen genoe gen met uitlatingen van premier Van Agt dat het kabinet etvan overtuigd is dat Shell en Esso nog voor 1985 aan de vorige rege ring beloofde investering gen ter waarde van veer tien miljard gulden in ons- land zullen doen. Het beroep van de regering op de afspraak met Shell en Esso heeft ons allerminst overtuigd, zo liet PvdA-woordvoerder Wöltgens gisteren de Kamer weten. De regering moet de investeringen eventueel af- dwingen door verhoging van het staatsaandeel in de op brengsten van gasverkoperi, of door wettelijke dwang. Indien de regering geen garantie geeft dat de- investeringen worden gedaan, zal de PvdA daarover vandaag een motie indienen. De motie van de PvdA kan rekenen op steun van D'66 alsmede van de klei ne linkse partijen. Bij het CDA twijfelt men nog altijd over het geven van steun aan mo ties die een verhoging van het staatsaandeel in de gasop brengsten vragen. D'66-voorman Brinkhorst eiste van de regering niet pas in mei 1982 een rapportage over de feitelijke investeringen van Shell en Esso. Hij vroeg dit naar aanleiding van de publi catie van cijfers in deze krant, waaruit gebleken is dat Esso en Shell voor 1985 slechts 6,9 miljard willen investeren. CPN-leider Bakker meende dat Shell en Esso bij verder uitstel de investeringen zullen' betalen uit de renten die zij nu binnenhalen op hun winsten en niet uit die winsten zelf. CDA en D'66 gaan ermee ak koord dat eenmalig vier mil jard kubieke meter aardgas extra in de elektriciteitscen trales wordt gestookt om de staat aan 800 miljoen gulden te helpen. De Algemene Energie- raad, adviescollege van de re gering, is tegenstander van dit extra opstoken van gas, omdat dit in strijd is met het energie beleid dat gericht is op het sparen van gasvoorraden. De PvdA en de kleine linkse par tijen blijven zich ook verzetten tegen de verhoging van de gasprijs met 8,3 cent per ku bieke meter op 1 januari. Ig van de voorpagina) debatje, dat de Ka- gisteravond hield lanleiding van de an de premier, zei Bakker dat de Kamer als een* raider stel kwajongens („en kwa- meisjes") behandelde. „Een belachelijke verto ning", riep Bakker boos uit. PPR-fractievoorzitter Beckers-De Bruijn vond, dat de premier „reageerde als een verwend kind". Fractieleider Meijer (PvdA) en diens collega Lubbers (CDA) noemden de actie van Van Agt buitengewoon jammer. „Wij vinden dat haast is geboden. Er moeten veel noodzakelijke maatregelen worden genomen. Het land wil nu wel eens een kabinet zien, dat het vertrou wen heeft van het parlement", aldus Meijer. Wiegel (VVD) zei, het onjuist te vinden dat alleen Van Agt door de Kamer werd beschuldigd. Volgens hem moet de kritiek het hele kabinet aangaan. Premier Van Agt gaf toe, dat hij de brief aan Dolman had geschreven zonder enig over leg met zijn collega-ministers. Hij werd gisteravond tijdens het ordedebat aan de rege ringstafel geflankeerd door de beide vice-premiers Den Uyl en Terlouw. „Dat is om nog eens te onderstrepen, dat er absoluut geen sprake is van ernstige politieke problemen binnen het kabinet", aldus Van Agt. Wiegel DEN HAAG Het kabinet heeft zich gisteren en van morgen in overleg met de regeringspartijen beraden over de vraag welk standpunt moet worden ingenomen tegenover de ontwapeningsvoorstellen van de Ameri kaanse president Reagan. WD-voorman Wiegel dien de gisteren een motie in, waarin steun wordt betuigd met Reagans voorstellen. Binnen het CDA gingen stemmen op, om deze motie te steunen. Zoals bekend, wil president Reagan afzien van de plaatsing van 572 nieuwe kernraketten in Europa, als de Sovjet-Unie alle kernraketten van het type SS-20, SS-4 en SS-5 onschadelijk maakt. Volgens Wiegel moet dit voorstel worden gezien als een „zeer belangwekkend vredesinitiatief". In de Kamer komt vandaag ook een motie in stemming van CDA, PvdA en D'66, waarin staat dat de Sovjet-Unie alleen de op West-Europa gerichte SS-20-raketten zou moeten „ontmante len" in ruil voor het ongedaan maken van het moderniserings- besluit van de NAVO. Premier van Agt heeft eergisteren al ge zegd, dat het kabinet met de inhoud van die motie akkoord gaat. ROTTERDAM Dertig procent van de emigranten besluit binnen tien jaar naar Nederland terug te keren. Niet dat zij zijn „mislukt" in het buitenland; zij kunnen niet wennen aan de levensstijl van datandere land. Dit blijkt uit een onderzoek dat twee sociologen van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam hebben gedaan naar „retourmigratie" uit Australië, Nieuw-Zeeland en Ca nada. De belangstelling voor emigratie groeit. Dit jaar zijn ongeveer zesduizend mensen naar het buitenland verhuisd, duizend meer dan vorig jaar. Tien jaar geleden was drang naar avontuur het motief voor emigratie, tegenwoordig vertrekt men uit ongenoe gen met de situatie in Nederland. Uit het onderzoek bleek dat vooral mensen met een hogere opleiding zich moeilijk kunnen aanpassen aan de andere levensstijl. Dat kost de meeste moeite in Australië en Nieuw-Zeeland. De onderzoekers hebben de in druk dat veel volwassen emigranten wel terug willen maar dit niet doen vanwege hun opgroeiende kinderen, die beter kunnen aarden. ADVERTENTIE ieVïineraalwater heeft vaak een zoutachtige smaak. SPA niet. derjnt echte SPA is natriumarm en bevat bijna geen zouten. en c ^aarom is SPA zo zuiver en verfrissend van smaak. A is ideaal om te mixen en heerlijk bij het diner. foar u ook bent, vraag altijd naar de echte SPA. it d flAAG „Het on- maakt steeds va- >ruik van de micro- er voor educatie- administratieve den. De computer u al in zo'n twee- d Nederlandse WÉh. Het komt het on- ten goede als men kiest voor één type en voor dezelf- iputerprogramma's. thojuwingen of veran- /an|en in het onderwijs makkelijker in te A' hetgeen ondoen- als elke school een soort computer it dDan wordt het een pet *s ir. H. Bodelier giste- )en Haag gezegd. Hij is Sel irichter en voorzitter stichting Pascal, een Jfie die al vier jaar lang et computergebruik in Ril sV li'Pt het onderwijs en bij onderwij sinstituten te bevorderen. De stichting is voortgekomen uit het onderwijs en opereert on afhankelijk van de overheid. De stichting Pascal maakte gisteren bekend een samen werkingsverband te zijn aan gegaan met RC Data Systems BV en Quadrant Automatise ring Rotterdam BV, respectie velijk een computerleveran cier en een firma die compu terprogramma's maakt. Het driemanschap stelt zich ten doel zoveel mogelijk eenheid te brengen in het merk com puters dat de scholen gaan ge bruiken en gaat zich tevens toeleggen op de ontwikkeling van verantwoorde educatieve programma's. Steeds meer scholen in Neder land gaan ertoe over hun ad ministratie te automatiseren en zich een micro-computer aan te schaffen, die dan tevens voor het onderwijs (bijvoor beeld wiskundige vakken) kan worden gebruikt. De aanschaf is duur en moet uit particulie re fondsen worden betaald, omdat de overheid geen subsi die verleend. Het dure appa raat blijkt meer dan eens on gebruikt in een hoek te staan, omdat het niet voldoet of om dat men kan er niet goed mee om kan gaan. Ook de snel ver anderende technologie heeft gevolgen voor het onderwijs. Micro-computers verouderen snel, als ze het begeven zijn ze vaak niet meer te vervangen omdat het merk alweer uit de handel is. Dan moet er weer geld komen voor een nieuw apparaat en moet het perso neel weer een ander systeem leren gebruiken. De stichting Pascal is in dit sa menwerkingsverband de orga nisatie die zowel de onderwijs markt als de automatiserings industrie kent. Zij kan de scholen die willen automatise ren en die op dit terrein over onvoldoende kennis beschik ken, van deskundig advies voorzien. Ook zorgt de stich ting voor de begeleiding en opleiding van de toekomstige gebruikers. ZOETERMEER - De So ciale Verzekeringsraad is in meerderheid van me ning, dat de 130-dagen-eis (het aantal dagen dat men gewerkt moet hebben vóór het intreden van werkloosheid om voor een werkloosheidsuitkering in aanmerking te komen) voor de bouw gehand haafd moet blijven. Een minderheid vindt de toe stand in deze sector zo ernstig, dat zij pleiten voor handhaving van de oude 65-dagen-eis. Deze twee opvattingen zijn ver meld in een advies, dat de SVR gisteren opstelde voor de minister van So ciale Zaken. Volgens de meerderheid, be staande uit werkgevers en een aantal kroonleden, is.het nog niet duidelijk of de bouwvak kers zullen worden getroffen door de verzwaarde dageneis. Mocht dat blijken, dan kan de 65-dagen-eis nog altijd terug komen. De vertegenwoordi gers van de vakbeweging, eveneens gesteund door enke le kroonleden, wisten nu al, dat circa dertig procent van de werkloze bouwvakkers niet aan de nieuwe eis kan voldoen en dus naar de bijstand moet. Veel werkloze bouwvakkers zijn nu al bang om werk te zoeken, waarvan vast staat dat het van korte duur zal zijn, omdat het steeds moeilijker is om aan de 130-dagen eis te voldoen. De bonden wilden eventueel wel een 80-dagen- eis aanvaarden; de vertegen woordigers van de centrale werkgeversorganisaties lieten zich echter niet vermurwen. Wet keten aansprakelijkheid Het ziet ernaar uit, dat de wet keten-aansprakelijkheid voor het bouwbedrijf niet op 1 janu ari aanstaande kan worden in gevoerd. Bij deze wet wordt de aanne mer van een bouwwerk aan sprakelijk gesteld wanneer on deraannemers en vooral kop pelbazen niet voldoen aan de belasting- en premieplicht. De wét verplicht tot het aanhou den van een geblokkeerde re kening om zekerheid te krij gen dat er gelden afgedragen worden. De SVR moet hier voor een regeling ontwerpen. De banken blijkt echter nau welijks bereid tot medewer king. Zij willen voor de ge blokkeerde rekeningen geen extra kredieten verstrekken, omdat de bouwérs voor hun functioneren doorgaans reeds de uiterste kredieten krijgen. Die laatste gelden zouden dan met miljarden guldens worden beperkt, hetgeen het voortbe staan van vele aannemingsbe drijven in gevaar brengt. Bode drong aan op het instellen van een tussentijdse regeling om te bereiken, opdat de wet dan bijvoorbeeld per 1 april in werking treedt. BEERSUM Als eerste dorp in de ontwikkelde wereld zal Deersum over ruim een jaar kunnen be schikken over een eigen elektriciteitsvoorziening. Een biogasinstallatie en zes tot acht windmolens nemen de rol van het ge meentelijk energiebedrijf over. Alle 140 dorpsbewo ners worden lid van een „Energiecoöperatie" en in ruil daarvoor ontvangen ze stroom voor een prijs die zeker niet hoger ligt, dan momenteel. „Als het hier lukt, kan het ook in ontwikkelingslanden. Daar om kan het experiment in Deersum", zo suggereert bur gemeester Van der Meer, „een omwenteling tot gevolg heb ben in het denken over ener gie". Het gas uit de biogas-installa tie bij een bedrijf met 80 koeien, zal worden vermeer derd met wat aan gas uit de faecaliën van de 140 Deerse- mers valt te winnen. Dit gas wordt omgezet in elektriciteit en de windmolens leveren verder samen 132.000 kilowatt per jaar. Op windstille dagen wordt dus energie uit het bio gasinstallatie benut. Het ge meentelijk elektriciteitsbedrijf zal teveel gewonnen energie afnemen en energie leveren bij storingen. Veel bewolking DE BILT In de afgelopen nacht en vroege ochtend drong van het zuidwesten uit zachte en vochtige lucht ons land binnen. Om 8 uur 's mor gens was de temperatuur op vele plaatsen al opgelopen tot ongeveer 12 graden. Deze zachte lucht werd aangevoerd door een diepe depressie, die over de Atlantische Oceaan naar het zeegebied tussen IJs land en Schotland koerste. Dit lagedrukgebied trekt verder in de richting van Noorwegen waarbij boven onze omgeving een krachtige westelijke stro ming in stand wordt gehou den. Hiermee wordt morgen in de nacht eerst drogere lucht aangevoerd w;aarin opklarin gen voorkomen, maar daarna zal de bewolking weer toene men met later enige tijd regen. De middagtemperaturen zul len omstreeks 10 graden wor- den. LEIDSCHENDAM Drie in zittenden van een personenau to zijn gisteren betrekkelijk goed weggekomen, nadat zij frontaal met een vrachtwagen in botsing kwamen. De auto werd totaal vernield. Het drie tal kon het ziekenhuis na kor te tijd weer verlaten. Gistermiddag omstreeks een uur wilde een 34-jarige auto mobilist uit Noordwijkerhout via de uitrit van 'Schaken- bosch' de Veursestraat oprij den. Door die manoeuvre week een automobilist, die al op de Veursestraat reed, naar de linkerrijbaan uit. Daar kwam de auto frontaal in bot sing met een vrachtauto. De 19-jarige bestuurder van de personenauto werd met een hoofdwond naar het zieken huis overgebracht. Evenals beide passagiers, die snijwon- den opliepen, kon hij na be handeling weer naar huis. De preciese toedracht van het on geval is niet bekend. Daarom vraagt de politie van Leid- schendam of getuigen van het ongeval zich willen melden (tel. 070-209304).

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11